Zajednicka Meditacija/Molitva stvara mir i progres u svijetu - dokaz?

Učlanjen(a)
20.05.2012
Poruka
30
Evo konkreting slucajaja koj je to navodno dokazano uradio (do visokog stepena).
Relativno mala meditacija koja je donijela vise mira,
smanjila broj ubistava, nesrecnih slucajeva u cijelom svijetu i sl.
I sve je navodno potvrdjeno. Evo i kako.

Maharishi Mahesh Yogi bio je prilicno popularan guru
u svijetu sezdesetih godina a tu su dosta doprinijeli i
Bitlsi koji su podrzali taj njegov pokret i dosta pricali o njemu.
On je dao tu takozvanu transcedentalnu meditaciju
koja je i danas jako popularna
i obisao je svijet (mislim 7 puta) sireci to znanje.

Usput je rekao da ako odredjen broj ljudi meditira zajedno to ce
izazvati efekat kao da svi na svijetu meditiraju i moze dovesti do
povecanog mira u cijelom svijetu i uopste progresa u svakom smislu.
Ako sam dobro razumio broj ljudi za koji je rekao da je potreban da meditira
je korijen od 1% od broja ljudi na planeti a to je 8.000 ljudi
(1% od 6.400.000.000 je 64.000.000 i korijen od toga je 8.000)

Osamdesetih godina su skupili tih 8.000 ljudi i meditirali u nekoliko navrata.
U experiment su bili ukljuceni i vrlo ozbiljni ljudi, doktori nauka i sl.

Jednom su se skupili u Jerusalimu dok je u Libanu tad divljao rat.
Statistike je pratila nezavisna americka Rand korporacija
koja prati statistike vezano za ratove.
U tom danu kada su meditirali broj smrtnih slucajevase smanjio oko 70%.

Experiment su posle ponavljali nekoliko puta(cini ni se 8) i svaki put
rezulatati bi bili slicni kako po pitanju smanjene smrtnosti
ali i po pitanju broja teroristickih napada, nasilja uopste, broja nesreca u svijetu itd.
Bas tim danima kad su se odrzavale te meditacije.
Koga intresuje tacna statistuika neka nadje sajt Harvardskog doktora nauka
dr. John Hegelina koji je sve fino objasnio i dao tacne statistike.

Zasto se ovo desava

Uradjeno je par jednostavnih experimenata koji djelimicno
objasnjavaju ovaj fenomen.
Jedan dobar je sa majmunima koji su bili rasporedjeni na nekoliko ostrva.
Svaki dan su im bacali hranu(milsim da su bili krompiri)
ali u pijesk na plazi, tako da majmuni nisu mogli da ga jedu
jer je bio pun pijeska.
Jednog dana jedan od majmuna je sisao do vode, oprao krompir
i pojeo ga. Svi ostali majmuni su odjednom poceli da rade isto
i na drugim ostrvima bez da su imali bilo kakav kontakt sa
majmunom koji je prvi rijesio problem.

Mozda ste culi za fenomen da je vise ljudi odjedno prijavilo
isti patent i slicno. Drugim rijecima kako jedan covjek
rijesi neki problem to kao da "izadje u etar"
onda ga i drugi mogu lakse "dohvatiti".

Objasnjenje koje neki naucnici daju je da postiju neka vrsta
polja (neki ga zovu "kvantno polje") kroz koje se nase misli i emocije
porstiru i tako uticemo jedni na druge.

Ono sto sam ja licno vidio kroz takoznavo "Lijecenje pranom"
je da postoji konekcija izmedju covjekovog psiholoskog stanja
i njegovog energetskog stanja odnosno njegove aure.
Kad osoba misli pozitivno i osjeca se pozitivno vibracija i velicina aure.
Kad osjeca i misli negativno one se smanjuju.
Ovo se moze osjetiti rukom ili snimiti posebnom opremom
(Kirlijanova fotografija, GDV kamera, PHP kamera )

Mi se inace nalazimo u moru energije razlicitih (visih i nizih) vibracija
koje dolaze od ljudi, prirode(sunce, zemlja...), uredjaja i sl.
I to sve utice na nas.

Zbog toga na primer neka mjesta u prirodi imaju jako mocan
odmarajuci efekat na covjeka.

Tokom meditacije stvara se dosta mira i aura jako raste i povecava vibraciju.
Ako je neko pored te osobe njena aura utice na auru te osobe
pomazuci toj drugoj osobi da udje u taj mir.
Zato je zajednicka meditacija jako mocna
jer postoji medjusiobno djelovanje.
Sto je vise ljudi efekat je exponencijalno jaci.
(a to se sve naravno moze potvrditi velicinom aure)

Kad imate 8,000 ljudi koji meditiraju zajedno
stvara se ogromna kolicina energije
koja se prostire po cijeloj zemlji i na svakog covjeka
odnosno na auru svakg covjeka sto mijenja njegovo psiholosko stanje.

Tako je stvoreno vise mira na cijelom svijetu!

