Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Zdravstveni saveti za putovanja u tropske krajeve

Zdravstveni saveti za putovanja u tropske krajeve

Autor: MONDO

Ako planirate da putujete u neke daleke, tropske krajeve kao što su Vijetnam ili Kambodža, evo nekoliko saveta kako da zaštitite svoje zdravlje na tom putovanju.

Suma-putnik.jpg

Pre nego što se otisnete u turističku avanturu, informišite se o mogućim zdravstvenim rizicima u zemlji u koju putujete. Raspitajte se o klimatskim uslovima, higijenskoj ispravnosti vode i hrane, zdravstvenim ustanovama u koje možete otići ako za to bude potrebe.

Kako biste umanjili mogućnost da vam zatreba stručna pomoć, pre nego što odete, posetite svog lekara i uradite sistematski pregled, proverite zdravlje zuba i vakcinišite se protiv zaraznih bolesti, savetuju u Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Većina nas ponese mini kućnu apoteku kada putuje, ali ono što zaista treba imati sa sobom su: krema ili sprej za zaštitu od ujeda insekata, insekticid za suzbijanje vaši, buva, mrava..., mast protiv svraba posle ujeda insekata, mast protiv gljivičnih oboljenja, tablete za profilaksu malarije, aspirin tablete, neki od lekova za glavobolju, antibiotik, tablete protiv dijareje, hanzaplast, toplomer, alkohol (najbolje onaj koji sadrži 75 odsto alkohola) i vatu, sterilni zavoj, gazu, vlažne maramice za dezinfekciju ruku, lekove koje redovno pijete i pribor za ličnu higijenu. Znamo, spisak je prilično dug, ali nikada ne znate kada vam i šta može zatrebati.

Kako biste ličnu i higijenu odeće i obuće zadržali na zavidnom nivou i na taj način sačuvali zdravlje, redovno perite ruke – pre svakog jela i posle korišćenja toaleta. Iz Instituta preporučuju i da često kvasite telo, perete zube prokuvanom ili flaširanom vodom, ali naglašavaju i da je kupanje u slatkovodnim jezerima, rekama i potocima opasno zbog različitih zaraza.


Pošto je malarija jedna od najčešćih i najopasnijih bolesti, u tropskim i suptropskim zemljama, a prenose je komarci, preporučuje se nošenje lagane odeće od pamuka ili lana, najbolje bele boje kako bi odbijala sunčeve zrake i insekte. Birajte garderobu koja će prekriti sve delove tela, a glavu zaštitite šeširom ili tropskim šlemom.


Voda za piće u tropskim krajevima je često zagađena uzročnicima raznih parazita i parazitarnih bolesti. Zato pijte isključivo flaširanu vodu, a ukoliko vam flaširana voda nije dostupna, onda onu koju imate prokuvajte ili hlorišite tabletama hlornih preparata. Ako se odlučite za ovu drugu varijantu, nakon hlorisanja sačekajte 30 minuta pre nego što je popijete, kako bi hlor uništio sve klice koje se nalaze u vodi.


Ishrana u ovim krajevima može biti problematična, jer se hrana lako zagadi raznim bakterijama i parazitima prilikom transporta, za vreme pripremanja ili posredstvom insekata i glodara. Sirovo povrće i baštensko voće mogu biti zagađeni zalivanjem neispravnom vodom, zato izbegavajte upotrebu zelenih salata i sirovog lisnatog povrća. Izaberite voće koje je korom zaštićeno od zagađenja, kao što su banana, limun, pomorandže, lubenice, jabuke, kruške...


Kada se vratite sa putovanja, bez obzira na to što ste bili pažljivi i ne osećate se loše, izvršite kompletan lekarski pregled na tropske zarazne i parazitarne bolesti u nadležnom zavodu ili na infektivnoj klinici.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Er Srbija: Do Banjaluke za 89 evra od 1. decembra

Er Srbija: Do Banjaluke za 89 evra od 1. decembra

Aviokompanija Er Srbija uvešće od nedelje, 1. decembra svakodnevne letove između Beograda i Banjaluke.

1.jpg
Najjeftinija povratna karta sa svim taksama košta oko 89 evra

Prema podacima sa kompanijskog sajta Airserbia.com, avion će iz Beograda poletati u 14.00, a iz Banjaluke u 15.25. Predviđeno trajanje leta u jednom smeru je 55 minuta.

