Član
- Učlanjen(a)
- 08.10.2009
- Poruka
- 1.849
Učka
Područje masiva Učke i dijela Ćićarije s najvišim vrhovima Vojak (1401 m) i Veli Planik (1271 m) proglašen je Parkom prirode 1999. godine. Proteže se na dvije županije - Istarska i Primorsko-goranska. Vršni greben Parka od iznimnog je značenja i vrijednosti zbog specifičnog geološkog postanka te brojnih rijetkih i endemskih biljnih i životinjskih vrsta. Učka je planina jednostavna oblika, s dvije strme padine i oštro ocrtanim hrptom. Hrbat je najviši u početku (Vojak, 1401 m), odakle se preko vrhova Brgud (906 m), Šikovec (779 m) i Sisol (883 m) postupno spušta prema jugu sve do Plominskoga kanala, gdje tone u more.
Biljni je svijet veoma raznolik. U donjem dijelu istočne padine značajne su samonikle šume kestena i, zahvaljujući obilju vlage, bujna mediteranska vegetacija.
U srednjem pojasu prevladava hrast, a u najvišem bukva. Osobito su zanimljivi i raznoliki brojni speleološki objekti (ima ih nekoliko stotina). U klimatskom pogledu prevladavaju mediteranski utjecaji, s obzirom na blizinu mora, ali u visinskom pojasu znaju se snježni nanosi na osojnim stranama ponekad zadržati sve do svibnja.
Na području Parka markirano je 50–ak planinarskih i 8 staza za brdski biciklizam. Za potrebe sportskog penjanja, na vapnenačkim stupovima i stijenama kanjona Vele Drage uređeno je 60–tak penjačkih smjerova. Jednu od najljepših panorama u ovom dijelu Europe pruža najviši vrh Vojak (1401 m) gdje se sa kamene kule-vidikovca za vedrih dana pruža punih 360 stupnjeva pogleda koji se ne zaboravlja: Istarski poluotok, otoci sjevernog Jadrana, planine Gorskog Kotara, Venecija, talijanske Alpe...
izvor:cromaps
Papuk
Papuk je planina u Slavoniji, na sjevernoj i sjeverozapadnoj granici Požeške doline koja je proglašena Parkom prirode 1999. godine, koji se proteže na područje dvije županije - dio područja Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije.
Vrhovi središnjeg Papuka obrasli su šumom u kojoj prevladavaju bukva i hrast, a ima i klena, javora i jasena. Ogoljelih stijena ima samo u nižim dijelovima i potočnim koritima. U parku prirode Papuk očuvana su obilježja žive i nežive prirode koja je karakteristična za srednju Slavoniju, područje sa naglašenim raznolikostima flore i faune, vrijednim hidrološkim i geološkim područjima, ekološkim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim obilježjima.
Između skupine Petrov vrh - Vrani Kamen sa zapadne i Krndije s istočne strane pruža se središnji dio Papuka s jedinim vrhovima iznad 900 m. Gorski hrbat koji čini okosnicu planine u dužini od blizu 30 km. U njemu se visinom ističu Točak (887 m), Lom (887 m), Papuk (953 m), Ivačka glava (913 m) i Češljakovački vis (825 m). Vrhovi su do najviše točke obrasli šumom, u kojoj prevladavaju bukva i hrast, pored toga javor, klen i jasen. Za slavonsko su gorje neobične Sokoline stijene (564 m) nedaleko od G. Vrhovaca koje su mjestimično gole, glatke i gotovo okomite.
Papuk sa svojim razvedenim grebenima i uvalama, bujnom vegetacijom, uz obilje izvorske vode i mrežu puteljaka, vrlo je prikladan za planinarenje.
Na Papuku su izgrađeni planinarsko-turistički objekti: planinarski dom Lapjak (335 m) 2,5 km udaljen od Velike, termalno kupalište Toplice (296 m) nedaleko od Velike, planinarska kuća Trišnjica, 7 km od doma Lapjaka, dom gorske službe spašavanja na Nevoljašu (725 m), skijaška žičara nad Jezercem, planinarski dom Jankovac (475 m) na sjevernim obroncima Papuka.
Lonjsko polje
Park prirode Lonjsko polje smješten u porječju Save i Lonje, pripada rijetko očuvanim poplavnim područjima Europe. Zbog raznolikih i mnogobrojnih prirodnih vrijednosti ima značaj Europske prirodne baštine.
Sela smještena uz obje strane toka rijeke Save, očuvala su karakteristične ambijente i izvorno narodno graditeljstvo u drvu. Veći dio Parka prirode (60%) pripada nizinskim šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena.
Pašnjaci i livade pokrivaju 30%, a vodene i ratarske površine (u suhom razdoblju) oko 10%. U ovom parku prirode nalazimo i jednu od najvećih koncentracija bijelih roda (580 parova, od čega u selu Čigoč 51 par, te je 1994.g. Čigoč proglašen europskim selom rode.
Telašćica
Jugoistočni dio Dugog otoka i otočića što ga okružuju morfološki, reljefno i geografski dio su prirodne cjeline Kornata, najbrojnije i najrazvedenije otočne skupine na Jadranskome moru. Više od 2500 sunčanih sati godišnje, srednja siječanjska temperatura viša od 7ºC i srednja godišnja viša od 16ºC obilježja su klime tog prostora.
Zimi more ima približno 13ºC, a ljeti približno 24ºC. Prostorni nastavak kornatskog Nacionalnog parka, na njegovoj sjeverozapadnoj strani. Bogato razvedeni zaljev Telašćica duboko se uvukao u jugoistočni dio Dugog otoka. Njegova je dužina 8 m, a najveća širina 1,5 km.
U zaljevu se smjestilo i nekoliko otočića. Telašćica je izvrsno žaštićena od svih vjetrova. Rijetko tko će propustiti poznate klifove, visoke i okomite stijene na pučinskoj strani otoka. Nastavak je kornatske linije, ali ovdje litice dostižu maksimalnu visinu, najvišu na Jadranu - 166 metara, a na izlazu iz zaljeva dočekuje nasčudnovat otočić, promjera oko 60 m, a visinom niti 2 metra.
U južnom dijelu područja Telašćice nalazi se zanimljivo jezero Mir, dimenzija 900 x 200 m, dubine 10 m (zbog podzemne povezanosti s obližnjim morem voda jezera je bočata).
Od ukupne površine parka prirode - 65 km² - na kopno otpada 26,5 km². Parku prirode “Telašćica” pripada i nekoliko manjih otoka na granici s Nacionalnim parkom “Kornati”, a najveći među njima je Katina.
Biokovo
Od Brela do Gradca, u dužini od 50-ak km, pruža se obalni pojas jedinstvenih prirodnih svojstava-slog plaža, šuma, kultiviranog krajolika i planinskog zaleđa ne može se naći gotovo nigdje na svijetu.
Nigdje se na našoj obali tako visoki vrhovi (do 1500m) na tolikoj dužini nisu tako približili moru (udaljen od obalne linije 2-3 km), a planinske litice igdje tako strmo i vrletno dižu kao ovdje.
Kombinacija planine (najviši vrh - Sv.Jure - visok je 1762 m) s primorjem stvorila je neponovljive ljepote - naša najljepša žala, bujne šume alepskog bora, pitomi maslinici, vinogradi i slikovita naselja, poredana duž obale ili utisnuta podno litica. Visinski pojas Biokova vrlo je zanimljiv s botaničkog gledišta, bogata flora, osobito tercijarni relikti, privlače brojne stručnjake.
Od biljnog svijeta spominjemo endemičnu zečinu i biokovsko zvonce, rijetke biljke poput zimskog kravljaka, rumene vodoljenke, polegla trešnjica, hrvatske trpkovine, velike kositernice i narcise koje pokrivaju livade. Prema spelološkom katastru SO HPD-a "Biokovo" dosad je poznato cca 600 speloloških objekata, od kojih je većina (400) istražena. Tri jame su dublje od 500 m: Stara škola, Vilimova i Pod kamenitim vratima. Po obliku slične su bunarima.
Za posjetu Biokovu najvažnija je Biokovska cesta koja vodi s prijevoja Staze na sam najviši vrh Sv. Juru. Od uzlaznih pješačkih pristupa s primorske strane najbitnija su od makarske preko Makra, od velikog Brda na Lokvu i od Basta na Sv. Iliju. Koja je panorama ljepša? Da li ona s mora na zelene flišne padine i sure biokovske stijene ukrašene autohtonim crnim borom ili ona s Vošca, Sv. Ilije i drugih vrhova na obalu, otoke i nepreglednu pučinu. Za krajolik vršnog područja karakteristični su otvoreni kamenjari, ali i šumarci bukve u zaklonjenim ponikvama. Pejsažno i botanički, osobito vrijednim smatraju se šumarci crnog dalmatinskog bora na primorskoj, i ostaci jelovih šuma na zagorskoj strani Biokova.
Biokovo je i prvorazredni prostor za planinarsku rekreaciju. Čitav niz vrletnih, ali vješto provedenih staza, vjekovima korištenih, danas služi planinarima i ambicioznijim turistima.
Velebit
Planinski lanac između Like i Jadranskog mora, sa najvišim vrhom - Vaganski vrh (1758m). Prijelaz preko Velebita omogućavaju tri prijevoja: Vratnik-698 m, Prosina-789 i Vrata-927m. Zahvaća tri hrvatske pokrajine - Liku, Hrvatsko primorje i Dalmaciju. Prirodne granice su jasno izražene, s jedne strane Velebitski kanal Jadranskog mora, a s druge ličko-gacka zaravan.
Na jugu omeđen kanjonom Zrmanje, a na sjeveru ga dijeli od ogranka Kapele urezan prijevoj Vratnik. Velebit je najveća hrvatska planina i najduža planina Dinarskog sustava, koja je urezala snagom svoje pojave i velikom dužinom dubok trag u povijesti, gospodarstvu i kulturi. Oduvijek privlači istraživače raznih struka svojim prirodnim bogatstvom, svojstvima, položajem uz more i kontrastom primorske i ličke padine.
Zbog svojih iznimnih prirodnih raznovrsnosti i bogatstva, Velebit je Poveljom UNESCO-a uvršten u međunarodne rezervate biosfere. Godine 1981. cijela planina, s ukupnom površinom od oko 2000 četvornih kilometara, proglašena je parkom prirode. Najveća koncentracija privlačnih objekata i lokaliteta Velebita nalazi se u njegovom sjevernom dijelu, između prijevoja Vratnik i Veliki Alan. Zanimljiv je Zavižan, sa specijalnim botaničkim rezervatom i botaničkim vrtom. Velebit spada u najzanimljivije područje u Europi ne samo zbog velikog broja špilja i jama velikih dimenzija, nego i po obilju neistraženih objekata. Špilje Cerovačke pećine i Manita peć odlikuju se ljepotom, dok Lukina i Slovačka jama, dublje su od 1000 m se ubrajaju među najdublje na svijetu.
Velebit je botanički jako zanimljiv, ponosi se velikim brojem endema reliktnog značenja osobito tercijarnih biljaka od kojih su najzanimljivije Degenia velebitica, Sibiraea croatica, Seseli Maly, Saxifraga prenja i Aubrietia croatica, zatim Ranunculus velebiticus, Dianthus velebiticus, Iberis velebitica i dr. Na Velebitu uspijeva i runolist i rododendron, a oko najviših vrhova je razvijen pojas klekovine bora. velebit je poznat i po svojoj bogatoj fauni i zanimljivosti nekih endemičnih vrsta osobito leptira.
Uzdužna, pješačka staza u sjevernoj polovini planine - “Premužićeva staza” - građena u razdoblju 1930-33.g., za potrebe planinara i izletnika, odlikuje se otvorenim panoramama prema moru. Pješački prilazi s ličke strane su ugodniji od onih s primorske. Pješaci mogu stići na hrbat Velebita i autobusnom linijom (na Vratnik, Oštarije, Prezid) pa započeti s visinskim pohodom. Najljepši je dio puta premužićeva staza kroz Rožanske kukove. Planinarska sezona traje gotovo cijelu godinu, no u zimskom dijelu godine češća je bura, snažan vjetar koji zna potrajati i duže vrijeme. Najpovoljniji su za posjet srpanj, kolovoz i rujan. U to je doba najmanje oborina, magle, vjetra i grmljavine.
Fotografije: Park prirode Velebit
Medvednica
U sjevernom zaleđu Zagreba smjestio se šumoviti masiv Medvednica koji cijelom svojom dužinom zaštićuje grad. Glavni je masiv dug 24 km, a približno u sredini uzdiže se njegov najviši vrh Sljeme, 1033 m, dominirajući krajolikom.
Uzduž sjevernih i južnih obronaka masiva spuštaju se prema gradu i prema Hrvatskom zagorju mnogobrojne potočne doline, tako karakteristične za oblik Medvednice.
Iznimku od toga čini krška terasa Ponikve, na zapadnom dijelu Medvednice, značajna po zanimljivim krškim pojavama i poniranju oborinskih voda. Cijela Medvednica pokrivena je bujnom šumskom vegetacijom koje površina iznosi približno 130 km².
U nižim dijelovima planine prevladavajuće vrste drveća su hrast, grab i pitomi kesten. Najveće površine zauzimaju bukove šume u kombinacijama s prethodnim vrstama, kao samostalni bukov pojas i konačno u kombinaciji s jelom. U vršnoj zoni ima dosta javora i jasena, a na izoliranim položajima nađe se i rijetka, zaštićena vrsta tisa.
Medvednica je zanimljiva i u geolo- škom pogledu, krije u sebi podzemne kanale i horizonte špilje Veternice (premašuju dužinu od 6 km).
Mnoge staze i šumski putovi omogu ćuju da Medvednica bude lako pristupačna sa svih strana, da zadovolje potrebe planinara i izletnika. Izgrađena je turistička žičara, dugačka 4017 m, a na sjevernoj strani potrebama skijaša namijenjena je skijaška žičara. Na najvišem dijelu planine smješteni su turističko- rekreativni objekti. Među kulturno-povijesnim spomenicima na Medvednici, Medvedgrad je najznačajniji (jedan od najvećih srednjovjekovnih zamaka u Hrvatskoj).
Podignut sredinom 13.st. na visini od 600m, nadzirao je zagrebački prostor. Danas je Medvedgrad i mjesto državnog spomen-obilježja Neznanom branitelju domovine.
Fotografije: Park prirode Medvednica
Kopački rit
Park prirode Kopački rit leži 14 km sjeveroistočno od Osijeka, u luku što ga čini Drava na svom ušću u Dunav. Riznica prirode s osebujnim i zanimljivim životnim zajednicama močvara, poplavnih područja i ritskih šuma.
Zaštićen kao park prirode sa specijalnim zoološkim rezervatom na površini od 17730 ha.
Obilje kukaca, žaba, riba - jednom rječju obilje hrane u vodi i oko nje, pogoduje razvoju ptičjeg svijeta. To obilje jednako se odnosi na broj ptičjih vrsta (utvrđeno 267 vrsta, od čega se oko 100 vrsta ovdje i gnijezdi). Neke među njima - crna roda i velika bijela čaplja - u Europi su već vrlo rijetke, a posebno dragocjen stanovnik Kopačkog rita naš je najveći orao štektavac.
