Хришћанство

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Зато ти не џараш ватру и не фарбаш јаја и све је потаман. Кључно је да ти сам обратиш пажњу на реченицу:


"Nemoj misliti da ako hiljadu puta ponovis neistinu da ce postati istina."
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
Зато ти не џараш ватру и не фарбаш јаја и све је потаман. Кључно је да ти сам обратиш пажњу на реченицу:


"Nemoj misliti da ako hiljadu puta ponovis neistinu da ce postati istina."
Kad sam bio mali dzarao sam vatru za bozic i farbao jaja itd,pa cak i kada sam bio momcic,
Ali kad sam prvi put procitao Bibliju "Stvarnost"osetio sam da tu ne stimaju mnoge stvari.
Nakon citanja DK prevoda i ozbiljnog proucavanja DK Biblije sa Jehovinim svedocima,pre skoro 30 godina,postavljao sam mnogo,mnogo pitanja.Dobio sam 99% biblijskih i logicnih odgovora,tako da sam na veliku zalost moje familije ostavio pravoslavlje.
Iskren da budem ,da sve svarim trebalo mi je oko 3 godine.
Kakav bi ja to bio pravoslavac,ako bi za sat vremena pao na slatkorecivost Jehovinih svedoka???
Zato sam ti i kazao,da cak i hiljadu puta kazes da je dzaranje za Bozic hriscansko,to dragi moj Adrijane nikada nece biti istina vec samo sotonska laz.
I ne sekiraj se,i ja sam se nekada ljutio na tu rec "laz",ali greske se moraju priznati kad tad!
Koji je tvoj Biblijski dokaz da je dzaranje vatre za Bozic hriscansko???
srdacan pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Од кад си срео Кулу стражара ти заборави и да си Србин и хришћанин православац. Видео си како су "попови" користољубиви, а то можеш да видиш и без Куле стражара. Па, ко је онда узор ако су попови корумпирани? Ти и нико други. Него, лакше је отићи у неку другу организацију која поваздан пљује друге, него личним примером бити узоран хришћанин.

"Библијски доказ" за слављење многих хришћанских празника не постоји по рецепту, већ су празновања настала након Вазнесења, тј. након настанка Цркве. То је силазак Светог Духа на апостоле. Све што је чињено, чињено је у Духу. Не можемо ми бити већи и мудрији од Духа Божијег и апостола, мученика који су положили живот за своју веру у Васкрслог Господа. Сигурно није мудрији неки јеретик из америчке секте, лажни пророк и богохулитељ. Теби је проблем џарање ватре данас, а мени је што ви спорите основе хришћанства. Погледај само са ким се ваше погањење хришћанства подудара и лако ћеш се отргнути од јереси.



"tako da sam na veliku zalost moje familije ostavio pravoslavlje."

На велику жалост, заиста. Лакше је отићи него борити се. Мене нико није избацио из православне цркве јер сам искрено сведочио и указао да свештенство не ради добру ствар када прихвата економски систем наплате "услуга". Чак сам касније био поштован као искрен човек. А ко може поштовати побегуљу, онога ко напушта бојно поље и прелази код непријатеља? Само је покајање једино решење. Онда следи и искрена борба, сведочанство које нас доводи пред Господа. Боримо се ту где нас је Господ поставио са разлогом, не бежећи од проблема.
 
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
Од кад си срео Кулу стражара ти заборави и да си Србин и хришћанин православац. Видео си како су "попови" користољубиви, а то можеш да видиш и без Куле стражара. Па, ко је онда узор ако су попови корумпирани? Ти и нико други. Него, лакше је отићи у неку другу организацију која поваздан пљује друге, него личним примером бити узоран хришћанин.

"Библијски доказ" за слављење многих хришћанских празника не постоји по рецепту, већ су празновања настала након Вазнесења, тј. након настанка Цркве. То је силазак Светог Духа на апостоле. Све што је чињено, чињено је у Духу. Не можемо ми бити већи и мудрији од Духа Божијег и апостола, мученика који су положили живот за своју веру у Васкрслог Господа. Сигурно није мудрији неки јеретик из америчке секте, лажни пророк и богохулитељ. Теби је проблем џарање ватре данас, а мени је што ви спорите основе хришћанства. Погледај само са ким се ваше погањење хришћанства подудара и лако ћеш се отргнути од јереси.



