Turističke vesti, informacije o putovanjima i razni saveti

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Vodič kroz Srbiju: Stazama grožđa i vina

Vodič kroz Srbiju
Stazama grožđa i vina

16. 12. 2009
Kvalitet vina u Srbiji počiva na velikom broju malih proizvodača, koji prvenstveno brinu o kvalitetu svojih proizvoda. Da biste se upoznali sa dobrim vinima, Kofer vam predlaže da pratite već vekovima utabane puteve vina


1.jpg


Fruška gora: Vina za dvorove
Čokot je izdanak blagorodne zemlje na bregovima Fruške gore već 1.700 godina, kada je prvu lozu na njima zasadio rimski car Probus iz drevnog Sirmijuma. Dolaskom Turaka, vinogradarstvo u Sremu je skoro uništeno, a potom počinje da se obnavlja i pun procvat dostiže u vreme austrougarske vladavine. Grožđe je bilo i ostalo stožer života mnogih naraštaja, a karlovačko vino je blistalo širom Evrope - uvek gospodstveno i otmeno, među najboljima. Tokom nekoliko vekova Karlovci su smatrani za srpsku prestonicu vina. Fruškogorska vina izvožena su još u 15. veku u Evropu. Autentično vino ovog kraja je „bermet", koje su trgovci još pre 150 godina izvozili u SAD, a prema nekim podacima, nalazio se i na vinskoj karti „Titanika". To je posebno likersko vino, nalik italijanskom vermutu, ali se proizvodi na drugi način i obogaćeno je s više od 20 različitih trava i začina. Od autohtonih sorti se gaji „vranac", od starih „portugizer", od koga su u prošlosti pravljena vina „ausbruh" i „bermet", a od domaćih ukrštenih sorti „župljanka" („prokupac" i „crni burgundac"), „neoplanta" („smederevka" i „crveni traminac"), „sila" („kevedinka" i „šardone"), „liza" („sivi burgundac" i „kunleanj") i „petra" („crni burgundac" i „kubarat"). Preporučene sorte vinove loze u ovom području su „italijanski" i „rajnski rizling", „traminac", „sovinjon", „neoplanta", „sirmijum" i „župljanka", a najpoznatija su i istoimena vina. Zbog geografskog položaja, mikroklime i refleksije sunca s površine obližnjeg Dunava, ovde grožđe ranije sazreva i ima jedan do dva procenta šećera više u poređenju sa drugim vinogradarskim regionima Vojvodine.
Fruškogorski put vina vodi kroz više od 60 podruma privatnih proizvođača. „Bermet" i „ausbruh" su slatki, veoma jaki i aromatični, a „neoplanta", autentično aromatizovano vino ovog kraja, može se naći u podrumu u Čereviću. U obližnjim selima Neštin, Banoštor, Erdevik i Irig nalazi se još interesantnih vinskih podruma i vinarija. „Bermet" se i danas proizvodi u Sremskim Karlovcima, a u nekim vinarijama možete da ga probate uz lokalnu slatku pitu. Uz vojvođansku šunku, kulen i sremski sir najbolje idu bela vina, poput „italijanskog rizlinga", „župljanke", „rozea" ili „mladog gamea", uz pitu sa mesom idu „vranac", „game" ili „crni burgundac", a uz riblji paprikaš „ružica" ili lakše crveno vino.

Smederevo: Tradicija od davnina

Istorija Smedereva seže od dana kada je ovde vladao rimski car Prob. Despot Stefan Lazarević i Đurađ Branković širili su još u 15. veku vinograde u krajevima oko Smedereva. U to vreme u vinogradima su postojale pimnice u kojima se moglo spavati i popiti bokal dobrog vina. Tada je trgovina vinom bila strogo nadzirana. Vinogradarstvu ovog kraja doprineo je i Miloš Obrenović, vođa Drugog srpskog ustanka, koji je u porodičnom letnjikovcu na lokaciji Zlatni breg zasadio 36 hektara vinograda, a na toj lokaciji se i danas proizvode kvalitetna vina. Tradicija vinogradarstva Smedereva je veoma duga. O tome svedoči i vinski podrum PK „Godomin", izgrađen 1909. godine, koji i sada služi svojoj osnovnoj funkciji.
Nekada su stari smederevski vinogradari pakovali kvalitetno belo vino „smederevku" najpre u gajbice, zatim u sandučiće, i izvozili ga na zapadnoevropsko tržište. Ovo područje se graniči s Dunavom i Velikom Moravom, što ga, uz reljef, klimu i zemljište, čini idealnim za uzgoj vinove loze. Vodeća sorta grožda u ovom vinogorju je „smedervka", koja se tu gaji od davnina. Ova sorta daje grožđe veoma dobrog kvaliteta, od koga se proizvodi i dobro stono vino. Vina dobijena od „smederevke" su prijatnog i osvežavajućeg ukusa. Pored „smederevke", zapažena su i druga kvalitetna vina, koja se dobijaju od sorti „italijanski rizling", „sovinjon", „semijon", „traminac"... Od kvalitetnih crnih sorti zapaženo je sortno vino „game", kao i vina tipa „ružice", od sorte „prokupac". Smederevski vinogradari i vinari su na izvestan način povlašćeni jer im je priroda dala sve ono što je potrebno za dobro grožđe i vino. U Krnjevu mogu da se probaju „šardone", „rajnski rizling" i „kaberne sovinjon", koji spadaju u sam vrh srpskog vinarstva. Uz vino „smederevka", belo vino koje nije naglašenog mirisa, dobro se slažu lokalne pite od sira, srpska gibanica, praseće pečenje uz pogaču ili proju, musaka od tikvica ili sarma od zelja.