Središnji dio zoološkog rezervata je stalna vodena površina - Kopačko jezero (oko 2km²). Gdje se voda duže zadržava, dominiraju vrbe i topole, a gdje poplave kraće traju, prevlast uzimaju hrast i jasen, te mjestimice joha. To su bogati biotopi kopnene faune, karakteristični za naše panonske prostore. Njeni zanimljivi predstvanici su jeleni, srne, divlje svinje, lisice, divlje mačke, kune, lasice itd.
Za neke vrste, posebno jelene, ekološki uvjeti u ovom prostoru izuzetno su povoljni pa organizirano lovište s određenim uzgojnim mjerama ovdje ima stoljetnu tradiciju.
Zoološki je rezervat isključen iz lova i namijenjen neometanoj evoluciji i proučavanju prirodnih procesa bez utjecaja čovjeka. Za faunu karakteristična je i nužna velika pokretljivost, odnosno migracija, jer cjelokupni život ovisi o nadolasku poplavnih voda i njihovom povlačenju.
Žumberak - Samoborsko gorje
Svega tridesetak kilometara jugozapadno od Zagreba nalazi se Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, za mnoge još uvijek neotkriven svijet. Žumberačko i Samoborsko gorje zajedno čine slikovito planinsko područje koje se uzdiže iznad okolnih gradskih središta (Zagreb, Samobor, Jastrebarsko, Ozalj).
Obuhvaća površinu od 333 km², a proteže se od 180 do 1178 m nadmorske visine sa najvišim vrhom - Svetom Gerom. U svom sastavu nema niti jednog gradskog naselja te predstavlja isključivo ruralno područje, sa seoskim naseljima do čak 800 m nadmorske visine.
Ispresijecan je dubokim potočnim dolinama, strmi obronci obrasli su šumama, a vršne zaravni i blage padine pokrivene su brojnim livadama, pašnjacima i vinogradima.
Zbog prekrasnog krajobraza, iznimne prirodne ljepote i bogate kulturne baštine, sačuvanog tradicionalnog načina života i brojnih mogućnosti za rekreaciju, Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje je idealno mjesto za vaš odmor. Stari gradovi, mlinovi, slapovi, biciklističke i pješačke staze, neki su od razloga da posjetite ovo područje.
izvor:cromaps
Zdravstveni turizam
Već su stari Rimljani poznavali i koristili neke termalne izvore u Hrvatskim krajevima. Brojni su termalni izvori u Hrvatskom zagorju. Lječilišni se turizam razvio u Varaždinskim, Stubičkim, Krapinskim i Tuheljskim toplicama. U zapadnoj Slavoniji najdulju lječilišnu tradiciju imaju Daruvar i Lipik, na Kordunu Topusko, a u istočnoj Slavoniji kraj Valpova Bizovačke toplice. Na obali mora najpoznatija su lječilišta u Umagu, Opatiji, Crikvenici, Hvaru, Velom Lošinju, Veloj Luci, Makarskoj, a u unutrašnjosti Istre Istarske toplice. Sva su ta središta dobro opremljena za liječenje, prevenciju i rehabilitaciju. Posjetiteljima su na raspolaganju brojni hoteli, obično viših kategorija, te privatni smještaj.
Tenis
Umag je sjedište vrhunskog nacionalnog i svjetskog ATP turnira - Croatia Open, s visokim fondom nagrada. U Bolu se nalazi tenis centar “Bol” sa 20 tenis igrališta i centralnim tenis stadionom sa 2 000 sjedećih mjesta. Svake godine 4 - 6 međunarodnih tenis natjecanja.
Kongresni turizam
Hrvatska zauzima važno mjesto u međunarodnom kongresnom turizmu - 75 potpuno opremljenih kongresnih dvorana za više od 4000 sudionika, te 6900 soba u kongresnim hotelima. Organizirajući mnoge specijalizirane kongrese u turističkim središtima (Zagreb, Brijuni, Opatija, Poreč, Umag, Rovinj, Pula, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovnik). Hrvatska učvršćuje svoje mjesto među međunarodnim kongresnim središtima.
Sportski ribolov
Dopušten je u brojnim rijekama, rječicama, potocima, jezerima i u moru. Osobito je aktivan ribolov na rijeci Gackoj u Lici te u Kopačkom ritu u Baranji. Za sportski ribolov na moru su potrebne dozvole za koje se plaćaju naknade kao i za podvodni ribolov. Dozvola za obavljanje rekreacijsko-športskog ribolova na moru za hrvatske ili strane državljane izdaje se na rok od: za jedan (1) dan; za tri (3) dana; za sedam (7) dana; za trideset (30) dana, za tekuću kalendarsku godinu (godišnje dozvole). Za ribolov u slatkim vodama obično je potrebna dozvola. Ribiči mogu dobiti sve potrebne obavijesti u Ribolovnom savezu Hrvatske u Zagrebu, Trg sportova 11 te u Savezu za sportski ribolov na moru i podvodne djelatnosti, Zagreb, Dalmatinska 12.
Lov
Lovci imaju dobar razlog za dolazak na odmor u Hrvatsku koja ima oko 70000 krupne i 80000 sitne divljači, odnosno ukupno 768 lovnih područja - u nizinama uz rijeke, u visokim planinama, u gustim hrastovim šumama i na prostranim livadama. Slavonija i Baranja na sjeveroistoku Hrvatske nude velike mogućnosti raznovrsnog lova. Lovi se jelen lopatar i obični jelen, srneća divljač, divlja svinja, kuna bjelica i kuna zlatica, lisica, divlja mačka, puh, tvor, zec, fazan, trčka, prepelica, divlja patka, divlja guska. U planinskim područjima Gorskog kotara može se loviti divokoza i medvjed. Divokoza se lovi i u Dalmatinskoj zagori i na Biokovu, a na Pelješcu i otocima muflon. Za Istru je karakteristična niska i pernata divljač, a otoci Cres i Lošinj poznati su po osebujnim jelenima lopatarima. Za lov je potrebna posebna dozvola, a sve obavijesti mogu se dobiti u Lovačkom savezu Hrvatske u Zagrebu, ulica V. Nazora 61.
Planinarenje
Brojna raznolika planinska područja pogodna su za planinarenje, a mnoge označene staze dokaz su njegove duge tradicije u Hrvatskoj. Planinarska sezona u našoj zemlji praktički traje čitavu godinu. Naše planine nisu visoke - Hrvatska je jedina zemlja na europskom Jugoistoku bez ijednog vrha iznad 2000 metara, ali po zanimljivosti im je malo ravnih. Posebne su atrakcije za planinare nacionalni park Risnjak, cijela planina Velebit, planine Gorskog kotara te brojna planinska izletišta nadomak većih gradova. Markacije su u planinama tipizirane: crveni krug s bijelom točkom u sredini. Tanka stabla iznimno se obilježavaju s dvjema usporednim crvenim linijama i bijelom linijom među njima. Oko 50 m prije križanja postavlja postavlja se oznaka x. U Hrvatskoj danas ima oko 250 vodiča društvenih izleta i ispitanih vodiča ljetnih i zimskih pohoda. Djeluju na amaterskoj osnovi, a udruženi su u stanice vodiča. Stanice daju vodiče većim skupinama i manje iskusnim planinarima, pogotovu za orijentacijski ili tehnički teža područja. Većina stanica ima sjedište u pl. društvima, a neke su samostalne. Gorska služba spašavanja (GSS) - u slučaju nesreće u planini, stijeni, špilji ili nekom drugome nepristupačnom mjestu pomoć pružaju dobrovoljni članovi GSS.
Alpinistika - sve značajnije planine pripadaju dinarskom gorju i vapnenačke su građe - i ako se ne ističu osobitom visinom obiluju penjačkim problemima skoro svih stupnjeva težine. Kako su gotovo sve u blizini mora specifičnost im je da i u zimskom periodu omogućavaju uspone u gotovo ljetnim uvjetima npr. Kozjak, Biokovo, Paklenica u Velebitu gdje je stijena Anića kuka stekla međunarodni glas (tradicionalni proljetni skup alpinista).
Sportsko penjanje - za razliku od alpinistike, sportski penjači se penju bez ikakvih pomagala. Naša su najposjećenija penjališta Mlini, Dvigrad, Rovinj i Vranjska draga u Istri, Veli vrh u blizini Rijeke, Samarske stijene u Gorskom kotaru, otok Unije, Paklenica i Tulove grede u južnom Velebitu, Stomorica kod Omiša, Marjan iznad Splita, Brela u blizini Makarske, Gorsko Zrcalo u Medvednici, Pokojec u Ivanščici i Kalnik. Glavna središta skijanja: Delnice, Mrkopalj, Platak (glavno skijaško središte riječkog područja), Tuk, Bjelolasica ( u Vrelu pod Bjelolasicom razvija se planinski sportsko-rekreacijski zimski centar “Bjelolasica”).
izvor:cromaps
MEDICINSKI TURIZAM
Uređena lječilišta na bazi ljekovitih mineralnih i termalnih izvora.
Oko Zagreba: Tuheljske toplice, Krapinske toplice, Stubičke toplice, Varaždinske toplice, Ivanić grad (Naftalan) i Topusko.
U Slavoniji Daruvar, Lipik i Bizovac, a u primorju Vela Luka, Šibenik, Duga Uvala i Istarske toplice. Thalassotherapia djeluje u Opatiji, Crikvenici, Velom Lošinji, Hvaru i Makarskoj.
Riječ "wellness" kovanica je dvaju termina "well being" i "fitness".
Kao pristup životu wellness se prije 30-ak godina razvio u Americi naglašavajući da je za zadovoljan život nužno suglasje mentalnog, fizičkog i psihičkog.
Drugi naziv "Spa" svoje ime zahvaljuje poznatom belgijskom liječilišnom gradu istoga imena smještenom u belgijskim Ardenima priznatom po učinkovitim tretmanima za poboljšanje fizičke kondicije i uljepšavanje.
Budući da wellness odnosno Spa filozofija zagovara cjelovit pristup osobi, najbolje učinke polučuje ako se specifični tretmani kombiniraju s danima odmora jer odlazak na masažu ili u saunu nakon radnog dana samo djelomice i većinom tek na fizičkoj razini donosi olakšanje.
Stoga je najpodesnije da shodno svojim mogućnostim i slobodnom vremenu odaberete wellness paket u nekom od hotela s wellness programima i te dane posvetite samo sebi. Time ćete zdravlju vašega duha, duše i tijela darovati ono najbolje - ravnotežu i usklađenost.
Pogledajte raznolike wellness programe iz naše ponude »
Aromaterapija: metoda korištenja biljnih esencijalih ulja s ciljem obnavljanja (pomlađivanja kože), relaksacije tijela i uma, osvježenja. U kupkama i masažama koriste se blagodati eteričnih ulja dobivenih od listova, cvjetova, plodova i korijenja ljekovitih biljaka čiji izbor ovisi o individualnim potrebama klijenta. Aromamasaža preporučuje se za tretmane učvršćivanja kože, a osobito je učinkovita u borbi protiv stresa, unutarnjeg nemira i lošeg raspoloženja jer utječe na uravnoteženje osobe podvrgnute tretmanu.
Ayurvedska masaža: tehnika koja se zasniva na više od 5000 godina starom učenju o ravnoteži duha i tijela, a tretman tijela provodi se toplim sezamovim uljem koje se u laganom mlazu izlijeva na kožu glave.
Cupping terapija: Drevna vrsta kineske masaže u kojoj se maser koristi šalicama kako bi otvorio put tjelesnim "meridijanima" (dijelovi tijela kroz koje energija putuje do svih organa) i tako izazvao revitalizaciju cijelog tijela. Finska sauna: prostorija zagrijana na temperaturu između 60°C i 100°C, namijenjena duhovnoj i tjelesnoj relaksaciji. Hot stone masaža: masaža koja kombinira toplo i vrlo toplo kamenje specijalnog vulkanskog porijekla koje dugo zadržava postignutu temperaturu, s hladnim kamenjem. Masaža kamenjem prikladna je za one koji se žele osloboditi napetosti i grčeva u mišićima.
Kneip terapija: vrsta hidroterapije koja svoj učinak postiže izmjenjivanjem hladne i tople vode. Topla voda izaziva relaksaciju i smanjuje ukočenost dok hladna voda pomaže u smanjenju boli.
Masaža vulkanskim kamenjem: Masaža koja kombinira 10 orijentalnih tehnika masaže s toplinom i energijom vulkanskog kamenja. Pomaže u opuštanju umornih, bolnih mišića i eliminira učinke stresa i umora te stvara unutrašnji osjećaj spokoja i smirenja.
Refleksoterapija: porijekom s Istoka, ova drevna masaža refleksnih točaka na stopalima učinkovito relaksira osobu, uspostavljajući nesmetan protok životne energije u cijelom tijelu poremećen stresnim načinom života. Shiatsu masaža: masaža porijekom s Istoka koju terapetu provodi pritiscima prstiju na tijelo pri čemu osoba leži na tlu lagano obučena.
Talasoterapija: terapija morskom vodom u vidu kozmetičkih tretmana lica i tijela, kupki i masaža. Uz morsku se vodu u talasoterapiji koriste soli, alge, mulj i blato koji obiluju mineralima, vitaminima i elementima u tragovima. TUI NA: kineska masaža stara preko 2000 godina. Cilj je ove masaže uravnotežiti yin i yang snage tako da životna energija može slobodno protjecati tijelom. Maser kombinira akupresuru i masažne tehnike, tj. koristi se pritiskanjem, lupkanjem, pljeskanjem i trljanjem čime razbija blokade u protoku energije. Osobito je učinkovita za poboljšanje cirkulacije.
SREDIŠNJA HRVATSKA
Krenite u upoznavanje okolice Zagreba, a ako ćete imati dovoljno vremena, krenite i prema Hrvatskom Zagorju, pitomom brežuljkastom kraju koji je poznat po brojnim dvorcima koje zaista vrijedi posjetiti. Usput probajte tradicionalne specijalitete prigorske i zagorske kuhinje, probajte vina koja se tamo toče, a ne zaboravite ni na kolače. Okolica Zagreba nudi Vam zanimljivu pletenicu karakterističnih sadržaja, i možete je upoznavati kroz dvorce i kurije, kroz prirodu koja se mijenja tijekom godišnjih doba, ali je uvijek bogata i raskošna, ili kroz gastro ponudu koja dobro ocrtava ta prirodna bogatstva. Mjesta poput Vrbovca dat će Vam najbolju potvrdu gastro ponude, dok će šetnje Žumberkom odmoriti oči i dušu koje će se kupati u zelenilu i tišini..
Središnja Hrvatska dijeli se na Zagreb i okolicu, Međimurje, Zagorje i Podravinu. Veća mjesta u Središnjoj Hrvatskoj su Zagreb, Varaždin, Čakovec, Koprivnica, Bjelovar, Karlovac, Sisak, Križevci, Velika Gorica, Petrinja, Samobor, Zaprešić, Krapina, Ivanec.
