Vesti iz sveta tehnologije

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Top internet destinacije 2011



Izvor:
ITsvet.com



Pretraživanje je i u toku 2011. godine bilo važnije od društvenih mreža, ali postavlja se pitanje dokle će to tako biti.



27inter3.jpg


Google je nadmašio Facebook i našao se na prvom mestu liste najpopularnijih internet destinacija, navodi se u izveštaju firme koja se bavi istraživanjem tržišta, Nielsen. Google je zabeležio 153.4 miliona pojedinačnih poseta mesečno, dok je Facebook zabeležio 137.6 miliona poseta. Na trećem mestu očekivano se našao Yahoo, na četvrtom MSN/WindowsLive/Bing, dok je peto mesto zauzeto popularni YouTube servis. Šesta pozicija pripala je kompaniji Microsoft, sedmo mesto drži AOL Media Network, zatim idu Wikipedia, Apple i Ask Search Network.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Potencijalni Apple TV dobavljači


Izvor:
ITsvet.com



Tri kompanije bi mogle da budu potencijalni dobavljači Apple TV uređaja, a među njima su Advanced Semiconductor Engineering, Siliconware Precision Industries i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

APPLE TV 160GB-3.jpg



Kompanije Sharp i Samsung proizvođači LCD ekrana i čipova, respektivno. Apple-ov glavni proizvodni partner, Foxconn, takođe će imati i obaveze sklapanja proizvoda, a čelnici ove kompanije nadaju se da će finalizovati TV hardver do kraja drugog kvartala naredne godine te će se naručivanje vršiti kao što je to bio slučaj sa iPad i iPhone uređajima. Prema dostupnim informacijama, prodaja Apple TV očekuje se krajem 2012. godine.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Pet open source tehnologija za 2012



Izvor:
ITsvet.com



U toku 2012. godine, ukoliko sve bude po planu, Red Hat će postati prva kompanija koje obezbeđuje open source softver koja će generisati više od $1 milijarde prihoda.



windows_open_source_.jpg



Isto tako, u toku 2012. godine, očekuje se porast značaja i drugih open source tehnologija koje su sada u prvim fazama razvoja. Pet open source tehnologija čiji se značajni napredak očekuje u toku 2012. godine su Nginx, OpenStack, Stig, Linux Mint i Gluster. Stručnjaci na ovom polju i analitičari smatraju da ovakva vrsta softvera ima veliki potencijal, da već beleži odlične rezultate i da će bez ikakve sumnje zabeležiti još bolje rezultate.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Kasio razvio tehnologiju za vizuelni prenos podataka


Izvor:
Micro.rs


Japanski KASIO (CASIO) je razvio nov način prenošenja informacija između pametnih telefona i drugih elektronskih uređaja. Informacije se kodiraju u male skupine trepćućih tačaka (piksela) koje se pojavljuju na ekranu jednog uređaja, a očitavaju kamerom na drugom uređaju.


15907_kasio velika.jpg



Ova kompanija poznata po svojim satovima otpornim na udare (G-Shock), digitalnim fotoaparatima i izdržljivim mobilnim telefonima, pokazaće svoju novu tehnologiju sledeće nedelje na sajmu elektronike u Las Vegasu, ali je izveštačima IDG-ove službe vesti (IDG News Service), glavnom izvoru MikroVesti, omogućila da je isprobaju u njenom sedištu u Tokiju.

Tehnologija se, sudeći prema demonstracionoj aplikaciji za uređaje s operativnim sistemom Ajoes (iOS), lako koristi. Jedan korisnik izabere podatke koje hoće da pošalje – kontaktne informacije, sliku ili poruku – i na ekranu njegovog uređaja se pojavi krug koji trepće u raznim bojama. Korisnik koji prima informaciju treba da uperi kameru svog uređaja prema tom krugu i posle nekoliko sekundi podaci se učitaju dekodiranjem trepćućih boja.

