U sektama 200.000 Srba!

Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Da, onda se to tretira kao krivično delo, tako da je svejedno, njima je bitno ko je izvršilac, a ne šta je :( pre sam slušala Tadića kada je pričao o verskim slobodama u smislu da je i Hriščanstvo u početku bilo okarakterisano kao sekta, tako da i mi treba da budemo tolerantni prema drugima, tako da od menjanja zakona ništa :( "dobrotvorne organizacije" će i dalje raditi svoj posao :(

Eh, jadan je to predsednik, taj je prica za sebe.

Kod mene su jedno vreme zvonili na vrata redovno ovi `jehovini`. Stoje na ulazu i cekaju te da izadjes, ako ne zelis da im otvoris vrata....ludaci.

Ma i kod mene su dolazli i odmah počnu agresivno da izlažu svoju priču. Složiš mrzovoljnu faci i prekineš ih nakon par sekundi rečju da nisi zainteresovan za njihove priče i zatvoriš vrata. Ćao, zdravo, pedala... A, oni odmah nalevo krug, pa na sledeći stan. Papci!
 
Poslednja izmena:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Moja srednja škola nalazila se vrata do vrata sa Adventističkom crkvom. Bogu hvala, imali smo savesne profesore, koji su nas odmah, na prvom času u prvoj godini upozorili na njih, i na to da ne treba da ih slušamo ako bilo šta pokušaju da nam kažu.
Na vrata su mi u više navrata dolazili Jehovini svedoci i Hare Krišne.
Sve to lepo izmarširam rečima: "Hvala, ne treba, ja sam ponosna PRAVOSLAVNA HRIŠĆANKA", i zalupim vrata pred nosom. Tata me je jednom prilikom pitao kako mogu da budem tako neprijatna, ja koja sam prema svima ljubazna. Ja sam se samo nasmejala i rekla mu da tako treba. Desetak dana kasnije, gledao je na TV neku emisiju na temu sktaštva, došao kod mene i rekao mi: "Ti si najpametnije dete na svetu. Ja tek sad vidim kakvo je to zlo". Nije ni čudo, on je komunističko dete, vaspitavan kao ateista.
Ne može se reći da je sektaštvo "procvetalo" zahvaljujući komunistima, sekti je bilo oduvek, ali su i oni imali svog udela u tome, to sigurno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Zakon nam je takav da su tzv. "verske slobode" skoro neograničene, i policija ništa, ali ništa ne može da uradi dok ne bude žrtava. A i kad ih bude, onda se rešava zločin, a "uzrok", odnodno sekta, nastavlja da postoji i radi.
Treba menjati zakon, ali toliko je sektaša na vlasti, da je nemoguće bilo šta pokrenuti, jer su, za razliku od nas ostalih, jako dobro organizovani.
Čitave porodice su u sektama, što je jako tužno.
Roditelji koji "ne vide" šta sekta radi i njima, i njihovoj deci.
A sekte se kriju iza dobrotvornih organizacija, iza velikih firmi koje se bave kozmetikom (kao što je "Oriflame"), i niko im ništa ne može... :-(


Cek molim te,da li si "Oriflame"navela kao primer kozmeticke kuce ili ?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Cek molim te,da li si "Oriflame"navela kao primer kozmeticke kuce ili ?

"Oriflame" ja kozmetička kuća koja je maska za OTO (Ordo Templi Orientis). Jedan od načina izdržavanja sekte. Javna tajna.
Ja zbog toga više nikada neću kupiti ništa iz "Oriflame", jer ne želim da pomažem Kroulijevu sektu, a isto ću uraditi sa bilo kojom drugom, za koju čujem da radi nešto slično. To je jedino što mogu, da bojkotujem, i da svoje prijatelje upućujem na isto. Mada mi do sada i nije uspevalo. :-(
Ne znam šta se dogodilo sa "Amway", ako se ne varam, oni su to isto radili za Jehovine svedoke.
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Ne mogu da verujem,doduse i ne kupujem njihove prizvode.
Bas me je potreslo ovo saznanje.Imam par poznanica koje se bave prodajom njihovih proizvoda,jedna je cak vrlo religiozna(Pravoslavka).verujem da joj nece biti prijatno kad sazna za ovo.I sad ko kaze da se na netu samo gubi vreme.Hvala ti na ovom saznanju,i zahvaljujuci tebi sigurna sam da ce im prodaja opasti bar za nano,ali svaki dinarcic je bitan.Strasno kako su infiltrirani u sve pore zivota.Uzas.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ne mogu da verujem,doduse i ne kupujem njihove prizvode.
Bas me je potreslo ovo saznanje.Imam par poznanica koje se bave prodajom njihovih proizvoda,jedna je cak vrlo religiozna(Pravoslavka).verujem da joj nece biti prijatno kad sazna za ovo.I sad ko kaze da se na netu samo gubi vreme.Hvala ti na ovom saznanju,i zahvaljujuci tebi sigurna sam da ce im prodaja opasti bar za nano,ali svaki dinarcic je bitan.Strasno kako su infiltrirani u sve pore zivota.Uzas.

