Kompjuter nece da se ukljuci

Član
Učlanjen(a)
26.09.2012
Poruka
59
Menjao sam graficku i sad kad hocu da ukljucim pc, zavrti se kuler na procesoru na sekundu i pc se ugasi, a kad isključim procesor tj. izvadim onaj kabal što ga napaja onda krene lepo da se uključuje i zapišti da nema procesor, je l ovo znači da je crko procesor?Testirao sam napajanje btw i radi, nije do njega
 
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
To pistanje samo znaci da ti je maticna ploca najverovatnije ispravna. Pre svega vrati staru graficku. Da li sa njom radi? Jesi li pokusao da izvadis i ponovo stavis tu novu, mozda samo nije dobro legla. Imas li integrisanu grafiku? Ako imas probaj samo sa njom.

Usvakom slucaju problem je najverovatnije samo do graficke.
 
Član
Učlanjen(a)
26.09.2012
Poruka
59
Ne radi ni tako, probao sam sa starom i vadio bateriju za bios i opet nista.
Probao sam isto i bez graficke da ga ukljucim i desava se isto kao i sa grafickom.Nema integrisanu
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.04.2010
Poruka
481
Ako nije graficka veoma male sanse (gotovo zanemarljive) su da je u pitanju CPU. Eliminisi mogucnost problema sa memorijom - izvadi jednu po jednu ako ih je vise, stavi neku potpuno drugu i sl. Pokusaj sa svim komponentama raskacenim osim memorije, CPU i graficke. Ako nikako nece a napajanje si proverio ostaje opet - ploca. Postoji mogucnost da je plocu ostetio staticki elektricitet dok si menjao graficku ili je graficka nesipravna i povukla struju koja je ostetila maticnu.
 
Član
Učlanjen(a)
26.09.2012
Poruka
59
Probao sam sa svakom skinutom posebno i opet se isto desava, kompjuter je vrlo star, agp,ddr1 itd, tako da nemam nista rezervno osim graficke
 
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
Ti verovatno imas bas star racunar, al opet si mogo da postavis koju si konfiguraciju imao, da bi znali koja graficka kartica moze da se nakalemi na to. Ubacivanjem neodgovarajuce graficke kartice, verovatno sa buvljaka, moze doci do poremecaja konfiguracije BIOS-a. Znaci za pocetak vratis staru graficku karticu i zatim izvrsis, reset BIOSA(CMOSA-a). To nema nikakve veze sa vadjenjem baterije nego moras direktno na ploci da prespojis pinove od po 10 sekundi.(sravcigerom ili nozem)
Ako imas uputstvo za tvoju plocu, pronadji deo gde je CMOS. Znaci prespajanjem pinova vracas BIOS u predjasnje stanje. To pod pretpostavkom da je do toga. Jer kod pocetnika moz da se desi i da neznaju da naguraju graficku karticu u slot do karja (da skljocne). Naravno ako je ovo sve u redu, ostaje jos Procesor. Mora se izvuci, produvati, vratiti i staviti termalna pasta. Ponekad se vadi i vise puta dok nalegne kako treba(kod starijih racunara). Mala je verovatnoca da je bas nesto pregorelo, ali se u principu tokom menjanja komponenti odspaja i napajanje(Napon ima), proveri i prikljucak za napajanje na sredini ploce(do kraja u slot).
Da se ne zbunis velicinom teksta, za pocetak vrati staru karticu i resetuj [hl]BIOS[/hl].
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Pozdrav, prije svega nisi naveo konfiguraciju koju posjedujes, znaci, koji procesor, koliko RAM-a, koja je maticna ploca u pitanju?
Posto se dugo vremena bavim servisom racunara a citajuci tvoj post, pretpostavljam da je kod tebe OEM iliti Brand Name racunar u pitanju a oni znaju biti jako ograniceni sto se tice nadogradnje hardvera.
Ako je, dakle, racunar OEM I ne prihvata drugu graficku karticu, jedino rjesenje koje MOZDA moze da ti pomogne je update BIOS-a ali ne bilo kakvog, vec iskljucivo onog koji je izdao proizvodjac bas za tvoju plocu.
Da se ne zbunis jos vise, primjera radi, ASUS kao jedan od vodecih proizvodjaca MB-a proizvodi indenticnu plocu za slobodnu prodaju ali i za npr HP, ali to je samo "na oko", ista ploca jer OEM ASUS radi pod HP-ovim BIOS-om i u slucaju da u njega probas da ubacis BIOS od te druge ploce, dobijas jedan totalno mrtav racunar tako da ako nisi bas siguran, moja najiskrenija preporuka ti je da se ne igras sa BIOS-om jer se to u vecini slucajeva zavrsava neslavno.

P.S.
Tek sad vidjeh da nece da radi ni sa starom grafikom a spisak zbog cega je tako je podugacak ...
Najbolje je da sve lijepo skines, RAM, grafiku, procesor ...
Ako si napajanje testirao spajanjem dve zice na konaktoru, to ti uopste nije mjerodavno jer tad napajanje nije pod opterecenjem.
Kako god, skini procesor i ocisti ga od stare termalne paste, (ako je stariji procesor sa "nozicama", u pitanju pazi da ih ne iskrivis), zatim kontakte od RAM-a i graficke ocisti medicinskim alkoholom, ako nemas alkohol mozes to da uradis i skolskom gumicom za brisanje ali nikako nemoj to da cistis rakijom jer rakija sadrzi secer!
Nakon toga uzmi neku staru cetkicu za zube i LAGANO ocisti sve slotove na ploci, nakon toga sve vrati po redu, na procesor OBAVEZNO termalna pasta ali ne previse, dovoljno je da stavis pastu velicine pirinca, ona se sama razlije usled toplote od procesora i vrati RAM i grafiku.
Ako ni tada ne bude radio, definitivno ima neki fizicki kvar a to ovako napamet tesko da neko moze sa sigurnoscu da ti kaze sta je u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
20.09.2014
Poruka
1.861
...update BIOS-a ali ne bilo kakvog, vec iskljucivo onog koji je izdao proizvodjac bas za tvoju plocu...
Izuzetno lepo srocen post, na zalost, kod vecine korisnika sa malo iskustva ili onih koji nece da istrazuju, prakticno nema nikakvog efekta. Nije da je mudrovanje u pitanju, ali zamisli sad lepo, neko ko samo gleda igrice, surfruje netom, gugla ili se bavi fejzbukom...zamisli... molim te, sta on misli o Bios-u i slicnim stvarima. Te zrtve, prakticno spasava samo to, sto imaju vise racunara u steku(i mobilni-paralelno), te mogu da laviraju, prebacujuci sebe sa, jednog na drugog-kompa(ili kupe nov)... Mi, ostali, ukljucujuci i tebe, smo... neke stvari "naucili", na tezi nacin.
U ovom slucaju, gledano opet sa neke distance, nije potrebno instalirati novi Bios, posto je on obezbedjen u Epromu, ali eventualno resetovanje i vracanje na staro moz, da pomogne. Naj-gore je sto se ovi, da ih nazovem "lepotni", ... ne javljaju vise, ko da je poraz "kraj"... Izadjes, kazes, tako i tako i to je to. Ovako si sve na zeravici, dal si ga pomogo il si ga dotepo...
- Doslo vreme da ne vredi biti profesionalac, jer u drugoj oblasti ispadnes budala i tupan, ovo govorim za sebe, ne-vezano sa ovim ili vezano. Al je poenta, da je taj ko je postavio post...povremeno javi i kaze sta je bilo, resenje mozda i ne igra kljucnu ulogu ili igra, al je namera da se nesto ispravi, mozda i bitnija od same ispravke...oooo, dao si mu ga do daske u objasnjenju...bravo. Pocinjem polako i da shvatam, zasto ljudi sto znaju nesto ne ucestvuju aktivno u konverzaciji, verovatno smatrajuci da je objasnjenje uzaludno.

Kratak epilog...pre svake nadogradnje racunara pozeljno je skinuti manual u PDF, odnosno uputstvo za svoju maticnu plocu, kratkim surfom... guglom, ustanoviti koje komponente-dodatke(kartice, memorije itd), podrzava i tek onda nadograditi racunar, (takodje, odspojiti bilo koji oblik energije, ukljucujuci i napajanje sa ploce) i biti spreman na reset BIOS-a, ko zapeta puska...Adios.
 
Učlanjen(a)
26.03.2010
Poruka
100
Hvala ti druze na lijepim rijecima, nazalost, sve sto si napisao je na mjestu, i iako sam mislio da ce s' godinama narod da se bar opste edukuje, prvenstveno zbog sebe, jer vec odavno zivimo u vremenu visoke tehnologije koju je i nama koji je pratimo tesko "pohvatati", do u detalj, naprotiv, nas narod i dalje racunar smatra spravom za video igrice, surfanje po netu i kao multimedijalni uradjaj.
Vidis, mnogo puta sam ispao budala u ocima tih "pametnih", samo zbog toga sto sam pokusavao da im objasnim najprostije stvari za njihovo dobro, i vjeruj mi da sam odavno digao ruke od toga, mislim, potpuno mi je svejedno, dosao sam u stadium kad vise nemam ni snage a ni volje da objasnjavam iste stvari skoro svaki dan i shvatio sam da sam ipak najpametniji kad cutim.
Primjer, prosle sedmice mi dolazi klinac i kaze istim ovim rijecima: "Jarane, 'ocu da mi "slozis", komp da gori", gdje je on poceo da nabraja od Intelovog i7, preko grafike u vidu Ati 7000 serije, RAM-a od 16Gb i kao vrhunac ludosti SSD-a od 150Gb!?
Ok, ja sam mu prije svega lijepo rekao koliko to okvirno uopste kosta i da, realno, on za takvom konfiguracijom nema potrebu, rekao sam mu prvo da se mane SSD-a i uzme SATA disk, da je i7 najobicniji Quad Core koji ustvari "glumi", 8 jezgara na sta je on mrtav hladan rekao da nema veze i da sklapam jer, aman, "Jaran", hoce da ima najjacu budzu u kraju ...
Posto sam vidjeo da decko hoce bas to, bilo mi je potpuno svejedno, dogovorio sam se sa njim sta hoce i kad sam ga pitao za kuciste i napajanje, lik je 'ladno izabrao nekog kineza od 400 grama sa sve ATX kineskom napojnom od "1000 W", jer, iako sam mu rekao da se na napajanju ne stedi novac i da je napajanje glavno u racunaru, on je ipak ostao pri svom.
I kud dalje da ti pricam, to je opsta kultura i znanje prosjecnog covjeka kod nas sa kojom se moras pomiriti, mnogo puta mi se desavalo da traze polovan laptop "XP", umjesto HP, AKER-a, nekada jako popularni Intel "Keleron", " Cetvorku PentiJum", i da ne nabrajam dalje jer udavih sa ovim postom.
Na kraju, sta da se radi, nije nas niko tjerao da se hvatamo u kolo u kojem ne znamo igrati, cuvaj zivce i gledaj da ti price na jedno uho udju a na drugo izadju, jer koliko se god trudio, jednostavno, ne mozes nista promjeniti.
Pozdrav i svako dobro :)
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top