Windows ili Linux ?

ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Linux-vs-Windows.jpg


Ako razmisljate i u nedoumici ste koji operativni sistem da instalirate, Windows ili Linux mozda vam moze pomoci par reci o razlikama kojih nesunjivo ima izmedju ovih operativnih sistema i nije na odmet da procitate o onome po cemu se zapravo oni i razlikuju .Postoji puno polemike i rasprava koja je platforma bolja ,s obzirom da koristim oba operativna sistema moj izbor je Linux a vi procenite sami.Prvo bih hteo da napomenem da gotovo sve sto mozete uraditi u operativnom sistemu Windows moze se naravno uraditi i u Linuxu.....Sto se tice superiornosti i stabilnosti Linux je takodje daleko ispred Windowsa.Kada predjete na Linux operativni sistem siguronosni problemi nestaju jer u njemu nema zlonamernih virusa,malware,spyware,adware a koji znate i sami da predstavljaju jako puno problema u Windowsu.Sam operativni sistem Linux je besplatan i netrebaju nikakvi kljucevi,serijski brojevi,aktivatori kao sto je slucaj sa Windowsom .Operativni sistem Linux mozete downloadovati sa njihove zvanicne stranice i instalirati te posle instalacije odmah i koristiti ga naravno sve besplatno sto nije slucaj sa Windows operativnim sistemom za koji morate izdvojiti odredjenu kolicinu novca ili pokusati da pronadjete serijal,aktivator ili tome slicno sto vec spada u domen piraterije .Sto se tice stabilnosti,u Linuxu nema dobro poznatog plavog ekrana smrti kao u Windowsu,nema defragmentacije diska sto je vrlo bitna stvar niti ima potrebe za tim, kao kod operativnog sistema Windows.U windowsu ako ne radite defragmentaciju racunar ce vam biti,lenj,spor sto nije slucaj i sa Linuxom koji je inace daleko brzi operativni sistem od windowsa pocev od samog starta i podizanja operativnog sistema pa do samog rada u njemu u svim segmentima linux je daleko nadmocniji ,brzi i superiorniji..

h_1351020522_2224658_a277a0029d.png


U operativnom sistemu Linux instalacija programa je jednostavna te se programi mogu downloadovati i instalirati na vise nacina sto bas i nije slucaj sa windowsowim programima.Linux programi su besplatni te prilikom instalacija programa u linuxu netrebaju vam serijski brojevi,krekovi,aktivatori,patchevi kao kod operativnog sistema Windows a za koje znamo da se tesko nabavljaju i obicno imaju viruse u sebi.Nekada za operativni sistem Linux nije bilo dovoljno programa a sada to nije slucaj te postoje na desetine hiljada Linux aplikacija koje uspesno zamenjuju gotovo sve Windows alate a takodje mnoge softwerske firme uporedo prave programe za oba operativna sistema.Veliko plus je sto vecinu Windows programa ako zelite mozete koristiti u operativnom sistemu Linux uz pomoc recimo Wine aplikacije koja dolazi sa instalacijom operativnog sistema Linux,dok u Windowsu naravno nemozete koristiti Linux programe.Linux nema ugovore sa nekom velikom softverskom kucom koja zeli da vam utrapi svoje softvere u okviru operativnog sistema ,te u njemu mozete koristiti programe koje zapravo vi i zelite.Instaliranje je vise nego jednostavno kao i brisanje programa tako da mozete prilagoditi Linux sebi i koristiti programe koje zapravo i zelite.

Computers_Linux_vs_Windows_2000_005450_.jpg


Ako imate problema sa Linux operativnim sistemom postoji Linux zajednica sa obilje dokumentacije i podrske te besplatnom izlazenju u susret svakom korisniku sto bas nije slucaj i sa Macrosoftom i Windowsom koji traze novac za svoje usluge ili pak legalnost operativnog sistema.Zelja da svakom korisniku izadje u susret ogleda se u tome sto Linux ima preko 100 razlicitih varijateta i verzija prilagodjenih za razlicite ukuse i potrebe sto nije slucaj i sa windows operativnim sistemom.Pocev od decijih verzija koje su rasporedjene za razne ukuse ,do specijalizovanih verzija za razne profesije ,verske zajednice pa sve do verzija koje su bolje za servere,te verzija za stone racunare i laptopove.Neke od najpoznatijih Linux distribucija su Fedora, Knoppix, Debian, Damn Small Linux (DSL) ,Puppy Mint,Ubuntu.Jedna od najpopularnijih verzija za servere i stone racunare je svakako Linux Ubuntu koji ima obilje materijala na internetu i veliku podrsku u Linux zajednici te ako se opredelite za njega svakako necete pogresiti....Sto se tice efekata koji se mogu izvesti u Linuxu ,u operativnom sistemu Windows ne samo da se nemogu izvesti vec je smesno i uporedjivati te segmente gde je Linux daleko odmako.Na stvaranju linuxa rade par hiljada programera iz celog sveta iznoseci neka nova i naprednija resenja i to sasvim besplatno dok sa Microsoftovim Windowsom to nije slucaj..


