Da li Božić ima svoje poreklo u paganskim običajima

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vi se (Laodikeja, Taramana i dr.) držite svoje teze kao pijan plota - o nekakvim paganskim elementima ili primjesama koje je hrišćanstvo preuzelo iz ranijih religija. Vama ništa ne znači činjenica da hriščanski obredi koji u sebi sadrže takve elemente, imaju sasvim drugo značenje od onoga izvornog paganskog. Kada bi rezonovali po vašoj "logici", onda se hrišćani nikako ne bi trebali ni Bogu moliti , jer su to isto radili i pagani - molili se svojim mnogobrojnim bogovima i duhovima zaštitnicima!
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Da, ali ako nesto ima mnogobozacko poreklo - onda ne treba ciniti takav kompromis.

Kako se Židovi ne bi klanjali Bogu kad im je Bog rekao da mu se trebaju klanjati? A i pogani se klanjali svojim poganskim bogovima. Jesu li onda Židovi pogani, ili je Bog Židova i poganski bog?

To je upravo problem postojanja toliko razlicitih crkava, organizacija i pokreta, jer svi nesto cine u ime Boga trazeci izgovor za to.

Ovo je neistina, izmišljotina, i još gore, ovo je zamjena teza. Kada bi ti bio u pravu, onda bi se Katolička i Pravoslavna Crkva morale raspasti na desetine tisuća sekti, a ne Protestantizam. Ogroman broj kršćanskih denominacija upravo je posljedica odbacivanja autoriteta Crkve i nakaradnog tumačenja Svetog Pisma. Upravo je logika, "Crkva mi ne treba, imam Pismo i znam čitati", iznjedrila je pedesetak tisuća denominacija.

Onda mi mozemo sve ciniti u ime Boga, jer nema razlike.
Ima toliko razlicitih pokreta koji cine mnoge gnusne stvari i to u ime Boga - da je to ne primereno i pominjati na ovom mestu.

Naravno da ne možemo činiti što god kome padne na pamet, po čemu si ovo zaključio.

Ima toliko razlicitih pokreta koji cine mnoge gnusne stvari i to u ime Boga - da je to ne primereno i pominjati na ovom mestu.
Mozemo izmisliti bilo kakvu radnju i to pripisati Bogu i sluzbi njemu.

Zato je biblijski put jedino ispravan put.

Upravo je to "mnoštvo pokreta" i "izmišljanje bilo čega" posljedica puta koji ti zagovaraš. Što je tebi "biblijski put"? Najbolji primjer imaš upravo ovdje na forumu. Pet sektaša i svi se pozivaju na Bibliju i "biblijski put". A njih pet ima deset mišljenja. Što je tu shizofreno? Biblija ili nerazumijevanje Biblije?

"Tako kaze Gospod "treba da bude princip jednog Hriscanina.

A pet kršćana sektaša na deset različitih načina čuje što Bog kaže.

Sto se tice Bozica - u vezi toga je jasno da je mnogobozackog porekla, i da je kasnije prekrsten u Hriscanski praznik posvecen Hristovom rodjenju.

Kršćani na Božić slave Isusovo rođenje. Nađi mi primjer da je netko od pogana prije kršćana slavio Isusovo rođenje. Ako imaš takav primjer i ja ću se složiti s tobom da je Božić poganski blagdan.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Vi se (Laodikeja, Taramana i dr.) držite svoje teze kao pijan plota - o nekakvim paganskim elementima ili primjesama koje je hrišćanstvo preuzelo iz ranijih religija. Vama ništa ne znači činjenica da hriščanski obredi koji u sebi sadrže takve elemente, imaju sasvim drugo značenje od onoga izvornog paganskog. Kada bi rezonovali po vašoj "logici", onda se hrišćani nikako ne bi trebali ni Bogu moliti , jer su to isto radili i pagani - molili se svojim mnogobrojnim bogovima i duhovima zaštitnicima!

