Zablude protestantizma

Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Mika je ekološki ekstremista jer sve smatra reciklovanim otpadom.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Izabeleta, da li to znaci da se od tog otpada nije odvojila nijedna druga grupa nego da su svi jos zajedno i jedini? To znaci da oni jesu neka vrasta sekte koja se u savremeno vreme odvojila od Katolicke crkve.
Secam se da je prosli papa priznao njuegovo rukopolozenje svestenika i biskupa. Sta to znaci, da je papa blagoslovio otpad?

Pitaš me za Lefebra, zar ne?
Prije svoje smrti zaredio je dvojicu biskupa, od kojih je ostao samo jedan, vrlo star, a drugi se vrati u krilo Katoličke crkve. Iako se o tome prije mnogo pisalo, hvala Bogu, vrijeme je pokazalo da se to riješilo samo od sebe. Nije imao pristalica. Lefebre je zadržao doktrinu Katoličke crkve, on je izrazio svoj bunt protiv Pape. I Hans King je to pokušavao i još uvijek nastoji. Čini mi se da ima jednu organizaciju " Mi smo crkva" sad se pojavila i u Hrvatskoj, ali to su grupice ljudi, ništa naročito.
Ne, Papa nije priznao njegov biskupski red, ali možda se radi o ovom drugom koji je pokajnik.


Postovanje Izabeleta,
molim te odgovori mi ako znas. Da li su se svi ti protestanti izdvojili iz Katolivke crkve kao so Gera rece?
Ako jesu, ko je kriv za njihov tako masivan odlazak iz crkve?

Trebalo bi napisati nešto o pojavi protestantizma bez obzira što se katoličko i protestanko stajalište razlikuje. Širenju protestantizma u Njemačkoj je jako kumovala politika, tj, ondašnji vladari koji su željeli izbjeći crkveni porez i zbog toga poduprli Lutera. Ali, zanimljivo je da danas baš luteranci najviše žele ujedinjenje s Katoličkom crkvom, ali to nije moguće jer oni Papu prihvaćaju i predlažu kao predstavnika svih kršćana, bez mijenjanja svoje doktrine. Ujedinjenje je nešto drugo, zajedničko ispovjedanje vjere i slavljenje Euharistije.

Od Katoličke crkve se odbvojio samo Martin Luter i tako su nastali luterani (evangelici) Zašto su se dalje protestanti međusosbno dijeli, ne znam. Ma znam, zbog svađe i razdora, jer nije bilo pravog autoriteta, a svaki pojedini je htio biti autoritet.
Inače, mogu ti reći da sam prije čitala protstanske teologe Bartha, Moltmana, Ditriha Boenhefera - on mi se jako dopao." Otpor i predanje" - vrlo duboko.
Nemoj misliti da Katolička crkva zabranjuje čitanje protestanskih teologa. Ono što je dobro -dobro je, i što je od Duha -duhovno je i korisno za dušu. Ali, ta protestanska djela koja se kod nas prevedo nisu antikatolička, već napisana u kršćanskom duhu. Ukoliko se pojavi neka knjiga antikatoličkog sadržaja onda se na nju upozori. Neke knjige koje Laodikeja spominje znam upravo po tom indeksi antikatoličkih knjiga. Mi nemamo nikakvih problem s protestantima, kao ni s vama adventistima. Ali, vi nas ne puštate na miru, zar ne? Haha, ne možete bez nas.
:roll:makar da nas samo pogrđujete.

Reci mi, Mika, da li vas katolici napadaju, prijete ili nešto tako? Da li vas ometaju u vašem radu?
Ne. Uopće se o vama ne govori, a vi nas ne prestajete blatiti. Na ovom forumu, Laodikeja to čini mnogo više od tebe. Na kome počiva Božji mir, na klevetniku ili oklevetanom bez razloga?
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Pitaš me za Lefebra, zar ne?
Prije svoje smrti zaredio je dvojicu biskupa, od kojih je ostao samo jedan, vrlo star, a drugi se vrati u krilo Katoličke crkve. Iako se o tome prije mnogo pisalo, hvala Bogu, vrijeme je pokazalo da se to riješilo samo od sebe. Nije imao pristalica. Lefebre je zadržao doktrinu Katoličke crkve, on je izrazio svoj bunt protiv Pape. I Hans King je to pokušavao i još uvijek nastoji. Čini mi se da ima jednu organizaciju " Mi smo crkva" sad se pojavila i u Hrvatskoj, ali to su grupice ljudi, ništa naročito.
Ne, Papa nije priznao njegov biskupski red, ali možda se radi o ovom drugom koji je pokajnik.




