LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
4. Pythium trulež krune i stabljike

Uzrocnici gljive iz roda Pythium. Niži delovi stabljike menjaju boju, postaju meki i ispunjeni vodom. Peteljke na zarazenom lišću postaju mlitave i mrke, a liske ispunjene vodom i labave. Zarazeno lišće otpada.

Kontrola: Sterilizovati zemljište pre sadnje, izbegavati jako zalivanje i obezbediti dobru cirkulaciju vazduha.



5. Virusne bolesti

Virusno oboljenje poznato kao mozaik begonije izaziva virus mozaik krastavca . Simptomi: mozaicne šare, koncentrične i prugaste pege. Usled nepravilnog porasta na površini liske nastaju talasasta udubljenja i po ovom simptomu, bolest je dobila naziv "gubavost begonije".
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
PAEONIA spp. - Božur
1. Antrahnoza

Gloeosporium sp. - stabljike, lišće, lisne pupoljke i cvetne listiće. Ozlede na stabljikama u početku male, crvenkaste pege. Uvećavaju, u centru postaju sive sa crvenom marginom. Na kraju se ozlede pretvaraju u rak-rane. Stabljike sa rak-ranama savijene i ukovrdžane, a mlade ubijene.

Na lišću pege duž nerava i na peteljci. Variraju od malih, crvenih do krupnih, smeđih. Zaraženo lišće - ukovrdžano.

Ljuspe pupoljaka ukoliko su zaražene propadaju.

Kontrola: nekoliko puta u toku sezone biljke tretirati manebom.



2. Botrytis cinerea - propadanje

Napada stabljike, pupoljke i lišće. Mlade stabljike u rano proleće venu, mladi pupoljci crne i suše se.

Paeonia2.jpg

Pupoljci koji su zaraženi kasnije postaju smeđi i pokriveni sivkastom masom sastavljenom od konidiofora i konidija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Čak i otvoreni cvetovi mogu biti uništeni. Ponekad gljiva prouzrokuje i trulež korena i korenovog vrata. U osnovi zaraženih stabljika obrazuju se male, crne sklerocije u kojima gljiva prezimljava.

Kontrola: uništavanje i uklanjanje svih zaraženih delova. Fungicidi benomil, bordovska čorba, ferbam - nekoliko puta u toku proleća.



3. Lisne fleke i pegavost stabljike

Cladosporium paeoniae - pege na gornjoj strani lista mrko-ružičaste, a na naličju kestenaste. Tkivo lista ne izumire. Infekcije dovode do krivljenja vrhova lista. Na mladim stabljikama - izdužene crvenkaste pruge, spajaju se i postaju ulegnute.

Kontrola: seći zaražene biljke u nivou zemljišta i spaliti ih. U proleće zemljište isprskati elgetolom.



4. Phytophtora - propadanje

P.cactorum - napada mlado lišće i izbojke. Oboleli delovi postaju smeđi ili crni. Donji deo stabljike sa crnim ozledama - izbojci propadaju. Centralni deo ozlede je crn sa svetlim obodom. Kada su mlade stabljike napadnute u blizini nivoa zemljišta, celi izdanci postaju crni. Može doći i do propadanja korena.

Kontrola: Kada su jake infekcije, ukloniti 5 cm zemljišta i zameniti ga svežim. Ponekad dodati malo peska da se smanji vlažnost i poboljša cirkulacija.



5. Trulež stabljike

Sclerotina sclerotiorum - slični prethodna dva, osim što ova napada gornji deo biljke. Trulež stabljike se javlja u nivou zemljišta - biljke venu. Na mestu infekcije crne sklerocije.

Kontrola: jake infekcije - vadi sadnice, uklanjanje i uništavanje svih biljnih otpadaka. Blaže zaraze, seča obolelih delova, biljke presaditi na nove lokacije
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
6. Verticillium - uvenuće

V. albo-atrum - biljke postepeno venu i izumiru, najčešće u vreme cvetanja ili neposredno pre toga. Na poprečnim i uzdužnim presecima - klasika.

Kontrola: fakultativni parazit - dugo se zadržava na biljnim otpacima, zemljištu i korenju. Biljke spaliti, zemljište sterilizovati.