Ono što je biblijski - biblijski je, ono što pripada mnogoboštvu i postoje dokazi da je preneseno u Hrišćansku crkvu - mnogobožačko je.

Molitva je univerzalni pojam.
Hrišćani se mole Jedinom Bogu stvoritelju.
Mnogobošci se mole paganskim izmišljenim božanstvima.
Upućujući molitve poštovanjem praznika i praktikovanjem običaja koji su nekada bili posvećeni mnogobožačkim bogovima - čovek se u stvari ne moli Bogu - već tim bogovima, odnosno samom sotoni, jer čovek tada pravi kompromis sa nečim što je nekada bilo posvećeno paganskim božanstvima i to pripisuje Hrišćanskom bogu - što je krajnje nedopustivo, jer biblija osuđuje svako mešanje sa mnogoboštvom i praktikovanje bilo kakvih mnogobožačkih običaja.

Činjenica je ta - da su mnogi mnogobožački običaji i svetkovine upravo preneseni iz mnogoboštva da bi omogućili lakši prelaz mnogobožaca u novu veru.
Tako mnogobošci nisu morali da se odreknu svojih običaja i verovanja koje su praktikovali u mnogoboštvu, već su njima samo dodali nove - Hrišćanske elemente i nastavili sa svojom mnogobožačkom praksom u novom ruhu.


Kako se Židovi ne bi klanjali Bogu kad im je Bog rekao da mu se trebaju klanjati? A i pogani se klanjali svojim poganskim bogovima. Jesu li onda Židovi pogani, ili je Bog Židova i poganski bog?

To je površno i pogrešno zaključivanje.

Židovi su se klanjali jedinom živom Bogu stvoritelju.
Pagani su se klanjali svojim Bogovima koje su izmislili.

Ako je tako kako ti kažeš - onda svi možemo postati pagani - jer bilo kome da se klanjamo i bilo šta da činimo Bog će nas čuti, jer poi tome - između mnogoboštva i Hrišćanstva nema razlike i sve je relativno.

Ovo je neistina, izmišljotina, i još gore, ovo je zamjena teza. Kada bi ti bio u pravu, onda bi se Katolička i Pravoslavna Crkva morale raspasti na desetine tisuća sekti, a ne Protestantizam. Ogroman broj kršćanskih denominacija upravo je posljedica odbacivanja autoriteta Crkve i nakaradnog tumačenja Svetog Pisma. Upravo je logika, "Crkva mi ne treba, imam Pismo i znam čitati", iznjedrila je pedesetak tisuća denominacija.

Ne, ovo je upravo istina i to je upravo slučaj u Rimokatoličkoj i pravoslavnoj crkvi, jer oni koji se ne rukovode principom "tako govori Gospod" imaju mnoštvo nebiblijskih elemenata koje poštuju i to različitih od podnevlja do podnevlja, od države do države, od crkve do crkve, od pojedinca do pojedinca - stotine različitih svetaca, običaja, praznika, ceremonija..itd.
Protestantizam se uglavnom rukovodi principom "samo pismo" i njegove podele se uglavnom tiču različiog tumačenja pisma.

Ono što je u tvojim očima crkva - nije crkva za onoga ko se pridržava biblijskog principa "samo pismo" i ko poznaje istoriju velikog otpada.
Ne može se prihvatiti autoritet crkve koja se ne pridržava osnovnih principa zapisanih u Svetom pismu, koja svoju veru zasniva na paganskoj filozofiji koju je primila otpadom sredinom 2 veka.
Crkva je "crkva u onoj meri u kojoj je poslušna reči Gospoda Isusa Hrista i koliko se njena vera zasniva na reči Božjoj.
Ako ona bilo kojim slovcem odstupa od te reči - to se ne može nazvati Božjom crkvom, i tada se ona sagledava u istorijskom otpadu i istorijskim razlozima koji su do njenog otpada doveli.

Još nešto.
Kada se govori o crkvi u kontekstu otpada- tu se ne misli na ljude, već na instituciju koja pravi kompromis sa ovim svetom i zavodi ljude vodeći ih stazom lažnih učenja i filozofija.

