Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
U decembru prodato više od četiri miliona "kindlova"
Izvor: Blic.net
Kompanija "Amazon" je u decembru prodala više od četiri miliona "tablet" uredjaja i čitača "kindl", odnosno više od milion komada "kindlova" sedmično, preneli su danas francuski elektronski mediji.
Taj gigant u elektronskoj trgovini je objavio da je "kindl" medju najprodavanijim uredjajima na njegovim veb sajtovima u Velikoj Britaniji, Italiji, Španiji i Francuskoj.
Protiv "Amazona" je, istovremeno, kompanija "M-Edž" (Edge), sa kojom saradjuje, pokrenula sudski proces zbog navodne zloupotrebe dominantnog položaja na tržištu.
Radi se o sklapanju saradnje sa trećom kompanijom, na štetu "Edža".
[h=1]Argentina zabranila iPhone i BlackBerry[/h]B92
Kako bi podstakla domaću proizvodnju, argentinska vlada odlučila je da zabrani uvoz iPhonea i BlackBerry telefona.
Uređaji koji čine skoro 60 posto argentinskog smartfon tržišta više neće biti dostupni kupcima u ovoj zemlji.
Ukoliko se pitate zašto samo ovi uređaji, odgovor je jednostavan. Apple i RIM nemaju svoje proizvodne pogodne u Argentini, za razliiku od kompanija LG, Nokia, Samsung ili Motorola.
Zbog toga što se proizvode u Argentini, na njih se zabrana ne odnosi.
Zabrana će biti ukinuta kada se ekonomija stabilizuje, rečeno je iz vlade.
Pojedini mediji prenose da Research in Motion traži partnera ili način na koji bi mogao da plasira svoje telefone na ovo tržište, dok za sada nema informacija da je Apple pokrenuo slične korake.
Tajvanski DigiTimes objavio je da će Intel početkom aprila predstaviti svoju novu generaciju procesora, poznate pod radnim imenom Ivy Bridge.
Prema najavama iz Intela, procesori Ivy Bridge za desktop i prenosive računare trebalo bi da poboljšaju performanse računara za 40%, u odnosu na računare sa aktuelnim procesorima Sandy Bridge.
Procesori Ivy Bridge se izrađuju 22-nanometarskim tehnološkim procesom, što doprinosi da budu za 30% manji u odnosu na aktuelne procesore izrađene 32-nanometarskim procesom.
Pprocesori Ivy Bridge biće štedljiviji u odnosu na aktuelne procesore, što znači duže vreme trajanja baterije prenosivih računara, a višak prostora poslužiće za integraciju grafičkog procesora. Takođe, procesori Ivy Bridge podržavaće tehnologije DirectX 11 i Thunderbolt, kao i standard za povezivanje USB 3.0.
Prema navodima DigiTimesa, prvi procesori Ivy Bridge biće četvorojezgarni modeli namenjeni desktop računarima – Core i7-3370 i Core i5-3570, 3550 i 3450.
Budući da su procesori Ivy Bridge kompatibilni sa starijim matičnim pločama na koje se smeštaju procesori Sandy Bridge, korisnici desktop računara će lako moći da nadograde svoje sisteme.
Koliko vredi jedan tweet? А koliko košta jedan Twitter sledbenik?
U osnovnim ekonomskim terminima, vrednost individualnog tweeta izgleda zanemarljivo; jedan post nije ništa drugo do nekoliko znakova poslatih preko interneta.
Ali u svetu gde uticaj društvenih medija može da predstavlja razliku između unosne prodaje i još jednog „hladnog finansijskog tuša”, profili kompanija na društvenim mrežama dobijaju na značaju.
Pitanje je: da li kompanija može da unovči profil svog zaposlenog i da tvrdi da je vlasnik istog i, ako je tako, šta to znači za radnike koji su aktivni na Twitteru, Facebooku i Google Plusu tokom radnog vremena?
Jedna parnica pokrenuta u julu mogla bi da pruži neke odgovore.
Oktobra 2010. Noa Kravic, pisac iz Ouklenda (Kalifornija), dao je otkaz u firmi koja je držala poznati sajt Phonedog.com, posle četiri godine radnog staža. Sajt se sastoji od bloga i dela za elektronsku trgovinu, koji prodaje telefone.
Dok je radio u kompaniji, Kravic (38) je otvorio Twitter nalog pod imenom Phonedog_Noah i vremenom je prikupio 17.000 sledbenika. Kad je odlazio, PhoneDog mu je rekao da može da zadrži svoj nalog ali ako povremeno bude postovao. Kompanija ga je zamolila da, u njeno ime, tweetuje s vremena na vreme „i ja sam se složio, jer smo se korektno rastali”, kaže Noa.
