TV pretplata

Član
Učlanjen(a)
18.07.2009
Poruka
5
Dobio sam od RTSa opomenu pred utuženje zato što nisam plaćao TV pretplatu i sada mi traže 16000 din da izmirim obaveze u roku od 8 dana. Ja pretplatu nisam plaćao, ali takođe znam kamaru ljudi koji je takođe ne plaćaju, pa ne znam odakle ova selektivnost. Da li je neko od vas imao sličan problem i šta je uradio?
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.014
Takođe, ne plaćam pretplatu i imam otprilike toliko duga, ali ništa do sada nisam dobila. A primetila sam da, bez obzira što račun za struju platim onoliko koliko piše, svaki put skinu po malo, bar nekih 50-tak dinara i prebace na TV pretplatu. Između ostalog, pre par meseci su mi menjali strujomer, pa je njihovom greškom stigao račun nekih 200 ili 300 din. viši nego što je trebalo. Ja sam to platila, a posle toga mi je stigla ispravka računa. Onaj višak koji sam uplatila, bez mog znanja, naravno, prebačen je na TV pretplatu.
Niko nas ništa ne pita, skidaju kako hoće, i onda kažu da ne znam recimo 60% pretplatnika plaća TV pretplatu. Eto kako plaća.
A nekima još eto stižu i tužbe.
Sramota!
TV pretplatu, inače, najnormalnije plaćamo i kroz kablovski sistem, ali o tome se ćuti. Kod nas inače za svaku glupost važi isto pravilo - plati, pa se žali. A kakav nam je pravosudni sistem, i da se žališ, ko zna kada bi i da li bi uspeo da naplatiš odštetu, a advokata ćeš uredno da platiš unapred. Na to i idu. Kome se isplati da bilo koga tuži?
Elem, da ne širim priču, jer ovo otvara gomilu novih tema, nisam dobila ništa slično i iskreno se nadam da nećeš morati da platiš tih 16.000, jer zaista nije fer.
 
Član
Učlanjen(a)
23.11.2009
Poruka
1
Dobio sam od RTSa opomenu pred utuženje zato što nisam plaćao TV pretplatu i sada mi traže 16000 din da izmirim obaveze u roku od 8 dana. Ja pretplatu nisam plaćao, ali takođe znam kamaru ljudi koji je takođe ne plaćaju, pa ne znam odakle ova selektivnost. Da li je neko od vas imao sličan problem i šta je uradio?

Meni je opomena stigla pre par dana za iznos od nekih 13000 a nikad im nisam uplatio ni prebijeni dinar (i nemam nameru), pa mi je malo cudno da je tebi jos u julu stiglo za 16000. Po kom to onda principu uopste vrse obracun? I posto ti je rok od 8 dana istekao poodavno sta se sa tom tuzbom desilo?
 
Član
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruka
1
Što se tiče preplate RTS-u može se odjaviti uz račun za plaćanje kablovske.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Nećete vjerovati, pretplatu redovno plaćam.

Mislite o meni šta hoćete. :)
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Dobio sam od RTSa opomenu pred utuženje zato što nisam plaćao TV pretplatu i sada mi traže 16000 din da izmirim obaveze u roku od 8 dana. Ja pretplatu nisam plaćao, ali takođe znam kamaru ljudi koji je takođe ne plaćaju, pa ne znam odakle ova selektivnost. Da li je neko od vas imao sličan problem i šta je uradio?

Ovakva i slična periodična potraživanja zastarevaju za godinu dana, znači dužan si da platiš račune koji su stigli zadnjih godinu dana i kamatu a za ostalo da istakneš prigovor zastarelosti.

Inače i ja ne plaćam ali se desilo da sam greškom više dao za struju pa oni lepo to prebacili za tv pretplatu
 
Član
Učlanjen(a)
18.07.2009
Poruka
5
Meni je opomena stigla pre par dana za iznos od nekih 13000 a nikad im nisam uplatio ni prebijeni dinar (i nemam nameru), pa mi je malo cudno da je tebi jos u julu stiglo za 16000. Po kom to onda principu uopste vrse obracun? I posto ti je rok od 8 dana istekao poodavno sta se sa tom tuzbom desilo?
Moj lapsus, i ja treba da platim cca 13000. Opomena mi je stigla pre 10ak dana a ne u julu. Još uvek ništa nisam ni odlučio ni uradio.

