Zanimljivosti iz sveta fudbala

Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Sudija pao kao pokošen

Povrede se na fudbalskim utakmicama najčešće dešavaju igračima, pa onda navijačima, a tek onda sudijama. Ipak, kada se pomoćni sudija povredi onda je to vredno videti, jer trčanje po liniji i nije tako komplikovano.
Na utakmici španskog fudbalskog šampionata između Santandera i Hetafea, pomoćni sudija je pratio igru, a onda ga je lopta saplela i usled inercije "linijaš" je poleteo ka tunelu.
Na svu sreću glavom se zakucao u redara, a ne u medicinsko vozilo. Uz par modrica, sudija je svoj posao nastavio bez problema.


Vesti online
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Kako je Maradona osvojio pola miliona dolara



Prošlog vikenda je u Moskvu „Hublot“ organizovao humanitarnu akciju u kojoj je Dijego Maradona u tržnom centru na „Crvenom trgu“ pokazao da i dalje može da „kontroliše“ loptu. Šutirajući u zadane krugove iza kojih je bio određeni novčani iznos, nekada najbolji fudbaler sveta je „zaradio“ blizu pola miliona dolara.



I devojčice mogu da pogode sa 35 metara

Ništa ne bi bilo čudno da u pitanju nije bila fudbalska utakmica ženskih srednjoškolskih ekipa... Manje od minut pre kraja devojke iz Vilmingtona su gubile sa 2:3, a onda je neverovatnim golom Amina Afini, u duelu sa Hilsboroom, svojoj ekipi donela