7. Virus prstenaste pegavosti božura

Hlorotične prstenaste pege - uočljive, ceo list.



8. Propadanje pupoljaka

Uzrok nije utvrđen, mladi pupoljci smeđi, crni i suše se.



9. Produžavanje krune

Produžen rast krune i grananje od brojnih adventivnih pupoljaka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
CYCLAMEN spp. - Ciklama


1. Botrytis - propadanje ili siva plesan

B.cinerea - trulež cveća i lišća. Svi oboleli delovi su pokriveni sivom navlakom ( micelijom gljive ), a kasnije se suše i postalu sivo-smeđi.

Kontrola: smanjenje vlage ispod 85%, yagrevanje i ventilacija prostora, Benomil

2. Fusarium - uvenuće

F.oxysporum.cyclaminis - boles na korenju, lukovicama i nadzemnim delovima. Prvi simptomi na mladim biljkama (2-6 listova), promena boje lišća, žute.Promena boje započinje od lisne peteljke prema vrhu i vertikalno i horizontalno. Često cela liska žuta.

U mladom korenju promena boje vaskularnog tkiva. U početku nema vidljivih simptoma, ali kasnije unutrašnjos korena smeđa ili crna

U lukovicama vaskularni snopovi smeđi ili crni. Spoljašnji simptomi se ne uočavaju do pojave cvetanja. Tada dolazi i do iznenadnog uvenuća.

Cyclamen.jpg

Kontrola: Setva u dezinfekovano zemljište. Sterilizacija saksija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
3. Meka trulež

Erwinia cactovora - najčtetnija bolest ciklame. Često je prvi vidljivi simptom uvenuće biljke. Obično su delovi lukovica pretvoreni u kašastu meku masu, a koren ostaje netaknut. Ponekad su i lisne peteljke zaražene i zahvaćene mekom truleži, venu i padaju. Trulež se posebno širi za vreme letnjih toplih meseci.

Kontrola: Treba obratiti pažnju pri prskanju i zalivanju, jer se ova bakterija prenosi H2O. Čim se otkrije boles, biljku treba ukloniti. Aeracija, sterilizacija zemljičta.



4. Pegavost cvetnih latica

B.cinerea - Pege na laticama su male razbacane između nerava. Ružičasti varijeteti - U početku centar pege normalne boje, kasnije postaje ispunjen vodom, mrk i nekrotičan. Spoljne trake nešto tamnije od boje lista. Beli varijeteti - spoljne trake ispunjene vodom, a centar nekrotičan. Kasnije ceo list nekrotičan.

Kontrola: ventilacija, kontrola vlage i toplote, uklanjanje obolelog cveća.



5. Pegavost lišća

Ramullaria, Phzlosticta spp. - delimične defolijacije.



6. Zakržljaost lišća

Ramularia cyclaminicola - Biljke zakržljale, lišće malo i žuto, peteljke i cvetne stabljike kraće nego normalne i cvetovi karakteristično otvoreni ispod lišća. Na mestu infekcije u lukovicama crvenkasto-smeđe nekrotirane površine. Ponekad na lišću smeđe nepravilne površine.

Kontrola: sadnja u sterilizovano zemljište. Fungicidi - ferbam
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
DIEFFENBACHIA spp. - Difenbahija
1. Bakterijska lisna pegavost

Xanthomonas dieffenbachiae - kružne, crvenkaste, smeđe pege na lišću, koje su po obodu oivičene svetlo-žutom, vodom natopljenom marginom. Šire se, spajaju, a njihovi centri postaju smeđi i suvi. Bakterijske izlučevine se pojavljuju u pegama na naličju lišća, koje se na kraju suše i pretvaraju u jedan voskasti sloj koji se lako skida.

Kontrola: odvojiti zdrave i bolesne biljke.

2. Bakterijska trulež stabljike i lista

Erwinia dieffenbachiae - smeđe, vodom ispunjene, meke površine na stabljici, a na lišću smeđe pege. Veća temperatura - velika infekcija. Ozlede na stablu se javljaju ili iznad ili ispod površine zemljišta. Ako su ispod, otkrivaju se tek kada je trulež o odmakloj fazi.Ozlede na stablu u početku sive, a kasnije žuto-mrke ili smeđe, sa jasnom marginom.

