Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Turisti koji više vole da se odmaraju u postsezoni kada nema uobičajenih letnjih gužvi, a cene su daleko pristupačnije, mogu da odaberu jednu od destinacija koje im ove godine preporučuje britanski časopis "Gardian".
Na prvo mesto deset glavnih turističkih destinacija za ovu jesen, novinarka "Gardiana" Nikola Izerd (Iseard) stavila je Sardiniju, delom i zbog niza kulturnih manifestacija koje će u tom periodu biti održane na ovom lepom italijanskom ostrvu.
Na drugom je južna španska oblast Andaluzija, za koju kaže da ostaje "egzotično topla" gotovo do kraja godine, a na trećem Koralni zaliv na Kipru koji, takođe, nudi puno sunca i prelepih plaža.
Među "naj" mestima za odmor u postsezoni našla su se i dva poznata francuska odmarališta - čuveni Sen Trope na Azurnoj obali i ostrvo Re (Ile de Re) na atlantskoj obali.
Izardova, takođe, preporučuje i Dubrovnik, koji je daleko lepši u septembru kada nema gužvi, a more je još toplo za kupanje.
Za one koji su spremni da otputuju nešto dalje, najatraktivniji su gradić Dahab u Egiptu, Kras u Turskoj, Rodos i Kanarska ostrva.
Morska bolest mnogim ljudima zadaje dosta muke na putovanjima. Još kada se udruži s letnjom vrućinom, može prilično da naruši uživanje i avanturu na odmoru. Ovde možete saznati sve što vas zanima o tome kako da je sprečite i ublažite.
Vreme letnjog odmora je doba čestih i intenzivnih putovanja. Tada se koriste različita prevozna sredstva, zavisno od toga koliko je destinacija udaljena i egzotična. Neki strastveni putnici će do odredišta putovati i po 48 sati, menjujući automobil, avion, autobus, voz, lokalna transportna sredstva, rikše, zaprege, stare kombije, kamile... Što je odredište dalje, to će prevozna sredstva biti neobičnija. Neki srećni putnici potpuno su imuni na bolest kretanja, drugi je imaju samo u vrlo blagom obliku, a treći muku muče s njenim najtežim oblicima. Morska bolest se naziva i bolest kretanja, a ima još nekoliko drugih naziva: kinetoza, avionska mučnina, automobilska mučnina, sindrom loše adaptacije na kretanje... Ona u stvari predstavlja sasvim prirodnu reakciju organizma na pokret, a javlja se kad više čula našeg tela (vid, sistem ravnoteže, osećaj za položaj tela u prostoru) različito doživljavaju pokret. Može se javiti i posle kretanja, kada se kretanje očekuje, a izostane, pa osoba ostane na mestu. Nastaje prilikom ubrzanog kretanja u raznim smerovima i kad ne postoji vizuelni kontakt s okolinom. U tom trenutku osećaj za ravnotežu šalje poruku o kretanju, a čulo vida šalje poruku o mirnom sedenju u kabini broda, aviona ili automobila. Najčešći simptom bolesti kretanja je mučnina, ali razvoj simptoma varira zavisno od jačine nadražaja i sklonosti osobe. Napad obično počinje neprijatnošću u gornjem delu stomaka, a nastavlja se jakom mučninom i povraćanjem. Koža postaje bleda, javlja se znojenje i vrtoglavica. Pogoršanje označava pojačano lučenje pljuvačke, osećaj topline tela, lakoće glave, često depresije i apatije. Dodatni simptomi su česti, ali variraju od sobe do osobe: nadimanje stomaka i gasovi, ubrzano disanje, uzdisanje, stenjanje, glavobolja, osećaj stezanja oko glave, panika, konfuzija. Posle nekog vremena telo se prilagođava (na primer, osoba razvije morski "ljuljajući" hod). Većina osoba se prilagodi posle dva-tri dana i simptomi nestaju, a kod 5 odsto osoba simptomi traju dok postoji osećaj kretanja. Povratak na stabilno tlo, bez kretanja, može dovesti do ponovne pojave simptoma, ali simptomi obično kraće traju i prilagođavanje je brže. Ovi simptomi mogu označavati i druge bolesti: poremećaj ravnoteže, gastroenteritis, metaboličke poremećaje i trovanje. Na visini se može javiti i visinska bolest sa sličnim simptomima. Bolest kretanja trebalo bi da prestane posle prestanka kretanja. Komplikacije su retke, a uključuju snižen pritisak (hipotenzija), dehidraciju, depresiju i paniku.
