Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
London je svakako metropola ispred svog vremena u kojoj je uvijek neka akcija, bilo u svijetu mode, dizajna, arhitekture ili shoppinga. U njemu se isprepliću tradicija i moderna era, a izbor događaja u trgovinama, parkovima, pozorištima i muzejima čini ga omiljenim odredištem ljudi iz celog sveta.
Zabava u Londonu
U Londonu je, zna se i najbolja zabava - omiljena okupljališta nakon radnog dana su svima pubovi, a posebno će vam zanimljiv biti pub Sherlock Holmes (Norhumberland Street) jer je u njemu originalna radna soba poznatog detektiva. Ipak, najzabavniji su klubovi. Najbolji je, kažu Britanci, Fabric, a poslije njega Ministry of Sound, u kojem su najluđi gradski partyji. Ljubitelji rapa i housa, pak, vole Herbal, a oni koji žele vidjeti gdje se zabavljaju mladi članovi kraljevske obitelji te Bjork, Roberto Cavalli i zvijezde, mogu posjetiti Cristal Club. Zaljubljenici u jazz će, pak, uživati u jednom od najboljih svjetskih jazz klubova: Ronnie Scott´s u Sohou. Volite li Rolling Stonese, posjetite The 100 Club, jer su oni u njemu svirali puno prije nego što su postali poznati.
Shopping, shopping, shopping!
Jasno, uživat ćete i u shoppingu jer su u Londonu najbolji dućani - jeftina odjeća nalazi se na Oxford streetu gdje su Zara, H&M, Topshop, dok su dizajnerske kreacije u Slone Street, te između Bond Street i South Molton Street. Naravno, i poznata kuća Harrods je meka za svakog pravog shoppingholičara. Čuveni sajam Portabello mjesto je gdje možete naći sve od igle do slona, no najmudrije je tamo kupovati subotom, kada se prodaju najraskošniji izlošci antikviteta među kojima je engleski namještaj, srebrnina, europski porculan, keramika s Orijenta...
Hrana i specijaliteti
I, naravno, kad ste u Londonu, morate okusiti legendarni britanski puding. Degustirat ćete ga, kao i ostale specijalitete, u čuvenom restoranu Kensington palace gdje ćete ručak od tri slijeda platiti oko 20 funti. Poznat je i Below Zero, restoran i lounge bar s nizom delicija, te bar Absolut Icebar London odmah pokraj njega, u kojem je sve napravljeno od leda iz švedske rijeke Torne, a temperatura je cijelo vrijeme oko 5 stepeni celzijusa.
Želite li otkriti najstariji restoran u gradu, otiđite u Rules, čuven po bogatom izboru sira, te janjećoj pečenki, dok kuhinju Golog kuhara Jamie Olivera možete okusiti u restoranu Fifteen. U gradu su i brojne internacionalne kuhinje, sa svih krajeva svijeta – japanska, tajlandska, grčka, vijetnamska i indijska, a najbolji restorani su Aladdin, Muhin, Cafe Naz i Sampan. Kaže se da u Londonu niko nije stranac – ovaj grad, naime, nije samo prijestolnica Ujedinjenog kraljevstva, nego, na neki način, i cijele Europe. Duh prošlih vremena, kojeg odražavaju Parlament Houses, Tower Bridge, St. Paul´s Cathedral i The Tower of London miješa se sa suvremenim licima grada. Metropola na Temzi je važno kulturno, ekonomsko i obrazovno središte s besprijekornom modernom arhitekturom. Sam grad ima oko 7.5 miliona stanovnika, a još nekoliko miliona živi u širem metropolskom području.
Plavo-zeleno more, beli pesak, oštro stenje, i predivan pejzaž. Zbog tamne vode imate utisak kao da se nalazite na samom kraju sveta, a nakon dugog i komplikovanog puta čini se kao da ste na nekom egzotičnom mestu.
Photo: LiamDC / Flickr
Na ostrvu North Uist (Severni Uist) nedavno je otvoren ekološki pansion Doctor's Bothy, smešten na zapadnoj obali ostrva. Malo niže nalazi se mali loh (škotsko jezero), nekoliko razbacanih kuća komune Hosta, pojas priobalne niske trave koju lokalci zovu machair, jedna plaža sa karipski belim peskom, tirkizni zaliv, i okean koji se prostire sve do Amerike.
