Windows ili Linux ?

Član
Učlanjen(a)
01.04.2013
Poruka
78
u servisima odbijaju da vam instaliraju linux, vec samo windows. Zanima me zasto je to tako?

Druže, pravo pitanje si postavio. :)

Zamisli da si vlasnik nekog servisa. Imaš alternativu da biraš između jednog Windows-a 8, evtl. još 7 na jednoj strani i jedno barem 600 GNU/Linux distribucija na drugoj strani!!! Prvo pitanje koje se postavlja je: Koju Linux distribuciju ponuditi?

Ljubitelj Fedore neće biti oduševljen Ubuntu-om, ljubitelj Debijana ne openSUSE-om itd. itd.

Drugo pitanje koje se postavlja: Kako obezbijediti drajvere? Moraš sam testirati, probavati hardver. Mušterija želi od tebe 100 % da zna koji printer ide uz recimo Ubuntu. Kod Windows-a je lako: Plug % play. Kod Linuxa se mora testirati i testirati uz mnogo mnogo vremena i živaca. To kao vlasnik servisa nemaš. Tebi je da zarađuješ novac a ne da se zezaš sa drajverima i testiranjem hardvera.

Pošto kao servis odn. trgovac nudiš garanciju na računare i operativni sistem, moraš i osoblje svog servisa na edukuješ na Linuxu što će ti uzeti jakooo mnogo vremena. Ljudi koji 10 ili više godina rade sa Windows-om, ne mogu tek tako preko noći da postanu Linux profesionalci.

Eto samo neke od tačaka. ;)
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Kad vec razgovaramo o prednostima jednog ili drugog operativnog sistema, prisecam se da u servisima odbijaju da vam instaliraju linux, vec samo windows. Zanima me zasto je to tako?
осим већ речених има и оних озбиљнијих разлога...
Нпр корисници Линукса се најчешће даље едукују и после неког времена су и сами у стању да инсталирају своју омиљену дистрибуцију и потребне пакете за рад... па тако престају да долазе због реинсталације оперативног система у сервис...
Шанса да ће се због вируса систем оптеретити до неупотребљивости прелазе у теорију те самим тим смањује се и број разлога одласка у сервис на „безбедно уклањање вируса из рачунара“ ...

Данас дистрибуције са новијим верзијама језгра су поприлично добро опремљене драјверима за велики број уређаја те све ређе се долази до проблема око немогућности покретања неког уређаја због недостатка неког драјвера или пак да се исти не може лако и брзо додати из складишта.... Опет ако ћемо право проблем са драјверима је чест и на Виндовсу иако се исти првенствено пишу за њега...
 
Učlanjen(a)
02.08.2010
Poruka
2
Boki SVAKA ČAST NA TEKSTU ! Nema reči kojom bi ti iskazao oduševljenje i rekao ti hvala što si svima koji se dvoume napiso ovako humoristički i slikovito ovaj odličan dokument! Svaka čast! Ima dosta toga što si uradio i sve je za svaku pohvalu, stvarno svaka čast za zalaganje i trud... Šta reći ! Srdačan pozdrav i još jednom veliko hvala za sav trud ;-)...
 
Član
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
13
Linux je " svjetlost" za Windowse ,imam instaliran Linux Ubuntu ,i uporedo sa laptopu Windows 7 ,Linux je uvijek na prvom mjestu i ne bih ga mijenjala nipošto na svijetu ,nije komplikovan jednostavniji ,napredniji ima mnogo vise dobrih strana nego Windows ,"barem meni" ne treba nikakav antivirus ni bilo kakvi programi za čišćenje i defregmentaciju ,nisam nikakav stručnjak ,moje znanje je skromno na ovim" virtuelnim čudima" 21 vijeka ,ali Linux je moja preporuka ,i samim početnicima ,Jednostavan ,brz ,nepogrešiv ,siguran i stabilan ....
 
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
59
Zadovoljni korisnik LXLE distribucije. Prije toga Ubuntu 12.04 . Imam i win7 i win8 na istom kompu ali trenutno skupljaju prašinu na hard disku.
 
Član
Učlanjen(a)
09.08.2010
Poruka
13
Drago mi je da ti se sviđa. No, da je nepogrešiv, nije baš tako, ništa na svijetu nije bez greške pa ni Linuks. Ima i on svoje greške i bugove. Ali u svakom slučaju je sa manje mana i bugova nego Windows. :tease:
Hvala ,rekoh li ja da je moje znanje" skromno" ali i iz vaseg texta se da nauciti ,naravno nista nije nepogresivo i bez greske ,pa i Linux. ALI
Linux je za mene (desetka )
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
2.685
Ovako:
Trenutno koristim win XP i razmišljam o prelasku na novi OS. Nova verzija XBMC-a me "tera" na to.
Dvoumim se između win 7 i ubuntu-a. Mislio sam da stavim novu verziju 14.04, ali koliko vidim možda mi je pametnije da stavim verziju 12.04.
Računar koji posedujem je prilično star:
P4 @ 3.0GHz HT, 1.5 GB DDR, GeForce FX 5900ZT.
Pre nekoliko dana stavio sam na kratko win7, ali sam tada imao 1GB RAM-a i prilično je sporo radio.

Šta mi vi predlažete.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Ovako:
Trenutno koristim win XP i razmišljam o prelasku na novi OS. Nova verzija XBMC-a me "tera" na to.
Dvoumim se između win 7 i ubuntu-a. Mislio sam da stavim novu verziju 14.04, ali koliko vidim možda mi je pametnije da stavim verziju 12.04.
Računar koji posedujem je prilično star:
P4 @ 3.0GHz HT, 1.5 GB DDR, GeForce FX 5900ZT.
Pre nekoliko dana stavio sam na kratko win7, ali sam tada imao 1GB RAM-a i prilično je sporo radio.

Šta mi vi predlažete.
Ако ти је потребан систем због нове верзије XBMC-a онда би било добро да ставиш и неку новију верзију оперативног система у чијим складиштима би били присутни и нови пакети...
Обзиром на количину рама пробај са Лубунту 14.04 - довољно је лаган да ћеш имати довољно РАМ-а и за друге захтевније програме а додављање складишта са новим верзијама пакета је једноставно (а и подршка ове верзије је 3 године )...
 
Natrag
Top