3.jpg



Palić: Vina sa peska
Čitav ovaj region leži na peščanom zemljištu nastalom nakon nestanka praistorijskog Panonskog mora. Zato se vina ovog područja popularno zovu vina sa peska. Vinarska tradicija subotičko-horgoške peščare duga je više od 2.000 godina. U Bačkoj vinogradarstvo je svoj napredak doživelo posle prodora filoksere u Evropu. Tada su na tri lokaliteta, Paliću, Čoki i Bisernom ostrvu kod Novog Bečeja, osnovana tri vinska podruma, koja i danas čine okosnicu razvoja vinarstva ovog područja. Podrum u Čoki, osnovan 1903. godine, ubraja se u retke raskošne spomenike velike vinske kulture. Podrum ima rustičan ambijent i sedam hladnih vinskih ulica i može da smesti 330 vagona vina. Najveću cisternu prati neobična priča. Prostrana, kao manja dvorana, služila je za gospodske sedeljke osnivača vinarije grofa Lederera. Podrum Palić nastavljač je stare vinarske tradicije subotičko-horgoške peščare. Sortu „muskat krokan" je grof Lipot Rohonci zasadio na lokalitetu Biserno ostrvo, gde je sagradio i manji zamak sa vinskim podrumom, koji i danas postoji. Vino se prodavalo u Budimpešti, Londonu i drugim tržištima Od starih sorti vinove loze tradicionalno se gaje „kevedinka" i kod Novog Bečeja „muskat krokan". U novim vinogradima najviše se neguju „italijanski rizling", „rajnski rizling" i „šardone".
Peskovit teren, umereno kontinentalna klima i kvalitetne sorte vinove loze daju veoma pitka vina, harmoničnog ukusa, nežnog bukea i pitkosti.
Poseban kuriozitet je viteški vinski red „Arena Sabatkienze". Vitezovi vina ovog reda popularišu i šire kulturu pijenja vina. Stari vinski običaji se neguju uz određene rituale u uniformama neobičnog i atraktivnog izgleda. Vitezovi su organizovani po rangovima, a sam ritual prijema u red podrazumeva testiranje kandidata u poznavanju vina. Tipična hrana ovog područja, perkelt, dobro se slaže sa „merloom". Uz paprikaš od pevca dobro ide „kaberne", a uz juneću šniclu sa šampinjonima lokalno vino „kadarka".

Župa: Srpska Šampanja

Prema istorijskim i arheološkim izvorima, u Župi se na tragu vina živi već više od 3.000 godina. Župa zauzima značajno mesto u vekovnoj tradiciji srpskog vinogradarstva i vinarstva. U pisanim dokumentima prvi put se pominje još 1196. godine u Studeničkoj povelji, gde stoji zapisano da je župan Stefan Nemanja manastiru Studenici darovao vinogradarska sela u Župi. Srpski knez Lazar imao je svoje podrume u poljani Kruševca. Župu je 1904. godine francuski konzul Deko nazvao „srpska Šampanja". Okosnicu razvoja vinogradarstva i vinarstva od šezdesetih godina 20. veka činili su „Vino Župa" iz Aleksandrovca i „Rubin" iz Kruševca. Aleksandrovac i okolina gaje „tamjaniku" i „prokupac", najstarije autentične sorte grožđa u Srbiji. „Prokupac", zvani i „rskavac", sorta je stara oko 1.000 godina, a „tamjanika", muskatna sorta poreklom iz Francuske, u Srbiji se gaji duže od 500 godina. Danas tu tradiciju obnavlja pedesetak proizvođača, koji svoja vina iznose na festival koji se odvija tokom berbe. Tokom tri dana festivala, iz fontane na gradskom trgu neprestano teče mlado vino iz župskih podruma. Manastirska vina možete degustirati i u obližnjem manastiru Ljubostinja, što je poseban doživljaj.


4.jpg


Knjaževac: Muzej vina
Vinogradarstvo i proizvodnja vina u knjaževačkom vinogorju datiraju još iz doba Rimljana, o čemu postoje i podaci sa arheološkog nalazišta Timakum Minus pored Knjaževca. Na tom lokalitetu je iskopan i kip Dionisa, boga vina starih Rimljana. Podaci govore da su se rimske legije okrepljivale kvalitetnim vinima s ovog područja pre polaska u vojne pohode. U zapisima antičkih pisaca iz trećeg i četvrtog veka knjaževački kraj je opisan kao vinogorje. Džervinovo brdo iznad Knjaževca je lokacija najstarijih vinograda u ovom kraju. To su bili vinogradi zasađeni „plovdinom", „prokupcem" i nešto malo sortnim vrstama grožđa. Godine 1927. u Knjaževcu je osnovana i Vinarsko-zemljoradnička zadruga i izgrađen vinski podrum. Šezdesetih godina zadruga prerasta u podrum „Džervin", koji je bio okosnica razvoja vinarstva u Knjaževcu. U knjaževačkom vinogorju od crnih sorti zastupljeni su „crni burgundac", „prokupac" i „plovdina", a od belih „smederevka" i „italijanski rizling". Danas se od autohtonih i starih sorti neguju „prokupac", „vranac" i „plovdina". U Knjaževcu je aktivno i Udruženje vinogradara i vinara, koje je i jedan od inicijatora Sajma pršute, vina i sira. Udruženje je jedan od inicijatora postavke Muzeja vinarstva, koji se nalazi u okviru postavke etnoparka.



