Verski turizam: Hrišćanstvo

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Od Bazela do Radovašnice

OBNOVA SRPSKIH MANASTIRA

Od Bazela do Radovašnice

Posle više od tri decenije provedene u Švajcarskoj Milica (Abt) je postala iskušenica i ktitor manastira u zapadnoj Srbiji, a njenim novcem već je počela obnova manastirske crkve koja je srušena do temelja 1941. godine

5.jpg
Ovako će izgledati crkva iduće godine (Foto Milan Janković)


U manastiru Radovašnici, koji se nalazi u podnožju Cera, 23 kilometra od Šapca, dolazak iskušenice Milice iz Švajcarske doživljavaju kao blagoslov od Boga. Ona se nije samo duhovno posvetila crkvi i izabrala život u ovom manastiru posvećenom svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu, već je postala i njegov ktitor, poklanjajući mu celokupnu imovinu koju je zaradila tokom više od tri decenije boravka u Švajcarskoj. Njegov starešina, arhimandrit hadži Nikolaj (Mališić) veruje da će Milica (Abt) svojom plemenitošću i vrednim radom pretvoriti Radovašnicu u pravo mesto hodočašća pravoslavnih vernika.
Prezime ili skraćenica
A ona smerno, prostodušnim osmehom odgovara da se samo moli Bogu da joj da više razuma, ili da joj makar ostavi ovo što sada ima.
– Nije malo delo koje sam započela – konačno nam priznaje. – Ali, ne bih mogla ništa da uradim bez božje volje i hvala Bogu što me je tim putem usmerio.
Milica je rođena u Semberiji, u selu Brodac. Od njene dve sestre jedna se upokojila, a druga živi u Nemačkoj. Završila je muzičku školu „Kornelije Stanković” i gimnaziju u Beogradu. Pošto je poticala iz porodice na koju tadašnje vlasti nisu blagonaklono gledale otišla je u Švajcarsku 1972. godine.
Kaže da joj se ta zemlja odmah dopala jer su Švajcarci divan narod koji ceni vredne i poštenje ljude, čiste duše. Stanovala je kod jedne žene u Bazelu, učila nemački i vremenom upoznala Švajcarca, katolika, Adolfa Abta koji će kasnije postati njen muž i preći u pravoslavlje.
Prezime Abt znači iguman, a u početku je umalo doveo do prekida poznanstva.
– Bilo je pomalo i smešno kad smo se upoznali. Sećam se, kad mi je dao adresu i kad sam ja videla prezime od samo tri slova mislila sam da je napisao skraćenicu. E pa taj me više neće videti, pomislila sam. Ali kad sam od gazdarice saznala više o njemu nastavili smo da se viđamo. Kada smo se venčali za mene je sledilo novo iznenađenje, nisam ni znala da ima privatnu firmu i da pripada bogatoj porodici. Bio je juvelir, a deda i otac radili su sa bakrom, nije bilo crkve u Bazelu koju nisu pokrili bakarnim krovom – priča nam.
Friško mleko i džem
Milica je dobila posao knjigovođe u firmi, ali kako ju je crkva sve više privlačila, možda i zato što među svojim precima ima i dva sveštenika, svaki slobodan dan koristila je da pomaže u srpskoj crkvi Svih svetih, čistila je, kuvala, pevala za pevnicom, pomagala da se organizuju venčanja, sahrane i krštenja, i sa mužem pravila nafore i božićne badnjake koje su prodavali i tako davali priloge za crkvu. Nedeljom je dolazilo više od hiljadu vernika, naših ljudi iz Švajcarke, ali i Nemačke i Francuske jer se Bazel nalazi na tromeđi. U njihovoj kući česti gosti su bili vladike i brojni srpski sveštenici koji su ponekad ostajali i više dana.
– Moj muž je bio bolešljiv i više puta me je pitao šta ću ja raditi ako on prvi umre. Odgovorila sam mu da ću se posvetiti crkvi. Ćutao je, ali kada sam ga pogledala videla sam da mu je bilo milo.