Cena povratna karte sa svim taksama kreće se od 10.154 (oko 89 evra).

Srpska nacionalna aviokompanija, koja trenutno leti za 29 odredišta u svetu, najavila je da će do juna 2014. leteti za 39 destinacija u 30 zemalja i ponuditi 73.000 sedišta na preko 670 letova nedeljno.

Izvor: Beta
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Svi putevi vode na Kopaonik: Ski sezona počinje 5. decembra

Svi putevi vode na Kopaonik: Ski sezona počinje 5. decembra

Zimska turistička sezona na Kopaoniku zvanično počinje u četvrtak, 5. decembra i tokom sledećeg vikenda na toj planini se očekuje oko 15.000 skijaša iz zemalja u okruženju, a dominiraće gosti iz Crne Gore.

1.jpg
Očekuje se 15.000 skijaša na Kopaoniku

"U hotelima Grand i Anđela kao i u konacima koji su deo "MK mauntin rizorta" u periodu od 5. decembra do 20. januara više nema slobodnih mesta. Sve je već rasprodato," kazao je u izjavi za Betu Nikola Avram direktor MK mauntin rizorta.

U tom periodu, kako je dodao, najviše će biti gostiju iz Rusije, Rumunije i iz zemalja u okruženju. Sledećeg vikenda na Kopaoniku, tokom manifestacije Ski opening,
posetioci će moći pred skijanja da uživaju i u snoubordingu, odbojci na snegu, modnim događajima.


I ostali hotelijeri ističu da su spremni za početak ski sezone.Skijanje na Kopaoniku počelo je ove godine rano - 27. novembra. Početkom ove sedmice na Kopaoniku, Zlatiboru i Staroj planini počelo je veštacko osnežavanje staza a ima i prirodnog snega. U petak je visina snežnog pokrivača na Kopaoniku bila 29 centimetara, a na
Zlatiboru 31.


Inače, od danas na sajmu zimske opreme i turizma koji je u toku na Beogradskom sajmu skijaši i boderi mogu da kupe ski-pas sa popustom od 10 odsto.

Izvor: Beta
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Turisti se spremaju za Sajam peglane kobasice

Za predstojeći Sajam peglane kobasice, koji će biti održan 25. januara u hali "Kej" u Pirotu vlada veliko interesovanje turista iz regiona, izjavio je Tanjugu direktor Turističke organizacije Pirot Bratislav Zlatkov.

1_zps651cc951.jpg


"Desetak turističkih agencija iz Bugarske, koje su uvrstile Sajam peglane kobasice u svoju ponudu, već sada je rezervisalo oko 1.000 karata za predstojeću manifestaciju, od ukupno 2.000, koliko ćemo pustiti u prodaju", kaže Zlatkov.

On je ukazao i na interesovanje turista iz Makedonije, Republike Srpske i drugih zemalja regiona.

Pirotska peglana kobasica je, zbog svojih, kako se često ističe, afrodizijačkih svojstava, poznata i kao "pirotska vijagra".

Spravlja se samo tokom zimskih meseci i to od najkvalitetnijih delova junećeg, kozjeg ili ovčijeg mesa.

Peglana kobasica mora biti ljuta ili barem diskretno ljuta. Nakon punjenja, vezuje se i suši na promaji, a optimalna temperatura treba da bude između minus pet i plus pet stepeni, bez vlage i velikog mraza - najbolje krajem novembra i početkom decembra.

Tokom sušenja, kobasice se svaka dva-tri dana "peglaju", zbog čega su i dobile ime, da bi na kraju dobila oblik potkovice.

Izvor: Tanjug
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Do Banjaluke i nazad za 54 evra

1_zps00523204.jpg

Nova redovna cena za povratne letove između Beograda i Banjaluke - već od 54 evra! U cenu uključene sve takse i dodatni troškovi

Kupovina karata moguća je na nekoliko načina:
•pozivanjem broja Er Srbija Call Centra 0800 111 528 (besplatni pozivi u okviru fiksne i mobilne telefonije Srbije),
• pozivanjem broja +381 11 311 21 23 za pozive iz inostranstva
•posetom nekoj od Er Srbija poslovnica ili putem ovlašćenih turističkih agenata.
•Putem veb sajta Er Srbije

Iz Beograda do Banjaluke postoje svakodnevni letovi u 13:55 i 14:45. Iz Banjaluke do Beograda, takođe svakog dana, letovi su u 15:25 i 16:15.

