Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Kao sto je hrana tijelu tako je molitva dusi.Kada se molite i Andjeo cuvar se moli sa vama i neopisivo mu je drago jer ima cime da vas opravda,a kada to ne cinite on tuguje i place.Ako mozete da tokom svog zivota sto manje spominjete rijec *JA* jer je ovo gordost pred Gospodom,kada to cinite vas Andjeo cuvar pobjegne od vas 30 koraka i tuguje a tada vam prilazi ona druga strana.Tesko se moliti Gospodu kako treba jer tada demoni sve cine da vase misli skrenu sa prave molitve,stavljaju vam slike u glavu i smucuju vas,ali vi polako odbacite pomisli i ne pridajte im nikakav znacaj i opet se vratite molitvi tako da ce vas napustiti,To se zove pobjeda bez borbe!
cccc...kakva losa prica za malu decu i nazalost biblijski nepotkrepiva i totalno suprotna.Naime Biblija nas uci da je molitva razgovor sa Bogom a da su andjeli sluzbeni duhovi koji nase molitver onose pred Bozji presto.Nem nikave zajedncke molitve niti ikavog bezanja 30 koraka i sta ti ja znam ostale izmisljotine.Kada smo u nevolji i zavapimo nas andjeo ima DIREKTNU prohodnost kod Boga,bez cekanja i odmah salje andjele koji nas ogradjuju i svojim krilima rasteruju mrak koji je sotona obavio oko nas.Predivna slika
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
cccc...kakva losa prica za malu decu i nazalost biblijski nepotkrepiva i totalno suprotna.Naime Biblija nas uci da je molitva razgovor sa Bogom a da su andjeli sluzbeni duhovi koji nase molitver onose pred Bozji presto.Nem nikave zajedncke molitve niti ikavog bezanja 30 koraka i sta ti ja znam ostale izmisljotine.Kada smo u nevolji i zavapimo nas andjeo ima DIREKTNU prohodnost kod Boga,bez cekanja i odmah salje andjele koji nas ogradjuju i svojim krilima rasteruju mrak koji je sotona obavio oko nas.Predivna slika

Nisam trazio tvoje misljenje skontao sam iz tvojih nekoliko postova da si jeretik protestant i sve sto ti napises je cista laz!Najvise iz katolicke vjere je izaslo jeretika.I sledeci put ako hoces nesto da napises fino se predstavi i reci da si protestant jeretik i nasljednik nevernog jeretika arija!Tako neces zbunjivati ostale vjernike Pravoslavce jer ste vi saka jada u Srbiji!Poslao bih ti privatnu poruku da ti sve lijepo objasnim ali si iskljucio tu opciju tako da imam jos jedan razlog da vjerujem da si jedan mali bolesni protestant!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Nisam trazio tvoje misljenje skontao sam iz tvojih nekoliko postova da si jeretik protestant i sve sto ti napises je cista laz!Najvise iz katolicke vjere je izaslo jeretika.I sledeci put ako hoces nesto da napises fino se predstavi i reci da si protestant jeretik i nasljednik nevernog jeretika arija!Tako neces zbunjivati ostale vjernike Pravoslavce jer ste vi saka jada u Srbiji!Poslao bih ti privatnu poruku da ti sve lijepo objasnim ali si iskljucio tu opciju tako da imam jos jedan razlog da vjerujem da si jedan mali bolesni protestant!

Sve bolje do boljeg. Ali nemoj zaboraviti onu Vašu staru: ‚‚Ne sudi da ti ne bi bilo suđeno". Pa dragi Gospod nije toliko (o)sudio koliko si ti provlačio kroz svoje postove.
Ko o čemu ti samo o jereticima i demonima. Svakim tvojim postom stičem utisak da si ti jedana kapija koja samo to izbicuje. Osude i osude. Svaki tvoj post ima neku osudu. Ne zaboravi šta su rekli mnogi sveti oci: ‚‚Svako vidi ono što hoće". Ja bih se zapitao kada bih (skoro) svakog video kao jeretika i demona (mislim na onoga koji ima svoj stav i svoje mišljenje).

Jedno ne znam da li anđeli imaju tu zemaljsku (emocionalnu) tvorevinu kao što je plač i to, vezano za 30 koraka. Ovo mi je bilo znamiljivo u tvom postu.
 