Evo malih trikova u borbi protiv bolesti kretanja. Poželjno je:
smestiti se u sredinu aviona ili broda, gde su pokreti najblaži,
u automobilu ili autobusu sesti napred i fiksirati pogled u jednu tačku,
smestiti se u polusedeći položaj,
pokrete glave i tela svesti na najmanju moguću meru,
fiksirati pogled na horizont ili neki drugi "nepokretan" spoljašnji objekt,
izbegavati posmatranje predmeta koji se pomeraju,
izbegavati čitanje,
zatvoriti oči ako se nalazite u donjoj palubi ili zatvorenoj kabini,
poboljšati ventilaciju i ukloniti štetne spoljašnje uticaje,
izvoditi neku mentalnu aktivnost,
izbegavati unos velike količine hrane, uzimati male obroke više puta,
Kada odlazite da, kao turista, posetite neku daleku, egzotičnu zemlju, očekujete da ćete na tom putovanju upoznati nove ljude, njihovu kulturu i običaje. Ono što se prvo vidi je ponašanje i oblačenje na javnim mestima (koja nisu plaža), koje može da zasmeta i turistima i domaćinima. Zato treba biti pripremljen. Da li ste se ikada zapitali kako lokalno stanovništvo neke popularne turističke destinacije u Aziji ili na Bliskom istoku gleda na grupu zajapurenih turista koji obučeni u neobavezne trenerke, izlizane i iscepane farmerke ili šorceve, sa izbledelim kačketima na glavama i rancima najrazličitijih oblika i boja na leđima, opušteno obilaze njihove nacionalne spomenike i hramove?
U mnogim državama postoji jasno definisan kodeks oblačenja koji valja znati i, koliko je moguće, poštovati, bilo da ste na poslovnom sastanku, šetate ulicom ili ste pozvani na večeru kod prijatelja. Ako ne želite da privlačite pažnju dok bezbrižno razgledate istorijske znamenitosti u tim zemljama, izbegavajte suviše tesnu i kratku odeću, ili onu koja otkriva više nego što je potrebno.
U muslimanskim zemljama najvažnije pravilo glasi: kosa, vrat, ramena, ruke i noge treba da budu uvek pokriveni. Zato je dobro da pri ruci uvek imate veliku maramu, kojom ćete pokriti glavu i ramena.
AFRIKA I BLISKI ISTOK
Sve češće devojke na Bliskom istoku nose modernu garderobu sa neizostavnom maramom na glavi
Maroko - Mada u ovoj zemlji više ne važi pravilo pokrivanja žena na javnim mestima, na ulicama marokanskih gradova naići ćete na najrazličitije stilove odevanja. Ima žena koje još nose tradicionalne marame, ali i devojaka u farmerkama i bluzama izrazito modernog kroja i boja. Međutim, ovde zaista preziru šorceve, pa ih dok ste u Maroku nemojte nositi.
Egipat - Oko 90 odsto Egipćanki pokriva glavu kada su na javnom mestu, ali se to od turista ne očekuje. Važno je da ulicama Kaira ne šetate suviše razgolićeni i u šorcu. Pantalone i haljine, ili suknje preko kolena, savršen su izbor za posetu ovoj zemlji.
Dubai - Kada se nađete u Dubaiu, jednom od najbogatijih arapskih emirata, brzo ćete shvatiti da osnovno pravilo pristojnog odevanja ovde nalaže da šalom prekrijete ramena, i da na sebi imate bar jedan firmirani odevni predmet! Uzgred, šal vam može biti od velike pomoći dok šetate velelepnim tržnim centrima i hotelima u ovom gradu, jer je u svakom zatvorenom prostoru u Dubaiu uvek prilično hladno, zbog moćnih rashladnih uređaja koji se nikada ne gase.
Kada ste na ulici, treba da pri ruci imate maramu ili šal za slučaj da se nađete u nekom od tradicionalnih sukova ili konzervativnijih delova grada, gde su mini suknje i šorcevi zabranjeni. Odeća za večernji izlazak treba da bude što glamuroznija, jer ovde obožavaju sjaj dijamanata i Svarovski kristala.
Jordan - Ako šetate ulicama Amana u haljini jednostavnog kroja, dugih rukava, koja prekriva vaša kolena, ili u tunici preko pantalona, ni po čemu se nećete izdvajati od lokalnih devojaka ili žena. U Jordanu je veoma popularan jednostavan i uredan izgled, tvrdi Džon Šoup, autor knjige "Kultura i običaji Jordana".
Ali, strankinjama sa dugom kosom on preporučuje da nose punđu, jer raspuštena kosa na javnom mestu smatra se vrlo nepristojnim ponašanjem i marama na glavi obavezan je modni detalj za žene.