I tako je počeo da piše, promenivši korisničko ime u Noah Kravitz, zadržavši pri tom sve sledbenike. Ali, osam meseci po odlasku iz kompanije PhoneDog, ista ga je tužila, navodeći da je njegova Twitter lista zapravo lista potrošača ove kompanije, tražeći odštetu od 2,50 $ mesečno po sledbeniku, dakle ukupno 340.000 dolara za osam meseci.
Phone Dog je izdao zvanično saopštenje: „Troškovi i resursi koje je PhoneDog Media investirala u porast broja svojih sledbenika, fanova i generalnu svest o brendu preko društvenih medija su vrlo značajni i smatraju se vlasništvom PhoneDog media L.L.C. Nameravamo da agresivno štitimo listu naših kupaca i poverljive informacije, intelektualnu svojinu, brendove i naš zaštitini znak”.
Kravic kaže da je ova tužba zapravo podneta kao znak odmazde za njegovu potražnju 15 odsto od bruto prihoda od oglašavanja na sajtu, jer je on bio na poziciji uticajnog partnera, i zaostalu zaradu dok je radio na mestu blogera i recezent na sajtu.
Ova parnica, međutim, mogla bi da ostavi posledice na mnogo širu javnost od Kravica i kompanije.
„Postavićemo presedan u online svetu, jer se ovo odnosi na vlasništvo nad nalozima na društvenim mrežama”, kazao je Henri Dž. Ćitone, advokat u Njujorku koji vodi parnice vezane za intelektualnu svojinu. „Čekali smo da se konačno pojavi jedan ovakav slučaj, jer su mnogi naši klijenti zabrinuti oko vlasništva nad profilima, a u vezi sa svojim brendiranjem”.
Ćitone je dodao da je naročito važan segment priče kako će sud da odredi vrednost jednog Twitter sledbenika medijske kompanije, jer bi ta „cena” mogla da utiče na buduće slučajeve koje se tiču vlasništva nad društvenim medijima. „Sve se svodi na to zašto je profil otvoren”, kaže on. „Ako je razlog komunikacija sa potrošačima PhoneDoga ili širenje tržišta ka potencijalnim potrošačima, onda je on otvoren u ime PhoneDoga, a ne g. Kravica lično. Dodatna komplikacija je to što PhoneDog tvrdi da je g. Kravic bio samo ‘izvođač radova’ u konkretnom slučaju partnerstva/zaposlenja, osim ako iz kompanije ne dokažu da je on angažovan da prikupi sledbenike ”.
Za očekivati je da će ovakve situacije sve češće da se javljaju jer kompanije sve više koriste alatke društvenih medija poput Twittera, Google Plusa i Facebooka da budu u kontaktu sa svojim fanovima i potrošačima.
Druga vrsta problema može da nastane kada kompanije unajme popularne korisnike na Twitteru zbog njihovog prisustva u medijima. Na primer, Samsung Electronics je unajmio blogera Filipa Berna da, interno, piše recenzije telefona za kompaniju.
Bern sada koristi svoj privatni Twitter nalog da često piše eksplicitno o Samsungovim telefonima koje je testirao. On kaže da je njegov nalog samo njegov i da je to razjasnio sa PR odeljenjem Samsunga.
„Njihovo stanovište je da ja imam pravo da izrazim svoje mišljenje, ali ja nisam predstavnik Samsunga i moram jasno da istaknem da su moja mišljenja samo moja, a ne mog poslodavca”, kaže Bern.
Eksperti za društvene medije savetuju kompanijama da pažljivo manevrišu kad je reč o vlasništvu nekog naloga.
Sri Srinivasan, profesor novinarstva na Kolumbiji, kaže da pametne kompanije puštaju društvene medije da „cvetaju” gde god je to moguće. „Užasno je da kažete da morate da ostavite za sobom svoje Twitter sledbenike”, kaže profesor, misleći pri tom na medijske kompanije koje unajmljuju popularne Twitter autore. „To šalje loš znak za novinare i autore i učiniće manje atraktivnom sledeću turu ‘regrutovanja’”. On takođe kaže da prosečan Twitter nalog ima manje uticaja nego što mnogi misle.
„Vrednost individualnog korisnika je teško količinski odrediti. Opasno bi bilo preceniti vrednost naloga organizacije i potceniti njegov značaj za pojedinca.”
Gospodin Kravic je zbunjen.
“Tuže me za više od 250.000 dolara”, rekao je on. “Sa moje tačke gledišta, nadam se dobroj pogodbi”.