Potvrdu za ovo možeš da nađeš u knjizi Zorana Lukovića "Verske sekte (priručnik za samoodbranu)" u poglavlju o OTO. Ima kod nas na forumu, dajem ti link. Ja imam prethodno izdanje, štampano, i mogu da ti kažem da mi se knjiga raspala koliko sam je pozajmljivala. http://serbianforum.org/domace-knjige/9544-zoran-d-lukovic-verske-sekte.html
 
Član
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
1.849
Hvala za link.Uopste ne sumnjam u istinitost.U mladjim danima sam se zanimala za slicnu tematoligiju,u smislu "upznaj neprijatelja",o Krouliju velecasnom Dzejmsu i hordama drugih.Izmedju odstalog i zbog 60-ak godina kom. koji su nas lepo otudjili od vere,trebace nam mnogo godina da shvatimo na kom putu treba da budemo.U to ime pozdravljam povratak verske nastave u skole,iako neki kazu da je veri mesto u crkvi.Ja prva na zalost, ne umem mnogo da naucim svoju decu jer ni samam ne znam mnogo...Ali me moje dete uci,i drago mi je zbog toga.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Sekta ili mala verska zajednica?

Sekta ili mala verska zajednica?

DW 28.01.2010 13:42


Šta je sekta, a šta mala verska zajednica? Predstavnici civilnog sektora u Srbiji ukazuju da aktuelni Zakon o crkvama to ne definiše na odgovarajući način. A to za posledicu ima – diskriminaciju malih verskih zajednica.

Centar za razvoj civilnog društva (CRCD) iz Zrenjanina na adrese nadležnih institucija uputio je zahtev da reaguju na govor mržnje u tekstu koji je objavljen u tabloidu „Kurir“, pod naslovom „U sektama 200.000 Srba!“.

U tom članku, sektama se označavaju uglavnom male verske zajednice koje su priznate svuda u svetu, a ide se i korak dalje pa im se pripisuju i pojedini zločini. Snežana Ilić, programska koordinatorka CRCD-a, za Dojče vele kaže da je ovakvo stalno anatemisanje malih verskih zajednica zapravo posledica lošeg Zakona o crkvama, koji favorizuje takozvane tradicionalne crkve, a diskriminiše male verske zajednice:

„Postoji još jedan problem, a to je da se Ustavni sud nikako ne oglašava, iako postoje veoma brojni podnesci za ocenu ustavnosti ovog zakona. A takve inicijative podnele su i verske zajednice, i crkve, i nevladine organizacije, i pravnici.”

Snežana Ilić ocenjuje da se kroz anatemisanje malih verskih zajednica u medijima održava monopol onih „velikih“:

„Održava se monopol, naravno! Ako će država dati znatan manevarski prostor crkvi, znatne privilegije, ona će to svakako želeti da zadrži. Po tome nema specifičnosti ni kod Srpske pravoslavne crkve.”



Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Detalj sa suđenja satanističkom paru Manueli i Danijelu Rudi u Bohumu (januar 2002.) zbog ritualnog ubistva

Šta je maligno u sektama?

Stručnjak za religije Miroslav Keveždi za naš program kaže da mediji o malim verskim zajednicama često izveštavaju suprotno demokratskom principu o pluralizmu ideja:

„Postoji jedno izveštavanje o verskim zajednicama koje ih ’stereotipizira’, koje na neki način ‘targetira’ one grupe na kojima je potrebno iskaliti da li negativnu energiju, da li nakupljenu frustraciju…”

Keveždi objašnjava koje organizacije zapravo treba smatrati sektama u negativnom značenju te reči:

„Sekta ne mora da bude maligna, ali ono što je maligno – to se označava kao kult. Kao što udruženja građana ponekad mogu da pod tim imenom sakriju nešto što je loše, može se desiti da neko pod imenom verske zajednice pokušava da takođe prošvercuje nešto što je loše.”
 
Član
Učlanjen(a)
11.01.2010
Poruka
603
U ovom tekstu su izmesane 2 bitne teze:
1.Pojam sekte
2.Tzv."malignost" sekti i kultova

Sekta je svako ucenje koje odstupa od onog prihvacenog odredjenim, dogovorenim normama.U Pravoslavlju su to Kanoni Vaseljenskih sabora.Njih je bilo 7.
O malignosti sekti se mora diskutovati ne samo na verskom vec i legalnom nivou
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
160
Ma u početnom tekstu je istaknut jedan važan problem u Srbiji danas, a to je neprekidno pozivanje na linč manjih verskih zajednica, u čemu prednjače neki sveštenici srpske pravoslavne crkve, njima bliski "eksperti" i đubre koje s eprodaje na trafikama, a htelo bi da se zove "novine". Ako ti neko od njih prilepi da si sekta, to ti je isto kao da imaš sidu ili da si narkoman. Ne opra te ni bog (ni tvoj ni njihov).

O tome treba razgovarati. A da li ćemo neku grupu zvati sektom ili MVZ nije toliko bitno. Bitno je da ti termini imaju pravno ili sociološko značenje, a ne apriori vrednosno.
 
Natrag
Top