Asma Asad uvodi nova pravila
Sirija - Za razliku od Jordana, u Siriji se retko viđa žena u pantalonama. Možda samo u delu Damaska, Salahija, sa mnoštvom kafića i diskoteka u koje zalaze mladi. Kada šetaju gradom ili odlaze na pijacu, većina ovdašnjih žena starijih od 40 godina glavu pokriva tradicionalnom maramom hidžab, ili, još bolje, "Hermesovim" šalom.
Jer, Sirijke obožavaju i rado oponašaju svoju prvu damu Asmu Asad koja je školovana na Zapadu i rado nosi "valentinova" odela, "šanelove" kostime i večnu malu crnu haljinu. Francuski modni nedeljnik "El" proglasio ju je najbolje odevenom suprugom jednog političara u 2008. godini. Pravilo pokrivanja na javnim mestima ne važi za strankinje koje su u turističkom obilasku zemlje. Od njih se samo očekuje doza poštovanje nacionalnih običaja. Dakle, kada izlazite, najbolje je da nosite duge rukave i duge suknje.
AZIJA
Aerodrom u Bangkoku na Tajlandu ima jasna pravila
Kodeks oblačenja varira od zemlje do zemlje. Mini suknje i mala crna haljina dobro prolaze u mnogim delovima Azije, od Indonezije do Japana, ali ne treba zaboraviti da žene u Indiji i Pakistanu nikada ne otkrivaju noge.
I dok su šarene japanke pravi modni hit na ulicama Singapura, nikako ih ne treba nositi u kineskim gradovima, a u Indoneziji su rezervisane samo za plažu. Posle višedecenijske diktature uniformnosti, u Kini danas tolerišu i krajnje nekonvencionalan način odevanja. Zato se niko neće ni osvrnuti ako se na ulici pojavite u haljini ili bluzi sa dubokim dekolteom i golim leđima. Kao ni u Japanu ili Singapuru.
Naime, mladi Japanci odavno prate sve modne trendove i njih zaista više ništa ne može iznenaditi. I još nešto za kraj: kada ulazite u džamiju, budistički ili hinduistički hram - obavezno se izujte.
''Wizz Air" leti iz Beograda do pet novih destinacija
02. 09. 2010. 13:52h| ekapija
''Wizz Air" leti iz Beograda do pet novih destinacija
Niskotarifna kompanija "Wizz Air" najavila je danas (1. septembar 2010. godine) da će uvesti letove do pet novih destinacija iz Beograda. Generalni direktor "Wizz Air" Jozef Varadi najavio je da će ta kompanija od 15. decembra leteti iz Beograda do Rima i Malmea, a od aprila neredne godine do Stokholma, Ajndhovena i Minhena .
"Wizz Air" iz Beograda već obavlja letove ka Londonu i Dortmundu.
Uskoro iz Beograda do pet destinacija: ''Wizz air''
Varadi je kazao da je kompanija odlučila i da u Beogradu otvori operativnu bazu, odnosno da u Beogradu bude stacioniran jedan njihov avion "Airbus A320". On je najavio da će u prvo vreme iz Srbije zaposliti od 30 do 40 radnika.
Cilj kompanije je, prema rečima Varadija, da postane lider na srpskom tržištu. On je kazao da će na ovaj način doprineti razvoju srpske privrede. Varadi je kazao da je "Wizz Air" u poslednje tri godine od kada je počela ekonomska kriza u proseku za oko 30% bolje poslovao, tako da planira da do kraja ove godine prevezu 10 miliona putnika.
Direktor Aerodroma "Nikola Tesla" Velimir Radosavljević je kazao da je u avgustu za 20% povećan broj putnika u odnosu na isti period lane, tako da je preko tog aerodroma putovalo oko 359.000 putnika.
Zbog čega biste za letovanje u špicu sezone trošili 20-40 odsto više novca kad u septembru možete naći mnogo povoljnije aranžmane. U ovom periodu biće vam i prijatnije na plaži jer su temperature podnošljivije, a gužve manje.
EGIPAT
Magnet za turiste
Egipat je zemlja u koju se po nepisanom pravilu turisti iznova vraćaju. Veliki izbor hotela, peščane plaže s morem u kojem caruje nestvarni podvodni svet, kao i brojne kulturno-istorijske znamenitosti magnet su za turističke hodočasnike.