Trebalo bi napisati nešto o pojavi protestantizma bez obzira što se katoličko i protestanko stajalište razlikuje. Širenju protestantizma u Njemačkoj je jako kumovala politika, tj, ondašnji vladari koji su željeli izbjeći crkveni porez i zbog toga poduprli Lutera. Ali, zanimljivo je da danas baš luteranci najviše žele ujedinjenje s Katoličkom crkvom, ali to nije moguće jer oni Papu prihvaćaju i predlažu kao predstavnika svih kršćana, bez mijenjanja svoje doktrine. Ujedinjenje je nešto drugo, zajedničko ispovjedanje vjere i slavljenje Euharistije.

Od Katoličke crkve se odbvojio samo Martin Luter i tako su nastali luterani (evangelici) Zašto su se dalje protestanti međusosbno dijeli, ne znam. Ma znam, zbog svađe i razdora, jer nije bilo pravog autoriteta, a svaki pojedini je htio biti autoritet.
Inače, mogu ti reći da sam prije čitala protstanske teologe Bartha, Moltmana, Ditriha Boenhefera - on mi se jako dopao." Otpor i predanje" - vrlo duboko.
Nemoj misliti da Katolička crkva zabranjuje čitanje protestanskih teologa. Ono što je dobro -dobro je, i što je od Duha -duhovno je i korisno za dušu. Ali, ta protestanska djela koja se kod nas prevedo nisu antikatolička, već napisana u kršćanskom duhu. Ukoliko se pojavi neka knjiga antikatoličkog sadržaja onda se na nju upozori. Neke knjige koje Laodikeja spominje znam upravo po tom indeksi antikatoličkih knjiga. Mi nemamo nikakvih problem s protestantima, kao ni s vama adventistima. Ali, vi nas ne puštate na miru, zar ne? Haha, ne možete bez nas.
:roll:makar da nas samo pogrđujete.

Reci mi, Mika, da li vas katolici napadaju, prijete ili nešto tako? Da li vas ometaju u vašem radu?
Ne. Uopće se o vama ne govori, a vi nas ne prestajete blatiti. Na ovom forumu, Laodikeja to čini mnogo više od tebe. Na kome počiva Božji mir, na klevetniku ili oklevetanom bez razloga?

Izabeleta, hvala ti na tako lepom odgovoru.

Ne bih se slozio da Adventisti napadaju katolike, a ni vi nas, nego govorimo o razlicitom shvatanju istine i razlikama u verovanju, a to ne znaci da smo protiv bilo koga.

Tvoja izjava koju si pre neki dan navela da ima 40 000 protestantskih denominacvija nagnala me je da to malo proveri.
Neki tvrde da ih je 30 000, a druigi mnogo manje. Medjutim, koliko god da ih je, vise od jedne, nije dobra reklama ni za koga.

Nego u potrazi za statistikom slucajno sam naisao na ovu izjavu, znam da ce te zanimati kao i nasu bracu pravoslavce:

"
[TABLE="width: 632"]
[TR]
[TD="width: 9%"]
moving-globe.gif
[/TD]
[TD="width: 91%"] Global statistics for all religions: 2001 AD[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Papers:
i-islam.gif
Muslim Myths: Islam is not the fastest growing religion in the world. Prevod: "ISLAM NIJE RELIGIJA KOJA NAJBRZE RASTE NA SVETU".

i-pope.gif
Roman Catholic's and Orthodox should cast no stones at the religious division of Protestants, since there are 67 Roman Catholic denominations and 75 Orthodox denominations.
Prtevod: "Rimokatolici i Pravoslavni ne treba da bacaju kamenje na religijsku podelu Protestantizma, jer postoji 67 Rimokatolickih i 75 Pravoslavnih denominacija."

Sta vi mislite da li je ovaj izvestaj tacan?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Izabeleta, hvala ti na tako lepom odgovoru.

Ne bih se slozio da Adventisti napadaju katolike, a ni vi nas, nego govorimo o razlicitom shvatanju istine i razlikama u verovanju, a to ne znaci da smo protiv bilo koga.