Kad oba učesnika u komunikaciji imaju instaliran odgovarajući sofver, deljenje informacija se obavlja bez razmenjivanja adresa e-pošte, brojeva telefona ili uspostavljanja Blutut (Bluetooth) veze. Pored toga, osoba koja prima podatke može da uperi kameru na deset do petnaest uređaja istovremeno, što joj, na primer, omogućava da prikupi kontaktne informacije od čitave grupe u isto vreme.

Obojeni krugovi, zvani farovi, mogu se prikazivati i na ekranima televizora, elektronskim reklamnim tablama i drugim medijima. Koncept je sličan QR kodovima, dvodimenzionim šarama koje se naširoko koriste na reklamama, kuponima za popuste i mrežnim stranama. Međutim, QR kodovi moraju biti dovoljno veliki da ispune ceo ekran uređaja koji ih skenira i mogu se očitavati samo jedan po jedan.

Kad se iskombinuje s GPS podacima, tehnologija kompanije Kasio se može upotrebiti i u aplikacijama tzv. dopunjene realnosti (augmented reality), a pošto markeri ne moraju da budu naročito veliki lako se mogu postaviti preko reklamnog videa ili kao trepćuća svetla u uglovima reklamnih tabli, odakle ih gledaoci mogu pročitati pomoću svojih telefona. Prečnik kružnog fara treba da se poveća za po jedan centimetar za svaki dodatni metar razdaljine od kamere da bi se uspešno pročitao.

Na tokijskoj demonstraciji je bilo i problema s očitavanjem u slučajevima nepovoljnih kombinacija svetla i senke, ali Kasio smatra da je tehnologija spremna za predstavljanje i upravo smišlja kako će da je koristi. Mogla bi da postane sastavni deo njegovih budućih pametnih telefona i digitalnih fotoaparata, a možda i neke potpuno nove serije uređeja.

Tehnologija je zasnovana na istraživanjima koja je kompanija izvela u oblasti slanja informacija korišćenjem vidljive svetlosti (Li-Fi). Lampicama na bazi svetlećih dioda podaci se mogu kodirati kao male promene svetline koje su nevidljive golim okom, ali se mogu detektovati odgovarajućim prijemnicima.

Sa specijalizovanom opremom na ovaj način se mogu postići brzine prenosa od nekoliko stotina megabita u sekundi, ali Kasio želi da ovu tehnologiju koristi u postojećim uređajima široke potrošnje. U mnogim slučajevima će podaci koji se kodiraju i prenose trepćućim farovima verovatno biti internetske adrese ili kratki kodovi za nalaženje podataka u nekoj tabeli, koji će potom poslužiti da se sa servera učita neka veća datoteka.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Želite da budete popularni na Facebooku?



Izvor:
Nezavisne.com


Na Facebooku se češće "lajkuju" pozitivni sadržaji. To dokazuje da popularna društvena mreža nije "mjesto na kojem nesrećni ljudi jedni druge vuku u depresiju", što je često jedan od argumenata onih koji se još opiru otvaranju profila.


283-facebooklike.jpg


Osobe koje su "popularne" na Facebooku, korisnici koji imaju veliki broj prijatelja, pišu duže statuse, u kojima se često obraćaju drugima, i pišu o sportu, muzici i seksu. Oni sa manjim brojem prijatelja češće pišu o porodici, a u njihovim objavama najčešće se sreće - "ja".

promjene statusa na Facebooku najpozitivnije su između šest i sedam sati ujutru, a zatim, kako dan odmiče, postaju sve negativnije. "Najmračniji" statusi objavljuju se između deset uveče i dva ujutru, prenosi Mashable.

Više lajkova, očekivano, dobijaju pozitivne objave, ali se negativne više komentarišu.

Broj korisnika Facebooka "prešišao" je 800 miliona, više od polovine njih uloguje se bar jednom dnevno da provjeri šta ima novo, a prosječan korisnik na ovoj društvenoj mreži ima 130 prijatelja.

