Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.996

Šta je za Vas molitva?

Da li se molite?

Da li samo kad ste pod stresom, u neizvesnosti zbog nečega što treba da se dogodi, kada Vam je život ugrožen, ili se molite svakog dana, kad za tim osetite potrebu?

Što se mene tiče, mislim da mi je molitva više puta sačuvala koliko-toliko zdrav razum. Molim se dosta često, i čini mi se da kada to uradim ujutro, ceo dan osećam blagodeti Božjeg blagoslova. Nekako sam mirnija, staloženija, lakše mi je da preguram i neke teže stvari u životu.
Mislim da sam se najviše molila za vreme bombardovanja 1999. Noćima nisam mogla da spavam, ležala sam sklupčana i molila se za svoje bližnje. Mislim da me je molitva tada spasla.

Kako Vi gledate na molitvu i da li se molite?

Ili možda nešto drugo smatrate svojom vrstom molitve?


 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
митрополит антоније (блум)

храброст за молитву


слепи вартимеј

очајничка нада је такође један од путева на коме можемо сусрести бога. постоји за то више примера у јеванђељима и житијима светих. у јеванђељу св. марка, у глави 10. читамо причу о слепоме вартимеју, који сеђаше код капија јерихона, крај пута и прошаше. јеванђелска прича о његовом исцељењу пружа нам неке чињенице пресудне за разумевање молитве. ми се сувише често чудимо што нам молитва не бива услишена. мислимо да треба само да принесемо молитву, да би бог постао обавезан да на њу одговори. уствари, ако помно испитамо своје молитве за мољење, и своје потребе, видећемо да се често не молимо за оно што нам је неопходно но за оно што нам је сувишно. лакоћа са којом одустајемо од своје молитве када нисмо услишени, показује да чак и када се молимо за нешто без чега не би требало да можемо живети, немамо ни стрпљења ни упорности да у искању истрајемо. када не успемо да одмах измолимо, више волимо да живимо без тога што нам је потребно, него да се за то очајнички боримо. један црквени отац каже да је молитва као - стрела. стрела је увек способна да полети, да достигне своју мету, да продре кроз отпор вештаства (материје), али само ако је избачена из доброга лука снажном мишицом. средиште мете погађа само ако је стрелчев нишан непомичан и прецизан. а оно што често недостаје нашој молитви јесте та снага духа, свест о озбиљности наше ситуације.
вартимеј је слеп. ми не знамо да ли у му се очи помрачивале полако, је ли драги познати свет из његовог погледа исчезавао мало-помало или је тако слеп и рођен. али, оно што јасно видимо, јесте одрастао човек који седи крај прашњавог пута, просећи. колико само пута у своме, можда, тридесетогодишњем животу мора да је покушавао да задобије вид? колико често мора да је посећивао учитеље, свештенике, видаре, и молио за молитве и помоћ од било кога ко би му их могао пружити?! колико често мора да се понадао, надом која се ослања на људе, разум и искуство, али и на веру у милост и састрадање, понадао у доброту и братску љубав? колико често мора да се та нада подигла у његовој души да би, онда, неиспуњена, пропала?! и сада га затичемо крај пута код градских капија, уморног од живота, како више и не тражи да прогледа, него већ само покушава да преживи милосрђем пролазника. не милосрђем горљивим које негује, него милосрђем хладним које без састрадања удељује новац добацујући га безимено гладном просјаку, а да га притом чак и не погледа. пролазник је такође слеп као и просјак покрај пута, а његово слепило је можда чак и веће зато што је то -слепило срца и савести, он више нема никаквог удела у људском братству. али, ова прича одвија се у христово време. слепи просјак мора да је чуо за овога учитеља, који се прво био појавио у галилеји и сада путује кроз читаву свету земљу, творећи чуда. за човека за којег се говори да исцељује слепе, да је подарио вид слепорођеноме.
