Verske sekte???

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Drago mi je da se slazes sa mnom, a veruj mi da je to samo mali deo, ima ih mnogo, mnogo vise, koje rade ilegalno. E to je mnogo gora varijanta. I ko zna koliko se zlocina pocini a da i ne znamo da iza njih stoje sekte. Ali, ponovicu, treba raditi na razvijanju svesti i upucivanju dece na prave stvari, jer jedino to moze dati neke bolje rezultate u buducnosti.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Kod nas je pod uticajem SPC-a rec sekta dobila negativnu konotaciju kao nesto strasno,sto ona u svojoj sustini uopste nije. 2 opste prihvacena tumacenja su:1.odvojiti,ocepiti se od nekoga ili necega
2.slediti nekoga ili nesto
u ovom drugom smislu sve crkve i religije su sekte jer slede nekoga ili nesto(neko ucenje) tako da sada mozete da uvidite,koliko je taj termin iskompromitovan i zloupotrebljen.Cilj Lukovica i njemu slicnih je da sve sto nije pravolsvno strpati u isti kos,sa nekim poluinformacijama i plasiti ljude.Voleo bih da vidim nekog ko ce recimo americkom predsedniku reci ti ovde nisi dobrodosao ti si sektas.Cela Amerika je po tome sektaska zemlja.Ovo je samo jedan primer apsurdnosti ovakve klasifikacije.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Kod nas je pod uticajem SPC-a rec sekta dobila negativnu konotaciju kao nesto strasno,sto ona u svojoj sustini uopste nije. 2 opste prihvacena tumacenja su:1.odvojiti,ocepiti se od nekoga ili necega
2.slediti nekoga ili nesto
u ovom drugom smislu sve crkve i religije su sekte jer slede nekoga ili nesto(neko ucenje) tako da sada mozete da uvidite,koliko je taj termin iskompromitovan i zloupotrebljen.Cilj Lukovica i njemu slicnih je da sve sto nije pravolsvno strpati u isti kos,sa nekim poluinformacijama i plasiti ljude.Voleo bih da vidim nekog ko ce recimo americkom predsedniku reci ti ovde nisi dobrodosao ti si sektas.Cela Amerika je po tome sektaska zemlja.Ovo je samo jedan primer apsurdnosti ovakve klasifikacije.

Jeste tako kako si rekao jel i hrišćanstvo u samom početku ako ćemo po gore navedenom nastalo je kao sekta,koja je sada najmoćnija na svetu jel ima najvećio broj pripadnika odnosno vernika.
Što se Lukovića tiče slažem se sa tobom(ne znam ni sama de postavi baš njegovu klasifikaciju),ja sekte negledam kroz oči pravoslavca ili katolika nego uopšteno kao jedno organizovano zlo koje truje društvo.
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
Slozio bi se sa cobiem, SPC nema ni malo tolerancije prema drugim religijama. Secam se pre par godina u Novom Sadu kada je dosla grupa Francuskih zabavljaca koji su izvodili predstave po celoj evropi u vecim gradovima. Naime, cela predstava je bila na stulama a oni su bili obuceni u crne duge kapute tako da se stule ne vide. Sve ovo se odigravalo u centru grada, potpuno besplatno kada je naisao neki od nasih popova i prijavio policiji da se okupila sekta u centru grada. Naravno, nasa mudra policija se pojavila, prekinula predstavu i isamarala nekoliko pripadnika iste. Istog dana su se pokupili i otisli iz Srbije.....i posle se pitamo zasto nas svi izbegavaju i zasto smo crna tacka evrope.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
.i posle se pitamo zasto nas svi izbegavaju i zasto smo crna tacka evrope.

Upravo tako....nešto slično se isto dogodilo i sa Hare Krišnom sa svojim sedištem u Beogradu(tačnije na Karaburmi).
Bili su jako cenjeni i svi su bili oduševljeni njihovim načinom življenja učenja itd. dok se pre nekog vremena nije ustanovilo da svoje pripadnike prvo lepo navuku na najlepši mogući način a onda ni manje ni više drogiraju ih,koriste za razne prljave poslove.Međutim tu policija ništa ne može jel imaju jaku pomoć iz inostranstva i ne dešavaju se nikakvi zločini jedino im je zabranjeno njihovo paradiranje po ulicama,ali to ih ne sprečava da i dalje rade to što rade.

Lično sam upoznala devojku koja se priključila Hare Krišni samo zato jel je ovisnik o heroinu a tamo ga dobija besplatno....naravno mora se odužiti na neki način ali pošto nema para ona kaže da joj je dobro :???:
 