Prijateljstva na Facebooku najčešće se raskidaju zbog uvredljivih komentara (u 55 odsto slučajeva), ali i zbog deprimirajućih statusa (23 odsto), odsustva interakcije (20 odsto) i politički obojenih komantara (14 odsto).
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Mozila priprema Fajerfoks za preduzeća


Izvor:
Micro.rs


Organizacija MOZILA (MOZILLA) objavila je da će krajem ovog meseca ponuditi posebno izdanje Fajerfoksa (Firefox) namenjeno preduzećima, koje će slediti sporiji ritam inoviranja.


mozilla.jpg



Nova verzija sa oznakom Fajerfoks ESR u kojoj skaćenica ESR znači da je u pitanju izdanje sa produženom podrškom (Extended Support Release), odgovor je s kojim Mozila nastoji da umanji kritike na račun svoje šeme po kojoj se nova verzija objavljuje svakih šest nedelja.

Fajerfoks ESR će se objavljivati svake 42 nedelje, što je sedam puta sporije od uobičajenog ritma, a pošto će se postojeća ESR verzija podržavati dodatnih 12 nedelja po izlasku nove verzije, izlazi da će jedno izdanje imati podršku u vidu bezbednosnih zakrpa ukupno 54 nedelje, odnosno nešto više od godinu dana.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Acer predstavio tablični računar Iconia Tab A200


Izvor:
Micro.rs



Tajvanska kompanija ACER predstavila je tablični računar Iconia Tab A200, zasnovan na Androidu 3.0, i istovremeno najavila da će njegov operativni sistem ubrzo moći da se besplatno nadogradi na verziju 4.0 Androida, poznatiju kao Ice Cream Sandwich.



15904_Acer_Iconia_Tab_A200_red_vert_lft_500.jpg


Računar će se pojaviti u prodaji sredinom januara, po ceni od 330 USD, a nadogradnja operativnog sistema će biti moguća od sredine februara.

Iconia Tab A200 ima ekran dijagonale 25,6 cm (10,1 inča) i rezolucije 1280 x 800 tačaka, Nvidijin dvojezgarni procesor Tegra 2, 1 GB radne memorije, jedan USB i jedan microUSB priključak, kameru rezolucije 2 megapiksela, podršku za Wi-Fi povezivanje i Bluetooth i bateriju koja omogućava radnu autonomiju od oko osam sati. Težina računara iznosi oko 700 grama.

Računar je namenjen krstarenju vebom, pregledanju video sadržaja, igranju i povezivanju sa društvenim mrežama.

Acer je ovaj model predstavio neposredno pre početka Sajma potrošačke elektronike (CES) koji se od 10. do 13. januara održava u Las Vegasu. Kompanija će na CES-u predstaviti još nekoliko modela tabličnih i ultraprenosivih računara, ali će zbog smanjenja tražnje na tržištu PC računara u narednom periodu više pažnje posvetiti tabličnim računarima.

Tablični računar Iconia Tab A200 će se prvo pojaviti u prodavnicama u SAD, a ubrzo posle toga i u drugim zemljama širom sveta.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Linux povećava svoje prisustvo na desktopu



Izvor:
ITResenja.com



Prema izveštaju, Linux je povaćao svoje prisustvo na desktop-u od prošlog leta.
NetMarketShare izveštaj pokazuje da je
Linux na desktopu povećao svoje prisustvo od 1 % od decembra 2010. do 41% u decembru 2011.NetMarketSharepodaci pre 2010. pokazivali su da se Linux nalazi na oko 1% desktop računara. Zatim, Linux svoj uticaj na desktop računarima sve više povećava, posebno od avgusta 2011.


