U kojoj crkvi se krstiti

Učlanjen(a)
24.03.2011
Poruka
1
Meni je otac katolik,majka pravoslavac,ja nisam krštena a budući suprug je grkokatolik.
Poštujem sve vere i praznujem sve praznike (ko nebi voleo dva božića,uskrsa...).
Elem..verenik želi venčanje u crkvi a radi toga predpostavljam da najpre moram da se krstim.
I sad sam u dilemi u kojoj crkvi se krstiti.Roditelji su mi ostavili pravo na slobodan izbor,dečku je svejedno
a meni baš i nije..jer ne želim da radim i uradim nešto čisto radi reda, kao što većina ljudi radi.
Ima li neko neki savet...predlog...ideju...:/ ?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Katoličko, pravoslavno ili grkokatoličko krštenje imaju isto značenje. Katoliča crkva priznaje pravoslavno krštenje i Pravoslavna katoličko, to je službeno, makar ima slučajeva kad se pojedini svećenici nećkaju i iskazuju nerazumjevanje. Sve spomenute crkve ispovjedaju istu vjeru i imaju svih sedam sakramenata,
za razliku od protestanata, to je važno znati.
Za crkveno vjenčanje moraš imati i druge sakramente. Pravoslavci prilikom krštenja primaju i sakrament krizme (miropomazanje) dok katolici taj sakrament udjeljuju kasnije, nakon krštenja.
No, i u jednom i drugom slučaju moraš imati i sv. Pričest.
Najbolje je da razgovaraš sa svećenikom, i s jednim i s drugim, pa ćeš sama vidjeti i odlučiti onako kako ti srce kaže...
Grkokatolici su u mnogočemu sličniji pravoslavcima, ali su večina u jedinstvu s Katoličkom crkvom. Ako je takav slučaj s tvojim zaručnikom, ne znam...ja da sam na tvom mjestu
:dtyste: izabrala bih grkokatoličku vjeru.
Možda će to biti još jedna čvrsta karika u budućem životu. Bez daljnjeg, ljubav i poštivanje u braku je najvažnije, ali je dobro je imati što više zajedničkih stavova.
Crkveni brak podrazumjeva kršćanski život supružnika i odgoj djece u kršćanskom duhu. Tako će ti reći u svakoj crkvi bez obzira gdje se krstiš.
Sretno!
:dtyste:
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
krštenje je sveti obred, sakrament
u kršćanstvu se griješnik krsti na oprost grijeha, kada je velik, punoljetan
to nije polijevanje vode po čelu grešnika, nekakvom svetom vodicom,nego je taj čin potpuno uranjanje u vodu koja simbolički očiščava
krstiti se na oprost grijeha možeš po pravilu koje je Bog odredio kod svakog kršćanina koji je ispravno kršten
prije krštenja u Kristovoj crkvi slijedi upoznavanje sa Biblijom, Biblijskim naukom, sprovodi se moralna i zdravstvena reforma
čovjek prije samog pristupanja krštenju mora poznavati Biblijsko osnovno naučavanje, poštivati Božji Zakon 10.zapovijedi, također imati posao gdje se subotom ne radi
priprava traje 3-6mjeseci
nakon toga slijedi krštenje, i ostali obredi da čovjek postane kršćanin kako Bog zapovijeda
tako je kod nas u Kristovoj crkvi, tako je bilo od Apostolskih dana, tako če biti do svršetka svijeta
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
myworld,
ako budeš slušala sve savjete koji ti se ovdje budu ponudili, ili ćeš se raspametiti, ili ćeš ostati nekrštena!:roll:
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
318
I sad sam u dilemi u kojoj crkvi se krstiti.

Raspitaj se na terenu gde su pobožni ljudi koji svojim delima svedoče o pobožnosti...Uglavnom su to manje lokalne crkve ili manastiri...Nije bitno da li je pravoslavna ili katolička.
Izbegavaj one gde ti s'vrata kažu "cenovnik" za obred krštenja...A prikloni se onima koji ti ne traže ništa, već je tvoja volja da li ćeš i koliko dati...

Usput, misli o tome da sam obred ne znači mnogo ako se ne pomiriš sa Bogom u svom srcu...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Meni je otac katolik,majka pravoslavac,ja nisam krštena a budući suprug je grkokatolik.
Poštujem sve vere i praznujem sve praznike (ko nebi voleo dva božića,uskrsa...).
Elem..verenik želi venčanje u crkvi a radi toga predpostavljam da najpre moram da se krstim.
I sad sam u dilemi u kojoj crkvi se krstiti.Roditelji su mi ostavili pravo na slobodan izbor,dečku je svejedno
a meni baš i nije..jer ne želim da radim i uradim nešto čisto radi reda, kao što većina ljudi radi.
Ima li neko neki savet...predlog...ideju...:/ ?

Verujem da si ovo pitanje postavila jer si u nedoumici u kojoj crkvi da se krstiš od pomenutih, da li u Katoličkoj, Pravoslavnoj, ili Grkokatoličkoj.

Prvenstveno je bitno iz kojih pobuda neko želi da bude kršten, jer krštenje onako kako je definisano u bibliji je jedan ozbiljan čin, kome treba da prethode izvesne odluke koje čovek mora da donese u svom životu, a sam obred krštenja je vidljivi čin tih odluka koje donosi.

Dakle, pitanje u kojoj crkvi se treba krstiti je po značaju na drugom mestu u odnosu na to kakve nas pobude na to navode, da li istinska ljubav prema Bogu i težnja da spoznamo potpunu istinu, ili nešto drugo.