Zagreb
Zagreb je doista bogata riznica civilizacijskog i kulturnog naslijeđa, od pretpovijesnog doba (spilja Veternica, starije kameno doba) i arheoloških nalaza rimske kulture (Šćitarjevo) do naših dana. Povijesni dio grada, Gornji grad i Kaptol, jedinstvena je urbana jezgra i u europskim razmjerima, pa je cilj svakoga turističkog razgledavanja Zagreba. Tom starom gradskom jezgrom, njezinim ulicama i trgovima, može se proći u ugodnoj šetnji, polazeći s Trga bana Josipa Jelačića, središnjeg trga i srca Zagreba, ili pak uspinjačom iz obližnje Tomićeve ulice. U staroj gradskoj jezgri mnoge su znamenite zgrade, crkve, muzeji i ustanove, kao i ugodne restauracije, kavane i kafići. Povijest, umjetnost i kultura Zagreba i Hrvatske, ali i Europe i svijeta, može se pratiti i šetnjom brojnim zagrebačkim muzejima. U 30-ak muzejsko-galerijskih zbirki čuva se više od 3,6 milijuna različitih predmeta, ne ubrajajući u to crkvene i privatne kolekcije. Bogat je i raznovrstan kulturno-umjetnički život u gradu. Djeluje 20-ak stalnih ili povremenih kazališta i kazališnih scena. Svojim se zdanjem ističe Hrvatsko narodno kazalište, a od koncertnih dvorana najpoznatija je Koncertna dvorana »Vatroslav Lisinski«, nazvana po skladatelju prve hrvatske opere.
Donja Stubica - grad u Hrvatskom zagorju, 6 km jugoistočno od Zaboka na nadmorskoj visini od 192 m. Gospodarska je osnova poljodjelstvo, kovinska, drvna i prehrambena industrija te turizam.
U mjestu se nalazi gotička, barokizirana župna crkva Sv. Trojstva čija je kapa zvonika srodna je kapi staroga zvonika zagrebačke katedrale. U crkvi su figuralno ukrašena kasnogotička svećenička sjedala (sedilija) i renesansna nadgrobna ploča s reljefnim likom Franje Tahija (umro 1573.). Župnu kuriju gradio je zagrebački graditelj J. Either (1820.).
Karlovac
Karlovac se razvio oko renesansnoga utvrđenoga grada u XVI. st., između rijeka Kupe i Korane. Od utvrda su ostali samo opkopi, a nekadašnjega staroga grada 10-ak lijepih i pravilnih ulica s vrijednim baroknim građevinama i središnjim trgom. Od sakralnih objekata ističe se ranobarokna crkva Sv. Trojstva s franjevačkim samostanom i nacionalno svetište sv. Josipa. Ostale vrijedne građevine su Zorin dom, Gradski muzej, Glazbena škola te osobito očuvana srednjovjekovna utvrda Dubovac, danas preuređena u hotel. Atraktivan smještaj grada na četiri rijeke (Kupi, Korani, Mrežnici i Dobri) i izuzetno dobar prometni položaj na glavnoj vezi Zagreba s Jadranom pridonose razvoju turizma, posebice tranzitnog. Vrbanićev perivoj i Marmontova aleja platana zaštićeni su hortikulturni spomenici, a cret Banski Moravci istočno od grada kao specijalni biološki rezervat.
Osnovni podaci: Grad u Pokuplju, u području sutoka rijeka Kupe, Mrežnice, Korane i Dobre, 55 km jugozapadno od Zagreba; nadmorska visina 112 m; 59999 stan. Kulturno (kazalište, zimska likovna kolonija, Koranski park skulpture), trgovačko i industrijsko središte; metaloprerađivačka (plinske i parne turbine, dizelski motori, kotlovi, pumpe, alati), kemijska, tekstilna, kožna, drvna i prehrambena (mljekara, pivovara) industrija te ciglana. Na križištu je magistralnih prometnica Zagreb-Karlovac (M11.01, E65, E71), Karlovac-Rijeka (M12, E65), Karlovac-Senj (M12.3), Karlovac-Zadar (M13.01, E71) te željeznička prometnica Zagreb-Karlovac-Oštarije-Rijeka odnosno Split, Zadar i Šibenik.
Preporučujemo: Među kulturno-zabavnim priredbama i manifestacijama u gradu posebno se izdvajaju karlovački Dani piva (početkom jeseni), svojevrsna domaća varijanta čuvenoga münchenskog Oktoberfesta. Vrijedi spomenuti i hodočašće sv. Josipu na Dubovcu (19. ožujka), izložbu i sajam cvijeća (početkom lipnja), Ivanjski krijes (krajem lipnja), te Karlovačke dane kulture (u listopadu, studenom i prosincu).
Najznačajnije sportsko-rekreacijske aktivnosti vezane su uz karlovačke rijeke (kupanje, ribolov i dr.), a u okolici su mogući lov te planinarenje.
Zagreb je glavni i najveći grad Republike Hrvatske. Smješten je u podnožju Medvednice i proteže se uz najdužu hrvatsku rijeku Savu. Vodeći je zdravstveni centar u Hrvatskoj te jedno od važnijih europskih sportskih središta. Varaždin i cijela okolica poznata su po velikom broju dvoraca, što joj daje turističko značenje, a padine Varaždinskog gorja važan su vinogradski kraj (središte je Varaždin Breg).
Središte Međimurja je Čakovec, najnaseljeniji i najrazvijeniji grad Međimurja. Najstariji dio Čakovca ujedno je i središnja turistička atrakcija, Stari grad, obnavljan do današnjih dana.
Samobor ima dugu izletničku i turističku tradiciju jos od 1242. godine. Samobor je grad zapadno od Zagreba na sjevernim padinama Žumberačkog gorja. Na brdu Tepec je šetalište Anindol s kapelicom Sv. Ane, zaštitnice grada Samobora.
Karlovac se nalazi 55 km južno od Zagreba i nazivaju ga gradom na 4 rijeke - rijeka Kupa, Korana, Mrežnica i rijeka Dobra. Atraktivan smještaj grada na četiri rijeke i izuzetno dobar prometni položaj na glavnoj vezi Zagreba s Jadranom pridonose razvoju turizma, posebice tranzitnog. Vrbanićev perivoj i Marmontova aleja platana zaštićeni su hortikulturni spomenici, a Banski Moravci istočno od grada su specijalni biološki rezervat. Najvažnije zagorsko naselje je Krapina. Nalazi se uz rijeku Krapinčicu, u suženju između gora Brezovice i Strahinčice. U Krapini su pronađeni najstariji tragovi naseljenosti iz doba paleolitika, tzv. Krapinski pračovjek iz starijeg kamenog doba.
Ivanec se nalazi 20 km jugozapadno od Varaždina. Hrvatsko Zagorje ima velike turističke potencijale. Nalazi se na dodiru Alpa, unutrašnjih Dinarida i panonskog prostora i tuda se pruža nekoliko linija duž kojih su nastali brojni topli izvori koji se turistički valoriziraju.
Bjelovar je centar Bjelovarske regije, mlado naselje, osnovano za Vojne krajine 1756. god. Smješten je na obroncima Bilogore, između rječica Plavnice i Bjelovacke. Križevci su jedan od najstarijih gradova Sjeverne Hrvatske. Grad se nalazi na južnim padinama Kalničkog gorja, podno Lepavinskog prijevoja, preko kojega je najpovoljniji prijelaz iz gornje Podravine u Posavinu.
Velika Gorica je grad u Turopolju, o čijem ranom naseljavanju svjedoče arheološki nalazi iz prapovijesti, antike i srednjeg vijeka. Brojni dvorci preuređeni su u hotele i ugostiteljske objekte.
Središnja Hrvatska zasigurno nudi raznolikost u svojoj turističkoj ponudi. Zanimljivost ovog dijela Hrvatske su tradicionalne drvene kućice koji mještani nazivaju kleti. U Središnjoj Hrvatskoj postoji veliki broj lovišta, te se ističe velika ponuda gastronomskih specijaliteta divljači. Za aktivan odmor, preporučujemo rafting na Kupi, planinarenje ili ugodnu šetnju u prirodi.
SLAVONIJA
Slavonija je zemljopisna, ali i povijesna regija koja se smjestila na istočnom kraju Hrvatske.
Omeđuju je tri rijeke-Drava na sjeveru, gdje graniči s Mađarskom, Sava na jugu, gdje graniči s Bosnom i Hercegovinom, te Dunav na istoku, gdje graniči sa Srbijom.
Uz Slavoniju se često veže epitet „zlatna“, budući da je to ravničarski kraj bogat poljoprivrednim površinama na kojima se uzgajaju žitarice pa ljeti ta polja zaista izgledaju kao od zlata.
Bogata i plodna zemlja rezultirali su općim bogatstvom, što se vidi na raskošnoj arhitekturi, ali i na narodnim nošnjama koje su pune bogatih detalja.
Gradovi Slavonije, poput Osijeka, Đakova ili Požege, i njihova okolica će Vas dočekati svojom gastro ponudom, koja zaslužuje posebnu priču, spomenicima kulture koji također ocrtavaju njeno bogatstvo, te laganim i opuštenim ritmom života koji se ocrtava i u specifičnom slavonskom akcentu.
ISTRA - MODRO MORE I ZELENA UNUTRAŠNJOST
Istra se smjestila na istoimenom poluotoku i najsjevernija je turistička regija Hrvatske. Njezina privlačnost leži u spoju atraktivne obale i zelene unutrašnjosti. Posjetite li Poreč, Rovinj ili Pulu vidjet ćete gradove-muzeje pretvorene u turistička središta s brojnim hotelima i restoranima za svačiji ukus.
Odaberete li Buje, Buzet, Motovun, Grožnjan, naći ćete privatnost i tišinu srednjovjekovnih gradova-utvrda i upoznati gastronomiju i vinarstvo. Nautičare će dočekati prvorazredna usluga u 9 marina na istarskoj obali, sportaše pak biciklističke i moto-cross staze, spilje i teniski tereni Umaga i Novigrada, a ljubitelje prirode prirodni fenomen - Limski kanal.
Poreč je turističko središte poznato po prekrasnom prirodnom ambijentu, dugoj turističkoj tradiciji, te brojnim i dobro opremljenim turističkim naseljima: Plava i Zelena laguna, Brulo, Pical, Špadi. Okolica današnjeg Poreča bila je nastanjena još u doba neolitika. Sam grad su osnovali Rimljani ( Parentium); struktura ulica ostala je do danas.
Klima je vrlo blaga, bez velikih ljetnih sparina. Vegetacija je veoma bujna; šume borova i pinija dopiru mjestimično do mora. Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, voćarstvo, ribarstvo i turizam.
Stari dio grada leži na malom poluotoku koji je od kopna odijeljen umjetnim prokopom, a s mora zaštićen otokom Sveti Nikola s kamenitom i pješčanom plažom.
Rovinj - Grad i luka na zapadnoj obali Istre, 36 km sjeverno od Pule. Područje krase brojni otočić pred obalom i čisto more bogato ribom.
Gospodarstvo uključuje poljodjelstvo, vinogradarstvo, ribarstvo, prehrambenu i duhansku industriju te turizam.
Za početak razvoja turizma uzima se 1888. godina kada je otvoreno prvo morsko klimatsko lječilište.
U turističku ponudu se uključuju brojni hoteli, turistička naselja, kampovi i marina, te obilje sportsko-rekreacijskih sadržaja i dobra gastro ponuda.
Kulturno-povijesni spomenici su sačuvani još iz ilirskoga, rimskog i mletačkoga razdoblja.
Pula - Grad i luka na jugozapadnom dijelu Istre. Ima najveću i najznačajniju luku u Istri.
Prije 3000 godina nastanili su Histri, pa je i najstariji grad na istočnoj obali Jadrana. O tome svjedoći Arena iz 3. st. p.n.e.
Područje krasi blaga mediteranska klima, razvedena obala, bogata vegetacija i čisto more. Plaže su stjenovite, betonske i šljunčane. te dobro opremljene za različite aktivnosti.
Kao gospodarsko središte ima razvijenu brodogradnju, tekstilnu, metalnu i građevnu industriju i proizvodnju stakla.
Turizam se počeo razvijati još početkom 19. st. Prvo morsko kupalište Bagno Polese je otvoreno 1885., a prvi moderni hotel Riviera otvoren je 1908. Osim odmorišnoga turizma, razvijeni su nautički i kongresni, a posebno je razvijen sportski turizam.
Današnja turistička ponuda uključuje sve vrste smještaja, raznovrsne sportsko-rekreacijske terene, plesne terase, diskoklubove, noćne klubove, casino, te brojne restauracije.
Najpoznatija kulturno-zabavna događanja su Festival hrvatskog filma što se održava u srpnju svake godine od 1954. u Areni, Festival zabavne glazbe »Arena« u srpnju, u Areni, te Art & Music Festival - festival rock glazbe u kolovozu.
Motovun - Naselje u središnjem dijelu Istre na južnoj strani doline Mirne. Motovun krase srednjovjekovne zidine u obliku prtena i dva poluprstena, a zbog svog polažaja na 277 m nadmorske visine ima i pogled na vinograde i šumu.
Turistička ponuda uključuje smještaj u hotelu, izvrsne specijalitete u restauracijama, a od aktivnosti ubrajaju se šetnje po vinogradima i Motovunskom šumom u potrazi za tartufima (gljive), lov i biciklizam.
Motovunski vinogradi se poznati po čuvenim vinima, pinot, teran i malvazija.
Najpoznatije kulturno-zabavno događanje je Motovun Film Festival što se održava svake godine u srpnju.
Višnjan - Zvjezdarnica u Višnjanu
Zvjezdarnica je dio slikovitog gradića Višnjana. 1999. godine bila je peta u svijetu po broju otkrivenih malih nebeskih tijela u Sunčevom sustavu, a ispred nje bile su samo američke vojne i NASA-ine zvjezdarnice. Ovdašnjim teleskopom otkriveno je više od 1400 malih planeta.
Osim bavljenja astronomijom, studenti i amateri organiziraju i obrazovne projekte za mlade s kreativnom pristupom metodi nastave prirodnih znanosti. Trenutno se gradi i novi opservatorij 3 km od Višnjana, gdje će biti specijalni teleskop za praćenje za Zemlju potencijalno opasnih objekata, jedan od 10 najvećih te vrste u svijetu.
Odredišta iz naše ponude u unutrašnjosti Istre su tradicionalna seoska imanja u kojima možete iskusiti autentični život ove regije, a mogu biti i polazišta za predložene itinerere
izvor: Adriatica.net
KVARNER I GORJE
Područje Kvarnera geografski se nastavlja na Istru, a sastoji se od priobalja s otocima i gorskog područja. Kvarner se odlikuje osobitom klimom kojoj duguje preko 150 godina tradicije elitnog i zdravstvenog turizma.
izvor: Adriatica.net
Opatija - Grad, luka, turističko, kupališno i klimatsko središte podno Učke. Smješteno je na istočnoj obali Istre u Riječkom zaljevu, 13 km jugozapadno od Rijeke. Opatija ima najdužu turističku tradiciju na istočnoj obali Jadrana. 1844. godine je izgrađena prva vila u svrhu turizma. U povijesti su je posjetili hrvatski ban Josip Jelačić i austrijska carica Maria Ana. Tu se otvorio i prvi hotel na Jadranu, Kvarner, a poglasio se i prvim klimatskim lječilištem. Izgradnjom hotela Opatije grad postaje elitno odredište. Gospodarstvo se temelji na turizmu. Grad krasi zimzelena vegetacija, a oko nekih vila je posađeno egzotično bilje.
