Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Uprkos tome što se sezona letovanja bliži kraju, još uvek nije kasno da iskoristite neki od aranžmana koje nudi agencija "Kon Tiki"
London
Prava destinacija je Kipar, sezona kupanja na ovom ostrvu Mediterana traje sve do početka novembra. Pafos, Limasol i Aja Napa, uz niže cene, daruju doživljaj više. Isto važi i za Skijatos i Kefaloniju, biserna ostrva Grčke, na kojima u septembru nema gužve, ali zato svega drugog ima u izobilju...
Ukoliko više volite da prve jesenje dane provedete u nekoj od evropskih metropola, pravi izbor su Beč, Lisabon, Amsterdam, Barselona, Berlin, London, Pariz, Budimpešta... Četiri, pet ili osam dana. Avionom ili autobusom.
Na vama ja da izaberete i da uživate u jesenjem koloritu gradova nestvarne prošlosti, zadivljujuće arhitekture, (pre)bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa... Čeka vas i lud noćni život, kao i šoping s predznakom velikih popusta. Konkretno, pet dana u čarobnoj Barseloni, s avio-prevozom, koštaće vas samo 435 evra.
Inače, "Kon Tiki" nudi i "daleka putovanja" i zanimljive destinacije poput Dominikane, Indije, Pekinga, Njujorka, Maldiva, Stare prestonice Tajlanda, Gruzije i Jermenije, Irana, Uzbekistana... U ponudi su i aranžmani za Dubai, Istanbul, slovenačke terme, akva-parkove u okruženju, odmori na Zlatiboru ili Kopaoniku. S "Kon Tikijem" je moguć i vrhunski doživljaj na krstarenju od Afrike do Južne Amerike - 25 dana uzbuđenja za samo 1.890 evra.
07.09.2012 - Izvor: Beta Danas počinje Smederevska jesen
Turističko-privredna manifestacija "Smederevska jesen" biće otvorena večeras u Malom gradu smederevske citadele
Manifestaciju će otvoriti gradonačelnica Jasna Avramović, a tokom popodneva se u Smederevu očekuje dolazak lađe "Topčiderka" s predstavnicima beogradskih medija i drugim posetiocima.
Posle ceremonije otvaranja nastupiće orkestar "Beogradski solisti" s Leo Martinom, Radmilom Karaklajić, Nadom Pavlović, Žarkom Dančuom, Beti Đorđević i dirigentom Vojkanom Borisavljevićem.
Manifestaciju će najaviti popodnevni defile ulicama grada u srednjevekovnim kostimima despotske porodice Đurđa i Jerine Branković, brojne svite sačinjene od dvorskih dama i vitezova u oklopima, plemstva u pratnji zabavljača, žonglera, klovnova i argata koji će proneti ogroman grozd spleten od više stotina grozdova.
Defile po pravilu izmami na gradske ulice veliki broj posmatrača, Smederevaca i gostiju.
Defile će krenuti u 17 sati sa gročanske strane ulaska u Smederevo i završiti na Trgu Republike na kome će se do nedelje, 9. septembra, kada se manifestacija završava, održavati koncerti i na mnoštvu tezgi prodavati plodovi jeseni.
Železnica Srbije najavila je da će voz "Romantika" na smederevsku berbu grožđa u nedelju 9. septembra polaskom iz Beograda u 8.10 dovesti nostalgičare.
Vozna karta je 372 dinara za treći, 447 za drugi i 536 dinara za prvi razred, deca i penzioneri mogu za 268 dinara u sve razrede, dok je karta za penzionere u prvoj klasi 376 dinara.
Sutrašnji program "Smederevke jeseni" čine sportski susreti košarkaša, tenisera i nastupi kulturno-umetničkih društava, a program će biti završen sa dva koncerta, u malom gradu smederevske tvrđave u 20 i ponovljen na Trgu
Republike u 22 sata sa Lepom Lukić, Gordanom Stojičević, Čedom Markovićem, Jelenom Bročić, Goricom Ilić i orkestrom "Panorama".