U sve žešćoj bitci za budućnost interneta neki od vodećih sajtova poput Facebooka i Googlea razmišljaju o koordiniranom gašenju tih popularnih internet destinacija, obavestila je u petak američka TV mreža Fox News.
Zbog američkog zakona o sprečavanju onlajn piratstva koji guraju filmska i muzička industrija, moglo bi se dogoditi da ne bude pretraživanja na Googleu, ni novosti na Facebooku, ni kupovine knjiga na Amazonu. Na taj način bi veliki internet sajtovi protestvovali protiv nove zabrane.
Taj predlog zakona, poznat i po skraćenici SOPA, traži od internet provajdera da blokiraju pristup onim stranicama koje krše autorska prava. Autori vodećih sajtova tvrde da će to biti ograničenje za američke firmekoje posluju zakonito, te da će se kompletan internet promeniti.
Gašenje bi bila drastična mera.
"Mozilla je imala jedan dan gašenja, a Wikipedia pominje nešto slično", rekao je Markham Erickson za portal FoxNews.com i ovakav plan nazvao planom bez presedana.
Senat će o predlogu zakona SOPA raspravljati krajem januara, a čini se da su veliki internets igrači napokon odlučili da uverljivo reaguju.
"Ako početne stranice Googlea, Amazona, Facebooka i saveznika istovremeno postanu crne, s upozorenjem na cenzuru i pozivom korisnicima da se obrate političarima koji će dan posle u Senatu glasati o SOPA-i, biće jasno da napokon mislimo ozbiljno", napisao je Declan McCullagh.
Ta zamisao naišla je na mnogo protivnika i mnogo pristalica. Među pristalicama su i velike medijske kuće i poslovne kompanije poput 3M, Adidas, Burberry, CVS i drugi. I News Corp, roditeljska firma FoxNewsa takođe podupire zamisao.
"SOPA cilja na strane sajtove koji prodaju lažne lekove i ukradene primerke holivudskih filmova, a ne na američke stranice poput YouTubea ili vaših dragih blogova", napisao je u uvodniku New York Posta Richard Bennett, istraživač u Fondaciji za informacionu tehnologiju i inovacije. Po njegovim rečima, novi zakon je nužan za borbu protiv takvih sajtova.
"Internet kriminalci prodaju lažne lekove i piratske filmove. Oni jednostavno otvore prodavnicu u Kini ili u nekoj udaljenoj ostrvskoj državi jer znaju da ih policija neće gnjaviti bez obzira na to koliko američkih života ili radnih mesta na taj način ugrozili", dodaje Bennett.
Google, Facebook, Twitter, Zynga, eBay, Mozilla, Yahoo, AOL i Linkedin poslali su 15. novembra pismo u Vašington. U pismu upozoravaju na opasnosti koje SOPA nosi.
"Smatramo da su te mere opasne za inovacije u našoj industriji, kao i za cyber-sigurnost ove zemlje", napisali su.
Ostali su reagovali na druge načine. U sklopu sopstvene kampanje protiv novog zakona, mikrobloging sajt Tumblr generisao je 87.834 poziva Kongresu, pa su korisnici sa svojim zastupnicima razgovarali ukupno 1293 sata.
Izvor: ITsvet.com
Kompanija Archos je najavila Archos 35 kućni smart telefon, kombinaciju kako ova kompanija navodi delom DECT telefona, a delom Android tableta.
Ova jedinica donosi karakteristike smart telefona na kućni bežični DECT telefon koji radi na Android 2.2 (Froyo) operativnom sistemu i poseduje 3.5“ ekran pri čemu može da reprodukuje muziku, snima video, surfuje Web-om preko WiFi konekcije i koristi kompatibilne Android aplikacije kao što su Angry Birds. Ova jedinica je kompatibilna sa standardnim telefonskim linijama i koristi DECT 1.9GHz frekvenciju. Ekran karakteriše rezolucija 272x480 piksela pri čemu se na njemu prikazuju ime i broj pozivaoca.
Dosta toga se izdešavalo tokom 2011. godine, te u 2012. ulazimo sa nešto drugačijim rasporedom snaga, promenjenim strategijama i novim kadrovskim rešenjima u svetu informacionih tehnologija.
Januar je doneo jednu od, činilo se, velikih prekretnica. Zvanično je objavljeno da Erik Šmit više neće biti izvršni direktor kompanije Google, te da na njegovo mesto dolazi jedan od osnivača kompanije, Leri Pejdž.