Napadate i to jako, iako to zavisi od čovjeka do čovjeka, npr. ti ne toliko kao Laodikeja. On je kao opsjednut. :dtyste: Ne radi se o različitom shvaćanju istine, nego o različitim istinama vjere.
Ja sam vas smatrala za kršćansku zajednicu s kojom moramo biti u dobrim i mirnim odnosima jer smo kršćani. To znači pustiti jedni druge da živimo u miru, svaki onako kako je poučen i kako je pred Bogom u savjesti odlučio. Međutim, jako sam pokolebana. Dobiva se dojam kako se neki adventisti bore da se pisanje i " proroštva" Elen White ostvare. Naravno, to se neće ostvariti, ali oni će potrošiti čitav svoj život u tom nastojanju misleći da služe Bogu. Drugi adventisti koji su umjereniji i pametniji će svoj život provesti korisnije. Upravo danas sam razgovarala s jednom profesoricom koja je u misijama u Panami i radi s nekoliko adventista. Pitam je da li oni napadaju Katoličku crkvu i Papu, a ona me u čudu gleda i kaže; Neee! Dakle, adventisti rade zajedno sa drugima i po ničemu se ne ističu. Eto, to su kršćani. Što oni između sebe govore i da li samo glume - to nitko ne zna, ali pred svijetom daju svjedočanstvo normalnih kršćana kojima je karitativno djelo cilj i svrha života u Panami, a Panama je katolička zemlja.


Tvoja izjava koju si pre neki dan navela da ima 40 000 protestantskih denominacvija nagnala me je da to malo proveri.
Neki tvrde da ih je 30 000, a druigi mnogo manje. Medjutim, koliko god da ih je, vise od jedne, nije dobra reklama ni za koga.

Taj podatak sam našla na jednom američkom sajtu, čak je bila cifra od 44 000 prostanske zajednice i sekte, no svejedno. Protestanti su u svakom slučaju jako razdjeljeni. Moje osobno mišljenje je da ćete se sasvim raspasti kao ona iz Evanđelja: kuća koja je u sebi razdjeljena ne može opstati.
Nemoj misliti da vam ja to želim, ne, ali to što neki sektaški nastrojeni ljudi rade kopajući jamu pod drugima...to ne može dobro završiti.
Ima dobrih protestanata kao što ima nevaljalih katolika, jer u svakom žitu ima kukolja. Ali, treba prestati napadati druge.
Uvjerena sam, a i često sam čula u Katoličkoj crkvi, da mir u svijetu zavisi od mira među religijama, a mir među religijama zavisi od mira i sloge među kršćanima.
Ali, sve počinje od nas samih. Treba najprije imati mir u srcu. "Uredi u meni ljubav".
Znaš taj stih? Iz Pjesme nad pjesmama.

Neka adventistima to bude glavna briga i vidjet ćeš kako ćete biti sretniji.

Nego u potrazi za statistikom slucajno sam naisao na ovu izjavu, znam da ce te zanimati kao i nasu bracu pravoslavce:
"
[TABLE="width: 632"]
[TR]
[TD="width: 9%"][/TD]
[TD="width: 91%"]Global statistics for all religions: 2001 AD[/TD]
[/TR]
[/TABLE]



i-islam.gif
Muslim Myths: Islam is not the fastest growing religion in the world. Prevod: "ISLAM NIJE RELIGIJA KOJA NAJBRZE RASTE NA SVETU".

i-pope.gif
Roman Catholic's and Orthodox should cast no stones at the religious division of Protestants, since there are 67 Roman Catholic denominations and 75 Orthodox denominations.
Prtevod: "Rimokatolici i Pravoslavni ne treba da bacaju kamenje na religijsku podelu Protestantizma, jer postoji 67 Rimokatolickih i 75 Pravoslavnih denominacija."

Sta vi mislite da li je ovaj izvestaj tacan?



Katolička Crkva svake godine u Papinom godišnjaku objavljuje podatke koje joj moraju dostaviti sve biskupije širom svijeta. To nije samo brojčano stanje katolika, nego općenito stanje u Crkvi: redovnici, različite institucije, misije, otvaranja novih župa ili ukidanje istih, itd.

Danas je (2011.) u svijetu 2,1 milijardi kršćana (33% svjetskog pučanstva), od čega je 1,16 milijarda nominalnih katolika, 300 milijuna pravoslavaca, 700 milijuna protestanata te oko 70 milijuna monofizita i nestorijanaca.