Nedelja je posvećena košarci, tenisu, vaterpolu, folkloru i vitezovima Svibora, a organizatori očekuju preko vikenda više od 100.000 gostiju.
Muzejski voz "Romantika" će sutra od Beograda voziti putnike na tradicionalnu vršačku berbu grožđa, najavile su Železnice Srbije.
Polazak sa beogradske stanice je u 8.20 sati, a povratak u glavni grad predviđen je u 21.40 časova.
Iz Pančeva će muzejski voz krenuti u 9.00 sati, dok je povratak planiran u 21.15.
Povratna karta za odrasle je 372 dinara u trećem razredu, 447 u drugom i 536 dinara u prvom razredu, a deca i penzioneri plaćaju 268 dinara u drugom i trećem razredu.
Za vožnju u prvom razredu penzioneri treba da izdvoje 376 dinara.
Karte za vožnju "Romantikom" mogu se kupiti u glavnoj železničkoj stanici Beograd, stanici Vukov spomenik i železničkoj stanici u Novom Sadu, kao i u turističkim agencijama koje prodaju vozne karte, navedeno je u saopštenju.
Italijanska niskotarifna aviokompanija "Er uan" (Air One) najavila je da će od utorka 18. septembra uspostaviti avionsku liniju između Beograda i Milana.
Italijanska lou kost aviokompanija "Er uan" (Air One) će od utorka 18. septembra uspostaviti avionsku liniju između Beograda i Milana: Tri leta nedeljno
Ta aviokompanija, inače članica Alitalija grupe, na liniji Beograd-Milano leteće tri puta nedeljno- utorkom, četvrtkom i subotom, avionom "Erbas A320".
Predviđeno vreme sletanja na Aerodrom “Nikola Tesla” je 9.20 časova, a povratak ka
Aerodromu Malpensa će se obavljati u 10 sati.
Karte za taj novi "Er uan" let mogu se nabaviti preko sajtova flyairone.com i alitalia.com.
Ističe se da će letom za aerodrom Malpensa kod Milana kompanije "Er uan" biti povećan broj letova Alitalija grupe iz Beograda, jer ta aviokompanija već leti iz Beograda jednom dnevno za Rim, na aerodrom Fjumičino.
Navodi se da je u prvih osam meseci ove godine "Er uan" je prevezao 1,4 miliona putnika. Prema letnjem redu letenja, ta kompanija obavlja letove iz svojih baza Milano Malpensa, Piza i Venecija do 24 mesta u Italiji i inostranstvu.
Cene u jednom pravcu do Milana počinju od 35 evra, uključujuči sve takse.
Bez obzira na to da li imate strah od letenja ili ne, višečasovni boravak na nekoliko hiljada metara iznad zemlje i nije baš poput opuštanja u spa centru. A tek kad biste znali sledeće...
Bili zagovornici teorija zavere ili poptuni flegmatici s tim u vezi, nemoguće je da ste nikada niste upitali da li do nas stižu prave informacije o stvarima koje nam se dešavaju, u kojima učestvujemo i, uopšte, o svemu što nas okružuje. Naravno da ne - ponekad sa opravdanim razlogom, ponekad jer za tim i nema potrebe, ponekad bude tu i zato što "to tako nekom odgovara"...
Da li je ponekad zaista možda bolje živeti u neznanju i ne opterećivati se stvarima koje ne moramo da znamo, procenite sami iz priznanja jednog amričkog pilota koji je na jednom forumu iskreno odgovarao na znatiželjnja pitanja, prenosi "Business Insider".
Evo šta je napisao anonimni pilot o stvarima koje inače ne želie da govore putnicima:
-Nemojte da pijete kafu. Voda koju dobijamo u avionu je jednostavno odvratna. U nju se stavljaju hemikalije kako bi se sprečilo da se u njoj razvijaju loše stvari, ali loš ukus ne dolazi od kafe, već od hemikalija...
