Da li Božić ima svoje poreklo u paganskim običajima

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
7:9 Kradete, ubijate i činite preljubu, kunete se krivo, i kadite Valima, i idete za drugim bogovima, kojih ne znate;
Zar ti, Taramana, ne znaš da se prilikom slvaljenja Hristovog rođenja (Božića), ljudi ne ubijaju, ne ćine preljubu, ne kunu se krivo i ne kade Valima..., a najmanje idu za drugim Bogovima izuzev jedino za onim čiji rođendan slave?!
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zar ti, Taramana, ne znaš da se prilikom slvaljenja Hristovog rođenja (Božića), ljudi ne ubijaju, ne ćine preljubu, ne kunu se krivo i ne kade Valima..., a najmanje idu za drugim Bogovima izuzev jedino za onim čiji rođendan slave?!

Tako Jovan osta bez glave.
Kod tebe pale granje i kite drveće kad slaviš rođendan?
Nose slamu ispod stola i kukuriču?
Sad,da li rade sve to po stanovima ja nisam ispitivao.
To novinari objavljuju a Bog je za svoj narod rekao.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tako Jovan osta bez glave.
Kod tebe pale granje i kite drveće kad slaviš rođendan?
Nose slamu ispod stola i kukuriču?
Sad,da li rade sve to po stanovima ja nisam ispitivao.
To novinari objavljuju a Bog je za svoj narod rekao.
Pitao sam te misliš li da Bogu smeta ta simbolika koju vjernici upražnjavaju slaveći ga (riječ je, naravno, o Isusovom rođendanu, tj. Božiću), a ti odgovaraš ovim citatom: "7:9 Kradete, ubijate i činite preljubu, kunete se krivo, i kadite Valima, i idete za drugim bogovima, kojih ne znate;"!??? Pročitaj još jednom moje pitanje i ovaj tvoj odgovor! Trebalo bi ti se "samo kazati"! Ovo nije potrebno ni komentarisati, a i uopšte polemisati o tome, jer vi koji zastupate takva mišljenja, nemate valjane argumente za svoje tvrdnje, pa onda posežete za nekakvim citatima koji nemaju nikakve veze sa onim o čemu ovdje govorimo. O čemu možemo raspravljati, kada ti Božićno slavlje poistovjećuješ sa ubistvima, krađama, preljubama..., što je besmislica prve vreste.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Pitao sam te misliš li da Bogu smeta ta simbolika koju vjernici upražnjavaju slaveći ga (riječ je, naravno, o Isusovom rođendanu, tj. Božiću), a ti odgovaraš ovim citatom: "7:9 Kradete, ubijate i činite preljubu, kunete se krivo, i kadite Valima, i idete za drugim bogovima, kojih ne znate;"!???

Lavić je "pismoznanac", čak opsjednut svojim "pismoznanstvom", tako da uopće ne treba čuditi njegov odgovor potkrijepljen gornjim citatom iz Biblije.

Pročitaj još jednom moje pitanje i ovaj tvoj odgovor! Trebalo bi ti se "samo kazati"!

Slažem se, "trebalo bi se samo kazati", ali kome? Nije Isus slučajno baš pismoznancima rekao: (Iv 5,39-40) Vi istražujete Pisma jer mislite po njima imati život vječni. I ona svjedoče za mene, a vi ipak nećete da dođete k meni da život imate.

Ovo nije potrebno ni komentarisati, a i uopšte polemisati o tome, jer vi koji zastupate takva mišljenja, nemate valjane argumente za svoje tvrdnje, pa onda posežete za nekakvim citatima koji nemaju nikakve veze sa onim o čemu ovdje govorimo. O čemu možemo raspravljati, kada ti Božićno slavlje poistovjećuješ sa ubistvima, krađama, preljubama..., što je besmislica prve vreste.

Nije samo besmislica, još gore. Lavić, i drugi koji zastupaju "poganski Božić", na svoju ruku optužuju sve one koji slave Isusovo rođenje. Pazi drskosti, ljudi koji slave Božić nemaju ni pojma što slave, Lavić i ostali će njima dijagnosticirati kako oni slave nekakva poganska božanstva. Ne mogu ja znati što slavim slaveći Božić, "pismoznanac" je tu da meni kaže što ja slavim. Zaista strašno.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Klanjanje, molitve uzdignutih ruku, prinošenje žrtava, prinošenje prvina i mnogi drugi elementi pripadaju mnogoboštvu. A imamo dokaze da ih kasnije nalazimo u židovstvu (Stari zavjet). Prema tvome kriteriju, židovstvo je nužno mnogobožačko. Također, i Biblija je nužno mnogobožačka, jer u njoj nalazimo elemente koji se još ranije nalaze u poganstvu

Ovo je zamena teze.
Nije prvo nastalo mnogoboštvo kao oblik služenja Bogu - već je Bog sam usostavio prvi oblik Bogosluženja odmah nakon pada prvih ljudi i izgnanstva iz Edemskog vrta.
Tu službu su obavljali Adam i Jeva i njihovi sinovi, i kasnije je ta služba uspostavljena u zemaljskoj Svetinji u okrilju Izrailjskog naroda.