Član
Učlanjen(a)
19.12.2009
Poruka
193
Sve bolje do boljeg. Ali nemoj zaboraviti onu Vašu staru: ‚‚Ne sudi da ti ne bi bilo suđeno". Pa dragi Gospod nije toliko (o)sudio koliko si ti provlačio kroz svoje postove.
Ko o čemu ti samo o jereticima i demonima. Svakim tvojim postom stičem utisak da si ti jedana kapija koja samo to izbicuje. Osude i osude. Svaki tvoj post ima neku osudu. Ne zaboravi šta su rekli mnogi sveti oci: ‚‚Svako vidi ono što hoće". Ja bih se zapitao kada bih (skoro) svakog video kao jeretika i demona (mislim na onoga koji ima svoj stav i svoje mišljenje).

Jedno ne znam da li anđeli imaju tu zemaljsku (emocionalnu) tvorevinu kao što je plač i to, vezano za 30 koraka. Ovo mi je bilo znamiljivo u tvom postu.

Ko hoce da se spasi i opet ponavljam ko hoce da se spasi i da vidi Boga i sve svete posle ovozemaljskog zivota neka procita postove koje su pisali pravi Pravoslavci.kada to uradi onda neka procita Svete Oce,starce sa Svete Gore i druge monahe.Svi ostali jeretici su pod vlasti demona i za njih nema spasenja.Njihovu molitvu Gospod ne prima niti je slusa moze da se moli dan i noc nista mu ne vrijedi.Ne mozemo mi da tumacimo Sveto Pismo jer bi svako od nas drugacije shvatio i tako nastaju jeretici.To mogu samo veliki Boziji ugodnici kao sto su Sveti Oci i veliki Pravoslavni duhovnici kao sto su starci Svetogorci.Oni su se molili Gospodu dan i noc dosta godina po svojim kelijama da bi im Gospod rastumacio Sveto Pismo i da ga shvate.Sve sto napisem u svojim postovima nista ja nisam izmislio niti je po mom tumacenju to je sve po kazivanju Svetitelja i velikih Pravoslavnih duhovnika.Ako li ne vjerujes meni i svim gore pomenutim svetiteljima onda vjeruj velikim Bozijim ugodnicima koji su se posvetili cije mosti su ne trulezne pred kojima se lijece hiljade nevoljnika.Samo pokusaj da razmislis kojom silom oni lijece narod,kojom silom izgone demone iz ljudi kada se citaju molitve pred mostima?!Koja to jos vjera na zemlji ima takve svetitelje da nijemi progovore,gubavi se ciste,slijepi progledaju, nepokretni prohodaju i mnoga druga cudesa.Ako hoces to da shvatis onda procitaj njihova zitija da vidis kakav su zivot vodili kom su se Bogu molili i na koji nacin,kakvu sluzbu su Bogu drzali i opste kako su se ponasali pa ih je Gospod tako proslavio.Gledao sam kako se iz jedne posednute izgoni demon a imas u Svetom Pismu kada su Jevreji optuzili Gospoda Isusa Hrista kada je ON istjerivao demone da ON to radi silom djavolskom.Gospod je na to odgovorio kada bi djavo izgonio svoje sluge demone iz posednutih da bi se takvo carstvo raspalo.Prije nekoliko mjeseci doveli su zenu kod Svetog Vasilija Ostroskog koja je bila posednuta.Monasi su poceli da citaju molitve ali demon nije htjeo da izadje iz zene,monasi su ga pitali bili on izasao iz nje kada bi dosao onaj raskolnicki Crnogorski svetenik da on ocita molitvu.Na ovo se demon nasmijao i rekao da je on gori od njega!!!Opet su ga pitali a ko bi njega i kakva sila mogla da istjera on je rekao da samo Sveti Vasilije Ostroski moze da ga istjera kako je izgovorio Svetiteljevo ime tako je i izletio napolje iz zene!Ovo mi je sve rekao monah koji je bio tu prisutan i jos mi je rekao da su njihove molitve postale slabe jer su bili malo skrenuli sa puta pa im je na ovaj nacin Svetac to i pokazao.Ja sam mogao da ovdje ne dam nikakav komentar da jednostavno procitam temu i komentare na nju i da se nasmijem tome.Smatraj te Bozijim blagoslovom da jos ima Pravoslavaca koji ce vas uputiti na pravi put spasenja.Moje razmisljanje je takvo da ako samo ja znam put spasenja i sutim o tome i nikom ne kazujem ja sam veoma los covjek i kao takav nisam dostojan da udjem u carstvo Bozije.Gospod bi mi rekao znao si put spasenja i samo si za sebe drzao kakav si ti to covjek?!Ali ja ne mogu nekoga natjerati da spase dusu svoju jer svaki covjek ima slobodnu volju pa neka sam odluci sta je ispravno a sta ne.Ovdje na ovom forumu ima raznih vrsta jeretika,sektasa i ko zna jos kakvih sluga necastivoga zato vas upozoravam da ne vjerujete svakom da vas ne uhvati u zamku svoju i tako pogubi dusu vasu.Oni sve sto vas vise uhvate pod svoje dobijaju nagradu djavola veci status u drustvu i sva su im vrata otvorena a i grade sebi mjesto u paklu gdje im je djavo obecao da ih nece muciti vec ce ih postaviti na takva mjesta da druge muce.Opet ponavljam ne vjerujte slatkorijecivim osobama koji se u pocetku slazu sa vama podrzavaju vas dok ne dobiju vase povjerenje pa vas posle prevedu na svoju vodu.Ja sam takva osoba da ako vidim da ste posli pogresnim putem odmah cu vas upozoriti na to po cijenu i da se naljutite na mene,bolje je da se ljutite na mene i psujete me nego da kao takvi pogubite dusu svoju.Kada bih vidjeo da se moja majka,brat i sestra tako ponasaju ili su posli pogresnim putem ista bi bila moja reakcija i prema njima bez obzira sto su oni moji najrodjeniji.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.04.2010
Poruka
341
Kunta Kinte se molio bogu žestoko da se oslobodi ropstva i dobio sjekirom po nogama...
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Dragi moj prijatelju, u nedostatku samouverenosti i velike prisutnosti straha, opet se pozoviaš na čudesa i svete oce i starce (a niko ih nije pomenuo-niti u pozitivnom ili negativnom kontekstu). Ja sve svetinje i svetitelje poštujem, ali ono što meni daje živo(s)t jeste što sam slobodan od svih okova koje samo strah može da izgradi. Ti si izgleda shvatio da je Bog gnevan prema onom ko nešto pogrešno uradi. Da ga kažnjava. U nekom postu si napisao i ‚‚prokletstvo božje". Pa kakav je to Bog koji proklinje i daje nagradu (deluje mi na nekog ko je kao neki ‚‚Mengele". Za dobre ide hrana a za bezobrazne elektrošok). Šta to znači (?) ucena (?) ako budeš bio dobar ideš u raj a ako ne prvo ću te kažnjavati pa ako se pokaješ ideš u raj a ako ne, onda pravac u pakao (????).

