Vjera i djela.

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ovo je jedna od najznačajnijih tema, jer bez vjere nije moguće ugoditi Bogu.

Ljudi dobijaju milost isključivo vjerom i samo vjerom. Tako da nije tačno da se milost dobija kombinacijom vjere i djela.

Sama vjera ili sama djela su nedovoljna, djela su dokaz vjere.

Danas mnoge zajednice propov. da se čovjek ne treba mijenjati jer je spasen milopšću (krvlju) Sina Božjeg.

I samo pričaju "vjera, vjera", ne znajući šta je vjera.

Vjera uopšte nije kada nego smatra da postoji Bog jer i đavoli vjeruju i dršću, prava vjera je dublja od toga to je povjerenje u Boga.

Jakov 2,19 Ti vjeruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli vjeruju, i drkću.

Mnogi negiraju da trebaju da imaju djela kao dokaz vjere.

Jakov osuđuje takvu nauku.

Jakov 2,18

No može ko reći: ti imaš vjeru, a ja imam djela. Pokaži mi vjeru svoju bez djela svojijeh, a ja ću tebi pokazati vjeru svoju iz djela svojijeh.
Jakov 2,19 Ti vjeruješ da je jedan Bog; dobro činiš; i đavoli vjeruju, i drkću.
Jakov 2,20 Ali hoćeš li razumjeti, o čovječe sujetni! da je vjera bez djela mrtva?
Jakov 2,21 Avraam otac naš ne opravda li se djelima kad prinese Isaka sina svojega na oltar?
Jakov 2,22 Vidiš li da vjera pomože djelima njegovijem, i kroz djela svrši se vjera?

Dakle laž je da čovjek ne treba da se mijenja (nabolje) da bi se spasio jer u Bibliji stoji da

Otkrivenje 21,27I neće u njega ući ništa pogano, i što čini mrzost i laž, nego samo koji su napisani u životnoj knjizi jagnjeta.

Ljudi misle da mogu da se kurvaju, ubjaju, kradu i da se samo pozivaju na Isusa i Njegovu zaslugu i da tako budu spaseni.

Biblija to osuđuje.

1. Korincanima 6,9

Ili ne znate da nepravednici neće naslijediti carstva Božijega? Ne varajte se: ni kurvari, ni idolopoklonici, ni preljubočinci, ni adžuvani, ni muželožnici,
1. Korincanima 6,10 Ni lupeži, ni lakomci, ni pijanice, ni kavgadžije, ni hajduci, carstva Božijega neće naslijediti.


Dakle prevaranti uzimaju dio Biblije u kojem se govori da smo spaseni isključivo i samo Božjom milošću i da niko sebe ne može spasiti.

Tačno je ne može niko sebe spasiti ali neće ni biti spaseni oni koji odbiju milost i ne pokaju se.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Ipak je ljubav najveca od svega
1.kor 13:13
A sad ostaje vera, nada, ljubav, ovo troje; ali je ljubav najveća među njima.
Ima li da je nesto vece(vaznije) od ljubavi???? Nema bre!!!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Ipak je ljubav najveca od svega
1.kor 13:13
A sad ostaje vera, nada, ljubav, ovo troje; ali je ljubav najveća među njima.
Ima li da je nesto vece(vaznije) od ljubavi???? Nema bre!!!

I to je definisano. Ako imate ljubav k meni zapov. moje držite.

Ko ne drži nema ljubavi.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.409
Bravo.
E sad neko ce iz ljubavi prema Bogu da ubije pripadnika druge vere,i mislice da cini dobro delo,zar ne??? Kakva je to ljubav???
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Da li ce oni koji ne veruju u Boga, a postupaju po savesti, biti spaseni?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Da li ce oni koji ne veruju u Boga, a postupaju po savesti, biti spaseni?

Ja u to nisam uveren.

Uslov spasenja je vera u Hrista.
Nevera je ateizam, i dela proistekla iz takve nevere - se kod Boga ne uzimaju u obzir, jer nisu prožeta iskrenošću, već sebičnim pobudama.

U svakom slučaju - po bibliji, vera je uslov, i to vera koja podrazumeva ličnu prisnu zajednicu sa Bogom, putem koje čovek doživljava promenu, koju biblija naziva "novorođenje Duhom Svetim"
Iz te i takve vere proizilaze dela, ne iz sebičnih pobuda, ili tobože radi težnje samoopravdanja, već kao rod Duha Svetoga.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Da li ce oni koji ne veruju u Boga, a postupaju po savesti, biti spaseni?

Pa oni koji postupaju po svojoj savijesti obično i vjeruju u Boga. sada sve zavisi od stepena nevjerovanja jer imamo više tipova ateista. Agresivni ateisti neće sigurno. Za ostale ne znam to je Božje, velika većina ateista sigurno neće.

Ali to je Božje nije naše.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hajde da uzmemo u obzir - da su takva dela bez vere i prožeta iskrenim pobudama - iskrenost koju ne prati vera koja teži da zadovolji kako telesne, tako i duhovne potrebe - nikoga neće spasiti, jer Isus jeste činio dobro i zadovoljavao je ljudske fizičke potrebe, ali su ta dela bila praćena pozivom da se ljudi obrate Bogu.

Isus je zato jednom prilikom rekao okupljenom mnoštvu "vi ne idete zamnom zato što čuda videste, već zato što jedeoste hleba i nasitiste se"

Drugim rečima, onaj ko čini dela, a da ona nisu prožeta verom, nemaju neki spasonosni značaj.

Na jednom drugom mestuu bibliji stoji ( parafraziram ) "da onaj ko se obratio Bogu i poverovao u njega, pa potom otpao od vere, da mu se dela koja je činio dok je bio u veri - neće pominjati pred Bogom"

To znači - da dela bez vere nisu spasonosna sama po sebi, već u koegzistenciji sa verom.

Kaže se - da je Reformator Martin Luter molio Boga da mu oprosti i za dobra dela koja je činio, jer je bio svesta - da i najveća ljudska dela mogu biti prožeta sebičnošću.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Pa oni koji postupaju po svojoj savijesti obično i vjeruju u Boga. sada sve zavisi od stepena nevjerovanja jer imamo više tipova ateista. Agresivni ateisti neće sigurno. Za ostale ne znam to je Božje, velika većina ateista sigurno neće.

Ali to je Božje nije naše.

Dobro si odgovorio, slazem se.
Ne bih dirao :)

Ovo ti je dobra tema..
 
Natrag
Top