Ovo proucavam vec godinama i siguran sam da je ovako jer
svako moze nauciti osjecati nivo i kvaltet(vibraciju) svoje aure
ili tudje i onda experimentisati sta se desava.
Ako nekog interesuje ta "nauka" neka najde knjigu
autora Mastera Choa Kok Suia
"Nauka i umetnost lecenja zivotnom energijom"
a ima i jako dobrih knjiga od
Arthur E Powell-a, Alice Bailey, Yogi Ramacharaka i drugih.

Apsolutno ista stvar se desava sa molitvama
ali i drugim oblicima mijenjanja psiholoskog stanja covjeka.

Tako da sam siguran da sirenjem pozitivnog znanja, zajednickim meditacijama,
molitvama i slicnim aktivnostima koje moralno uzdizu covjeka
polako mozemo promijeniti svijet.

Sta mislite?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ideja zajednicke molitve moze da bude privlacna, i ima biblijsku potvrdu, jer sam Isus napominje ''Још вам кажем заиста: ако се два од вас сложе на земљи у чему му драго, зашто се узмоле, даће им Отац мој који је на небесима.
Јер где су два или три сабрани у име моје онде сам ја међу њима''
Matej 18. 19 - 20

Ipak, ovaj savet je Isus uputio onima koji poveruju u njega kao spasitelja, i koji prodzu kroz proces opravdanja verom, koji podrazumeva na prvom mestu edukaciju u reci Bozjoj, potom potpuno predanje i posvecenje, koje dovodi do toga da tako predani covek radza duhovne rodove, odnosno - zivi praktican zivot u skladu sa recju Bozjom, i u neprekidnoj zajednici sa Bogom.

Svaki drugi pokusaj da covek bez ovih predhodnih uslova formalno se udruzi u nekakvoj molitvi - nema neke velike svrhe, jer Bozja rec napominje ''Ko odvraća uho svoje da ne čuje zakon, i molitva je njegova mrska'' Price Solomunove 28. 9

Drugim recima, ako covek nema iskrenu zelju da upozna Bozju volju zapisanu u reci Bozjoj, sebe potpuno preda Bogu, i da od tog trenutka zivi jednim novim zivotom bez greha u skladu sa nacelima Bozje reci, njegova molitva nece imati neki veliki efekat, i nece biti primljena od strane Boga.

U gornjem tekstu se upucuje na meditaciju, i na Indijskog gurua Maharishi Mahesh Yogija.

Meditacija je okultna praksa istocnjackog misticizma, i na onoga ko je praktikuje ima destruktivno dejstvo, jer razara celokupan psihofizicki, i mentalni sklop covekove licnosti, jednom recju - njeno praktikovanje je vrlo opasno, jer dovodi coveka u direktni kontakt sa demonskim silama.

Jedna od ideja New -age pokreta je upravo ta, da ako bi svi ljudi na svetu u zajednickoj molitvi zatrazili da se pojavi duhovni vodza novog svetskog poretka - poznatiji kao Hristos Maitreja, da bi se on tada i pojavio.
Ovo je upravo ideja i ekumenizma, i onih koji stvaraju novi svetski poredak, i ocekuju pojavu Maitreje, koji je u bibliji razotkriven kao antihrist.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Molitva i meditacija po mom mišljenju i razumevanju nisu ista stvar. Meditacija na mozak deluje drugačije od molitve. Iako se to često postovećuje meditacija uspavljuje mozak i dovodi ga u tzv. alfa režim tj. režim spavanja dok molitva drži naš um aktivnim i u beta režimu. Problem sa ulaskom našeg uma u alfa režim jeste što je to neprirodno stanje(s obzirom da mozak nije prirodno umoran pa mu treba odmor) pa s tim naš um biva podložan hipnozi i halucinacijama. Kao hrišćanin smatram opasnim takvo stanje uma jer je onda um podložan sugestijama "sa drugih nivoa stvarnosti" a Biblija nam ukazuje da postoje bića koja žele da u našem umu deluju i da nam daju sugestije. Ta bića su zla bića i ona mogu da se pretvaraju da su naši dobrotvori i da utiču tako da se nama čini kao da nam daju dobre sugestije, relaksaciju, mir (imitacija nekih Božanskih načela) sa ciljem da nas zaposednu. Jednostavno prevara može da izgleda kao nešto dobro.

Dakle naš um u alfa režimu iako naš mozak je aktivan je u jednom neprirodnom stanju i hipnotisan i tako podložan sugestijama.....

Naravno, ne želim time osuditi u startu već samo dati svoje viđenje stvari. Svako neka razmisli o raznim aspektima ovih stvari.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
20.05.2012
Poruka
30
Ja izuzetno cijenim pravoslavnu vjeru(kao i sve ostale) ali po meni sve treba da se zasniva na zdravom razumu i da gledamo sta je dobro za covjeka.

Kazete da meditacija ima destruktivan uticaj na covjeka fizicki i mentalno. Pa kako to da hiljadama godina na istoku meditiraju stotine miliona ili milijarde ljudi i nikako da otkriju taj destruktivan efekat?

Zar nebi svi svestenici na tibetu bili ludi i bolesni?

Znate li da postoje izuzetno opsirne studije uradjene na zapadu na hiljadama ljudi koji dugo meditiraju i da nisu pokazale nikakav destruktivan efekat koji meditacija ima?