Press


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Novi Zeland i El Salvador najbolje turističke lokacije

BLIC Putovanja

Novi Zeland i El Salvador najbolje turističke lokacije

Novi turistički vodič "Lonli planeta" postavio je El Salvador na listu najboljih mesta za turiste, na iznenađenje svih belosvetskih putnika, dok su neke tradicionalne lokacije daleko zaostale iza ove najmanje države Centralne Amerike, piše "Skaj njuz".

novi-zeland-AP-x.jpg


El Salvador našao se na visokom drugom mestu zbog prelepe okoline i živopisne kulture, a turistički vodič preporučio je i brojne muzeje, galerije i noćne klubove San Salvadora, prestonice države.

novi-zeland2-AP-x.jpg


Iako je stavljanje El Salvadora na listu "Lonli planeta" iznenadilo mnoge, zbog burne prošlosti zemlje, urednik vodiča Tom Hol objasnio je da je San Salvador "uzbudljiva prestonica", a da država poseduje "fantastične nacionalne parkove i vulkane, kao i mogućnosti za sjajan surf".

el-salvador-reuters-x.jpg


Novi Zeland našao se na prvom mestu zbog spektakularne prirode i široke ponude aktivnosti za turiste, poput bandži-džampa i šetnji. Za ovu zemlju takođe je glasao i princ Vilijam, koji će do Novog Zelanda otputovati sledeće godine.

el-salvador2-AFP-x.jpg


Iza Novog Zelanda i El Salvadora, na listi deset najboljih turističkih lokacija slede Nemačka, Grčka, Malazija, Maroko, Nepal, Portugalija, Republika Surinam i Sjedinjene Američke Države.

Sarajevo među deset najboljih turističkih lokacija
Sarajevo je po preporuci "Lonli planeta" ušlo u prvih deset gradova na svetu koje treba posetiti.
"Best in travel 2010." je peto izdanje najpoznatijeg turističkog vodiča u kome se nalaze najbolja mesta na svetu koja bi trebalo posetiti.
Na listi deset gradova koje bi trebalo posetiti nalaze se Abu Dabi (UAE), Karleston (SAD), Kork (Irska), Kuensa (Ekvador), Istanbul (Turska), Kjoto (Japan), Leče (Italija), Sarajevo (BiH), Singapur (Singapur) i Vankuver (Kanada).


 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Koliko su jeftini Low Cost letovi ?

Koliko su jeftini Low Cost letovi ?

Informisanje.info 22.12.2009 11:17


Koliko stvarno koštaju promotivne avio-karte i za koliko najmanje novca putnici mogu od ovog vikenda bez viza da polete ka nekoj od evropskih prestonica ?

Dolazak low cost avio-kompanija na srpsko tržište i ukidanje viza doveli su, do naizgled, drasticnog pojeftinjenja cena karata nacionalnog i ostalih avio-prevoznika koji su do sada poletali sa aerodroma „Nikola Tesla“. Prvi niskotarifni avio-prevoznik poletece sa surčinskog aerodroma 1. febrara 2010. godine. Pre toga JAT, Lufthanza i Montenegro airlines ponudili su karte po promotivnim cenama.
Mnogi su bili iznenađeni cenama karata od samo par desetina evra, što je i deset puta jeftinije od dojučerašnjih tarifa. Gde je kvaka ?
U JAT-u, na primer, na svakom letu ka 19 evropskih gradova ima oko 30 jeftinijih karata po ceni od 19 evra, što je četvrtina raspoloživih mesta u avionu.
Koliko stvarno košta putovanje pokazuje primer povratne karte za Solun: – Povratna karta je 38 evra (samo avio-prevoz), aerodromska taksa u Beogradu je 16,5, a u Solunu 22 evra. Bezbednosna taksa je u Beogradu 4,5 evra, doplata za gorivo je 36, a trošak izdavanja karte 12 evra. Tako karta od početnih 19 evra na bilbordu naraste na 129 evra. Tačnije, prateća zvezdica koja je istaknuta na reklami putnika košta 91 evro. Ipak cena od 129 evra je značajno manja od uobičajene tarife.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Na skijanje bez vize: 3 vrhunske staze Evrope

Na skijanje bez vize: 3 vrhunske staze Evrope

Istinski zaljubljenici u bele staze neće propustiti ukidanje viza i mogućnost da se oprobaju na skijalištima koja imaju najdužu tradiciju u Evropi. Pogledajte šta nude moderni ski-centri u Italiji, Austriji i Francuskoj − Livinjo, Flahau i Val Toren, u kojima posle celodnevnog boravka na snegu, imate brojne mogućnosti za zabavu i fantastične izlete

ITALIJA - LIVINJO


4216_shutterstock_19845739_if.jpg

U Livinju je sneg zagarantovan od decembra do maja. Oni koje skijanje toliko ne zanima mogu uživati i u šopingu jer je ovaj gradić poznata bescarinska zona