Sportal
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
1863
Osnivanje Fudbalskog saveza Engleske .
1863
Prvo fudbalsko pravilo: "Igra se samo nogom i ide se samo iza lopte".
1863
Igra se 1-X System (1 odbrambeni igrač, svi ostali napadači).
Igrači vode loptu toliko dugo dok je ne izgube.
1866
Korner i slobodan udarac.
1866
Pravilo ofsajda: Igrač je u ofsajdu, ako se nalazi ispred lopte
i ako ispred sebe nema najmanje tri protivnička igrača.
1870
Broj igrača je ograničen na 11 (ranije: 15 do 20).
1871
Samo je golmanu dozvoljena igra rukom.
1871
2-2-6 sistem (2 odbrambena igrača, 2 vezna igrača, 6 napadača).
Pas igra je zamjenila igru vođenja lopte.
1871
Prvo organizovano fudbalsko takmičenje u fudbalu: Kup Engleske.
1872
Prva oficijelna međudržavna utakmica: Škotska – Engleska.
1874
Uvođenje neutralnog sudije.
1875
Uvodi se prečka umjesto špage kao gornja granica gola.
1875
Pauza u poluvremenu i promjena strana.
1877
Isključenje igrača
1878
Sudija dobija pištaljku.
1881
Penal, 11m od gola udaljena linija. Golman se može približiti izvođaču
na 5.5 m, svi ostali igrači na udaljenosti od 5.5 m.
1882
Izvođenje auta sa obe ruke
1885
2-3-5 sistem (forma piramide) dominira sljedećih 40 godina.
1885
Dozvoljeno je plaćanje igrača.
1889
Prvi transferi igrača (najveći transfer 10 funti).
1889
Sudija dobija dva pomoćnika.
1890
Mreža olakšava odluku je li ili nije lopta u golu.
1898
Prva utakmica sa produžetkom (finale engleskog Kupa).
1902
Kazneni prostor se markira u obliku četverougla ( do tada je bio polukrug).
1903
Golman koristi ruke samo u kaznenom prostoru.
1904
Osnovana FIFA.
1904
Indirektan udarac.
1906
Golman ne smije kod izvođenja kaznenog udarca napuštati liniju (smije se kretati na liniji i tako iritirati izvođača).
1913
Prva utakmica sa više od 100 000 gledalaca (finale engleskog Kupa)
1913
10-Yard-pravilo (9.15m) kod izvođenja slobodnog udarca.
1920
Nema opsajda kod izvođenja auta.
1925
Odbrambeni igrači Newcastle United koriste opsajd kao sredstvo taktike odbrane.
1925
Novo pravilo opsajda: igrač je u opsajdu, ako se nalazi ispred lopte i ako ispred sebe nema najmanje dva (do tada tri) protivnička igrača.
1925
3-2-5 sistem kao reakcija na novo pravilo opsajda.
1927
Prvi radio prenos fudbalske utakmice (finale engleskog Kupa).
1929
Golman se ne smije pomjerati na liniji prilikom izvođenja kaznenog udarca.
1933
U finalu engleskog Kupa pojavili su se prvi put brojevi na leđima.
1937
Prvi televizijski prenos (isječci).
1938
Izrada Pravila igre, koja su se zadržala do danas u toj formi.
1939
Obavezni brojevi na leđima.
1947
Prvi direktan televizijski prenos fudbalske utakmice (finale engleskog Kupa).
1948
Prvi put je kupljen igrač iz inostranstva: AC Mailand angažovao igrača iz Švedske.
1951
Prvi uticaj televizije: Lopta mora biti bijela ili crno-bijela.
1954
Prvi put igrači dobijau premiju za pobjedu: Njemci kao prvi na SP dobili premiju po 2 000 DM.
1958
4-2-4 sistem Brazilci perfektno izvodili na SP.
1965
U Engleskoj uvedena mogućnost zamjene igrača: Za vrijeme igranja utakmice smije se zamijeniti jedan povrijeđeni igrač.
1966
Pojavile se reklame na stadionu (SP u Engleskoj).
1966
Sa 4-3-3 sistemom Engleska osvojila SP.
1966
Uvedene su zamjene: Smiju se zamijeniti dva igrača, neovisno da li su povrijeđena.
1967
Pravilo četiri koraka za golmana.
1969
U evropskim Kup takmičenjima bonifikacioni sistem za golove u gostima.
1970
Uvedeni žuti i crveni kartoni.
1970
5-3-2 sistem: Prije svih italijanski klubovi su bili veoma uspješni sa ovom totalnom defanzivom.
1973
Reklama na dresovima.
1991
Uveden žuti-crveni karton.
1992
Golman ne smije hvatati loptu rukom nakon povratnog pasa.
1994
Pobjeda se boduje sa tri boda (do tada sa dva).
1994
Dodatno se može izvršiti zamjena golmana iako su već izvršene dve zamjene.
1995
Smiju se zamijeniti tri igrača.
1996
Pravilo Zlatnog gola u produžecima.
2000
Pravilom šest sekundi za golmane zamjenjeno je pravilo četiri koraka.
2002
Pravilo Srebrenog gola u produžecima.

Fudbal forum
 
Član
Učlanjen(a)
31.07.2010
Poruka
2.814
Predsednik Bolivije na prijateljskom meču šutnuo rivala u muškost

Prijateljski meč u čast otvaranja novog stadiona u bolivijskoj prestonici La Pazu nije protekao u sportskom duhu i fer pleju. Duel između tima predsednika Bolivije Eva Moralesa i njegove opozicije gradonačelnika La Paza Luisa Revilje obeležila su čak četiri isključenja i Moralesov udarac kolenom u muškost jednog od rivala.
Bilo je potrebno samo pet minuta da na terenu započnu varnice.
Predsednik Evo Morales fauliran je od strane Danijela Gustava Kartahene, a onda je usledio krajnje nepristojan i vrlo neprijatan udarac Moralesa pravo u Kartahenin "ponos" ostavivši ga u agoniji bola.
"Dodao sam loptu i zadobio sam udarac, bez nje, i to nije bio prvi put", rekao je iznervirani predsednik.
Morales je kasnije i postigao gol u meču koji je završen 4:4, a Kartahena je do kraja susreta dobio crveni karton, kao i jedan od predsednikovih bodigarda.
Tragikomedija nije bila gotova ni nakon poslednjeg sudijskog zvižduka jer je policija pokušala da uhapsi Kartahenu, ali je to sprečio gradonačelnik Revilja.