"tako da sam na veliku zalost moje familije ostavio pravoslavlje."

На велику жалост, заиста. Лакше је отићи него борити се. Мене нико није избацио из православне цркве јер сам искрено сведочио и указао да свештенство не ради добру ствар када прихвата економски систем наплате "услуга". Чак сам касније био поштован као искрен човек. А ко може поштовати побегуљу, онога ко напушта бојно поље и прелази код непријатеља? Само је покајање једино решење. Онда следи и искрена борба, сведочанство које нас доводи пред Господа. Боримо се ту где нас је Господ поставио са разлогом, не бежећи од проблема.
Ja sam dete komunizma. I to iskrenih komunista. Posto mi je otac istoricar po struci, secam se da je svaki vikend bio rezervisan za obilaske manastira po Srbiji. Posto tad nije bilo najezde vernika ostalo mi je urezano spokojstvo koje tamo vlada i uredjeni travnjaci i monasi koji ne upadaju u oci i miris tamjana... Kad je komunizam propao, otac koji je poznavao Pravoslavlje iz prve ruke se okrenuo Bibliji i tu je i danas. Ja sam postao duhovno svestan, pitanja su pocela da se javljaju i ja sam resio da se krstim. Sto se tice roditelja imao sam potpunu slobodu. Ali ja u SPC nisam nasao nista. A pokusavao sam. Pokusavao sam i sa Baptistima ali to je isto suplja prica. Jeste da poznaju Bibliju ali ne vide. Tako da sam je Hriscanin bez prefiksa. Imao sam srecu da je moj otac mogao da me uputi u Bibliji a i imao je neku literaturu opsteg tipa. Jer uzeti Bibliju i citati, bez predznanja, je zaludan posao.
E sad, da li ti mene ne smatras Srbinom zato sto sam teoloski daleko od SPC i jer smatram da treba da izvrsi korenite promene unutar sebe i da je mozda najodgovornija za stanje u kome se drustvo nalazi. A ne mislim na popove lopove jer toga ima svuda.
Pominjes "vaznesenje". "Koji se vazneo na nebesa..." (citat is Simvola vere). Znaci gotova stvar. A procitaj sva cetiri Jevandjelja u vezi vaznesenja i da vidimo sta ona kazu o tome.
A borba koju pominjes. Niti meme niti mog oca ne pozivaju na skupove koji imaju veze sa religijom. Evo primer. Na nekom skupu, moj otac kao uvazeni profesor u malom gradu je prokomentarisao nesto. Neki mladi jastreb SPC je reagovao tako sto je rekao da profesor prica neke cudne stvari i da to mora da se razjasni i da za 15 dana treba da se odrzi nova tribina povodom tog skupa. Pitali su mog oca da li je saglasan da dodju i ljudi iz Crkve na sta je odgovorio potvdrno. Medjutim Crkva je rekla da ne zeli da ima nista sa tim, tribina je odlozena i mog oca nisu vise zvali. A to je sve u organizaciji Kulturnog Centra, sto znaci za sve gradjane nezavisno od verske pripadnosti.
Ja sam od istog KC dobijao bar dva poziva nedeljno sve dok na promociji jedne knjige nisam rekao nesto po mom misljenju bezazleno. Od tada me 6 meseci uopste nisu zvali a sada me zovu samo na neku pozorisnu predstavu (gde ne moze da se prica)
Siguran sam da bi mi mnogo probitacnije bilo da se priklonim SPC ali to bi bila obicna laz.

A evo postavio bih jedno pitanje, ne tebi nego uopsteno, i voleo bih da vidim vise razlicitih vidjenja.
Zasto Jevandjelista Jovan nije spomenuo dogadjaj u pustinji i koliku vaznost u Isusovom zivotu taj dogadjaj uopste ima.