Sa obale se vide ostrva Monach, proglašena za nacionalni prirodni rezervat - nalaze se na oko pet milja udaljenosti. A ako vam sunce ne bije u oči, možete videti i udaljenija ostrva St. Kilda.
North Uist se nalazi na krajnjem zapadu. Talasi okeana na obalama melju školjke i prave šljašteće bele plaže, a taj fini pesak se zatim pretvara u machair, izuzetno plodne pašnjake koji se uvek nalaze između obale i tresetišta, i koji su jedno od najređih staništa u Evropi.
Severni Uist je nasipima povezan sa ostrvima Benbecula i Južni Uist, i čini središnji deo arhipelaga Spoljašnji Hebridi. Na severu se nalaze Lewis i Harris, a na jugu je Barra - plus bezbrojna manja ostrva. North Uist je značajno ostrvo - deseto po veličini u Škotskoj - ali sa manje od 1.500 stanovnika. Razlog tome je i činjenica da je više od polovine površine North Uista pokriven vodom - svežom i plimskom, kao i neobičnom mešavinom jezera i jezeraca (lochs i lochans), kao i bara smeštenih nisko na tresetištu. Zbog takve konfiguracije terena, kretanje s jednog mesta na drugo je komplikovano, i u mnogome zavisi od prirodnog svetla.
Do North Uista se teško stiže. Od Glazgova do ostrva Benbecula možete doći avionom, ali ako već idete na ekološki odmor, onda je malo besmisleno putovati avionom. Najbolja putanja bila bi sesti na feribot u mestu Troon u kopnenoj Škotskoj do ostrva Arran, zatim preći autom na drugu stranu ostrva, sesti na feribot do mesta Mull of Kintyre, i zatim opet autom uz poluostrvo, sledeći drum od Fort Williama do Mallaiga. Odatle pređite na Southern Skye, vozite kroz Cuillin do mesta Uig, i na kraju uzmite feribot do mesta Lochmaddy na North Uistu. Opcija je i da vozite direktno autoputem A82 i feribotom pređete na Skye kod Kyle of Lochalsh. Taj put kroz Glen Coe je takođe impresivan, ali nije ni izdaleka toliko zabavan, jer ćete uglavnom prelaziti mostove umesto da se vozite feribotom.
Plavo-zeleno more, beli pesak, oštro stenje, i predivan pejzaž. Zbog tamne vode imate utisak kao da se nalazite na samom kraju sveta, a nakon dugog i komplikovanog puta čini se kao da ste na nekom egzotičnom mestu. Osim toga, leti je često sunčano, a dani su apsurdno dugi.
Pansion Doctor's Bothy je idealno mesto za uživanje na North Uistu, ali se do tamo teško dolazi. Prvo se iz mesta Lochmaddy ide 20 milja jednom kolovoznom trakom, a zatim više od pola milje uzbrdo, izuzetno strmim i nezgodnim makadamom. Preporuka lokalaca je da koristite sopstveni prevoz samo ako imate džip ili neki slično 4x4 vozilo, mada se dešava da turisti uspeju da stignu i nekim malim autom kao što je Renault Clio.
Pansion je Doctor's Bothy je nedavno otvoren, i to u neverovatno atraktivnom okruženju. Enterijer je istovremeno i vrlo prijatan i vrlo funkcionalan, sa brodskim podom i stepenicama od kovanog gvožđa. Gde god je moguće, koristi se reciklirani materijal, a ispred pansiona postoji jedan prijatan kutak sa izuzetnim pogledom.
Doctor's Bothy nije priključen na električnu mrežu, već se struja generiše na licu mesta preko solarnih ćelija i jedne male turbine koju pokreće snaga vetra. Struja koja se dobija iznosi 150 vati na sat tokom leta, a skladišti se u baterijama. Poređenja radi, lap top troši oko 70 vati za sat vremena, a osvetljenje bungalova oko 12 vati. Voda se greje na ugalj, a frižider i kuvanje su na gas. Zbog ograničene energije, ne možete uključivati aparate koji troše velike količine energije, tako da se ne dozvoljava upotreba pegli, električnih grejača vode, kao ni konzola za kompjuterske igre. Raspoloživa količina struja može da bude sasvim dovoljna, iako nije jasno zbog čega nije instalirana veća turbina i zbog čega se 40 vati "baca" na televizor koji uopšte ne pripada ovakvom okruženju.
