Dogma ili odnos sa Hristom "vrata pakla" neće nadvladati

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.416
Matej 16:
15 Reče im Isus: A vi šta mislite ko sam ja?
16 A Simon Petar odgovori i reče: Ti si Hristos, Sin Boga Živoga.
17 I odgovarajući Isus reče mu: Blago tebi, Simone sine Jonin! Jer telo i krv nisu to tebi javili, nego Otac moj koji je na nebesima.
18 A i ja tebi kažem: ti si Petar, i na ovom kamenu sazidaću crkvu svoju, i vrata paklena neće je nadvladati.
19 I daću ti ključeve od carstva nebeskog: i šta svežeš na zemlji biće svezano na nebesima, i šta razrešiš na zemlji biće razrešeno na nebesima.
Iz ovih stihova moze mnogo toga da se nauci.
kao prvo,Isus je pohvalio Petra jer je dao tacan odgovor.Petar nije rekao isusu ,ti si moj Bog,vec ti si sin Boga zivoga.
Nadalje za ovu temu je bitan 18,a mozda i 19 stih ,pa da se vidi ko je taj kamen ili koji je to kamen na kome ce Isus da sagradi crkvu,i kakva je to crkva ,i sta su to vrata paklena???
E sad pitanje koja je to crkva sto ju je izgradio ili isus Hrist uku bjegovi apostoli?
Dal postoji izvestaj u Bibliji o izgradnji bilo koje crkve sa krstovima ?,ili mozda sinagoge?
Sta je tu problem?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"OVDE JE TRPLJENJE SVETIH KOJI DRZE ZAPOVESTI BOZJE I VERU ISUSOVU, I IMAJU DUH PROROSTVA"

Ovo je Bozha crkva.

1. DRZI SVIH DESET ZAPOVESTI.

2. IMA ISUSOVO UCENJE.


3. IMA DAR PRORICANJA.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
Jovan Prezviter je napisao(la):

Ja ovde samo govorim o pravom smislu reči Hristovih u vezi vrata paklenih. Nisu vezane za dogmu.


Jesu te reci vezane za dogmu, jer crkva su ljudi koji imaju odnos sa Hristom, a iz tog odnosa proizlazi poznavanje dogme!

Isus pominje u citatu samo ono što je vezano za iszjavu vere apostola Petra. Nigde se ne pominje bilo šta drugo osim ovoga. Zato Mire, dogma o bilo čemu drugom nije pomenuta ovde osim ovog ključnog dela u vezi izjave Petrove..koja upućuje na Spasitelja Hrista. To vrata pakla ne mogu razvaliti.

ovan to u svojoj poslanici najbolje definise:

"Što se vas tiče, to ostaje u vama pomazanje... i ne treba da vas tko uči, nego kako vas to samo pomazanje uči u svemu.. i kao što vas nauči, ostanite u njemu!"

Onaj koji je sa Hristom je automatski je deo crkve, jer prima istinu od Hrista i svetog Duha. A crkva je skup ljudi koji njemu sluze i oni su" ujedinjeni oko identicne dogme"!

Pavle Hriscane podstice:

"Isto mislite imajući istu ljubav, duhovno povezani, mislima usmerenim na jedno.."

Dakle, Hriscani su ujedinjeni u "identicnoj dogmi"!

A na drugom mestu kaze:

"Bog nije Bog nereda nego reda"

Hoces li jos stihova?

Sve je ovo celina za sebe ali nije povezana sa onom Petrovom izjavom. Ne treba uopše mešati neke stvari i donositi zaključe koji su vezani za jednu stvar.

Svako moze da padne, bio on upoznat ili ne sa istinom. A crkva ima "samo jednu istinu". Nemoj da razvodnjavas, jer time pokazujes da bezis od sustine!

Sustina je u tome, da crkva ne moze imati "laz pomesanu sa istinom" jer "kako se slazu Hristos i velijar.. Ili mozete li piti casu demonsku i casu Bozju" >>> Ne mozes ti piti iz case u kojoj ima makar malo otrova, jer to steti duhovnosti, a Bozja istina nije takva da ljude truje - nije "poluistina"!

To je sustina o kojoj pricam, a tu istinu moras da propovedas, to je misija crkve da objavi svetu istinu, i a ako ti propovedas "poluistinu" ti si antihrist!

A sta su radile brojne sekte tokom vekova?
Upravo ovo drugo - "propovedale su poluistinu"!

To odgovara sotonskim interesima a ne Bozjim i to je proreceno da ce doci.

O pitanju dogme ne trebamo koristiti kažem tekst iz Mateja 16,18 jer se to ne može primeniti na ovo o čemu govorimo. To je mnogo kompleksnija tema...ovde jejednostavno i jasno. Vrata pakla neće nadvaldati one koji priznaju Hrista za Spasitelja...oni mogu imati i pogrešnu dogmu u nečemu ali ako su izgradili spasonosni odnos sa Hristom nemogu biti nadvladani.