Mali Tibet
Livinjo, jedan od najviših ski-centara u regionu, izrastao je iz nekadašnja tri sela u rasponu od pet kilometara na lokalnom putu, u bescarinskoj zoni između Italije i Švajcarske. Od Beograda je udaljen 1.200 km, odnosno 12 sati vožnje preko Hrvatske i Slovenije.
Planinski centar se nalazi na nadmorskoj visini od 1.800 do 3.000 metara, pa je skijanje zagarantovano od decembra do maja. Skijališta izgrađena s obe strane doline odlično su povezana, ali pošto se sam grad prostire na velikoj površini, pažljivo birajte smeštaj da biste bili blizu žičara. Osim toga, na planinskim putevima često je velika gužva. Glavni adut Livinja pored skijanja jeste šoping, jer se tamo ne plaća PDV. Koreni te odluke sežu do 16. veka, od kada Livinjo predstavlja slobodnu poresku zonu. Zbog snega koji ga prekriva sedam meseci godišnje, Livinjo još zovu i mali Tibet.
U njemu možete uživati i u šopingu u djuti fri radnjama, kojih ima na pretek, a rade dvokratno.
Ukoliko odlučite da u Livinjo putujete u sopstvenoj organizaciji, kolima, od Beograda možete ići auto-putem preko Zagreba, Ljubljane, Trsta, Bergama, odakle skrenete za Largo di Komo i, na kraju, za Livinjo.
STAZE

Ukupna dužina staza je 115 km; crnih je šest, crvenih 32, a plavih 25. Glavna staza se prostire duž sedam kilometara, najviši lift je na 2.930 m. Liftova je ukupno 30, sedežnica 11, sidra 16, gondola šest. U punoj sezoni dnevni ski-pas za odrasle je 33 evra, a sedmodnevni 162.
PROVOD

„Kokodu“ je jedina diskoteka koja radi celu noć. Piće je oko pet evra, a ulaz se plaća. Piće je znatno jeftinije u kafićima, od 2,5 do 3,5 evra. Večera u restoranima košta oko 15 evra po osobi. Možete i da se kuglate, (dva evra partija), da idete u bioskop, na tenis ili na mali fudbal.
ARANŽMAN:
Sedam noćenja sa doručkom u hotelu sa 3*, sa polaskom 9. januara, preko agencije „Odeon World Travel“, košta 250 evra po osobi.
Sve informacije o Livinju možete pronaći na sajtu :: Livigno.net by Living Turismo ::

AUSTRIJA - FLAHAU

4211_Ogled-staze-SL_if.jpg

Staze u Flahau su veoma duge, široke ali i blage, pa je ovo mesto idealno rešenje za skijaše početnike

Raskošne i blage alpske staze
Istinski zaljubljenici u bele staze sigurno su čuli za Flahau, rodni grad čuvenog skijaša Hermana Majera, mesto na kome se svake godine održavaju trke Svetskog kupa. Flahau se nalazi u Austriji u pokrajini Salcburg, u blizini autoputa Vilah-Salcburg na 760 km od Beograda, a put traje 14 sati. Ima dva poznata skijališta Flahau Vagrajn i Alpendorf, ali je bolje da smestite u Vagrajn jer ćete onda biti blizu oba skijališta. Tereni se prostiru od 750 do 1.950 m nadmorske visine, uređeno je 100 km staza koje su raširene na nekoliko brda. Staze su dugačke, široke ali i dosta blage, pa je ovo mesto idealno rešenje za skijaše početnike. Čak i kada nema snega, više od 85 odsto staza je pokriveno snežnim topovima. Skijalište je otvoreno od 3. decembra do 10. aprila, a proteže se od istoka ka zapadu, tako da je većim delom dana sunčano.
Flahau je od Beograda udaljen oko 800 km. Ako putujete kolima, možete ići autoputem preko Zagreba, Ljubljane, kroz tunel Karavanke, Vilah, Špital, tunel Visoke Ture do Flahaua.
STAZE
Po lepoti se definitivno izdvaja srednje teška staza Rote Ahter, koja se s vrha Grajsen karek spušta prema Moadorflu. Prema oznakama to je staza broj 30. Skijaše prevozi čak 17 žičara i nove, brze gondole. Oznake na stazama su odlične tako da je nemoguće da odete na pogrešnu stazu. Tereni su uglavnom laki i srednje teški, jedino staza broj 24 zbog strmosti označena kao crna, odnosno najteža. U svakom hotelu, pa i na stazi možete da iznajmite kompletnu opremu. Dnevna karta ski-pasa za odrasle, kao i servis skija i borda za Flahau je 36 evra, dok je mali servis 17 evra. Šestodnevni ski-pas koji važi za celu regiju plaća se 171 evro.

4213_restoran-030_hf.jpg

Flahau je poznat po trkama Svetskog kupa, ali i po lepim restoranima, kafeima, ski-barovima

PROVOD

Na glavnoj stanici Ahter jet gondole ima puno restorana, ski-barova, pokretnih stepenica, liftova kao i internet kafea. Najpopularniji barovi su „Fajer & ajs“, „Alter nojvirt“, restorani „Alpin“ i „Alter jagdhof“.
ARANŽMAN: Osmodnevni aranžman na bazi polupansiona preko agencije „Jolly Travel“ u hotelu sa 4* košta 735 evra u glavnoj sezoni, sa polaskom 9. januara. Najam dvokrevetnih apartmana na licu mesta kreće se od 30 do 50 evra.
Više informacija možete pronaći na sajtovima Home, Tourismusverband Flachau, Sommerurlaub in Österreich i snow space Flachau, Bergbahnen Flachau, mitten in Ski amadé

FRANCUSKA - VAL TOREN

4210_zicara-Opste-AUS4_if.jpg

U blizini Val Torena nalaze se i skijališta Maribel i Kušavel, pa možete uživati u preko 600 km ski- staza