P.S. Suvise cesto sam pomenuo svog oca pa ne bih zeleo da se stekne utisak da je on meni neka vrsta duhovnog vodje. Naprotiv, puno raspravljamo o religijskim temama i te rasprave se neretko zavrse na ivici tuce.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.465
Од кад си срео Кулу стражара ти заборави и да си Србин и хришћанин православац. Видео си како су "попови" користољубиви, а то можеш да видиш и без Куле стражара. Па, ко је онда узор ако су попови корумпирани? Ти и нико други. Него, лакше је отићи у неку другу организацију која поваздан пљује друге, него личним примером бити узоран хришћанин.

"Библијски доказ" за слављење многих хришћанских празника не постоји по рецепту, већ су празновања настала након Вазнесења, тј. након настанка Цркве. То је силазак Светог Духа на апостоле. Све што је чињено, чињено је у Духу. Не можемо ми бити већи и мудрији од Духа Божијег и апостола, мученика који су положили живот за своју веру у Васкрслог Господа. Сигурно није мудрији неки јеретик из америчке секте, лажни пророк и богохулитељ. Теби је проблем џарање ватре данас, а мени је што ви спорите основе хришћанства. Погледај само са ким се ваше погањење хришћанства подудара и лако ћеш се отргнути од јереси.



"tako da sam na veliku zalost moje familije ostavio pravoslavlje."

На велику жалост, заиста. Лакше је отићи него борити се. Мене нико није избацио из православне цркве јер сам искрено сведочио и указао да свештенство не ради добру ствар када прихвата економски систем наплате "услуга". Чак сам касније био поштован као искрен човек. А ко може поштовати побегуљу, онога ко напушта бојно поље и прелази код непријатеља? Само је покајање једино решење. Онда следи и искрена борба, сведочанство које нас доводи пред Господа. Боримо се ту где нас је Господ поставио са разлогом, не бежећи од проблема.
Adrijane,ti si pametan momak,razmisljas dosta svojom glavom,pa bi te zamolio da razmislis jos jednom o pravoslavlju.Dal postoje razlike izmedju srspke i makedonske ili crnogoprske pravoslavne crkve?Da li je normalno da postoje razlike i sporenja unutar pravoslavne crkve?Uostalom dal je moguce da je jedino SPC na pravom putu,a da su svi ostali izdajnici i na pogresnome putu?
Spomenuo si praznike,ali to sto ih ti ili drugi ljudi smatraju praznicima ,nema biblijski temelj.
U bibliji se praznovalo vise praznika,ali nigde Bozic i Uskrs.Imas li Biblijski dokaz da treba slaviti Bozic i Uskrs???
Ja ga ne vidim.
Jedan jedini praznik koji nam je Isus zapovedio da ga se secamo jeste Memorijalno secanje na Gospodovu poslednju pashalnu veceru ,uspostavljanje Novog saveza.
Luka 22:19,20
19 I uzevši hleb dade hvalu, i prelomivši ga dade im govoreći: Ovo je telo moje koje se daje za vas; ovo činite za moj spomen.
20 A tako i čašu po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet mojom krvi koja se za vas proliva.
Da je trebalo da se slave Bozic i Uskrs ,sigurno bi rekao da i to treba slaviti za njegov spomen,ali njet!!!
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
"Pominjes "vaznesenje". "Koji se vazneo na nebesa..." (citat is Simvola vere). Znaci gotova stvar. A procitaj sva cetiri Jevandjelja u vezi vaznesenja i da vidimo sta ona kazu o tome."



Марко, глава 16
19. А Господ, пошто им изговори, узе се на небо, и седе Богу с десне стране.
20. А они изађоше и проповедаше свуда, и Господ их потпомага, и реч потврђива знацима који су се потом показивали. Амин.


2. До дана кад се узнесе, пошто Духом Светим заповеди апостолима које изабра, (Дела 1)


16. И, као што је признато, велика је тајна побожности: Бог се јави у телу, оправда се у Духу, показа се анђелима, проповеди се незнабошцима, верова се на свету, узнесе се у слави. (1.Тимотију 3)


Вазнети или узнети, шта је проблем? И теби смета Сивол? Наравно, све је то утицај многих западних култова, а муслиманске јереси са истока. Свима смета Символ. То што СПЦ ради (или не ради) нема везе са правилним исповедањем вере. Ја не покривам и браним безакоња, јереси, издаје, блуд и економију православне (или католичке и протестанске) цркве, већ браним правилно (право-верно, тј. право-славно) исповедање вере.