Ja licno meditiram evo vec 7-8 godina i imam samo lijepe stvari da kazem, ako se pravilno slijede uputstva naravo.

Postoje naravno raznorazne "meditacije" date od nekih "gurua" koji veze nemaju sa duhovnoscu pa je onda normalno da mogu da skode.

I drugo sto je tu neophodno reci je da ako neko zeli da se pozabavi naprednim meditacijama mora i razumjeti neke stvari.
Slicno kao i u hriscanstvu i drugim religijama mora da postoji post tjelesni i duhovni da bi se tijelo i um pripremili da napredne meditacije odnosno veliku kolicinu bozanske energije koja se spusta.

Ispravite me ako grijesim jer cete ovo znati bolje od mene sigurno - u novom zavjetu kada su uhvatili Isusa i poveli ga na sud pitali su ga - cujemo da cinis razna cuda, kako da znamo jesi li bog ili djavo?

On je odgovorio - slijepi vide, bolesni se lijece...

Pa reci mi onda ako se i od meditacija, drugih religioznih rituala i drugih duhonih ucenja lijece bolesni i progledavaju slijepi jesu li oni od boga ili djavola?

Jedino sto se po meni zasniva na zdravom razumu je da se naprave experimenti koji ce pokazati dali nesto skodi ili koristi covjeku. Pa ako experimenti ponavljani vise puta pokazuju da kolektivna meditacija donosi vise mira u svijetu odnosno smanjuje nasilje i sl. ne kom osnovu bismo trebali to da odbacimo?

I znate li da je u recimo Budizmu osnova moralni rast covjekov?
Zar ne mislite da ce neko ko je recimo pravi budista pomoci i tebi u zivotu koji si druge vjere jer je moralna osoba koja te nebi povrijedila, slagala, ili ti nesto ukrala, engo naprotiv zivi i radi u korist drustva i svijeta oko sebe? Zar ne mislis da bi u takvom svijetu u kojem se iznad svega postuju vrline i svi hriscani mogli lakse i ljepse da zive i da se razvijaju?
Zar ne mislis da ako kazemo da je jedna takva vjera pogresna i sebi skodimo?

Lino ne potenciram apsolutno ni jednu vjeru ispred druge, nego kazem da sve treba da se zasniva na zdravom razumu i da se na cinjenicama odredi sta je dobro a sta ne.
Ako nam je cilj da nam bude dobro naravno.
A dobro nije dobro ako je samo meni dobro nego ako svi od toga imaju koristi.

Bas zato sam i dao primjer kako energije(Prana, Chi, itd) funkcionisu jer je to super nacin da se objektivno shvate stvari.
Lako se moze vidjeti na jednostavnim experimentima da prljava enegija i bokade staraju probleme a cista energija pomaze u fizickom, emeotivnom, mentalnom i duhovnom smislu.
Pa ako kolektivna meditacija ili molitva stvaraju ogromnu kolicini ciste lijepe energije u svijetu i trensmutuju veliku kolicinu prljave, dali je to dobro ili lose... Naravno za dosta vas koji ovo citate to je samo hipoteza ali zato treba citati i nauciti osjetit energiju i onda sam na vrlo jednostvim experimentima utvrditi sta je dobro a sta lose.

Ja koji sam u tome godinama vam kazem sve se zasniva na moralnom rastu covjekovom i sve religije i duhovna ucenja to imaju za cilj. Svako ko to nije usvojio nemoze naprijed. I to i energija i pokazuje.

Recimo u knjizi koju sam pomenu je ovo jako fino objasnjeno - na vrhu glave postoji jedan cakra(energetski centar) zvana krunska cakra. Kad se osoba visko duhovno razvije ona se jako aktivira. To se moze jano osjetiti rukama. Vidoviti ljudi to vide kao veliku kolicinu zlatne energije tom predjelu. To je oreol oko glave svetaca na freskama i slikama svetaca u raznim religijama.

To je u stvari ta krunska cakra koja kad se visoko razvije nosi ogromnu kolicinu te zlatne energije. Ona se razvija tokom velikog odricanja od ega i gordosti i razvoja ljubavi i pozrtvovanja.

I to se desava u svim religijama kad se za cilj postavi moralni razvoj, bez izuzetka! A molitve meditacija i ostali rituali sluze samo da nas tu povedu.

I umjesto da svi duhovni i religiozni ljudi pomazu jedni drugima vecina se svadja cija je religija bolja i stvaraju se sukobi koji nas sve vuku dolje.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Budizam i ostale istočnjačke, ili pak zapadnjačke filozofije koje praktikuju meditaciju, jogu, ili bilo koju okultnu praksu - su u stvari mnogobožačke, a mnogoboštvo je u bibliji jasno osuđeno.
Sve ove prakse su predvorje za pristupanje satani, ili droga za čoveka - kako kažu pojedini izvori.
Ima slučajeva gde su neki koji su praktikovali određene vrste meditacije i Joge, imali određenih mentalnih problema, i njihova svedočanstva govore o nervnoj rastrojenosti, i nemogućnosti kontrolisanja misli i postupaka, i završili na neuropsihijatrijskim klinikama.