U ostalom, mene ne zanima u šta ili koliko i kako veruješ u nešto. Niti mi je cilj da ja u ime Božje nekoga preusmeravam ili mu ja govorim kako da se ili promeni ili kako da nastavi sa delanjem (polovinu bih ličio na Jehovine svedoke a polovinu na inkvizitore) ja ti samo kažem ono što po tvojim postovima vidim. To je da su svi jeretici koji drugačije misle od tebe (ovde je -tebe- onako kako samo sveto pismo kaže i nikako drugačije). Svi su demoni i sektaši koji iznesu svoje mišljinje. U tebi, osećam, da se javlja gnevna emocija kada vidiš šta je Jokšir ili Mindfulness napisao. Ti ni ne znaš ko sam a mrziš me. I uvek tvoj post izgleda kao da si žrtva ili kao da si vitez kome je poručeno da se boriš. Jel ti znaš samo jedno: Ljubavlju (prema nekom ili nečemu) potvrđuješ Angela u sebi a negiranjem, mržnjom i osudom potvrđuješ demona u sebi. Ti nisi ni svestan da mržnjom ne da ne možeš da uništiš demona, nego si ga toliko nadgradio da ti je čak i zahvalan. A poklone koje ti demon darauje jeste otkriće novih demona. Demon se uveliko sladi i napaja tvojom mržnjom prema sektašima, JS, budistima, ekumanistima....I još ih šalje, sve dokle budeš mržnjom reagovao on ti šalje još. Da što više mrziš i negiraš. Ja u opšte ne sumnjam da ti mene mrziš. Pa neka to i bude žaljenje. To žaljenje samo znači: Ja sam na pravom putu a on nije. Još neće da se promeni kada mu lepo kažem da se pokaje i...". U ostalom ko je Jokshir? Ja sigurno nisam, a ti su odavno dodelio ulogu (ali kakvu???).