Zvanična smena na ovoj poziciji dogodila se nešto kasnije, ali su nam meseci koji su dolazili pokazali da se ništa značajno nije promenilo, a Šmitu je ostala titula glavnog Google čoveka u javnosti.
Motorola je objavila da će se podeliti na dve kompanije, Motorola Mobility Holding Inc. i Motorola Solutions Inc., a sudbinu jedne od njih saznaćemo nekoliko meseci kasnije.
Januar 2011. doneo nam je i milijarditog korisnika mobilnog interneta.
Jedna od najaktuelnijih priča godine, potiče iz februara. Nokia iz korena menja svoje poslovanje.
Nakon izjava da im gori pod nogama, Nokia je objavila svoje strateško partnerstvo sa Microsoftom, čiji rezultati će nam stići u drugoj polovini 2011.
U februaru je predstavljen i Android 3.0 za tablet računare, nakon čega će se Google odlučiti na objedinjene platforme (za smartfone i tablete) . Istog meseca, Google je na jednom od svojih servisa, Gmailu, priredio neprijatno iznenađenje svojim korisnicima.
Početkom marta stigla je nova generacija Apple iPada, a već krajem meseca Samsung je predstavio drugu varijantu svoj 10,1-inčnog modela koji će im doneti dosta sudskih troškova.
ICANN je u martu odobrio nove domene za sajtove sa pornografskim sadržajem, a korisnici Skypea po prvi put su na ovom servisu počeli da viđaju reklame.
Leri Pejdž je i zvanično u aprilu postao novi Google CEO.
Otpočela je nova serija sporova između Applea i Samsunga, i to Apple tužbom podnetom u Kaliforniji, a po kojoj je Samsung optužen za kopiranje dizajna.
Srbija je u aprilu postala druga zemlja kojoj je odobreno korišćenje domena na ćirilici, a krajem meseca odigrao se jedan od najvećih hakerskih napada u kome su ukradeni podaci miliona korisnika Sony PlayStation Networka.
Najveća vest u IT svetu tokom maja bila je akvizicija kompanije Skype od strane Microsofta, i to za 8,5 milijardi dolara u gotovini.
Google je u ovom mesecu smenjen sa prvog mesta liste najvrednijih brendova, a njegovo mesto zauzeo je Apple.
Google je u maju po prvi put predstavio svoj muzički servis - Google Music Beta.
Nova verzija Apple mobilne platforme, iOS, predstavljena je u junu, kada je ova kompanija po prvi put predstavila i svoj cloud servis, iCloud. Iako se očekivalo da bi na junskoj konferenciji mogao biti predstavljen i novi iPhone, to se ipak nije desilo.
Ujedinjene nacije u ovom mesecu proglasile su internet osnovnim ljudskim pravom, a saznali smo da se na internetu nalazi trećina svetske populacije.
Tokom juna saznali smo i da Google otvara svoju regionalnu kancelariju, koja je zadužena za Srbiju, Sloveniju i Hrvatsku, a njeno sedište je u Zagrebu.
Za Srbiju prvi dan jula doneo je veliku promenu - korisnici su konačno dobili mogućnost promene operatera uz zadržavanje svog broja.
U tradicionalno manje aktivnim letnjim mesecima Sony je odlučio da u zasluženu penziju pošalje svoj MiniDisc Walkman. Google Plus je u julu i dalje u beta fazi, ali se o njemu tokom ovog meseca puno priča.
Posle “sporog” jula dolazi “spori” avgust, u kome smo po prvi put više saznali o Operaciji Facebook, koju su, navodno, najavili hakeri aktivisti okupljeni pod imenom Anonymous.
Da period odmora ne znači uvek i manje dešavanja, pokazao nam je avgust 2011. godine, kada je Google kupio Motorolu, a tadašnji direktor HP-a, Leo Apoteker, najavio ukidanje webOS-a i moguće odvajanje ili prodaju PC jedinice.
Krajem avgusta ostavku na mesto izvršnog direktora kompanije Apple dao je Stiv Džobs, a puno se pričalo i o novom iPhoneu koji je najavljivan za jesen.
U septembru otpušteni su direktori dve velike IT kompanije, HP i Yahoo, a Meg Vitmen postala je nova direktorka HP-a.
Google Plus postao je otvoren za sve, a Zakerberg i ekipa predstavili su nam po prvi put Facebook Timeline.
Po prvi put, smartfoni su u Evropi, to jest jednom njenom delu, postali prodavaniji od takozvanih običnih telefona, a Amazon je predstavio svoj pristupačni tablet.
Početak oktobra doneo je dugoočekivani novi iPhone, a samo dva dana kasnije premio je osnivač Applea, Stiv Džobs, posle dugogodišnje borbe sa rakom.