I na Južnom Uistu ćete imati šta da radite - možete se npr. voziti brodom i posmatrati kitove i foke. Na ostrvu Benbecula je odlično pecanje, a postoji i dobar teren za golf, ali ne ekskluzivan, već sasvim običan. Ali, ovde je najbolje dane provesti u pešačenju. Krenite kroz izmaglicu beskrajnim peščanim dinama ka nenaseljenom plimskom ostrvu Vallay, ili kroz rezervat Balranald koji je smešten na pašnjacima machair.
KAKO STIĆI
Doctor's Bothy, Baleloch, North Uist, za četiri osobe. Cena za sedam dana u špicu sezone je £475 (€580), od aprila do oktobra. Možete rezervisati preko sajta Unique Cottages (unique-cottages.co.uk).
Feribot (kompanijom Caledonian MacBrayne) od mesta Uig na ostrvu Isle of Skye do mesta Lochmaddy na ostrvu North Uist za auto i dve osobe košta £67.40 (€82). Za tačan red vožnje posetite sajt calmac.co.uk.
(Guardian)
--------------------
HEBRIDI
Hebridi su arhipelag dug oko 200 kilometara pored zapadne obale Škotske. Dele se na dve grupe ostrva, Unutrašnji Hebridi (Islej, Jura, Skaj, Mal, Razaj, Stafa i Mala ostrva), i Spoljašnji Hebridi (Bara, Bernerej, Haris, Luis, Severni Uist, Južni Uist i Sv. Kilda)
Arhipelag se sastoji od oko 500 ostrva, ali je naseljeno samo 70 do 80 ostrva (oko 45.000 stanovnika). U geološkom smislu, stene Hebrida su najstarije stene Britanskih ostrva, a najviši vrh je na ostrvu Skaj, visok 993 metra.
Većina govornika škotskog gelskog jezika živi na Hebridima, ili je poreklom sa ovih ostrva. Otuda je neobično da gelsko ime ovih ostrva (Innse Gall) znači "ostrva ne-gela" ili "ostrva stranaca". Ovaj naziv potiče iz vremena vikinške vladavine.
Klima
Usled uticaja Golfske struje na ostrva imaju blagu klimu sa čestim kišama, ali jakim vetrovima.
Čuveni londonski hotel "Savoj" ponovo je otvoren posle skupe rekonstrukcije koja je trajala oko tri godine i koštala 250 miliona evra.
Slavni britanski glumac Stiven Fraj, imao je čast da bude prvi gost renoviranog hotela. Okruženog brojnim fotografima, njega je dočekala uprava hotela u ogromnom holu koji je sačuvao ambijent art dekoa uprkos impozantnim radovima.
"Nije reč o transformaciji hotela, već o njegovoj obnovi. Želeli smo da sačuvamo tu baštinu i samo da je malo više istaknemo", rekao je direktor prodaje hotela Sajmon Gilks.
Prvi luksuzni hotel izgrađen u Londonu 1889. godine, "Savoj" je bio jedino zdanje te vrste koji je imalo struju. Smešten blizu Temze u samom centru grada, on za London predstavlja ono što je "Ric" u Parizu - uostalom, njegov bivši direktor je bio Sezar Ric, osnivač istoimenog hotela.
U londonskom hotelu su odsedali Lorens Olivije, Šarl de Gol, Klod Mone i Sara Bernar, koji su tu imali svoje apartmane. Hotel, koji je u međuvremenu kupila kanadska kompanija Fermont, 2007. je zatvoren zbog rekonstrukcije koja je prema prvobitnim planovima trebalo da se okonča 2009. i košta 115 miliona evra.
Cene smeštaja u ovom luksuznom hotelu su između 344 i 11.500 evra za noć.
