Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
[h=1]Kronen cajtung:Bojović prvi narko bos Evrope [/h] Nedavno u Španiji uhapšeni Luka Bojović snabedevao je i narko scenu u Austriji drogama, tvrdi bečki dnevnik "Kronen cajtung".
"Kronen cajtung" navodi da je Bojović heroinom iz Avganistana i kokainom iz Južne Amerike snabdevao tržišta u Austriji i Nemačkoj.
Tim poslovima on je ostvarivao obrt od više miliona evra mesečno, tvrdi bečki list.
Iz egzila Bojović je nastavio poslove svog, "zemunskog klana" i snabdevao narko-tržišta na starom kontinentu.
Bojovićevim hapšenjem je, kako ističe "Kronen cajtung", pritvoren ne samo "ubica srpskog premijera" Zorana Đinđića, već i glavni "narko bos Evrope".
(Tanjug)
Beograd -- Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je osudio na osam meseci zatvora Luku Bojovića zbog falsifikovanja ličnih dokumenata, objavljeno je na sajtu tog suda.
Tom odlukom potvrdjena je kazna Bojoviću od osam meseci zatvora na koju ga je osudio Prvi osnovni sud u Beogadu, ali je Apelacioni sud preinačio krivično delo za koje je Bojović oglašen krivim.
Umesto dva krivična dela falsifikovanje isprave Bojović je pravosnažno osudjen zbog jednog krivičnog dela - falsifikovanje isprave u produženom trajanju.
Bojović je početkom februara uhapšen u Španiji sa lažnim dokumentima, odnosno hrvatskim pasošima. Srbija ga traži zbog više ubistava kao i zbog odsluženja kazne od 14 meseci zatvora na koju je osudjen zbog nedozvoljenog držanja oružja i falsifikovanih ličnih karata.
Ministarstvo pravde Srbije uputilo je Španiji zahtev za ekstradiciju Bojovića i dvojice pripadnika bivšeg "zemunskog klana" koji su 9. februara uhapšeni u Valensiji po poternici srpskog Interpola.
Uz zahtev za izručenje Bojovića, Vladimira Milisavljevića zvanog Vlada Budala i Siniše Petrića zvanog Zenica, Španiji je prosledjena i dokumentacija o krivičnim delima za koja ih tereti Srbija od oko 2.000 strana.
U pitanju je jedan od najobimnijih predmeta, pošto se oni sumnjiče za više desetina ubistava i drugih teških krivičnih dela, medju kojima je i ubistvo premijera Zorana Djindjića.
Prvostepenu odluku doneće španski sud pošto razmotri dokumentaciju i zahtev za izručenje, na koju okrivljeni imaju pravo žalbe, a konačnu odluku o izručenju doneće španski ministar pravde.
Bojoviću, koji je već godinu i po dana u bekstvu, u odsustvu se sudi zbog tri ubistva i dva pokušaja ubistva, dok je Milisavljević pravosnažno osudjen na 40 godina zatvora zbog krivičnih dela koje je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana" i na 35 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Djindjića, a za otmicu vlasnika "Delte" Miroslava Miškovića na sedam godina zatvora.
Petrić je, takodje, pravosnažno osudjen na maksimalnu kaznu zbog ubistva od 15 godina zatvora i ostalo mu je da odsluži još tri godine i deset meseci pošto je pobegao iz zemlje u toku izdržavanja kazne.
Beograd -- U stanu Luke Bojovića, u Valensiji, nađeno je nekoliko desetina pisama, uglavnom u šiframa, čije je tumačenje u toku, ekskluzivno saznaju "Novosti".
Veštačenje treba da odgovori na pitanje ko je autor i kome su, zapravo, upućene ove svojevrsne poruke, pa i ona u vezi sa ubistvom Milana Jurišića.
Ipak, prvi nalazi ukazuju da su ona "puna kontradiktornosti" i da sadrže "niz nelogičnosti".