Naravno da ne možemo činiti što god kome padne na pamet, po čemu si ovo zaključio?

Po tome - što danas svaka pojedinačna crkva u pojedinačnoj državi, svaki grad ili selo, svaka porodica - ima svoj lični koncept vere, praznike, svece, običaje, rituale..itd.
U tom smislu mi možemo činiti sve što nam padne na pamet u ime Boga, ko nam može šta reći protiv toga.
Možemo izmisliti desetine novih običaja ipraktikovati ih u ime Boga.

Upravo je to "mnoštvo pokreta" i "izmišljanje bilo čega" posljedica puta koji ti zagovaraš. Što je tebi "biblijski put"? Najbolji primjer imaš upravo ovdje na forumu. Pet sektaša i svi se pozivaju na Bibliju i "biblijski put". A njih pet ima deset mišljenja. Što je tu shizofreno? Biblija ili nerazumijevanje Biblije?
A pet kršćana sektaša na deset različitih načina čuje što Bog kaže.

Jeste, ali kao što sam napisao - sve protestantske crkve se uglavnom prihvataju bibliju kao jedino pravilo vere i princip "samo pismo"
U tom kontekstu njihovo razmimoilaženje ostaje unutar pisma, odnosno - oni samo različito tumače već otkrivene biblijske istine ali ne izlaze iz okvira napisanog i ako pogrešno to tumače.

U tradicionalnim crkvama je sve slobodno.
Recimo da u pravoslavlju postoje oni koji poštuju i nedelju i subotu ( to je činio pokojni patrijarh Pavle ).

U Adventizmu to nije slučaj, jer se isključivo poštuje samo ono što je deo pisma.

Dakle - nasuprot principa "samo pismo" ne može postojati drugi princip osim " sve je slobodno činiti u ime Boga"

Kršćani na Božić slave Isusovo rođenje. Nađi mi primjer da je netko od pogana prije kršćana slavio Isusovo rođenje. Ako imaš takav primjer i ja ću se složiti s tobom da je Božić poganski blagdan.

Nije ni jedan paganin slavio Isusovo rođenje - već je taj praznik bio posvećen rođenju Boga sunca Mitre ( istorijskog Nevroda ili njegove inkarnacije boga Tamuza, mitološkog Vaala ).
Ovaj praznik je prenesen u Hrišćansku crkvu i umesto rođenju boga sunca - od tog trenutka taj praznik je posvećen Hristovom rođenju, s time da su običaji i ritualna praksa i verovanja ostala ista.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Vi se (Laodikeja, Taramana i dr.) držite svoje teze kao pijan plota - o nekakvim paganskim elementima ili primjesama koje je hrišćanstvo preuzelo iz ranijih religija. Vama ništa ne znači činjenica da hriščanski obredi koji u sebi sadrže takve elemente, imaju sasvim drugo značenje od onoga izvornog paganskog. Kada bi rezonovali po vašoj "logici", onda se hrišćani nikako ne bi trebali ni Bogu moliti , jer su to isto radili i pagani - molili se svojim mnogobrojnim bogovima i duhovima zaštitnicima!

Vrlo rado bih pročitao citat kojim bi mi se pokazalo da Hrišćani treba da selu drvo ili grane i spaljuju ih u znak nečega.
Bilo bi lepo pročitati gde Hrišćani treba ikone i kipove ca drže za visinu i kade ih i celivaju i mole se.
Bilo bi još dobro pročitati gde Hrišćani kite drveće i pevaju mu pesme.
Čitati o slami koja se unosi u kuću i gomilu elemenata kukurikanja i sl.
Ja nisam protiv radosti u dan kad se Isus rodi već proti onog što nije Hrišćansko učenje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ono što je biblijski - biblijski je, ono što pripada mnogoboštvu i postoje dokazi da je preneseno u Hrišćansku crkvu - mnogobožačko je.
To što ti nazivaš dokazima, vrlo je upitno, s jedne, a s druge strane, i ono što je preneseno iz mnogoboštva, kao običaji slavljenja bogova i molenja bogovima, preneseno je samo kao forma, koja je potpuno prilagođenja hrišćanskom poimanju Boga, te prema tome, ne sadrži ništa pangansko u sebi.

