Wimbledone 2016

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Azarenka se povukla sa Vimbldona

Izvor: Beta

Beloruska teniserka Viktorija Azarenka povukla se danas sa trećeg grend slem turnira u sezoni, Vimbldona.

Azarenka.jpg

Preskače Vimblodn ove godine: Viktorija Azarenka
Kako je objavljeno na sajtu tog takmičenja, Azarenka je bila primorana da se povuče zbog povrede kolena.

Azarenka je bila postavljena za šestu nositeljku na Vimbldonu.

Dvostruka grend slem šampionka dva puta je stizala do polufinala Vimbldona, 2011. i 2012, a prošle godine je ispala u četvrtfinalu pošto je izgubila od kasnije šampionke Serene Vilijams.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Pobednicima Vimbldona po 2,9 miliona dolara

Izvor: RTS, Beta-AP

Nagradni fond na ovogodišnjem trećem teniskom grend slem turniru u sezoni Vimbldonu uvećan je za pet odsto, pa će pobednici u muškoj i ženskoj konkurenciji dobiti po 2,9 miliona dolara, saopštili su organizatori.

Vimbldon.jpg

U saopštenju se navodi da je ukupan nagradni fond na Vimbldonu uvećan za pet odsto, na 40 miliona dolara. Nagrade za titulu u singlu uvećane su za 6,4 odsto, odnosno za 175.000 dolara, na ukupno 2,9 miliona.

Prošle godine su pobednici turnira Novak Đoković i Serena Vilijams dobili po 2,74 miliona dolara. Takmičari koji turnir završe u prvom kolu dobiće 43.000 dolara.

Za pet godina nagradni fond na Vimbldonu uvećan je za 92 odsto, a najveće uvećanje bilo je 2013. godine, kada su nagrade porasle za 40 odsto. Takmičenje na Vimbldonu, jubilrano 130. održaće se od 27. juna do 10. jula u Londonu.

Organizatori Vimbldona najavili su i uvećanje sredstava za borbu protiv nameštanja mečeva, nedozvoljenog klađenja i dopinga, ali nisu naveli iznos.

Najveći nagradni fond na grend slem turnirima i dalje drži Ju-Es Open. Prošle godine ukupan nagradni fond iznosio je 42,3 miliona dolara, a pobednici u singlu zaradili su po 3,3 miliona.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Krunić u poslednjem kolu kvalifikacija

Izvor: Beta, RTS

Srpska teniserka Aleksandra Krunić se plasirala u poslednje kolo kvalifikacija za treći grend slem turnir u sezoni, Vimbldon, pošto je pobedila Elis Mertens iz Belgije sa 2:1. Jovana Jakšić nije uspela.

Aleksandra-1.jpg

Aleksandra na korak od glavnog žreba Vimbldona
Aleksandra Krunić je do pobede protiv 131. teniserke sveta stigla posle dva i po sata igre i tri seta - 3:6, 7:5, 6:3. Srpska teniserka će u poslednjem kolu kvalifikacija igrati protiv Kineskinje Jing-Jung Duan.

Za razliku od Aleksandre, Jovana Jakšić nije uspela da stigne do poslednjeg kola kvalifikacija, pošto je izgubila od Marije Sakari iz Grčke sa 7:6, 6:2.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Novak i Serena prvi nosioci na Vimbldonu

Izvor: RTS, Beta

Organizatori najprestižnijeg teniskog turnira Vimbldona otkrili su nosioce u obe singl kategorije, a to su aktuelni šampion i šampionka, ujedno i najbolji igrač i najbolja igračica sveta – Novak Đoković i Serena Vilijams.

Novak-Serena.jpg

Novak i Serena prvi nosioci na Vimbldonu
U muškoj konkurenciji drugi nosilac je Endi Mari, koji je ove sezone poražen u finalima oba dosadašnja grend slema. Na trećem mestu je Rodžer Federer, a na četvrtom Stanislas Vavrinka, koji se popeo za jednu poziciju nakon povlačenja Rafaela Nadala, sada četvrtog tenisera na ATP listi.

Na petom mestu je Kei Nišikori, a na šestom Miloš Raonić, u skladu sa rangom na ATP listi, dok je na sedmom 10. igrač sveta Rišar Gaske, ispred Dominika Tima, koji je bolje plasiran od njega na svetskoj rang-listi. Marin Čilić i Tomaš Bedrih su poslednji među prvih 10 nosilaca. Viktor Troicki je 25. nosilac turnira.

Žene predvodi prva igračica sveta i aktuelna šampionka Serena Vilijams, dok je druga nositeljka prošlogodišnja finalistkinja Garbinje Muguruza. Srbija će u ženskoj konkurenciji imati dve nositeljke: Jelena Janković je 23, a Ana Ivanović 24. na listi favorita.

Vimbldon počinje u ponedeljak, 27. juna, i traje do 10. jula. Žreb će se održati u petak.