Posredstvom međunarodne pravne pomoći, MUP Srbije zatražio je od španskih kolega famozna pisma, među kojima je i ono o detaljima monstruoznog ubistva Jurišića. Da li će i kada stići do nas, zavisi od španskog pravosuđa.
Tamošnji mediji bruje o tome da su delovi Jurišićevog tela u reci Manzanares, nađeni na osnovu detalja iz pisma. To je, međutim, samo delimično tačno. Odbegli pripadnik "zemunskog klana" Sretko Kalinić je još pre godinu i po dana, na "guglovim mapama" označio mesto, most Kraljice Viktorije u Madridu, sa kog je pobacao delove tela.
Sumnja se da je kada reč o razlogu za ubistvo Jurišića, pominjanje "devojke" oko kojeg se posvađao sa Bojovićem, zapravo samo šifra, koju treba rastumačiti. I ostale poruke, za koje se sumnja da se tiču drugih događaja, kriminalnih radnji, zločina i šverca narkotika i trgovine oružjem, prepuna su takvih "simbola".
Pored pisama, španska policija je tokom pretresa stanova Bojovića, Vladimira Milisavljevića-Vlade Budale i Siniše Petrića otkrila ogromnu količinu novca i oružja. Reč je o gotovo pola miliona evra u gotovom, ali i niz bankarskih računa, koji su bili sakriveni u Bojovićevim "štekovima".
Pronađene su i duge cevi i pištolji, uredno složeni u kutijama, i prema tvrdnjama španske policije, očigledno spremni za prodaju. Specijalne jedinice policije, koje su bile uključene i u hapšenje, ocenile su da je to jedna od najvećih zaplena naoružanja koja je obavljena u ovoj zemlji u poslednjih nekoliko godina.
Bojović je živeo u rezidencijalnom delu Valensije, u kvartu Politarija de Valensija. Podatak da se Bojović sa tri saradnika krije u predgrađu Valensije u striptiz baru, koji drži izvesni Dragan sa ovih prostora, španskim vlastima dostavio je Biro za koordinaciju Saveta za nacionalnu bezbednost Srbije jula 2010.
Prema operativnim podacima, Dragan je pružao utočište Bojoviću na više mesta u Španiji. Od kada je Biro dostavio podatke počinje akcija koja je rezultirala hapšenjem Bojovića, njegovog kuma Vlade Mijanovića, Petrića i Vlade Budale.
Španska policija je već podnela nekoliko prijava protiv njih trojice, koje im stavljaju na teret da su počinili nekoliko pljački i razbojništava na teritoriji Španije. U akciju lociranja i hapšenja osim španske i srpske policije bila je sve vreme uključena i policija Holandije, koja ih traži kako zbog krađa tako i zbog ubistava.
Prema saznanjima španske policije, "zemunci" su se na Apeninskom poluostrvu, zajedno sa Crnogorcima, specijalizovali za krijumčarenje kokaina iz Južne Amerike, preko Južne Afrike u Španiju, a potom širom Evrope.
Najkasnije sledeće nedelje trebalo bi da se završi DNK analiza kostiju izvađenih iz reke koja protiče kroz Madrid, a za koje se sumnja da pripadaju Milanu Jurišiću. Gotovo je izvesno da je reč o njemu, pošto je o tome govorio i Sretko Kalinić, jedan od aktera ubistva
Bojovićeva pisma uskoro u rukama srpskog pravosuđa
Bojovićeva pisma uskoro u rukama srpskog pravosuđa
E. V. N. |
Deo šifrovanih pisama pronađenih u stanu Luke Bojovića uskoro u rukama srpskog pravosuđa. Grafološko veštačenje trebalo bi da bude završeno najkasnije do kraja sledeće nedelje
Bojovićev stan u kojem su pronađena pisma
POČETKOM aprila pravosudni organi Srbije i Španije razmotriće sve mogućnosti izručenja Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića, Vlade Budale i Siniše Petrića, zvanog Zenica. Do tada očekuje se da će i deo šifrovanih poruka i pisama, pronađenih u Bojovićevom stanu, biti razjašnjen. Pored toga, deo prepiske mogao bi da se nađe i u rukama srpskog pravosuđa.