Na priloženim videima se upravo govori o pogubnosti meditacije.

Na ovom prvom se o tome govori od polovine videa, ali je korisno pogledati ceo.

u kandžama demona

upload_2016-9-30_12-6-10.jpeg

11. Reinkarnacija - Radisa Antic

upload_2016-9-30_12-2-8.jpeg
 

Prilozi

  • upload_2016-9-30_12-4-6.jpeg
    upload_2016-9-30_12-4-6.jpeg
    4,7 KB · Pregleda: 1
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Danijel1199, razumem te potpuno u tvojoj opredeljenosti za dobro. To je plemenita osobina i meni je izuzetno drago što tome težiš, malo je ljudi i među hrišćanima koji razmiljaju na takav način. Meni kao hrišćaninu i biblijskom verniku tvoja priča o ljubavi, dobroti, zalaganju za opšti mir izuzetno imponuje. Upravo ti želim da napreduješ u tvom putu poznanja istinskih vrednosti uz Božiju pomoć.

Tvoje nedoumice pak oko biblijskog i hrišćanskog stava o meditaciji pokušaću da razjasnim. Hrišćani koji svoju veru zasnivaju na Svetom Pismu su pozvani "da ispituju duhove", zapravo tekst kaže:"Ljubazni! Ne verujte svakom duhu, nego kušajte duhove jesu li od Boga; jer mnogi lažni proroci iziđoše na svet."1. Jovanova 4:1 Biblijski tekst kaže da ne verujemo svakom duhu. U tom kontekst nemoj se iznenaditi što biblijski hrišćani moraju da ispituju duhove i proveravaju da li nešto loše ili dobro. E sad kritierijum za biblijske hrišćane jeste da li je nešto u skladu sa otkrivenim Božanskim istinama u Svetom Pismu ili nije. Evo najkonkretnije. Kao što kažeš meditacija bi trebala da bude isto što i molitva zar ne? Meditacija treba da nas vodi ka Bogu na isti način kao i molitva. Međutim, kao prvo ako pogledamo sa biblijkog aspekta svi Božiji ljudi su uspostavljali kontakt sa Bogom putem molitve. Šta je molitva? Molitva je aktivno stanje uma u kome je čovek svestan sebe i svestan Boga. On je svestan svojih misli i u poniznosti pred Bogom on iznosi svoje militve ili zahvaljivanja. Dakle ni jedan Božji čovek nije uspostavljao kontakt sa Bogom na drgačiji način već isključivo molitvom. Molitva je u Bibliji jedini put uspostave kontakta sa Bogom. To je kao prvo. Kao drugo, meditacija pak nije uspostava veze sa Bogom iz više razloga. Najpre jer meditacija i ne zamišlja Boga već nešto neodređeno. Čovek u meditaciji nema osećaj da se nalazi pred nekim određenim svetim Bićem već zamišlja neke slike u glavi. Takođe u meditaciji um zapravo se isključje iz realnosti i ponire u neki imaginarni svet sa ciljem zapravo da se "isprazni" od svih misli jer zapravo jedna od najvažnijih ciljeva istočnjačke meditacije još od Bude jeste da se čovek kroz meditaciju oslobodi misli jer misli stvaraju bol i patnju. Zato treba se nakako osloboditi sećanja na "loše" i prepustiti se emocijama da nas prožmu. Molitva pak je u tom pogledu nešto suprotno. U molitvi smo dakle svesni svega, ne trudimo se da poniremo u neko besvesno stanje već u razgovoru sa Bogom mi smo aktivnog uma, iznosimo upravo naše probleme koje ne želimo da sakrijemo i da ih zaboravimo već ih predajemo Bogu i verom prihvatamo Božiju pomoć. Dakle, ovo su dve vrlo bitne razlike između molitve i meditacije a u bibliji dakle nemamo primer da se neko Bogu obraćao na drugi način osim kroz molitvu. To je zapravo najbitnije znati.

Međutim, problem u razumevanju zašto meditacija nije opravdana biblijom jeste u tome što si naveo da meditacija ima pozitivne efekte. Naveo si primere vrlo korektno i ja lično verujem da je to tako kao što ti kažeš. Ne sumnjam ni malo iako nisam doživeo tako nešto jer ne praktikujem jogu ali ti potpuno verujem. Objasniću onda zašto smatram da to nije dovoljno. Naime, naveo si biblijki primer gde Isus govori o dobrim delima koje je činio a mnogi su sumnjali. Dobar primer! Međutim, moramo imati na umu da je Isus živeo po Bibliji i ispunjavao savršeno zakon Božiji te živeo u svemu u skladu sa Svetim Spisima. Isus nije praktikovao meditaciju već molitvu:). Isusova dobra dela su proisticala dakle iz življenja po načelima Svetog Pisma a ne iz nekog drugog izvora.

