Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Članstvo na Pinterestu i Gentlemintu dobija se putem pozivnica od sadašnjih članova, a za Pinterest se predviđa da će uskoro postati jedna od deset najpopularnijih društvenih mreža na internetu.
Ako ste pomislili da Facebook ili Twitter ne mogu dobiti jaku konkurenciju, razmislite još jednom. Nova društvena mreža koja vreba iza ugla zove se Pinterest. Opisuju je kao virtuelnu tablu (pinboard) i funkcioniše slično kao Tumblr.
Za Pinterest se može reći da je potpuno nova društvena mreža iako je pokrenuta pre nekoliko mjeseci. Naime, još uvek funkcioniše tako da morate dobiti pozivnicu postojećih članova ukoliko im se želite pridružiti, a iz Pinteresta nikako da najave kada se može očekivati slobodan pristup. Međutim, na stranicama Pinteresta nalazi se otvorena lista čekanja na koju se upišete sa svojom e-mail adresom, ali čini se da biste se na toj listi mogli načekati, pa bi bilo jednostavnije da nađete nekog ko Pinterest već koristi.
Pinterest funkcioniše tako što kreirate svoje ploče (boards), a unutar njih kategorije kako biste lakše razvrstali sadržaj koji nameravati deliti s ostalim korisnicima. U kategorije tako možete stavljati fotografije, poruke, linkove i ostali sadržaj koji se inače nalazi na društvenim mrežama. Postove 'pintujete', odnosno morate ih 'zakačiti', a sami birate kategoriju u koju ćete 'zakačiti' ono što želite.
Postovi se zovu 'pinovi' i možete ih komentarisati, repinovati i lajkovati. Na Pinterestu imate 'followere', a na Facebooku i Twitteru možete deliti sadržaj koji stavljate na Pinterest. Isto tako, na Facebooku i Twitteru možete deliti i sadržaj svojih 'followera'.
Prema istraživanju koje je sprovela američka kompanija Experian Hitwise, na Pinterestu se do sada čak četrdeset puta povećao broj poseta u odnosu na prvi mesec postojanja. Kako navode u istraživanju, Pinterest će, čak i da nastavi da uključuje nove članove isključivo preko pozivnica, postati uskoro jedna od deset vodećih društvenih mreža u svetu. Zanimljivo je da je Pinterest vrlo popularan među ženama, koje čine preko 60 posto članstva.
Upravo taj trend na Pinterestu rezultirao je novom društvenom mrežom, Gentlemint. Ovo je društvena mreža 'men only', vrlo slična Pinterestu, ali je samo za dečke. Naravno, mogu se učlaniti i devojke, ali stavljanje sadržaja kakav se stavlja na Pinterest nije baš dobrodošlo. Naime, za razliku od Pinteresta gde ćete naći gomilu slika venčanica, kućnih ljubimaca, štikli i slično, na Gentlemintu naprosto zaziru od takvih stvari i sve se vrti oko 'frajerskih', pa čak i pomalo hipsterskih postova.
Član Gentleminta se takođe postaje uz pozivnicu, ali na njihovim stranicama postoji link na kojem možete zatražiti pozivnicu i vrlo brzo ćete je dobiti na mail. Korisnici Gentleminta, baš kao i oni na Pinterestu, sav sadržaj mogu deliti i na svojim profilima na Facebooku i Twitteru i Google Plusu.
Kad se neka veza okonča, često se kao razlog raskida navodi: partner me je uzeo zdravo za gotovo.
A ponekad veze godinama traju baš zato što obe strane shvataju jedna drugu zdravo za gotovo. To se, izgleda, dešava i u savremenom ljubavnom odnosu između Googlea i njegovih korisnika.
To je ljubav na prvi pogled. Lepo ime, zapanjujuća brzina razmišljanja i to što je koristan po kući čine Google idealnim ljubavnikom, po meri svakoga.
A Google nesebično uzraća ljubav. Što više koristite njegov servis, to on više iznenada otkriva da bi mogao da prodaje oglase kompanijama koje nisu ni znale da smo njihova ciljna grupa. Šta može biti loše u tome? Google nije od nas zahtevao ništa, osim da nastavimo da koristimo njegov ljupki proizvod.
