Dresovi će "snimati" stanje igrača
Kroz nekoliko godina ljubitelji fudbala bi putem TV-a utakmice mogli da prate kao na kompjuterskoj igrici, sa svim podacima o fizičkom stanju igrača.
Fudbaleri Totenhema će od sezone 2012/2013 igrati u dresovima sa integrisanom kompjuterskom tehnologijom zbog koje će TV gledaoci moći da prate nivo fizičke iscrpljenosti.
Londonski klub potpisao je petogodišnji ugovor sa američkom kompanijom "Under Armour" (Ispod štita) koja je patentirala tehnološki sistem pod imenom "E39".
Klupski dresovi u kojima će Totenhemovi igrači igrati, biće opremljeni senzorima koji će imati sposobnost otkrivanja telesne temperature, otkucaja srca, frekvencije disanja i ubrzanja. Sistem će u prvoj fazi upotrebe biti namenjen trenerskoj ekipi tima koja će tako pred sobom imati egzaktan uvid u fizičko stanje igrača na terenu.
Međutim, proizvođač ubrzo namerava da izum komercijalizuje u vidu televizijske ponude širokom auditorijumu, koje će tako moći da prati iscrpljenost i tempo trošenja energije igrača na terenu. Britanski mediji pišu da je kompanija iz Baltimora Totenhemu platila 10 miliona funti. Saradnja bi trebalo da počne početkom sezone 2012/2013.
Višestruku isplativost projekta objasnio je izvršni potpredsednik komapanije “Under Armour”
Mark Dovli.
"Ovim sistemom možemo metrički izraziti šta se dešava u telu igrača koji izvodi penal pred 60.000 ljudi. Možete pratiti ritam otkucaja njegovog srca dok se priprema ili uzima zalet za kazneni udarac. Po prvi put biće moguće zaviriti ispod kože sportiste koji se takmiči. Ne moram, verujem, objašnjavati koliko će time sportski prenosi dobiti na dramatičnosti", rekao je Dovli.
"
Na osnovu parametara tog sistema vrlo će se jasno moći utvrditi koji je sportista najbolje pripremljen, tokom pojedine utakmice i uopšte tokom određenog vremena ili cele sezone. Menadžerima će taj sistem takođe jasno govoriti koji bi igrač trebalo da izađe iz igre zbog umora”, dodao je predstavnik američke kompanije.
Nakon prvog koraka i saradnje sa Totenhemom, Dovli očekuje pokretanje pregovora sa rukovodstvom Premijer lige, koja bi novi proizvod kao dodanu vrednost uključila u poslovne odnose sa nositeljima TV prava.
Pitanje je šta će o svemu reći i Međunarodna fudbalska federacija (FIFA), koja je veoma konzervativna što se tiče uvođenja savremene tehnologije u fudbal. Tako bi korištenje revolucionarnih dresova, barem u početku, mogla ograničiti na Totenhemove treninge.
Tehnologija je inače razvijena u saradnji “Under Armour”-a i softverske kompanije “Zephyr”, koja sličnim proizvodima snadbeva američku vojsku.
Sistem “E39” prvi put je predstavljen u februaru na jednom skautskom programu NFL-lige u Indijanapolisu. Gledatelji koji su uživo pratili trening igrača američkog fudbala bili su oduševljeni proizvodom.
U “Under Armour”-u veruju da je njihovu tehnologiju moguće koristiti u bilo kom sportu. Ova kompanija bavi se proizvodnjom specijalne sportske opreme koju sportisti nose ispod dresova jer "kupi" znoj. Među saradnicima su najpoznatiji igrači američkog fudbala, kao što su
Tom Brejdi,
Rej Luis,
Ankvan Boldin,
Vernon Dejvis i drugi. U jesen 2010, kompanija je počela sa proizvodnjom košarkaških patika.
B92 sport