ADMINISTRATOR
Učlanjen(a)
01.01.1970
Poruka
2.888
Kako mislis slicno, ja sam rekao da su dosli zabavljaci iz strane zemlje a proterani su kao sekta iako nemaju veze sa nikakvom sektom, ljudi iz pozorista, a to sto sam poslednje rekao je moje misljenje da smo veoma konzervativan narod sa kojim se vrlo lako manipulise a drzava i crkva to iskoristavaju.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Sektasi su slatkorecivi... vrebaju prvo klince, adolescente, koji se traze i povodljivi su. Zavrsila sam muzicku skolu koje se nalazi na Vracaru, vrata uz vrata sa Adventistickom crkvom (to su oni u narodu poznati kao Subotari). Elem, prvo sto sam na I godini saznala od svog razrednog staresine bilo je: "Deco, pored nas je sekta, Adventisticka crkva, budite obazrivi, i najbolje uopste ne stupajte u bilo kakve razgovore sa njima". Bilo je to pred kraj '80-tih godina, kada se o sektama nije toliko pricalo ovde.
Nasuprot njima, meni su Hare Krishne bile zanimljive. Pocev od muzike, preko veterijanske kuhinje, do yoge. Elem, indijsku muziku i danas volim, meso skoro da ne jedem, mada nisam vegeterijanac, a yogu praktikujem - kao neku vrstu malo drukcije gimnastike, bez ulazenja u samu filosofiju. Ali mi bez obzira na sve to, nikada nije palo na pamet da udjem u sektu jer to ipak nikada nisam videla kao svoje.
Krstila sam se kasnije, jer sam dete iz vremena socijalizma, pa nisam krstena na rodjenju. Ali cak i tada, u srednjoj skoli, kada sam lako mogla da se nadjem u necemu takvom, rekla sam sama sebi - pa ti si Srpkinja, zasto bi pored nase pravoslavne vere i Isusa Hrista verovala u nekog tamo indijskog Krishnu? To je bukvalno bila recenica koja mi je tada bila u glavi.
Sekte jesu zlo. Neko jednom rece "rak na kozi Hriscanstva". Zna se sta su religije, a sta su sekte - otpadnici od religije, kojih je bilo jos dok je Isus hodao zemljom.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Kako mislis slicno,

Slično u smislu da su isto proterani sa ulica,pošto su se do tada ljudi odušebljavali njihovom muzikom....naravno ne iz zemlje kao u slučaju koji si ti naveo i koje je naš narod pogrešno shvatio skroz....pogotovo u današnje vreme,svi koji su i malo čudni....npr. imaju čudan način odevanja,na telu istetoviranu tetovažu sa nekim simbolom koji ta osoba možda i ne zna šta predstavlja odmah ga proglase sektašem.Ima i toga.
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Sektasi su slatkorecivi... vrebaju prvo klince, adolescente, koji se traze i povodljivi su. Zavrsila sam muzicku skolu koje se nalazi na Vracaru, vrata uz vrata sa Adventistickom crkvom (to su oni u narodu poznati kao Subotari). Elem, prvo sto sam na I godini saznala od svog razrednog staresine bilo je: "Deco, pored nas je sekta, Adventisticka crkva, budite obazrivi, i najbolje uopste ne stupajte u bilo kakve razgovore sa njima". Bilo je to pred kraj '80-tih godina, kada se o sektama nije toliko pricalo ovde.
rekla sam sama sebi - pa ti si Srpkinja, zasto bi pored nase pravoslavne vere i Isusa Hrista verovala u nekog tamo indijskog Krishnu? To je bukvalno bila recenica koja mi je tada bila u glavi.
Sekte jesu zlo. Neko jednom rece "rak na kozi Hriscanstva". Zna se sta su religije, a sta su sekte - otpadnici od religije, kojih je bilo jos dok je Isus hodao zemljom.

Eto i razredni stresina kobajagi skovovan covek,komunsta ili posle socijalista,sve sto je znao da kaze o svojim prvim komsijama skole,je isto sto i kaze jedan seoski pop nista vise.Neosnovani strah zbog idoktrinacije,neznanja i straha.
Tesko da SPC ispoveda Isusa Hrista,pre ce biti gomilu obicaja koje je su Srbi praktikovali kao pagani,jer je opste poznato da su Srbi veom akasno iveoma tesko prihvatili hriscanstvo,pa su u najvecoj meri zadrzali svoju pagansku religiju samo zaodevenu u kvazi hriscanstvo.

Ne zaboravi da su Jevreji za sledbenike Isusa govorili"sekta Nazarenska"i da je Isus sektas,shodno tome opet ponavljam da sama rec sekta iz ovog primera vidimo nema negativnu konotaciju,jer su onda svi sledbenici Isusa Hrista(u ovom slucaju) i ostalih religija sektasi,jer slede nekoga ili necije ucenje
 
Član
Učlanjen(a)
21.06.2009
Poruka
80
Neki državni zvaničnici nastavili su da kritikuju manjinske verske grupe kao„sekte”, „sataniste” i „devijantne”. Za vreme niza predavanja u septembru 2007.god. viši policijski inspektor u Beogradu Zoran Luković je u nekoliko navrata u javnim izjavama izjednačavao protestantske crkve sa „satanističkim sektama“.

Ovo je citat iz nečega što se zove "2008 State Department Religious Freedom Report" ima ga u pdf-u na http://belgrade.usembassy.gov/policy/reports/2008%20State%20Department%20Religious%20Freedom%20Report.pdf

Lično ne volim Amere zbog ne-tako-davne-prošlosti, ali zato cenim njihovu pragmatičnost. Oni Srbiju vide kao 84% srpsko-pravoslavne veroispovesti, takva verska demografija je nastala za vreme vladavine S. Miloševića. Tada su nekako zajedno nicale nove crkve, budila se nacionalna svest i otkrivale se istorijske istine o Srbima kao božjem narodu. Epilog je poznat.​

Neko mi je rekao da postoje i "ekonomske sekte" kao na primer RotaryClub, koji je osnovan u isto vreme kad je nacionalna svest kulminirala:thinking:.​
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top