Ovo su najopasnije plaže sveta
Iako su veoma lepe i na prvi pogled deluju kao sjajno mjesto za uživanje i odmor, neke plaže sveta kriju velike opasnosti.
IZVOR: B92
Foto: wikipedia.org, chensiyuan
Ostrvo Reunion
Na ostrvu Reunion su prošle godine primenjeni novi načini za sprečavanje napada morskih pasa. Francuska teritorija udaljena 225 km od Mauricijusa u Indijskom okeanu se svim silama trudi da ne bude poznata kao najsmrtonosnije ostrvo na svetu. Od 2011. godine je zabeleženo 20 smrtonosnih napada morskih pasa, što čini 13 odsto svih napada na svetu.
Frejzerovo ostrvo, Australija
Vode koje okružuju ostrvo Fraser su veoma opasne, osim ako vam ne smeta da plivate s meduzama i morskim psima dok se borite s jakim strujama. Na obali žive neki od najsmrtonosnijih paukova, kao i krokodili i divlji psi koji često napadaju ljude.
Gansbaai, Južna Afrika
Ovo je teritorija velike bele ajkule. Nedaleko od obale je Šark eli, mali kanal između ostrva Dier i Gejser Rok, a dom je oko 60.000 foka, koji privlače velike bele ajkule. Turisti ih često posmatraju iz kaveza.
Praia de Boa Viegem, Brazil
Radi se o popularnoj peščanoj plaži u Recifeu u Brazilu. Nekada se smatrala bezopasnom, ali, od 1992. godine je zabeleženo više od 50 napada ajkula i 19 smrtnih slučajeva. Naučnici tvrde da je razlog tome uništavanje ekosistema, kao i ribarski brodovi koji su veoma blizu obale. Ako to nije dovoljno, grad se bori s visokom stopom kriminala.
Šenžen, Kina
Osim toga što na njoj vlada velika gužva, plaža u Šenženu je poznata po velikom broju ljudi koji se utope. Statistički, na ovoj plaži izgubi život najviše dece starosti od 1 do 14 godina u celoj Kini.
Severna teritorija i Kvinslend, Australija
Svake godine se između oktobra i aprila stotine plaža zatvaraju zbog velikog broja meduza. Radi se o vrsti koja pripada najotrovnijim bićima na svetu. Odgovorne su za najmanje 70 smrtnih slučajeva od 1883. godine. Nakon dodira meduze javlja se izuzetno jaka bol zbog koje neke žrtve dožive infarkt pre nego što stignu do obale.
Volusia, Florida
Na obali Volusia je od 1882. godine zabeleženo 267 napada ajkula, ali nijedan nije imao smrtne posledice. Osim toga, preti opasnost od udara groma u kojima je u periodu od 1997. do 2006. godine zabeležen 71 smrtni slučaj.
Plaža Čovpati, Indija
Plaža
Čovpati u Mumbaiju u Indiji je jedna od najzagađenijih, a plivanje nije preporučljivo. Međutim, to ne sprečava stanovnike da se kupaju u septembru, kada slave festival Ganeša Čaturti.
Kopakabana, Brazil
Od 1931. godine je na Kopakabani zabeleženo samo šest napada ajkula, ali veliku opasnost predstavlja kriminal. Krađe i pljačke su uobičajene, tako da se turistima preporučuje da kamere i novčanike ostavljaju u hotelima. Tokom Olimpijskih igara većih problema nije bilo.
Bikini Atol, Maršalova ostrva
Maršalova ostrva su pod zaštitom UNESCO-a, a razlozi su nuklearna radijacija i ajkule. Na ovom ostrvu je izvedeno više od 20 testova nuklearnog oružja u periodu od 1946. do 1958. godine, a iako su proglašeni "sigurnim" 1997. godine, stanovništvo je odbilo da se vrati. Konzumiranje lokalnih proizvoda se ne savetuje. Prekid pecanja u proteklih 65 godina znači bujanje morskog života, uključujući rast broja ajkula. Turisti dolaze na ronjenje, jer se u ovim vodama nalaze brojni potopljeni brodovi.
Crveni trougao, Kalifornija
Deo kalifornijske obale od Big Sura do Bodega beja je poznat po 11 odsto svih zabeleženih napada velikih belih ajkula na ljude.
Kilauea, Havaji
Plaža na ostrvu Kilauea je veoma blizu vulkana koji kontinuirano eruptira od 1983. godine, a lava završava u okeanu. U vodama oko ovog ostrva zabeležena su 102 napada ajkula od 1828. godine od čega je osam smrtonosnih.
Plaža Zipolite, Meksiko
Plaža Zipolite je poznata i kao "Plaža mrtvih". Popularna je među nudistima i avanturistima, ali i ogromnim talasima i opasnim strujama. Zbog velikog broja utapanja 1995. godine je organizovana volonterska spasilačka služba.
Plaže Amazona, Brazil
Ukoliko se nađete u Amazonu, plivaćete s piranama, anakondama i električnim jeguljama. Ostanite na kopnu.
Staites, Velika Britanija
Plaža Staites u Jorkširu je poznata po zagađenoj vodi koja ne zadovoljava evropske standarde. Rizici koje nosi kupanje su dijareja, meningitis, hepatitis A i slično.