Skijanje na krovu Evrope
Sa 2.300 m nadmorske visine francuski Val Toren diči se titulom najvišeg ski-centra u Evropi. Ugnjezdio se na vrhu Tri doline, regije u kojoj se nalaze takođe popularna skijališta Maribel i Kušavel. Zajedno ova tri planinska centra imaju preko 600 km staza za skijanje.
Gotovo da možete da ga posetite kad god poželite, jer je zbog velike nadmorske visine i jakih snežnih topova s veštačkim snegom skijanje moguće čak osam meseci godišnje. Samo u zimskoj sezoni ovaj zimski centar poseti preko 900.000 skijaša.
Od Beograda do Val Torena ima 1.347 km, odnosno 14 sati vožnje, preko Italije. Ako putujete u sopstvenoj režiji, od Beograda do Val Torena stižete preko Zagreba, Ljubljane, Venecije, Verone i Milana.
STAZE
U Val Torenu je uređeno 140 km staza, plavih ima 25, crvenih 27, koje su pogodne za početnike i iskusne skijaše. Čak 8 staza je u kategoriji crnih, odnosno teških. Sistemom žičara Val Toren je povezan i sa skijalištima Maribel i Kušavel, te se možete oprobati i na ovim stazama. Jednodnevni ski-pas za odrasle staje 37,5 evra, a za šest dana 172 evra. Iznajmljivanje skija i čizama košta oko 25 evra dnevno. Časovi skijanja koštaju, zavisno od broja polaznika i trajanja časova, od 35 do 180 evra.
PROVOD
Svakog utorka Udruženje džezera svira u crkvi u Val Torenu. Za mlađe je idealna diskoteka „Andergraund“, a za one kojima nije dosta sporta veliki sportski centar na 9.000 kvadrata. Večera za dvoje košta od 25 do 70 evra u restoranima na stazama, kafa 2,5 e, pivo od 3 do 5 evra
ARANŽMAN: Osmodnevni aranžman preko „Jolly Travela“, uključuje najam dvokrevetnog apartmana u rangu 3*, po ceni 392 evra.
Smeštaj i ski-pas možete bukirati i na sajtu Val Thorens - Ski resort France, ski holidays french Alps - 3 Valleys

Blic žena
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Pravila za brz i lak prelazak preko granice

Pravila za brz i lak prelazak preko granice

Mondo 29.12.2009 17:20


Ako ste rešili da novogodišnje praznike provedete van garnica Srbije, evo šta smete da iznesete, a šta da unesete u našu zemlju kada se budete vraćali.

Svi putnici koji tokom novogodišnjih praznika dolaze u Srbiju iz inostranstva, ili odlaze iz naše zemlje, ne bi trebalo da očekuju duža zadržavanja na graničnim prelazima, saopšteno je u utorak iz Uprave carina.

Ta institucija će obezbediti, efikasnom organizacijom i primenom najmodernijih carinskih procedura, da svi putnici brzo, bezbedno i lako prođu carinsku kontrolu.

U saopštenju se podseća na važeću carinsku proceduru u putničkom prometu, kako bi zadržavanja na graničnim prelazima bila što kraća, a promet putnika i robe brz i bezbedan.

Putnici treba da na graničnim prelazima koriste "zeleni kontrolni prolaz" tamo gde on postoji, ukoliko ne poseduju robu koja podleže plaćanju uvoznih dažbina.

Prema važećim propisima u putničkom prometu se može u takozvanom skraćenom postupku, uvesti i ocariniti roba vrednosti do 3.000 evra prilikom svakog putovanja.

Stopa carine je u ovom slučaju jedinstvena i iznosi deset odsto vrednosti robe, što uz porez na dodatu vrednost (PDV) od 18 odsto i druge takse, iznosi oko 32 odsto vrednosti robe.

U Srbiju se, pored ličnog prtljaga i lekova za ličnu upotrebu, slobodno može uneti do 200 cigareta, jedan parfem ili litar alkoholnog pića, a posebne dozvole potrebne su za žive životinje, sirovine životinjskog porekla, kućne ljubimce, kao i za biljke i amaterske radio-stanice.

Zabrana se bez izuzetka odnosi na oružje i municiju, nedozvoljene supstance, otrove i štetne materije kao i piratsku robu - plagijate.

Uprava carina posavetovala je putnike da ne nose komercijalnu robu, niti robu u ime neke druge osobe i podsetila da je unos deviza u Srbiju slobodan, dok se iz zemlje može iznositi do 10.000 evra.

"Obaveza svakog carinika je da bude profesionalan, korektan i ljubazan prilikom obavljanja svojih dužnosti", ističe se u saopštenju.

Uprava carina uputila je molbu svim građanima da iskoriste svoje pravo i da sve što odstupa od navedenog prijave na telefon Otvorene carinske linije 064/732 ili na telefon Odeljenja unutrašnje kontrole 011/ 311 73 10, navedeno je u saopštenju Carine.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Skijanje uz lud provod

Skijanje uz lud provod

Net.hr 04.01.2010 10:14


Volite da skijate, ali još su vam draži provodi kad padne mrak. Pogledajte gde možete imati i jedno i drugo.

LES 2 ALPES
Do francuskog skijališta imate više od 1000 kilometara vožnje, no isplati se jer ima oko 200 km povezanih staza, koje su raspoređene od 1650 do 3600 metara nadmorske visine.

Bit ćete smješteni uglavnom u apartmanima i hotelu, a cijene su vrlo različite, ovisno o kategorizaciji, udaljenosti od ski staza i ostalih okolnosti.

Noćni život u mjestu je vrlo živ, u ponudi je velik broj barova i disko clubova koji rade čitavu noć. Osim skijanja, mjesto nudi čitav niz drugih aktivnosti – welnesse, bazene, klizanje, igraonice...