Molitva je univerzalni pojam.
I Bog je univerzalni pojam.

Hrišćani se mole Jedinom Bogu stvoritelju.
Mnogobošci se mole paganskim izmišljenim božanstvima.
Za moju primjedbu posve je nebitno kakvom se ko Bogu moli. Poenta je u molitvi kao dijelu praktikovanja vjere. Ne možeš nijekati da i to nije preuzeto iz paganstva.

Vrlo rado bih pročitao citat kojim bi mi se pokazalo da Hrišćani treba da selu drvo ili grane i spaljuju ih u znak nečega.
Bilo bi lepo pročitati gde Hrišćani treba ikone i kipove ca drže za visinu i kade ih i celivaju i mole se.
Bilo bi još dobro pročitati gde Hrišćani kite drveće i pevaju mu pesme.
Čitati o slami koja se unosi u kuću i gomilu elemenata kukurikanja i sl.
Ja nisam protiv radosti u dan kad se Isus rodi već proti onog što nije Hrišćansko učenje.
Nema citata, Taramana. Sve ovo što si nabrojao je samo simbolika koja ima za cilj što ljepši i što snažniji doživljaj praznika u slavu Boga! Misliš li da to Bogu smeta?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Molitva je molitva svojim rečima, za to nije potrebno kandilo, prekrštavanje sa tri prsta ili šakom, klanjanje, paljenje sveća..itd.
Ovo sve je preuzeto iz mnogoboštva.

Dakle, i molitva je u ovom slučaju različita u odnosu paganska - Hrišćanska.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Zar nije bitnije kome je molitva upućena, od načina kako je upućena?

Upravo je to ono što sam napomenuo.
Čovek tada ima slobodu da sve što izmisli pripisuje Bogu i u tom smislu sve je slobodno.

U bibliji postoji uzan put kojim idu oni koji bibliju smatraju pravilom vere, i oni koji idu suprotnim putem, bilo da je to put greha ili upražnjavanja religijske forme bez jevanđeoske svetlosti i pravog posvećenja.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ono što je biblijski - biblijski je, ono što pripada mnogoboštvu i postoje dokazi da je preneseno u Hrišćansku crkvu - mnogobožačko je.

Klanjanje, molitve uzdignutih ruku, prinošenje žrtava, prinošenje prvina i mnogi drugi elementi pripadaju mnogoboštvu. A imamo dokaze da ih kasnije nalazimo u židovstvu (Stari zavjet). Prema tvome kriteriju, židovstvo je nužno mnogobožačko. Također, i Biblija je nužno mnogobožačka, jer u njoj nalazimo elemente koji se još ranije nalaze u poganstvu.

Molitva je univerzalni pojam.
Hrišćani se mole Jedinom Bogu stvoritelju.
Mnogobošci se mole paganskim izmišljenim božanstvima.

Ne možeš imati dvostruki kriterij u jednoj istoj elaboraciji i argumentaciji. Zapravo možeš, ali svatko zdravog razuma će ti se nasmijati. Gore u prvom citatu si ustvrdio, "ono što pripada mnogoboštvu - mnogobožačko je", a nakon toga, kada ti ovo ne paše, kažeš, "Molitva je univerzalni pojam". Ne ide, ne može ti vrijediti i jedno i drugo. Ako ti vrijedi prvi kriterij, onda je molitva poganski element. Ako ti vrijedi drugi kriterij, ako je molitva univerzalni element, onda ti tada nužno otpada prvi kriterij. Dakle, nije nešto pogansko samim time što ima elemente koji se nalaze u poganstvu.

Hrišćani se mole Jedinom Bogu stvoritelju.
Mnogobošci se mole paganskim izmišljenim božanstvima.