buygreen-linux-penguin.jpg



U odnosu na prethodnu godinu, od decembra 2010. do decembra 2011. operativni sistem Microsoft Windows beleži slabi pad, od 93.78 % na 92.23 %, aMac OS X znatno povećanje od 5.21% na 6.36% . Na tržištu mobilne telefonije iOS i dalje drži 52.10 % tržišta , a zatim Java ME na 21,27% i Android koji zauzima 16.29 % tržišta.NetMarketShare, koristi Net Applications servis kako bi procenio tržišni udeo od posetilaca intrenet sajtova koji su deo HitsLinks Analytics i SharePost mreže. Ova mreža uključuje 40.000 veb sajtova i generiše rezultate svih podataka, od oko 160 miliona jedinstvenih poseta mesečno, na osnovi čega odeđuju koji OS korisnici najviše koriste.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Tri kompanije predstavljaju "Gugl TV"



Izvor:
Blic.rs


LG, Sony i Vizio će na predstojećem sajmu CES u Las Vegasu predstaviti svoje verzije "Gugl TV-a" (Google)



74907_google02-reuter-jason-lee_f.jpg



Pored ove tri kompanije očekuje se da i Samsung predstavi svoj model do kraja godine. Najppoznatiji internet pretraživač se nada da će u uspeti da prenese svoj uspeh sa mobilnim telefonima i na televizore.

"Gugl TV" korisnicima korisnicima omogućava pristup video sadržajima na internetu kao i surfovanje, ali i raznim aplikacijama poput igara. Tih aplikacija, posebno za "Gugl TV" ima više od 150, a nedavno je ova kompanija sklopila ugovor i sa firmama "MediaTek" i "Marvell" oko izrade nove generacije čipova baziranih na ARM arhitekturi.

Nakon što u 2011. globalno TV tržište nije zabeležilo rast, predviđa se da će ove godine tržište rasti samo dva odsto, a "Gugl" želi da uzme barem mali deo kolača
.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
4 nova "jahača" IT sveta

[h=1]4 nova "jahača" IT sveta
[/h] Izvor: CNN

Godina je 2012, za koju neki veruju da će označiti kraj sveta. Ali, u slučaju da se četiri jahača Apokalipse ipak ne pojave, možda biste mogli da razmislite o nekim pametnim investicijama na duže staze, imajući na umu drugu vrstu konjanika.


15660576384f0995dd0c597887904127_orig.jpg
Intel, Microsoft, Dell i Cisco bili su tokom devedestih takozvana „četiri jahača tehnologije” - veliki igrači iz IT sveta koji su garantovali sigurnu dobit investitorima iz godine u godinu.

Skoro dve decenije njih četvoro je držalo uzde glavnoj mašini tehnološkog razvoja: personalnom računaru. Intel je pravio procesore, Microsoft softver, Dell je proizvodio PC-jeve, a Cisco ih je umrežavao.

No, stvari su se promenile. PC više nije glavna perjanica tehnološkog napretka. Mobilni telefoni, tableti, i cloud računarstvo utiru novu trasu.

Dakle, ko bi trebalo da nasledi staru gardu?

CNN je sproveo anketu među 30 IT stručnjaka - od analitičara berze do finansijskih menadžera i konsultanata - ali i hiljadama svojih čitalaca i zamolio ih da izaberu 4 najbolje javne kompanije (čisto da znate zašto na listi nema Facebooka).

Rezultati su više nego jasni: Apple, Google, Amazon i IBM su četiri nova jahača tehnopolisa. Sve četiri kompanije su, ujedno, i vodeće na polju mobilnih tehnologija i računarstva u oblaku.


[h=2]Apple[/h] Glasanje nije baš bilo toliko tesno. Apple je neprikosnoveni lider, jer se pojavio na 84% glasačkih listića. Nije ni čudo: Apple je najvrednija IT kompanija na berzi i jedna od onih sa najvećim rastom.

Apple predvodi smartfon revoluciju, a njegov iPad je stvorio novu kategoriju mobilnog računarstva.

„Mislim da će tablet računarstvo biti sledeća 'velika stvar' u tehnologiji, a Apple matene drži monopol na tom tržištu”, kaže Zus Keravala, nezavisni IT analitičar u ZK Research.

Apple je takođe spremno dočekao drugi ključni IT trend lansiranjem iClouda.


[h=2]Google[/h] Ova kompanija našla se na 70% glasačkih listića.