Google je bio srećan jer je novac pristizao. Mi smo bili srećni jer su naši životi postali nemerljivo jednostavniji, od šopinga i rešavanja domaćih zadataka do zadovoljavanja potreba da otkrijemo najgore stvari o ljudima koje ne volimo.
A onda je, jednog dana, Google shvatio da smo počeli da „švrljamo”. Nismo bili verni do kraja. Imali smo prijatelje o kojima ga nismo obavestili. Facebook prijatelje.
U početku, Google nije mario. Bio je previše srećan, zabavaljajući se pravljenjem aviončića od novčanica od 100 dolara.
Mi smo mu, naravno, to dozvolili. Divili smo mu se. Google je bio dobar prema nama. Pa smo ga pustili da radi šta hoće. Ne bi on nas prevario, zar ne?
Međutim, Google je iznenada shvatio da ne dobija od nas sve što može. Ti Facebook prijatelji su počeli da ga nerviraju. Oduzimali su nam vreme. Google je osetio da ga ignorišemo. Pa je pokušao da ih imitira - ali na svoj, googleovski način.
Dozvolili smo mu. Osnovao je sopstvenu malu prijateljsku mrežu, Google+. Nismo mnogo razmišljali o njoj, jer nam druga mreža nije trebala, svi naši prijatelji već su bili na Facebooku.
Ali pošto smo bili uljuljkani, nismo videli da je Google uznemiren. Pokazao je koliko mu je teško bacajući nam Google+ u lice svaki put kada bismo ukucali neku pretragu.
„Čekaj malo”, rekli smo. „Tako jedna veza ne funkcioniše. Treba da budeš Google koga poznajemo i volimo. Treba samo da nam daješ infomacije”.
„Ja ti i dajem informacije”, brecnuo se naš ljubavnik. „Ali sam odlučio da ti dam one informacije koje želim da ti dam. Ne objektivne informacije. Veruj mi. Zar sam te ikada izneverio? Uostalom, objektivnost ne postoji. To si svakako znao/la kad smo se smuvali.”
„Ali nikada ranije nismo sreli muškarca kao što si ti”, branili smo se. „I nisi nas koštao ništa”.
„O, svakako”, odgovorio je Google. „Ali sada je moguće da ćeš ti mene ipak nešto koštati. A mislim da mi se to ne sviđa”.
Pošto smo ga uzeli zdravo za gotovo, nikad nismo prestali da mislimo da je Google besplatan. Besplatan u svakom pogledu. Bio je toliko bogat i toliko moćan da je mogao da radi sve što hoće, ne samo ono što smo mi pretpostavili da radi.
Pa smo onda tako cmizdrili, ali smo nastavili da ga koristimo za pretragu omiljenih sportista i filmskih zvezda.
On je osetio našu slabost i rešio da svako ko se prijavio na Google, automatski postaje član Google+. To će učiniti njegov Google+ većim njega popularnijim.
Mi smo se malo uzrujali. Ali nedovoljno da bismo ga ostavili. Na kraju krajeva, bio je i dalje dobar prema nama. I dalje je imao to slatko ime, olakšavao nam je život iako, ovaj, više nismo bili zaljubljeni u njega. A i uvek smo mislili da je daleko uinteligentniji od onog čudnog momka Binga.
A osim tog čudaka Binga, ko je još bio u opciji?
„Da li će ovaj glupi ljubavnik stvarno prihvatati sve što budem radio?”, sladio se Google sam sa sobom, „Hej, šta ako sprečim svim Facebook članovima da vrše pretragu na Googleu? Šta ako stvari postavim još očiglednije: oni ili ja?”
Vidite, kad ljubavnici međusobno shvate zdravo za gotovo, mogućnosti za iskorišćavanje onog drugog su beskrajne. Jedina stvar koja istinski može da promeni odnos jeste da naiđe neko bolji ili da jedno od ljubavnika ode.