Poruke, prepune simbola, sada su kod istražnog sudije u Valensiji, koji vodi postupak protiv ove trojice. Oni su u Španiji osumnjičeni za ubistva, nedozvoljenu trgovinu oružjem, ali i razbojništva i krijumčarenje narkotika. Od tamošnjih vlasti zavisi da li će Bojović i ekipa biti izručeni Srbiji kako bi im se ovde sudilo, ili će morati da se prvo završi sudski postupak u ovoj zemlji.
Ostaje, međutim, pitanje zašto je Bojović čuvao poruke koje teško optužuju njega i ostale članove ekipe. Bez obzira na šifre, kontradiktornost i nedoslednost, one svedoče o brutalnom ubistvu Milana Jurišića, ali i o drugim kriminalnim radnjama.
- Šifrovanim porukama često se služe pripadnici kriminalnih grupa, kako ne bi bili otkriveni - navodi izvor "Novosti" blizak istrazi. - To je trenutno, jedan od najsigurnijih vidova komunikacija. U konkretnom slučaju, Bojović ili neko drugi ko je pisao, izdavao je naredbe, organizovao akcije i zločine, jer nisu smeli često da se sastaju. Kuriri su ti koji su raznosili pisma.
U nađenim porukama pominju se i cifre, pa se nagađa da to ima veze sa nabavkom i krijumčarenjem kokaina, ali i sa švercom oružja. Sva pisma i svojevrsna uputstva su na kraju završavala kod Bojovića.
- To je možda bio i deo pritisaka i ucenjivanja, jer se u njima pominju i ljudi, mesta, kao i datumi nekih akcija, odnosno onih koji ih izvode - opisuje naš izvor. - Tako se disciplinuju članovi, jer gazda ima "sve napismeno", a pored toga se vidi ko je u čemu učestvovao. O ovakvom vidu komunikacija, slanju pismenih uputstava, ali i povratne informacije - opisivanje šta je učinjeno, retko se sreće među kriminalcima. Ipak, zemunski klan je po mnogo čemu bio jedinstven.
Ono što je sada bitno je da se utvrde autori pisama, adrese primaoca, ali i ono najbitnije - istinitost njihovog sadržaja. Jer, neke su stvari napisane tako kao da služe da zavaraju trag. Kako saznajemo, grafološko veštačenje trebalo bi da bude završeno do kraja iduće nedelje. Do tada će se znati i rezultati DNK analize koje treba da potvrde da li kosti izvađene iz reke koja protiče kroz Madrid - pripadaju Milanu Jurišiću.
PRIJATELJI IZ SRBIJE
ZA deo poruka i pisama sumnja se da je stigao iz Srbije. Da li je reč o prepisu usmenih uputstava ili su originali, tek treba da se razjasni. Poznato je da je Bojović finansirao odbranu uhapšenih "zemunaca", kao i da je po nalogu Milorada Ulemeka Legijeorganizovao ubistvo svedoka saradnika Zorana Vukojevića Vuka.
Vrh srpskog pravosuđa ide u Španiju da pregovara o izručenju Luke B
Vrh srpskog pravosuđa ide u Španiju da pregovara o izručenju Luke Bojovića
Tanjug |
Delegacija srpskog pravosuđa, sa ministarkom pravde Snežanom Malović na čelu, sastaće se predstojeće nedelje sa španskim kolegama u Madridu radi dogovora oko daljeg procesuiranja Luke Bojovića i još dvojice uhapšenih 9. februara u Valensiji.