Korišćenjem panoramske kamere u magičnim trenucima izlaska i zalaska sunca, fotograf Mark Denton je snimio neke od najlepših krajolika Engleske za svoju novu knjigu "Engleska: Panorame". Uživajte u istinskim prirodnim lepotama.
Engleska prestonica svakom pruža neki vid zabave, a tu su i mnoge gradske atrakcije Put u London
Današnji London svakom će pružiti neki vid zabave. Za one koji su zainteresovani za istorijsko i kulturno nasleđe grada, Tauer je odlično mesto da se započne pustolovina. Konstruisan je u 11. Veku, a tokom svoje istorije nekoliko puta je obnavljan. I dalje je jedna od najvećih atrakcija smena straže u Bakingemskoj palati.
Za one koji preferiraju luđi provod, tu su mnogobrojni barovi, pabovi i noćni klubovi za svačiji ukus.
Prevoz Transport u Londonu je savršen, a na raspolaganju su vam autobusi, metro, tramvaji, vozovi i taksi. Prevoz je prilično skup.
Metro sistem je podeljen na šest zona, sa glavnom oblašću centra Londona. Svaka linija ima svoju boju i ime. Retko ćete čekati metro duže od pet minuta. Snalaženje je vrlo jednostavno jer se na svakoj stanici mogu naći razne mape metroa. Karte moraju biti kupljene na stanici kod prodavaca ili iz automata. Pojedinačna karta u jednom pravcu je neverovatnih 1,50 funti. Autobusi voze po celom gradu, a kartu možete kupiti na stanici, ali i kod vozača. Jedna vožnja košta približno funtu, a jednodnevna karta je oko 3,90. Karakterističan crni taksi vam je uvek na raspolaganju kada je upaljeno žuto svetlo. Skuplji je vid prevoza, ali može biti ekonomičan za vožnju van centra. Mnogi taksisti omogućavaju naplatu putem kreditnih kartica.
Propusnice i upozorenja
Ukoliko želite da razgledate grad, preporučuje se „londonska propusnica“ koja košta 12 funti i omogućava posetu preko 50 atrakcija širom grada, što vam može uštedeti i do 400 funti. Ali, dosta atrakcija ne naplaćuje ulaz pa vam se tada ne isplati kupovina ove kartice. Tu je i „heritidž propusnica“, koja dopušta ulaz u preko 600 istorijskih objekata, zamkova i bašti, a košta 22 funte za četiri dana. Što se nikotina tiče, Britanci imaju prilično negativan stav prema pušenju u javnosti. Kazne su prilično visoke, ali većina restorana i drugih objekata za turiste imaju posebne prostorije za pušače.
Bakingemska palata i „Herods“
Pored toga što je to zvanična rezidencija kraljevske familije, Bakingemska palata je takođe administrativni centar monarhije i ima najverovatnije najpoznatiju fasadu na svetu. Iako je palata ukrašena i dekorisana dragocenim umetničkim delima iz kraljevske kolekcije, jedne od najvećih umetničkih kolekcija u svetu danas, nije galerija niti muzej. Ona je uglavnom u funkciji članova kraljevske porodice. Godišnje je poseti oko 50.000 ljudi kao gosti na prijemima, ručkovima i večerama i na kraljevskim baštenskim žurkama. Obični posetioci mogu je posetiti u nekim organizovanim turama i obići samo neke njene delove. „Herods“ je čuvena robna kuća koja se nalazi na trećem mestu po posećenosti kao turistička atrakcija Londona.
Najposećeniji „Madam Tiso“ i „London aj“ „Madam Tiso“ je jedan od poznatih muzeja voštanih figura u svetu sa više od 400 modela poznatih zvezda, političara, kraljevske porodice i sportista, kao i brojnih poznatih kriminalaca i mafijaša. Tu se nalazi i londonski planetarijum, takođe jedan od najvećih, spreman da zapanji turiste pogledom u univerzum. S visinom od 135 metara i težinom 250 autobusa, „London aj“ je jedna od najspektakularnijih zdanja nove gradnje. Sa neverovatnim pogledom na većinu londonskih glavnih atrakcija, kao i mesto sa koga je moguće videti panoramu grada. Ivan Kovačević Izvor: ALO
Pilarska ostrva se nalaze u Škotskoj i vulkanskog su porekla. Pogledajte kako čudno izgleda njihova struktura.
izvorazizabava
Dodato posle 9 Sati 15 minuta:
--------------------------------------------------------------------------
Slike starog Londona
Ovakvu kolekciju starih fotografija bi ste verovatno mogli da vidite u nekoj galeriji ali pošto ste se udobno smestili u vaše stolice uživajte, zato što mi donosimo umetnost u vaše domove.