Ipak, od svih egipatskih letovališta Hurgada privlači najveći broj srpskih
OBAVEZNO PROBAJTE
Za egipatsku kuhinju može se reći da je vegeterijanska jer se uglavnom sastoji od jela od povrća. U svakom restoranu ponudiće vas čuvenim „falafelom“ – lopticom od pržene leblebije i začina, a jela poput humusa, fula medamea i kušarija danas su osnov tradicionalne egipatske kuhinje. turista u poslednjih nekoliko godina. Od glavnog grada Kaira udaljena je oko 530 kilometara, a nalazi se na toplom Crvenom moru i poznata je po bogatom podvodnom svetu i koralima, te je nezaobilazna destinacija za sve pasionirane ronioce.
U ovom rajskom letovalištu preko dan a možete da uživate na nepreglednim peščanim plažama ili pak u celodnevnim ronilačkim izletima, a uveče u ludom noćnom provodu po brojnim klubovima i diskotekama. Uglavnom je zastupljen arapski melos, pa ćete biti u prilici da vidite kako izgleda originalni trbušni ples ili ritualni ples derviša.
Centar, El Dahar, nudi veliki broj lokalnih bazara, koji su prepuni kože, zlata, tepiha, marama, nargila i raznih đinđuva. Cenkanje s trgovcima je skoro obavezno, te za egipatske funte možete kupiti pregršt suvenira ili možda u svoj kofer uspeti da spakujete poneki kožni tabure i svileni tepih.
Na sajtu SuperOdmor možete naći aranžman agencije „Putnik“ koji košta 295 evra, s polaskom zakazanim za 5. septembar. U cenu je uključen avionski prevoz i deset polupansiona u hotelu „Ramoza“ sa dve zvezdice.
KUŠADASI
Miris i ukus Orijenta
Kušadasi je moderno letovalište, smešteno na severnoj obali Egejskog mora, udaljeno oko 90 kilometara od Izmira. U prevodu njegovo ime znači „ostrvo ptica“, a dobio je naziv po malom ostrvu koje je povezano sa kopnom uzanim nasipom. Zaštitni znak Kušadasija je kamena tvrđava iz 15. veka, izgrađena na sredini ostrva i okružena zidinama. Ipak, glavni ukras ovog lepog grada jesu predivne peščane plaže, od kojih su najpoznatije Kustur bič, Lejdis bič i Long bič. U okolini grada nalaze se i četiri akvaparka, od kojih je najpoznatiji „Akva fantazi“, sagrađen u Diznijevom stilu.
Autobuski prevoz i devet noćenja s doručkom u hotelu „Topalan“ sa dve zvezdice preko „Argus tursa“ košta 139 evra, a polazak je 12. septembra.
PEFKOHORI
Mesto s dušom
I ovog leta grčko letovalište Pefkohori omiljena je destinacija brojnim srpskim turistima. Ovo mesto nalazi se na Kasandri, prvom prstu poluostrva Halkidiki, i od Soluna je udaljeno oko 100 kilometara. Od plaža izdvajamo Fiki, jedinu koja ima tuševe, prelepi restoran i bele separee, koji podsećaju na baldahine, a pružaju komfor tokom celog dana. U Pefkohoriju postoji veliki broj restorana, modernih i tradicionalnih taverni, a ručak po osobi košta oko 10 evra. Jeftinije varijante su picerije, i ono što nikako ne smete zaobići – kalorični giros i suvlaki.
Autobuski prevoz i desetodnevni najam apartmana u vili „Bugdet“ preko „Halo tursa“ košta 115 evra za termin od 6. septembra.
PETROVAC
Mali raj za veliki odmor
Petrovac je mali primorski gradić na Crnogorskom primorju i dobar izbor za vaš porodični odmor ukoliko imate malu decu.
Nalazi se u peščanom zalivu, okružen je gustom borovom šumom i maslinjacima. Duž čitave gradske plaže, s karakterističnim crvenkastim peskom, proteže se lepo šetalište. U blizini Petrovca nalaze se tri prelepe plaže –Drobni pijesak, Buljarice i Lučica. S petrovačke plaže vide se ostrvca Katić i Sveta nedelja, koja možete da obiđete taksi-barkom.
Inače, Petrovac je svega 18 kilometara udaljen od Budve, a od tivatskog aerodroma 35 kilometara.
Na sajtu SuperOdmor možete naći aranžman agencije „Sim turs“ preko koje desetodnevni najam apartmana „Brežine“, počev od 6. septembra, košta 100 evra.
STAVROS
Dragulj severne Grčke
Postoje mesta koja poželite da posetite ponovo, a jedno od njih je Stavros, poznat i kao dragulj severne Grčke. Od Soluna je udaljen oko 70 kilometara, a ono što ga čini privlačim za brojne turiste su kristalno čisto more, očuvana priroda i prelepe plaže. Ukoliko želite i da upoznate deo grčke kulture i istorije, posetite drevnu Stagiru, rodno mesto Aristotela, a iz Stavrosa se svakodnevno organizuju i izleti za Svetu goru i Meteore.