Posebnost Les 2 Alpesa što je to najveći skijaški glečer u Europi na visini od 3200 do 3600 metara gdje je skijanje i bordanje moguće ljeti.

KAPRUN
Austrijsko skijalište
Oko Kapruna se nalaze tri skijališta – Kitzsteinhorn glečer – Maiskogel i Schmittenhohe s ukupno 180 km staza.

Vrlo je jednostavno doći vlastitim automobilom jer je većina puta autocesta, osim posljednjih 50-tak kilometara. Cijene apartmanskog smještaja su povoljne, dok cijene smještaja u hotelima ovise o kategorizaciji.

U mjestu ima više vrhunskih hotela s bazenima, saunama i welnessom. Cijene ski karata za 6 dana kreću se od 176 do 197 eura, ovisno o razdoblju sezone.

e73d29bbc2c47c1b7f26875404d54de5.jpg


Staze su jako dobro uređene, na glečeru iznad Kapruna – Kitzsteinhorn – moguće je skijanje i bordanje sve do sredine lipnja. Noćni život u Kaprunu nudi jedan kompleks barova i diskoteka gdje se okuplja veliki broj skijaš(ic)a.

SÖLDEN
Svima dobro poznato austrijsko skijalište, u kojem tradicionalno počinje sezona Svjetskog skijaškog kupa

Skijanje iznad Söldena je vrhunsko, ima oko 150 kilometara povezanih staza i jako su dobro uređene, a penju se sve do 3300 metara nadmorske visine.

Noćni život i zabava u mjestu je vrhunska, od početka sezone – krajem 10. mjeseca, pa sve do prvog svibnja organizira se čitav niz sadržaja s vrhunskim apres ski i noćnim životom.

7b2539d7c6ca0a349d01963fb5072991.jpg


Smještaj je u apartmanima, hotelima i privatnim pansionima, a cijene poprilično variraju, ovisno o lokaciji i kategorizaciji. Cijene ski karta za 6 dana su od 197 do 218 eura.

KRONPLATZ
Omiljeno italijansko skijalište ne izlazi iz mode, a glavni je razlog te 'bezgranične ljubavi' ugodan spoj skijanja i dobrog provoda.

Do pokrajine Sudtirol, udaljene 420 kilometara od Zagreba, dolazi se autocestom preko Ljubljane-tunela Karavnke-Villacha-Spitalla, pa lokalnom cestom prema Lienzu-Sillian-Innichen-Kronplatz.

Turističke agencije nude velik broj apartmana i hotela u mjestima ispod skijališta, te školu skijanja i snowboarda. Ako idete u vlastitom aranžmanu, nije problem bukirati preko interneta.

Cijene apartmana i hotela ovise o položaju u odnosu na skijalište i kategorizaciji, logično, što je smještajni kapacitet bliže skijalištu, cijena je veća.

Kronplatz ima cca 110 km vrhunski uređenih staza, svih težina, žičare su izuzetno moderne, većinom su sedežnice i gondole. Cijene ski pass variraju u ovisnosti od sezone, od 167 eura – 209 eura za šest dana.

Na skijalištu ima puno restorana i kafića s prihvatljivim cijenama, pogotovo na samom vrhu skijališta. Posebnost Kronplatza je upravo jednostavnost i dobra zabava u mjestima ispod skijališta. Noćni život je izvrstan, posebno apres ski party na vrhu skijališta i u baru K2 u Risconeu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Top 10 destinacija za odmor u 2010

Top 10 destinacija za odmor u 2010

Press 13.01.2010 09:31

Među deset top destinacija svakako je Južnoafrička Republika koja je domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu. Tu su i one destinacije koje nisu baš čest izbor za odmor, kao što su Malezija, Kina, ali i Meksiko koji je priredio niz manifestacija u čast dva velika jubileja koja proslavlja.

Južna Afrika

7d1449dbf6b8d05db67dd85fad6e044b.jpg


Južna Afrika ove godine posebno je interesantna za posetu kao domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu od 11. juna do 11. jula. Ljubitelji najvažnije sporedne stvari na svetu, osim što će da uživaju u spektakularnim mečevima mogu da posete i mnoga zanimljiva mesta na jugu crnog kontinenta. Glavni grad Kejptaun je sam po sebi atrakcija, a prizori se graniče sa naučnom fantastikom - neverovatan oblik planine Tejbel Mauntin, predivne plaže, očaravajući vinogradi, divlji pejzaž, i retko gde viđene vrste biljaka i životinja. Oni koji reprezentaciju Srbije budu pratili u prvom kolu posetiće Port Elizabet, Pretoriju i Nelspruit.

Vankuver

Vankuver je drugi izbor za sportsku 2010. Sve će biti skoncentrisano na zapadnoj kanadskoj obali tokom Zimskih olimpijskih igara, od 12. do 28. februara. Pre tog sportskog događaja, ljubitelji umetnosti, od 22. januara do 21. marta, u ovom gradu mogu da uživaju u bogatom programu pozorišne, muzičke i likovne umetnosti, gde je Olimpijada centralna tema. Za ovu priliku, u Ričmondu, dolini Kalagan, zapadnom Vankuveru i mondenskom zimovalištu severno od Vankuvera izgrađeni su luksuzni kompleksi hotela i raznih građevina.