@Sasa77
Zakon o radiodifuziji je napisao(la):
Radio-televizijska pretplata (u daljem tekstu: pretplata) se placa na radio i televizijske prijemnike (u daljem tekstu: prijemnik) po domacinstvu i na prijemnike koji su povezani sa kolektivnim antenama ili prikljuceni na kablovski sistem.

@Death row
Da li zastareva za godinu dana ili za 10 godina (član 378 ili 379)?
Zakon o obligacionim odnosima-Clan 378 je napisao(la):
(1) Zastarevaju za jednu godinu:
1) potraživanje naknade za isporucenu elektri nu i toplotnu energiju, plin, vodu, za
dimnicarske usluge i za održavanje cistoce, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za
potrebe domacinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i
televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka,
kao i druga njihova potraživanja koja se naplacuju u tromesecnim ili kracim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, racunaju i od isteka vremena za koje
je publikacija narucena.

(2) Zastarevanje tece iako su isporuke ili usluge produžene.
Zakon o obligacionim odnosima-Clan 379 je napisao(la):
(1) Sva potraživanja koja su utvrdjena pravnosnažnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog organa, ili poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, zastarevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predvidja kraci rok zastarelosti.
(2) Medjutim, sva povremena potraživanja koja proisticu iz takvih odluka ili poravnanja i dospevaju ubuduce, zastarevaju u roku predvidjenom za zastarelost povremenih potraživanja.

Na osnovu čega će da nas tuže kada mi nemamo nikakav ugovor sa RTS-om!?
Zakon o zaštiti potrošača je napisao(la):
Davalac usluge je dužan da svoju uslugu ponudi na način kojim potrošača jasno i nedvosmisleno obaveštava o vrsti i kvalitetu usluge prema utvrđenoj specifikaciji.
Ako je pored osnovne usluge potrebno izvršiti i dodatnu uslugu, dodatna usluga se može izvršiti samo uz prethodnu saglasnost potrošača.
V. TIPSKI UGOVORI je napisao(la):
Član 44.
Tipski ugovor u smislu ovog zakona jeste ugovor koji je bez učešća potrošača unapred formulisao prodavac, odnosno davalac usluge, zaključujući ugovor identičnog sadržaja sa određenim brojem ili neograničenim brojem potrošača.

Ugovor iz stava 1. ovog člana može da sadrži i posebne pogodbe utvrđene između prodavca, odnosno davaoca usluge i potrošača ako se poziva na opšte uslove određene od strane prodavca ili davaoca usluge.

Tipski ugovori obavezuju potrošača ako su mu bili poznati ili morali biti poznati u času zaključenja ugovora.

U slučaju neslaganja opštih uslova i posebnih pogodbi koje su utvrđene između prodavca, odnosno davaoca usluge i potrošača važe posebne pogodbe.

Tipski ugovor mora da bude u pismenoj formi i napisan na jeziku koji je u službenoj upotrebi u Republici Srbiji.

Član 45.
U slučaju da tipski ugovor iz člana 44. ovog zakona sadrži nejasne odredbe te odredbe tumačiće se u korist potrošača.
Ja ugovor nemam!

III. ZAŠTITA EKONOMSKIH INTERESA POTROŠAČA 1. Osnovni oblici zaštite 4. Izdavanje računa Član 20. je napisao(la):
Za kupljeni proizvod ili pruženu uslugu potrošaču se obavezno izdaje račun.
Račun iz stava 1. ovog člana sadrži naročito datum prodaje proizvoda, odnosno pružanja usluge, vrstu i količinu proizvoda, cenu za jedinicu proizvoda, kao i druge podatke u skladu sa posebnim propisom.

Kod upotrebljavanog ili popravljanog proizvoda, proizvoda sa nedostatkom, odnosno proizvoda čija su upotrebna svojstva i karakteristike na drugi način ograničene, u računu se mora jasno naznačiti da se radi o takvom proizvodu.
Nemam nijedan račun od RTS-a, ono što daju preko EPS-a nije validno.

...E sad, nemam ugovor ni za prelazak na crveno svetlo pa ipak platim kaznu a sa druge strane, izgleda da se TV pretplata plaća u skoro celoj Evropi;)
Television licence - Wikipedia, the free encyclopedia
BBC - About the BBC - Licence fee

Sve mi ovo miriše na... kadija te tuži - kadija ti sudi:(
 
Natrag
Top