Iz ponude agencije „Moniks“ izdvojili smo aranžman od 110 evra, počev od 7. septembra. U cenu su uključeni autobuski prevoz i 10 noćenja u vili s bazenom „Venus palas“, udaljenoj 200 metara od mora. Inače, ova agencija ima organizovane polaske za Stavros na svaka dva dana.
Tanjug | 08. septembar 2010. 13:39/ Večernje novosti
Na Kopaniku će do 1. decembra biti završene tri nove žičare, a sistem za veštačko osnežavanje staza biće postavljen na 70 odsto lokacija
KOPAONIK - Na Kopaniku će do 1. decembra biti završene tri nove žičare, a sistem za veštačko osnežavanje staza biće postavljen na 70 odsto lokacija, dok će vrednost radova iznositi oko 1,5 milijardi dinara, izjavio je danas ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić. Dve nove žičare biće na Karamanu i na lokaciji Krst, a treća na stazi Sunčana dolina, rekao je Dinkić prilikom obilaska radova, na skijaškim stazama na Kopaoniku. Na Malom Karamanu biće postavljena nova šestosedna žičara namenjena skijaškim početnicima, koji će njome moći da se prevezu do vrha za samo četiri minuta, u odnosu na dosadašnjih 12 minuta, najavio je Dinkić. Skijaške staze na Kopaoniku više neće zavisiti od vremenskih prilika, jer će 70 odsto njih biti pokriveno sistemom za veštačko osnežavanje, a sledeće godine pokrivenost staza biće 100 odsto, najavio je ministar i precizirao da će tim sistemom biti pokrivene staze na lokacijama Krčmar, Rtanj, Marine vode, Sunčana dolina i Duboka. Dinkić se zahvalio stanovnicima Brusa i Raške koji su preko Zavoda za zapošljavanje bili angažovani na javnim radovima tokom leta na uređenju skijaških staza i kanala na Kopaoniku. Najavljujući da bi skijaška sezona mogla da počne već od 1. decembra, ministar je apelovao na ugostitelje na Kopaoniku da ne ponavljaju grešku iz prethodnih godina i da prilagode cene usluga domaćim, ali i stranim gostima. On je podsetio da građani Srbije zahvaljujući ukidanju šengenskih viza mogu da odu u bilo koji zimski centar u Evropi i izaberu povoljnije uslove odmora nego što su u našoj zemlji. Pošto je za nove staze za skijanje morao da se raskrči veliki deo šume, Dinkić je rekao da je u saradnji sa Nacionalnim parkom Kopaonik planiran zasad tri puta većeg broj stabala nego što ih je uklonjeno za dve nove staze. Oblasku radova na Kopaoniku prisustvovali su i državni sekretar za turizam Goran Petković i direktor Javnog preduzeća "Skijališta Srbije" Nebojša Skorić.
Ruska železnica od 23. septembra uvodi novu liniju na relaciji Moskva-Nica, a cena karte kretaće se od 300 do 1.000 evra, javila je agencija RIA Novosti.
Omiljeno letovalište ruske aristokratije: Nica
Voz će saobraćati jednom nedeljno preko Minska, Varšave, Katovica, Beča, Salcburga, Insbruka, Bolcana, Verone, Milana, Đenove i Monaka.
Cena karte je od oko 300 pa do oko 1.000 evra, a putovanje će u prvo vreme trajati nešto više od 52 sata, da bi kasnije bilo skraćeno budući da voz može da razvije brzinu i do 200 kilometara na čas.
Reč je o luksuznoj kompoziciji za putovanje Evropom.
Prvi voz će krenuti iz Moskve 23. septembra u 16.17 časova po ruskom vremenu, a stićiće u Nicu 25. septembra u kasnim popodnevnim časovima.
Nica je oduvek bila jedna od omiljenih destinacija nekadašnje ruske aristokratije, ali je i mesto interesovanja savremenih turista iz te zemlje.