Šangaj
U Šangaju su već odavno počele pripreme za događaj globalnih razmera „Vorld Ekspo 2010" (World EXPO 2010) Ova destinacija za putovanje je posebno interesantna od 1. maja do 31. oktobra, ponajviše privrednicima, jer se tada i održava ova manifestacija. Procenjuje se da će ovaj „izlog urbanih sredina budućnosti" posetiti oko 70 miliona ljudi. Inače, ovaj kineski grad nazivaju i Pariz Istoka, grad brzog bogaćenja, dobiti sumnjivog porekla i bogatstava izgubljenih zbog lošeg broja na ruletu; mesto gde žive avanturisti, prevaranti, kockari, dileri, tajkuni, misionari, gangsteri i ulični makroi.

Istanbul
Nema sumnje da će u 2010. godini Turska biti u centru pažnje. Ove godine Istanbul je izabran za manifestaciju „Evropski dani kulture" zbog čega će se organizovati niz različitih manifestacija. To će biti samo dopuna za već ionako bogatu tursku kulturu. Ovoj zemlji ni prethodnih godina nije manjkalo turista koji su osim u kulturnoj baštini uživali u plažama i atraktivnim hotelskim kompleksima. Čak ni recesija nije pogodila Tursku, bar što se tiče turističkih poseta.

Meksiko


bfb19500ed81ea8b3b1317e199d4c78e.jpg


Ovo je godina u kojoj Meksiko slavi dva važna jubileja, za koje je predsednik Felipe Kalderon najavio spektakl. Meksikanci 2010. slave dva veka od sticanja nezavisnosti od Španije, kao i 100 godina revolucije kada je sa vlasti zbačen diktator Porfirio Dijaz. Prva proslava zakazana je za 15. septembar, a druga 20. novembra. Ne treba zaboraviti ni egzotične plaže Kankuna, a vlada Meksika uložila je 75 miliona dolara u kampanju kako bi vratila turiste posle meksičkog gripa.

Dubai


2c3052d8479e751e76109c1a086b92ab.jpg


Dubai će ove godine nesumnjivo uložiti mnogo napora da promoviše svoje novo čedo - najvišu zgradu na svetu koja je deo nove četvrti Dauntaun Burž Dubai. Verovatno će mnogi poželeti da vide ovo čelično-stakleno čudo više od 800 metara. Između ostalog, u ovom kompleksu nalazi se i hotel sa sedam zvezdica, bazen na 76, ali i vidikovac na 124. spratu. Stručnjaci procenjuju da će aranžmani biti povoljniji jer je ova zemlja bankrotirala. S druge strane, uprkos krizi, svi apartmani su već rasprodati.

Portugal


78eb621a12a21c8ea491c4e7ae8c593f.jpg


Nekada velika pomorska sila, Portugal je danas mesto dva različita sveta. Za čistunce to je zemlja velike tradicije, festivala hrišćanskih svetaca na kojima se volovske zaprege i danas kotrljaju ulicama po kojima je posuto cveće, a stari vinogradi tokom godišnje berbe dižu srednjovekovna sela na noge. Istovremeno, u ostalim delovima zemlje dešava se nešto sasvim drugačije. Istorijski centri gradova, iz kojih su mladi nekada pobegli, sada polako doživljavaju preporod. U nekad poluraspadnutim zgradama danas niču trendi butici, umetničke galerije i kafei, a urbani život dobija nekadašnji sjaj.

El Salvador

Trenutno jedna od najzanimljivijih zemalja na svetu, El Salvador fascinira levičarskim kafeima, otrežnjujućim ratnim spomenicima i muzejima, kao i stazama kroz šume s bujnom vegetacijom. Putnici često preskaču El Salvador i odlaze u popularnije zemlje kao što su Gvatemala i Kosta Rika, delom i zaplašeni pričama o građanskom ratu i nasilju među bandama. Ali, rat se završio pre 20 godina, a kriminal, iako još na visokom nivou, gotovo se isključivo odigrava među rivalskim bandama, a turisti bukvalno nikada nisu njihova meta.

Nemačka
Kažu da je Nemačka bila prinuđena da se češće menja nego Madona, a oni koji vole kontinentalne odmore ovde će imati šta da vide. Dvadeset godina nakon poslednjeg preobraženja, Nemačka je još zemlja u kojoj možete da prisustvujete istoriji u nastajanju. Tako u Hamburgu može da se vidi kako je čitav jedan kvart iznikao iz krša luke iz 19. veka, dok u Drezdenu dominira kupola čuvene crkve Frauenkirhe. Tu je i neizostavni Berlin.

Malezija


1f312efe91b7baded1d8a5b2caadd2da.jpg


Maleziju često opisuju kao mlaku varijantu njenih žestokih suseda, Tajlanda i Indonezije. A to je tačno - u Maleziji ima manje prirodnih katastrofa, a državni udari se uvek dešavaju negde drugde. Putevi nemaju previše rupa, autobusi i vozovi imaju klimu, a kulturna ponuda među najfascinantnijim u jugoistočnoj Aziji. Osim toga, letovi iz Evrope su jeftini, a evro je jak u odnosu na lokalnu valutu, što može da znači ozbiljnu uštedu.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Putovanja za plići džep

Putovanja za plići džep

Alo 15.01.2010 08:32


Vizna liberalizacija i neograničena mogućnost putovanja otvorila je vrata Evrope i sveta srpskim turistima.

U ponudama naših agencija možete naći sve destinacije, a mi smo za vas odabrali najatraktivnije i najjeftinije opcije za putovanja. Na vama je samo da u skladu sa svojim mogućnostima odaberete idealno mesto za putovanje i uživate u obilasku evropskih metropola ili pak na nekom egzotičnom skijalištu.