"Adrijane,ti si pametan momak,razmisljas dosta svojom glavom,pa bi te zamolio da razmislis jos jednom o pravoslavlju.Dal postoje razlike izmedju srspke i makedonske ili crnogoprske pravoslavne crkve?Da li je normalno da postoje razlike i sporenja unutar pravoslavne crkve?Uostalom dal je moguce da je jedino SPC na pravom putu,a da su svi ostali izdajnici i na pogresnome putu?"


Камо среће да сам паметан (мудар), где би ми крај био...

Разлике између епископија (цркава) нема. Као што апостоли пишу различитим црквама (епископијама; Јерусалимској, Римској и осталим, да не набрајам), а и сам Господ на почетку Откривења, дају могућу примену на данашње епископије (патријаршије). У различитим црквама су се појављивали различити проблеми, јереси, лоша чињења итд. Све те цркве нису биле подељене, већ део једне једине Цркве Христосове. Тако је и данас.

То што ти покушаваш овде је срамно. Да си био православац макар пет дана (све и да ниси, Србин си), знао би да је све православне храмове градила Српска православна епископија, почев од светога Саве. Све је Српско било. А то што неки распопи и педофили који су побегли из Србије учествују у некаквој Црногорској, никако не даје за право да они могу да отимају власништво Српске цркве.

Све зидаше Српски владари. Није владика Његош отимао цркву, већ је величао Српску веру, а критиковао неверу. Македонци просто отимају Српску имовину. Ако оснивају своју аутокефалну цркву, нека подижу себи храмове онда. То тебе ионако не интересује јер мрзиш православље. Зато немој да се наводно интересујеш за нешто што презиреш по налогу свог култа. Правиш се ти много наиван.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
@Zaokret
Pomenuo si Memorijalno secanje na Isusovu poslednju Pashalnu veceru. U vezi hronologije tih dogadjaja (cetvrtak, petak, subota) voleo bih da cujem tvoje misljenje u vezi sledeceg:
Covek koga ja izuzetno cenim, vrhunski obrazovan sociolog religije, naucnik i ocigledni vernik izrekao je nesto poput sledeceg:
"Sinopticari Matej, Marko i Luka su opisujuci dogadjaje oko Isusovog raspeca napisali stvari koje nikako nisu mogle da se dogode na taj nacin. Jedino je jevandjelista Jovan ispostovao jevrejsku praksu toga vremena iaoko nije mnogo mario za same dogadjaje."
Posto sam Jevandjelja pazljivo citao vise puta bio sam prilicno iznenadjen ali sam ipak proverio tu tvrdnju i uverio se da je tacna. Da bi forumasi razumeli o cemu se radi predlazem sledece:
Prouciti pazljivo sta je Pasha i Praznik beskvasnih hlebova. Koliko traje, koje su obicajne radnje i kad se desila te godine kad je Isus raspet. Ako nema boljeg izvora i Wikipedia je prilicno precizna.
Obratiti paznju na sledece stihove: Matej 26:2,5,17,18,19,20 i 27:2,12,20,21,62,66 i uporediti to sa Jovan 18:27-28 i 19:31,42

Posto su svi jevandjelisti Jevreji nije moguce da nisu znali pashalne obicaje pa ostaje pitanje zasto su pisali to sto su pisali. Ako je Isus put, istina i zivot, u sta ja tvrdo verujem, zelim istinu a ne da zivim u lazi. Posto je evidentno da ne mozemo doci do potpune istine dovoljno je da medjusobnom raspravom makar nacnemo temu. Iako ova tema nije od nekog prvorazrednog znacaja vazno je makar imati je u vidu.

@Adrian BG

U vezi vaznesenja preporucio sam ti da procitas sta o tome kazu Jevandjelja, podrazumevajuci da znas da je Marko 16:9- pa nadalje kasniji dodatak pa prema tome nije validan. Ostaje samo Luka u pola recenice dok Matej i Jovan govore drugacije. Posto je dela pisao Luka onda je razumljivo da je imao isti stav.
Sto se Simvola vere SPC tice imam primedbe ali posto nisam clan Crkve onda to nije moja stvar.