Još jedna pogodnost za sve putnike je mogućnost da sakupljaju milje putem Etihad Gust programa za redovne putnike. Milje u sklopu Etihad Gest programa se mogu dobiti na svakom letu Er Srbije, Etihad Ervejza i svih partnerskih aviokompanija.

Izvor: Vestionline
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Kako da se adaptirate na vremensku razliku

Džet leg je desihronizacija u telu čoveka, nastala kao posledica letenja avionom kroz više vremenskih zona, najčešće nakon međukontinentalnih letova. Postoji nekoliko jednostavnih, malo poznatih načina da je ublažite.

11885375227239728116.jpg

Teško je privići se na promenu vremenske zone

Na početku, da napomenemo neke osnovne činjenice koje se tiču džet lega. Uzrok ovakvog stanja je najčešće pravac u kojem se avion kreće, a ne dužina leta.

Vremenske zone podeljene su tako da za svakih 15 stepeni istočno ili zapadno od Griničkog meridijana, vreme pomera za jedan sat napred ili nazad. Sve to dovoljno je da poremeti naš unutrašnji sat i izazove glavobolju, iscrpi nas, omete san ili dovede do dijareje ili konstipacije.

Pre putovanja
Da ne biste došli u takozvano džet leg stanje, promenite vreme odlaska u krevet nekoliko dana pred putovanje. Ukoliko putujete u delove sveta zapadno od Griniča, idite kasnije nego obično na spavanje, a ako putujete istočno, lezite ranije u krevet, kako biste pripremili organizam na novu vremensku zonu.

Nosite naočare za sunce. Vaš cirkadijalni ritam reaguje kada su oči izložene prirodnom i veštačkom svetlu, što možete sprečiti tako što ćete nekoliko dana nositi naočare za sunce, čak i kada niste napolju.

Takođe, ako je to moguće, pravite nekoliko pauza na putovanju do željenog odredišta, da bi se organizam postepeno prilagođavao na ono što ga očekuje.

Potrudite se da budete opušteni. Planiranje putovanja, pakovanje, čekanje na aerodrom mogu da budu naporni, ali imajte na umu da stres pojačava sve simptome džet lega.

Tokom leta
Rasporedite svoje aktivnosti prema lokalnom vremenu mesta gde putujete – prema tom vremenu odredite vreme kada ćete jesti, kada spavati.

Pažljivo koristite lekove za spavanje. Ovi lekovi nisu preporučljivi za lečenje džet lega, jer ne mogu pomoći organizmu da se priviknu na nove uslove i promenu vremenske zone.

Pijte dosta vode. Dehidracija pogoršava simptome džet lega, pa je važno da unosite dosta vode, ali i da izbegavate alkohol i kofein jer dehidriraju organizam.

Udobno se smestite u avionu - koristite čepove za uši i masku za oči, ako će vam to pomoći da bolje spavate.

Budite aktivni. Ukoliko let traje dugo, s vremena na vreme prošetajte u kabini i malo "protegnite" noge.

Kada avion sleti
Potrudite se da što više vremena provodite napolju, jer će vam prirodna svetlost pomoći da se pre prilagodite novoj vremenskoj zoni.

Pokušajte da spavate minimum četiri sata tokom noći – takva rutina važna je da bi se organizam brzo vratio na 24-časovni ritam.

Ukoliko ste u mestu sa novom vremenskom zonom otputovali na kratko, manje od četiri dana, ostanite u svojoj vremenskoj zoni, odnosno, spavanje, obroke… ne prilagođavajte novom vremenu. U suprotnom, moraćete ponovo da se privikavate kada se vratite kući.

Praktikujte popodnevne dremke nekoliko dana. Dok se organizam potpuno ne navikne i ne budete mogli da spavate tokom cele noći, nadoknadite manjak sna kratkim dremkama tokom dana.

(MONDO)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
Koja su prava putnika u slučaju odloženog leta?
| IZVOR: B92
Avio-kompanije zadržavaju pravo da samostalno odrede način na koji će se pobrinuti za putnika čiji je let odložen. Ovo je jedini odgovor do koga smo mogli da dođemo tokom dužeg istraživanja na temu prava putnika u slučaju promene vremena poletanja.