Najstariji sistem podzemne železnice – Londonski metro
Najstariji sistem podzemne železnice – Londonski metro
Blic
Londonski metro otvoren je 1863. godine, i najstariji je sistem podzemne železnice u svetu. Podzemni, kako ga lokalno stanovništvo skraćeno zove, čini deo okruga Krug, Hamersmit i Siti linije i Metropolitan linije. Londonski metro dnevno u proseku preveze preko 3 miliona ljudi, a rekord je zabeležen u periodu između 2006. i 2007. godine, kada je podzemnu železnicu koristilo preko milijardu ljudi.
Londonski metro je najstariji sistem podzemne železnice u svetu foto: London Attractions Guide/flickr.com
Izgradnja železnice u Velikoj Britaniji počela je u ranom 19. veku, kako bi se rasteretila gužva čiji je uzrok nastanka industrijski razvitak i porast broja stanovnika. Prva trasa metroa nalazila se između Pedingtona i ulice Feringdon, u dužini od 4 km. Zatim, gradnja se nastavlja, a nova trasa bila je između Vestminstera i Južnog Kensingtona. Ove dve trase činile su današnju Kružnu liniju, a ti tuneli su i dalje u upotrebi.
Most na Temzi foto: Annie Mole/flickr.com
Prelazak preko Temze moguć je od 1869. godine, kada počinje da se koristi tunel koji ide ispod same reke - prvi tunel takve vrste u svetu. Takođe, otvara se još jedna linija ispod Temze, između Tauera i Bermondzija. Međutim, i pored velikih pogodnosti otvaranja železnice, kolaps u gradu je nastajao zbog zatvaranja saobraćajnica radi obavljanja radova. Nalazi se rešenje: izgradnja dubinskih podzemnih linija. Prva dubinska linija spajala je južni i centralni deo Londona, i bila je duga 5 km. Puštanjem ove linije u rad, svet dobija prvu elektrifikovanu dubinsku liniju podzemne železnice.
Londonski metro u proseku preveze 3 miliona ljudi dnevno foto: tompagenet/flickr.com
Londonski metro doživljava procvat tokom 20. veka: otvaraju se nove linije, a stare se elektrifikuju. Takođe, menja se i izgled metroa, jer celom mrežom upravlja kompjuterizovana centrala, uloga vozača je samo da otvara i zatvara vrata i da u slučaju kvara automatskog sistema preuzme kontrolu nad vozilom.
Viktorija stanica je u potpunosti pod zemljom foto: currybet/flickr.com
Najveća tragedija u istoriji Londonskog metroa desila se 2005. godine, a to je napad bombaša samoubice. U razmaku od 50 sekundi desile su se 3 eksplozije, i to u vreme „jutarnjeg špica“. Povređeno je oko 600 ljudi, materij
[h=1]London između prošlosti i budućnosti [/h] Izvor: tportal.hr |
Putovati znači, između ostalog, i posmatrati kako se svet oko nas neprekidno menja. Ako želite da iskusite takav fenomen, najbolje bi bilo da posetite London.
Rev Stan / Flickr.com
Ništa ne menja i nas i prostor kojim putujemo kao što to čini tehnologija. Kad putnik danas dođe u London, umesto kišobrana i šešira koji su nekada vladali slikama ulica u centru, ugledaće ljude koji žure pločnicima s iPhone-onima u rukama.
Crvene telefonske govornice, jedan od simbola Londona, opstaju još samo u centru gde se vrzmaju turisti. Njihova je, čini se, jedina funkcija da budu dekor za turističke fotografije s putovanja snimljene mobilnim telefonima.