Ako nas na to pokreće ovo prvo, istinska ljubav prema Bogu i težnja da spoznamo istinu i to šta on traži od nas da činimo u ovom životu da bih jednoga dana bili sa njim u njegovom carstvu, onda će nas on povesti ovim putem spoznaje.

Biblija je Božje otkrivenje ljudima, u njoj se nalaze odgovori na sva suštinska pitanja ljudskog postojanja.
Ona je živa reč kroz koju deluje sila Svetoga Duha i onoga ko joj pristupi sa verom ona uverava u istinu i čini čudesnu promenu koju čovek nikada sam za sebe ne bi mogao da ostvari.
Ona u čoveku rađa Duhovne rodove, ljubav, istinsku radost, nepomućeni mir, blagost i nežnost, koji prožimaju celo njegovo biće, i čine da čovek od tog trenutka živi jednim novim životom nesebične službe Bogu i bližnjima.

Čovek koji upozna Božju volju na ovaj način putem čitanja Božje reči koja se obraća ljudskom srcu i čini ovu promenu, znaće i šta da čini po pitanju krštenja, jer će ga Bog voditi u svakom trenutku i sve u čoveku će biti podređeno Božjoj volji.

Ja ti neću reći da li treba da se krstis u ovoj ili onoj crkvi, već kreni putem ove spoznaje koja se ostvaruje kroz reč Božju i u ličnoj molitvi, i ako si iskrena Bog će ti se lično objaviti i uputiti te šta trebaš činiti.

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
15.01.2013
Poruka
555
Meni je otac katolik,majka pravoslavac,ja nisam krštena a budući suprug je grkokatolik.
Poštujem sve vere i praznujem sve praznike (ko nebi voleo dva božića,uskrsa...).
Elem..verenik želi venčanje u crkvi a radi toga predpostavljam da najpre moram da se krstim.
I sad sam u dilemi u kojoj crkvi se krstiti.Roditelji su mi ostavili pravo na slobodan izbor,dečku je svejedno
a meni baš i nije..jer ne želim da radim i uradim nešto čisto radi reda, kao što većina ljudi radi.
Ima li neko neki savet...predlog...ideju...:/ ?

Ako ti njega istinski voliš, ako on tebe istinski voli,... sve drugo je manje važno. Istinska ljubav je Bogu ugodna. Bog je čista ljubav, nama nepojmljiva. Sve što vas dvoje napravite dogovorno (bez upliva sa strane), čista srca, iz ljubavi, Bogu će to biti ugodno i blagoslovit će vas, ma šta god ti bilo, ... jer Bog je sposoban samo za ljubav i za ništa drugo, ... (naravno,ko tako veruje, a ko ne, šta ću mu ja)

Želim vam reći: To što ste svi izmešani "kriš-kraš", tomi je super, to mi je ludnica i totalno kullll. Imate moje iskrene simpatije i šta god odlučite imate moju podršku (premda vam to sad malo znači al` eto, moro sam da kažem).
Želimvam sve što si i sami želite!
(pazite dobro šta će te zaželeti, jer bi vam se to moglo i ostvariti)
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa to imas jednostavno resenje :dtyste: krstis se lepo u veri u kojoj ti je muz ili kako si rekla buduci suprug
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Meni je otac katolik,majka pravoslavac,ja nisam krštena a budući suprug je grkokatolik.
Poštujem sve vere i praznujem sve praznike (ko nebi voleo dva božića,uskrsa...).
Elem..verenik želi venčanje u crkvi a radi toga predpostavljam da najpre moram da se krstim.
I sad sam u dilemi u kojoj crkvi se krstiti.Roditelji su mi ostavili pravo na slobodan izbor,dečku je svejedno
a meni baš i nije..jer ne želim da radim i uradim nešto čisto radi reda, kao što većina ljudi radi.
Ima li neko neki savet...predlog...ideju...:/ ?

najpre treba da umreš ako kaniš da se krstiš! morš umreti svojim starim gresima ,starom čoveku,kako kaže petar u poslanici,jer inače imaš svakodnevno pranje u kupatilu od nečistote dnevnog života,od prljavštine ,znoja. pavle sam kaže u rimljanima,6.gl. isto. živ čovek se ne sahranjuje.
ide obećanje dobre savesti Bogu da ne grešimo više. razumeo sam pominješ dečka.onda nemoj žuriti na krštenje pre nego sahraniš idejus a dečkom pre braka,jer je to protiv Pisma.
potom tek moraš razumeti osnovicu dalje da ljudi pa i ti nose na sebi zvanje crkve katoličke,pravoslavne baptističke,protestantske,ali kada oće biti predati ženiku Hristu Isusu moraju preći ilimodrećis e svog zvanja crkvenog i uzeti zvanje Isusa tj. krštenje u njegovo Ženikovo ime te tako "brak" pred Bogom biva validan jedino. krštenjem u Ime Isusa hrista kao jedino Biblijsko krštenje je život večni,jer unuitar toga postajemo ponovo sinovi Božji,deca Božja. dotle smo deca sveta deca crkve deca đavola,kako je kazao isus kajafi i otpalom Izraelu toga dana. mir svima.
 
Učlanjen(a)
30.03.2013
Poruka
2
Ja sam zapanjena kad ovdje citam da ljudi mogu biti krsteni u bilo kojoj vjeroispovijesti i da ce ih bilo koji svestenih vjencati.Koliko ja znam ako je neko krsten u pravoslavnoj ili katolickoj crkvi, onda ta osoba moze samo biti vjencana u toj istoj crkvi ili treba da se prekrsti u vjeru crkve u kojoj treba da se vjenca.
 
Natrag
Top