Wolfgang Amadeus Mozart

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Stručnjaci identifikovali novi Mocartov portret

Mali portret iz 18. veka, na kom je naslikano okruglo lice kosmatog mladića, vekovima je intrigiralo stručnjake koji napokon mogu da ispod njega stave ime Volfganga Amadeusa Mocarta.

303647_mocart-ap_ff.jpg

Kako prenosi AP, istraživači Mocartovog muzeja u Salcburgu objavili su danas da su konačno identifikovali osobu na slici kao slavnog kompozitora.


Od 14 poznatih Mocartovih portreta, ovo je jedan od svega nekoliko sa kojih muzički genije gleda pravo u posmatrača i ne nosi belu napudranu periku koja je bila njegov zaštitni znak.

Jedan od istraživača, Kristof Grospič, objasnio je da se identifikacija zasniva na temeljnom proučavanju portreta i istorijskih dokumenata iz Mocartovog vremena.

On je naveo da je isti tim stručnjaka zaključio za jednu drugu sliku, na kojoj je prikazan mladić koji drži ptičje gnezdo, da nije Mocartov portret kao što se ranije verovalo.

Izvor: Tanjug
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Da li je Salijeri otrovao Mocarta?

Bečki muzej zadao je sebi zadatak da vrati ugled prokazanom Italijanu Antoniju Salijeriju i dokaže da dvorski kompozitor nije bio bolesno ljubomoran već da je podržavao Mocarta

1_zpsd9ba59cd.jpg


BEČ - Način na koji je Volfgang Amadeus Mocart umro jedna od najvećih misterija u muzici.


Ako je verovati filmu "Amadeus" iz 1984. godine, koji je Miloš Forman snimio po komadu Pitera Šafera, nema sumnje da je slavnog kompozitora arsenikom otrovao njegov manje talentovani kolega Antonio Salijeri.


Bečki muzej posvećen Mocartovoj zaostavštini zadao je sebi zadatak da vrati ugled prokazanom Italijanu i dokaže da dvorski kompozitor nije bio bolesno ljubomoran na mladog austrijskog genija, već da ga je podržavao.


Nova izložba u Mocarthausu, gde je Mocart živeo i radio potkraj 18. veka, prikazuje Salijerija kao dobronamernog, talentovanog i velikodušnog čoveka koji je uvažavao svoje đake, među kojima su Betoven, Šubert i List.


Problem sa Salijerijem je, ističu kustosi izložbe, u tome što mnogi ljudi u njemu vide zlobnog urotnika iz Šaferove drame koju je češki reditelj Forman preneo na film.


"Naša je namera da posetiocima predočimo autentičnog Salijerija, koji nije ni nalik filmskom liku", kazao je za Rojters direktor muzeja Gerhard Vitek.


Zahvaljujući svom talentu, Antonio Salijeri je postao miljenik austrijskog dvora. Kada nije podučavao, pisao je opere i druga scenska dela, patriotske kompozicije i sakralnu muziku.


Iz porodične prepiske se vidi da je zapravo Mocartov otac, Leopold, u Salijerija video pretnju za karijeru svog sina, objasnio je muzikolog i kustos Oto Biba.


"Osim u jednoj prilici, Mocart je pisao samo pozitivne stvari o Salijeriju", naveo je on, dodajući da se kompozitorov otac, naprotiv, stalno žalio na Italijana, kao i na mnoge druge.


"Salijeri je bio neko ko je mogao da ugrozi njegovog sina, te je smatrao potrebnim da ga ocrni", rekao je Biba.


Kao glavni dokaz da su dvojica muzičara bili u dobrim odnosima, organizatori izložbe navode to što je Mocartova udovica, Konstanca, poslala sina, rođenog iste godine kada je Mocart umro, Salijeriju da ga podučava.


"Mislim da ta činjenica govori sve. Nijedna majka ne bi poverila sina čoveku optuženom da je otrovao njenog muža", istakla je kustoskinja Ingrid Fuks.


Antonio Salijeri (1750-1825) je sa 15 godina došao iz rodne Italije u Beč gde je 1774. godine postao zvanični dvorski kompozitor, počast koju je uživao više od dvadeset godina, sve dok ga 1798. nije nasledio Mocartov učenik Franc Ksaver Zismajer.


Izvor: Večernje novosti
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
10 citata Wolfganga Amadeusa Mozarta koji će vas inspirisati da budete neustrašivi

4kwh4.jpg


Ono što je svetu široko poznato je činjenica da je Wolfgang Amadeus Mozart bio čudo od deteta. Sledećih deset citata ovog velikog virtuoza će vas inspirisati da budete neustrašivi, hrabri i da ostvarujete svoje talente tako grozničavo kao što je to Wolfgang Amadeus Mozart činio.

Komponovao je po narudžbini sa pet godina, bio je određen za klavir i violinu. Do sedamnaeste godine bio je muzičar na kraljevskom sudu i komponovao je preko 600 komada do njegove prerane smrti u 35-oj godini. Njegov talenat i mogućnost da stalno kreira bili su veoma očigledni.