Turistička ponuda uključuje smještaj u svim oblicima. Opatija je obogaćena raskošnim vilama i hotelima.
Nudi se bogata gastro ponuda u restauracijama, a i raznovrsni sportsko-rekreativni sadržaji te kulturno-zabavna događanja.
Lovran - Grad i ljetovalište na jugoistočnoj obali Istre, 5 km južno od Opatije. Smješten u sjevernom dijelu Kvarnerskog zaljeva.
Gospodarstvo se temelij na turizmu. Mjesto ima dugu turističku tradiciju. Turizam se počeo razvijati prije više od sto godina i to zimski. Nakon II. svjetskog rata počeo se razvijati i ljetni turizam. Danas je poznato turističko odredište i nacionalno lječilište. Tu se nalazi ortopedska bolnica.
Područje krase šume pitomog kestena i lovora, te zimzelena submediteranska vegetacija.
U turističku ponudu se uključuje smještaj u hotelima, vilama, sobama i apartmanima.
Od sportsko-rekreacijskih sadržaja raznovrsne su mogućnosti, jedrenje, skijanje na vodi, sportski ribolov i drugo. Šetnica Lungomare, što vodi do Opatije, je pogodna za šetnju, trčanje, vožnju biciklom i rolanje.
U Lovranu se održavaju brojne kulturno-zabavne manifestacije. Preporučujemo: Posjet nacionalnim parkovima Brijuni, Paklenica i Risnjak.
Izlet na otok Lošinj u čijim vodama je najveća mediteranska zajednica dupina.
Rijeka - Grad i luka u Riječkom zaljevu na sjevernoj obali Kvarnerskog zaljeva. Rijeka se razvila u najveću luku, važno europsko tranzitno lučko središte, najrazvijenije turističko središte, te veliko trgovačko, poslovno, pomorsko i željezničko središte.
Tu su razvijene industrije brodogradnje, naftne rafinerije, proizvodnje dizelskih motora, brodske opreme i dizalica, te papira.
Gospodarstvo uključuje i poljodjelstvo, šumarstvo, ribarstvo i turizam.
Turizam se razvija od sredine 19. st. Danas je posebno razvijen poslovni i kongresni turizam, a značajan je i vjerski turizam.
Rijeka nema razvijen odmorišni turizam, ali turistička ponuda uključuje kvalitetan smještaj, kulturno-zabavne programe, te bogatu gastro ponudu. Gosti na odmoru u okolnim mjestima tu nalaze zabavu i kulturne zanimljivosti.
Crikvenica - Grad u području Vinodolskog primorja, 37 km jugoistočno od Rijeke. Najpoznatije i najveće je turističko mjesto na ovom području. U blizini se nalazi ušće potoka Dubračine.
Crikvenica ima dugu turističku tradiciju. Oko 1890. godine su se prvi turisti počeli zanimati za mjesto, a 1891. otvoren je prvi hotel.
Područje krase lijepe šljunčane, ponegdje ima i pijeska, plaže i čisto more.
Gospodarstvo ukjlučuje poljodjelstvo, povrtlarstvo, stočarstvo, ribarstvo i turizam.
U turističku ponudu uključuje se raznovrstan smještaj i bogatu sportsko-rekreacijsku ponudu, te kulturno-zabavne sadržaje.
Privlačno je odredište za obitelji s djecom. Zanimljivost za malu djecu pružaju dobro opremljene plaže.
izvor: Generalturist
DALMACIJA
Dalmacija je najveća turistička regija Hrvatske.
Ovdje su se smjestile velike metropole: tri tisuće godina star Zadar, Split - rimska prijestolnica cara Dioklecijana, te na krajnjem jugu Dubrovnik - grad uvršten u UNESCOV popis baštine.
Birajte između većih mjesta poput Šibenika, Trogira i Makarske ili tihih naselja smještenih duž šibenske, zadarske i makarske rivijere. Planinski masivi Velebita i Biokova, nacionalni parkovi Paklenica, Krka, Kornati i Mljet, speleološke lokacije i ronilačke atrakcije, vinogradi na polutoku Pelješcu i maslinici - sve je to sunčana Dalmacija.
OTOCI DALMACIJE - LJEPOTA NA PUČINI
Hrvatska obala s više od 1100 otoka spada među najrazvedenije na Mediteranu, pa je omiljena destinacija nautičara i turista. Među zadarskim se otocima ističu Kornati i Dugi otok s jezerom Telašćicom na vrhu 146 m visokog klifa, dok su mali šibenski otoci poput Krapnja pravo mjesto za skrovit odmor. Pred Splitom se smjestio Hvar s najstarijim kazalištem u Europi koji je dom ljetnog festivala te najsunčaniji otok Jadrana, a slikovita Šolta čije su uvale daleko od buke velikih gradova pravo je mjesto za tihi odmor.
Brač poznat po 200 m dugom pješčanom sprudu Zlatni rat raj je za surfere, a na otoku je i uzletište za letače zmajem te brojne diskoteke i restorani pa je ovo mjesto za dobar provod. Nadomak Visa gdje su ostaci rimskih termi i antičkog teatra nalazi se Modra spilja - prirodni fenomen Jadrana, a nedirnuta priroda i malobrojni stanovnici dat će Vam potrebnu tišinu volite li odmor u privatnosti. Na krajnjem su se jugu smjestili šumovita Korčula, dom Marka Pola i viteških plesova, Lastovo - najudaljeniji otok poznat po bogatom podmorju te zeleni Elafitski otoci pred Dubrovnikom.
Zadar - Grad je okružen prekrasnim parkovima, manje ili veće udaljenosti, nacionalnim parkovima Plitvice, Paklenica, Krka i Kornati, te parkovima prirode Velebit i Telašćica.
Od sportsko-rekreativnih sadržaja uključeni su brojni teniski tereni, igrališta za nogomet, košarku, rukomet, a u vodene aktivnosti ubrajeno je jedrenje, surfing, veslanje, ronjenje i ribolov. Zainterisirani za tečaj ronjenja mogu se prijaviti u ronilački klub Aquarius Trade ili Zadar Sub.
Najpozntija kulturno-zabavna događanja su tradicionalne Glazbene večeri u Donatu, Festival novoga kazališta, Zadarsko kazališno ljeto, te često su raznovrsne likovne priredbe. Poznata svetkovina je Blagdan sv. Krševana što je ujedno i Dan Zadra, a održava se 24. studenoga.
U sklopu hotela Kolovare i Borik compleksa nude se kongresni centri.
U blizini je aerodrom Zadar.
Split - Grad, luka i središte srednje Dalmacije ,glavno urbano, kulturno, prometno i turističko središte. Staro je 1700 godina. Rimski car Dioklecijan je tu boravio i otuda je vladao svijetom, te je ostavio naslijeđe koje danas predstavlja i najznačajnije arhitekture kulturno-povijesne baštine. Dioklecijanova palača, dio svjetske baštine UNESCO-a.
Gospodarsko, administrativno i kulturno središte za srednju Dalmaciju. U gradu je razvijena brodogradnja, prerađivanje plastičnih masa, industrija cementa, prehrambena industrija i drugo. Voćarstvom i povrtlarstvom se bave stanovnici okolnih mjesta.
Grad ima vrlo važnu ulogu kao luka. Središte je pomorskih veza s obalnim i otočnim lukama. Trajektnim linijima veže sve srednjodalmatinske otoke s kopnom, te s Anconom u Italiji. Veze su i s Pulom, Venecijom, Dubrovnikom i dalje s Grčkom. Zračna luka se nalazi mjestu Resnik što jr u neposrednoj blizini.
Split ima vrhunsku turističku ponudu što uključuje raznovrsne smještaje (hoteli, apartmani, sobe).
Gastro ponuda uključuje obilje restorana i konoba u kojima se nude vrhunski domaći specijaliteti. Plaže i kupališta u gradu i bližoj okolici su u izobilju. Najpopularnije su Bačvice, pješčana plaža gotovo u samom središtu Splita.
Kulturno-zabavni život je bogat s posebnim naglaskom na ljetnu sezonu kada je su trgovine, trgovi i ulice pune ljudi. U sezoni, od polovice srpnja do polovice kolovoza, se održava festival Spitsko ljeto. Tada se izvode drame, opere i koncerti.
Kao sportski velegrad u ponudu se pružaju mogućnosti za bavljenje gotovo svim kopnenim i vodenim sportovima, od nogometa, košarke i tenisa preko planinarstva i streljaštva do ribolova, skijanja na vodi i veslanja.
Zanimljiva je činjenica da tri košarkaša su iz ovoga grada otišli u američku NBA ligu.
Dubrovnik - Grad, luka i turističko središte južne Dalmacije smješten u podnožju brda Srđ. Posjeduje bogatu političku i kulturnu povijest, te je upisan u UNESCO-ov registar svjetske kulturne baštine. Zbog svojih ljepota i bogate turističke ponude, Dubrovnik je jedan od najprivlačnijih odredišta na Sredozemlju. Grad se posjećuje tijekom cijele godine. Turizam se tu razvija još od prije I. svjetskog rata.
Osim što je ukrašeno svjetski poznatom spomeničnom baštinom, područje krase lijepe stjenovite, betonske, šljunčane i pješčane plaže, te mediteranska klima i vegetacija. Poznat i kao grad hotela i restorana pa u turističku ponudu uključuje raznovrstan smještaj (hoteli, apartmani, sobe, kampovi), bogatu ponudu vrhunskih restorana, puno sportsko-rekreativnih mogućnosti, te kulturno-zabavnih događanja. Gastro ponuda uključuje specijalitete domaće i međunarodne kuhinje.
Gospodarstvo se temelji na turizmu i pomorstvu.
Šibenik - Grad i luka u sjevernoj Dalmaciji. Smješten u Šibenskom zaljevu, nedaleko od ušće Krke. Grad se amfiteatralno razvio na padinama brežuljaka koje okružuju luku.
Područje krase lijepo uređene betonske, stjenovite i šljunčane plaže, bogatstvo otoka i otočića okruženi prekrasnim plavim morem, te obližnji Nacionalni park Krka.
Grad bogate i kulturno-povijesni spomenici.
Gospodarstvo uključuje prerađivanje obojenih metala i aluminija, tekstilnu i prehrambenu industriju, brodogradnju i turizam.
Sportsko-rekreativna ponuda uključuje brojne sportske terene, npr. za odbojku na pijesku, te mogućnosti za jedrenje, veslanje i ronjenje.
Gastro ponuda se bazira na jela domaće kuhinje, janjetinu, jela s roštilja, jela ispod peke, domaćini se posebno ponose jelima pripremljenim od tuke ili purice.
U kulturno-zabavna događanja uključuje se međunarodni dječji festival koji se održava u posljednjem tjednu u srpnju i prvom tjednu u kolovozu, ljetna orguljaška škola u drugoj polovici kolovoza, Šibensko ljeto, te svečano slavlje sv. Jakova, 25. srpnja, koji je zaštitnik grada.
Trogir - Grad i luka smješteno na obali Kaštelanskog zaljeva, 27 km zapadno od Splita. Otočić koji je s kopnom spojen kamenim mostom, a s Čiovom pokretnim predstavlja stara gradsku jezgru Trogira još iz antike. Grad se razvio i proširio na sjevernu obalu Čiova. Od 1997. godine Trogir, u povijesti poznat pod imenom Tragurion, je uvršten u registar spomeničke baštine UNESCO-a.
Gospodarstvo uključuje brodogradnju, industriju duhana, farmaceutsku industriju i turizam.
Područje krase lijepe stjenovite i šljunčane plaže, bujna vegetacija, te brojni otoci i otočići.
U turitičku ponudu je uključen raznovrstan smještaj u hotelima, pansionima, apartmanima i kampovima.
Gastro ponuda se bazira na kvalitetnu ponudu domaće hrane, prevladavaju riblji specijaliteti.
Sportsko-rekreacijska ponuda nudi brojne mogućnosti, tenis, boćanje, kuglanje, jedrenje, jedrenje na dasci i ronjenje.
U kulturno- zabavna događanja uključene su vesele ribarske noći, smotra folklora i koncerti ozbiljne glazbe. Trogir ponudu bogati za nautičare, uključena je ACI Marinu Trogir.
Makarska - Grad, luka i turističko središte Makarske Rivijere smješteno je između planine Biokovo, zaštićene kao park prirode, te mora, među najbistrijima u cijelom Sredozemlju. Ovo područje je ukrašeno lijepim dugim plažama, borovom šumom i maslinicima. Zanimljivi kulturno-povijesni spomenici, raznovrsne hotelsko-ugostiteljske i sportsko-rekreacijske ponude su značajke ovog mjesta. Razvijen je i rekreacijsko-zdravstveni turizam.
Turizam je dio Makarskog gospodarstva još od 1914., kada je podignut prvi hotel.
Gospodarstvo se bazira na poljodjelstvu, vinogradarstvu, maslinarstvu, voćarstvu, preradi prehrambenih proizvoda, preradi plastike, pomorstvu, ribarstvu i turizmu. Mediteranska je klima na ovom području sa jakim burama zimi.
Orebić - Turistički gradić na južnoj obali poluotoka Pelješca, 66 km zapadno od Stona, koji se razvijao kao središte pomorstva. Još 1865. godine je bilo utemeljeno Pelješko pomorsko društvo sa 33 prekooceanska jedrenjaka. Do 16. st. zvalo se Trstenica.
Pelješki poluotok je poznat po vinima i vinogradarstvu. Cijelim poluotokom prevladava gusta zimzelena vegetacija i tipično mediteransko bilje, te čisto more. Jedno je od najtoplijih mjesta na Jadranu po broju sunčanih dana.
Mjesto danas nudi razvijenu turističku ponudu što uključuje smještaj u hotelima, privatnim sobama i apartmanima. Sportsko-rekreativna ponuda uključuje terene i igrališta za tenis i nogomet, mogućnost najma opreme za vodene sportove, te škole jedrenja i jedrenja na dasci. Područje je pogodno za šetnje, planinarenje i skupljanje bilja.
U uvali Trstenica nalazi se velika pješčana plaža, a u okolici su brojne kamenite i šljunčane uvale za one koje više vole osamu.
Gastro ponuda je poznata po kvalitetnoj ponudi ribljih specijaliteta, a osobito po kamenicama i dagnjama iz peljeških uzgajališta. Čuvena pelješka vina dingač i postup upotpunjuju okus svim jelima.
Gospodarstvo uključuje poljodjelstvo, voćarstvo, ribarstvo i turizam.