Iako su putnička prava tema stara koliko i sam putnički avio-saobraćaj, danas imamo neobičnu situaciju da su ona suspendovana u pojedinim, veoma čestim situacijama.

Krajem 1929. godine usvojena je Varšavska konvencija kojom je rođena avio-karta, ne samo kao dokument koji putniku daje pravo ne prevoz avionom već i kao ugovor između putnika i avio-prevoznika.

Ovaj ugovor danas formiraju avio-kompanije onako kako to njima odgovara. Putnicima ostavljaju mogućnost da biraju između više različitih tarifa.

Ako se putnik odluči za najjeftinije tarife, onda mora biti spreman ne samo na siromašniju i manje kvalitetnu uslugu, već i na neka ograničenja u pogledu njegovih prava.

Da bi imao pravo da zameni kartu (promeni putovanje), on često mora da plati kaznu, a neretko se dešava da čak ni uz plaćanje promena nije moguća. Dakle, ako mu više taj datum ne odgovara, a on ima najjeftiniju kartu koja mu ne dozvoljava promenu, on može, narodski rečeno, da "se slika".

Ranijih godina često smo bili svedoci masovnog otkazivanja i pomeranja Jatovih letova iz Beograda. U junu 2012. otkazano je blizu 400 letova, a niko sa sigurnošću ne zna koliko je letova koji su ostali pomereno u neko drugačije vreme od onog koje je predviđeno redom letenja. Putnici kojima je let otkazan imali su mnogo više sreće nego oni kojima je on pomeren, a novo vreme im nije odgovaralo.

Kako je to moguće? - pitali smo Direktorat za civilno vazduhoplovstvo, koji nam je potvrdio da su naši zakoni u potpunosti zasnovani na međunarodnim zakonima i na Montrealskoj (čija je osnova Varšavska) konvenciji.

Ovi zakoni ni na koji način ne regulišu prava putnika i obaveze avio-prevoznika u situaciji kada je let pomeren.

Zakon o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju, koji vrlo jasno propisuje prava i obaveze putnika i avio-prevoznika u slučajevima kašnjenja ili otkazivanja leta, spuštanja klase ili gubitka prtljaga nema odeljak koji se bavi promenama u vremenu poletanja.

Zahvaljujući ovom zakonu, brojni putnici kojima je let bio otkazan mogli su da biraju između dve ponuđene opcije: ili da se prebace na neki drugi let koji im odgovara, ili da otkažu kartu i da dobiju puni povraćaj uplaćenog novca. Ali, putnici kojima je let pomeren za sat, dva ili čak i mnogo više, nemaju nikakvu mogućnost osim da otputuju prema novom vremenu leta ili da ne otputuju i da im karta i novac koji su za nju dali propadnu.

U Direktoratu nisu mogli da nam odgovore zašto je to tako, pošto je to praksa koja oduvek važi u celom svetu. Oni klažu da je to pravilo nepravedno prema putnicima, ali mi u Srbiji nemamo tu mnogo mogućnosti pošto su vazduhoplovni zakoni globalni, jedino je njihova primena lokalna.




Osnova svih zakona o civilnom vazdušnom saobraćaju je Pravilnik Evropske komisije broj 261/2004, a on nažalost ne pokriva situaciju kada avio-prevoznik promeni red letenja, zbog čega se u ovim situacijama jedino mogu primeniti pravila tarife.

Stari Jat ervejz je u konkretnom slučaju od juna 2012. izlazio u susret putnicima kojima novo vreme leta nije odgovaralo i njihovo putovanje je zbog toga gubilo svrhu. Ukoliko bi se putnik koji ima nerefundabilnu kartu javio Jatu sa ljubaznom molbom da mu se odbri promena na neki drugi let ili da mu se novac vrati, on je to i dobijao iako Jat na to nije bio obavezan.

Dobra volja avio-prevoznika u sličnim situacijama zavisi od njihove poslovne politike i od ljubaznosti i informisanosti putnika. Zakon (naš i međunarodni) ostavio je avio-kompanijama pravo da samostalno urede ovo pitanje i da odrede način na koji će se ponašati kada dođe do pomeranja leta.