- Ne znamo gde se nalazimo većinu vremena... (uglavnom je to šala)... Možemo vam reći koliko smo daleko od sledeće navigacijske tačke i gde se nalazimo u generalnom smislu, ali pored onog što možemo da vidimo kroz vetrobransko staklo, obično samo generalno znamo gde se nalazimo kad smo na maksimalnoj visini leta. Naravno, svi nosimo karte, ali neće baš svi od nas da otvore te karte i da putem njih prate trosatni let. (To se sve menja kad počne prilaz aerodromu. Snalaženje u prostoru tada je veoma važno).
- Stalno zaboravljamo da ugasimo signal za obavezno vezanje pojasa...
- Neki od nas nose pištolje. To je sigurno javno poznato, ali službenici Federal Flight Decka mogu da nose pištolje i u pilotsku kabinu. Puno protokola postoji kako bi se osigurala standardizacija u treningu, prikrivanju i upotrebi oružja.
To su samo neke stvari koje mogu da vam kažem, a ostalo.... Prijatan let!
Oktoberfest: Spremite pare i stomake za pivo i kobaje
19. 09. 2012. 08:00h | 24sata.rs
Oktoberfest: Spremite pare i stomake za pivo i kobaje
Jedan od najpoznatijih festivala piva u svetu - Oktoberfest održava se u Minhenu i ove godine počinje 22. septembra i trajaće do 7. oktobra. Pivo, kobasice, džinovske perece, ringišpili, trubači i šatori u kojima se toči pivo, već 202 godine predstavljaju dobar povod za zabavu miliona ljudi.
Završavaju se pripreme za najveću feštu piva na svetu
Nemci Oktoberfest nazivaju Folksfest, što u prevodu znači vašar ili narodni festival, jer je sama manifestacija kombinacija festivala piva i vašara koji ima prepoznatljiva obeležja poput ceremonije otvaranja. Festival će početi u 11 časova u centru Minhena, odakle će povorka krenuti u šetnju gradskim ulicama, a defile će se završiti na Terezinoj livadi gde se, u stvari, tradicionalno održava Oktoberfest.
Ako idete obavezno kupite i tradicionalni kostim. Ali, da se zna, ispod se ne nose gaćice
Ove godine će na poljani od 42 hektara prostor za Oktoberfest biti upola manji zato što se u isto vreme održava i tradicionalni poljoprivredni sajam, ali organizatori ističu da će biti dovoljno mesta za sve posetioce.
Za vreme Oktoberfesta postavljene su šatre poznatih gostioničara, u kojima se pije i veseli, a slavlje tačno u podne tradicionalno otvara gradonačelnik probijanjem prvog bureta sa pivom u Šotenhamelovoj šatri uz povik "Slavina je postavljena!".
Na ovom impresivnom festivalu postavi se 14 ogromnih šatora sa 100.000 mesta za sedenje, popije se 5,5 miliona litara piva i isprži više od 600.000 komada piletine. Za jelo je na raspolaganju mnogo različitih vrsta nemačkih kobasica "vurst", od kojih je najpoznatija frankfurtska, ali na meniju ćete naći i rezance, kiseli kupus, palačinke s jabukama.
Pored piva, dostupna su i druga pića, a samo vina ima više desetina vrsta. Pivo se radnim danima služi od 10 do 22.30 sati, a vikendom od 9 do 22.30 i ispod šatora je zabranjeno pušenje. Cene piva će ove godine biti od 9,30 do 9,50 evra za litar.
Svaki putnik želi da okusi sve što lokalna kuhinja ima da ponudi. Međutim, ponekad je bolje ljubazno odbiti na početku nego proklinjati domaćina ostatak večeri.