„Pretraga je i dalje glavni metod za unovčavanje weba i tako će biti u bliskoj budućnosti”, kaže Majkl Grosi, direktor u Altman Vilandrie & Co.

Naravno, Google je prerastao svoju prvobitnu namenu „običnog” pretraživača. Ova komppanija godišnje zarađuje više od milijarde dolara putem mobilnog i displej oglašavanja.

Njen Andorid sistem nalazi se u više smartfona od bilo kog drugog OS-a. A ako uspešno prođe i kupovina Motorola Mobilityja, to će Googleu dati kontrolu nad softverom i nad hardverom za njegove uređaje.


[h=2]Amazon[/h] Našavši se na 57% svih glasačkih listića, Amazon je kompanija sa daleko najmanjom vrednošću na listi; njeno tržište vredi oko 80 milijardi dolara (sledeći najmanji je Google sa 170 milijardi).

Ali projekcije kažu da će prodaja preko Amazona rasti brže od bilo koje druge kompanije među ove četiri.

„Ključno tržište Amazona je i dalje u povoju, budući da se svega 5% trgovine odvija online”, primetio je Stiv Lidberg, direktor istraživanja u Pacific Crest Securities. „Kompanija je takođe najveći 'remetilac' u IT svetu jer ima poslovni model koji podrazumeva male marže i traži felksibilnost pri investiranju koju drugi ugavnom izbegavaju”.

Kompanija prodaje elektronske čitače Kindle i tablete za nikakav ili veoma mali profit kako bi podržala svoj glavni biznis u maloprodaji i medijima. Ali Amaznov najveći kec u rukavu je ono što se dešava u cloudu, jer on nudi veb usluge i hosting za tu platformu.

„To je danas maloprodajna kompanija sa jednom nogom u tehologiji”, kaže Vanesa Alvares, analitičarka u Forrester Research. „A sutra će biti tehnološka kompanija koja vodi i maloprodajni biznis”.


[h=2]IBM[/h] Sa 40% prisustva na glačkim listićima, IBM je postao četvrti jahač.

Njegova SmartCloud tehnologija pomaže IBM-u da malim preduzećima i vladama ponudi visokokvalitetnu analitiku, optimizujući sve od izgradnje puteva do telefonskih centara.

„Značaj analitike svake vrste i debljina IBM-ovog portfolija u ovoj obasti je bez konkurencije”, kaže Suzan Feldman, analitičarka u IDC-ju. „Ove tehnologije su od suštinskog značaja da bismo zaključili šta se dešava i zbog čega".

Revolucija „velikih podataka” koju IMB predvodi dovela je do brojnih uspešnih inicijativa, uključujući SmarterPlanet i Watson, kao i kompjuter za igranje kviza Jeopardy!. To je samo jedan od razloga zašto su deonice ove 100 godina strae kompanije skočile za 25% u prošloj godini.

Na tehnološkom tržištu zvezde mogu da padnu brzo i jako. U poslednjih deset godina vrednosti deonica tri od četiri nekadašnja jahača su u stalnom padu, dok je Cisco u znatno goroj poziciji u odnosu na pre pet godina.

Novi jahači su odlična investicija za 21. vek. Appleove deonice su u poslednjoj deceniji porasle za 3.650%, Amazonove za 1.160%, Google je porastao za 550% od kada je 2004. izašao na berzu, čak je i „matori” i glomazni IBM vredniji za 90%.

Međutim, nema nikakvih garancija.

Pre samo nekoliko godina proizvođač BlackBerryja, Research In Motion bi možda našao svoje mesto na ovoj listi. Ili Netflix.

To je navelo jednog analitičara da ne izabere nikoga za svoju listu. „U tehnologiji danas nema sigurnih investicija”, kaže Ed Zabicski iz ACI Research. „Nikada nisam video ovoliko promena za kratko vreme. Promene uzdrmaju tržište i smanje cene, što dovodi do obezvređivanja kompanija".

 
Natrag
Top