"Иза тога Адам позна Јеву жену своју, а она затрудње и роди Кајина, и рече: добих човјека од Господа.
И роди опет брата његова Авеља. И Авељ поста пастир а Кајин ратар.
А послије некога времена догоди се, те Кајин принесе Господу принос од рода земаљскога;
А и Авељ принесе од првина стада својега и од њихове претилине. И Господ погледа на Авеља и на његов принос.
А на Кајина и на његов принос не погледа. Зато се Кајин расрди веома, и лице му се промијени"
( 1 Mojsijeva 4 glava ).

Čovekovim padom on se sve više udaljavao od Boga i stvarao je sam sebi bogove i klanjao im se i vršio im službu - prinoseći čak i ljudske žrtve u čast tih Bogova.



Ne možeš imati dvostruki kriterij u jednoj istoj elaboraciji i argumentaciji. Zapravo možeš, ali svatko zdravog razuma će ti se nasmijati. Gore u prvom citatu si ustvrdio, "ono što pripada mnogoboštvu - mnogobožačko je", a nakon toga, kada ti ovo ne paše, kažeš, "Molitva je univerzalni pojam". Ne ide, ne može ti vrijediti i jedno i drugo. Ako ti vrijedi prvi kriterij, onda je molitva poganski element. Ako ti vrijedi drugi kriterij, ako je molitva univerzalni element, onda ti tada nužno otpada prvi kriterij. Dakle, nije nešto pogansko samim time što ima elemente koji se nalaze u poganstvu.
Evo ti dokaza koliko je šuplja tvoja argumentacija, sam si je prošupljio. Mole se pogani, mole se kršćani, a suština molitve potpuno različita.

Ne odpada ni prvi ni drugi kriterijum niti je išta šuplje, već je u potpunom je skladu sa prethodnim odgovorom.
Dakle, molitva jeste univerzalni pojam i predstavlja čin obraćanja nečemu i proslavljanja nekoga.

U tom smislu - ono što pripada mnogoboštvu mnogobožačko je ( molitva i obredna služba lažnim bogovima ), a ono što je biblijsko Božje je ( molitva i obredna služba koja se vrši u čast živog Boga stvoritelja koji je ovu službu njemu i uspostavio ).


:roll::roll: A tko si to ti, čovječe? Jesi li ti "skretničar ljudskih molitvi"? Ja se na Božić molim Bogu, a ti moju molitvu presretneš i preusmjeriš je sotoni!? Čovječe, dokle ćeš više bogohuliti?.

Nije to Bogohuljenje - već odvajanje vavilonskog kukolja od pšenice.
Ako se neko moli Bogu za Božić - a pritom obavlja radnje čije je poreklo u mnogoboštvu i koje su bile posvećene mnogobožačkim bogovima, tada Bogu takva služba nije ugodna, jer se nešto što je ljudsko i još sotonsko - pripisuje Bogu i vrši se služba njemu paganskim metodama i elementima.
To je Bogohuljenje - a ne ono što sam ja napisao.



:roll::roll: Sitnica! :roll::roll: Protestanti se rukovode principom "samo pismo", ali eto, samo ga različito tumače. Zaista sitnica - samo ga različito tumače. Hoćeš reći kako protestanti imaju isto Pismo, isti uvez, isti poredak knjiga, sve isto, samo ga različito tumače. Vidiš li koliko je šuplje ovo što ti i tebi slični zastupate? Imate "samo pismo", i samo ga različito tumačite, dakle, nužno ga krivo tumačite..
Otpad mogu biti samo oni koji krivo tumače Sveto Pismo. A ti sam potvrdi da Pismo krivo tumačite vi koji se pridržavate principa "samo pismo". Naime, sam si potvrdio da različito tumačite Pismo, a ako vas desetine tisuća različito tumačite Pismo, onda ga sigurno krivo tumačite

Protestantizam nije jedna crkva - već više različitih denominacija.
Svaka će odgovaratti za sebe da li je pismo tumačila na pravi ili pogrešan način i dopustila Bogu da je sam osvedoči u istinu.

