U kojoj crkvi se krstiti

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ja sam zapanjena kad ovdje citam da ljudi mogu biti krsteni u bilo kojoj vjeroispovijesti i da ce ih bilo koji svestenih vjencati.Koliko ja znam ako je neko krsten u pravoslavnoj ili katolickoj crkvi, onda ta osoba moze samo biti vjencana u toj istoj crkvi ili treba da se prekrsti u vjeru crkve u kojoj treba da se vjenca.

pa znas kako, ja sam cuo da npr katolicki svestenici ne priznaju pravoslavno krstenje, prilikom vencavanja pravoslavne osobe sa katolickom, nego ta pravoslavna osoba mora ponovo da se krsti u nekom katolickom rituali ili sta vec, da bi ti svestenici hteli da vencaju taj par
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ja sam zapanjena kad ovdje citam da ljudi mogu biti krsteni u bilo kojoj vjeroispovijesti i da ce ih bilo koji svestenih vjencati.Koliko ja znam ako je neko krsten u pravoslavnoj ili katolickoj crkvi, onda ta osoba moze samo biti vjencana u toj istoj crkvi ili treba da se prekrsti u vjeru crkve u kojoj treba da se vjenca.

Ma opusteno, sve su to slicne sorte sujeverja. Ako nisi do sada, procitaj bibliju pa odluci da li ces da se krstis.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ja sam zapanjena kad ovdje citam da ljudi mogu biti krsteni u bilo kojoj vjeroispovijesti i da ce ih bilo koji svestenih vjencati.Koliko ja znam ako je neko krsten u pravoslavnoj ili katolickoj crkvi, onda ta osoba moze samo biti vjencana u toj istoj crkvi ili treba da se prekrsti u vjeru crkve u kojoj treba da se vjenca.


Pravoslavna i Katolička Crkva navode sedam istobitnih točaka vezanih uz krštenje:

-
Nužnost krštenja za spasenje
-Učinci krštenja: novi život u Kristu i oslobađanje od iskonskog gijeha
-Pritjelovljenje Crkvi po krštenju
-Odnos krštenja prema Presvetom Trojstvu
-
Bitna veza krštenja sa smrću i uskrsnućem Gospodnjim
-Uloga Duha Svetoga u krštenju
-Nužnost vode koja očituje značaj krštenja kao zdenca novog rođenja

Znači, u Pravoslavnoj crkvi se priznaje krštenje katolika i u Katoličkoj krštenje pravoslavnih vjernika.
Ali, sklapanje crkvenog braka jednog pravoslavca/pravoslavke s katolkinjom/ katolikom obvezuje da će krstiti i odgajati djecu u svojoj vjeri. Jednako to traži i Katolička crkva.
Ne postoji nikakvo prekrštavanje ako je osoba već krštena, već prijelaz u drugu vjeru pri kojem se potpisuje jedan dokument kojim se obvezuje da će ćivjeti po načelima te vjere.

Konkretan primjer: jedan Hrvat kršten u Katoličkoj crkvi je u Moskvi prešao u pravoslavnu vjeru: Nije bio ponovno kršten već je jednim obredom primljen u pravoslavnu crkvu. Pritom se morao odreći Pape i dogme koje Pravoslavna crkva ne priznaje.

Drugi slučaj:
Kršteni sam pravoslavni kršćanin i živim u Srbiji. Otac moga oca, moj djed bio je pravoslavni svećenik. Više nije živ. Rođen je od oca koji je bio kršteni katolik i pokopan na groblju na katoličkoj parceli, a majka mu je bila pravoslavna. Znači da je i moje podrijetlo katoličko... Zanima me kakav bi bio pravi put da postanem i službeno katolik. Ja držim pravoslavna pravila, postove, ispovijesti i pričesti, ali u dubini duše negdje osjećam da mi fali nešto, nešto odakle sam potekao.

Odgovor: Ako je Vaša istinska i stvarno posve slobodna želja postati članom Katoličke Crkve, u toj vjeri živjeti i njegovati svoj odnos s Bogom, onda je prvi i najbolji korak da otiđete do katoličkoga svećenika - župnika, prema mjestu svoga stanovanja, i da mu iznesete tu svoju želju. O tome smo već pisali (posebno u kontekstu sklapanja brakova između vjernika dviju kršćanskih Crkava), jer će Vas onda sâm taj svećenik uputiti dalje. S jedne strane, dat će Vam sve savjete glede priprave, ali će Vam najbolje protumačiti što je sve za taj važan čin nužno. Vi i sami vjerojatno već znate da Katolička Crkva priznaje krštenje u Pravoslavnoj Crkvi. Vi ste zasigurno primili i sakrament krizme koji se u toj Crkvi podjeljuje uz krštenje. Prema učenju Katoličke Crkve, »svi su ljudi dužni tražiti istinu o Bogu i njegovoj Crkvi, a, pošto je spoznaju, snagom božanskoga zakona obvezni su i imaju pravo prigrliti je i čuvati.«



 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ja sam zapanjena kad ovdje citam da ljudi mogu biti krsteni u bilo kojoj vjeroispovijesti i da ce ih bilo koji svestenih vjencati.Koliko ja znam ako je neko krsten u pravoslavnoj ili katolickoj crkvi, onda ta osoba moze samo biti vjencana u toj istoj crkvi ili treba da se prekrsti u vjeru crkve u kojoj treba da se vjenca.
sve je to ljudska prevara. Gospod je jasan.ali koliko ljudi ćeposlušati što je jasno apostolasko krštenje.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Nisam ni ja kršten. Ali to nije problem. Problem je ko je TAJ dostojni a ne vucibatina i laža koji bi me krstio pa makar bio taj i satanista? Jer nema hrišćana kao što nema satanista sve su to šećerleme babe. Svih mi ponora duboke tame.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Nisam ni ja kršten. Ali to nije problem. Problem je ko je TAJ dostojni a ne vucibatina i laža koji bi me krstio pa makar bio taj i satanista? Jer nema hrišćana kao što nema satanista sve su to šećerleme babe. Svih mi ponora duboke tame.
mislim da ti najpre treba da umreš pre nego u opšte bi se krstio. nema crkve koja je budna koja bi te ovakog sa ovakim izjavama krstila.treba ti oklop vere,a ne oklop nevere obući na sebe. mir tebi.
 
Natrag
Top