Iz Orebića vozi trajektna linija do Korčule.
izvor: Generalturist
Područje masiva Učke i dijela Ćićarije s najvišim vrhovima Vojak (1401 m) i Veli Planik (1271 m) proglašen je Parkom prirode 1999. godine. Proteže se na dvije županije - Istarska i Primorsko-goranska. Vršni greben Parka od iznimnog je značenja i vrijednosti zbog specifičnog geološkog postanka te brojnih rijetkih i endemskih biljnih i životinjskih vrsta. Učka je planina jednostavna oblika, s dvije strme padine i oštro ocrtanim hrptom. Hrbat je najviši u početku (Vojak, 1401 m), odakle se preko vrhova Brgud (906 m), Šikovec (779 m) i Sisol (883 m) postupno spušta prema jugu sve do Plominskoga kanala, gdje tone u more.
Biljni je svijet veoma raznolik. U donjem dijelu istočne padine značajne su samonikle šume kestena i, zahvaljujući obilju vlage, bujna mediteranska vegetacija.
U srednjem pojasu prevladava hrast, a u najvišem bukva. Osobito su zanimljivi i raznoliki brojni speleološki objekti (ima ih nekoliko stotina). U klimatskom pogledu prevladavaju mediteranski utjecaji, s obzirom na blizinu mora, ali u visinskom pojasu znaju se snježni nanosi na osojnim stranama ponekad zadržati sve do svibnja.
Na području Parka markirano je 50–ak planinarskih i 8 staza za brdski biciklizam. Za potrebe sportskog penjanja, na vapnenačkim stupovima i stijenama kanjona Vele Drage uređeno je 60–tak penjačkih smjerova. Jednu od najljepših panorama u ovom dijelu Europe pruža najviši vrh Vojak (1401 m) gdje se sa kamene kule-vidikovca za vedrih dana pruža punih 360 stupnjeva pogleda koji se ne zaboravlja: Istarski poluotok, otoci sjevernog Jadrana, planine Gorskog Kotara, Venecija, talijanske Alpe...
izvor:cromaps
Papuk
Papuk je planina u Slavoniji, na sjevernoj i sjeverozapadnoj granici Požeške doline koja je proglašena Parkom prirode 1999. godine, koji se proteže na područje dvije županije - dio područja Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske županije.
Vrhovi središnjeg Papuka obrasli su šumom u kojoj prevladavaju bukva i hrast, a ima i klena, javora i jasena. Ogoljelih stijena ima samo u nižim dijelovima i potočnim koritima. U parku prirode Papuk očuvana su obilježja žive i nežive prirode koja je karakteristična za srednju Slavoniju, područje sa naglašenim raznolikostima flore i faune, vrijednim hidrološkim i geološkim područjima, ekološkim, kulturno-povijesnim i turističko-rekreacijskim obilježjima.
Između skupine Petrov vrh - Vrani Kamen sa zapadne i Krndije s istočne strane pruža se središnji dio Papuka s jedinim vrhovima iznad 900 m. Gorski hrbat koji čini okosnicu planine u dužini od blizu 30 km. U njemu se visinom ističu Točak (887 m), Lom (887 m), Papuk (953 m), Ivačka glava (913 m) i Češljakovački vis (825 m). Vrhovi su do najviše točke obrasli šumom, u kojoj prevladavaju bukva i hrast, pored toga javor, klen i jasen. Za slavonsko su gorje neobične Sokoline stijene (564 m) nedaleko od G. Vrhovaca koje su mjestimično gole, glatke i gotovo okomite.
Papuk sa svojim razvedenim grebenima i uvalama, bujnom vegetacijom, uz obilje izvorske vode i mrežu puteljaka, vrlo je prikladan za planinarenje.
Na Papuku su izgrađeni planinarsko-turistički objekti: planinarski dom Lapjak (335 m) 2,5 km udaljen od Velike, termalno kupalište Toplice (296 m) nedaleko od Velike, planinarska kuća Trišnjica, 7 km od doma Lapjaka, dom gorske službe spašavanja na Nevoljašu (725 m), skijaška žičara nad Jezercem, planinarski dom Jankovac (475 m) na sjevernim obroncima Papuka.
Lonjsko polje
Park prirode Lonjsko polje smješten u porječju Save i Lonje, pripada rijetko očuvanim poplavnim područjima Europe. Zbog raznolikih i mnogobrojnih prirodnih vrijednosti ima značaj Europske prirodne baštine.
Sela smještena uz obje strane toka rijeke Save, očuvala su karakteristične ambijente i izvorno narodno graditeljstvo u drvu. Veći dio Parka prirode (60%) pripada nizinskim šumama hrasta lužnjaka i poljskog jasena.
Pašnjaci i livade pokrivaju 30%, a vodene i ratarske površine (u suhom razdoblju) oko 10%. U ovom parku prirode nalazimo i jednu od najvećih koncentracija bijelih roda (580 parova, od čega u selu Čigoč 51 par, te je 1994.g. Čigoč proglašen europskim selom rode.
Telašćica
Jugoistočni dio Dugog otoka i otočića što ga okružuju morfološki, reljefno i geografski dio su prirodne cjeline Kornata, najbrojnije i najrazvedenije otočne skupine na Jadranskome moru. Više od 2500 sunčanih sati godišnje, srednja siječanjska temperatura viša od 7ºC i srednja godišnja viša od 16ºC obilježja su klime tog prostora.
Zimi more ima približno 13ºC, a ljeti približno 24ºC. Prostorni nastavak kornatskog Nacionalnog parka, na njegovoj sjeverozapadnoj strani. Bogato razvedeni zaljev Telašćica duboko se uvukao u jugoistočni dio Dugog otoka. Njegova je dužina 8 m, a najveća širina 1,5 km.
U zaljevu se smjestilo i nekoliko otočića. Telašćica je izvrsno žaštićena od svih vjetrova. Rijetko tko će propustiti poznate klifove, visoke i okomite stijene na pučinskoj strani otoka. Nastavak je kornatske linije, ali ovdje litice dostižu maksimalnu visinu, najvišu na Jadranu - 166 metara, a na izlazu iz zaljeva dočekuje nasčudnovat otočić, promjera oko 60 m, a visinom niti 2 metra.
U južnom dijelu područja Telašćice nalazi se zanimljivo jezero Mir, dimenzija 900 x 200 m, dubine 10 m (zbog podzemne povezanosti s obližnjim morem voda jezera je bočata).
Od ukupne površine parka prirode - 65 km² - na kopno otpada 26,5 km². Parku prirode “Telašćica” pripada i nekoliko manjih otoka na granici s Nacionalnim parkom “Kornati”, a najveći među njima je Katina.
Biokovo
Od Brela do Gradca, u dužini od 50-ak km, pruža se obalni pojas jedinstvenih prirodnih svojstava-slog plaža, šuma, kultiviranog krajolika i planinskog zaleđa ne može se naći gotovo nigdje na svijetu.
Nigdje se na našoj obali tako visoki vrhovi (do 1500m) na tolikoj dužini nisu tako približili moru (udaljen od obalne linije 2-3 km), a planinske litice igdje tako strmo i vrletno dižu kao ovdje.
Kombinacija planine (najviši vrh - Sv.Jure - visok je 1762 m) s primorjem stvorila je neponovljive ljepote - naša najljepša žala, bujne šume alepskog bora, pitomi maslinici, vinogradi i slikovita naselja, poredana duž obale ili utisnuta podno litica. Visinski pojas Biokova vrlo je zanimljiv s botaničkog gledišta, bogata flora, osobito tercijarni relikti, privlače brojne stručnjake.
Od biljnog svijeta spominjemo endemičnu zečinu i biokovsko zvonce, rijetke biljke poput zimskog kravljaka, rumene vodoljenke, polegla trešnjica, hrvatske trpkovine, velike kositernice i narcise koje pokrivaju livade. Prema spelološkom katastru SO HPD-a "Biokovo" dosad je poznato cca 600 speloloških objekata, od kojih je većina (400) istražena. Tri jame su dublje od 500 m: Stara škola, Vilimova i Pod kamenitim vratima. Po obliku slične su bunarima.
Za posjetu Biokovu najvažnija je Biokovska cesta koja vodi s prijevoja Staze na sam najviši vrh Sv. Juru. Od uzlaznih pješačkih pristupa s primorske strane najbitnija su od makarske preko Makra, od velikog Brda na Lokvu i od Basta na Sv. Iliju. Koja je panorama ljepša? Da li ona s mora na zelene flišne padine i sure biokovske stijene ukrašene autohtonim crnim borom ili ona s Vošca, Sv. Ilije i drugih vrhova na obalu, otoke i nepreglednu pučinu. Za krajolik vršnog područja karakteristični su otvoreni kamenjari, ali i šumarci bukve u zaklonjenim ponikvama. Pejsažno i botanički, osobito vrijednim smatraju se šumarci crnog dalmatinskog bora na primorskoj, i ostaci jelovih šuma na zagorskoj strani Biokova.
Biokovo je i prvorazredni prostor za planinarsku rekreaciju. Čitav niz vrletnih, ali vješto provedenih staza, vjekovima korištenih, danas služi planinarima i ambicioznijim turistima.
Velebit
Planinski lanac između Like i Jadranskog mora, sa najvišim vrhom - Vaganski vrh (1758m). Prijelaz preko Velebita omogućavaju tri prijevoja: Vratnik-698 m, Prosina-789 i Vrata-927m. Zahvaća tri hrvatske pokrajine - Liku, Hrvatsko primorje i Dalmaciju. Prirodne granice su jasno izražene, s jedne strane Velebitski kanal Jadranskog mora, a s druge ličko-gacka zaravan.
Na jugu omeđen kanjonom Zrmanje, a na sjeveru ga dijeli od ogranka Kapele urezan prijevoj Vratnik. Velebit je najveća hrvatska planina i najduža planina Dinarskog sustava, koja je urezala snagom svoje pojave i velikom dužinom dubok trag u povijesti, gospodarstvu i kulturi. Oduvijek privlači istraživače raznih struka svojim prirodnim bogatstvom, svojstvima, položajem uz more i kontrastom primorske i ličke padine.
Zbog svojih iznimnih prirodnih raznovrsnosti i bogatstva, Velebit je Poveljom UNESCO-a uvršten u međunarodne rezervate biosfere. Godine 1981. cijela planina, s ukupnom površinom od oko 2000 četvornih kilometara, proglašena je parkom prirode. Najveća koncentracija privlačnih objekata i lokaliteta Velebita nalazi se u njegovom sjevernom dijelu, između prijevoja Vratnik i Veliki Alan. Zanimljiv je Zavižan, sa specijalnim botaničkim rezervatom i botaničkim vrtom. Velebit spada u najzanimljivije područje u Europi ne samo zbog velikog broja špilja i jama velikih dimenzija, nego i po obilju neistraženih objekata. Špilje Cerovačke pećine i Manita peć odlikuju se ljepotom, dok Lukina i Slovačka jama, dublje su od 1000 m se ubrajaju među najdublje na svijetu.
Velebit je botanički jako zanimljiv, ponosi se velikim brojem endema reliktnog značenja osobito tercijarnih biljaka od kojih su najzanimljivije Degenia velebitica, Sibiraea croatica, Seseli Maly, Saxifraga prenja i Aubrietia croatica, zatim Ranunculus velebiticus, Dianthus velebiticus, Iberis velebitica i dr. Na Velebitu uspijeva i runolist i rododendron, a oko najviših vrhova je razvijen pojas klekovine bora. velebit je poznat i po svojoj bogatoj fauni i zanimljivosti nekih endemičnih vrsta osobito leptira.
Uzdužna, pješačka staza u sjevernoj polovini planine - “Premužićeva staza” - građena u razdoblju 1930-33.g., za potrebe planinara i izletnika, odlikuje se otvorenim panoramama prema moru. Pješački prilazi s ličke strane su ugodniji od onih s primorske. Pješaci mogu stići na hrbat Velebita i autobusnom linijom (na Vratnik, Oštarije, Prezid) pa započeti s visinskim pohodom. Najljepši je dio puta premužićeva staza kroz Rožanske kukove. Planinarska sezona traje gotovo cijelu godinu, no u zimskom dijelu godine češća je bura, snažan vjetar koji zna potrajati i duže vrijeme. Najpovoljniji su za posjet srpanj, kolovoz i rujan. U to je doba najmanje oborina, magle, vjetra i grmljavine.
Fotografije: Park prirode Velebit
Medvednica
U sjevernom zaleđu Zagreba smjestio se šumoviti masiv Medvednica koji cijelom svojom dužinom zaštićuje grad. Glavni je masiv dug 24 km, a približno u sredini uzdiže se njegov najviši vrh Sljeme, 1033 m, dominirajući krajolikom.
Uzduž sjevernih i južnih obronaka masiva spuštaju se prema gradu i prema Hrvatskom zagorju mnogobrojne potočne doline, tako karakteristične za oblik Medvednice.
Iznimku od toga čini krška terasa Ponikve, na zapadnom dijelu Medvednice, značajna po zanimljivim krškim pojavama i poniranju oborinskih voda. Cijela Medvednica pokrivena je bujnom šumskom vegetacijom koje površina iznosi približno 130 km².
U nižim dijelovima planine prevladavajuće vrste drveća su hrast, grab i pitomi kesten. Najveće površine zauzimaju bukove šume u kombinacijama s prethodnim vrstama, kao samostalni bukov pojas i konačno u kombinaciji s jelom. U vršnoj zoni ima dosta javora i jasena, a na izoliranim položajima nađe se i rijetka, zaštićena vrsta tisa.
Medvednica je zanimljiva i u geolo- škom pogledu, krije u sebi podzemne kanale i horizonte špilje Veternice (premašuju dužinu od 6 km).
Mnoge staze i šumski putovi omogu ćuju da Medvednica bude lako pristupačna sa svih strana, da zadovolje potrebe planinara i izletnika. Izgrađena je turistička žičara, dugačka 4017 m, a na sjevernoj strani potrebama skijaša namijenjena je skijaška žičara. Na najvišem dijelu planine smješteni su turističko- rekreativni objekti. Među kulturno-povijesnim spomenicima na Medvednici, Medvedgrad je najznačajniji (jedan od najvećih srednjovjekovnih zamaka u Hrvatskoj).
Podignut sredinom 13.st. na visini od 600m, nadzirao je zagrebački prostor. Danas je Medvedgrad i mjesto državnog spomen-obilježja Neznanom branitelju domovine.
Fotografije: Park prirode Medvednica
Kopački rit
Park prirode Kopački rit leži 14 km sjeveroistočno od Osijeka, u luku što ga čini Drava na svom ušću u Dunav. Riznica prirode s osebujnim i zanimljivim životnim zajednicama močvara, poplavnih područja i ritskih šuma.
Zaštićen kao park prirode sa specijalnim zoološkim rezervatom na površini od 17730 ha.
Obilje kukaca, žaba, riba - jednom rječju obilje hrane u vodi i oko nje, pogoduje razvoju ptičjeg svijeta. To obilje jednako se odnosi na broj ptičjih vrsta (utvrđeno 267 vrsta, od čega se oko 100 vrsta ovdje i gnijezdi). Neke među njima - crna roda i velika bijela čaplja - u Europi su već vrlo rijetke, a posebno dragocjen stanovnik Kopačkog rita naš je najveći orao štektavac.
Središnji dio zoološkog rezervata je stalna vodena površina - Kopačko jezero (oko 2km²). Gdje se voda duže zadržava, dominiraju vrbe i topole, a gdje poplave kraće traju, prevlast uzimaju hrast i jasen, te mjestimice joha. To su bogati biotopi kopnene faune, karakteristični za naše panonske prostore. Njeni zanimljivi predstvanici su jeleni, srne, divlje svinje, lisice, divlje mačke, kune, lasice itd.