Ne verujemo da će išta bolje naići. A izgleda da tako misli i Google.
"Fejsbuk" izlazi na berzu u sredu, početna vrednost 100 milijardi dolara
Izvor: Blic.rs
Kao što je i ranije najavljivano najpoopularnija društvena mreža "Fejsbuk" izaćiće na berzu, a kao datum je označen 1. februar.
Osnivač "Fejsbuka", Mark Cukenberk još u novembru je najavljivao ovaj potez, ali sada niko od zaposlenih, ali i drugih vlasnika nije želeo da komentariše ovaj poslovnih potez.
Prema nekim najavama u "Fejsbuk" bi mogao da dostigne početnu cenu između 75 i 100 milijardi dolara. Ukoliko se to i dogodi, to će biti i najveća inicijativna vrednost neke kompanije u istoriji. Najveća do sada je bila 5.9 milijardi dolara, kompanije Infineo pre 12 godina, a poređenja radi "Gugl" je 2004. godine vredeo malo više od jedne milijarde (sada vredi 120 milijardi dolara).
Takođe, postoji mogućnost da trećina zaposlenih u "Fejsbuku" (oko 3.000) postanu milioneri, nakon što kompanije izađe na berzu.
Ipak, posle ovog poteza "Fejsbuk" će morati da odgovara investitorima koji su uvek "gladni" profita. Trgovina deonicama, će najverovatnije početi za nekih tri meseca, kada se ispune svi uslovi i završi sva papirologija.
[h=1]Internet giganti protiv spemovanja [/h] Izvor: Tanjug
Njujork -- Kompanije "Gugl", "Majkrosoft","Jahu", "AOL" i "Fejsbuk" ostavile su po strani rivalstvo radi borbe protiv zajedničkog neprijatelja, kao što je spemovanje.
en.wikipedia.org
Internet giganti su saopštili da su se udružili sa "Bankom Amerike", "Pej Palom" i drugima u borbi protiv spemovanja, tačnije reklamiranja putem e-pošte, i "pecanja", gde se obično šalje mejl u kome se od primaoca traži da otkrije svoju šifru ili neke druge informacije. Nakon godinu i po dana zajedničke saradnje, oni su objavili osnivanje tehničke radne grupe poznatije kao Dmarc.org.
"Ta vrsta internet prevare, obmane na milione ljudi i kompanija godišnje, rezultirajući gubitkom potrošačkog poverenja u e-poštu, kao i u internet u celini", rekao je predsednik Dmarc.org-a Bret MekDauel.
"Industrijska saradnja, u kombinaciji sa tehnologijom i edukacijom potrošača, od ključnog je značaja za borbu protiv 'pecanja'," rekao je MekDauel.
Ukoliko vam je zanimljiv Microsoftov Kinect kontroler, a nemate Xbox, sada ga možete koristiti i na Windows hardveru, ukoliko živite u Americi ili nekoj od drugih 11 zemalja u kojima je od juče postao dostupan.
Kinect za Windows krenuo je u prodaju 1. februara, po ceni od 249 dolara, a iz Microsofta kažu da će kasnije ove godine specijalnu cenu za akademske korisnike, od 149 dolara.
Od danas je dostupan i Kinect razvojni alat (SDK) za komercijalnu upotrebu, koji sadrži brojna unapređenja u odnosu na Beta 2 verziju, koja je objavljena novembra prošle godine.
Od novembra 2010. godine, kada se Kinect pojavio na tržištu, prodat je u preko 18 miliona primeraka.
Kinect za Windows dostupan je u Americi, Ujedinjenom Kraljevstvu, Kanadi, Francuskoj, Nemačkoj, Irskoj, Italiji, Španiji, Japanu, Novom Zelandu i Meksiku.
Činjenica da Google menja svoju politiku privatnosti ne brine samo neke korisnike, već i konkurente.
Microsoft je, naime, zabrinut i kaže da je namera Googlea bila da dozvoli oglašivačima da bolje targetiraju korisnike.