Katolička crkva je jedna, a čine ju Rimokatolička, Grkokatolička i 22 istočne crkve od kojih znam samo za Kopte i maronite, katolici u Iraku, i drugi za koje se ne sjećam kako se zovu. Svi oni pripadaju jednoj, svetoj, katoličkoj i apostolskoj Crkvi i imaju Papu za poglavara.

Pravoslavna crkva, ima mnogo crkava budući da ima nacionalno obilježje, pa ne postoji jedinstvo među njima i nemaju jednog vrhovnog poglavara, ali, imaju jedinstvo u vjeri. To se ne može uspređivati s protestantizmom, jer protestanti su razdjeljeni i u doktrini.
 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
Napadate i to jako, iako to zavisi od čovjeka do čovjeka, npr. ti ne toliko kao Laodikeja. On je kao opsjednut. :dtyste: Ne radi se o različitom shvaćanju istine, nego o različitim istinama vjere.
Ja sam vas smatrala za kršćansku zajednicu s kojom moramo biti u dobrim i mirnim odnosima jer smo kršćani. To znači pustiti jedni druge da živimo u miru, svaki onako kako je poučen i kako je pred Bogom u savjesti odlučio. Međutim, jako sam pokolebana. Dobiva se dojam kako se neki adventisti bore da se pisanje i " proroštva" Elen White ostvare. Naravno, to se neće ostvariti, ali oni će potrošiti čitav svoj život u tom nastojanju misleći da služe Bogu. Drugi adventisti koji su umjereniji i pametniji će svoj život provesti korisnije. Upravo danas sam razgovarala s jednom profesoricom koja je u misijama u Panami i radi s nekoliko adventista. Pitam je da li oni napadaju Katoličku crkvu i Papu, a ona me u čudu gleda i kaže; Neee! Dakle, adventisti rade zajedno sa drugima i po ničemu se ne ističu. Eto, to su kršćani. Što oni između sebe govore i da li samo glume - to nitko ne zna, ali pred svijetom daju svjedočanstvo normalnih kršćana kojima je karitativno djelo cilj i svrha života u Panami, a Panama je katolička zemlja.




Taj podatak sam našla na jednom američkom sajtu, čak je bila cifra od 44 000 prostanske zajednice i sekte, no svejedno. Protestanti su u svakom slučaju jako razdjeljeni. Moje osobno mišljenje je da ćete se sasvim raspasti kao ona iz Evanđelja: kuća koja je u sebi razdjeljena ne može opstati.
Nemoj misliti da vam ja to želim, ne, ali to što neki sektaški nastrojeni ljudi rade kopajući jamu pod drugima...to ne može dobro završiti.
Ima dobrih protestanata kao što ima nevaljalih katolika, jer u svakom žitu ima kukolja. Ali, treba prestati napadati druge.
Uvjerena sam, a i često sam čula u Katoličkoj crkvi, da mir u svijetu zavisi od mira među religijama, a mir među religijama zavisi od mira i sloge među kršćanima.
Ali, sve počinje od nas samih. Treba najprije imati mir u srcu. "Uredi u meni ljubav".
Znaš taj stih? Iz Pjesme nad pjesmama.

Neka adventistima to bude glavna briga i vidjet ćeš kako ćete biti sretniji.





Katolička Crkva svake godine u Papinom godišnjaku objavljuje podatke koje joj moraju dostaviti sve biskupije širom svijeta. To nije samo brojčano stanje katolika, nego općenito stanje u Crkvi: redovnici, različite institucije, misije, otvaranja novih župa ili ukidanje istih, itd.

Danas je (2011.) u svijetu 2,1 milijardi kršćana (33% svjetskog pučanstva), od čega je 1,16 milijarda nominalnih katolika, 300 milijuna pravoslavaca, 700 milijuna protestanata te oko 70 milijuna monofizita i nestorijanaca.

Katolička crkva je jedna, a čine ju Rimokatolička, Grkokatolička i 22 istočne crkve od kojih znam samo za Kopte i maronite, katolici u Iraku, i drugi za koje se ne sjećam kako se zovu. Svi oni pripadaju jednoj, svetoj, katoličkoj i apostolskoj Crkvi i imaju Papu za poglavara.

Pravoslavna crkva, ima mnogo crkava budući da ima nacionalno obilježje, pa ne postoji jedinstvo među njima i nemaju jednog vrhovnog poglavara, ali, imaju jedinstvo u vjeri. To se ne može uspređivati s protestantizmom, jer protestanti su razdjeljeni i u doktrini.