Obaveštenje: Brzi voz Bar – Beograd stiže na drugi kolosek! – odjeknulo je praznom stanicom posle četiri sata, a propraćeno je iscrpljenim smehom putnika Na praznoj stanici jedine pruge koja Beograd direktno povezuje sa crnogorskim primorjem, u Prijepolju, moglo je da se zaključi da redovnog jutarnjeg voza nema ni na vidiku. Samo tri posmatrača iz staničnog kafića koji su nam pokazali šalter nemo i zgranuto – sudeći po ujednačanim čačkalicama u ustima, ovo pitanje doživeli su kao događaj koji remeti planinsku tišinu. Prazan šalter je to potvrdio. Posle dužeg kucanja, pojavila se službenica, oblačeći sako, ljubazna ali očigledno iznenađena što smo joj prekinuli doručak: „A, pa, kao i obično. Voz od pola osam neće poći pre deset za Beograd, kasnio je tri sata u Bar”. Na pitanje o autobusima, slegla je ramenima, objasnivši da je ovaj prevoz sad u rukama privatnika i da se „nikad ne zna”. Na autobuskoj, četvoro ljudi kojima je ovo pitanje u nedelju ujutru izgledalo kao razmaženo preterivanje: „Za Beograd? Nnne…Možda naiđe do Užica, al' pitanje je. Ne znamo ni kad će ovi naši lokalci da stignu, al' mi smo od rane zore tu”, rekli su pomalo prebacujući. Tri sata kasnije…Tri skoro zatravljena perona i jedna klupa na kojoj sedi svih pet putnika. Na otvorenom avgustovskom suncu koje je dostiglo četrdeseti podeok. Aco Zorić, vozač pripravnik, nervira se što kasni na posao u Užicu. I to ne prvi put…„Ne znam da li je sva svoja ova na šalteru, kaže da opet kasni”, prenosi on putnicima koji su se iz ogorčenosti upoznali razmenjujući „impresije” železničkim prevozom. Anka Redžepović je Inter siti vozom Beograd – Prijepolje naovamo putovala, kaže, pet kilometara na sat do Rakovice na plus 37, a mislila je da novi voz ima klimu… – Obaveštenje: Brzi voz Bar-Beograd stiže na drugi kolosek! – odjeknulo je praznom stanicom posle četiri sata, a propraćeno je iscrpljenim smehom putnika koji su se svi zajedno „odvukli” u isti kupe i nastavili dugi razgovor: voz je stigao u sedam uveče, skoro 12 sati od vremena polaska. Iz Prijepolja u Srbiji. Da ovo nije doživela, autorka ovih redova ne bi poverovala grupi čitalaca koji su nam se javili još 18. jula, nakon što su istim vozom od mora putovali 16 sati. Treba li opisati da nikako nisu izgledali kao da se vraćaju sa odmora o kom su sanjali godinu dana. Voz koji je iz Bara krenuo 17. jula u 22,10 sati stigao je u glavni grad sutradan u 14 umesto u 7, 31. Putovanje je, međutim , bilo nezaboravno i po tome što su u vozu, na mestu uredno rezervisanih spavaćih bile kušet kabine. Domaćin je objasnio da su spavaća kola zbog kvara isključena. Putnici su slikali dokaz mobilnim telefonima, negodovali, psovali, da bi posle 15 minuta prianjali na ležaj, kakav god da je. Kad je većina konačno utonula u prvi san, voz je stao i – ostao. Shvatili su da su stajali celu noć kad ih je granična policija u Bjelom polju probudila u sedam ujutru tražeći isprave. Gladni i žedni, iako su još sanjali prethodno brčkanje u moru. Kad je, kao šlag na tortu, voz koji je izgubio red krenuo prvo na novobeogradsku umesto na glavnu stanicu i to poznatim „puž hodom” kroz Beograd, mnogi su izgubili strpljenje, izašli ranije i do kuće se prevezli tramvajima i autobusima…
Spavanje na aerodromu: Izbor top deset najboljih u 2010. godini
15. RUJNA 2010. 22:38h Spavanje na aerodromu: Izbor top deset najboljih u 2010. godini
Jeste li se ikad na putovanju zatekli u zračnoj luci s otkazanim letom bez dovoljno novca za hotel pa ste bili prisiljeni pronaći mirni i po mogućnosti udobniji kutak za spavanje negdje na odlaznom terminalu? Ne brinite, niste jedini. Ne samo da niste jedini nego zapravo postoji jedan cijeli "pokret" pasioniranih ljubitelja spavanja na aerodromima. Među aerodromskim spavačima mogu se pronaći ljudi svih dobnih skupina i materijalnih mogućnosti. Danas spavanje na aerodromima nije rezervirano samo za mlade backpackere koji u želji obilaska što više svjetskih destinacija na taj način nastoje uštedjeti novac. Nekad je to bila najjeftinija opcija obzirom da nije bilo jeftinog smještaja, a danas su pak mnogi putnici jednostavno primorani na to zbog otkazanog leta, dužeg čekanja na međulet ili pak jer je to jednostavno njihov stil. Tako ako vam se dogodi situacija s početka teksta znajte da postoji dobro umrežena međunarodna zajednica putnika koja već 14 godina međusobno razmjenjuje iskustva spavanja na aerodromima, ali i savjete. Naime riječe je on web stranici Budget Traveller’s Guide to Sleeping in Airports na kojoj se putnici "spavači" iz cijelog svijeta mogu informirati i pronaći načine, upute i metode za što bezbolnije noćenje na aerodromu.