Luka Bojović je uhapšen u Španiji
Državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen rekao je danas Tanjugu da će, pored Bojovićeve grupe, teme sastanaka u Madridu biti borba protiv organizovanog kriminala uopšte, kao i razvoj saradnje srpskih i španskih ministarstava pravde i tužilaštava.
Suština posete je, kako je naveo, hapšenje i procesuiranje okrivljenih za organizovani kriminal koji su vrlo dobro poznati po najtežim zločinima u Srbiji, ali i u Španiji, a to su Luka Bojović, Vladimir Milisavljević i Siniša Petrić.
Na čelu srpske delegacije je ministarka pravde Snežana Malović
S obzirom na to da su oni osumnjičeni i osuđeni za veliki broj krivičnih dela koja su počinili u Srbiji, Ministarstvo pravde smatra da oni treba da budu izručeni Srbiji kako bi im se ovde sudilo, odnosno da bi odslužili kazne na koje su pravosnažno osuđeni, ukazao je Homen. Ali, kako je naveo, jedan od problema je to što postoji interes Španije i njene javnosti da im se tamo sudi za dela koja su učinili na njenoj teritoriji.
Predstavnici srpskog Ministarstva pravde pokušaće da postignu dogovor da Bojović i ostali pred sprskim sudovima odgovaraju za dela koja su izvršili kako u Srbiji, tako i u Španiji, naveo je državni sekretar i izrazio očekivanje da će imati razumevanje španskih kolega.
- Mi ćemo španskim kolegama takođe predstaviti nove dokaze koji su u međuvremenu pribavljeni, a posebno će nas zanimati od čega su oni živeli u Španiji, kojom imovinom su raspolagali i na koji su način dobijali finansijska sredstva - napomenuo je Homen.
Prema njegovim rečima, razmatoriće se i mogućnost zaplene njihove imovine u Španiji, ukoliko se utvrdi da ona postoji, kao i da li može da im se oduzme i pripadne Republici Srbiji.
Bojovića, Milisavljevića i Petrića Srbija traži zbog desetina ubistava, medju kojima je i za atentat na premijera Zorana Đinđića, a španski pravosudni organi ih takođe terete za brojna krivična dela.
Pored ministarke Malović i Homena, u srpkoj delegaciji je i republički tužilac Zagorka Dolovac. Oni će razgovarati s ministrom pravde Španije Albertom Ruiz Galjardonom, drzavnim sekretarom Fernandom Romanom i generalnim direktorom Direkcije za međunarodnu pravnu saradnju Anhelom Ljorente. Sastaće se i s državnim tužiocem Španije Edvardom Tores-Dulse.
Srbija je 13. marta uputila Španiji zahtev za ekstradiciju Luke Bojovića zvanog Pekar, kao i Vladimira Milisavljevića zvanog Vlada Budala i Siniše Petrića zvanog Zenica, uz koji je prosleđena i dokumentacija o krivičnim delima za koja ih tereti Srbija, od oko 2.000 strana.
Tokom protekla dva meseca od njihovog hapšenja, srpsko tužilaštvo i policija bili su u stalnom kontaktu sa kolega iz Španije povodom istraživanja krivičnih dela koja se dovode u vezu sa pripadnicima Bojovićeve grupe.
Bojović je, prema zvaničnim aktima tužilaštva za organizovani kriminal, označen kao naslednik ubijenih vođa "zemunskog klana" po čijim su nalozima izvršena brojna krivična dela.
U drugoj polovini marta španski ministar policije je posle sastanka sa srpskim kolegom Ivicom Dačićem u Beogradu obelodanio da je policija te države utvrdila da je takođe odbegli zemunac Milan Jurišić Jure ubijen u Španiji na najgnusniji način.
Prema pisanju beogradskih listova, španska policija sumnja da su Jurišića ubile njegovi "drugovi" sa kojima je bio u bekstvu, odnosno pripadnici Bojovićeve ekipe.