Londonske govornice su primer kako tehnologija menja sliku grada. Naime, telefonske govornice u koje gotovo niko ne ulazi kako bi telefonirao kuriozitet su koji ima ograničeni rok trajanja.
Vrlo brzo, za deset ili petnaest godina, pojaviće se generacija, ako već nije, koja će kad dođe u London gledati u te čudne crvene "kutije" od metala i stakla i pitati se čemu one služe?
Veliki gradovi, za razliku od provincijskih mesta na rubovima zemalja, žive i menjaju se brzo. Zato ih je zanimljivo posmatrati iz te perspektive. Njihove promene ujedno su i slika nas samih.
Kad putnik kom je javna telefonska govornica deo njegove kulture stane pred londonsku telefonsku govornicu, ona je više od crvene "kutije". To je slika jednog drugog vremena kad je i sam ubacivao novčiće i na primer napeto čekao da neko digne slušalicu s druge strane.
Portobelo Street (Foto: Dieter W / Flickr.com)
London je mnogostruk. On je prošlost, sadašnjost i budućnost na jednom mestu kao malo koji grad na svetu. Šetnja ulicom Portobello road to najbolje oslikava.
Nekada tek jedan od londonskih buvljaka, nakon filma iz 1999. "Notting Hill" s Džulijom polako, ali sigurno ustupa mesto modernim dizajnerskim trgovinama s enterijerima koje su uređivali arhitekti zvučnih imena.
Ipak, buvljak nije nestao. Polovna garderoba u rasponu od kišnih mantila Burberry iz vremena dok su se još radili u Engleskoj, a ne u Kini, pa sve do predivnih tropskih bluza Kraljevske mornarice još uvek se mogu pronaći na Portobello Road.
Dizajnerska odeća, ručno rađena keramika, kao i stare prašnjave uniforme kraljičine garde smestili su se jedni do drugih.
Buvljak je star, a dizajnerski butici mladi. Kao i svemu što živi, i buvljaku će jednom doći kraj. Buvljak je star ne samo jer se na njemu prodaju stare stvari u trgovinama koje je "dizajniralo" haotično nabacivanje stvari, već i po govoru ljudi koje rade u tim skladištima uspomena.
Na buvljaku su mahom stariji ljudi koji govore neobičnim, i ponekad teško razumljivim engleskim jezikom londonskih predgrađa, dok u buticima rade mladi sa svih strana sveta.
Bekingemska palata (Foto: jimmyharris / Flickr.com)
Ono što je London nasledio od prošlih vekova - kad je bio centar imperija u kojim sunce nikad ne zalazi - je kosmopolitski duh.
Svi jezici svijeta, rase i vere, žive i rade u tom velikom gradu i kreiraju njegov život i njegove promene.
U London valja doći jednom, drugi put, i treći. Koliko se stigne. Gledati ga kako se menja, stari, stiče bore. Gledati kako neki pokušavaju, s više ili manje uspeha, da napravie "face lifting" njegovih starih obala uz Temzu.
Sesti na stepenice trga Trafalgar na s grandioznim spomenikom admiralu Nelsonu koji je 1805. porazio francusko špansku flotu i postavio temelje iz kojih je mala ostrvska zemlja postala ogromna imperija.
Uputiti se zatim uzbrdo ulicom Regent prema Oxford street-u gdje su španske modne kompanije u potpunosti istisnule englesku "modnu flotu". Kao što je nekad Britanija kraljice Viktorije izgradila kolonijalnu silu, danas su Španci zavladali trgovačkim prostranstvom "u kom sunce nikad ne zalazi".
Obilazak Oxford street-a ne znači samo razgledanje izloga i kupovinu. Ako neko odmah odmahuje rukom na pomen obilaska trgovačkih ulica kao na gubljenje vremena u poređenju s posećivanjem raskošnih londonskih muzeja, verovatno nije u pravu.
I vreme provedeno na Oxford street-u i njegovim trgovinama vredno je putovanja. To je slika živog grada, Londona sadašnjosti.