Uzmi recio naše stare...pobožne pretke. Šta su oni znali o dgomi a koliko su imali i pogrešnih predstava i polupredstava o Hristu i veri..o dogmi...da li su oni najpre trebali imati potpunu istinu pa da se kaže da su izgradili spasonosni odnos sa Hristom? Vidš jedno je dogma kao dogma..znanje o svim najvažnijm stvarima vere. Ali ono i kada je nepotpuno ili čak i pogrešno ne može ovaj odnos uništiti.

Rekao sam, ako te Hristos vodi i ako imas sa njim kako to nazivas "spasonosni odnos" - ti ces onda imati "ispravnu dogmu"!

Evo naši stari...iako če mnogo od njih biti spaseni ne možemo reći dasu imali potpunu predstavu o Bogu i dogmi itd..znači dogma nije presudna na spasenje. Ali drugo je Mire ako neko čuje ispravnu reč pa namerno ne posluša..to je već nešto drugo.

Ako to nije slucaj, i ako svako moze imati pogreanu (drugaciju) dogmu a biti Hristov ucenik, onda je Apostol Jovan pogresio nazivajuci gnostike "antihristima" jer onda su i oni "crkva Bozja"!

Gnositici kao što vidiš su upravo negirali način na koji je Hristos dođao da nas spase("u telu") i time ozbiljno uzzdrmali temelje vere o Hristu Spasitelju. Zato je njihova jeres tako duboka i pomenuta. Ali opet i oni pojedinci ako nisu potpuno svesni zablude..a to naučavaju jer su tako naučeni..onda svakako mogu pojedinačno sotvariti sapsonosni odnos.

Sto ih dakle nije nazvao "crkvom Bozjom"?

Zato Jovane, sto crkva "ima samo istinitu dogmu"!

Sve je to uredu što kažeš...naravno da nisu Crkva Božija..ali ovde u Mateju 16,18 je drugi kontekst. Već rekoh tačan kontekst.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
O pitanju dogme ne trebamo koristiti kažem tekst iz Mateja 16,18 jer se to ne može primeniti na ovo o čemu govorimo.

Sve je to uredu što kažeš...naravno da nisu Crkva Božija..ali ovde u Mateju 16,18 je drugi kontekst. Već rekoh tačan kontekst.

Opet đavlina šapće - zamuti im diskusiju, zamuti im čitavu temu, neka se samo istina ne vidi.

Ali, uinat đavlini, mi ćemo točno vidjeti o kakvmo se točno jamstvu radi u Matejevom tekstu, u kontekstu "vrata paklenih". Dakle:

Mt 16,18: A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

Što želimo saznati? Želimo saznati što je to što vrata paklena neće nadvladati. Kad nešto želimo saznati, onda pitamo, pa pitajmo (se) i sada:

1. Kaže li Isus u ovoj svojoj rečenici da Petrovu izjavu vrata paklena neće nadvladati? Ne.

2. Kaže li Isus da Petra vrata paklena neće nadvladati? Ne.

3. Kaže li Isus Crkvu koju će sagradit vrata paklena neće nadvladati? Da.

Kao što vidimo, đavlina je neumoran u svojim obmanama, pa ni mi kršćani ne smijemo prestati braniti se od njegovih laži.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.399
3. Kaže li Isus Crkvu koju će sagradit vrata paklena neće nadvladati? Da.

Ne.

Moraš prvo videti na čemu je ta crkva izgrađena. Isus prvo hvali Petra za reč koju je rekao a onda kaže "na ovoj steni" sagradiću Crkvu svoju. Koja je to stena? Je li to Petar..ne. Jer je Petar ubrzo sagrešio i pokazao da nije On ta stena. Šta je onda stena? Stena je ono što je Petarizgovorio a to je sam Hristos, i njegova uloga Spasitelja. Bez te stene nema Crkve..Crkva nije sama za sebe. Temlje Crkve je Hristos-Spasitelj. Ta izjava na Hristovo prehodno pitanje: "šta mislite ko sam ja"..to je stena...to je temelj..na tom temlju je Crkva.

Dakle, Crkva ne može samu sebe održata i ona nije sam svoj temelj..ona se može održati samo na temelju ovih Petrovih reči..."ti si Hristos, sin Boga živoga"...tj. ti si naš Spasitelj.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.352
Crkva nije sama za sebe. Temlje Crkve je Hristos-Spasitelj. Ta izjava na Hristovo prehodno pitanje: "šta mislite ko sam ja"..to je stena...to je temelj..na tom temlju je Crkva.

Dakle, Crkva ne može samu sebe održata i ona nije sam svoj temelj..ona se može održati samo na temelju ovih Petrovih reči..."ti si Hristos, sin Boga živoga"...tj. ti si naš Spasitelj.

I? Odgovori "mudrače". Koga "vrata paklena neće nadvladati", po Isusovim riječima? Evo ti još jednom Isusovih riječi, pa se "referiraj".

A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.

Dakle, koga ili što vrata paklena neće nadvladati? Tvog šaptača ili Crkvu koju će Krist sagraditi?
 
Natrag
Top