Španska policija je takodje prilikom pretresa stanova u kojima su boravili odbegli Beogradjani pronašla "pismo srmti" u kome je, navodno, detaljno u formi izveštanja opisano "kasapljenje" Jurišića, ali te informacije nisu zvanično potvrđene.
[h=1]U utorak o izručenju Luke Bojovića [/h] Izvor: B92
Madrid -- Da li će Španija izručiti Luku Bojovića i još dvojicu uhapšenih u Valensiji 9. februara, biće poznato u utorak posle sastanka ministara pravde Srbije i Španije.
Luka Bojović prilikom hapšenja u Valensiji 9. februara
Takođe će o tome na satanku u Madridu, razgovarati i državni tužioci dve zemlje. Na sastancima dve delegacije osim o izručenju Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića i Siniše Petrića, razgovaraće se i o optužbama protiv Bojovićeve grupe razbijene u akciji španske policije u februaru. Oni su uhapšeni 9. februara u Valensiji, u zajedničkoj akciji španske i srpske policije.
Španska policija ih tereti i za opiranje hapšenju, nedozvoljeno držanje oružja, falsifikovanje dokumenata i pripadnost organizovanoj kriminalnoj grupi.
Međutim, optužnica još nije podignuta, a da li će se to dogoditi, to ponovo zavisi od ishoda sutrašnjih sastanaka.Indikativno je da je Savet ministara Vlade Španije nedavno odlučio da se nastavi sa procesom izručenja.
Grupa Luke Bojovića sumnjiči se takođe i da je na brutalan način ubila jednog člana zemunskog klana Milana Jurišića, osuđenog za učešće u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003.
I srpski i španski mediji brujali su o nedavnom otkriću ljudskih ostataka u reci Manzanares, odmah ispod mosta Viktorija, na obodu šireg centra Madrida.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Kako B92 saznaje, preostali deo zemunskog klana godinama se slobodno šetao Španijom sa lažnim dokumentima. U Madridu su iznajmljivali stanove širom grada, a viđani su i po elitnim gradskim restoranima i diskotekama. Detaljni podaci o njihovom skrivanju i akciji praćnja cele grupe koja je trajala 20 meseci, mogli bi da budu poznati u utorak, nakon sastanak glavne tužiteljke Srbije Zagorke Dolovac sa svojim španskim kolegama.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE] Kako B92 saznaje, španska policija još nije završila DNK analizu pronađenih ostataka, ali se obavezala da će to uraditi u narednih nekoliko dana. Iako se ne može sa sigurnošću govoriti o tome da su ostaci Jurišićevi, malo ko u to sumnja.
Međutim, ukoliko se potvrdi njegov identit, to može predstavljati novi problem za srpsko pravosuđe, jer u zahtevu za izručenje koji je iz Beograda poslat u Madrid, nigde nije navedeno da se Bojović tereti i za smrt Milana Jurišića.
Ukoliko se ne pronađe pravno valjan način, smrt Jurišića možda nikada neće do kraja biti rasvetljena.
Ono što je za sada poznato je da su ostaci ljudske lobanje pronađeni u reci u Madridu. Na ispiranju reke, kao prilikom potrage za zlatom, radilo je 20-tak policajaca i forenzičara. Oni su radili svega dva sata i za to vreme pronašli delove lobanje, a prve procene govore da su one u reci pune 4 godine.
Osim Bojovićeve grupe, teme sastanaka u Madridu će biti borba protiv organizovanog kriminala uopšte, kao i razvoj saradnje između srpskih i španskih ministarstava pravde i tužilaštava.
Madrid -- Danas bi trebalo da bude poznato da li će Španija izručiti Luku Bojovića, Vladimira Milisavljevića i Sinišu Petrića.
O tome će se odlučivati na sastanku ministara pravde i glavnih tužilaca Srbije i Španije, koji se održava u Madridu.
