Windows 10

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
A ja koristim i narodni i oriđinale i ostale buždalaštine i takođe radi perfektno.
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2010
Poruka
17
Pozdrav!
Da ne otvaram posebnu temu, vidim da se ovdje postavljaju pitanja u vezi win 10. Pa da vas upitam za pomoć.
Donesen mi je laptop koji sam prije radio. Nekolika sam mu puta instaliravao win 10 i kad mi je dosadilo pokažem momku da sam instalirava. Danas mi donese laptop, pokušao je sam odraditi stvar. Iskreno ni meni nije jasno šta se događa.
Slijedi slika greške: http://imgur.com/a/XfLdE
XfLdE

Sjećam se da sam nekada trebao formatirati u moga laptopa disk u NTFS da bih mogao instalirati win10. sada me ovo čudo traži obratno. Nije mi jasno zašto me traži vraćanje na fat32.
A ja zaboravio proces u slučaju kada je disk već formatiran.

Riječ je o compaq cq 58 na koji se i prije isti sustav instaliravao, (win10 64bit) i sve je radilo ok. šta je mali uradio pri formatiranju diska pojma nemam.

Ako je nekome jasno šta se ovdje događa i kako riješiti bio bih zahvalan kad bi mi pomogao.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Pozdrav!
Da ne otvaram posebnu temu, vidim da se ovdje postavljaju pitanja u vezi win 10. Pa da vas upitam za pomoć.
Donesen mi je laptop koji sam prije radio. Nekolika sam mu puta instaliravao win 10 i kad mi je dosadilo pokažem momku da sam instalirava. Danas mi donese laptop, pokušao je sam odraditi stvar. Iskreno ni meni nije jasno šta se događa.
Slijedi slika greške: http://imgur.com/a/XfLdE
XfLdE

Sjećam se da sam nekada trebao formatirati u moga laptopa disk u NTFS da bih mogao instalirati win10. sada me ovo čudo traži obratno. Nije mi jasno zašto me traži vraćanje na fat32.
A ja zaboravio proces u slučaju kada je disk već formatiran.

Riječ je o compaq cq 58 na koji se i prije isti sustav instaliravao, (win10 64bit) i sve je radilo ok. šta je mali uradio pri formatiranju diska pojma nemam.

Ako je nekome jasno šta se ovdje događa i kako riješiti bio bih zahvalan kad bi mi pomogao.

Iskljucite u BIOS-u UEFI zastitu. USB flash drive je formatiran u ntfs, a UEFI moze da butuje samo sa fat32.
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2010
Poruka
17
Stvar je ta što instalacija ide preko dvd-a, ne usb-a.
secure boot je disabled, legacy enabled... ista stvar se pojavljuje.

Pri odabiru sa čega će se bootati, postoje dvije opcije za cd/dvd. jedna je sa UEFI druga valjda bez jer se jedino razlikuju u tome. kada pokušam sa ovom drugom dobijem upozorenje:
"Instalacija sustava nije moguća. Disk je GPT vrsta particije" a u BIOSU nema opcije da se to promijeni. Ustvari siromašnijeg biosa odavno nisam vidio što se opcija tiče.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Ja ne vidim zasto je problem da instaliraš Windows preko uefi-ja...Problem je samo sto moraš bootabilni disk napraviti preko uefi formata mada ni to nije problem. Skines Win 10 64 sa integrisanim offisom 2016 i rijesio si problem.

http://serbianforum.org/threads/windows-xp-7-8-10-sve-na-jednom-mestu.457129/page-5

Nista od ovoga nije problem osim sto ti treba USB Stick og 16 GB.

Capture.PNG

Ili ako nemas USB Stick od 16 onda bar od 8GB samo u tom slucaju moras drugi Win da skines. Evo link za drugi Windows bez Office-a.

Kod:
https://thepiratebay.org/torrent/18330131/Windows_10_Pro_X64_Build_14393.1537_en-US_Aug_2017__Gen2_

Takve sam probleme ponekad imao samo ako poslije Win 10 pokusavam da instaliram Win 7. U tom slucaju dolazi do takvih problema mada je i to zavisno od instalacionog dvd-a odnosno usb-a.Taj compaq cq 58 i nije za Win 10, po mom skromnom misljenju.
 
Član
Učlanjen(a)
07.07.2011
Poruka
557
Novi sam korisnik win 10.
Kako da nadjem i po mogućstvu izbacim na Desktop ikone od mog naloga (ono naziv korisnika u kome stoje documents, music it'd), ikonu My computer i ikonu Control panel?
Hvala.