On je odrastao furiozno vežbajući u vreme kada nije bilo toliko tehnike koja bi ga ometala. Od uređaja, telefona, kompjutera, aviona i tako dalje. Njegov život je bio jednostavan i imao je mnogo vremena za vežbu, navodi sajt Quotezine. Razume se nije neprekidno vežbao jer je imao prepoznatljivu prednost u vidu nenadmašnog talenta i izuzetnu radnu etiku od koje je stvorio nasleđe za godine koje dolaze.

„Sve ono na čemu insistiram, i ništa više, jeste da pokažete celom svetu da se ničega ne plašite. Budite tihi, ako se tako odlučite, ali kada je neophodno govorite – ito tako da vas ljudi zapamte.“

„Govoriti dobro i elokventno je velika umetnost, ali je podjednako dobro znati kada da se zaustaviš.“

„Ni visok stepen inteligencije, ni mašta, ni oba zajedno ne prave genija. Ljubav, ljubav, ljubav, to je duša genija.“

„San, ta mala kriška smrti, kako je samo prezirem!“

„Ne obraćam pažnju na tuđe pohvale i osude. Ja jednostavno sledim svoja osećanja.“

„Kada putujem u kočiji ili šetam posle dobrog obroka, ili noću kada ne mogu da spavam, u tim trenucima ideje naviru u izobilju.“

„Zahvaljujem Bogu što mi je velikodušno poklonio mogućnost da naučim da je smrt ključ koji otvara vrata naše istinske sreće.“

„Strast, nasilna ili ne, nikada ne treba da dosegne tačku u kojoj izaziva gađenje. Kao što ni muzika, čak i u situacijama najvećeg užasa, nikada ne treba da bude bolna za uho već treba da mu laska i šarmira ga, i zato uvek ostane muzika.“

„Niko ne sme da sebe učini jeftinim ovde, to je kardinalna greška, i taj je tada završio. Ko je najviše drzak ima najveće šanse.“

„Greška je misliti da je vežbanje moje umetnosti meni postalo lako. Uveravam vas, dragi prijatelju, niko se nije toliko posvetio studiji kompozicije kao ja. A tu je i čuveni majstor muzike čije radove nisam često i marljivo izučavao.“

Izvor: Bizlife.rs
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Volfgang Amadeus Mocart - Pismo supruzi Konstanci Veber

91154518c6f0cafa827116d9e4363014_L94982c8781ade3bf.jpg

Hans Hansen - Konstanca, portret iz 1802. godine

Supruzi u Beč
(Češke Buđejovice, 8. aprila 1789)

Budweis, 8:moga aprila 1789.

Najdraža ženice! Iskoristio sam priliku, dok knez Karl Lihnovski trguje konjima, da ti, najdraža ženice, napišem nekoliko reči. Kako si? Misliš li toliko često na mene kao što ja mislim na tebe? Svaki čas pogledam na tvoj Portret i plačem, od radosti i od tuge. Čuvaj, meni tako važno, svoje zdravlje i - zbogom draga. Za mene ne brini, sve je u najboljem redu, jedino mi je žao što nisi kraj mene. Pišem ti suznih očiju. Adjeu. Više i lepše pisaću ti iz Praga jer ću imati više vremena. Adjeu. Ljubim te najnežnije milionima puta. Uvek tvoj

do smrti najverniji

Mocart

poljubi malog Karla u moje ime, gospodinu i gospođi fon Puhberg sve moguće. sledeći put više.

Iz knjige Pisma osamljenika
(Artnit.net)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Volfgang Amadeus Mocart i čvorak

852c2fa5e5468761c3ae8b796ca9be85_L8e0a8fbb89ce6d45.jpg


Verovatno najveći muzički genije svih vremena, Volfgang Amadeus Mocart tri godine je držao čvorka kao kućnog ljubimca. Tokom tih godina, on je postao izuzetno naklonjen čvorku, koga je zvao "mala budala", a takođe se divio njegovoj sposobnosti da imitira nove zvuke, uključujući i njegove melodije. Takođe, ovaj neobičan kućni ljubimac je uticao na njegov rad i bio mu istovremeno pratilac, zabava, uteha i muza.

Volfgang Amadeus Mocart je 27. maja 1784. godine u bečkoj prodavnici kućnih ljubimaca video razigranog malog čvorka koji je pevao improvizovanu verziju teme iz njegovog novog Koncerta za klavir br. 17 u G-duru. Osetivši bliskost duha sa mladom pticom, kupio ga je i odneo kući da bude porodični ljubimac. U svojoj knjizi troškova zabeležio je kupovinu čvorka, navodeći datum, cenu i muzički fragment koji je ptica zviždala. Zadovoljstvo prilikom slušanja pesme čvorka izrazio je rečima "Das var schon!" (To je bilo divno).

Kada je čvorak uginuo 4. juna 1787. godine, Volfgang Amadeus Mocart je ožalio njegovu smrt kao člana porodice, organizovao sahranu u dvorištu i čak komponovao komemorativnu pesmu i sastavio epitaf za njega. Prve reči navedenog natpisa jasno stavljaju do znanja da je Mocart iskreno voleo svog ljubimca. "Ovde leži mala budala, koju sam rado držao, čvorak na vrhuncu svog kratkog vremena, čija je sudbina bila da izliva gorak smrtonosni bol. Razmišljajući o tome, moje srce se slama!"

(Artnit.net)
 
Natrag
Top