Podsetimo, oni su uhapšeni 9. februara u Valensiji, zajedničkom akcijom srpske i španske policije.
Španska policija ih tereti i za opiranje hapšenju, nedozvoljeno držanje oružja, falsifikovanje dokumenata i pripadnost organizovanoj kriminalnoj grupi. Međutim, optužnica još nije podignuta, a da li će se to dogoditi, to ponovo zavisi od ishoda današnjih sastanaka.
Osim Bojovićeve grupe, teme sastanka biće i borba protiv organizovanog kriminala ali i razvoj saradnje između srpskih i španskih ministarstava pravde i tužilaštava.
[h=1]Počeo proces izručenja Bojovića [/h] Izvor: B92
Madrid -- Počeo postupak izručenja Luke Bojovića iz Španije u Srbiju, izjavila ministarka pravde Snežana Malović nakon sastanka sa španskim kolegom u Madridu.
Formalni postupak za izručenje Bojovića uključuje i postupke za izručenje Siniše Petrića i Vladimira Milisavljevića. Taj postupak može da traje maksimalno godinu dana. Precizno vreme kada bi pripadnici "zemunskog klana" mogli da se nađu u Srbiji još nije utvrđeno, ali se očekuje da će to biti kraće od zakonom predviđenog maksimalnog roka. Snežana Malović je novinarima rekla da su njene španske kolege veoma svesne značaja postupaka koji se protiv članova zemunskog klana vode u Srbiji i da će pokušati da ubrzaju postupak ekstradicije.
Grupa Luke Bojovića se u Srbiji tereti za više ubistava i teških krivičnih dela počinjenih kao Poslednjih godina su živeli u Španiji, čije ih vlasti takođe terete za više razbojništva. Oni su zajedno uhapšeni u Valensiji 9. februara ove godine.
Na sastanku ministara pravde Srbije i Španije razgovarano je i o plenidbi imovine uhapšenih kriminalaca iz Srbije koji su, prema informacijama iz Španije, kupili dosta imovine u toj zemlji pa se tako jedna ulica u Madridu nezvanično zove "srpska ulica".
Takođe bilo je reči o nekadašnjem direktoru "C marketa" Slobodanu Raduloviću, koji je u bekstvu od 2006. i prema nekim navodima nalazio se u Španiji. Radulović je optužen kao jedan od organizatora "stečajne mafije", a za njim je 2006. godine bila raspisana i Interpolova poternica.
Ministarka Malović rekla je da o Raduloviću u Španiji nema informacija i da postoje samo spekulacije da je u toj zemlji.
Tokom sastanka razgovarano je i o imovini koja se vodi na Radulovića, ali i odbeglog krijumčara narkotika Darka Šarića.
Podsetimo, Luka Bojović i još trojica su uhapšeni 9. februara u Valensiji, zajedničkom akcijom srpske i španske policije.
Španska policija ih tereti i za opiranje hapšenju, nedozvoljeno držanje oružja, falsifikovanje dokumenata i pripadnost organizovanoj kriminalnoj grupi.
Grupa Luke Bojovića sumnjiči se takođe i da je na brutalan način ubila jednog člana zemunskog klana Milana Jurišića, osuđenog za učešće u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića 12. marta 2003.
I srpski i španski mediji brujali su o nedavnom otkriću ljudskih ostataka u reci Manzanares, na obodu šireg centra Madrida.
Kako B92 saznaje, španska policija još nije završila DNK analizu pronađenih ostataka, ali se obavezala da će to uraditi u narednih nekoliko dana.