како ово далеко присуство исцељујућег бога мора да је оживело вартимејеву веру и наду, али и његово очајање; наду - зато што је све могуће богу, очајање зато што ништа није могуће човеку! ако би му бог дошао, он би могао бити излечен. али како би слепац пронашао тог неухватлјивог чудотворца у галилеји или јудеји, када се он непрестано селио из места у место и често појављивао само да готово у трену ишчезне? тај начин на који се бог приближава и, побуђује и последњу наду и још дубље очајање, није само вартимејева истина. то је такође и наша сопствена ситуација. божије присуство је као мач који одељује светлост од таме, али који нас тако често баца натраг у таму тиме што нас заслепљује. и баш зато што је бог ту, баш зато што је вечни живот могућ очајно је важно да не вегетирамо у животу који пролази.
једнога дана вартимеј, седећи крај пута, зачује да неко људство пролази поред њега. његов извежбани страх разазнаје нешто нарочито у ходу тих људи, у њиховом разговору, и атмосфери уопште. то није бучна гомила или караван, та скупина има неко своје средиште. вартимеј пита народ у пролазу:"ко је то"? они одговарају:"исус из назарета". у томе тренутку свеколико надање и очајање његовог живота достижу врхунац. он је, у исто време, у најдубљој тами и најблиставијој светлости. могао би бити исцељен, јер поред њега пролази бог. али, морао би да уграби настали тренутак, који ће минути у магновењу. исус ће му бити на дохвату само неколико корака. пре тога, биће исувише далеко, заокупљен разговором са другима. након тога, отићи ће од њега далеко, заувек. вартимеј вапајем извија своју очајничку наду: "исусе, сине давидов, помилуј ме!" то је, бећ само по себи - исповедање вере. слепи човек мора да се томе домислио у месецима који су сусрету предходили, чувши све приче о исцељењима која је учинио господ. за вартимеја исус није тек неки литајући пророк. исус је син давидов. вартимеј га тако назива, тако му се и моли. но, сви гласови око слепога заграјаше, наређујући му да ућути. како се само усуђује да постави један тако безначајан захтев учитељу, који говори о небесним стварима?! али вартимеј зна да је читав његов живот, сва радост и све очајање његовог живота - у његовом слепилу и могућности да оно буде излечено. тако он виче к исусу а људи га, уколико гласније виче, љутитије ућуткују. напокон, зато што се моли усрдно за једину животно му важну ствар, господ га чује и исцељује га и отвара пред њим нов живот.
ово је уистину тешка поука. како бисмо озбиљни морали бити у мољењу, ако хоћемо да се удостојимо величине сопствене судбине и бога, који у своме смирењу жели да нас слуша! очај, глад за богом, животна неопходност за нас онога што иштемо, све су то услови да се стрела наше молитве сигурно вине својој мети, изметнута из напетог лука снажном мишицом и поузданим оком.
постоји нешто нарочито у овој причи, на којој бих волео да се још мало задржим. док се вартимејева молитва пробија до господа, одасвуд је окружује метеж. овај сусрет господа и вартимеја догодио се у двострукоме метежу. у унутрашњем метежу вартимејевих осећања - наде, страха, очајања, узрујаности, и у метежу гласова изван њега, који му наређују да ућути, због тога што је господ заузет стварима достојним његова достојанства и светости. вартимеј није једини који среће господа усред метежа. читав наш живот јесте један непрекидан метеж. низање ситуација, које изискује наше присуство, наша осећања, наше мисли, срце и вољу, у хармонији, у трвењу, и све тако. и усред тога метежа наша се душа окреће ка господу вапије му и тражи у њему починак. колико само често помислимо да би било тако лако молити се, када не би било ничега што би нас у томе спречавало, и колико нам често управо метеж помаже да се молимо!