Nosioci na ovogodišnjem Vimbldonu:

Muškarci: 1. Novak Đoković (Srbija), 2. Endi Mari (Britanija), 3. Rodžer Federer (Švajcarska), 4. Sten Vavrinka (Švajcarska), 5. Kei Nišikori (Japan), 6. Miloš Raonić (Kanada), 7. Rišar Gaske (Francuska), 8. Dominik Tim (Austrija), 9. Marin Čilić (Hrvatska), 10. Tomaš Berdih (Češka), 11. David Gofen (Belgija), 12. Žo-Vilfred Tsonga (Francuska), 13. David Ferer (Španija), 14. Roberto Agut (Španija), 15. Nik Kirjos (Australija)...

Žene: 1. Serena Vilijams (SAD), 2. Garbinje Muguruza (Španija), 3. Agnješka Radvanjska (Poljska), 4. Anđelika Kerber (Nemačka), 5. Simona Halep (Rumunija), 6. Viktorija Azarenka (Belorusija), 7. Roberta Vinči (Italija), 8. Belinda Benčić (Švajcarska), 9. Venus Vilijams (SAD), 10. Medison Kiz (SAD)... 23. Jelena Janković (Srbija), 24. Ana Ivanović (Srbija)...
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Conga spreman: Nisam pod pritiskom
Francuski teniser Žo-Vilfred Conga oporavio se od povrede i trenira na terenima Vimbldona pred treći Gren slem turnir u sezoni.

B92
786572203576c04da8f9a5204759019_w640.jpg

Getty Images
“Osećam se bolje i srećan sam što sam se vratio na teren jer su mi prethodne sedmice bile teške. Imam lepa sećanja na Vimbldon, nadam se da ću i ove godine biti uspešan“, rekao je Conga, koji je zbog povrede primicača morao da preda meč Gulbisu na Rolan Garosu.

Potom je Conga propustio i Kvins, a sada rasterećeno čeka Vimbldon.

“Nisam pod pritiskom jer sam se tek vratio posle povrede, ali daću sve od sebe da dođem što dalje jer se sada i fizički osećam dobro“, dodaje 31-godišnji Francuz.

Conga je 2011. i 2012. godine igrao u polufinalima na Vimbldonu, ali od tada nije prošao dalje od osmine finala.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Serena: Inspirisale su me Monika i Štefi
Serena Vilijams svesna je da neće moći večno da igra tenis i zato više uživa u svakom velikom trenutku.


1408461656576aa40205594600758496_w640.jpg

Getty Images
“Odrastala sam gledajući Moniku Seleš i Štefi Graf, one su me inspirisale jer su bile velike šampionke, ali moja istinska inspiracija jeste Venus – terala me je da dajem maksimum svakog dana, ono što smo naučile na terenu, koristile smo i u životu“, izjavila je Serena.

“Kada je ona postala broj jedan, želela sam i ja, kada je ona došla do finala US opena na početku karijere, želela sam i ja. Htela sam da budem kao ona“, kaže Serena i dodaje:

“Moj otac Ričard je neverovatan trener, najbolji sa kojima sam radila. On je verovatno najbolji trener svih vremena. Počeo je ni iz čega, uzeo knjigu i reket, i to sve sa 40 godina“.

Ovo je 18. Serenina sezona na Turu, ali i dalje igra sa velikom strašću.

“Uzbuđena sam svaki put kada dođem do finala, počinjem sve više da cenim te trenutke jer znam da neću večno trajazi. Neverovatno je koliko dugo igram, nisam mislila da ću moći. Prvi i poslednji Gren slem osvojila sam u tri različite decenije – kao klinka nikada nisam sanjala da ću postati globalna ikona, mislila sam jedino o tome da dođem do finala US opena“, kaže 34-godišnja Vilijamsova.

Na pitanje koje su najbolje teniserke protiv kojih je igrala, Serena je odgovorila:

“Teško pitanje – Venus, Martina Hingis, Žistin Enan, Kim Klajsters... Lindzi Devenport takođe, a i sada ima mnogo kvalitetnih teniserki“.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Beker: Mari i Lendl? Malo sam iznenađen
Boris Beker, trener Novaka Đokovića, kaže da nije očekivao da Ivan Lendl i Endi Mari ponovo sarađuju.

B92

13298323595768e9d674000105228029_w330.jpg
“Moram da priznam da sam bio malo iznenađen, mislim da je Džejmi Delgado radio sjajan posao kao Endijev trener – Mari nikada bolje nije igrao na šljaci“, rekao je Beker za BBC.

Lendl se vratio, a Džon Mekinro postao je deo tima Miloša Raonića kao još jedna legenda u trenerskim vodama.

“Mislim da je to izuzetno dobro za tenis što se zvezde poput Ivana i Džona vraćaju, to je dobro za kvalitet tenisa. Hajde da budemo iskreni, mi verovatno razumemo tenis više od ostalih, tako da su svi na dobitku“, dodao je Nemac.