[h=2]Za šta se tereti Luka Bojović[/h]Luka Bojović se sumnjiči za likvidaciju Branka Jeftovića Jorge 2004. godine, kao i za pokušaj ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića Šoka iste godine kada su poginuli njihovi telohranitelji Dejan Živančević i Milutin Jovičić. Za ova krivična dela pored njega se terete Vladimir Milisavljević Budala i Miloš Simović.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Srbija je 13. marta uputila Španiji zahtev za ekstradiciju Luke Bojovića i ostalih pripadnika "zemunskog klana", uz koji je prosleđena i dokumentacija o krivičnim delima za koja ih tereti Srbija od oko 2.000 strana. Prvostepenu odluku doneće španski sud pošto razmotri dokumentaciju i zahtev za izručenje, na koju okrivljeni imaju pravo žalbe, a konačnu odluku o izručenju doneće španski ministar pravde.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE] Bojović je, inače, bio deo Arkanovih „Tigrova", a Željko Ražnatović je bio i Bojovićev kršteni kum. Nakon Ražnatovićevog ubistva 15. januara 2000. godine, koje je izvršio Dobrosav Gavrić uhapšen u Južnoj Africi, Bojović je za organizaciju te likvidacije optužio Branka Jeftovića Jorgu, Andriju Draškovića i Zorana Nedovića Šoka. Istraga protiv Bojovića za ubistvo Jorge, kao i za pokušaj likvidacije Draškovića i Nedovića, počela je 2010. godine.
Bojovića je bivši član zemunskog klana Sretko Kalinić doveo u vezu sa ubistvom Jorge i pokušajem ubistva Draškovića i Nedovića, rekavši da se Bojović svetio za likvidaciju svog krštenog kuma.
Bojoviću se trag izgubio leta 2010. godine, posle hapšenja Sretka Kalinića u Zagrebu i Miloša Simovića na srpsko-hrvatskoj granici. Za njim je u septembru 2010. raspisana međunarodna poternica.
Tužilaštvo za organizovani kriminal u optužnici navodi da je Bojović stao na čelo "zemunskog klana" posle ubistva njegovih vođa Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića u martu 2003. godine, a svoju moć učvrstio je nakon hapšenja Milorada Ulemeka Legije.
Pošto je postao vođa "zemunaca", on je organizovao likvidacije, a lično je učestvovao u pokušajima ubistva Draškovića i Šoka, kad je sa odbeglim "zemuncem" Kalinićem pucao iz automobila u pokretu.
Bojović je uhapšen u oktobru 2007. zbog sumnje da pomaže odbeglim zemuncima optuženim za ubistvo premijera Zorana Đinđića, međutim, optužen je samo za nedozvoljeno držanje oružja u nedostatku dokaza.
Zbog nedozvoljenog držanja pištolja osuđen je 15 meseci zatvora 2009. godine posle čega je pušten da se brani sa slobode.
Bojović je bio kum Cvetku Simiću čije je raskomadano telo pronađeno u Zagrebu, tačnije telo u jezeru Jarun, a glava u blizini tog jezera.
Nastavak procesa pred Specijalnim sudom, gde se Luki Bojoviću i Vladimiru Milisavljeviću sudi u odsustvu, koji je bio zakazan je za sutra, odloženo je za 6. jun, jer se sada na optuženičkoj klupi mogu naći samo Sretko Kalinić i Miloš Simović.
Čeka se odluka Španije o zahtevu za izručenje Luke Bojovića
Protiv Bojovića i Milisavljevića koji su uhapšeni u Valensiji 9. februara u toku je ekstradicioni postupak iz Španije, čije bi se okončanje moglo očekivati upravo narednih meseci.
Kalinićev branilac Jelena Stojić rekla je danas da je suđenje određeno za 6. jun i da će biti održano u specijalnoj sudnici Okružnog zatvora u Beogradu.
S obzirom da španski sud još nije doneo prvostepenu odluku o zahtevu Srbije za izručenje Bojovića i Milisavljevića malo je verovatno da će se oni i u junu naći pred beogradskim Sepcijalnim sudom, ali u tom slučaju bi sud mogao da zastane sa postupkom i sačeka njihovo izručenje.