молитва у метежу

али, како можемо да се молимо у стању узнемирености? волео бих да наведем неколико примера и покажем да је то могуће. ту узнемиреност могао бих готово да назовем предношћу, зато што нам попут неке храпаве стене помаже да се уз њу горе успужемо, када већ нисмо кадри да летимо.
прва прича је узета из житија светих. неки безимени подвижник сусреће другог подвижника, молитвеника, у планинама. они започињу разговор у коме гост, који је очаран молитвеним духом свога сапутника, пита: "оче, ко те научи да се молиш без престанка?" а његов домаћин, који увиђа да је човек духовно искусан, одговара: "ја то никоме не бих рекао, али теби ћу рећи истину - то су били демони". гост онда рече: "мислим да те разумем, оче, али дали би могао да ми то подробније разложиш, тако да те не схватим погрешно". овај му исприча следећу причу:
"када бејах млад, бејах неписмен и живљах у малом селу у равници. једнога дана уђох у цркву и зачух ђакона где чита посланицу апостола павла, који на том месту заповеда да се молимо без престанка. када чух те речи, огреја ме нека радост и доживех просветљење. по завршетку службе, оставих своје село у великој радости и повукох се у планине, да бих проводио живот искључиво у молитви... то стање потраја у мени неколико часова. онда поче да се спушта ноћ, постаде хладније а до слуха ми почеше допирати чудни шумови, кораци и урлици. око мене засветлуцаше неке страшне очи. зверови излажаху из својих јазбина, да лове плен који им је као храну бог назбачио. ја се препадох, и уколико сенке постајаху дубље, мој страх биваше све већи и већи. читаву ноћ проведох у ужаснутости корака, прасака, сенки, ужарених очију, од свести о својој беспомоћности, знајући да немам камо да се окренем за помоћ. тада почех да вапијем богу само оним речима, које ми долажаху на ум: "исусе, сине давидов, помилуј ме, иако сам грешан!" тако пређе прва ноћ. ујутро моји страхови ишчезоше, али бејах огладнео. храну потражих по грмовима и ливадама, но тешко могах да утолим глад. а када сунце опет зађе, осетих да се ужаси ноћи враћају... почех у вапијању да изгрцавам богу свој страх и своју наду... тако прођоше дани и затим месеци. навикох се на језивости природе, али док бих се молио, из трена у трен искрсавала би нова искушења и невоље. демони и страсти почеше да ме спопадају са свих страна, и пошто престаше да ме плаше ноћне звери, силе таме бешњаху против моје душе. и ја још више него раније, вапијах господу речима: "господе, исусе христе, помилуј ме!" ова борба трајала је годинама. једнога дана нађох се на измаку снага. у својој агонији и јаду почех без престанка да вапијем богу, али одговора не беше. бог ми изгледаше неумољив, и пошто се искрзана нит надања у мојој души већ прекиде, препустих се господу, говорећи: "ти ћутиш, не бринеш због овога што ми се дешава, али ти си још увек мој бог и мој господар, и ја ћу пре умрети на овоме месту него што ћу одустати од свог искања!" а онда, изненада, господ ми се јави и на мене и све око мене спусти се - мир. дотад ми се чинило да је сав свет у тами, а сада га гледах где се купа у божанственој светлости, блистајући благодаћу божијег присуства, која одржава све створено. тада, у бујици љубави и благодарности, ускликнух богу једину молитву која је изражавала све у мени: "господе, исусе христе, помилуј ме грешног!" и отада, у радости, и страдању, искушењу и борењу или у часу када ме походи мир, ове речи ми свакад избијају из срца. оне су песма моје радости, мој вапај богу, молитва моја и моје покајање".
овај пример непознатог подвижника показује нам како страдање, очајање и неспокој изнедравају из нас ове речи молитве. тај очајнички вапај, рођен из наде која је јача од очаја, храни се очајањем и надилази га.