“Promene koje je Google najavio čine težim, ne lakšim, da ljudi imaju kontrolu nad svojim informacijama. Mi imamo drugačiji pristup”, rekao je jedan od Microsoftovih potpredsednika na svom blogu.
Blog nije kraj, Microsoft je platio oglas u novinama, gde na celoj strani govori o ovoj temi, a, naravno, nudi svoje proizvode kao alternative “zlom Googleu”.
Googleu nije trebalo puno da odreaguje.
Na zvaničnom blogu objavljeni su mitovi, kako ih Google naziva, koje je Microsoft objavio, ali i neke druge kompanije, i njihova objašnjenja, odnosno činjenična stanja.
Deo jedne od njih glasi:
Mit: Promene Googleove politike privatnosti čine težom kontrolu nad ličnim podacima (Microsoft). Činjenica: Kontrole privatnosti nisu promenjene. Tačka.
Google je prošle nedelje najavio promenu svoje politike privatnosti i uslova korišćenja, koja stupa na snagu 1. marta.
Glavna promena tiče se korisnika sa Google nalogom, jer će ubuduće, ukoliko su ulogovani, Google kombinovati informacije sa jednog servisa sa informacijama na ostalim servisima.
“Ukratko, tretiraćemo vas kao jednog kroisnika na svim našim proizvodima što znači jednostavnije i intuitivnije Google iskustvo”, rečeno je tada iz ove kompanije.
Švedski vrhovni sud je u sredu da neće razmatrati žalbu osnivača lokacije Pajrat bej (The Pirate Bay – piratski zaliv) protiv zatvorskih kazni koje im je izrekao apelacioni sud.
Pre oko godinu dana apelacioni sud je osudio Fredrika Neija, Petera Sundea i Karla Lundstroma na deset, osam i četiri meseca zatvora, redom, i naredio im da kolektivno plate kaznu od 46 miliona kruna (6,7 miliona dolara).
Vrhovni sud razmatra slučajeve koji se smatraju važnim za usmeravanje švedskog pravosuđa ili kad se radi i specifičnim okolnostima. Sud je pregledao materijal iz slučaja Pajrat bej i zaključio da nema osnova da ga razmatra.
Posebnom odlukom je na jednu godinu zatvora osuđen i Gotfrid Svartholm Varg koji se zbog bolesti nijednom nije pojavio na suđenju, a nedavno mu je presuda potvrđena i u okružnom sudu.
Slučaj Pajrat bej je od prvoga dana bio sporan i ne misle svi da je ova najnovija odluka bila pravi izbor.
Vođa Piratske partije u Švedskoj, Ana Troberg, izjavila je da je ovo slučaj od fundamentalnog značaja i smatra da je šteta što je Vrhovni sud doneo odluku da ga ne razmatra. Po njenoj oceni slučaj nije vođen na adekvatan način još od racije u maju 2006. i bilo bi bolje da je najviši sud dao svoje mišljenje.
Za razliku od nje, industrija zabave je daleko zadovoljnija. Ova presuda je prelomni događaj u borbi za autorska prava na internetu, smatra tamošnji Biro za borbu protiv piraterije (Antipiratbyrån) koji ima podršku te industrije. Vrhovni sud je jasno stavio do znanja da su svi koji su u ovo uključeni odgovorni za bilo koji prekršaj, uključujući i one koji pružaju internetske veze, poručuje ovo udruženje.
Sad kad je presuda potvrđena, ono će se obrušiti na skoro 150 ilegalnih usluga za deljenje datoteka koje imaju veze sa Švedskom.
KOMPANIJA SAMSUNG ELEKTRONIKS PREDSTAVILA je na izložbi Integrisani sistemi – Evropa 2012 (ISE), koja se od 31. januara do 2. februara održava u Amsterdamu, svoja najnovija rešenja u oblasti ekrana, uključujući ekrane velikih formata (Large format display, LFD) i tzv. „televizore dobrodošlice“.