Za neke vrste, posebno jelene, ekološki uvjeti u ovom prostoru izuzetno su povoljni pa organizirano lovište s određenim uzgojnim mjerama ovdje ima stoljetnu tradiciju.
Zoološki je rezervat isključen iz lova i namijenjen neometanoj evoluciji i proučavanju prirodnih procesa bez utjecaja čovjeka. Za faunu karakteristična je i nužna velika pokretljivost, odnosno migracija, jer cjelokupni život ovisi o nadolasku poplavnih voda i njihovom povlačenju.
Žumberak - Samoborsko gorje
Svega tridesetak kilometara jugozapadno od Zagreba nalazi se Park prirode Žumberak – Samoborsko gorje, za mnoge još uvijek neotkriven svijet. Žumberačko i Samoborsko gorje zajedno čine slikovito planinsko područje koje se uzdiže iznad okolnih gradskih središta (Zagreb, Samobor, Jastrebarsko, Ozalj).
Obuhvaća površinu od 333 km², a proteže se od 180 do 1178 m nadmorske visine sa najvišim vrhom - Svetom Gerom. U svom sastavu nema niti jednog gradskog naselja te predstavlja isključivo ruralno područje, sa seoskim naseljima do čak 800 m nadmorske visine.
Ispresijecan je dubokim potočnim dolinama, strmi obronci obrasli su šumama, a vršne zaravni i blage padine pokrivene su brojnim livadama, pašnjacima i vinogradima.
Zbog prekrasnog krajobraza, iznimne prirodne ljepote i bogate kulturne baštine, sačuvanog tradicionalnog načina života i brojnih mogućnosti za rekreaciju, Park prirode Žumberak-Samoborsko gorje je idealno mjesto za vaš odmor. Stari gradovi, mlinovi, slapovi, biciklističke i pješačke staze, neki su od razloga da posjetite ovo područje.
izvor:cromaps
Zdravstveni turizam
Već su stari Rimljani poznavali i koristili neke termalne izvore u Hrvatskim krajevima. Brojni su termalni izvori u Hrvatskom zagorju. Lječilišni se turizam razvio u Varaždinskim, Stubičkim, Krapinskim i Tuheljskim toplicama. U zapadnoj Slavoniji najdulju lječilišnu tradiciju imaju Daruvar i Lipik, na Kordunu Topusko, a u istočnoj Slavoniji kraj Valpova Bizovačke toplice. Na obali mora najpoznatija su lječilišta u Umagu, Opatiji, Crikvenici, Hvaru, Velom Lošinju, Veloj Luci, Makarskoj, a u unutrašnjosti Istre Istarske toplice. Sva su ta središta dobro opremljena za liječenje, prevenciju i rehabilitaciju. Posjetiteljima su na raspolaganju brojni hoteli, obično viših kategorija, te privatni smještaj.
Tenis
Umag je sjedište vrhunskog nacionalnog i svjetskog ATP turnira - Croatia Open, s visokim fondom nagrada. U Bolu se nalazi tenis centar “Bol” sa 20 tenis igrališta i centralnim tenis stadionom sa 2 000 sjedećih mjesta. Svake godine 4 - 6 međunarodnih tenis natjecanja.
Kongresni turizam
Hrvatska zauzima važno mjesto u međunarodnom kongresnom turizmu - 75 potpuno opremljenih kongresnih dvorana za više od 4000 sudionika, te 6900 soba u kongresnim hotelima. Organizirajući mnoge specijalizirane kongrese u turističkim središtima (Zagreb, Brijuni, Opatija, Poreč, Umag, Rovinj, Pula, Zadar, Šibenik, Split, Dubrovnik). Hrvatska učvršćuje svoje mjesto među međunarodnim kongresnim središtima.
Sportski ribolov
Dopušten je u brojnim rijekama, rječicama, potocima, jezerima i u moru. Osobito je aktivan ribolov na rijeci Gackoj u Lici te u Kopačkom ritu u Baranji. Za sportski ribolov na moru su potrebne dozvole za koje se plaćaju naknade kao i za podvodni ribolov. Dozvola za obavljanje rekreacijsko-športskog ribolova na moru za hrvatske ili strane državljane izdaje se na rok od: za jedan (1) dan; za tri (3) dana; za sedam (7) dana; za trideset (30) dana, za tekuću kalendarsku godinu (godišnje dozvole). Za ribolov u slatkim vodama obično je potrebna dozvola. Ribiči mogu dobiti sve potrebne obavijesti u Ribolovnom savezu Hrvatske u Zagrebu, Trg sportova 11 te u Savezu za sportski ribolov na moru i podvodne djelatnosti, Zagreb, Dalmatinska 12.
Lov
Lovci imaju dobar razlog za dolazak na odmor u Hrvatsku koja ima oko 70000 krupne i 80000 sitne divljači, odnosno ukupno 768 lovnih područja - u nizinama uz rijeke, u visokim planinama, u gustim hrastovim šumama i na prostranim livadama. Slavonija i Baranja na sjeveroistoku Hrvatske nude velike mogućnosti raznovrsnog lova. Lovi se jelen lopatar i obični jelen, srneća divljač, divlja svinja, kuna bjelica i kuna zlatica, lisica, divlja mačka, puh, tvor, zec, fazan, trčka, prepelica, divlja patka, divlja guska. U planinskim područjima Gorskog kotara može se loviti divokoza i medvjed. Divokoza se lovi i u Dalmatinskoj zagori i na Biokovu, a na Pelješcu i otocima muflon. Za Istru je karakteristična niska i pernata divljač, a otoci Cres i Lošinj poznati su po osebujnim jelenima lopatarima. Za lov je potrebna posebna dozvola, a sve obavijesti mogu se dobiti u Lovačkom savezu Hrvatske u Zagrebu, ulica V. Nazora 61.
Planinarenje
Brojna raznolika planinska područja pogodna su za planinarenje, a mnoge označene staze dokaz su njegove duge tradicije u Hrvatskoj. Planinarska sezona u našoj zemlji praktički traje čitavu godinu. Naše planine nisu visoke - Hrvatska je jedina zemlja na europskom Jugoistoku bez ijednog vrha iznad 2000 metara, ali po zanimljivosti im je malo ravnih. Posebne su atrakcije za planinare nacionalni park Risnjak, cijela planina Velebit, planine Gorskog kotara te brojna planinska izletišta nadomak većih gradova. Markacije su u planinama tipizirane: crveni krug s bijelom točkom u sredini. Tanka stabla iznimno se obilježavaju s dvjema usporednim crvenim linijama i bijelom linijom među njima. Oko 50 m prije križanja postavlja postavlja se oznaka x. U Hrvatskoj danas ima oko 250 vodiča društvenih izleta i ispitanih vodiča ljetnih i zimskih pohoda. Djeluju na amaterskoj osnovi, a udruženi su u stanice vodiča. Stanice daju vodiče većim skupinama i manje iskusnim planinarima, pogotovu za orijentacijski ili tehnički teža područja. Većina stanica ima sjedište u pl. društvima, a neke su samostalne. Gorska služba spašavanja (GSS) - u slučaju nesreće u planini, stijeni, špilji ili nekom drugome nepristupačnom mjestu pomoć pružaju dobrovoljni članovi GSS.
Alpinistika - sve značajnije planine pripadaju dinarskom gorju i vapnenačke su građe - i ako se ne ističu osobitom visinom obiluju penjačkim problemima skoro svih stupnjeva težine. Kako su gotovo sve u blizini mora specifičnost im je da i u zimskom periodu omogućavaju uspone u gotovo ljetnim uvjetima npr. Kozjak, Biokovo, Paklenica u Velebitu gdje je stijena Anića kuka stekla međunarodni glas (tradicionalni proljetni skup alpinista).
Sportsko penjanje - za razliku od alpinistike, sportski penjači se penju bez ikakvih pomagala. Naša su najposjećenija penjališta Mlini, Dvigrad, Rovinj i Vranjska draga u Istri, Veli vrh u blizini Rijeke, Samarske stijene u Gorskom kotaru, otok Unije, Paklenica i Tulove grede u južnom Velebitu, Stomorica kod Omiša, Marjan iznad Splita, Brela u blizini Makarske, Gorsko Zrcalo u Medvednici, Pokojec u Ivanščici i Kalnik. Glavna središta skijanja: Delnice, Mrkopalj, Platak (glavno skijaško središte riječkog područja), Tuk, Bjelolasica ( u Vrelu pod Bjelolasicom razvija se planinski sportsko-rekreacijski zimski centar “Bjelolasica”).
izvor:cromaps
MEDICINSKI TURIZAM
Uređena lječilišta na bazi ljekovitih mineralnih i termalnih izvora.
Oko Zagreba: Tuheljske toplice, Krapinske toplice, Stubičke toplice, Varaždinske toplice, Ivanić grad (Naftalan) i Topusko.
U Slavoniji Daruvar, Lipik i Bizovac, a u primorju Vela Luka, Šibenik, Duga Uvala i Istarske toplice. Thalassotherapia djeluje u Opatiji, Crikvenici, Velom Lošinji, Hvaru i Makarskoj.
Riječ "wellness" kovanica je dvaju termina "well being" i "fitness".
Kao pristup životu wellness se prije 30-ak godina razvio u Americi naglašavajući da je za zadovoljan život nužno suglasje mentalnog, fizičkog i psihičkog.
Drugi naziv "Spa" svoje ime zahvaljuje poznatom belgijskom liječilišnom gradu istoga imena smještenom u belgijskim Ardenima priznatom po učinkovitim tretmanima za poboljšanje fizičke kondicije i uljepšavanje.
Budući da wellness odnosno Spa filozofija zagovara cjelovit pristup osobi, najbolje učinke polučuje ako se specifični tretmani kombiniraju s danima odmora jer odlazak na masažu ili u saunu nakon radnog dana samo djelomice i većinom tek na fizičkoj razini donosi olakšanje.
Stoga je najpodesnije da shodno svojim mogućnostim i slobodnom vremenu odaberete wellness paket u nekom od hotela s wellness programima i te dane posvetite samo sebi. Time ćete zdravlju vašega duha, duše i tijela darovati ono najbolje - ravnotežu i usklađenost.
Pogledajte raznolike wellness programe iz naše ponude »
Aromaterapija: metoda korištenja biljnih esencijalih ulja s ciljem obnavljanja (pomlađivanja kože), relaksacije tijela i uma, osvježenja. U kupkama i masažama koriste se blagodati eteričnih ulja dobivenih od listova, cvjetova, plodova i korijenja ljekovitih biljaka čiji izbor ovisi o individualnim potrebama klijenta. Aromamasaža preporučuje se za tretmane učvršćivanja kože, a osobito je učinkovita u borbi protiv stresa, unutarnjeg nemira i lošeg raspoloženja jer utječe na uravnoteženje osobe podvrgnute tretmanu.
Ayurvedska masaža: tehnika koja se zasniva na više od 5000 godina starom učenju o ravnoteži duha i tijela, a tretman tijela provodi se toplim sezamovim uljem koje se u laganom mlazu izlijeva na kožu glave.
Cupping terapija: Drevna vrsta kineske masaže u kojoj se maser koristi šalicama kako bi otvorio put tjelesnim "meridijanima" (dijelovi tijela kroz koje energija putuje do svih organa) i tako izazvao revitalizaciju cijelog tijela. Finska sauna: prostorija zagrijana na temperaturu između 60°C i 100°C, namijenjena duhovnoj i tjelesnoj relaksaciji. Hot stone masaža: masaža koja kombinira toplo i vrlo toplo kamenje specijalnog vulkanskog porijekla koje dugo zadržava postignutu temperaturu, s hladnim kamenjem. Masaža kamenjem prikladna je za one koji se žele osloboditi napetosti i grčeva u mišićima.
Kneip terapija: vrsta hidroterapije koja svoj učinak postiže izmjenjivanjem hladne i tople vode. Topla voda izaziva relaksaciju i smanjuje ukočenost dok hladna voda pomaže u smanjenju boli.
Masaža vulkanskim kamenjem: Masaža koja kombinira 10 orijentalnih tehnika masaže s toplinom i energijom vulkanskog kamenja. Pomaže u opuštanju umornih, bolnih mišića i eliminira učinke stresa i umora te stvara unutrašnji osjećaj spokoja i smirenja.
Refleksoterapija: porijekom s Istoka, ova drevna masaža refleksnih točaka na stopalima učinkovito relaksira osobu, uspostavljajući nesmetan protok životne energije u cijelom tijelu poremećen stresnim načinom života. Shiatsu masaža: masaža porijekom s Istoka koju terapetu provodi pritiscima prstiju na tijelo pri čemu osoba leži na tlu lagano obučena.
Talasoterapija: terapija morskom vodom u vidu kozmetičkih tretmana lica i tijela, kupki i masaža. Uz morsku se vodu u talasoterapiji koriste soli, alge, mulj i blato koji obiluju mineralima, vitaminima i elementima u tragovima. TUI NA: kineska masaža stara preko 2000 godina. Cilj je ove masaže uravnotežiti yin i yang snage tako da životna energija može slobodno protjecati tijelom. Maser kombinira akupresuru i masažne tehnike, tj. koristi se pritiskanjem, lupkanjem, pljeskanjem i trljanjem čime razbija blokade u protoku energije. Osobito je učinkovita za poboljšanje cirkulacije.
SREDIŠNJA HRVATSKA
Krenite u upoznavanje okolice Zagreba, a ako ćete imati dovoljno vremena, krenite i prema Hrvatskom Zagorju, pitomom brežuljkastom kraju koji je poznat po brojnim dvorcima koje zaista vrijedi posjetiti. Usput probajte tradicionalne specijalitete prigorske i zagorske kuhinje, probajte vina koja se tamo toče, a ne zaboravite ni na kolače. Okolica Zagreba nudi Vam zanimljivu pletenicu karakterističnih sadržaja, i možete je upoznavati kroz dvorce i kurije, kroz prirodu koja se mijenja tijekom godišnjih doba, ali je uvijek bogata i raskošna, ili kroz gastro ponudu koja dobro ocrtava ta prirodna bogatstva. Mjesta poput Vrbovca dat će Vam najbolju potvrdu gastro ponude, dok će šetnje Žumberkom odmoriti oči i dušu koje će se kupati u zelenilu i tišini..
Središnja Hrvatska dijeli se na Zagreb i okolicu, Međimurje, Zagorje i Podravinu. Veća mjesta u Središnjoj Hrvatskoj su Zagreb, Varaždin, Čakovec, Koprivnica, Bjelovar, Karlovac, Sisak, Križevci, Velika Gorica, Petrinja, Samobor, Zaprešić, Krapina, Ivanec.