Blicsport.rs
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Pujolov pivski stomak, optička varka ili...?

Pujolov pivski stomak, optička varka ili...?

Da li kapiten Barselone, Karles Pujol, razmišlja da okači kopačke o klin? Sudeći po slici koja je “osvanula” na socmreži Tviteru, možda. Na foto prikazu, crno na belo, sjajni defanzivac ovekovečen je u društvu atraktivne i prilično mlađe manekenke Malene Koste. Da Pujol, poznat kao fanatik na treninzima, možda više ne haje toliko za red, rad i disciplinu, pokazuje i njegov stomak, atipično velik za profesionalca poput Pujola koji je osvojio sve što se može osvojiti u fudbalu - Svetsko i Evropsko prvenstvo, Ligu šampiona (dva puta), domaće prvenstvo, kup, superkup…




Da li je u pitanju višak kilograma ili samo optička varka zbog poze koju je zauzeo, tek Pujol je i dalje nezamenjiv član postave Pepea Gvardiole.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Sudija, pobogu, zašto žuti?

Sudija, pobogu, zašto žuti?
7. oktobar 2010.

19775783354cae22b0d000e331639504_extreme.jpg


Na duelu norveških drugoligaša Mjondalena i Brinea tokom vikenda glavni sudija je pokazao kako se poštuju pravila fudbalske igre.

Utakmica je završena pobedom domaćina od 3:1, a u 63. minutu dogodio se trenutak koji će ostati upamćen.

Fudbaler Mjondalena Mads Hansen, inače strelac trećeg gola na ovoj utakmici, našao se u bukvalno nezadrživom prodoru po levoj strani, a kominčnu scenu upotpunio je igrač Brinea Hening Vikedal Petersen koji je pokušao da po svaku cenu osujeti nalet domaćina.



„Pokušao sam da ga zaustavim i to radio deset metara. Znam da je izgledalo beznadežno ali sam se potrudio, teren je bio mokar i klizav, a i on se dobro držao“, rekao je Petersen koga je ova situacija očigledno zabavila.

Bio je ovo inače duel 11. i 12. na tabeli norveške prve divizije. Posle 23 odigrane utakmice Mjondalen je 11. na tabeli sa 28 bodova, a ekipa Brinea je odmah iza sa bodom manje.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
26.11.2009
Poruka
1.561
Na "Petrovskom" zapalili albansku zastavu pred Hrvatima

00037968.jpg


Tokom utakmice 3. kola Lige Evrope između domaćeg Zenita i splitskog Hajduka fanovi ekipe našeg Danka Lazovića zapalili su zastavu Albanije! Ruski navijači su pored paljenja obeležja Albanije većim delom meča skandirali „Ubij, ubij, ubij us..." i vređali Albance sa Kosova.

Hajdukovi navijači su vatreno dočekani u Sankt Peterburgu. U masovnoj tuči sa navijačima Zenita povređeno je čak deset navijača iz Splita od kojih su šestorica zadobila teže povrede. Incident se dogodio u hotelu Dostojevski kada su u večernjim satima počeli da dolaze Hajdukovi navijači. Rusi su ih dočekali u predvorju hotela i napali usput demolirajući ceo objekat.

Nekoliko pripadnika Torcide je povređeno, a u toku dana pojavila se informacija da je šest navijača zadobilo teže povrede i da su završili na ušivanju posle još jedne tuče u blizini stadiona. Deblji kraj u okršajima izvukli su Splićani, koji su ostali bez nekoliko zastava i bubnjeva.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Preminuo vidoviti oktopod Pol
In memoriam
26. 10. 2010. - 12:42h

Legendarni vidoviti oktopod Pol preminuo je u svom akvarijumu u Oberhauzenu, saopštila je uprava .