Oktobar 2011. ostaće nažalost upamćen i po smrtima još dva velika imena u IT svetu, Denisa Ričija tvorca programskog jezika C i Džona Mekartija, autora programskog jezika Lisp.
RIM je imao velikih problema sa funkcionisanjem svog BBM servisa, a Nokia je krajem meseca predstavila prve uređaje na Windows Phone platformi.
Iz HP-a stiglo je obaveštenje da PC jedinica nastavlja da posluje u sklopu kompanije.
U oktobru predstavljen je i novi Android, Ice Cream Sandwich, kao i novi Guglfon- Galaxy Nexus.
Google Music postao je zvanično dostupan u novembru, a istog meseca stigao je i novi Gmail.
Adobe je objavio da odustaje od Flasha za mobilne platforme, a iz Evropske unije stigla je poruka da se internet ne sme filtrirati.
Novembar 2011. je i mesec u kom nije nestao Facebook, uprkos brojnim najavama.
Poslednji mesec ove godine doneo je dosta polemike oko Carrier IQ softvera koji može da prati aktivnosti korisnika mobilnih telefona. Saznali smo da u 2012. godini više nećemo slušati o novim Sony Ericsson telefonima, jer će ovaj brend promeniti ime u Sony, a konačno je postala poznata sudbina webOS-a. Ova platforma postala je open source.
Kraj godine donosi mnoge liste i preglede, a što se IT sveta tiče, u decembru su objavljene igre najpopularnijih Facebook i mobilnih igara, ali i listu najzanimljivijih reklama koje smo gledali tokom sada već prošle godine.
Hakeri hoće da spreče cenzuru na internetu pomoću satelita
Izvor: Micro.rs
„Izvucimo internet izvan kontrole zemaljskih entiteta.“ Ovako glasi poziv koji je objavio hakerski aktivista Nik Far otkrivajući plan da se za sprečavanje cenzure na internetu upotrebe sateliti.
Far koji govori u ime nemačke hakerske grupe zvane Kompjuterski klub Haos (Chaos Computer Club, CCC) objasnio je u kratkim crtama njenu misiju na upravo održanom kongresu Haos komunikacija u Berlinu, izvestio je Bi-Bi-Si. Pozivajući na stvaranje „necenzurisanog interneta u svemiru“, Far je opisao projekat ovog kluba nazvan Globalna hakerska svemirska mreža ( Hackerspace Global Grid), koji će pored satelita sadržati i jeftine zemaljske stanice koje prate njihovo kretanje i komuniciraju s njima.
Far koji je predstavio ovaj projekat prošlog leta i počeo da prikuplja donacije za njegovu realizaciju, kaže da je on sad vrhunski prioritet, navodeći kao primer pretnje mrežnim slobodama Zakon o zaustavljanju mrežne piraterije (Stop Online Piracy Act, SOPA) koji se priprema u SAD, za koji neki kritičari kažu da bi mogao da izazove katastrofalne efekte na slobodu komuniciranja i način na koji se ljudi povezuju na internet.
„Hakeri su za otvorene informacije; mi verujemo da su komunikacije ljudsko pravo“, rekao je Far. „Jedini motiv našeg kluba da se lansiraju sateliti jesu znanje i želja da se čovečanstvo ponovo vrati u svemir na način koji ima smisla.“
Projektom je planirana saradnja sa nemačkom platformom Constellation namenjenoj projektima koji računare povezane na internet koriste za naučna istraživanja svega što je vezano za svemir. Plan je da se u prvoj polovini 2012. naprave tri prototipske zemaljske stanice.
Međutim, hakerima prema mišljenju stručnjaka neće biti lako, jer sateliti koji lete u niskoj orbiti, jedini kakve su amateri do sada uspevali da lansiraju, ne stoje na istom mestu, već kruže oko Zemlje i naprave ceo krug svakih 90 minuta. Nije da ne mogu da posluže za komuniciranje, ali ono će biti moguće samo u relativno kratkim vremenskim intervalima dok su im na vidiku.
Ovaj problem bi se mogao izbeći ukoliko bi se sateliti postavili u geostacioarnu orbitu oko ekvatora, ali bi se zato pojavio drugi problem – kašnjenje signala, koje bi moglo da ometa neke internetske aplikacije.
S druge strane, moraće da se suoče i s pravnom crnom rupom, jer svemir nije pod nekakvom planetarnom jurisdikcijom, tako da čak i ako sateliti budu radili kako Klub planira, svaka bi zemlja mogla da uzme zakon u svoje ruke i onemogući njihov rad.