Zagreb
Zagreb je doista bogata riznica civilizacijskog i kulturnog naslijeđa, od pretpovijesnog doba (spilja Veternica, starije kameno doba) i arheoloških nalaza rimske kulture (Šćitarjevo) do naših dana. Povijesni dio grada, Gornji grad i Kaptol, jedinstvena je urbana jezgra i u europskim razmjerima, pa je cilj svakoga turističkog razgledavanja Zagreba. Tom starom gradskom jezgrom, njezinim ulicama i trgovima, može se proći u ugodnoj šetnji, polazeći s Trga bana Josipa Jelačića, središnjeg trga i srca Zagreba, ili pak uspinjačom iz obližnje Tomićeve ulice. U staroj gradskoj jezgri mnoge su znamenite zgrade, crkve, muzeji i ustanove, kao i ugodne restauracije, kavane i kafići. Povijest, umjetnost i kultura Zagreba i Hrvatske, ali i Europe i svijeta, može se pratiti i šetnjom brojnim zagrebačkim muzejima. U 30-ak muzejsko-galerijskih zbirki čuva se više od 3,6 milijuna različitih predmeta, ne ubrajajući u to crkvene i privatne kolekcije. Bogat je i raznovrstan kulturno-umjetnički život u gradu. Djeluje 20-ak stalnih ili povremenih kazališta i kazališnih scena. Svojim se zdanjem ističe Hrvatsko narodno kazalište, a od koncertnih dvorana najpoznatija je Koncertna dvorana »Vatroslav Lisinski«, nazvana po skladatelju prve hrvatske opere.
Donja Stubica - grad u Hrvatskom zagorju, 6 km jugoistočno od Zaboka na nadmorskoj visini od 192 m. Gospodarska je osnova poljodjelstvo, kovinska, drvna i prehrambena industrija te turizam.
U mjestu se nalazi gotička, barokizirana župna crkva Sv. Trojstva čija je kapa zvonika srodna je kapi staroga zvonika zagrebačke katedrale. U crkvi su figuralno ukrašena kasnogotička svećenička sjedala (sedilija) i renesansna nadgrobna ploča s reljefnim likom Franje Tahija (umro 1573.). Župnu kuriju gradio je zagrebački graditelj J. Either (1820.).
Karlovac
Karlovac se razvio oko renesansnoga utvrđenoga grada u XVI. st., između rijeka Kupe i Korane. Od utvrda su ostali samo opkopi, a nekadašnjega staroga grada 10-ak lijepih i pravilnih ulica s vrijednim baroknim građevinama i središnjim trgom. Od sakralnih objekata ističe se ranobarokna crkva Sv. Trojstva s franjevačkim samostanom i nacionalno svetište sv. Josipa. Ostale vrijedne građevine su Zorin dom, Gradski muzej, Glazbena škola te osobito očuvana srednjovjekovna utvrda Dubovac, danas preuređena u hotel. Atraktivan smještaj grada na četiri rijeke (Kupi, Korani, Mrežnici i Dobri) i izuzetno dobar prometni položaj na glavnoj vezi Zagreba s Jadranom pridonose razvoju turizma, posebice tranzitnog. Vrbanićev perivoj i Marmontova aleja platana zaštićeni su hortikulturni spomenici, a cret Banski Moravci istočno od grada kao specijalni biološki rezervat.
Osnovni podaci: Grad u Pokuplju, u području sutoka rijeka Kupe, Mrežnice, Korane i Dobre, 55 km jugozapadno od Zagreba; nadmorska visina 112 m; 59999 stan. Kulturno (kazalište, zimska likovna kolonija, Koranski park skulpture), trgovačko i industrijsko središte; metaloprerađivačka (plinske i parne turbine, dizelski motori, kotlovi, pumpe, alati), kemijska, tekstilna, kožna, drvna i prehrambena (mljekara, pivovara) industrija te ciglana. Na križištu je magistralnih prometnica Zagreb-Karlovac (M11.01, E65, E71), Karlovac-Rijeka (M12, E65), Karlovac-Senj (M12.3), Karlovac-Zadar (M13.01, E71) te željeznička prometnica Zagreb-Karlovac-Oštarije-Rijeka odnosno Split, Zadar i Šibenik.
Preporučujemo: Među kulturno-zabavnim priredbama i manifestacijama u gradu posebno se izdvajaju karlovački Dani piva (početkom jeseni), svojevrsna domaća varijanta čuvenoga münchenskog Oktoberfesta. Vrijedi spomenuti i hodočašće sv. Josipu na Dubovcu (19. ožujka), izložbu i sajam cvijeća (početkom lipnja), Ivanjski krijes (krajem lipnja), te Karlovačke dane kulture (u listopadu, studenom i prosincu).
Najznačajnije sportsko-rekreacijske aktivnosti vezane su uz karlovačke rijeke (kupanje, ribolov i dr.), a u okolici su mogući lov te planinarenje.
Zagreb je glavni i najveći grad Republike Hrvatske. Smješten je u podnožju Medvednice i proteže se uz najdužu hrvatsku rijeku Savu. Vodeći je zdravstveni centar u Hrvatskoj te jedno od važnijih europskih sportskih središta. Varaždin i cijela okolica poznata su po velikom broju dvoraca, što joj daje turističko značenje, a padine Varaždinskog gorja važan su vinogradski kraj (središte je Varaždin Breg).
Središte Međimurja je Čakovec, najnaseljeniji i najrazvijeniji grad Međimurja. Najstariji dio Čakovca ujedno je i središnja turistička atrakcija, Stari grad, obnavljan do današnjih dana.
Samobor ima dugu izletničku i turističku tradiciju jos od 1242. godine. Samobor je grad zapadno od Zagreba na sjevernim padinama Žumberačkog gorja. Na brdu Tepec je šetalište Anindol s kapelicom Sv. Ane, zaštitnice grada Samobora.
Karlovac se nalazi 55 km južno od Zagreba i nazivaju ga gradom na 4 rijeke - rijeka Kupa, Korana, Mrežnica i rijeka Dobra. Atraktivan smještaj grada na četiri rijeke i izuzetno dobar prometni položaj na glavnoj vezi Zagreba s Jadranom pridonose razvoju turizma, posebice tranzitnog. Vrbanićev perivoj i Marmontova aleja platana zaštićeni su hortikulturni spomenici, a Banski Moravci istočno od grada su specijalni biološki rezervat. Najvažnije zagorsko naselje je Krapina. Nalazi se uz rijeku Krapinčicu, u suženju između gora Brezovice i Strahinčice. U Krapini su pronađeni najstariji tragovi naseljenosti iz doba paleolitika, tzv. Krapinski pračovjek iz starijeg kamenog doba.
Ivanec se nalazi 20 km jugozapadno od Varaždina. Hrvatsko Zagorje ima velike turističke potencijale. Nalazi se na dodiru Alpa, unutrašnjih Dinarida i panonskog prostora i tuda se pruža nekoliko linija duž kojih su nastali brojni topli izvori koji se turistički valoriziraju.
Bjelovar je centar Bjelovarske regije, mlado naselje, osnovano za Vojne krajine 1756. god. Smješten je na obroncima Bilogore, između rječica Plavnice i Bjelovacke. Križevci su jedan od najstarijih gradova Sjeverne Hrvatske. Grad se nalazi na južnim padinama Kalničkog gorja, podno Lepavinskog prijevoja, preko kojega je najpovoljniji prijelaz iz gornje Podravine u Posavinu.
Velika Gorica je grad u Turopolju, o čijem ranom naseljavanju svjedoče arheološki nalazi iz prapovijesti, antike i srednjeg vijeka. Brojni dvorci preuređeni su u hotele i ugostiteljske objekte.
Središnja Hrvatska zasigurno nudi raznolikost u svojoj turističkoj ponudi. Zanimljivost ovog dijela Hrvatske su tradicionalne drvene kućice koji mještani nazivaju kleti. U Središnjoj Hrvatskoj postoji veliki broj lovišta, te se ističe velika ponuda gastronomskih specijaliteta divljači. Za aktivan odmor, preporučujemo rafting na Kupi, planinarenje ili ugodnu šetnju u prirodi.
SLAVONIJA
Slavonija je zemljopisna, ali i povijesna regija koja se smjestila na istočnom kraju Hrvatske.
Omeđuju je tri rijeke-Drava na sjeveru, gdje graniči s Mađarskom, Sava na jugu, gdje graniči s Bosnom i Hercegovinom, te Dunav na istoku, gdje graniči sa Srbijom.
Uz Slavoniju se često veže epitet „zlatna“, budući da je to ravničarski kraj bogat poljoprivrednim površinama na kojima se uzgajaju žitarice pa ljeti ta polja zaista izgledaju kao od zlata.
Bogata i plodna zemlja rezultirali su općim bogatstvom, što se vidi na raskošnoj arhitekturi, ali i na narodnim nošnjama koje su pune bogatih detalja.
Gradovi Slavonije, poput Osijeka, Đakova ili Požege, i njihova okolica će Vas dočekati svojom gastro ponudom, koja zaslužuje posebnu priču, spomenicima kulture koji također ocrtavaju njeno bogatstvo, te laganim i opuštenim ritmom života koji se ocrtava i u specifičnom slavonskom akcentu.
ISTRA - MODRO MORE I ZELENA UNUTRAŠNJOST
Istra se smjestila na istoimenom poluotoku i najsjevernija je turistička regija Hrvatske. Njezina privlačnost leži u spoju atraktivne obale i zelene unutrašnjosti. Posjetite li Poreč, Rovinj ili Pulu vidjet ćete gradove-muzeje pretvorene u turistička središta s brojnim hotelima i restoranima za svačiji ukus.
Odaberete li Buje, Buzet, Motovun, Grožnjan, naći ćete privatnost i tišinu srednjovjekovnih gradova-utvrda i upoznati gastronomiju i vinarstvo. Nautičare će dočekati prvorazredna usluga u 9 marina na istarskoj obali, sportaše pak biciklističke i moto-cross staze, spilje i teniski tereni Umaga i Novigrada, a ljubitelje prirode prirodni fenomen - Limski kanal.
Poreč je turističko središte poznato po prekrasnom prirodnom ambijentu, dugoj turističkoj tradiciji, te brojnim i dobro opremljenim turističkim naseljima: Plava i Zelena laguna, Brulo, Pical, Špadi. Okolica današnjeg Poreča bila je nastanjena još u doba neolitika. Sam grad su osnovali Rimljani ( Parentium); struktura ulica ostala je do danas.
Klima je vrlo blaga, bez velikih ljetnih sparina. Vegetacija je veoma bujna; šume borova i pinija dopiru mjestimično do mora. Gospodarska je osnova poljodjelstvo, vinogradarstvo, maslinarstvo, voćarstvo, ribarstvo i turizam.
Stari dio grada leži na malom poluotoku koji je od kopna odijeljen umjetnim prokopom, a s mora zaštićen otokom Sveti Nikola s kamenitom i pješčanom plažom.
Rovinj - Grad i luka na zapadnoj obali Istre, 36 km sjeverno od Pule. Područje krase brojni otočić pred obalom i čisto more bogato ribom.
Gospodarstvo uključuje poljodjelstvo, vinogradarstvo, ribarstvo, prehrambenu i duhansku industriju te turizam.
Za početak razvoja turizma uzima se 1888. godina kada je otvoreno prvo morsko klimatsko lječilište.
U turističku ponudu se uključuju brojni hoteli, turistička naselja, kampovi i marina, te obilje sportsko-rekreacijskih sadržaja i dobra gastro ponuda.
Kulturno-povijesni spomenici su sačuvani još iz ilirskoga, rimskog i mletačkoga razdoblja.
Pula - Grad i luka na jugozapadnom dijelu Istre. Ima najveću i najznačajniju luku u Istri.
Prije 3000 godina nastanili su Histri, pa je i najstariji grad na istočnoj obali Jadrana. O tome svjedoći Arena iz 3. st. p.n.e.
Područje krasi blaga mediteranska klima, razvedena obala, bogata vegetacija i čisto more. Plaže su stjenovite, betonske i šljunčane. te dobro opremljene za različite aktivnosti.
Kao gospodarsko središte ima razvijenu brodogradnju, tekstilnu, metalnu i građevnu industriju i proizvodnju stakla.
Turizam se počeo razvijati još početkom 19. st. Prvo morsko kupalište Bagno Polese je otvoreno 1885., a prvi moderni hotel Riviera otvoren je 1908. Osim odmorišnoga turizma, razvijeni su nautički i kongresni, a posebno je razvijen sportski turizam.
Današnja turistička ponuda uključuje sve vrste smještaja, raznovrsne sportsko-rekreacijske terene, plesne terase, diskoklubove, noćne klubove, casino, te brojne restauracije.
Najpoznatija kulturno-zabavna događanja su Festival hrvatskog filma što se održava u srpnju svake godine od 1954. u Areni, Festival zabavne glazbe »Arena« u srpnju, u Areni, te Art & Music Festival - festival rock glazbe u kolovozu.
Motovun - Naselje u središnjem dijelu Istre na južnoj strani doline Mirne. Motovun krase srednjovjekovne zidine u obliku prtena i dva poluprstena, a zbog svog polažaja na 277 m nadmorske visine ima i pogled na vinograde i šumu.
Turistička ponuda uključuje smještaj u hotelu, izvrsne specijalitete u restauracijama, a od aktivnosti ubrajaju se šetnje po vinogradima i Motovunskom šumom u potrazi za tartufima (gljive), lov i biciklizam.
Motovunski vinogradi se poznati po čuvenim vinima, pinot, teran i malvazija.
Najpoznatije kulturno-zabavno događanje je Motovun Film Festival što se održava svake godine u srpnju.
Višnjan - Zvjezdarnica u Višnjanu
Zvjezdarnica je dio slikovitog gradića Višnjana. 1999. godine bila je peta u svijetu po broju otkrivenih malih nebeskih tijela u Sunčevom sustavu, a ispred nje bile su samo američke vojne i NASA-ine zvjezdarnice. Ovdašnjim teleskopom otkriveno je više od 1400 malih planeta.
Osim bavljenja astronomijom, studenti i amateri organiziraju i obrazovne projekte za mlade s kreativnom pristupom metodi nastave prirodnih znanosti. Trenutno se gradi i novi opservatorij 3 km od Višnjana, gdje će biti specijalni teleskop za praćenje za Zemlju potencijalno opasnih objekata, jedan od 10 najvećih te vrste u svijetu.
Odredišta iz naše ponude u unutrašnjosti Istre su tradicionalna seoska imanja u kojima možete iskusiti autentični život ove regije, a mogu biti i polazišta za predložene itinerere
izvor: Adriatica.net
KVARNER I GORJE
Područje Kvarnera geografski se nastavlja na Istru, a sastoji se od priobalja s otocima i gorskog područja. Kvarner se odlikuje osobitom klimom kojoj duguje preko 150 godina tradicije elitnog i zdravstvenog turizma.
Mjesta poput Opatije, Lovrana i Ičića zadovoljit će svojim raskošnim stilom i najzahtjevnije goste, dok grad karnevala - Rijeka i okolna mjesta jamče zabavu tijekom cijele godine.