Prag - zlatni grad

Prag je jedan od najpopularnijih gradova u istočnoj Evropi. Njegova privlačnost ogleda se u 600 godina staroj arhitekturi, koja je tokom ratova ostala netaknuta. Sam centar grada nalazi se pod zaštitom Uneska. Glavna atrakcija je centralni i istorijski deo grada. Trodnevno uživanje u Pragu, preko agencije „Plana turs“ koštaće vas samo 99 evra. U ovu cenu uračunat vam je autobuski prevoz, boravak u dvokrevetnoj sobi, u hotelu sa tri zvezdice i noćenje sa doručkom.
Dodatni troškovi:
- zdravstveno osiguranje - 468 dinara


Večni grad - Rim

Nekadašnja prestonica moćnog rimskog carstva danas je glavni grad Italije. Večni grad je konstruisan od ruševina i privlači turiste kao živi muzej na otvorenom. Da biste osetili ukus baroka, popnite se čuvenim španskim stepenicama, prošetajte po trgu Navona ili ubacite novčić u prelepu Trevi fontanu. Sjaj i raskoš renesanse najočiglednija je u Popovoj rezidenciji, Vatikan palati ili Mikelanđelovom remek-delu na krovu Sikstinske kapele. Ako nikada niste videli Italiju, Rim je prva destinacija koju morate posetiti. Po ceni od 299 evra po osobi, preko agencije „Eurojet“ možete boraviti pet dana, odnosno četiri noćenja u hotelu kategorizovanom sa tri zvezdice. Za ovaj novac dobićete povratan avionski prevoz, uslugu noćenja sa doručkom i boravak u dvokrevetnoj sobi. U tu cenu uključeni su i međunarodno zdravstveno osiguranje, transferi od aerodroma do hotela i nazad, trosatno panoramsko razgledanje grada u pratnji vodiča i troškovi organizacije putovanja.
Dodatni troškovi:
- aerodromske takse - 99 evra po osobi


Bansko - bugarski ski-centar

Okružen planinom Pirin, Bansko krase duge zime i redovne snežne padavine koje garantuju skijaške uslove tokom cele sezone. Bansko spada u najmlađi ski-centar u Bugarskoj. Ovde ski-sezona traje od decembra do aprila. Glavne ski-staze smeštene su na deset kilometara od centra i do njih se dolazi modernom žičarom. Dužina ski-staza je 14 kilometara, a postoje i staze za kros kantri i slalom. Pored mnogobrojnih aktivnosti koje ovo mesto pruža, treba obići i sam grad koji je postao divna kombinacija stare tradicije i modernih objekata. Centar grada obiluje bugarskom arhitekturom, sa kamenim i drvenim građevinama, a posetioci mogu da osete atmosferu šetnjom ulicama od kaldrme, u posmatranju lokalnih folklor ansambala i slušanju tradicionalne muzike
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.019
Počinje "pršutijada"

Počinje "pršutijada"

ZLATIBOR - Sajam suvomesnatih proizvoda, poznatiji kao "pršutijada", koji sutra počinje u podzlatiborskom selu Mačkatu, pored privrednog, ima i turistički karakter, izjavio je danas Tanjugu direktor Turističke organizacije "Zlatibor" Arsen Đurić.
On je podsetio da ovu trodnevnu prrivredno-turističku manifestaciju poseti svake godine desetak hiljada gostiju, među kojima je veliki broj turista koji se odmaraju na Zlatiboru, Tari i u Mokroj Gori.
Posebna draž za posetioce ovogodisnje "pršutijade", prema najavi Đurića, jeste činjenica da će najbolje proizvođače svinjške i goveđe pršute, ovčije stelje i užičke kobasice ove godine birati sami posetioci.
Posetioci će degustirati izložene proizvode i svojim glasovima izabraće najbolje, čime će učestvovati u nagradnoj igri u kojoj su nagrade, između ostalih, džak pršute i kvadratni metar slanine.
Zamenik predsednika opštine Čajetina Milan Lazović, koji

je i predsednik Organizacionog odbora "pršutijade", potvrdio je Tanjugu da će se na sajmu pojaviti dvadesetak najvećih proizvođača suvomesnatih proizvoda iz užičkog regiona.
Lazović je rekao da je u proteklih devet godina bilo dosta improvizacije u organizaciji ove smotre suvomesnatih proizvoda, ali da će deseta, jubilarna "pršutijada" pokazati da su proizvođači spremni da se pokažu u novom svetlu - sa savremenim pakovanjem svojih proizvoda, koji će biti izloženi na štandovima u novom aranžamanu.
Organizatori ove manifestacije - Skupština opštine Čajetina i Turistička organizacija "Zlatibor", u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, koje je pokrovitelj "pršutijade", planirali su niz edukativnih sadržaja iz oblasti poljoprivrede i turizma, a neće izostati ni bogat kulturno-umetnički program.
Svečano otvaranje desetog Sajma suvomesnatih proizvoda zakazano je za petak, u 11 časova, u porti Crkve u Mačkatu.

Tanjug, 14.01.2010
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279

Posetioci će degustirati izložene proizvode i svojim glasovima izabraće najbolje, čime će učestvovati u nagradnoj igri u kojoj su nagrade, između ostalih, džak pršute i kvadratni metar slanine.
Dolazim! Donosim par vekni hleba, kiselog kupusa, i ostajem dok ima šta da se "degustira"! Made in Srbija! :dance2:
 
Natrag
Top