Takozvani schedule change (promena reda letenja) može biti sasvim bezazlen, ako se radi o kraćoj korekciji, ali često može izazvati ogromne probleme ukoliko bi promena bila sa 8 ujutro na 8 uveče, a ovako nešto se dešavalo upravo sa letovima Jata u ovom mesecu. Zakon čak ne predviđa ni granicu do koje aviokompanija može da pomera red letenja. Nema, na primer, ograničenja koje bi reklo da je dozvoljena promena do dva, tri ili četiri sata, a sve preko toga treba smatrati kao otkazani let, čime bi se putnicima dala značajna prava.

Pravilo "90 minuta"




Beta/AP


Avio-kompanije samostalno određuju prava koja će dati putniku u ovim situacijama. Proučavajući ova prava koja se obično nalaze u sekciji koja se zove "terms and conditions" videli smo svašta, a jedno od interesantnijih i surovijih je ono koje propisuje American Airlines.

U pravilniku o prevozu American Airlines naglašava da putnicima ne garantuje vreme leta prikazano u redu letenja i da ne snosi odgovornost ukoliko zbog promene dođe do gubitka konekcije. American Airlines takođe zadržava pravo da promeni red letenja bez najave.

Putnici se naravno ne mogu saglasiti sa konstatacijom American Airlinesa da je vreme leta beznačajno, zato što je upravo ono često razlog zašto kupuju kartu kod jednog a ne kod drugog prevoznika.

Putnik bira avio-kartu prema vremenu leta koje odgovara njegovim potrebama i mogućnostima. Međutim, iako je takvo surovo pravilo jasno istaknuto ovaj prevoznik se u praksi ponaša krajnje suprotno što je za svaku pohvalu. Naime, ukoliko je let pomeren za više od 90 minuta, on putniku dozvoljava besplatnu promenu nezavisno od pravila tarife, ili čak i punu refundaciju uplaćenih sredstava.

Kompanijska pravila o prevozu putnika



Gotovo identična pravila se primenjuju i u drugim kompanijama. Slične pravne instrukcije u vezi sa pomerenim polaskom imaju i mnogi drugi prevoznici. Uporednim pregledom pravila i uslova letenja raznih avio-kompanija primetili smo da postoje izvesne razlike. Sve ostale aviokompanije pokrivaju problem pomerenog leta ili reda letenja. Ali i tu se mogu izdvojiti dve grupe.

U prvoj grupi su prevoznici koji veoma detaljno objašnjavaju sopstveno pravo da izvrše promenu unapred zakazanog leta bez ikakve prethodne najave i uz opravdane operativne razloge. Oni smatraju da red letenja nije obavezujući, ali da je sastavni deo ugovora kad je iskazan na karti. Prema tome i postupaju ukoliko dođe do neočekivane promene i dužni su da putnike obaveste o njoj, ali samo ako su putnici prethodno ispunili svoju obavezu da prilikom rezervacije ostave svoj stvarni kontakt.

Prevoznici iz ove grupe, ne ulaze u detalje postupanja nakon što obaveste putnika o promenama.

Iako pravilnik deluje kao da je neprirodno prekinut u trenutku kada treba da pređe na stranu putnika, ove kompanije ipak pokazuju dobru nameru i stidljivo izlaze putnicima u susret tako što im daju drugi let koji im više odgovara ili im refundiraju novac.

U ovoj grupi je već pomenuti American Airlines, prema čijem obrascu je napravljen i pravilnik za avio-kompanije: Aeroflot, Air France, Turkish Airlines, LOT, Adria Airways i Air Berlin / Niki.



Beta/AP


Ostale avio-kompanije čije smo pravilnike prevoza proučavali primenjuju veoma liberalno pravilo i putnicima pružaju sve neophodne informacije. U njihovim pravilnicima koji se odnose na promene planiranog leta, jasno stoji da u slučaju značajnije promene polaska putnik ima pravo na preusmeravanje na drugi let koji više odgovara njegovim potrebama. Ako to nije moguće avio-prevoznik će izvršiti refundaciju u celokupnom iznosu.

Ovako kompletno napisano pravilo putnike ni u jednom trenutku ne dovodi putnike u neizvesnu situaciju.