Evo ti dokaza koliko je šuplja tvoja argumentacija, sam si je prošupljio. Mole se pogani, mole se kršćani, a suština molitve potpuno različita.

Upućujući molitve poštovanjem praznika i praktikovanjem običaja koji su nekada bili posvećeni mnogobožačkim bogovima - čovek se u stvari ne moli Bogu - već tim bogovima, odnosno samom sotoni, jer čovek tada pravi kompromis sa nečim što je nekada bilo posvećeno paganskim božanstvima i to pripisuje Hrišćanskom bogu - što je krajnje nedopustivo, jer biblija osuđuje svako mešanje sa mnogoboštvom i praktikovanje bilo kakvih mnogobožačkih običaja.

:roll::roll: A tko si to ti, čovječe? Jesi li ti "skretničar ljudskih molitvi"? Ja se na Božić molim Bogu, a ti moju molitvu presretneš i preusmjeriš je sotoni!? Čovječe, dokle ćeš više bogohuliti?

To je površno i pogrešno zaključivanje.

Tvoje zaključivanje je bogohulno.

Ne, ovo je upravo istina i to je upravo slučaj u Rimokatoličkoj i pravoslavnoj crkvi, jer oni koji se ne rukovode principom "tako govori Gospod" imaju mnoštvo nebiblijskih elemenata koje poštuju i to različitih od podnevlja do podnevlja, od države do države, od crkve do crkve, od pojedinca do pojedinca - stotine različitih svetaca, običaja, praznika, ceremonija..itd.
Protestantizam se uglavnom rukovodi principom "samo pismo" i njegove podele se uglavnom tiču različiog tumačenja pisma.

:roll::roll: Sitnica! :roll::roll: Protestanti se rukovode principom "samo pismo", ali eto, samo ga različito tumače. Zaista sitnica - samo ga različito tumače. Hoćeš reći kako protestanti imaju isto Pismo, isti uvez, isti poredak knjiga, sve isto, samo ga različito tumače. Vidiš li koliko je šuplje ovo što ti i tebi slični zastupate? Imate "samo pismo", i samo ga različito tumačite, dakle, nužno ga krivo tumačite.

Ono što je u tvojim očima crkva - nije crkva za onoga ko se pridržava biblijskog principa "samo pismo" i ko poznaje istoriju velikog otpada.

Otpad mogu biti samo oni koji krivo tumače Sveto Pismo. A ti sam potvrdi da Pismo krivo tumačite vi koji se pridržavate principa "samo pismo". Naime, sam si potvrdio da različito tumačite Pismo, a ako vas desetine tisuća različito tumačite Pismo, onda ga sigurno krivo tumačite.

Ne može se prihvatiti autoritet crkve koja se ne pridržava osnovnih principa zapisanih u Svetom pismu, koja svoju veru zasniva na paganskoj filozofiji koju je primila otpadom sredinom 2 veka.

Vi koji različito i krivo tumačite Sveto Pismo, niste uopće mjerodavni davati ovakve ocjene.

Crkva je "crkva u onoj meri u kojoj je poslušna reči Gospoda Isusa Hrista i koliko se njena vera zasniva na reči Božjoj.
Ako ona bilo kojim slovcem odstupa od te reči - to se ne može nazvati Božjom crkvom, i tada se ona sagledava u istorijskom otpadu i istorijskim razlozima koji su do njenog otpada doveli.

Da, samo što vi koji različito i krivo tumačite Sveto Pismo niste kompetentni o ovome procjenjivati. Smiješni ste.

Još nešto.
Kada se govori o crkvi u kontekstu otpada- tu se ne misli na ljude, već na instituciju koja pravi kompromis sa ovim svetom i zavodi ljude vodeći ih stazom lažnih učenja i filozofija.

Ni ovo nije područje i tema za one koji različito i krivo tumače Sveto Pismo.