Miličin muž se upokojio 3. aprila 2004. godine na Lazarevu subotu, u braku su proveli 34 godine. Ktitorka manastira Radovašnica priča nam kako je poslednjih godina dosta obilazila pravoslavne manastire u Srbiji i susednim zemljama u želji da se zamonaši, opredelivši se za ovaj manastir zbog crkve posvećene arhangelima. Razmišljala je i da svoju kuću u Bazelu pretvori u manastir, ali kako nisu svi tu ideju sa oduševljenjem prihvatili, opredelila se da dođe u Srbiju. Postala je iskušenica 3. aprila prošle godine, na Veliku subotu u Jerusalimu, pred Hramom Svetog Vaskrsenja, tačno šest godina posle smrti muža.
– Ovde je priroda čista, netaknuta, manastir ima svoju ekonomiju, možemo da otvorimo prodavnicu friškoga mleka, lekovitog bilja, čajeva, meda, naše rakije, vina, džema, sve bi to moglo da se prodaje i da se manastir od toga izdržava, kaže ova dobrotvorka.
Njeni iskušenički danu teku u iskrenoj veri da će se ne samo obnoviti bogomolja već da će se i narod sve više vraćati veri i dolaziti u Radovašnicu da se raduje njenim lepotama sa svojom dečicom i unucima.
– I ja sam prigrlila Boga kao detence majku, pa i kad ga majka istuče, ono jadniče, opet je vuče za suknju. Tako i ja, mene niko od crkve ne bi mogao odvojiti, poverava se velika dobrotvorka.
---------------------------------------------
Do krova za godinu dana
Početak radova na obnovi crkve koja je kao i manastir posvećena Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu nedavno je obeležen svečanošću kojoj je prisustvovao i vladika šabački Lavrentije, a već za 26. jul planirano je osvećenje crkvenih temelja. Arhitekta Nada Jovičić-Ivančajić ističe da će crkva biti završena za manje od godinu dana i biće verna svojoj prvoj, originalnoj verziji iz 14. veka, sa kamenom fasadom i uz neke moderne tehnologije kao što je podno grejanje i hidroizolacija.
U manastiru, za koji se smatra da je zadužbina kralja Dragutina Nemanjića nalazi se i temelj starog oltara, manja Crkva pokrova Presvete Bogorodice sazidana 1988. godine, izvor lekovite vode, dva stoletna bora i ambar koji su pod zaštitom države, potok koji prolazi u neposrednoj blizini…
-------------------------------------------------------------------------
Crkva srušena 1941.
Radovašnica je skrnavljena u doba austrijsko-turskih ratova, kao i za vreme Prvog srpskog ustanka, ali najviše je oštećena 1941. godine kada su Nemci u znak odmazde zapalili manastirske konake i druge zgrade, pri čemu je sve izgorelo, a pre toga manastirska imovina je opljačkana. Vandalski čin je završen 13. oktobra kada je minirana i do temelja srušena manastirska crkva. Najnovija obnova započela je odlukom tadašnjeg episkopa Jovana, a nastavljena dolaskom za igumana oca Nikolaja koji je 1998. godine počeo izgradnju manastirskog konaka.
---------------------------------------------------
Pomaže studente i bolesne
Milica stipendira tri studenta Bogoslovije, a za vreme rata u Bosni, u kojem je dosta članova njene rodbine poginulo, slala je humanitarnu pomoć. Obraćala se brojnim firmama u inostranstvu kako bi sakupila što više lekova, a znala je i da dođe u Republiku Srpsku i poseti neku od bolnica kako bi se lično uverila da su paketi završili na pravom mestu.
– Bila sam srećna kad god vidim da su u apoteci tačno oni lekovi koje sam poslala, da nisu nestali negde usput, priznaje naša sagovornica.