Kao drugo, činjenje dobrih dela nije apsolutni dokaz da je neko na Božijoj strani. Bar po učenju Svetog Pisma. Važan je izvor koji crpiimo i iz koga se napajamo snagom za činjenje dobrih dela. Isus je rekao o strašnom sudu na jedan simboličan način u kome mnogi koji neće biti spaseni simbolično razgovaraju sa Isusom (iako je to samo retoričko prikazivanje stvarnosti ali ne i stvarani razgovor jer za to nema potrebe) i pitaju ga:"Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! Nismo li u ime Tvoje prorokovali, i Tvojim imenom đavole izgonili, i Tvojim imenom čudesa mnoga tvorili?" Matej 7:22 Pogledaj šta oni koji nisu spaseni su činili: "prorokovali" i "đavole izgonili". Ajde da prevedemo to na drugi teren. Pomenuo si povoljne efekte zajedničke meditaciji i mir u svetu što bi moglo se podvesti pod "isterivanje demona" ili zlih sila jer zle sile prouzrokuju nemir i ratove. I šta su radili ovi nespaseni? Očigledno su mogli određenim sredstvima doprineti pozitivnim promenama zar ne-ravno isterivanju demona. Međutim, šta Isus kaže:"nikada vas nisam znao; idite od mene koji činite bezakonje", Matej 7,23 Zapazi reč "bezakonje". U užem kontekstu ono podrazumeva 10 Božijih Zapovesti koje su oni zanemaravali ali u širem kontekstu i zanemarivanje svih načela o kojima govori Sveto Pismo. Ako ne žive u skladu sa 10 Zapovesti i načelima Svetog Pisma a znaju šta Biblija uči onda svi njihovi pokušaji da čine dobro biće bačeni uzalud jer to dobro nije proizišlo iz načela Svetog Pisma već iz drugih izvora. Zato Isus takve efekte činjenja dobra poistovećuje sa bezakonjem tj. dobro nije proizišlo na osnovu posvećenja i molitve koje je Bog uspostavio već iz drugih izvora. Zato činjenje dobra nije uvek znak da je neko ugodan Bogu te to ne može biti pokazatelj da je nešto dobro. Dakle, izvori su važni a ne sam efekat. U ostalim nebiblijkim religijama je obrnuto. Važan je efekat a ne sam izvor. Zato se biblijska vera ne može pomiriti sa idejom da su mnogi putevi koji vode u Raj i spasenje. Postoji jedan put, otkriven u Pismu. U ovom našem slučaju recimo naš odnos sa Bogom se gradi kroz molitvu sa svojim zakonitostima dok meditacija nije put koji vodi ka Bogu i ima sasvim drugačije zakonitosti.

Eto za sada od mene toliko, verujem da će i ostala braća Hrišćani imati šta da dodaju na ovu više nego zanimljivu temu.

Pozdrav svima.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
20.05.2012
Poruka
30
Budizam i ostale istočnjačke, ili pak zapadnjačke filozofije koje praktikuju meditaciju, jogu, ili bilo koju okultnu praksu - su u stvari mnogobožačke, a mnogoboštvo je u bibliji jasno osuđeno.
Sve ove prakse su predvorje za pristupanje satani, ili droga za čoveka - kako kažu pojedini izvori.
Ima slučajeva gde su neki koji su praktikovali određene vrste meditacije i Joge, imali određenih mentalnih problema, i njihova svedočanstva govore o nervnoj rastrojenosti, i nemogućnosti kontrolisanja misli i postupaka, i završili na neuropsihijatrijskim klinikama.

Na priloženim videima se upravo govori o pogubnosti meditacije.

Na ovom prvom se o tome govori od polovine videa, ali je korisno pogledati ceo.

u kandžama demona

Pogledajte prilog 97300

11. Reinkarnacija - Radisa Antic

Pogledajte prilog 97298

Budizam nije politeisticka religija nego monoteisticka.

Kazes da su sve te prakse predvorije za sluzenje satani.
Zar nije vladika Nikolaj Velimirovic rekao
da je nazvati neku vjeru ili religiju potpuno ispravnom isto kao i nazvati neku potpuno pogresnom. Jel ti i pored toga nazivas budizam predvorijem za sluzenje satani?

Jesli ti ti svjestan da ce jedan pravi budista umrijeti za tebe
da bi te odbranio, da te neko recimo napadne.
Jesi li svjestan da ti nista nece ukrasti, da te nece povrijediti, da te nece slagati.
Jesli li svjestan da ce ti dati ako nemas,
Da ce ti pomoci ako ti treba
da ce te nauciti nesto korisno ako moze.
To mu je sustina vjere.

I sve ce to uraditi iako ti mislis da je njegova vjera satanska.
I stalno ce teziti da bude sve bolji covjek jer je to sustina njegove vjere!
Da se odrice sve vise ega i primice bozanskoj bezuslovnoj ljubavi.
I takav covjek se sve vise priblizava satani?

Da meditacije mogu imati pogubno dejstvo to ti ja mogu reci jer sam to osjetio na svoj kozi.
Treba covjek da zna sta radi. Da se malo obrazuje.
I sveto pricesce moze imati negativan efekat ako covjek ne posti.
Treba razumjeti to malo dublje.

Zato i potenciram da se ljudi malo obrazuju u "energetskom" smislu
da vide sta na njih kako utice fizicki psiholoski i duhovno.
I da razumiju da nema potpuno ispravne i neispravne vjere ili religije
kako rece vladika Nikolaj Velimirovic
vec da svaka vodi bogu ako se pravilno shvati.
 