Izabeleta, jos jednom hvala na tako opsirnoim odgovoru.

Zanimljivo je, kad mi govorio o razliucitim verovanjima izmdju katoika i adverntista, ti to karakterises kao napad ili blamiranje, a kad ti to isto govoris o adventistima onda to dobija potpuno drugu kanotaciju.

Ne znaci ako govorimo o razlikama u verovanju i praksti da i jedni druge mrzimo ili napadamo.

Podaci koje si ti iznela iz izvestaja su uredu, ali ja sam te pitao da li je ova izjava istinita ili nije:

"Rimokatolici i Pravoslavni ne treba da bacaju kamenje na religijsku podelu Protestantizma, jer postoji 67 Rimokatolickih i 75 Pravoslavnih denominacija."

Drugo, u mestu gde sam rodjen i odrastao, to je malo mesto samo 12 000 stanovnika, a pored Pravoslavne crkve postoji Katolicka na severu varosi i na jugu Grkokatolicka. Cinjenica je da im nije ista crkva jer su svega nekoliko stotina metara jedna od druge, a nisu zajedno.

Posto si rekla da ti je majka Grkokatolkinja, nadam se da dobro znas za razliku, zato bih te ljubazno zamoli da nam objasnis, koja je razlika izmedju te dve crkve i zbog cega su odvojene?


Unapred hvala na odgovoru
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380

Izabeleta, jos jednom hvala na tako opsirnoim odgovoru.

Zanimljivo je, kad mi govorio o razliucitim verovanjima izmdju katoika i adverntista, ti to karakterises kao napad ili blamiranje, a kad ti to isto govoris o adventistima onda to dobija potpuno drugu kanotaciju.

Ne znaci ako govorimo o razlikama u verovanju i praksti da i jedni druge mrzimo ili napadamo.

ali ja sam te pitao da li je ova izjava istinita ili nije:

"Rimokatolici i Pravoslavni ne treba da bacaju kamenje na religijsku podelu Protestantizma, jer postoji 67 Rimokatolickih i 75 Pravoslavnih denominacija."

Drugo, u mestu gde sam rodjen i odrastao, to je malo mesto samo 12 000 stanovnika, a pored Pravoslavne crkve postoji Katolicka na severu varosi i na jugu Grkokatolicka. Cinjenica je da im nije ista crkva jer su svega nekoliko stotina metara jedna od druge, a nisu zajedno.

Posto si rekla da ti je majka Grkokatolkinja, nadam se da dobro znas za razliku, zato bih te ljubazno zamoli da nam objasnis, koja je razlika izmedju te dve crkve i zbog cega su odvojene?



Adventiste doživljavam u vrlo negativnom svijetlu po Laodikeji. Ti mi se činiš umjereniji, ne znam da li imam pravo ili se varam, ali s tobom se barem može razgovarati.

Ako ovo što piše Laodikeja nije napad i blaćenje i lažno svjedočenje protiv Katoličke crkve, onda ne znam što bi drugo moglo biti. Neznanje?, zloća? ograničenost pameti?, opsesija?...ne znam, ali od Duha Božjega nije.
Mi možemo i trebamo razgovarati, ali nam mora biti jasno, kako smo naveli u uvodu teme da se protestantizam u doktrini i praksi jako razlikuje od katolicizma i pravoslavlja.

Nitko na nikoga ne smije bacati kamenje, ali se čini da ste vi već prvi bacili kamen. Nije nas pogodio, Katolička crkva stoji kao i Pravoslavna...Ali, to ne znači da ćemo biti ovce ili da ćete vi na nama vježbati vještinu bacanja kamenja. Imamo svoju vjeru od početka i znamo dati razloge za nadu koja je u nama da smo u Istini. Što se tiče svetosti i savršenstva, još smo u izgradnji. Crkva se uvijek mora obnavljati iznutra: stalnim obraćanjem i nastojajem da omili Gospodinu, po molitvi, pokori, sakramentima, ali i u radosnoj nadi da nas Bog neće ostaviti same na putu.

Kako sam već rekla, Katolička Crkva je jedna.