Singapur Changi, Zeleni zid sačinjava 25 vrsta puzajućeg bilja
Photo Wikipedia
Kada je 1994. godine Kanađanka Donna McSherry pokrenula web stranicu Sleeping in Airports, vodič za spavanje na zračnim lukama, cilj joj je bio mladima ukazati na snalaženje na putu i bez puno novca koja se s vremenom pretvorila u specijalizirani online vodič s mnoštvom savjeta, preporuka, recenzija i osvrta na svjetske zračne luke. Osim toga, posjetitelji pišu i vlastite doživljale koje obavezno poprate fotografijama. Već 14. godinu za redom sleepinginairports.com objavio je popis najboljih i nagorih svjetskih zračnih luka i to na osnovu glasovanja provedenog na toj internetskoj stranici te na osnovu osobnih iskustava koje posjetitelji šalju i pišu tijekom cijele godine. Vrlo bitne kategorije koje ulaze u glasačka pitanja su udobnost, sadržaji i pogodnosti, čistoća te služba za korisnike zračne luke.
Singapur Changi
Singapurski aerodrom Changi još je jedanput zasjeo na tron najboljih svjetskih zračnih luka te tako zasluženo, sudeći prema popisu pogodnosti koje ćemo navesti u daljenjem tekstu, osvojio nagradu Zlatni jastuk.
Singapur Changi, Vrt leptira
Photo Wikipedia
Pored standardnih usluga koje podižu cijenu zračnih luka poput besplatne dostupnosti interneta, internet kafića, prostora za molitvu i restorana, na singapurskom aerodromu Changi postoje zone za odmor s udobnim kaučima i sjedalicama, bazen i jacuzzi, 24-satna usluga masaže i wellnessa, zabavne zone opskrbljene video igricama, glazbene zone, koncerti i besplatno kino. Neki od sudionika glasovanja i putnika koji su se zatekli na ovom aerodromu kažu da jednostavno nema potrebe tražiti bolji smještaj čak i ako imate dovoljno novcaza hotel.No, tamna mrlja ovog aerodroma je njegov tzv. Budget terminal koji je malo zapusteniji i u kontradikciji s imidžem blagostanja ostala četiri terminala. - Singapur Changi omiljen jer je jednostavno zabavan. Na Changiju možete provesti dan ili dva, a da vam ne postane dosadno – komentar je jednog putnika, a da putovanje s djecom ne mora biti gnjavaža dokazuje i komentar bračnog para koji su s troje djece boravak na ovom aerodromu opisali nevjerojatno zabavnim i relaksirajućim. Naime, Changi je izvor neprestane zabave, a njihova su djeca uživala u hranjenju ribica u ribnjacima, obilasku vrtova, soba s leptirima, igraonica pa sve do besplatnog interneta.
Singapur Changi
Photo Wikipedia
Wifi, internet kioski, restorani s 24-satnom uslugom, tuš kabine, fitness i wellness centar, masaža, bazan i jacuzzi, povoljni dućani i supermarketi, sobe za molitvu, poslovni centri, mogućnost obilaska grada u dvosatnim turama, Galerija avijacije, dječja igrališna zona, golf centar i nekoliko prirodnih oaza – vrt s leptirima, kaktusima, paprati, ribnjak, vrt orhideja, vrt suncokreta, mirisni vrt te noćni vrt, sve je to spada u mogućnosti koje pruža ova zračna luka. Unutar Terminala 3 posebno dojmiljiv je tzv. Zeleni zid visok 300 metara kojeg čini 25 vrsta različitog puzajućeg bilja. Osim toga, putnici spavači oduševljeni su zonama za odmor s udobnim sjedalicama i naslonjacčma te tzv. Zabavnim potkrovljem na kojem se nalazi kino, kazalište te playstation i xbox odjeli.
Seul Incheon Aerodrom Seoul Incheon se iz godine u godinu nastavlja penjati na ljestvici najomiljenih svjetskih aerodroma. - Incheo je predobar. Prozračan, udoban, jako čist, tih i za putnike vrlo efikasan. Ponuda hrane u samoposlužnom restoranu je odlična, a služi se cijenama prihvatljiva koreanskom kuhinja. Na aerodromu postoje centri gdje se može koristiti besplatan internet i laptopi – komentar je jednog od posjetitelja web stranice.