Pod pretpostavkom da u kompanijama poštuju sopstvena pravila, putnik čak ne mora ni da piše nikakve reklamacije, niti zahteve, dovoljno je samo da u razgovoru sa predstavnikom avio-kompanije ili agentom kaže da li želi drugi let ili želi refundaciju.

U ovu grupu spada većina avio-kompanija koje posluju u Srbiji: Wizz Air, Lufthansa, Austrian Airlines, Swiss, TAROM, Alitalia, Olympic Air, flydubai, SkyWork, Germanwings, Norwegian, Croatia Airlines i Montenegro Airlines.

Posebno su zanimljive napomene tri lowcost avio-kompanije. Wizz Air, na primer, putnicima nudi najviše. Osim prava na besplatno prebacivanje na drugi let ili pune refundacije Wizz Air nudi i bonus ukoliko se putnik umesto za refundaciju odluči za treću opciju - vrednosni vaučer. Ova kompanija putniku može izdati vrednosni vaučer sa 20% uvećanim iznosom koji je putnik dao za kartu. On taj vaučer može iskoristiti za neki od narednih letova ovom kompanijom.

Germanwings nudi samo dve opcije kao i sve ostale aviokompanije: rerutiranje ili refundaciju, ali on u pravilniku daje putnicima i veoma koristan i dobronameran savet. Naime, ova kompanije organizuje samo direktne linije, bez transfernih letova, i shodno tome putnicima ne može garantovati ni jedan transfer kako na neki svoj drugi let tako ni na let neke druge aviokompanije. Zbog toga Germanwings upozorava putnike, i skreće im pažnju da će sami biti odgovorni ukoliko zbog promene vrmena poletanja izgube neki naredni let.

Arapski lowcost flydubai, nažalost nudi veome restriktivnu politiku po pitanju refundacije. Ova kompanija ne vrši povraćaj novca, već izdaje vrednosni vaučer na isti iznos, a putnik ga može iskoristiti za neki drugi let kasnije.

Iako su pravila postavljena i, možemo slobodno reći, sasvim pristojna, putnici treba da obrate pažnju zato što je to samo teorija. U praksu, aviokompanije mogu da ignorišu sopstvena pravila sve dok ih putnik ne podseti na njih. U krajnjem slučaju će pravila biti ispoštovana, ali uz malo više maltretiranja putnika. U ovakvim situacijama, treba biti realan i pažljivo sagledati sve mogućnosti u skladu sa pravilinikom o prevozu aviokompanije. Tek nakon upoznavanja sa svim mogućnostima treba u razgovoru sa kompanijom izvući najpovoljnije rešenje.



Šta se smatra pomerenim letom?

Pomereni let ne treba mešati sa otkazanim letom ili letom koji kasni. Pomereni let je onaj čije je vreme poletanja promenjeno od strane avio-prevoznika pre datuma planiranog poletanja. U međunarodnoj terminologiji se to naziva "schedule change" što znači promenu planiranog polaska.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
MAPA RIZIKA: "Blic" istražuje kakve opasnosti vrebaju srpske turiste

U ovom trenutku svoju decu nikako ne bih poslao na letovanje u Tunis i Egipat, jer su tamo bezbednosni rizici najveći.

p4fatHJ.jpg


Stručnjak za bezbednost Aleksandar Radić tim rečima za „Blic“ najbolje opisuje najveću opasnost koja trenutno vreba srpske turiste na njihovim omiljenim letnjim destinacijama.

Da razloga za oprez ima, potvrđuje i to što su italijansko i britansko ministarstvo spoljnih poslova nedavno objavili mapu rizičnih područja, uz upozorenje svojim državljanima da tamo ne putuju. „Blic“ je sačekao nekoliko dana da se i naša država oglasi, a kada nije, zatražili smo od šefa diplomatije Ivice Dačića da nam kaže da li njegovo ministarstvo planira da napravi sličnu mapu.

Odgovor, međutim, nismo dobili, pa je „Blic“ rešio da uz pomoć stručnjaka sam napravi mapu rizika. Ono što povezuje našu, italijansku i britansku mapu, a i stavove stručnjaka, jeste da su Tunis i Egipat danas najnebezbednije destinacije.

- Te dve zemlje su lake i unosne mete za terorizam i u njima je mogućnost za akcije ekstremista izuzetno visoka, što svaki od građana Srbije treba da zna - kaže Radić i dodaje da ove zemlje dodatno nebezbednim čini i fizička izdvojenost hotela od lokalnog stanovništva.