Zanimljiv je primjer iz tvog mjesta.
:dtyste:
Pa, ovako: Grkokatolici su sličniji pravoslavcima, po obredu, liturgiji, a njihovi svećenici se isto žene. Oni imaju zasebne biskupije i svog biskupa. U Hrvatskoj je to Križevačka biskupija jer tamo ima veči broj grkokatolika. Normalno je da grkokatolici idu u grkokatoličke crkve, ali oni sudjeluju u važnim crkvenim događajima zajedno s rimokatolicima, njihovi bogoslovi studiraju na rimokatoličkom bogoslovnom fakultetu, imaju sve rugo jednako kao i rimokatolici itd. ali njeguju ono u čemu su drugačiji. I to je sasvim u redu. Liturgija im je lijepa i svečana i bila bi šteta da je ukinu i sad prihvate rimokatolički obred. To ne bi imalo smisla, jer to je sve bogatstvo za Crkvu. Ono što je važno jest da su grkokatolici u jedinstvu s rimskim biskupom, tj. Papom.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Iznosenje podataka nije blacenje, i u zavisnosti iz kakvih pobuda se to cini i na koji nacin.
Da li su ti podaci verodostojni to je drugo pitanje.
Pobude proistekle iz ljubavi prema nekom da bi taj shvatio da sledi pogresnu ideologiju, je od Boga prihvatljivo.

'Propovedaj reč, nastoj u dobro vreme i u nevreme, pokaraj, zapreti, umoli sa svakim snošenjem i učenjem;
Jer će doći vreme kad zdrave nauke neće slušati, nego će po svojim željama nakupiti sebi učitelje, kao što ih uši svrbe,
I odvratiće uši od istine, i okrenuće se ka gatalicama.
A ti budi trezan u svačemu, trpi zlo, učini delo jevanđelista, službu svoju svrši'
( 2 Timotiju 4. 2 - 5 )
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Iznosenje podataka nije blacenje, i u zavisnosti iz kakvih pobuda se to cini i na koji nacin.
Da li su ti podaci verodostojni to je drugo pitanje.
Pobude proistekle iz ljubavi prema nekom da bi taj shvatio da sledi pogresnu ideologiju, je od Boga prihvatljivo.

Iznošenje lažnih podataka je ne samo blaćenje nego grijeh, jedna od 10 zapovjedi Božjih s kojima se hvališ, da obdržavaš, a redovito kršiš.
Naravno, pobude i namjere su jako važne, a kod tebe je očito da činiš iz zle namjere.

Bože dragi! "Pobude proistekle iz ljubavi prema nekom.." To pričaj nekom drugome.

Nema u tebi ljubavi, ni za istinu ni za drugoga.

 
Član
Učlanjen(a)
11.05.2011
Poruka
1.251
U POTRAZI ZA DEFINICIJOM GRKOKATOLIKA NAISAO SAM I NA OVAJ IZVESTAJ:

30. 01. 2011. 12:00h | Piše: Ratko Dmitrović veličina teksta:+-


[h=1]Grko-katolici ili istorijska greška[/h] Komentara 11
7


Hrvatski "povjesničari" ih zovu "Uskocima", što može da se čita kao ime naroda, ali nikako kao Srbi, jer ko će od današnjih Hrvata priznati da su mu deda ili pradeda bili Srbi
828_ratko_f.jpg






... Ko su grkokatolici i šta je Žumberak? Grkokatolici su neka vrsta religijske nedonoščadi. Iz pravoslavlja su krenuli prema Vatikanu i ostali na pola puta. Nazad nisu hteli, niti bi ih njihova bivša pravoslavna zajednica prihvatila. Grkokatolici priznaju papu ali su zadržali sve obredne razlike u odnosu na katoličanstvo; kvasni hleb je sastavni deo njihove liturgije, vernici se pričešćuju pod oba vida, grkokatolički vernici nose bradu, žene se, imaju porodice, a njihove crkve gotovo da se ni po čemu ne razlikuju od pravoslavnih, uključujući ikonostas i ostalu unutrašnjost crkve.


Grkokatolici su posledica nastojanja Katoličke crkve da metodom "unijaćenja" stavi pod kontrolu pravoslavne crkve; od Grčke, preko Srbije, Bugarske, Rumunije sve gore do Rusije, uključujući male pravoslavne zajednice u zemljama sa katoličkom većinom. Taj proces je u globalu odavno završen i danas imamo grkokatoličke crkve sa dva tornja, tzv. roge, kao neme svedoke tog vremena, i imamo male verske zajednice grkokatolika koje se tope, nestaju, ali ih ima. Unija je najbolje rezultate zabeležila na prostoru Ukrajine.