из православног мисионара
година 31.
свеска 184.
број 6/88 страна 259.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
молитва је непрестано слављење господа. богомислије јесте предуслов за непрестану молитву, која је свакоме хришћанину циљ и коме је обавезан да тежи. купљена бројаница није украс на руци, она служи за умнију молитву... све што нас окружује, упућује на молитву, на разговор са господом.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
749
еванђелске и апостолске речи о непрестаној молитви

1. сваки који призове име господње биће спасен (јоил 2,32; рим.10,13).
2. ако исповедаш устима својим да је исус господ бићеш спасен (рим.10.9).
3. јер нема другог имена под небом даног људима којим бисмо се могли спасити (дан.4,10).
4. нико не може рећи: исус је господ, осим духом светим (1.кор.12,3).
5. без мене, вели господ, не можете чинити ништа (јн.15,5).
6. што год запишете од оца у име моје, то ћу учинити, да се прослави отац у сину (јн.14.13).
7. и ако шта запитате у име моје, ја ћу учинити (јн 14.14).
8. заиста, заиста вам кажем да што год запитате од оца у име моје, даће вам. до сада не искасте ништа у име моје; пиштите и добићете, да радост ваша буде испуњена (јн.16,23-24).
9. да се у име исусово поклони свако колено што је на небу и на замљи (фил.2,10).
10. непрестана молитва: зар бог неће одбранити изабранике своје који му вапију дан и ноћ, и зар ће оклевати? кажем вам да ће их убрзо одбранити (јк.18.7-8).
11. молите се без престанка (1.сол.5,17). хоћу, дакле да се мужеви моле на сваком месту, подижући свете руке без гнева и двоумљења (1.тим.2,8). 12. и сваком молитвом и прозбом молите се у духу у свако доба, и уз то, бдише са сваком истрајношћу и мољењем за све свете (еф.6,18).
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Molitva je kontakt i odnos čoveka sa Bogom.
Predstavlja potpuno saživljavanje i koncentracija na predmet molitve bio on slavljenje Boga ili samo usluga koju podanik od njega očekuje da izvrši.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Za neke dusevna hrana, za druge paradoks. Za mene je to umna radnja kojom sebe povezujemo sa apsolutom, koje god da smo religije. Naravno, ljudi se mole uvek kad im sve ovosvetske veze popucaju i onda se svi divnim cudom okrenu svom bogu. Pateticno, ali tacno. Jos jedan dokaz o nemoci coveka...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Za neke dusevna hrana, za druge paradoks. Za mene je to umna radnja kojom sebe povezujemo sa apsolutom, koje god da smo religije. Naravno, ljudi se mole uvek kad im sve ovosvetske veze popucaju i onda se svi divnim cudom okrenu svom bogu. Pateticno, ali tacno. Jos jedan dokaz o nemoci coveka...
Patetično, ali netačno. Svi ljudi se ne ponašaju na takav način. Tako se ponašaju samo teisti. Ateisti ne. E, sad, u pravu si ako ateiste ne ubrajaš u ljude?!
 
Član
Učlanjen(a)
30.07.2009
Poruka
165
Patetično, ali netačno. Svi ljudi se ne ponašaju na takav način. Tako se ponašaju samo teisti. Ateisti ne. E, sad, u pravu si ako ateiste ne ubrajaš u ljude?!
Ogradio sam se prvom recenicom gde se paradoksalno shvatanje molitve odnosi na ateiste, procitaj post ponovo, geez. Ti si razumeo sta sam ja napisao nego volis da se igras recima malo, hm?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ogradio sam se prvom recenicom gde se paradoksalno shvatanje molitve odnosi na ateiste, procitaj post ponovo, geez. Ti si razumeo sta sam ja napisao nego volis da se igras recima malo, hm?
Ateisti se molitvom ne bave ni na kakav način - ni duševno ni paradoksalno. Pošto smatraju da Bog ne postoji, ignorišu i sve manifestacije vezane za religiozne rituale.
 
Učlanjen(a)
15.04.2010
Poruka
341
kome da se molim nekom idiotu koji je prije 10000 godina pod dejstvom halucinogenog čaja napisao neku knjigu o božanstvu..probajte se molit da vam baci para, hrane, da nema rata, da svaki dan u africi ne umire 2999 djece..mislite da će vam uslišit ijednu molitvu ma jok nema šanse..bog je najveća perverzija i prevara
 
Natrag
Top