Ja sam Adventista, crkva koja ima potpunu biblijsku istinu zapisanu u Svetom Pismu koju je sam Bog uspostavio u svojoj crkvi i dao joj autoritet i silu da ovu istinu objavljuje svetu.

Za razliku od toga - tradicionalne crkve nemaju nikakve veze sa Svetim pismom - već su samo površno obučene u ruho biblijskih elemenata, dok je sve drugo u suštini mnogoboštvo.

Vidiš da si lagao kada si tvrdio da je slavljenje Isusova rođenja najobičnije poganstvo...

Nema laži, slavljenje Isusovog rođenja je paganstvo u pravom smislu te reči.

A gdje je to propisan način slavljenja i radosti kršćanima? A tko si to ti da od kršćana tražiš "scenarij slavljenja", pa da ga ti odobravaš ili ne odobravaš? Laodikeja se predstavio kao "skretničar molitvi", a ti se namećeš kao "religiozno-duhovni higijeničar". Je li te Bog postavio za higijeničara, ili ti to sam sebi uzurpira?

U bibliji ne postoji ni jedan praznik niti svetkovina koju su Hristos i apostoli uspostavili - koji bi proslavljali bilo koji događaj iz biblije, ili pak rođenje Isusovo, događaje iz njegovog života, smrt, vaskrsenje, ili pak proslavljali apostole, druge ljude - takozvane svece, anđele..itd.
Svi ovi praznici i svetkovine kao i dogma - su kasnije uspostavljeni, a većina od njih je mnogobožačkog porekla, odnosno - da bi se mnogobošcima omogućio lakši prelaz iz mnogoboštva u novu veru - paganski Bogovi su zamenjeni Hrišćanskim svecima, obredno ritualna praksa i sam način službe koji su se obavljali u čast tih bogova su pripisani tim svecima i samom Hristu, paganski hramovi su postali Hrišćanski i metod njihovog građenja je usvojen kao model kao i svaki elemenat i služba u hramu.
U svemu tome nema ničeg Hrišćansko.

Isus je za vreme svog zemaljskog života uspostavio samo dva običaja koji Hrišćani treba da praktikuju kao podsećanje na ono što je on učinio na krstu.
To je obred kkrštenja i večere Gospodnje ili pričesti prilikom koga se praktikuje obred poniznosti ili pranja nogu.

Čovek predan Bogu je konstantno radostan u duhu, i on tu radost deli sa svojom braćom i sestrama u crkvi, u zajedničkom bogosluženju i molitvi, u druženju u zajednici ili van nje.
Radost je nešto mnogo uzvišenije što čovek ima u sebi posredstvom Duha Svetoga i na to ne utiču spoljašnji efekti.
Tako čovek može biti radostan i u najvećem stradanju za Hrista, što je bilo oličenje mnogih koji su u vreme najvećih progonstava radosno išli u smrt, jer su se udostojili da postradaju u ime Hristovo.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Pitao sam te misliš li da Bogu smeta ta simbolika koju vjernici upražnjavaju slaveći ga (riječ je, naravno, o Isusovom rođendanu, tj. Božiću), a ti odgovaraš ovim citatom: "7:9 Kradete, ubijate i činite preljubu, kunete se krivo, i kadite Valima, i idete za drugim bogovima, kojih ne znate;"!??? Pročitaj još jednom moje pitanje i ovaj tvoj odgovor! Trebalo bi ti se "samo kazati"! Ovo nije potrebno ni komentarisati, a i uopšte polemisati o tome, jer vi koji zastupate takva mišljenja, nemate valjane argumente za svoje tvrdnje, pa onda posežete za nekakvim citatima koji nemaju nikakve veze sa onim o čemu ovdje govorimo. O čemu možemo raspravljati, kada ti Božićno slavlje poistovjećuješ sa ubistvima, krađama, preljubama..., što je besmislica prve vreste.

Ne, ja ne poistovećujem to već pokazujem da Boga gnevi sve što je paganština.
Nisi mi odgovorio na ono iznad da li ti za svoj rođendan upražnjavaš ono ili za Isusov rođendan i kojim povodom?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne, ja ne poistovećujem to već pokazujem da Boga gnevi sve što je paganština.
Ti si to implicite poistovjetio, ne vredi ti sada nijekati. To je svakome jasno ko pročita moje pitanje i tvoj odgovor.
S druge strane, tvoja gornja tvrdnja nameće novo pitanje: zar je isključivo paganstvu svojestveno ubijanje, krađa, preljuba...? Afirmativan odgovor na ovo pitanje, potvrdio bi da je i sam Jehova paganin?! Zar ne uviđaš stranputicu u koji vodi "tvoja teorija"?
Nisi mi odgovorio na ono iznad da li ti za svoj rođendan upražnjavaš ono ili za Isusov rođendan i kojim povodom?
Ja nisam Isus pa da za svoj rođendan upražnjavam svu onu simboliku koju vjernici inače upražnjavaju slaveći Isusov rođendan. Nije mi uopšte jasno čemu ovakvo pitanje.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Ovo je zamena teze.