- Teroristi, od kojih su mnogi verski fanatici, znaju da u turističkim odmaralištima nema ljudi njihove vere - objašnjava Radić.

Da je postojanje jedne takve mape potrebno, slaže se i Aleksandar Seničić iz „Jute“.

- Turiste brine terorizam u Tunisu, ali i to što ne znaju šta mogu da očekuju u Grčkoj. Ovih dana zovu da pitaju da li je bezbedno ići u Tursku, jer se pojavljuju informacije da Turska postavlja tenkove na granici sa Sirijom. Brine ih i Egipat, iako su sukobi daleko od zona u kojima borave gosti - kaže Seničić ističući da agencije mogu da daju informaciju samo o trenutnoj situaciji.


Srpski policajci u Crnoj Gori

Pripadnici MUP Srbije će do 1. septembra sa crnogorskim kolegama patrolirati u Budvi, Baru i Herceg Novom i biće na raspolaganju našim državljanima kojima je potrebna pomoć. Građani u Baru mogu sa njima kontaktirati na telefone:


+381-66-889-43-72 i +381-66-889-43-73, u Budvi na +381-66-889-43-74 i +381-66-889-43-75 i u Herceg Novom na +381-66-889-43-76 i +381-66-889-43-77.

Izvor: Blic Online
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
Top 10 gradova u kojima ćete se osećati kao kod kuće
Ugledni časopis “Conde Nast Traveler” pitao je svoje čitaoce koji su gradovi koje su posetili ostavili na njih 'najprijateljskiji' utisak.

IZVOR: B92

Najprijateljskiji gradovi sveta, ili oni gradovi u kojima bez problema dobijete osmeh, savet ili pomoć oko svega što vam je potrebno, sigurno su među prvima na listi želja svakog putnika.

Pogledajte kako su glasali čitaoci.

10. Rejkjavik, Island





09. Okland, Novi Zeland





08. Budimpešta, Mađarska





07. Kjoto, Japan





06. Edinburg, Velika Britanija
113872730755d8c5ba906ab906722017_v4%20big.jpg





05. Briž, Belgija





04. Krakov, Poljska


Foto: Thinkstock




03. Kvinstaun, Novi Zeland





02. Dablin, Irska





01. Sidnej, Australija

 
UREDNIK
Učlanjen(a)
27.06.2011
Poruka
10.512
Putnici besni: Porez na turiste u Rimu skočiće za 500 odsto?
Svi turisti koji planiraju da naredne godine posete Rim trebalo bi dobro da pripreme svoje novčanike – počevši od decembra, cena dnevne dozvole za turističke autobuse skočiće sa 200 na 1000 evra.

IZVOR: DAILY MAIL


Foto: Thinkstock
Gradske vlasti Rima iznele su ovaj predlog kako bi se raščistila gužva oko značajnijih znamenitosti poput Koloseuma i Vatikana za vreme velikog jubileja Večnog grada 2016. godine.

To znači da će posetioci u grupama od 40 ljudi noćenje u hotelu sa 4 zvezdice plaćati oko 33 evra, navodi Evropska asocijacija turoperatora (ETOA), koja se protivi predlogu italijanske Vlade.

“Plan da se petostruko poveća cena dnevne dozvole za turističke autobuse - i na taj način turisti primoraju na korišćenje gradskog prevoza - biće logistička katastrofa. Ovo je samo još jedan bespotreban trošak koji će putnike odvratiti od posete Rimu”, izjavili su iz asocijacije koja sada ozbiljno razmišlja da odustane od turističkih tura u ovom gradu. ETOA ističe da je već morala da izađe na kraj sa dvostrukim poskupljenjem cena smeštaja u veoma kratkom vremenskom roku.

Da podsetimo, taksa na turiste uvedena je krajem 2010. godine, kada je odlučeno da turisti, u zavisnosti od toga da li spavaju u hotelu sa tri, četiri ili pet zvezdica, za noćenje plaćaju dodatnih 1-3 evra poreza. Ova odluka ne odnosi se samo na hotele, već i na posete muzejima, arheološkim lokalitetima, vožnju turističkim autobusima i vožnju brodovima.
 
Natrag
Top