„Ulažemo maksimalne napore kako bismo ponudili kompletna rešenja koja predstavljaju kombinaciju najnaprednije opreme i softvera za veliki broj aplikacija, sa ciljem da zadržimo vodeću ulogu na tržištu poslovnih rešenja“, izjavio je Džeong-Hvan Kim, potpredsednik Samsungove poslovne jedinice za prodaju ekrana i marketing.
Jedan od novih Samsungovih LFD ekrana koji se mogu videti na izložbi ISE, jeste OL46B, tanki model tipa „sve u jednom“ namenjen otvorenom prostoru, koji je dizajniran tako da izdrži velike temperaturne promene, od -30° C do 40° C. Ovaj model predstavlja odlično rešenje za poslovno oglašavanje na sportskim događajima, stadionima i u konferencijskim centrima. U isto vreme, Samsungova serija SL46B nudi slike visoke rezolucije koje su idealne za izloge u robnim kućama i tržnim centrima.
Novi LED LFD ME65 sa ekranom dijagonale 165 cm (65 inča) pored toga što nudi odličan kvalitet slike i vrhunske performanse može za samo nekoliko sekundi da se transformiše u ekran osetljiv na dodir. Dovoljno je da se u ekranskom meniju odabere odgovarajuća opcija i poveže USB kabl.
Samsungovo moćno internet softversko rešenje MagicInfo, koje je namenjeno širokoj paleti LFD ekrana, dopušta korisnicima da istovremeno upravljaju sa 3000 jedinica. Jednostavnim povezivanjem sa Samsungovim pametnim telefonima Galaxy S i tabličnim računarima Galaxy Tab, korisnici mogu jednostavno da provere status LFD ekrana i kontrolišu ih gde god da se nalaze.
Nova vrsta sajber zaraze aktivira se čim se otvori imejl i munjevito uništava sve sadržaje u kompjuteru.
LONDON
Nova vrsta sajber virusa koji se prenose putem imejlova (elektronske pošte) i koji se aktiviraju čim se pošta otvori prete da unište kompjutere širom sveta. Mejl automatski, čim ga vlasnik otvori, skida softver koji počinje da pravi haos u kompjuteru, uništavajući sve sadržaje.
Najnoviji talas ovakvih virusa dolazi u imejlovima s natpisom „Ažuriranje bezbednosti bankovnih računa“. Virus je pametno smišljen jer će većina korisnika elektronskog bankarstva odmah otvoriti mejl ne bi li proverio šta se u stvari dešava s njihovim računima u bankama. Međutim, to je greška. Čim se otvori mejl, virus se neverovatnom brzinom širi i preuzima kontrolu nad personalnim računarom.
Korisnici interneta su u panici jer su se dosad poznati virusi aktivirali tek kad bi se kliknulo na atačment, propratno pismo koje stoji u elektronskoj pošti.
- Ovo je nešto potpuno novo jer su na udaru ovog virusa i veoma oprezni korisnici interneta, koji nikad ne otvaraju sumnjive atačmente - kažu stručnjaci za sajber kriminal.
Oni upozoravaju korisnike da nameste sva sigurnosna podešavanja u programima za razmenu elektronske pošte na maksimum. Takođe se savetuje da se instalira najnovija verzija programa za pretragu veb sadržaja, kako bi računari bili što sigurniji.
Fejsbuk otkrio podatke o sebi: "Lajkovi" mu doneli milijarde
Izvor: Blic.rs
Prijava koju je Fejsbuk podneo prilikom izlaska na berzu je obiman dokument koji sadrži brojne informacije o ovoj kompaniji. Takozvana S-1 prijava nagoveštava kako će mreža biti organizovana, koliko uspešno radi, kako će izgledati u budućnosti i ko će biti nadležan. Evo nekoliko stvari koje smo saznali o Fejsbuku.
Fejsbuk je veoma profitabilna kompanija: U 2011. godini ostvarila je prihod od 3,7 milijardi dolara i operativnu dobit (pre odbijanja kamata i poreza) od 1,7 milijardi dolara. Čist prihod u 2011. iznosio je milijardu dolara.
