Evharistija ili pričest

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Antonija, problem u tvom sagledavanju teksta gde je Isus pretvorio vodu u vino - je taj, što ne uzimaš ceo kontekst biblije o vinu, i literarni, i istorijski i kulturološki aspekt, već daješ SVOJA lična mišljenja na osnovu pročitanog.

Izraz VINO se u bibliji i kulturologiji u opštem smislu uglavnom koristi za GROŽĐANI SOK, a ne za alkoholno vino.

To što se ovaj izraz pripisuje I alkoholnom vinu - ne ukida njegovu izvornu funkciju, kao naziva za tečnost koja je isceđena iz grozda, a to je slatki grožđani sok.

Izraz VINO "OINOS" dakle podrazumeva grođžani sok, a ne alkoholno vino, ali je taj izraz veštački nametnut i ovom elementu alkoholnog vina, i prema tome - u tom smislu podrazumeva i alkoholno vino.

U kontekstu biblije, i istorije, i kulturologije - mi zasigurno moramo uočiti, koje od ovih dveju tečnosti koje se nazivaju vino - je gde i u kojim situacijama korišćeno.

Na svadbi u Kani Galilejskoj to sigurno nije, jer u suprotnom - možemo bibliju baciti na đubrište, i Hrista ne smatrati spasiteljem, jer on u tom slučaju gubi sav kredibilitet, i biblija nije u tom slučaju ništa drugo nego bezvredno ljudsko štivo.

Hvala Bogu što nije tako, već samo u umu onih koji ne razumeju biblijska otkrivenja.

-----------------------------------

Mire, u poslednjem komentaru sam ti odgovorio kratko, ali već danima dajem odgovore koje ti ignorišeš, pa smatram da je uzalud.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Nisi mi naveo to, znači da izmišljaš.

Ja nista nisam izmislio, to si ti izjavio, "da forma nije bitna"!!!

Pa ako nije, to znaci da ti mislis da mozes uzeti "cips" umesto hleba i "vodu" umesto vina i da mozes "krstiti coveka u mleku" a "cvece" Bogu prinositi na zrtvu umesto krvi kao i Kain!

satanska teologija "izvrtanja"!

Vinom se zvalo i samo grožđe još dok je na lozi, a da nije se sok zvao vinom.

Evo primera izvrtanja. To rade adventisti!
O tome sam pricao!

Sakrivate cinjenicu, da "grozd nije vino", kao sto ni "vinograd" nije "grad vina".

To se samo tako kaze, zato sto se "od grozdja pravi vino"!!!

Vino je vino, a grozd je grozd!

Meni zameras "formalno razmisljanje", a ovde vidimo tvoje formalno razmisljanje, i "Mister Bin teologiju"!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ja nista nisam izmislio, to si ti izjavio, "da forma nije bitna"!!!

U kom smislu to naravno ne znaš.

Pa ako nije, to znaci da ti mislis da mozes uzeti "cips" umesto hleba i "vodu" umesto vina i da mozes "krstiti coveka u mleku" a "cvece" Bogu prinositi na zrtvu umesto krvi kao i Kain!

Nisi shvatio poentu posta, ponos ti ne da.

satanska teologija "izvrtanja"!

To ste vi uradili sa pričešću.

Evo primera izvrtanja. To rade adventisti!
O tome sam pricao!

Sakrivate cinjenicu, da "grozd nije vino", kao sto ni "vinograd" nije "grad vina".

Davno oboreno sa primjerom vina na grani.

To se samo tako kaze, zato sto se "od grozdja pravi vino"!!!

E pa tako se kaže i za sok.

Vino je vino, a grozd je grozd!

A govorilo se i za grozd vino, znači i za sok.

Meni zameras "formalno razmisljanje", a ovde vidimo tvoje formalno razmisljanje, i "Mister Bin teologiju"!

To je obaranje tvoje nauke.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Predlažem - da od sada svaki Hrišćanin pre nego što u išta poveruje, konsultuje Mireta, jer on je autoritativni tumač istina, i njegova reč je fakat za sve istine, i pojave u savremenom Hrišćanstvu.

Hvala.
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Predlažem - da od sada svaki Hrišćanin pre nego što u išta poveruje, konsultuje Mireta, jer on je autoritativni tumač istina, i njegova reč je fakat za sve istine, i pojave u savremenom Hrišćanstvu.

Hvala.

Nevjerojatno kako se to vidi u malim stvarima, Bas sad razmišljam , dali možeš da prihvatiš tuđu sreću , tudji poslovni ili vjerski uspjeh , ili da priznaš sam sebi da nisi ti uvjek u pravu . Ali uvek me pogodi kad kod nekoga prepoznam zavist.

Ti si sad zavistan , ljubomoran
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Nevjerojatno kako se to vidi u malim stvarima, Bas sad razmišljam , dali možeš da prihvatiš tuđu sreću , tudji poslovni ili vjerski uspjeh , ili da priznaš sam sebi da nisi ti uvjek u pravu . Ali uvek me pogodi kad kod nekoga prepoznam zavist.

Ti si sad zavistan , ljubomoran

Tako je!

Ja ne moram biti u pravu, ne patim od toga, na zalost skoro uvek jesam u pravu.

Ponositost i ljubomora unistava coveka iznutra a potom utice i na okolinu..

Tripo je prvo, ponosit, zavistan, a drugo je sto mu treba pomoc, to nije zlonamerno kad kazem...

Meni nije problem da se radujem tudjoj sreci, znanju i napredovanju.

Isto bi se radovao i Laodikeji da on nesto objasni, da nesto postigne, da nekom nesto pomogne, kao sto i jeste nebrojeno puta pomogao.. Ali zar je toliko tesko reci - ja gresim!?

Radovao sam se zbog Tripa kad se krstio.. Ali on se ne raduje nikome!

Nismo svi mi isti, itekako neki imaju vise ljubavi, a neki manje...

Nedostatak ljubavi, mira i posvecenosti srca (sto je ocigledno kod Tripa), navodi ljude da budu "ponositi" , oholi i bezobrazni. A kad se to poveze sa ''zaludjenoscu" i "ogranicenoscu" ljudskog uma (te kontrolisano ubacenim programom), dobijamo najgoru mogucu kombinaciju, koja u krajnjem zahteva pomoc strucnjaka, jel takva osoba vise nije sposobna da normalno razmislja. Ona gubi vezu sa realnoscu, a ako se na vreme ne reaguje ona postaje fanticna..

Najgore je kada osoba iz ponosa odbija saradnju i svaku pomisao da gresi ili da sa njom nesto nije u redu, kao sto radi Tripo.

Tripo je studirao psihologiju, medjutim on o psihologiji ne zna nista. Psihologija se ne uci u skolama, to je zivotna skola.

Njemu je svakako potrebna pomoc, kao i Piramidi. Oni su bili dobri drugari nekada.. Slican se sa slicnim druzi...

Ne moze on ni prepoznati svoje stanje. Zato ga ja ne krivim.
 
Natrag
Top