Takođe, može i da nastavi da im sudi u odsustvu, ili da postuptupak protiv njih privremeno razdvoji. To suđenje je krenulo krajem prošle godine pred sudskim većem sudije Biljane Sinanović, ali je početkom januara na čelo sudskog veća došao sudija Vladimir Mesarović.
Shodno zakonu, glavni pretres bi trebalo da krene ispočetka u ovom procesu u kom se Bojoviću, Milisavljeviću, Kaliniću i Simoviću sudi zbog pokušaja ubistva Andrije Draškovića i Zorana Nedovića, kao i tri ubistva.
Španska policija i tužilaštvo otkrili su na Pirinejskom poluostrvu imovinu koju su kupili pripadnici zemunskog klana i grupe Darka Šarića, saznaje “Blic”. Stanovi su otkriveni u Madridu, Barseloni, Grenadi i Marbelji, a luksuzna vila u Malagi.
“Zemunci” i Luka Bojović, kao i članovi Šarićeve grupe, imali su u Španiji i turistička preduzeća, hotele, jahte... Istovremeno, Španci su otkrili i stotinak računa otvorenih posredstvom of-šor kompanija na Sejšelima, Devičanskim i Kajmanskim ostrvima preko kojih su prali novac od prodaje droge.
- Mehanizam pranja novca bio je veoma razrađen. Oni su više manjih iznosa uplaćivali preko of-šor kompanija na Sejšelima, Devičanskim i Kajmanskim ostrvima. Do sada je identifikovano stotina takvih računa. Za novac su pripadnici grupa kupovali uglavnom nekretnine, jahte, ali i zlatne poluge i umetnine. Sumnja se da jedna zavidna količina zlatnih poluga potiče od kokainskog novca. Biće potrebno vreme da srpski i španski istražni organi utvrde tokove novca od droge, koji je prebacivan preko više računa, a imovina je prepisivana na druge osobe - kaže izvor “Blica” upoznat sa istragom.
U Madridu i Barseloni je otkriven po jedan stan. Pripadnici kriminalnih grupa su voleli apartmane u elitnim turističkim mestima, pa su u Grenadi imali čak pet, u Marbelji dva, a bili su i vlasnici više objekata u Malagi, gde su srpski i španski istražitelji jednu ulicu nazvali - srpskom. Tu je bila i luksuzna vila, vredna nekoliko miliona evra.
- U lukama svih tih primorskih mesta otkrivene su i jahte za koje se sumnja da su pripadale srpskim narko-dilerima. Sumnja se da su ih koristili da bi drogu unosili u Španiju. Te jahte su dolazile do velikih brodova i zatim se vraćale u luke, gde je droga istovarana. Iste jahte su koristili i za krstarenja, ali su ih i rentirali - kaže izvor “Blica”.
Pripadnicima narko-grupa posebno je bilo interesantno da ulažu novac u turistička preduzeća i kupovinu hotela, pa je to bio jedan od legalnih poslova u koje je ubacivan novac od prodaje droge.
Osim imovine pripadnika grupe Luke Bojovića i Darka Šarića, ispituje se i imovina Slobodana Radulovića, nekadašnjeg direktora “C marketa” koji je u bekstvu zbog suđenja takozvanoj stečajnoj mafiji.
U toj istrazi je otkriveno da je Radulović, još dok je bio direktor “C marketa”, zajedno sa članovima svoje porodice poslovao sa preduzećima u Španiji. Sumnjalo se da se on tamo krije.
Predstavnici srpskog tužilaštva i Ministarstva pravde bili su u Španiji, kada je dogovorena saradnja i u finansijskim istragama.
Prema međunarodnim ugovorima, postupak sa imovinom stečenom kriminalom obično podrazumeva da polovina vrednosti ostaje zemlji gde se nalazi, a ostatak u zemlju odakle je kriminalac.
Procenjuje se da je imovina srpskih kriminalaca u Španiji vredna nekoliko stotina miliona evra.