Žumberak je naziv za pitomo, blago šumovito gorje udaljeno od Zagreba (na zapad) oko 60 kilometara, koje se naslanja na današnju granicu između Hrvatske i Slovenije. Sa druge strane granice, u Sloveniji, taj nastavak se zove Bela krajina. Izađete li na sajt opštine Žumberak ili na neki portal hrvatskih ljubitelja Žumberka saznaćete sve osim onog najvažnijeg - ko su Žumberčani i kakvo im je poreklo.

U odrednicama "naseljavanje Žumberka" i "stanovništvo" naći ćete nove dokaze da je službena i neslužbena hrvatska istorija sazdana na falsifikatima i prećutkivanju. Tamo stoji da je nakon uspešnog prodora turske vojske prema Beču (Turci su jednom linijom napredovali i preko Žumberka ostavljajući iza sebe pustoš) i posle neuspešne prve opsade tog grada 1529. godine kralj Ferdinand doneo odluku o naseljavanju pustog Žumberka. Tom odlukom, tvrde hrvatski "povjesničari", doseljeno je najpre iz Senja i okoline a potom i sa prostora Like skoro 10.000 Uskoka.

I tu se hrvatska istoriografija uglavnom zaustavlja. Nema objašnjenja ko su "Uskoci", kom narodu pripadaju, da li je to neki poseban narod, koju veru ispovedaju, kom bogu se mole... Ništa, samo "Uskoci". Zašto? Zato što se iza pojma uskoci kriju Srbi. A ko će od današnjih Hrvata priznati da su mu deda ili pradeda bili Srbi.

Istorijski zapisi, koji se i danas čuvaju u Beču, sadrže istinu o uskocima i vremenu kada su oni doseljavani na Žumberak. Tu piše da su posle navedenog turskog prodora u Beču doneli odluku da se na toj liniji, kao bolja i čvršća odbrana od mogućih novih napada osmanlija, nasele ljudi skloni oružju i borbi. Izbor je pao na Srbe u Senju i okolini i Srbe sa prostora Glamoča, Srba i Unca.

Radilo se o pravoslavcima iz Stare Hercegovine, Srbije i Bosne koji su u te krajeve došli povlačeći se pred Turcima, često i pod stalnom borbom. To je jedna teorija o Srbima na tim prostorima u to vreme.

Druga teorija kaže da su Srbi tamo bili starosedeoci, a kao jedan od dokaza ukazuju na starost srpskih manastira Krka, Krupa i Dragović, podignutih u 14. veku, mnogo pre nego što su Turci prodrli dublje na Balkan i u srpske zemlje. Za one koji nemaju običaj da upoređuju događaje i datume reći ću da je, na primer, manastir Krupa podignut 70 godina pre Boja na Kosovu, a Manastir Krka 50 godina pre tog velikog sudara srpske i turske vojske.

Oba ova manastira udaljena su od Kosova više od 1.000 kilometara. Šta su Srbi stotinak godina pre Kosovske bitke radili na obali gornjeg Jadrana, u Dalmaciji, Lici...? Interesantno pitanje za hrvatske povjesničare i za one Srbe koji nemaju pojma o istoriji naroda od kojeg potiču.

Dakle, Srbi pristaju da nasele Žumberak i da se u slučaju potreba o sopstvenom trošku odazovu ratnom pozivu bečkog dvora. Za uzvrat dobijaju zemlju u vlasništvo i slobodu da u narednih 20 godina ne plaćaju porez. Bio je to prvi korak u stvaranju Vojne krajine na prostoru austrijske carevine. Danas su ti prostori u granicama Hrvatske.

Jedan delić nalazi se u spomenutoj Beloj Krajini, u Sloveniji, nastavku Žumberačke gore, tačnije na prostoru Černomelja i Metlike. Černomelj je jedina opština u Sloveniji u kojoj i danas možemo naći Srbe starosedeoce, iz 16. veka, a raspoređeni su u selima Milići, Marindol, Adlešići, Bojanci, Paunovići. Među njihovim potomcima je i poznati slovenački glumac Radko Polič.

Samo nekoliko godina nakon prvog doseljavanja Srba na Žumberak Katolička crkva, u sadejstvu sa bečkim dvorom, pokreće najpre perfidne pa otvorene i na kraju vrlo brutalne akcije protiv pravoslavlja. Srbi Žumberka pružaju veliki otpor pokatoličavanju, imali su čak 17 pravoslavnih sveštenika, ali njihov protivnik bio je suviše moćan.