Bat je rimsko nalazište i jedino mesto u Engleskoj u kome se nalaze termalni izvori, koji su još uvek u funkciji (još od 43. godine nove ere). Ovo prelepo englesko mesto nalazi se u regionu Samerset, 156 km zapadno od Londona. Na površini od 29 km2, koliko Bat zauzima, živi oko 90.000 stanovnika, a godišnje ga poseti preko dva miliona turista.
Bat je grad bogate istorije foto: idleformat/flickr.com
Bat je osnovan u doba Rimljana, 43. godine nove ere, i to kao banja. Poznat je po tri termalna izvora, i po tome što su njegova kupatila vrlo dobra za lečenje brojnih hroničnih oboljenja. Bat dobija status grada 1590. godine. Na UNESCO-v spisak svetske baštine upisan je 1987. godine.
Bat se nalazi pod zaštitom UNESCO-a foto: Martin Pettitt/flickr.com
Bat je grad bogate istorije, dragulj klasične i džordžijanske arhitekture. U samom gradu, ali i u mestima u njegovoj okolini, dosta toga treba videti i obići. Bat je mesto u kojem se nalaze neke od najboljih arhitektonskih znamenitosti Evrope. Svetski poznata znamenitost i simbol Bata je Kraljevski polumesec.
Kraljevski polumesec foto: Dave Hamster/flickr.com
Kraljevski polumesec je veličanstvena građevina koja ima oblik polumeseca, a građena je u periodu od 1767. do 1775. godine. U zgradi se nalazi muzej, preko 30 kuća, koje su pretvorene u stanove i kancelarije. Najviše je onih koje su u privatnom vlasništvu. Prostorije Kraljevskog polumeseca nekoliko puta korišćene su za snimanje filmova i televizijskih programa.
Pultenei most foto: eGuide Travel/flickr.com
U Batu se nalazi jedan od najlepših svetskih mostova – Pultenei most. Most je sagrađen 1773. godine, i prelazi preko reke Avon. Pultenei most jedan je od ukupno četiri mostova na svetu u kojem se nalaze prodavnice sa obe strane. Važi za najromantičniji most na svetu.
Rimska kupatila foto: Shane Global Language Centres/flickr.com
Brojni parkovi, muzeji, ckrve nalaze se duž grada i upravo su to znamenitosti i atrakcije grada koje privlače turiste iz svih krajeva sveta. Takođe i rimska kupatila i tri termalna izvora koja i dan-danas rade. Bat važi za najbolje očuvanu antičku banju u Evropi.
Bat važi za najbolje očuvanu antičku banju u Evropi foto: idleformat/flickr.com
Bat ima umerenu klimu, vlažniju i blažu u odnosu na ostatak zemlje. Prosečna godišnja temperatura je 10 C. Najtopliji meseci su jul i avgust, kada je prosečna dnevna temperatura maksimum 21 C. Tokom zime temperatura ne pada ispod nule, kreće se od 1 do 2 C.
Doputovali ste u Veliku Britaniju i “žedni ste” novih znanja. Ne idite do Tornja, niti Britanskog muzeja - uputite se pravo u pab!
Osnovna pravila za pivopije u Britaniji
Zaboravite na Pikadili Cirkus i Londonsko oko; njih posećuju samo turisti u grupnim turama. Da biste zaista osetili kako ljudi u Velikoj Britaniji žive, morate otići na ona mesta na kojima oni provode najviše vremena, ili barem, najviše uživaju. Reč je naravno o pabovima.
Pab, odnosno na engleskom "pub", zabravo je skraćenica od "public house", to jest "javne kuće" i nastao je kao suprotnost klubovima. Tu se već vekovima odvija društveni život Britanaca. Tu možete sedeti, ili stajati, razgovarati, ili kontemplirati, gledati ljude (pažljivo) ili svoja posla i sve to po ceni jednog piva. Tu se, međutim, stvari malo komplikuju - teško je poručiti piće kada ne poznajete terminologiju i kako stvari funkcionišu.
Predstavljamo vam mali pravilnik naručivanja piva u Velikoj Britaniji.
Pravilo 1: Ne možete samo ući u pab i reći "dajte mi pivo", bez obzira na to koliko to ljubazno izgovarate. Čak i najskromniji pabovi imaju barem četiri - pet vrsta točenih piva, a neki i više od deset i svako od njih je različito.