Kazu marzu - crvljiv sir koji se jede kašikom
Pogledajte neke od saveta koji vam mogu pomoći da inostranstvu vaš obrok zapamtite po dobru, a ne po stomačnim problemima:
Nikada nemojte naručivati ribu ponedeljkom - to su uglavnom ostaci od petka
Nikada nemojte jesti u restoranu sa zapuštenim toaletom - ponekada možete suditi o knjizi po njenim koricama
Ukoliko niste sigurni šta jedete, sačekajte kraj obroka pa pitajte jer vam se odgovor osoblja možda neće svideti
Uvek pokušajte da se sprijateljite sa kuvarom. On će vam ponuditi prave savete i ponuditi jela koja zaista želite da jedete
Ukoliko ne možete da u blizini primetite vodu - ne naručujte ribu
Jedite tamo gde jede i lokalno stanovništvo
Želite da znate koja jela su danas sveža - obiđite lokalnu pijacu pre odlaska u restoran
Čuvajte se ponuda dana - tako uglavnom pokušavaju da se otarase hrane čiji rok trajanja se bliži ili je istekao
Ulična hrana vas neće ubiti, ali uvek gledajte da birate mesta gde je gužva
Pogledajte neka od jela koja možda nisu za svakoga:
Sušenje trulog mesa ajkule: Ovo je specijalitet na Islandu
Kasu marzu na Sardiniji – crvi i sir
Čiča u Ekvadoru – kolektivno žvakano kukuruzno brašno koje je potom ispljunuto i fermentisano
Fermentisana salata od crvenih mrava u Kambodži
Vastedda na Siciliji – bljutave pljeskavice od slezine
Sašimi od kita na Islandu
Supa od ajkule u Kini
Čorba od iznutrica u Turskoj
Balut na Filipinima - fetus kokoške
Harkai na Islandu - fermentisano trulo meso ajkule
Krvavi puding u Engleskoj - pržena krv
Hagis u Škotskoj - srce i jetra kuvani u želucu ovce sa viskijem
Škotski hagis - mleveni srce i jetra, kuvani u želucu ovce
Izvor: B92
U cilju razvoja i unapređenja turizma Srbije, pripremljen je engleski "Rečnik za seoska domaćinstva", kao jednostavno i veoma korisno sredstvo za uspešnije i efikasnije sporazumevanje seoskih domaćina i inostranih gostiju koji borave u selima Srbije. Uz bolju komunikaciju sa strancima, biće i više gostiju
Rečnik obuhvata nekoliko stotina osnovnih reči i izraza na srpskom i engleskom jeziku sa izgovorom, što omogućava približavanje različitih kulturnih obrazaca i učenje srpskog i engleskog jezika.
Kako kaže predsednik udruženja ''Mladi za turizam'' Vladimir Krstović, cilj projekta je da edukuje seoska domaćinstva, kako bi domaćini što lakše savladali osnove engleskog jezika i oslobodili se prilikom komuniciranja sa stranim gostima, a biće organizovane i praktične vežbe.
Rečnik za seoska domaćinstva je nastao po ideji turističke agencije "PanaComp Zemlja Čuda", uz podršku Programa razvoja privatnog sektora koji finansira Vlada Švajcarske, a realizuje Regionalna razvojna agencija Zlatibor iz Užica
Ovaj rečnik je svojevrstan doprinos konkurentnosti turizma Srbije na tržištu, čime se podstiče privredni rast, zapošljavanje i kvalitet života stanovnika.
Rečnik predstavlja mogućnosti uspešnog sporazumevanja, budući da je dragoceno sredstvo koje inostranim gostima pomaže da dožive tradiciju lokalnog stanovništva, koja odražava autentične ukuse i mirise Srbije, istovremeno podstičući seoske domaćine da ispolje svoju gostoljubivost i srdačnost, bogatstvo očuvane srpske tradicije i živopisne kulture.
Promocija rečnika biće u utorak u prostorijama Turističke organizacije Srbije.