Učlanjen(a)
20.05.2012
Poruka
30
Danijel1199, razumem te potpuno u tvojoj opredeljenosti za dobro. To je plemenita osobina i meni je izuzetno drago što tome težiš, malo je ljudi i među hrišćanima koji razmiljaju na takav način. Meni kao hrišćaninu i biblijskom verniku tvoja priča o ljubavi, dobroti, zalaganju za opšti mir izuzetno imponuje. Upravo ti želim da napreduješ u tvom putu poznanja istinskih vrednosti uz Božiju pomoć.

Tvoje nedoumice pak oko biblijskog i hrišćanskog stava o meditaciji pokušaću da razjasnim. Hrišćani koji svoju veru zasnivaju na Svetom Pismu su pozvani "da ispituju duhove", zapravo tekst kaže:"Ljubazni! Ne verujte svakom duhu, nego kušajte duhove jesu li od Boga; jer mnogi lažni proroci iziđoše na svet."1. Jovanova 4:1 Biblijski tekst kaže da ne verujemo svakom duhu. U tom kontekst nemoj se iznenaditi što biblijski hrišćani moraju da ispituju duhove i proveravaju da li nešto loše ili dobro. E sad kritierijum za biblijske hrišćane jeste da li je nešto u skladu sa otkrivenim Božanskim istinama u Svetom Pismu ili nije. Evo najkonkretnije. Kao što kažeš meditacija bi trebala da bude isto što i molitva zar ne? Meditacija treba da nas vodi ka Bogu na isti način kao i molitva. Međutim, kao prvo ako pogledamo sa biblijkog aspekta svi Božiji ljudi su uspostavljali kontakt sa Bogom putem molitve. Šta je molitva? Molitva je aktivno stanje uma u kome je čovek svestan sebe i svestan Boga. On je svestan svojih misli i u poniznosti pred Bogom on iznosi svoje militve ili zahvaljivanja. Dakle ni jedan Božji čovek nije uspostavljao kontakt sa Bogom na drgačiji način već isključivo molitvom. Molitva je u Bibliji jedini put uspostave kontakta sa Bogom. To je kao prvo. Kao drugo, meditacija pak nije uspostava veze sa Bogom iz više razloga. Najpre jer meditacija i ne zamišlja Boga već nešto neodređeno. Čovek u meditaciji nema osećaj da se nalazi pred nekim određenim svetim Bićem već zamišlja neke slike u glavi. Takođe u meditaciji um zapravo se isključje iz realnosti i ponire u neki imaginarni svet sa ciljem zapravo da se "isprazni" od svih misli jer zapravo jedna od najvažnijih ciljeva istočnjačke meditacije još od Bude jeste da se čovek kroz meditaciju oslobodi misli jer misli stvaraju bol i patnju. Zato treba se nakako osloboditi sećanja na "loše" i prepustiti se emocijama da nas prožmu. Molitva pak je u tom pogledu nešto suprotno. U molitvi smo dakle svesni svega, ne trudimo se da poniremo u neko besvesno stanje već u razgovoru sa Bogom mi smo aktivnog uma, iznosimo upravo naše probleme koje ne želimo da sakrijemo i da ih zaboravimo već ih predajemo Bogu i verom prihvatamo Božiju pomoć. Dakle, ovo su dve vrlo bitne razlike između molitve i meditacije a u bibliji dakle nemamo primer da se neko Bogu obraćao na drugi način osim kroz molitvu. To je zapravo najbitnije znati.

Međutim, problem u razumevanju zašto meditacija nije opravdana biblijom jeste u tome što si naveo da meditacija ima pozitivne efekte. Naveo si primere vrlo korektno i ja lično verujem da je to tako kao što ti kažeš. Ne sumnjam ni malo iako nisam doživeo tako nešto jer ne praktikujem jogu ali ti potpuno verujem. Objasniću onda zašto smatram da to nije dovoljno. Naime, naveo si biblijki primer gde Isus govori o dobrim delima koje je činio a mnogi su sumnjali. Dobar primer! Međutim, moramo imati na umu da je Isus živeo po Bibliji i ispunjavao savršeno zakon Božiji te živeo u svemu u skladu sa Svetim Spisima. Isus nije praktikovao meditaciju već molitvu:). Isusova dobra dela su proisticala dakle iz življenja po načelima Svetog Pisma a ne iz nekog drugog izvora.