Dieffenbachia2.jpg

Povoljni uslovi - žućenje i opadanje donjeg lišća. Često strada i peteljka i glavni nerv (ispunjeni vodom, smeđi, meki). List - svetlo-smeđe pege, vodom ispunjene, žutom zonom oivičene. Uvećavaju se, dobijaju nepravilan izgled, svetlo-žuti centar i smeđi obod.

Kontrola: reznice 40-60 min. u vodu 50C. Dezinfekcija alata, posuda i opreme. Reznice saditi u sterilni sredinu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
3. Cephalosporium - lisna pegavost

C. dieffenbachiae - mlado lišće (savijeno) pojavljuju se sitne, crveno-smeđe pege. Kako se lišće ispravlja - pege veće, oivičene sivom ivicom. Ponekad se pege javljaju i na peteljci, glavnom nervu i stabljici.

Kontrola: insekt pseudococcus - uništiti.



4. Trulež stabljike

Phytophtora palmivora - male nepravilne, vodom ispunjene pege na glavnoj stabljici, u nivou zemljišta. Uvećavaju se. Obolela tkiva - meka vodena. Lišće i peteljke žute i venu, a glavna stabljika na mestu infekcije puca i savija se.

Kod starijih, inficirana tkiva propadaju obrazujući smeđe šupljine koje se šire - propadanje stabljike. Za razliku od mladih biljaka, kod starih lišće ne vene. Unutrašnja tkiva stabljike mrko-siva, vodena. Koren nikada ne oboleva.

Kontrola: visoka temp, vlaga, slaba drenaža, gusta sadnja, prekomerno zalivanje - POBOLJŠAJ. Reznice - ferbam, zemljište sterilizacija.



5. Smeđa pegavost lišća

Leptosphaeria - sitne pege - srednji nerv, peteljka i cvasti. Plodonosna tela, crne sitne tačkice.

Kontrola: bakarni sulfat.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
DRACAENA - Dracena, Zmajevac
1. Bakterijska pegavost lišća

Pseudomonas spp. - na listu se obrazuju kružne, vodom ispunjene, crveno-smeđe pege, koje su okružene hlorotičnim oreolom. Šire se i mogu zahvatiti ceo list. Bakterija se širi vodom, a bolest je favorizovana visokom T i vlagom.

Kontrola: smanjivanje vlage i tretiranje biljaka bakarnim fungicidima.



2. Pegavost lišća

Phyllosticta dracaenae - kružne ili nepravilne pege r = 1-5 mm. Pege su u centru smeđe, okružene žutim oreolom. U ekstremnim uslovima, svo lišće zaraženo, a kao rezultat zaraze dolazi do truleži lišća. Slične simptome Macrophoma draconis . Spore oba patogena u piknidima i raznose se hidrohorno.

Kontrola: fungicidi mankozeb, izbegavati preterano kvašenje.

Dracaena055.jpg

3. Neinfektivne bolesti

Dracene su osetljive na prisustvo fluorida u vodi. Ako je prisutan u malim koncentracijama na lišću se pojavljuju smeđe pege ili bele trake pored ivice lista. Ponekad se šire i zahvataju ceo list koj
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
FICUS - Fikus
1. Pegavost lišća

Gloeosporium elasticae - hlorotične difuzne pege koje se šire, ali retko zahvataju ceo list u okviru pega se obrazuju plodonosna tela gljive - acervule.



2. Cercospora - pegavost lišća

U početku su pege žuto-zelene, šire se i postaju smeđe. Bolest favorizovana vlagom i visokom temperaturom.

Kontrola: smanjenje vlage i tretiranje benomilom.

3. Neinfektivne bolesti

Usled nedostatka kalijuma, na naličju lista se pojavljuju velike, kružne, nekrotirane površine. Pojava žutila po ivici lista. Ovi simptomi se javljaju na biljkama različite starosti.
Ficus2.jpg
 
Natrag
Top