Cene smeštaja i ski-pasa na Jahorni u predstojećoj zimskoj sezoni ostaće na prošlogodišnjem nivou, kako bi što veći broj skijaša uživao u čarima ove planinske lepotice Republike Srpske.
Kada se isplaća sve što je poskupelo u Srbiji, možda nešto pretekne i za vikend skijanje na Jahorini
Predrag Lopatić, iz Turističke organizacije Istočnog Sarajeva, kaže da će polupansion koštati od 25 do 80 evra, što zavisi od vrste, odnosno luksuza smeštaja.
"Dnevni ski-pas će biti oko 17 evra, ali će njegova cena tokom dana padati u zavisnosti od broja napravljenih žica", rekao je Lopatić.
On je dodao da je na Jahorini u toku izgradnja još jednog šestoseda na stazi "Prača" i izrazio nadu da će radovi biti završeni do naredne godine.
"Skijašima će ove sezone biti na raspolaganju dva šestoseda, tri dvoseda, četiri ski-lifta, čiji je kapacitet 10.500 skijaša na sat. U funkciji će biti čak 25 kilomatra izuzetnih skijaških staza, a pripremljeni su i topovi za veštačko osnežavanje", rekao je Lopatić.
Lepotama Jahorine nedavno je bio oduševljen i ministar inostranih poslova Izraela Avigdor Liberman koji je posetio planinsku lepoticu Srpske.
"Odveli smo Libermana na čaj i kafu u 'Začarane dvore', planinsku kolibu na vrhu Jahorine, smeštenu na više od 1.900 metara nadmorske visine. Izraelski šef diplomatije nije krio oduševljenje prelepom planinskom kolibom, uz obećanje, da će kad god bude u prilici ponovo doći", rekao je Lopatić.
Izvor: Nezavisne novine
Vozom iz Beograda može da se za malo novca stigne i "do kraja sveta". Promotivne karte su do pet puta jeftinije, a ovakav način putovanja je ponovo hit u Evropi.
Povratna karta Beograd - Budimpešta samo 26 evra. A do Skoplja za 16 evra
Vozom se iz Srbije može stići i na kraj sveta, i to za malo novca. Zahvaljujući sve većim aerodromskim taksama, putovanje na šinama danas je ponovo hit u Evropi, jer su mnogi uvideli da voz ima mnoge prednosti u odnosu na avion. Pored toga što su na Starom kontinentu bezbedni, vozovi nemaju ograničenje za prtljag, polaze na vreme, ne "upadaju" u saobraćajnu gužvu i stižu direktno u centar grada.
"I u Srbiji sve veći broj ljudi shvata prednosti putovanja vozom", kaže Goran Matijašević iz odeljenja za vozne karte u "Putniku". "Najviše putuju mladi, i oni se trude da saznaju koje su destinacije na promociji, pošto jeftine karte niko ne reklamira. Nažalost, stariji kupuju redovne, skuplje karte, jer nisu informisani o tome da mogu povoljnije da putuju. Najbolji primer je put do Berlina. Povratna karta u redovnoj prodaji košta 433 evra. Međutim, ukoliko je putnici kupe preko Budimpešte, koštaće 84 evra".
I karte za ostala odredišta mogu se kupiti prilično jeftino ukoliko se pazare na pravom mestu. Ko ume da ih "slomi" - taj može sam da kupi putem Interneta jeftinu kartu, ali većina to ne zna ili nema dovoljno vremena da se time bavi.
"Malo ko zna da su Mađarska i Srbija potpisale ugovor o posebnoj ceni karata, pa sve karte za zapadnu Evropu treba kupovati preko Budimpešte", objašnjava Matijašević iz "Putnika". "Isti sporazum potpisan je i sa Zagrebom. Ko ne bira datum i vreme, može da putuje za izuzetno malo novca. Jedan mladić koji je čitav svet proputovao vozom, lane je putovao iz Beograda do Irkutska preko Bratislave, Moskve i Mongolije i nazad za 138 evra! Na taj put je krenuo iz Slovačke. On redovno kupuje karte i kaže da je najvažnije uzeti rezervacije za ležajeve, što je on učinio u Beogradu".