Kao drugo, činjenje dobrih dela nije apsolutni dokaz da je neko na Božijoj strani. Bar po učenju Svetog Pisma. Važan je izvor koji crpiimo i iz koga se napajamo snagom za činjenje dobrih dela. Isus je rekao o strašnom sudu na jedan simboličan način u kome mnogi koji neće biti spaseni simbolično razgovaraju sa Isusom (iako je to samo retoričko prikazivanje stvarnosti ali ne i stvarani razgovor jer za to nema potrebe) i pitaju ga:"Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! Nismo li u ime Tvoje prorokovali, i Tvojim imenom đavole izgonili, i Tvojim imenom čudesa mnoga tvorili?" Matej 7:22 Pogledaj šta oni koji nisu spaseni su činili: "prorokovali" i "đavole izgonili". Ajde da prevedemo to na drugi teren. Pomenuo si povoljne efekte zajedničke meditaciji i mir u svetu što bi moglo se podvesti pod "isterivanje demona" ili zlih sila jer zle sile prouzrokuju nemir i ratove. I šta su radili ovi nespaseni? Očigledno su mogli određenim sredstvima doprineti pozitivnim promenama zar ne-ravno isterivanju demona. Međutim, šta Isus kaže:"nikada vas nisam znao; idite od mene koji činite bezakonje", Matej 7,23 Zapazi reč "bezakonje". U užem kontekstu ono podrazumeva 10 Božijih Zapovesti koje su oni zanemaravali ali u širem kontekstu i zanemarivanje svih načela o kojima govori Sveto Pismo. Ako ne žive u skladu sa 10 Zapovesti i načelima Svetog Pisma a znaju šta Biblija uči onda svi njihovi pokušaji da čine dobro biće bačeni uzalud jer to dobro nije proizišlo iz načela Svetog Pisma već iz drugih izvora. Zato Isus takve efekte činjenja dobra poistovećuje sa bezakonjem tj. dobro proizišlo na na osnovu posvećenja i molitve koje je Bog uspostavio već iz drugih izvora. Zato činjenje dobra nije uvek znak da je neko ugodan Bogu te to ne može biti pokazatelj da je nešto dobro. Dakle, izvori su važni a ne sam efekat. U ostalim nebiblijkim religijama je obrnuto. Važan je efekat a ne sam izvor. Zato se biblijska vera ne može pomiriti sa idejom da su mnogi putevi koji vode u Raj i spasenje. Postoji jedan put, otkriven u Pismu. U ovom našem slučaju recimo naš odnos sa Bogom se gradi kroz molitvu sa svojim zakonitostima dok meditacija nije put koji vodi ka Bogu i ima sasvim drugačije zakonitosti.

Eto za sada od mene toliko, verujem da će i ostala braća Hrišćani imati šta da dodaju na ovu više nego zanimljivu temu.

Pozdrav svima.
Prvo, hvala ti na komplimetu i na lijepim zeljama.
I ja tebi zelim da napredujes na putu ka bogu.
Ka jednom i jedinom, onako kako on vidi da je najbolje.
I da te sreca prati na svakom koraku.
I drago mi je sto postujes i pratis 10 bozijih zapovijesti
jer da ih svi prate mislim da bismo sve ostalo lako.

E sad,
ja proucavam ezoteriju i istocnjacke religije jako puno
i mogu ti reci da nisi bas najbolje shvatio ni meditaciju
i sta se tokom nje desava a ni budizam.

Na zalost postoji jako puno pogresnih informacija
pogotovo po internetu pa si mozda pomocu njih formirao misljenje.

Tacno je da je svrha Budinog ucenja bilo oslobadjanje od patnje
a i neke druge stvari si tacno rekao
ali sad dozvoli da ti objasnim sta radi meditacija i
sta je to Buda u stvari ucio
a onda da ti izvedem paralelu sa hriscanstvom.

Meditacija ti je kao zalivanje baste, da se tako jednostavno izrazim.
Ako zalivamo bastu u njoj ce da raste i korisno bilje i korov.
Basta smo mi, korisno bilje su nase vrline a korov su nase mane.
Meditacija hrani i jedno i drugo.
Na taj nacin meditacija pomaze covjeku da
u njmu sto prije sazriju vrline jer ih hrani
a istovremeno covjek mora
raditi na karakteru da nebi sazrele mane vec ih se osloboditi.

To je u stvari prava svrha budizma i meditacije.
Moralno sazrijevanje.

U nama postoji jedna niza priroda
a postoji i visa i bozanska priroda.
Meditacije, posebno napredne hrane sve to.
I kako covjek razvija svoju visu prirodu
i stvara kontrolu nad sobom izbija i njegova bozanska priroda
cije je osnova bezuslovna ljubav i nedostatk egoizma i gordosti.

Covjek kao sto znamo ima rijeci, misli, emocije i djela.
Vrline i mane se manifestuju kroz njih.
Znamo i da postoji zakon sta sijes to ces i da zanjes.

To se sve jasno vidi kroz energije koje sam pominjao.
Vide se vrline, vide se i mane.
Kakvu energiju posaljes drugom takva ti se vraca samo umnozena.
Postoje ljudi koji to mogu vidjeti
a mi ostali mozemo to osjetiti rukom posle jako malo prakse
i onda se ta energija koja nam se vratila
manifestuje fizicki, psiholoski, duhovno itd
zavisno od toga kako smo povrijedili ili pomogli drugoga.
Nema greske, to svako moze osjetiti.

E sad, kako vrline rastu (dobronamjernost velikodusnsot iskrenost upornost itd)
a mane se smanjuju u rijecima, mislima, emocijama i djelima
covjek vise nema sta lose da da a daje sve vise dobrog.
Tako mu se sve vise dobro i vrace i patnje nestaje.