Pozdrav obojici
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
"podrazumevajuci da znas da je Marko 16:9- pa nadalje kasniji dodatak pa prema tome nije validan."


Жао ми је, ја ћу ипак пре веровати Библији него твојим тврдњама. Доказ се такође налази у Делима апостолским које је записао свети Лука, ученик апостола Павла. Марко је Петров ученик, тако да је Јеванђеље по Марку у ствари Петрово.

Дела светих апостола
Писао их свети апостол и јеванђелиста Лука

Глава 1
1. Прву сам ти књигу написао о свему, о Теофиле, што поче Исус творити и учити
2. До дана кад се узнесе, пошто Духом Светим заповеди апостолима које изабра,
3. Пред којима и по страдању свом показа себе жива многим и истинитим знацима, и јавља им се четрдесет дана, и говори о царству Божјем.
4. И сабравши их заповеди им да не иду из Јерусалима, него да чекају обећање Очево, које чусте, рече, од мене;

9. И ово рекавши видеше они где се подиже и однесе Га облак из очију њихових.
10. И кад гледаху за Њим где иде на небо, гле, два човека стадоше пред њима у белим хаљинама,
11. Који и рекоше: Људи Галилејци! Шта стојите и гледате на небо? Овај Исус који се од вас узе на небо тако ће доћи као што видесте да иде на небо.


61. А Исус знајући у себи да ученици Његови вичу на то, рече им: Зар вас ово саблажњава?
62. А кад видите Сина човечијег да одлази горе где је пре био? (Јован 6)


3. И кад отидем и приправим вам место, опет ћу доћи, и узећу вас к себи да и ви будете где сам ја.(Јован 14)


Ја стварно не знам одакле вама сва та сазнања која ударају на све главне хришћанске догме, али сам сигуран да сте жртве многих злих умова. Да не кажем конкретно чијег ума тачно.



"Covek koga ja izuzetno cenim, vrhunski obrazovan sociolog religije, naucnik i ocigledni vernik izrekao je nesto poput sledeceg:

"Sinopticari Matej, Marko i Luka su opisujuci dogadjaje oko Isusovog raspeca napisali stvari koje nikako nisu mogle da se dogode na taj nacin. Jedino je jevandjelista Jovan ispostovao jevrejsku praksu toga vremena iaoko nije mnogo mario za same dogadjaje."
Posto sam Jevandjelja pazljivo citao vise puta bio sam prilicno iznenadjen ali sam ipak proverio tu tvrdnju i uverio se da je tacna."

Образовани су били многи јеретици, фарисеји, садукеји, ..., па, ипак, Библија (реч Божија) ће остати до последњег дана, Богу хвала. Сви ти "образовани" ће имати резервацију за једно место само за оне који желе да ратују против речи Божије, да саблажњавају вернике.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
Obrazovan je bio i Isus. Kako se u pustinji odbranio od kusanja djavola. Iskljucivo poznavanjem Pisma.

A saznanja koja nam udaraju u glavu i napadaju glavne dogme su plod ozbiljnog rada i zelje da se razume Isusov nauk. Posto ne znas elementarne stvari tvoje misljenje nema svrhu mada ne sporim tvoju odanost SPC.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ако ти тако кажеш, онда у реду. Моје елементарно знање је сасвим у добром стању. Исус није говорио да Писмо није валидно, већ је испунио свако словце из Писма. Такође, дубоко верујем да је Господ веома способан да Нови завет одржи до Његовог доласка, баш као што пише у Откривењу, без обзира шта ви говорите.

Немам знање само зато што ти не верујем? Нисам исправан јер сам одан правилном исповедању вере?


2. Петрова, глава 3

16. Као што говори о овоме и у свима својим посланицама, у којима имају неке ствари тешке разумети, које ненаучени и неутврђени изврћу, као и остала писма, на своју погибао.

17. А ви, дакле, љубазни, знајући напред, чувајте се да преваром безаконика не будете одведени с њима, и не отпаднете од своје тврђе;

18. Него напредујте у благодати и у познању Господа нашег и спаса Исуса Христа. Њему слава и сад и у вечна времена. Амин.
 
Natrag
Top