Dugme za “lajkovanje” i povećanje broja korisnika pretvorilo je gubitke uprofit. Fejsbuk je profit počeo da ostvaruje 2009, nakon uvođenaj dugmeta za "lajk", koje je omogućilo prihode od reklame i utvrđivanej ciljnih grupa korisnika za reklamiranje proizvoda. Mark Zakerberg i dalje kontroliše kompaniju. Zakerberg trenutno poseduje 28,2% deoničarskog kapitala, što mu (kada se pretvori u glasove u Upravnom odboru ) daje većinsku kontrolu nad kompanijom.
Broj aktivnih korisnika se i dalje brzo povećava: krajem 2011. Fejsbuk je imao 845 miliona aktivnih korisnika, za 39 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
Ahilovu petu sajta potencijalno predstavlja njegova verzija za mobilni telefon. Na mobilnoj verziji sajta trenutno nema reklama, ali upravo to je način na koji sve veći broj ljudi ide na Fejsbu. S toga kompanija konstatuje da "na naše prihode može negativno da se odrazi ako u svoje moblne aplikacije i mobilni vebsajt ne uključimo reklame ili sponzorisane priče. Verujemo da će ljudi širom sveta i dalje sve više koristiti Fejsbuk preko mobilnih uređaja, i da će taj vid korišćenja delimično zamenjuje i ubuduće će zamenjivati, korišćenje putem personalnih kompjutera."
Fejsbuk zavisi od oglašavanja, ali udeo oglasa u ukupnom prihodu smanjuje iz godine u godinu (2009. prihod od oglašavanja iznosio je 98 odsto, 2010. 95 odsto, a 2011. 85 odsto. Ostatak potiče od kupovine internet aplikacija, kao što je onlajn igrica “Farmvil” kompanije Zinga. Kompanija Zinga je značajan partner. U 2011. godini, njen doprinos prihodu Fejsbuka iznosio je 12 odsto. “Ukoliko se smanji broj korisnika Zinginih igrica na našoj platformi, ako Zinga nastavi da lansira nove igrice ili ih preseli na konkurentske platforme, ili ako ne uspemo da sačuvamo dobre odnose sa ovom kompanijom, može da nam se desi da izgubimo Zingu kao značajnog saradnika, što će negativno uticati na naše finansijske rezultate”, navodi se u dokumentu. Očekuje se pad stope rasta. Ovo nije iznenađujuće s obzirom na brzinu dosadašnjeg rasta - u 2010. zabeležen je rast od 154 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a 2011. u odnosu na 2010. rast je iznosio 88 odsto.
Prihod Fejsbuka 2011. bio je otprilike isti kao prihod Gugla 2004, kada je ta kompanija podnela svoju prijavu. Profit Fejsbuka je, međutim, mnogo veći.
Privatnost se samo uzgred spominje. Nije joj posvećen poseban odeljak s upozorenjima šta bi moglo da se dogodi ako se ljudi zabrinu za svoju privatnost.
Fejsbuk je, međutim, započeo da gradi sopstvene centre za čuvanje podataka. Ne navodi se precizno količina novca koja je u ove centre investirana, ali u dokumetu stoji "2011. smo počeli da svoje proizvode isporučujemo iz centara az obradu podataka koji su u vlasništvu Fejsbuka, uz upotrebu servera konstruisanih specijalno za nas." Interasantno bi bilo da se sazna nešto više o tome ko ove servere konstruiše - da li ih Fejsbuk sam proizvodi, poput Gugla?
Fejsbuk ima mnogo rivala, naročito u Kini. Fejsbuk želi da se probije i u tu zemlju, ali ističe da u njoj ima konkurente, kao što su Renren, Sina i Tensent.
Kao “ključni kadrovi” navedeni su samo Zakerberg i Šeril Sandberg, glavna izvršna direktorka.
Mnogi zaposleni koji su u Fejsbuku duže vreme postaće veoma bogati. To ne iznenađuje; njima je podeljeno 138 miliona akcija po ceni od 0,83 dolara. Budući da se očekuje da njihova cena dostigne 45 dolara, to je skoro 6,2 milijarde dolara čistog profita za celokupno osoblje.