85098_srbija-carevanje01-afp-roland-weihrauch_f.jpg


Omiljeni mekušac svetskog fudbala, koji se proslavio predviđanjem pobednika na ovogodišnjem Mondijalu, umro je prirodnom smrću u noći između ponedeljka i utorka.

"Teši nas činjenica da je ovde imao dobar život. Verovatno ćemo upriličiti skromnu ceremoniju u čast Pola, koji će imati i svoje grobno mesto i mali spomenik", saopšteno je iz Akvarijuma.

Pol je proricao rezultate tako što je u potrazi za školjkom birao kutiju sa zastavom zemlje. Tokom Svetskog prvenstva nije pogrešio, zbog čega je dobijao i pretnje smrću.

Pol, rođen u Vejmutu u Engleskoj, predvideo je sve ishode mečeva u kojima je na Mondijalu igrala Nemačka, uključujući i poraz od Srbije, a imao je posla i pred finale kada je izabrao kutiju sa zastavom Španije.

U čast stopostotnog učinka na Mondijalu (8/8) i svetske slave, Pol je dobio dres aktuelnog prvaka sveta Španije sa svojim imenom. Pol je karijeru započeo nekoliko godina ranije, na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj gde je zabeležio i dva promašaja (porazi Nemačke od Hrvatske i od Španije u finalu).

Inače, postoje tvrdnje da to nije isti mekušac.

Poslednje proročanstvo koje je Pol pružio svetu jeste da će Engleska dobiti organizaciju Svetskog prvenstva 2018. godine. Tada je i otišao u penziju.

Sva Polova proročanstva:

Evropsko prvenstvo

Grupna faza:

Nemačka - Poljska 2:0

Nemačka - Hrvatska 1:2 Greška

Nemačka - Austrija 1:0

Četvrtfinale EP:

Nemačka - Portugal 3:2

Polufinale EP:

Nemačka - Turska 3:2

Nemačka - Španija 0:1 Greška

Svetsko prvenstvo:

Grupna faza:

Nemačka - Australija 4:0

Nemačka - Srbija 0:1

Nemačka - Gana 1:0

Osmina finala:

Nemačka - Engleska 4:1

Četvrtfinale:
Nemačka - Argentina 4:0

Polufinale:

Nemačka - Španija 0:1

Meč za treće mesto:

Nemačka - Španija 0:1

Finale:

Španija - Holandija 1:0


Kandidatura za SP2018:

Engleska čeka se potvrda

Izvor: Blic

--------------------
------------------------------------------------------------

Džejms: Bio sam pijan kad sam potpisao za Bristol siti
Fudbaler otkrio kako je prešao u klub
26. 10. 2010. - 12:08h

Bivši golman engleske reprezentacije Dejvid Džejms ispričao je kako je potpisao ugovor sa članom Čempionšipa, Bristol sitijem.

4881_dzejms01-afp-ian-kington_f.jpg


Džejms je otkrio da je popio koju čašicu više kada je prihvatio poziv menadžera Stiva Kopela da se preseli u Bristol.

"Imao sam tri kombinacije - da ostanem u Portsmutu, pređem u neki od klubova Premijer lige ili da nastupam za Seltik. Negde u vreme odluke gde ću da igram, dogodilo se moje i Amandino venčanje. Jutro posle svadbe, dok sam još bio pijan, usledio je poziv Kopela. Rekao mi je: 'Dejvide, ja sam menadžer Bristol sitija. Zanima me, da li bi bio zainteresovan da dođeš i pogledaš naš klub?'. Da me je bilo ko drugi nazvao, ne bih to uzimao u obzir, ali jako poštujem Kopela. Doveo je Siti nadomak Premijer lige. Tako sam pristao", ispričao je nepredvidivi golman.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top