Beker je trostruki osvajač Vimbldona, a kao Novakov trener radi od kraja 2013. godine i zajedno su osvojili šest Gren slem titula.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Lejverov savet Novaku: Uopšte ne pomišljaj na Gren slem
Rod Lejver, čovek koji je u dva navrata kompletirao kalendarski Gren slem (1962, 1969), kaže da Novak Đoković ne treba da razmišlja previše unapred.



Getty Images
“Moj savet Novaku pre Vimbldona bio bi da ne govori još o Gren slemu, možda čak da ni ne misli na to – samo igraj turnir. Ako kažeš da ideš na Gren slem, time stavljaš još više pritiska na sebe, a pritisak može da se poveća“, kaže Lejver.

“Ako Novak to postigne, bio bih veoma srećan da mu pružim ruku i da mu čestitam. Bila bi to sjajna stvar za njega, neverovatno je koliko dobro igra, pokazao je svoju veštinu i svoj karakter – zato mislim da ima dobre izglede da osvoji Gren slem“, dodao je Australijanac.

Lejver je upozorio Đokovića podsećajući na ono što se dogodilo Sereni Vilijams prošle godine.

“Ona je na US openu mogla da kompletira Gren slem i stavila je sebe pod veliki pritisak, izgledalo je da je mislila da joj je to jedina šansa da to postigne, pa je izgubila u polufinalu“, rekao je Lejver i dodao:

“Čini se da Novak igra dobro pod pritiskom i može se pretpostaviti da neće imati takvih problema na Vimbldonu koji je već tri puta osvajao, ali nikada se ne zna kako ljudi reaguju u takvim situacijama“.

Takođe, Australijanac je posavetovao Novaka da ne gleda daleko u žreb.

“Potrebno je da pobediš u sedam mečeva, to je sve, ne moraš da pobediš svih 127 preostalih igrača na turniru. Dakle, ne treba da se uplete u to razmišljanje s kim bi možda mogao da igra u kojoj rundi, možda neki igrači koji bi mogli da mu predstavljaju problem ni ne doguraju tako daleko“, zaključio je Lejver.

Žreb za treći Gren slem turnir sezone održaće se u petak od 11.00 po srednjoevropskom vremenu.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Kejhil: Đoković je već sada najbolji u istoriji
Daren Kejhil, poznati teniski stručnjak i trener Simone Halep, smatra da je Novak Đoković najbolji igrač u istoriji tog sporta.


346617461576b7d2d3bfa0549419792_w640.jpg
Kejhil i Mari dok su sarađivali (Getty images)
Nekadašnji australijski teniser smatra da niko od Roda Lejvera nije dominirao tenisom kao što to čini Đoković sada.

„Veoma je pozitivno što Mari ponovo radi sa Lendlom. Sa njim je osvojio Vimbldon, prošle nedelje je osvojio Kvins i dok ga gledate možete da vidite koliko je samouveren“, rekao je Kejhil govoreći o favoritu na Vimbldonu i dodao:

„Ipak, da budem iskren, Novak Đoković je favorit na Vimbldonu.On je već sada najbolji teniser u istoriji. Način na koji dominira igrom je jedinstven, nikada nismo videli tako nešto od Roda Lejvera. Može čak da osvoji i kalendarski Gren slem.“

Što se tiče ženskog dela žreba Kejhil je izdovjio Serenu Vilijams i Garbinje Mugurusu.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.680
Krajiček: Karateom do uspeha na Vimbldonu
Ričard Krajiček, osvajač Vimbldona iz 1996. godine, kaže da mu je i dalje živa u sećanju pobeda u finalu nad Malavejem Vošingtonom.



Getty Images
“Prošlo je mnogo vremena, ali ne osećam da je tako, i dalje su mi slike jasne u sećanju“, rekao je Holanđanin, koji će tokom sezone na travi biti deo tima Stana Vavrinke.

Taj trofej 1996. ostao je jedini na Gren slemovima u Krajičekovoj karijeri, a interesantno je da u početku nije voleo da igra na travi.

“Nisu mi se dopadale dve stvari – prvo, što je kretanje bilo jako teško. Moj prijatelj fizioterapeut preporučio mi je da počnem pomalo da se bavim karateom jer se u tom sportu čivek uči kako da padne i da se prevrne, a to mi je bilo korisno jer sam se na travi plašio da se ne okliznem. Druga stvar jeste što nije bilo nimalo ritma – moja igra se doduše nije zasnivala na ritmu, ali ipak sam želeo da ponekad udarim lopticu“, dodao je Krajiček.

Takođe, Holanđanin je otkrio još jednu tajnu.

“Svakog dana treninga na travi osećao sam se kao najgori igrač, a onda sam pročitao da je Agasi, koji je 1992. osvojio Vimbldon, vrlo retko trenirao na travi.To sam i ja uradio, 20-30 minuta na betonu i već sam osećao da ponovo dobro igram“.

Na pitanje da li će karate preporučiti i Vavrinki, Krajiček je odgovorio:

“On se ne plaši padanja, to je samo za ljude poput mene koji se neprirodno kreću na travi“.
 
Natrag
Top