P.S. kako da vidim neke skrivene fajlove u folderu u kome kad se udje nema ništa, a inače desni klik na folder i properties prikazuje mnogo zauzeća, otprilike oko par desetina MB? Nije sistemski folder, pa da treba da isključim opciju Hide systems files. Uključena je opcija da se vide Hidden files.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
01.07.2013
Poruka
137
Novi sam korisnik win 10.
Kako da nadjem i po mogućstvu izbacim na Desktop ikone od mog naloga (ono naziv korisnika u kome stoje documents, music it'd), ikonu My computer i ikonu Control panel?
Hvala.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk



Kod:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/whats-new-windows-10-version-1703

Sve u svemu ovaj relase nije tako los ali nastaje problem sa koristenjem interneta. Stvar je u tome da pozadinske aplikacije bukvalno usisavaju sav bandwith zato sto Microsoft skuplja informacije o korisnicima i aplikacijama koje koriste. Pozadinske aplikacije se mogu iskljuciti u podesavanjima ali nesto opet utice na bandwith, Takodje i kad se windows update pauzira internet speed test ne daje neka poboljsanja sto znaci da u pozadini jos uvijek ima nesto sto usisava konekciju...

Znam da kasnim sa ovim ali zanimaju me vasa misljenja......

Novi sam korisnik win 10.
Kako da nadjem i po mogućstvu izbacim na Desktop ikone od mog naloga (ono naziv korisnika u kome stoje documents, music it'd), ikonu My computer i ikonu Control panel?
Hvala.

P.S. kako da vidim neke skrivene fajlove u folderu u kome kad se udje nema ništa, a inače desni klik na folder i properties prikazuje mnogo zauzeća, otprilike oko par desetina MB? Nije sistemski folder, pa da treba da isključim opciju Hide systems files. Uključena je opcija da se vide Hidden files.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Probaj ovo

 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
31.10.2010
Poruka
17
Ja ne vidim zasto je problem da instaliraš Windows preko uefi-ja...
Ne vidim ni ja. Na mome laptopu je uefi i sa istim dvd-om bez problema instaliravam sustav. Na ovom sam bar 4 puta sa istim dvd-om već sustav dizao. Šta se sad dogodilo, pojma nemam.

Nista od ovoga nije problem osim sto ti treba USB Stick og 16 GB.
Ništa, pokušati ću sada preko USB-a sa ovakvim postavkama na Rufusu. imam usb od 8 giga, tako da će ići bez Officea, što nije nikakav problem.

Takve sam probleme ponekad imao samo ako poslije Win 10 pokusavam da instaliram Win 7. U tom slucaju dolazi do takvih problema mada je i to zavisno od instalacionog dvd-a odnosno usb-a.Taj compaq cq 58 i nije za Win 10, po mom skromnom misljenju.

Ovaj laptop je predviđen za win 8. Za njega su mu rađeni driveri. Al radio je on solidno i na win 10. Uglavnom složeno je to. Vlasnici su željeli win 10 i gotovo. sada su pokušali srušiti sustav jer jedna osoba nije mogla zapamtiti password pri paljenju računala. Mislim, nemam šta više reći.

Uglavnom sada sam u procesu izrade usb-a, nadam se da će upaliti. Hvala vam na pomoći.
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2013
Poruka
65
https://docs.microsoft.com/en-us/windows/whats-new/whats-new-windows-10-version-1703

Sve u svemu ovaj relase nije tako los ali nastaje problem sa koristenjem interneta. Stvar je u tome da pozadinske aplikacije bukvalno usisavaju sav bandwith zato sto Microsoft skuplja informacije o korisnicima i aplikacijama koje koriste. Pozadinske aplikacije se mogu iskljuciti u podesavanjima ali nesto opet utice na bandwith, Takodje i kad se windows update pauzira internet speed test ne daje neka poboljsanja sto znaci da u pozadini jos uvijek ima nesto sto usisava konekciju...

Znam da kasnim sa ovim ali zanimaju me vasa misljenja......
Ako si instalirao sve azuriranja vezana za windows, idi u prodavnicu i tu iskljuci automatsko azuriranje aplikacija. Takodje, idi u settings/network tu izaberi svoju mrezu i stavi je da bude metered (set as metered connection). Ja imam vip online tarifu na laptopu, i pratim svaki mb, gotovo da ne skida nista, naravno kad ja ne koristim chrome ili nesto slicno...
 
Član
Učlanjen(a)
31.10.2010
Poruka
17
Nista od ovoga nije problem osim sto ti treba USB Stick og 16 GB.

Pogledajte prilog 103474
Odrađeno sve kao po slikama, ali opet ista stvar.

XfLdE

pokušao sam win 8,1, ista stvar. win 7 onda upozorenje
"Instalacija sustava na taj disk nije moguća. Odabrani disk je GPT vrsta particije." Od sustava koji tu mogu stati jedino linux nisam pokušavao.

BIOS je insydeh2o verzija f34. BOOT dio je prilično jasan. mislim da tu nije problem, ali trenutno nisam sugur ni kako se zovem, tako da evo slika, možda nešto ima da ja ne vidim.
bB1gQ

http://imgur.com/a/bB1gQ

Ima li ikakav način pri formatiranju sistemskog diska da se on prebaci iz NTFS-a u fat32, iako mislim da se onda neće moći instalirati win10. Možda je nešto do HDD-a??
 
Natrag
Top