Dogma ili odnos sa Hristom "vrata pakla" neće nadvladati

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Sve piše..samo dogma se nigde ne pominje. Izuzmi dogma i sagleda onako kako piše.

Kristova Crkva se spominje. Kristovu Crkvu neće nadvladati ni vrata paklena, jamči nam naš Bog i Spasitelj Isus Krist. Evo još jednom.

A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

Dakle, koga ili što vrata paklena neće nadvladati? Tvog šaptača ili Crkvu koju će Krist sagraditi?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ali se pominje temelj crkve. Crkva se pominje uz taj temelj na kome stoji. A temelj je?

Tako je. I tada Krist kaže da Crkvu koju on sagradi na tom temelju ni vrata paklena neće nadvladati. Dakle, Isus izriče jamstvo čitavoj svojoj Crkvi, a ne sama "temeljima Crkve". I zato će sveti Pavao moći reći: Crkva je stup i uporište istine. A ne samozvani proroci, Jelene, Muhamedi, Laodikeje, Jovani, Piramide i slični.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
I tada Krist kaže da Crkvu koju on sagradi na tom temelju ni vrata paklena neće nadvladati.

Ali šta je temelj?

"A Simon Petar odgovori i reče: ti si Hristos, sin Boga živoga....ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati", Matej 16,16.18

Koji je to jedini kamen prepoznat u tekstu? Izjava Petrova..nepostoji ništa drugo što je Petar izrazio još osim ovoga i što bi Hristos mogao pohvaliti. Važno je i pitanje koje je Hristos postavio pre toga..šta On traži od učenika da znaju..dogme?..šta traži Hristos od njih:

"a šta vi mislite ko sam ja", Matej 16,15

Isus traži samo ovo da znaju. Onda Petar prepoznaje i Isus ga pohvaljuje. Zatim govori o temelju crkve...

Sasvim jednostavno i prosto razumeti..Isus govori o "poznanju ko je On". Ne govori o svim dogmama već samo o jednom a to je "ti si Hristos"...

Ima li još nešto pomenuto što bi se moglo ubrojati u kamen ili temelj Crkve?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Ali šta je temelj?

Temelj Crkvi je Krist. I upravo zato Kristovu Crkvu ni vrata paklena neće nadvladati.

Ima li još nešto pomenuto što bi se moglo ubrojati u kamen ili temelj Crkve?

Tebi je đavlina zaista "mozak popio". Ti si se sav pogubio. Sjeti se, diskutiramo o tome - "što je Krist zajamčio i kome je zajamčio"?

1. Zajamčio je svojoj Crkvi.

2. Da je ni vrata paklena neće nadvladati.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Temelj Crkvi je Krist. I upravo zato Kristovu Crkvu ni vrata paklena neće nadvladati.

Dodat ću samo ovo: "Kamen koji odbaciše graditelji, postade kamen zaglavni" (ako li ne poznaju zapadne varijante našega jezika, zaglavni kamen, ugaoni kamen je kamen temeljac.

Dakle, Crkva je Telo Kristovo na Zemlji, zgrada da se tako izrazim, čiji je kamen temeljac sam Krist, koji je šta? Reč koja telom postade. Šta je Reč? Biblija možda? NE. Reč je BOG. Stena (Petrae) na kojoj Krist gradi Crkvu svoju je ono što je Simon bar Ionnah izrekao: "Ti si Krist-Pomazanik, Sin Boga živoga." Nato Isus reče njemu: "Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskoga, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano na nebesima; a što god odriješiš na zemlji, bit će odriješeno na nebesima. " Mt 16, 13-19
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Temelj Crkvi je Krist. I upravo zato Kristovu Crkvu ni vrata paklena neće nadvladati.

Šta je Hristos pohvalio Petra..za koju izjavu? Ta izjava je temelj Crkve a ta izjava koju je Hristos pohvalio je:

Jovan Prezviter je napisao(la):

"A Simon Petar odgovori i reče: ti si Hristos, sin Boga živoga....ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati", Matej 16,16.18

Koji je to kamen ako ne ono što je Petar izrazio? Šta još je Hristos pohvalio kod Petra?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Šta je Hristos pohvalio Petra..za koju izjavu? Ta izjava je temelj Crkve a ta izjava koju je Hristos pohvalio je:

Jovan Prezviter je napisao(la):

"A Simon Petar odgovori i reče: ti si Hristos, sin Boga živoga....ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati", Matej 16,16.18

Koji je to kamen ako ne ono što je Petar izrazio? Šta još je Hristos pohvalio kod Petra?

Jesi li ti normalan, čovječe? Pitanje je, kome je Isus zajamčio da će odoljeti i vratima paklenim.
 
Natrag
Top