Jeste, ali kao što sam napisao - sve protestantske crkve se uglavnom prihvataju bibliju kao jedino pravilo vere i princip "samo pismo"

A kad se dokopate Biblije, onda ju različito i krivo tumačite.

U tom kontekstu njihovo razmimoilaženje ostaje unutar pisma, odnosno - oni samo različito tumače već otkrivene biblijske istine ali ne izlaze iz okvira napisanog i ako pogrešno to tumače.

:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll: Vi ste u pravu i kada ste u krivu. I laž postaje istina kada je vi izgovorite.

U tradicionalnim crkvama je sve slobodno.
Recimo da u pravoslavlju postoje oni koji poštuju i nedelju i subotu ( to je činio pokojni patrijarh Pavle ).

U Adventizmu to nije slučaj, jer se isključivo poštuje samo ono što je deo pisma.

Dakle - nasuprot principa "samo pismo" ne može postojati drugi princip osim " sve je slobodno činiti u ime Boga"

Naravno da onima koji različito i krivo tumače Pismo i ne preostaje ništa drugo osim konfuzije koju ti najbolje prezentiraš.

Nije ni jedan paganin slavio Isusovo rođenje

Vidiš da si lagao kada si tvrdio da je slavljenje Isusova rođenja najobičnije poganstvo.

već je taj praznik bio posvećen rođenju Boga sunca Mitre ( istorijskog Nevroda ili njegove inkarnacije boga Tamuza, mitološkog Vaala ).
Ovaj praznik je prenesen u Hrišćansku crkvu i umesto rođenju boga sunca - od tog trenutka taj praznik je posvećen Hristovom rođenju, s time da su običaji i ritualna praksa i verovanja ostala ista.

Daj dokaz za ovu svoju tvrdnju.

Vrlo rado bih pročitao citat kojim bi mi se pokazalo da Hrišćani treba da selu drvo ili grane i spaljuju ih u znak nečega.
Bilo bi lepo pročitati gde Hrišćani treba ikone i kipove ca drže za visinu i kade ih i celivaju i mole se.
Bilo bi još dobro pročitati gde Hrišćani kite drveće i pevaju mu pesme.
Čitati o slami koja se unosi u kuću i gomilu elemenata kukurikanja i sl.
Ja nisam protiv radosti u dan kad se Isus rodi već proti onog što nije Hrišćansko učenje.

A gdje je to propisan način slavljenja i radosti kršćanima? A tko si to ti da od kršćana tražiš "scenarij slavljenja", pa da ga ti odobravaš ili ne odobravaš? Laodikeja se predstavio kao "skretničar molitvi", a ti se namećeš kao "religiozno-duhovni higijeničar". Je li te Bog postavio za higijeničara, ili ti to sam sebi uzurpira?
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Nema citata, Taramana. Sve ovo što si nabrojao je samo simbolika koja ima za cilj što ljepši i što snažniji doživljaj praznika u slavu Boga! Misliš li da to Bogu smeta?

7:9 Kradete, ubijate i činite preljubu, kunete se krivo, i kadite Valima, i idete za drugim bogovima, kojih ne znate;
7:10 Pa onda dohodite i stajete preda mnom u ovom domu, koji se zove mojim imenom, i govorite: Izbavismo se, da činite sve ove gadove.
(Jer.)

7:18 Sinovi kupe drva, a očevi lože oganj, i žene mese testo, da peku kolače carici nebeskoj, i da liju nalive drugim bogovima, da bi mene dražili.
7:19 Mene li draže? Govori Gospod; eda li ne sebe, na sramotu licu svom?

17:29 Kad smo dakle rod Božji, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao ikone zlatne ili srebrne ili kamene, koje su ljudi majstorski načinili po smišljanju svom.
17:30 Ne gledajući dakle Bog na vremena neznanja, sad zapoveda svima ljudima svuda da se pokaju;
(Dela)

31:7 Jer će u onaj dan svaki odbaciti idole svoje srebrne, i zlatne svoje idole, koje vam ruke vaše načiniše na greh.
(Isa.)
 
Natrag
Top