Krajem 16. veka, 1596. godine, Vatikan osniva tzv. Uniju (u Brest-Litovsku) kao način preuzimanja kontrole nad celim hrišćanstvom, pre svega nad pravoslavljem. Sveta stolica "velikodušno" nudi pravoslavnima da zadrže svoj obred, ali da priznaju dominaciju pape. Unijaćenje na Žumberku bilo je brutalno; pravoslavni svećenici koji su odbijali Uniju zatvarani su i prebijani, neki su u zatvorima i umrli, kao đakon Janko Prusac, na primer.

Narod je verski obezglavljen, shvata da odbijanjem Unije uništava svaku perspektivu za svoje potomke, popušta u verskom, a kroz vreme i u nacionalnom smislu. Naturanje hrvatstva, koje je tu u susedstvu, ponude za bolji život izvan pravoslavlja i srpstva, pretapa srpsku zajednicu Žumberka u Hrvate grkokatolike.

To i takvo njihovo hrvatstvo uvek će izazivati sumnju kod "pravih" Hrvata, katolika. Otuda ono sitno podmetanje Jasne Babić Ninoslavu Paviću. Inače, i veliki srpski pisac Milorad Pavić, vuče korene sa Žumberka, iz sela Dragoševci. Njegovi su davno podlegli unijaćenju, ali je sam Milorad bio pravoslavac.

Potomci Žumberčana, koji se danas izjašnjavaju kao Srbi, žive isključivo izvan Žumberka. Razbacani su širom sveta, a u Srbiji ih ima u selu Kljajićevo, između Sombora i Vrbasa, gde su dospeli nakon Drugog svetskog rata.

Na samom Žumberku, gde život zamire, ostalo je još oko 1.200 ljudi. Ima srpskih prezimena, ali tamo Srba više nema.


STA KAZETE O OVOJ VARIJANTI POREKLA GRKOKATOLIKA?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
NE, Mika. :dtyste: Nećemo mijenjati temu, nego ćemo nastaviti govoriti o zabludama protestantizma.
Trebalo bi reći nešto i o Martinu Lutheru. Za početak, citati iz njegovih pisama Papi Leonu XII:


Nikada nisam odobravao raskol niti ću ga ikad odobriti. Rimska crkva je više Božja negoli druge crkve, u to nema sumnje. Sv. Petar i sv. Pavao, četrdeset i šest papa i nekoliko stotina tisuća mučenika, položili su svoje živote za ovu zajednicu nadvladavši i pakao i svijet, i zato Bog gleda na Rimsku crkvu s posebnom naklonošću. Iako prolazimo kroz teško razdoblje, to nikako nije razlog za odvajanje od Crkve. Naprotiv, upravo kada je situacija u Crkvi sve teža, mi se moramo držati što bliže, jer odvajanjem od Crkve nećemo je učiniti boljom, nego upravo ostajanjem u Crkvi. Ne smijemo se odvojiti od Boga zbog ikojeg đavolskog djela, niti prestati prijateljevati sa djecom Božjom koja su još uvijek u sumraku Rima zbog mnoge bezbožnosti. Nema grijeha, nema tog zla kojemu bi trebali podleći da razriješi spone milosrđa ili slomi veze tjelesnog jedinstva. Ljubav može sve, i ništa nije teško onima koji su ujedinjeni.“(Martin Luther, Pismo papi Lavu X., 1519. god.)[SUP]3[/SUP][SUP]

[/SUP]

Samo je jedan Bog i jedan Krist, i jedna Crkva, i jedna stolica utemeljena na Petru riječima koje mu je Gospodin izrekao [Mt 16,18-19]. Nemoguće je postaviti drugi žrtvenik ili drugo svećenstvo mimo tog jedinog oltara i jedinog svećenstva. Tko se god sakuplja negdje drugdje, rasipa.” ( Martin Luther)

Zanimljivo, zar ne? :) Taj isti čovjek je koju godinu kasnije nazvao Papu Antikristom, a Katoličku Crkvu " bludnicom. Što nam govori osim o njegovoj labilnoj psihi, oholosti i velikoj količini srdžbe koju nije mogao kontrolirati?!

p.s. O Grkokatoličkoj crkvi ću napisati na drugoj temi.
 
Natrag
Top