Ja sam se čak i složio kad si rekao da je ono što je hrana telu to je molitva duši. Ali sve to je bilo uprljano onom količinom osude člana koji je dao svoj uvid samo drugačije izrečen. I sada se ja pitam, kako tebe Bog gleda. Da li kao čoveka koji voli svoje bližnje (svog prijatelja, neprijatelja...-jednom rečju ljude) ili čoveka koji mrzi svoje neprijatelje, jeretike i sektaše (i opet jednom rečju-ljude). Da li si ti u opšte svestan da Ljubav nema opciju biranja. Ljubav nikako ne isključuje nekoga a nekoga posebno nagrađuje. Zamisli Sunce koje obasjava samo tebe ili par prijatelja. Sunce sija podjenako i spasiocu i ubici. Ono ne bira. Ljubav ne bira. Pa ako imaš ljubavi u sebi prestani da osuđuješ druge. I ne brini se za Boga. Bog svojom snagom prevazilazi snagu svih ljudi na zemlji. Dokle god budeš voleo prijatelja a mrzeo neprijatelja tu nema ni Lj od ljubavi. Tu je samo ogroman interes. Osudom, negiranjem i pričom kako je neko mali bolesni protestant ti nisi ni blizu božanske ljubavi.

Ja te ne učim (shvatio sam iz nekih ranijih postova da si dosta stariji od mene), ali barem jednom u životu budi slobodan od osude ili ocenjivanja drugih. Ali kao što su mnogi članovi zilotskog uverenja ili shvatanja složili, ja kao sektaš ili ekumanista ili demon nisam kompetentan da tebi ‚‚solilm pamet". Ne znam, ali znam sigurno da ja druge ne mogu da negiram ili nipodaštavam ili da ih osuđijem samo zato što su druge vere ili drugih shvatanja. Moje ‚‚iskrivljeno Pravoslavlje" mi nije razvilu tu negativnu opciju.

Ja te poštujem iz razloga što si revnosan u svojoj veri. Ali nikako da shvatiš da je to tvoja vera. I da imaš brata blizanca koji je takođe revnosan u veri kao ti i koji takođe živi život poput tebe, čak ni tada nije to ista vera. On bi je posmatrao sa jednog stanovišta (sopstva) a ti sa drugog.

Drago mi je što je tvoj put, put pravoslavlja ali nemoj biti toliko ogorčen na ostale. Nema potrebe a telesno i duševno stradaš. Neka ti susret sa jeretikom bude sveti jer ti čistije vidiš svoje mesto, svoju veličinu (daleko je to od egoičnog ponašanja i mišljenja), jer tvoj stav i tvoja vera opravdava tvoje postojanje. To ti niko nikada ne može oduzeti. Nikakav sektaš, ekumanista ili ne znam ti šta još. Bog je svemoćan i po svojoj promisli uvek ima rešenje.

Najverovatnije da ćeš ovo shvatiti kao nekav udarac ali ovo je bilo ranga šetanja stazom po parku sa prijateljem koji se nalizi do mene.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
1.849
šta je molitva?

Koji je osnovni kvalitet molitve? Predanost, detinje poverenje, duboka otvorenost izvoru života. Kada je nesvestan, čovjek u onome što imenuje molitvom samo pokušava da isprosi manju ili veću uslugu s neba, neku metafizičku protekciju, iako sve to, gledano sa strane, podseća na molitvu. Zbog toga što ne zna, čovjek u dotičnoj situaciji misli da zna, pa se time produžava duboko neznanje.

Pogrešno imenuje čin koji mu, zauzvrat, stabilizuje nesvesnost, uljuljkujući ga u neraspoznavnje činjenica. Uviek je tako kad se duhovnost procenjuje vrstom čina, a ne svjesnošću činioca.

U igri na sebi nije bitan čin – to je vrlo važno da se razumije. Ti možeš da budeš odsutan sedeći u položaju za meditaciju i potpuno meditativan u samoposluzi. Kvalitet bića, ta zaboravljena ontološka celovitost je ono što čin određuje kao duhovan. Možeš da klečiš ili da se klanjaš, da udaraš glavom o Zid plača ili bilo koji drugi zid, da sediš prekrštenih nogu, sklapaš oči, vrtiš brojanice ili prinosiš oltaru skupocene darove – ako si nesvestan ništa ne pomaže. Ako si ti sam kao učesnik odsutan, nikakva tobožnja svetost čina neće ti pomoći. Naprotiv.