3683082265_4a4ac2848a_o.jpg


Kao sto sam napomenuo ,gotovo svi alati za operativni sistem su besplatni sto nije slucaj i kod Windowsa gde pojedini alati kostaju i po par stotina evra.Pitanje je dokle cemo se jos snalaziti da ne kupujemo windows alate jer polako zeleli mi to ili ne pirateriji se staje na put i ima je sve manje i manje na internetu iz godine u godinu.Na samom kraju da rezimiramo...Windows kosta i ima skupu podrsku - Linux ne,Windows nam uvaljuje neke svoje alate poput IE koji nisu ekstra kvaliteta - Linux ne ,Windows je osetljiv na zlonamerne napade -Linux ne......i jos mnogo toga ....

Ovo su moja neka zapazanja i sugestije a na vama je da se odlucite Windows ili LinuX ???
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ubuntu Karmic Alpha 2 vs Windows 7 RC




Ubuntu Lucid Lynx 10.04 vs Windows 7 - v2



Linux vs. Windows XP




Windows 7 Vs Ubuntu 9.04.



Ubuntu 11.04 VS Windows 7

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
15.12.2009
Poruka
55
Definitivno Linux. Probao sam mnogo distribucija i svaka radi bolje od windows-a. Dugo sam koristio Ubuntu(sve do 10.04), a onda sam prešao na Debian i oduševio me je.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa meni se vise svidja linux ali zbog obaveze moram da koristim windows, inace imam i windows i linux na racunaru, koristim linux sabayon i on mi je najbolji i najbolje mi radi od svih linuxa koje sam probao a probao sam ih mnogo
 
Član
Učlanjen(a)
05.04.2009
Poruka
2
Ima li neko iz Čačka ko bi mi pomogao odnosno instalirao na računaru Linux Ubuntu 12.10.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
10.05.1971
Poruka
54.331
Ima li neko iz Čačka ko bi mi pomogao odnosno instalirao na računaru Linux Ubuntu 12.10.

Mislim da ti stvarno niko nije potreban za instalaciju linuxa ubuntu te da mozes sam odraditi jer sve je toliko jednostavno a uostalom mozes i ispratiti slike koje su korak po korak kompletne instalacije....

http://serbianforum.org/linux-os/343204-instalacija-linuxa.html

a ako zelis instalirati iz windowsa te da imas oba operativna sistema i windows i linux (Dual boot) onda to mozes odraditi sa tri,cetri klika misa.....tu ti bas niko nije potreban svakako....sve se samo instalira.....

http://serbianforum.org/linux-os/344452-instalacija-linux-ubuntu-iz-windowsa.html
 
Član
Učlanjen(a)
20.10.2009
Poruka
123
Linux mi je pomogao par puta kada se windowsi nisu podizali. Definitivno linux, ali ... Igre, Ima ih gomila za windowse a za linux?! Po meni je to jedina "mana" linux-a!
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Linux mi je pomogao par puta kada se windowsi nisu podizali. Definitivno linux, ali ... Igre, Ima ih gomila za windowse a za linux?! Po meni je to jedina "mana" linux-a!

Uskoro ce i taj aspekt linuxa biti pokriven krece beta verzija steam-a, tako da ocigledno ima zainteresovanih proizvodjaca igrica i za tu oblast, tako da ce verovatno uskoro biti i kvalitetnijih igrica za linux. Inace dosta windows igrica se moze igrati i preko wine-a
 
Član
Učlanjen(a)
22.12.2012
Poruka
235
Ako ste vrlo ozbiljni sa igricama onda je vas OS Windows.
 
Natrag
Top