U Srbiji se zahvaljujući nemačkom EPA sistemu, na koji smo i mi priključeni, mogu kupiti karte za gotovo čitav svet, osim za "Talis" vozove (koji saobraćaju u Holandiji, Belgiji, Luksemburgu i Francuskoj), španske i portugalske vozove. Tako, oni koji ne biraju vreme, do Berlina mogu da stignu za 84 evra. Međutim, čak i oni koji traže određeni datum putovanja mogu da nađu kartu za 94 ili 104 evra. Voz kreće u 11 časova i u Budimpeštu stiže u 18.55, zatim u 20.05 nastavlja dalje i u Berlin stiže u 9.10. Ležaj sa posteljinom košta 20 evra.
Do Minhena, takođe, može da se stigne za 84 evra, a do Ciriha za 104 evra. Do Ciriha može da se putuje i preko Zagreba, i put, praktično, traje 24 časa, ali se nekome ko ne žuri mnogo isplati.
Promotivne karte najteže je naći za vikend, dok ih tokom radnih dana ima dovoljno. Jedina mana promotivnih karata jeste to što za neke od njih ne mogu da se dokupe ležajevi. Međutim, vozovi su čisti, uredni, najčešće poluprazni i, što je najvažnije, stižu na vreme. Promotivne karte mogu da se kupe i do šest meseci unapred, a 9. decembra biće objavljen novi red vožnje za narednu godinu.
Niko ne zna kako će od decembra izgledati red vožnje. Naime, trenutno izuzetno povoljne karte, poput povratne do Ciriha za 29 evra, mogu se naći iz Zagreba, ali u Hrvatskoj planiraju da ukinu 46 od 52 međunarodne linije. Time bi i Srbija bila oštećena, jer sa oko 70 lokomotiva srpska železnica neće moći da uvodi nove međunarodne vozove.
Ranijih godina iz Beograda su polazila četiri međunarodna voza, ali ukinuti su vozovi za Veneciju, kao i za Beč i Istanbul. Pošto između Slovenije i Italije od prošlog decembra više ne saobraća nijedan voz, srpski putnici su praktično odsečeni od Apenina.
Trenutno postoji voz iz Beograda za austrijski Vilah (preko Ljubljane) za 29 evra, ali većina jeftinih vozova kreće iz Beča. Povratne karte iz Beča do Rima, Hamburga, Minhena, Pariza, Berlina i Amsterdama koštaju od 29 evra. Radi se o noćnim vozovima, a u pomenute gradove stiže se ujutru.
Mališani do 4. godine u većini evropskih zemalja putuju besplatno
Deca do 14 godina plaćaju pola karte
Dete do 10 godina ležaj deli sa roditeljima
U Austriji i Nemačkoj deca putuju besplatno do 14 godina
Porodične karte (treći i četvrti putuju besplatno) treba kupovati u Nemačkoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Hrvatskoj i Crnoj Gori
Penzioneri imaju popust uz kartu „Rejl plus“ koja košta 800 dinara, ali ne važi za međunarodne vozove
"Interejl karta" se isplati mladima koji putuju po Evropi, jer je u istočnoj Evropi niko ne priznaje
Pre putovanja treba se dobro raspitati o kartama i pogodnostima, jer se u mnogim zemljama, naročito onima sa bogatom železničkom tradicijom, stimuliše kupovina mesečnih karata.
Turista može da za manje od 200 evra kupi mesečnu kartu s kojom može neograničeno da se vozi švajcarskim vozovima i besplatno uđe u 400 muzeja.
Postoje i kombinovane karte za Švajcarsku i Nemačku ili Francusku.