Duhovnost aktera prenosi se i na akciju, to jest čin. Kada si svestan, više nije važno šta radiš već kako to radiš, ne “kako” u smislu veštine, već “kako” u smislu potpune prisutnosti subjekta iza bilo kojeg dela. Ako si autentičan, potpuno je svejedno da li pereš čarape ili istjerujes bičem trgovca iz hrama. Kada iznutra nema podele, nema je ni spolja. Neomeđeno predrasudama, biće može slobodno da se izražava kroz sve, i kroz samoću i kroz međuljudske odnose.
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
Verujem da molitva zalazi u dve sfere, molitva kao čin, akt, delo, i molitva kao stanje, odnos. Međutim, jako je teško odrediti tačnu granicu između ta dva, jer u ni u jednom momentu ne bi trebalo da budu u potpunosti odvojene te dve stvari.

1. Sol 5:
18) Molite se Bogu bez prestanka. Na svačemu zahvaljujte; jer je ovo volja Božija u Hristu Isusu od vas.

Ef. 6:
18) I svakom molitvom i moljenjem molite se Bogu duhom bez prestanka, i uz to stražite sa svakim trpljenjem i molitvom za sve svete,
Ako bismo uzeli da molitva predstavlja samo čin kada mi, npr. klečimo i izgovaramo reči molitve, onda ćemo uvideti da je nemoguće ispuniti ove dve zapovesti. Razmišljanjem nad Biblijom, posebno Evanđeljima odnosno Hristovim životom, vidimo da je molitva nešto više od toga. Molitva uključuje odnos između Boga i nas, ili drugim rečima stanje potpune zavisnosti o Bogu, što je naravno u određenim momentima manifestovano samim činom moljenja.

Molitva ne može da se poistoveti sa bilo kakvim oblikom meditacije, 'uzdizanjem uma', i sličnim. Molitva mora da uključi bar još jednu osobu, jer se inače ne može nazvati molitvom. Neko mora da nas sluša da bi moljenje imalo smisla.
 
Član
Učlanjen(a)
08.05.2010
Poruka
156
Moliva je начин нашег додира с Богом, кроз који изражавамо своју веру, наду и љубав.
Какве врсте молитве имамо?
Четири врсте: Унутарња молитва, Спољна молитва, Лична молитва и Заједничка молитва.
Шта је унутарња молитва а шта спољна молитва?
Унутарња молитва се још зове и умна молитва. Она се. врши у ћутању. Спољна молитва се говори гласно.
Како често треба да се молимо?
То зависи од тога колико љубимо Бога. Што више волимо Бога, ми смо у чешћем додиру с Њим. Најдостојнији су они који се непрестано моле Богу, према Христовој речи „треба се непрестано молити" (Лук. XVIII, 1).
Како је могуће молити се непрестано?
Молити се непрестано могуће је умно или на унутарњи начин. Можемо упућивати Богу своје нечујне молитве чак и када путујемо или када радимо: хвалећи Га, славећи Га, или призивајући Његову помоћ.
Која је најкраћа нечујна молитва?
„ Г о с п о д е И с у с е с м и л у ј с е н а м е н е!"
Шта је лична а шта заједничка молитва?
Када се човек моли насамо, у себи или нечујно, то је лична молитва. Када се он придружује молитви других људи у цркви или на неком другом месту, таква се молитва зове јавна молитва.
Које су од ових молитава обавезне за сваког хришћанина?
Обе су обавезне за сваког хришћанина. Потребно је да се молимо тајно у себи, а такође јавно и гласно. Када смо насамо, треба да се молимо свугде, а треба да се молимо и заједно с другим хришћанима у цркви. Светитељи чине то исто.

Свака правилна молитва обично има три дела: благодарење, мољење и слављење. Прво, благодаримо Богу за све што смо примили од Њега, друго молимо од Њега што нам је моментално потребно, и треће славимо и величамо Његову доброту, силу и славу.
Најсавршенија молитва коју употребљавамо у дому и храму је м о л и т в а Г о с п о д њ а. Она се зове тим именом јер је њу предао својим ученицима Господ Исус Христос као образац молитве.
Za mene lično molitva je razgovor sa Bogom.....posle kojeg se uvek osećam lakše i lepše...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.04.2010
Poruka
1.625
Molim se pre spavanja svako vece, kada je neko od mojih u nevolji i kada sam sama u takvoj situaciji. Molitva mi mnogo znaci.A odlazak u crkvu me totalno opusta, iako moram u drugu opstinu da idem.U mojoj opstini nema pravoslavne crkve. Molitva mi daje neku "zastitu".
 
Natrag
Top