Nautičari su dobrodošli u 8 dobro opremljenih marina, a sportaši mogu birati između planinarenja, biciklizma i moto cross-a ili pak lova i ribolova.izvor: Adriatica.net
Opatija - Grad, luka, turističko, kupališno i klimatsko središte podno Učke. Smješteno je na istočnoj obali Istre u Riječkom zaljevu, 13 km jugozapadno od Rijeke. Opatija ima najdužu turističku tradiciju na istočnoj obali Jadrana. 1844. godine je izgrađena prva vila u svrhu turizma. U povijesti su je posjetili hrvatski ban Josip Jelačić i austrijska carica Maria Ana. Tu se otvorio i prvi hotel na Jadranu, Kvarner, a poglasio se i prvim klimatskim lječilištem. Izgradnjom hotela Opatije grad postaje elitno odredište. Gospodarstvo se temelji na turizmu. Grad krasi zimzelena vegetacija, a oko nekih vila je posađeno egzotično bilje.
Turistička ponuda uključuje smještaj u svim oblicima. Opatija je obogaćena raskošnim vilama i hotelima.
Nudi se bogata gastro ponuda u restauracijama, a i raznovrsni sportsko-rekreativni sadržaji te kulturno-zabavna događanja.
Lovran - Grad i ljetovalište na jugoistočnoj obali Istre, 5 km južno od Opatije. Smješten u sjevernom dijelu Kvarnerskog zaljeva.
Gospodarstvo se temelij na turizmu. Mjesto ima dugu turističku tradiciju. Turizam se počeo razvijati prije više od sto godina i to zimski. Nakon II. svjetskog rata počeo se razvijati i ljetni turizam. Danas je poznato turističko odredište i nacionalno lječilište. Tu se nalazi ortopedska bolnica.
Područje krase šume pitomog kestena i lovora, te zimzelena submediteranska vegetacija.
U turističku ponudu se uključuje smještaj u hotelima, vilama, sobama i apartmanima.
Od sportsko-rekreacijskih sadržaja raznovrsne su mogućnosti, jedrenje, skijanje na vodi, sportski ribolov i drugo. Šetnica Lungomare, što vodi do Opatije, je pogodna za šetnju, trčanje, vožnju biciklom i rolanje.
U Lovranu se održavaju brojne kulturno-zabavne manifestacije. Preporučujemo: Posjet nacionalnim parkovima Brijuni, Paklenica i Risnjak.
Izlet na otok Lošinj u čijim vodama je najveća mediteranska zajednica dupina.
Rijeka - Grad i luka u Riječkom zaljevu na sjevernoj obali Kvarnerskog zaljeva. Rijeka se razvila u najveću luku, važno europsko tranzitno lučko središte, najrazvijenije turističko središte, te veliko trgovačko, poslovno, pomorsko i željezničko središte.
Tu su razvijene industrije brodogradnje, naftne rafinerije, proizvodnje dizelskih motora, brodske opreme i dizalica, te papira.
Gospodarstvo uključuje i poljodjelstvo, šumarstvo, ribarstvo i turizam.
Turizam se razvija od sredine 19. st. Danas je posebno razvijen poslovni i kongresni turizam, a značajan je i vjerski turizam.
Rijeka nema razvijen odmorišni turizam, ali turistička ponuda uključuje kvalitetan smještaj, kulturno-zabavne programe, te bogatu gastro ponudu. Gosti na odmoru u okolnim mjestima tu nalaze zabavu i kulturne zanimljivosti.
Crikvenica - Grad u području Vinodolskog primorja, 37 km jugoistočno od Rijeke. Najpoznatije i najveće je turističko mjesto na ovom području. U blizini se nalazi ušće potoka Dubračine.
Crikvenica ima dugu turističku tradiciju. Oko 1890. godine su se prvi turisti počeli zanimati za mjesto, a 1891. otvoren je prvi hotel.
Područje krase lijepe šljunčane, ponegdje ima i pijeska, plaže i čisto more.
Gospodarstvo ukjlučuje poljodjelstvo, povrtlarstvo, stočarstvo, ribarstvo i turizam.
U turističku ponudu uključuje se raznovrstan smještaj i bogatu sportsko-rekreacijsku ponudu, te kulturno-zabavne sadržaje.
Privlačno je odredište za obitelji s djecom. Zanimljivost za malu djecu pružaju dobro opremljene plaže.
izvor: Generalturist
DALMACIJA
Dalmacija je najveća turistička regija Hrvatske.
Ovdje su se smjestile velike metropole: tri tisuće godina star Zadar, Split - rimska prijestolnica cara Dioklecijana, te na krajnjem jugu Dubrovnik - grad uvršten u UNESCOV popis baštine.
Birajte između većih mjesta poput Šibenika, Trogira i Makarske ili tihih naselja smještenih duž šibenske, zadarske i makarske rivijere. Planinski masivi Velebita i Biokova, nacionalni parkovi Paklenica, Krka, Kornati i Mljet, speleološke lokacije i ronilačke atrakcije, vinogradi na polutoku Pelješcu i maslinici - sve je to sunčana Dalmacija.
OTOCI DALMACIJE - LJEPOTA NA PUČINI
Hrvatska obala s više od 1100 otoka spada među najrazvedenije na Mediteranu, pa je omiljena destinacija nautičara i turista. Među zadarskim se otocima ističu Kornati i Dugi otok s jezerom Telašćicom na vrhu 146 m visokog klifa, dok su mali šibenski otoci poput Krapnja pravo mjesto za skrovit odmor. Pred Splitom se smjestio Hvar s najstarijim kazalištem u Europi koji je dom ljetnog festivala te najsunčaniji otok Jadrana, a slikovita Šolta čije su uvale daleko od buke velikih gradova pravo je mjesto za tihi odmor.
Brač poznat po 200 m dugom pješčanom sprudu Zlatni rat raj je za surfere, a na otoku je i uzletište za letače zmajem te brojne diskoteke i restorani pa je ovo mjesto za dobar provod. Nadomak Visa gdje su ostaci rimskih termi i antičkog teatra nalazi se Modra spilja - prirodni fenomen Jadrana, a nedirnuta priroda i malobrojni stanovnici dat će Vam potrebnu tišinu volite li odmor u privatnosti. Na krajnjem su se jugu smjestili šumovita Korčula, dom Marka Pola i viteških plesova, Lastovo - najudaljeniji otok poznat po bogatom podmorju te zeleni Elafitski otoci pred Dubrovnikom.
Zadar - Grad je okružen prekrasnim parkovima, manje ili veće udaljenosti, nacionalnim parkovima Plitvice, Paklenica, Krka i Kornati, te parkovima prirode Velebit i Telašćica.
Od sportsko-rekreativnih sadržaja uključeni su brojni teniski tereni, igrališta za nogomet, košarku, rukomet, a u vodene aktivnosti ubrajeno je jedrenje, surfing, veslanje, ronjenje i ribolov. Zainterisirani za tečaj ronjenja mogu se prijaviti u ronilački klub Aquarius Trade ili Zadar Sub.
Najpozntija kulturno-zabavna događanja su tradicionalne Glazbene večeri u Donatu, Festival novoga kazališta, Zadarsko kazališno ljeto, te često su raznovrsne likovne priredbe. Poznata svetkovina je Blagdan sv. Krševana što je ujedno i Dan Zadra, a održava se 24. studenoga.
U sklopu hotela Kolovare i Borik compleksa nude se kongresni centri.
U blizini je aerodrom Zadar.
Split - Grad, luka i središte srednje Dalmacije ,glavno urbano, kulturno, prometno i turističko središte. Staro je 1700 godina. Rimski car Dioklecijan je tu boravio i otuda je vladao svijetom, te je ostavio naslijeđe koje danas predstavlja i najznačajnije arhitekture kulturno-povijesne baštine. Dioklecijanova palača, dio svjetske baštine UNESCO-a.
Gospodarsko, administrativno i kulturno središte za srednju Dalmaciju. U gradu je razvijena brodogradnja, prerađivanje plastičnih masa, industrija cementa, prehrambena industrija i drugo. Voćarstvom i povrtlarstvom se bave stanovnici okolnih mjesta.
Grad ima vrlo važnu ulogu kao luka. Središte je pomorskih veza s obalnim i otočnim lukama. Trajektnim linijima veže sve srednjodalmatinske otoke s kopnom, te s Anconom u Italiji. Veze su i s Pulom, Venecijom, Dubrovnikom i dalje s Grčkom. Zračna luka se nalazi mjestu Resnik što jr u neposrednoj blizini.
Split ima vrhunsku turističku ponudu što uključuje raznovrsne smještaje (hoteli, apartmani, sobe).
Gastro ponuda uključuje obilje restorana i konoba u kojima se nude vrhunski domaći specijaliteti. Plaže i kupališta u gradu i bližoj okolici su u izobilju. Najpopularnije su Bačvice, pješčana plaža gotovo u samom središtu Splita.
Kulturno-zabavni život je bogat s posebnim naglaskom na ljetnu sezonu kada je su trgovine, trgovi i ulice pune ljudi. U sezoni, od polovice srpnja do polovice kolovoza, se održava festival Spitsko ljeto. Tada se izvode drame, opere i koncerti.
Kao sportski velegrad u ponudu se pružaju mogućnosti za bavljenje gotovo svim kopnenim i vodenim sportovima, od nogometa, košarke i tenisa preko planinarstva i streljaštva do ribolova, skijanja na vodi i veslanja.
Zanimljiva je činjenica da tri košarkaša su iz ovoga grada otišli u američku NBA ligu.
Dubrovnik - Grad, luka i turističko središte južne Dalmacije smješten u podnožju brda Srđ. Posjeduje bogatu političku i kulturnu povijest, te je upisan u UNESCO-ov registar svjetske kulturne baštine. Zbog svojih ljepota i bogate turističke ponude, Dubrovnik je jedan od najprivlačnijih odredišta na Sredozemlju. Grad se posjećuje tijekom cijele godine. Turizam se tu razvija još od prije I. svjetskog rata.
Osim što je ukrašeno svjetski poznatom spomeničnom baštinom, područje krase lijepe stjenovite, betonske, šljunčane i pješčane plaže, te mediteranska klima i vegetacija. Poznat i kao grad hotela i restorana pa u turističku ponudu uključuje raznovrstan smještaj (hoteli, apartmani, sobe, kampovi), bogatu ponudu vrhunskih restorana, puno sportsko-rekreativnih mogućnosti, te kulturno-zabavnih događanja. Gastro ponuda uključuje specijalitete domaće i međunarodne kuhinje.
Gospodarstvo se temelji na turizmu i pomorstvu.
Šibenik - Grad i luka u sjevernoj Dalmaciji. Smješten u Šibenskom zaljevu, nedaleko od ušće Krke. Grad se amfiteatralno razvio na padinama brežuljaka koje okružuju luku.
Područje krase lijepo uređene betonske, stjenovite i šljunčane plaže, bogatstvo otoka i otočića okruženi prekrasnim plavim morem, te obližnji Nacionalni park Krka.
Grad bogate i kulturno-povijesni spomenici.
Gospodarstvo uključuje prerađivanje obojenih metala i aluminija, tekstilnu i prehrambenu industriju, brodogradnju i turizam.
Sportsko-rekreativna ponuda uključuje brojne sportske terene, npr. za odbojku na pijesku, te mogućnosti za jedrenje, veslanje i ronjenje.
Gastro ponuda se bazira na jela domaće kuhinje, janjetinu, jela s roštilja, jela ispod peke, domaćini se posebno ponose jelima pripremljenim od tuke ili purice.
U kulturno-zabavna događanja uključuje se međunarodni dječji festival koji se održava u posljednjem tjednu u srpnju i prvom tjednu u kolovozu, ljetna orguljaška škola u drugoj polovici kolovoza, Šibensko ljeto, te svečano slavlje sv. Jakova, 25. srpnja, koji je zaštitnik grada.
Trogir - Grad i luka smješteno na obali Kaštelanskog zaljeva, 27 km zapadno od Splita. Otočić koji je s kopnom spojen kamenim mostom, a s Čiovom pokretnim predstavlja stara gradsku jezgru Trogira još iz antike. Grad se razvio i proširio na sjevernu obalu Čiova. Od 1997. godine Trogir, u povijesti poznat pod imenom Tragurion, je uvršten u registar spomeničke baštine UNESCO-a.
Gospodarstvo uključuje brodogradnju, industriju duhana, farmaceutsku industriju i turizam.
Područje krase lijepe stjenovite i šljunčane plaže, bujna vegetacija, te brojni otoci i otočići.
U turitičku ponudu je uključen raznovrstan smještaj u hotelima, pansionima, apartmanima i kampovima.
Gastro ponuda se bazira na kvalitetnu ponudu domaće hrane, prevladavaju riblji specijaliteti.
Sportsko-rekreacijska ponuda nudi brojne mogućnosti, tenis, boćanje, kuglanje, jedrenje, jedrenje na dasci i ronjenje.
U kulturno- zabavna događanja uključene su vesele ribarske noći, smotra folklora i koncerti ozbiljne glazbe. Trogir ponudu bogati za nautičare, uključena je ACI Marinu Trogir.
Makarska - Grad, luka i turističko središte Makarske Rivijere smješteno je između planine Biokovo, zaštićene kao park prirode, te mora, među najbistrijima u cijelom Sredozemlju. Ovo područje je ukrašeno lijepim dugim plažama, borovom šumom i maslinicima. Zanimljivi kulturno-povijesni spomenici, raznovrsne hotelsko-ugostiteljske i sportsko-rekreacijske ponude su značajke ovog mjesta. Razvijen je i rekreacijsko-zdravstveni turizam.
Turizam je dio Makarskog gospodarstva još od 1914., kada je podignut prvi hotel.
Gospodarstvo se bazira na poljodjelstvu, vinogradarstvu, maslinarstvu, voćarstvu, preradi prehrambenih proizvoda, preradi plastike, pomorstvu, ribarstvu i turizmu. Mediteranska je klima na ovom području sa jakim burama zimi.
Orebić - Turistički gradić na južnoj obali poluotoka Pelješca, 66 km zapadno od Stona, koji se razvijao kao središte pomorstva. Još 1865. godine je bilo utemeljeno Pelješko pomorsko društvo sa 33 prekooceanska jedrenjaka. Do 16. st. zvalo se Trstenica.
Pelješki poluotok je poznat po vinima i vinogradarstvu. Cijelim poluotokom prevladava gusta zimzelena vegetacija i tipično mediteransko bilje, te čisto more. Jedno je od najtoplijih mjesta na Jadranu po broju sunčanih dana.
Mjesto danas nudi razvijenu turističku ponudu što uključuje smještaj u hotelima, privatnim sobama i apartmanima. Sportsko-rekreativna ponuda uključuje terene i igrališta za tenis i nogomet, mogućnost najma opreme za vodene sportove, te škole jedrenja i jedrenja na dasci. Područje je pogodno za šetnje, planinarenje i skupljanje bilja.
U uvali Trstenica nalazi se velika pješčana plaža, a u okolici su brojne kamenite i šljunčane uvale za one koje više vole osamu.
Gastro ponuda je poznata po kvalitetnoj ponudi ribljih specijaliteta, a osobito po kamenicama i dagnjama iz peljeških uzgajališta. Čuvena pelješka vina dingač i postup upotpunjuju okus svim jelima.
Gospodarstvo uključuje poljodjelstvo, voćarstvo, ribarstvo i turizam.
Iz Orebića vozi trajektna linija do Korčule.
izvor: Generalturist
Poslednja izmena: