Komparacija prideva BRZ!!!

Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Ja se ne vadim,stvarno tako mislim, a osecam da vi bas ne cenite taj juzni dijalekat. Za sve one kojima je smešno,interesantno itd.

1.Ega gi vrne. ( Valjda će da vrati nešto)
2.Mora motorče da popraljam zbog navadjuvanje. (Moram motor da popravljam zbog navodnjavanja)
3. Koj gi mica tija džci. ( to je vic o leskovčanima koji su pošli da prodaju papriku)

Sinoćke,sinućke te vido Zone,lele Zone
Gde se,gde se premenjuvaš zone,lele Zone
Gde, kazuj gde,gde samuješ more
Neću ti lažem bre, kolko te iskam bre......:blum3

YouTube - Zona Zamfirova

Ma cenimo mi južnjački akcenat, bar mi u Šumadiji, ipak smo svi jedan narod. E sad ovi tamo oko Zlatibora, cene i oni samo su oni malo agresivniji yes3
Nešto sam se setio. Kremanci meštani jednog zlatiborskog sela, oni sa kojima je Kusturica imao problema...kad krenu od kuće, a znaju da će biti tuče, otkinu i ponesu letvu sa ograde, sa ona dva eksera pri vrhu. Ta letva od momenta kada je otkinuta zajedno sa onim ekserima nije više letva već je postala Kremanska kobra
1pvxb4.gif
 
Član
Učlanjen(a)
09.12.2009
Poruka
4
Mi imamo i reči koje imaju dva slova kao ččkalica i ččkolj... yes3
 
Član
Učlanjen(a)
08.10.2009
Poruka
174
Tačno bogatstvo reči, ali ti nisi govorio o rečima već o nekom postupku (običaju) koji je "veoma zanimljiv". Kad već pitaš ko su oni, mi, vi, i tako dalje...Ovde sam osetila grupu iz Vojvodine, Grupu iz Šumadije, grupu jel sa juga, ako "Vi" iz Šumadije cenite govor s juga onda i "Vi" ne razumete Zonu Zamfirovu onda i "Mi" s juga imamo ččččkalicu.:dance2:
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Tačno bogatstvo reči, ali ti nisi govorio o rečima već o nekom postupku (običaju) koji je "veoma zanimljiv". Kad već pitaš ko su oni, mi, vi, i tako dalje...Ovde sam osetila grupu iz Vojvodine, Grupu iz Šumadije, grupu jel sa juga, ako "Vi" iz Šumadije cenite govor s juga onda i "Vi" ne razumete Zonu Zamfirovu onda i "Mi" s juga imamo ččččkalicu.:dance2:

Dao sam primer zanimljive personifikacije...ovo te ništa nisam razumeo....
Osim da Mi iz Šumadije ne razumemo Zonu Zanfirovu i da nemamo ččččkalicu....i da se ti zbog toga ljutiš :dntknw:
 
Član
Učlanjen(a)
30.01.2010
Poruka
365
Čekaj Majo, nije u tome stvar, već je naglasak na bogatstvu reči i dosetljivošću našeg naroda da izabere reči koje najbolje opisuju datu situaciju...a običaji i navike su posebna priča :)


Koji ste vi?

Mi smo ti iz Leskovac... :p :p :p :D :D :D e evo vam primer za juznjacki jezilk
Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=XpUhNiokJ5I&feature=related
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Sledeći put kopiraj u linku sve posle jednako da ispadne onako lepo ;)

Znači to je to...a koji tačno kraj ili grad ovaj govor predstavlja?

Šote mori Šote"

Čim spomenemo reč "šota" odmah pomislimo na igru koja se, nazalost, igra na svakoj srpskoj svadbi. Poreklo imena šota dolazi od imena Šota Galica, ženi srbomrsca "kacaka" (odmetnika) Azema Bejta iz sela Galice (1889.-1924.) koji je svojevremeno harao po Kosovu i Metohiji.

Sota Galica je nakon muževljeve smrti zulumćarila i predvodila odmetnike.

U Srpskom narodu sačuvano je sećanje na užasan događaj kada je Šota uhvatila sestoro srpske dece, čobančadi kod stada, na planini Mokri, povezala ih, naložila vatru i sve ih bacila u oganj.

Dok su deca gorela Šota je sa "kaćanicima" igrala svoju igru oko vatre, orijala i pevala: "Šote, mori šote / šote mašala / davno želim šote, mori, da te igram ja!"

Na mestu stradanja nevine dečice podignuta je spomen-ploča koja je stajala do kraja II svetskog rata, kada su je komunisti uklonili kako bi sačuvali "bratstvo i jedinstvo".

--------------------------------------------------------------------------

Proverite i sami na internetu... Azem Bejt je idol Šiptarima na forumima... Planina Mokra je na severo/severozapadu Kosova.

Tekst o tome je napisao i svestenik iz RS. Nalazi se u listu "Svetosavsko zvonce", objavljen početkom 2007. "Šota" nije nastala tako davno, da je se ljudi ne bi sećali odnosno znali kako je nastala.

Šta ću od sada da radim, pitate se. Pa vrlo jednostavno. Ozbiljan sam kad vam kažem da ću po svaku cenu pokušati sprečiti sviranje/pevanje šote na bilo kojem veselju. Načina ima mnogo. Druga stvar koju mogu da uradim (ako već ne mogu da sprečim): napustiću mesto događaja. Bilo kad i bilo gde. Najlakši način je naravno odmah na početku reci muzici: "bez šote".

Sigurno sad mnogi smatrate kako ja opet preterujem i šta ja znam. Nemam te snage (a ni želje) da menjam druge ljude. Možda mogu samo da vam na ovaj način otvorim nove poglede.

Šta želim od vas? Pa vrlo bi mi bilo drago kad bi ovu informaciju o šoti prosledili svim Srbima koje poznajte... drago bi mi bilo kad bi na bilo koji način onemogućili sviranje iste (ili da pre kažete muzici ili da to učinite u početnim taktovima). Najmanje što možete da učinite je da kad se svira ova pesma sedete na svoje mesto, zamislite kako je bilo toj deci koja su živa izgorela i kako je bilo njihovim roditeljima. Znači, da se ne veselite, jer za to stvarno nema povoda...

Cena naše inferiornosti i neznanja je suviše skupa da sebi JOŠ jedan put u istoriji dozvolimo "bratstvo i jedinstvo" preko krvi i kostiju naših predaka, naše dece i našeg naroda.

izvor: facebook


Jel ovo tačno?
 
Natrag
Top