Dragoljub Stevanović
Objavljeno: 29.05.2011.
Izvor: Politika magazin
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najlepše crkve i katedrale (I deo)

Najlepše crkve i katedrale (I deo)


Crkve i katedrale obično su najfascinantniji deo
svake metropole, a ujedno su i turistički, duhovni i kulturni centar svakog grada. Evo koje crkve zaista vredi videti.

Bazilika Svetog Marka, Venecija

1.jpg

Predivan primer vizantijske arhitekture nalazi se u centru Venecije, na Trgu Svetog Marka. Raskošan dizajn i prelepi mozaici zaštitni su znak ove bazilike, ali i samog grada.

Hram Svetog Vasilija Blaženog, Moskva

2.jpg

Ovaj hram vidi se na skoro svakoj razglednici glavnog grada Rusije. Nalazi se na čuvenom Crvenom trgu i sagrađen je sredinom 16. Veka u čast pobede Rusije nad Tatarima.

Katedrala Las Lahas, Kolumbija

3.jpg

Na granici Kolumbije i Ekvadora nalazi se ova katedrala i manastir sagrađena u neo-gotskom stilu. Prema legendi, na tom
mestu
dvojici putnika ukazao se lik Device Marije na kamenu.

Katedrala Notr Dam, Pariz

4.jpg

Ova katedrala pomenuta je u brojim pesmama, predanjima i romanima, ali je jedan raoman uspeo da je spasi od rušenja. Zbog lošeg stanja u kojem je bila tokom 19. veka, gradski čelnici su planirali da je sruše, ali je čuveni francuski pisac Viktor Igo, kojem je bila veoma draga, romanom „Zvonar Bogorodične crkve“ probudio pažnju javnosti, nakon čega je odlučeno da će se ova katedrala renovirati.

Crkva Sagrada familija, Barselona

5.jpg

Ova građevina delo je čuvenog španskog ahitekte Gaudija. Iako još uvek nije završena i procenjuje se da će kraj radova biti 2026. godine, ova crkva je predmet divljenja ljudi širom sveta.

Izvor: Lepota i zdravlje




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Najlepše crkve i katedrale (II deo)

Najlepše crkve i katedrale (II deo)

Katedrala Svetog Patrika, Njujork

1.jpg


Izgrađena u gotskom stilu, ova katedrala izdvaja se iz njujorške
moderne arhitekture i uspeva da se istakne i pored toga što je okružuju višestruko više i veće zgrade Menhetna.

Aja Sofija, Istanbul

2.jpg


Skoro 1000 godina ova crkva bila je najveća na svetu. Tokom vekova bila je i manastir i džamija, a danas je jedinstveni muzej sa prelepim unutrašnjim detaljima, poput mozaika i mermernih podova.

Vestminsterska opatija, London

3.jpg


Vestminsterska opatija zapravo je Crkva Svetog Petra, a poznata je po tome što se u njoj tradicionalno sahranjuju članovi engleske kraljevske
porodice. Od nedavno ovu gotsku građevinu krase i statue deset Hrišćanskih mučenika, između ostalih i Martina Lutera Kinga.

Hram Svetog Isaka, Sankt Peterburg

4.jpg


Ovaj hram predstavlja spot tradicionalnog rusko-vizantijskog stila i starogrčke arheologije. Zanimljiv je podatak da je tokom Drugog svetskog rata ofarban u sivo kako bi se prikrila njegova impresivna zlatkasta boja i tako sakrio od neprijateljskih aviona.

Angkor Vat, Kambodža

5.jpg

U prevodu, njegovo ime znači “Gradski hram”. Sagrađen je u 12. veku i oslikava klasičnu kmersku arhitekturu, a koliko je značajan stanovnicima Kambodže pokazuje činjenica da se nalazi na zastavi ove južnoazijske države.

Izvor: Lepota i zdravlje




 
Natrag
Top