To je u stvari budizam. Tako se eleminise patnja.
Zapamti to sad da znas.
Ko ne daje nista lose ne moze ni da primi nista lose.
Ko daje sve dobro samo dobro i prima.
Covjek postaje cista energija, ili kao sto to neki zovu "nista"
(mislim da je i Isus tako sebe nazvao u bilbiji jednom)
Smisao budizma je ociscenje duse - moralni razvoj na svim nivoima.

Ego kod pojedinca potupuno pada a
bezuslovna ljubav i volja da se cini dobro raste do maximuma.
On polako postaje jedno sa bogom odnosno savrsenstvo kao i sam Bog.
Naravno to je dugotrajan proces koji ne moze stati sav u jedan zivot
i nemoze se sve to postici samo na zemjli.

E sad Bog i njegova volja.

Visa bica su po meni duse koje su vise duhovno razvijene od nas.

U bibliji postoji nesto intresantno a to je kada se
Bog javio Noju i rekao mu "...i ja mogu da pogrijesim.
Ljudi su mi potrebni, ne trazi mi da ti to sad objasnjavam..."

Ovako ja to vidim.

Bog koji se tu javio Noju nije apsolutni Bog
vec jedno bozansko bice koje je zaduzeno za nasu planetu
i koji njom upravlja.
Ispod njega su ucitelji, sveci, arhandjeli, andjeli i sl.

On nije savrsen ali jeste jedno sa apsolutnim bogom
i prema tome postoji samo jedan bog.

Ljudi su mu ipak potrebni jer se i on razvija,
Nije ni on jos apsolutno savrsenstvo.
Nego to postaje pomazuci ljudima da se oslobode.
Naravno njegov nivo napretka je za nas nepojmljiv
i zato on za nas i jeste bog.

To je bilo i Budino ucenje.

On naravno ima plan za osobodjenje ljudske rase.
I taj plan on manifestuje kroz razne ucitelje
odnosno religije koje postoje.
Tako ja to vidim.
Kako bog moze da pogrijesi tako mogu
da pogrijese i ucitenji i sveci i ostali.
TAko da ja sveto pismo ne vidim kao apsolutnu istinu.
I buida je rekao da moize da pogrijesi.

Opet ponavljam, kad covjek nauci osjecati energije
moze lako nauciti da vidi razliku izmedju prvljavog i
cistog. Imedju onog sto donosi problem i onog sto donosi
korist u fizickom i psiholoskom smislu
a moze lako vidjeti i razliku izmedju vrline i mane.
I moze lako vidjeti kako kontrola nad
nizom prirodom rase. Kako se dusa
cisti i koa bezuslovbna ljubav u covjeku raste
a ego nestaje. Krunska cakra koju sam ranije pomenuo raste
i taj zlatni oreol oko glave se pojavljuje itd.
Kako se covjek vise razvija ona vise raste i uvjek postoji
korespodencija.

E sad ti molim te zamisli jednu takvu osobu.
U kojoj ima toliko ljubavi i volje da se pomogne drugome
i postoji toliki nedostatak egoizma.
Da se bog obrati jednoj takvoj osobi sta bi ona uradila?
Sta bi uradila da joj se obrati djavo?

Molitva u stvari radi nesto vrlo slicno sa enegetskog stanovista.
Spusta veliku kolicinu bozanske energije koja
pojacava i dobro i zlo u covjeku.
U crkvi kazu "gdje je vise boga tu je vise iskusenja"

Onda kroz post i pravilnu duhovnu praksu on
napreduje dok i on ne ostane bez ega i u njemu se
razvije bezuslovna ljubav i volja da se cini dobro.

Samo takva osoba moze sluziti bogu
bez obzira na to sta se od njega trazi i nece
uciniti nista lose bez obzira kakve da su posledice.

Tako ja to vidim.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
VEOMA opasna igra!
Pod plaštem ,izgradnje, čovek dobija cilj da postigne svoju pravdu i bude svet a to čovek svojom silom i trudom NE MOŽE POSTIĆI zato je krv prolivena da očisti čoveka i njegovu slabost dok se ovde Isus eskivira i zmija nudi umilne i laskave reči koje su dobar mamac za NEVERNIKE.
Koliko znam Buda je i dalje i zemlji jer ga dotle dovede njegovo savršenstvo a Isus je na nebu i svi VERUJUĆI će biti gore zbog Njegove svetosti i slave kao utelovljenog Boga.Jel pametnije ići za Bogom ili smrtnim grešnikom koji ni sebi nije mogao pomoći i dalje je samo prah?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U svakoj religiji, bila ona Hrišćanska ili ne - ima iskrenih ljudi, pa čak i vernika, ja lično smatram mogo boljih og onih koji se nazivaju Hrišćanima.

Ipak, sama iskrenost nas ne spasava, već vera u Hrista, i prihvatanje plana spasenja zapisaog u bibliji.
Ovaj plan je u bibliji jasno formulisan, i predstavlja jedini pravi put spasenja čoveka, sve ostalo je u bibliji okarakterisano kao "krivi putevi koje je stvorio Lucifer" sa ciljem duhovne indoktrinacije čovečanstva, i odvođenja od svoje suštine, a to je Hristos.
 
Natrag
Top