Teze si ti zamijenio. Evo sad ćeš vidjeti.

Čovekovim padom on se sve više udaljavao od Boga i stvarao je sam sebi bogove i klanjao im se i vršio im službu - prinoseći čak i ljudske žrtve u čast tih Bogova.

A ako se nakon toga okrene i slavi Isusovo rođenje, je li takav čovjek i dalje poganin ili se može zvati kršćaninom

Ne odpada ni prvi ni drugi kriterijum niti je išta šuplje, već je u potpunom je skladu sa prethodnim odgovorom.
Dakle, molitva jeste univerzalni pojam i predstavlja čin obraćanja nečemu i proslavljanja nekoga.

U tom smislu - ono što pripada mnogoboštvu mnogobožačko je ( molitva i obredna služba lažnim bogovima ), a ono što je biblijsko Božje je ( molitva i obredna služba koja se vrši u čast živog Boga stvoritelja koji je ovu službu njemu i uspostavio ).

A gdje bi po tvome pripdala molitva koju kršćani upućuju Bogu prigodom slavljenja Božića? Je li to mnogobožačko ili je to ipak po volji Božjoj?

Nije to Bogohuljenje - već odvajanje vavilonskog kukolja od pšenice.
Ako se neko moli Bogu za Božić - a pritom obavlja radnje čije je poreklo u mnogoboštvu i koje su bile posvećene mnogobožačkim bogovima, tada Bogu takva služba nije ugodna, jer se nešto što je ljudsko i još sotonsko - pripisuje Bogu i vrši se služba njemu paganskim metodama i elementima.
To je Bogohuljenje - a ne ono što sam ja napisao.

Ako ti ne paše da si "religiozno-duhovni higijeničar", možemo li onda reći da si "babilonski kukoljičar"?

Ja sam Adventista, crkva koja ima potpunu biblijsku istinu zapisanu u Svetom Pismu koju je sam Bog uspostavio u svojoj crkvi i dao joj autoritet i silu da ovu istinu objavljuje svetu.

Ti se šališ, ali kažu da je i šala zdrava kao i smijeh.

Za razliku od toga - tradicionalne crkve nemaju nikakve veze sa Svetim pismom - već su samo površno obučene u ruho biblijskih elemenata, dok je sve drugo u suštini mnogoboštvo.

Tako je, kad nemaju proročicu.

Nema laži, slavljenje Isusovog rođenja je paganstvo u pravom smislu te reči.

Naravno, kad je i Isus poganin.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Ti si to implicite poistovjetio, ne vredi ti sada nijekati. To je svakome jasno ko pročita moje pitanje i tvoj odgovor.

Šta je kome jasno to će svako za sebe znati.

S druge strane, tvoja gornja tvrdnja nameće novo pitanje: zar je isključivo paganstvu svojestveno ubijanje, krađa, preljuba...?

To nisam ni rekao već onošto citati koje ponudih govor. Vratiš malo i pročitaš.

Afirmativan odgovor na ovo pitanje, potvrdio bi da je i sam Jehova paganin?! Zar ne uviđaš stranputicu u koji vodi "tvoja teorija"?

Tvoje reči tvoj zaključak a o ispravnosi istog nebih gubio vreme.

Ja nisam Isus pa da za svoj rođendan upražnjavam svu onu simboliku koju vjernici inače upražnjavaju slaveći Isusov rođendan. Nije mi uopšte jasno čemu ovakvo pitanje.

A da li za svoj rođendan upražnjavaš to?
Od kad datira sečenje drva i paljenje u znak proslave rođenja?
Da li se i pre 40 vekova slavio Isusov rođendan?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne, ne vrijedi... U raspravama sa tobom i tebi sličnima, čovjek se ne može rukovoditi logikom niti zdravim rezonom, jer za vas ti pojmovi nemaju nikakv značaj. Postavim ti pitanje, ti ogovaraš citatom - što znači da je to tvoj odgovor i da se slažeš sa tim citatom, a kada se dokaže sva apsurdnost toga odgovora, ti onda kažeš: "To nisam ni rekao već onošto citati koje ponudih govor." (valjda: govore).
Zar misliš da se na ovakav način može voditi ozbiljna i suvisla rasprava?
 
Natrag
Top