Zašto Bog dopušta zlo?

Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Nema Boga, dobri smo ili loši zbog prihvatanja/ neprihvatanja etičkih kodeksa koji su se javili mnogo prije hrista i kroz istoriju ušli u standardne zakone. Zato su države sekularne a ne ''šerijatske''. Nismo sami na ovom svijetu, imamo roditelje, prijatelje djecu...ako ste i pored toga sami, potražite pomoć psihijatra....
 
Član
Učlanjen(a)
20.05.2009
Poruka
56
Evo jedan jednostavan odgovor na pitanje,zasto bog dopusta zlo?
Kada je satana naveo Adama i Evu na neposlusnost bogu, postavljeno je jedno vazno pitanje. satana nije doveo u pitanje bozju moc. umesto toga, satana je doveo u pitanje bozje pravo da vlada. prikazujuci boga kao lazova koji uskracuje dobro svojim podanicima satana je optuzio boga da je los vladar. time je rekao da bi bilo bolje kada ne bi bog vladao. To je bio napad na bozji suverenitet, na njegovo pravo da vlada. Nisu samo adam i eva bili jedini koji su bili ukljuceni u taj dogadjaj. to su posmatrali i milioni andjela. stoga, bog je morao da dopusti satani da vlada ovim svetom kako bi se pokazalo da je lazov. Sto se vec uveliko vidi.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
Izjava da Boga nema jeste sama po sebi strašna... Dno bezdana ljudskog umovanja, i pokušaja da se Ljubav Božija smesti u razum ljudski.
Kako reći bratu da greši, a ne povrediti ga... Privoleti ga da razume Reč?
Jedino što Bog "ne može" jeste da natera čoveka da Ga voli. Naravno, On to može, ali da li bi onda za Njega mogli da govorimo da je Ljubav.
Svako ugrožavanje slobodne volje, čovek doživljava kao nasilje... Za nekoga Carstvo Nebesko počinje već ovde-na zemlji. A neko već i pakao predokuša ovde...
 
Učlanjen(a)
25.05.2010
Poruka
74
Dr. avatar Psihijatar

Samo da primetim da u narednom ima elemenata uvrede - i to onako - itekako:

Nema Boga, dobri smo ili loši zbog prihvatanja/ neprihvatanja etičkih kodeksa koji su se javili mnogo prije hrista i kroz istoriju ušli u standardne zakone. Zato su države sekularne a ne ''šerijatske''. Nismo sami na ovom svijetu, imamo roditelje, prijatelje djecu...ako ste i pored toga sami, potražite pomoć psihijatra....

Vezano samo za zemaljska pravila i ljudsku: istini za volju

Pa - kako ne bi bilo duplih aršina - red je da se na ovu provokaciju - jer kako je još osim potencijalne uvrede može takva izjava nazvati (s' tim što se pojedini ne osećaju potencijalnim potražiteljima pomoći od psihijatra pa im usled patetičnosti takve izjave može i izostati osećaj uvređenosti):

...ako ste i pored toga sami, potražite pomoć psihijatra....

Ili - grešim? - pa se to možda ne dešava i sve je stvar paranoje - koja je opet za psihijatra?

P.S.: - odavno je i u psihijatriji opšte poznato i znano esencijalno i od pamtiveka sveprisutno - iskonsko - osećanje usamljenosti čoveka - uprkos njegovoj pripadnosti društvu - te i stoga - ova izjava - ne stoji.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Veoma zanimljivo pitanje- i ja mu nikada ne prilazim sa stanovišta ma koje religije. Nisam ateista, ali pokušavam da se klonim organizovanih oblika religije. Nekako, u tom pogledu se slažem sa Spinozom, da je svaki pokušaj da se odredi priroda boga u stvari samo ograničavanje njegove moći, tako da se retko upuštam u takve probleme.
Ali moje uverenje je da zlo postoji i mora postojati da bismo bili svesni njegove suprotnosti- svetlosti i dobrote. Postoji i da bi svaki čovek mogao da ubde stavljen pred otvoren izbor, jer ne verujem da se dobro delo potaknuto strahom, zapovešću, pa čak i nagradom (makar ona bila i kraljevstvo nebesko) moglo nazvati istinski dobrim.
Nikada nisam verovala da je Bog/bogovi koji je stvorio čoveka želeo da on bude rob- a jedini način da čovek bude istinski moralan/dobar je prisustvo slobodne volje i viših, racionalizovanih emocija.
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Ovom prilikom želim da se izvinem svima koje su moje riječi i savjet da potraži psihijatr uvredile. Iako mislim da tu nema vređanja, već samo iznošenja ličnog stava bez ikakve namjere da se neko uvredi, ja iskreno povlačim navedeni savjet i ovom prilikom želim da dam neki drugi savjet: neka se snalazi kako zna i umije na neki drugi način.