Pravilo 2: Standardna doza je pinta. Ipak, čaše od pola pinte su uvek na raspolaganju, pa se odlučite za njih ako želite da isprobavate različite vrste.
Pravilo 3: Ne tražite toplo pivo, čak ni ako mislite da se tako našalite. Većina piva čuva se u podrumima u kojima je hladno tokom cele godine.
Pravilo 4: Pivo se sipa na dva različita načina: Ručne pumpe koriste se da povuku manuelno pivo iz drvenih buradi. Takvo pivo obično se zove "real ale", budući da se pravi na tradicionalan način, bez pasterizacije. Pivo koje se sipa sa standardnih "točilicia" dolazi iz metalnih buradi i više su gazirana. Većina pabova takođe ima i flaširana pića.
Pravilo 5: Nemojte se plašiti da konsultujete osoblje paba, jer će vam rado preporučiti dobro pivo. Ipak, i za to je potrebno da poznajete osnovnu terminologiju.
Piva u ponudi britanskih pabova
Gorko (Bitter) - Britanci se tradicionalno opijaju uz tamno zlatno pivo (golden-amber ale) koje je glatko i negazirano. Većina proizvođača sa Ostrva pravi dve ili tri vrste čiji ukus i jačina variraju (obično imaju između 3,5 i 5,5 odsto alkohola). Kao što sam naziv ukazuje, ima gorak ukus koji potiče od hmelja dodatog tokom fermentacije.
Većina pabova nudi više gorkih piva. Iako je "Bass" verovatno najpoznatije tamno pivo u Britaniji, to je ujedno i prva kompanija koja je registrovala logo u Velikoj Britaniji. Jedna od najboljih sorti u Londonu je "Londonskii ponos" (London Pride) iz Fulersa i služi se i flaširano i točeno.
Blago tamno (Mild ale) - Tamno smeđe pivo sa zaokruženim slatkastim ukusom najčešće se pije u severnoj Engleskoj. Kako sam naziv govori, blažeg je ukusa od gorkog (koristi se manje hmelja) ali to ne znači da ima manje alkohola. Kada je flaširano obično se zove "Brown Ale".
Jako tamno (Stout) - Gusta, crna sorta kakvu proizvodi Ginis prodaje se širom sveta i gotovo u svakom pabu u Velikoj Britaniji. Proteklih godina ima sve veću konkurenciju, naročito od strane manjih kompanija koje nude složenije (obično blaže) verzije. Jedno od najboljih je Samuel Smith’s Oatmeal Stout, koje se proizvodi u Jorkširu, ali se flaširano prodaje širom Ostrva.
Slabo tamno (Porter) - Upotreba pečenog hmelja daje ovoj sorti dramatičniju tamno smeđu boju, ali nemaju ni izbliza tako bogat i pun ukus kao što je to slučaj sa jakim. Iako se češće mogu naći u flašama, nego na točenje, u poslednje vreme ih prodaju manje pivare. Vredi ih probati, ako ih pronađete.
Lager - Svetlo, gazirano pivo koje utoljava i najgoru žeđ koristi gotovo ceo svet, a pije se i u britanskim pabovima iako nisu tipična za ovo područje.
Craft piva - Ova piva često su oštrog i gorkog ukusa i imaju više od 10 procenata alkohola. Proizvode ih lokalne "mikropivare", pa ćete ih obično naći u njihovim pabovima. Poznato je škotsko pivo Brewdog.
I ništa bez hrane - Ako dok pijete pivo ogladnite, u pabovima možete naći i nešto za pojesti. Obično se služe sendviči od sira i turšije (ploughman’s sandwiches), ali neki imaju i prave menije. Uz to, svuda ćete naći slani kikiriki, čips (Britanci kažu "crisps") sa dotatim ukusima, sirom i lukom. Ako naručite "čips" (chips), dobićete tanjir pomfrita.
Egzotičnije užine su komadi prasetine i "tvajlets" - štapići začinjeni solju. Možda će vam takva hrana delovati čudno, ali imajte poverenja - Britanci znaju šta je dobro pivo i šta uz njega ide.