Dodato posle 1 44 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Opet ja, preskočio sam onu opasku da je moje razmišljanje kako nema boga, dno dna....
možda bi bilo politički korektnije da ste mi poručili ''oprosti mu bože, ne zna što govori''...hahaha.....pazite ovako, dragi moji vjernici i bogobojazni....zapitajte se koliko ste vi zaista vjeroljubivi i skloni oproštaju...deklarativno svi, zar ne?A onda upadnemo u bus i ne platimo kartu-znači ukrali smo....pakao momentalno...ah da, te sitne grijehove će bog oprostiti jer on dopušta ''mala zla'' i prašta ih....možda bi bilo dobro da postoji neko ko to sve kontroliše, ali nema....ćao...bilo bi bolje da nas napadnu neki vanzemaljci sa namjerom da nas istrebe(kao na filmu), to bi nam bila jedina šansa da postanemo dobri kao ljudi-generalno-ekumenski.....mada bi i onda neko pokušao da napravi tal sa njima....bog ni ne dopušta ni ne sprečava zlo....on se tu ništa ne pita jer ga i nema...sve je to šarada izmišljena za kontrolisanje masa...protiv zemaljskih zakona se možeš boriti revolucijom, oružjem, a kako ćemo protiv božjih koji nam se možda ne sviđaju( a tumače ih sveštenici bliski svakoj vladi)...pa nikako...on je gore i svaka pobuna je uzaludna...znači pokorite se njegovim legitimnim predstavnicima na zemlji jer je uzaludno protivrječiti....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
EVO JEDNOG ZAISTA KORISNOG CITATA:
"... Dakle, ako pokušavate da smestite Boga u svoj um, i da svedete njegovo postojanje, (Ljubav pre svega... U postojanje ne treba sumnjati. Bogovidac Mojsije nam ostavi saznanje o imenu Božijem. JA SAM ONAJ KOJI JESAM-a što jeste, to i postoji), na nekakvu formulu, onda će vas Pravoslavna crkva frustrirati, jer mi ne dajemo samo jedan odgovor. Mislim da je to lepota ljubavi Božije. To nije samo Pravoslavlje, već je to punoća hrišćanskog predanja, i izobilje nenadmašne ljubavi Božije..."

Onome čoveku koji nema veru postojanje Božije, uzalud je pričato o veri u Boga. A svaki čovek gaji u sebi nekakvu veru... U nešto veruje. Barem u sebe veruje-u svoje sposobnosti, verujući pri tome da može većinu stvari da objasni logičkim rasuživanjem... Ako neko ne veruje u sveprisutnost Božiju, i ostane duboko ugnježden u tom svom stavu, onda mu ne preostaje ništa drugo nego da sačeka svoju končinu, (svoj kraj), pa će se uveriti. Onaj ko ne veruje-doživeće. Nama koji se trudimo da opstanemo na ovako uzanom putu Hristovom, ostaje isključivo molitva. BOG BI ŽELEO DA SE SVI LJUDI SPASU-Ko sam ja da poželim nešto drugo.
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2010
Poruka
89
Nije da mi možemo razumeti prirodu boga & njegove namere... Ikada. Prosto- jer bog je isuviše divovski objekat da bi naša svest mogla da rasuđuje o njemu, a takođe... Svi ljudi su smrtni, ograničeni i okovani prostorom i vremenom.
Samim tim i nema svrhe da pokušamo da donesemo razumski sud o božjoj prirodi i suštini, jednostavno zato što ne možemo suditi o nečemu bezgraničnom, nematerijalnom, svemoćnom etc iz okvira ljudske perspektive.
Bog kao takav nadilazi razum, nije objekat podložan posmatranju i eksperimentisanju, uslovljen ikakvim zakonitostima. U njegovo postojanje, ljubav, kao i to da sve radi sa najboljom namerom na najbolji mogući način, možemo samo da verujemo.
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
1
Bog dopusta zlo jer su ljudi postali prokleti i zli niko nikog nepostuje svako pokazuje ljubomoru i zavist prema drugima
 
Član
Učlanjen(a)
12.02.2010
Poruka
90
страдања у овоме животу нису условљено насловом ове теме. страдања, и све невоље овога живота не настају као последица природе божије... јер ако је неко створио човека од земље за вечност, (по лику своме) и да буде бог по благодати, (не по суштини), и да влада, и да буде у равни са анђелима-то може да учини само неко ко је најскромније речено-добар. ако је неко добар како може да попушта зло ради зла... због своје огреховљености човек није у стању да расуђује како треба-да буде побожан. они људи који се искрено пред богом и људима труде да ово мало живота проживе у побожности суочиће се најпре са самим собом, а онда и са другима. страдања која види добар човек су страшна... страдања која види побожан човек, јесу још страшнија. често се дешава да се добар човек и саблазни од господа, када види како зло око њега ликује... како су успешнији они који чине зло... побожан, (искрени верник; онај који осуђује себе, а оправдава друге-ко чита да разуме), човек се неће саблазнити... има ли ишта теже од овога? нема. па ипак, гле како господ позива петра на дубину; како га позива да хода по води. велика је то тајна божија-тајна спасења.
 
Natrag
Top