Seul Incheon
Photo Wikipedia
Svod krova svojim izgledom oponaša tradicionalni koreanski hram, dolazni terminal ispunjen je koreanskim povijesnim artefaktima, a željeznički terminal u sklopu zračne luke jedan je od rijetkih autentično futuristički dizajniranih prostora. Osim toga tu su i neke luksuzne pogodnosti poput spa i wellness centra, casina, malih kabina za spavanje, golf tečaja ili predivnih cvjetnih vrtova smještenih unutar aerodromske zgrade. Na aerodromu su restorani koji rade 24 sata, internet centri, sauna, tuš kabine, masaža, odjeli za obitelji s malom djecom, dječje igrališne zone, Muzej koreanske kulturne baštine, Galerija tradicionalnih obrta i umijeća, promatračnica smještena u potkrovlju, golf teren i vrtovi – planinski, zeleni, kaktusov, vodeni vrt, vrt s divljim cvijećem I drugi. - Incheon je definitvno je jedan od najmirnijih aerodroma na svijetu u kojem ćete vrijeme provesti bez ikakvog stresa. Ako imate višak slobodnog vremena dok čekate na let svakako posjetite Galeriju tradicijski obrta u kojem uz asistenciju ljubaznog osoblja možete i sami naučiti neka od tradicijskih umijeca. Učenje i posjeta galeriji je besplatna, a to je i vrlo zabavan način utroška slobodnog vremena – na web stranici sleepinginairports.com podijelio je svoja iskustva jedan od putnika
Međunarodna zračna luka Hong Kong Međunarodna zračna luka u Hong Kongu u prijašnjim anketama dobivala je vrlo malo pozitivnih kritika zbog hladnoće prostora, no čini se da je taj problem riješen.
Zračna luka Hong Kong
Photo Wikipedia
Na aerodromu se možete zabaviti tečajem golfa, u interaktivnom filmskom studiju ili u 3D kino centru. Ako ste samo u prolazu i želite se odmoriti potražite udobne sjedalice skrivne iza ogromnih biljnih "paravana". - Ovaj je aerodrom nov, velik, čist i siguran, a službeni zaštitari nikoga ne gnjave, nije hladno i može se spavati u duplim sjedalicama ili čak ispod njih te na udobnim sofama s produžetkom za noge – komentira jedan posjetitelj. U dječjim igraonicama postoje odjeli za gledanje crtica i zabavnih tv serija.
Amsterdam Shiphol
Amsterdam Shiphol, velika promatračnica na krovu zgrade
Photo Wikipedia
Ako ste se na putovanju doživjeli romansu amsterdamski aerodrom Shiphol nudi jedinstvenu uslugu organizacije vjenčanja na zrakoplovnoj pisti ili unutar aerodromske zgrade. No, osim toga, oni koji se na zateknu na ovom aerodromu vrijeme mogu provesti u casinu, meditacijskom prostoru ili obilazeći stalni postav Muzeja starih majstora, relaksirati se u sauni, wellness tretmanima, masaži, vježbati u fitness centru ili jednostavno promatrati uzlijetanje aviona s prostrane panoramske terase. Osim toga, vrijeme možete upotpuniti šopingirajući u trgovinama H&M-a, Mexx-a ili Nike-a, a turistička agencija smještena na aerodromu nudi zanimljive dvosatne ture po gradu.
München
"I više od zračne luke" krilatica je kojom se promovira zračna luka München, a sudeći prema pogodnostima ona to i doista jest. Tu možete sudjelovati na turnirima odbojke na plaži, mini golfu, istražiti Centar za posjetitelje, razgledati aerodromsku izložbu, pogledati besplatne dokumentarne filme na temu avijacije, popeti se uz 172 stepenice na vrh Tornja za posjetitelje ili se jednostavno relaksirati u brojnim pogodnostima odlaznog terminala.
Zračna luka Munchen
Photo Wikipedia
Od 22 sata do šest sati ujutro nema letova niti glasnih najava tako da se tijekom noći može mirno i u tišini spavati u prostranom središnjem terminalu. Sjedalica ima dovoljno za svakog, prilično su udobne s mekanim tapecirungom, anatomski oblikovane, a što je najvažnije nemaju naslone za ruke pa se potencijalni spavači mogu ispružiti cijelom dužinom. Jedan od posjetitelja sleepininairports.com stranice kaže je na munchenskom aerodromu cijelu noć bez ometanja prespavao s iznimkom kad ga je probudila služba za čišćenje jer su koristili bučne vakuumske usisivače. Nitko od osoblja iz osiguranja zračne luke nije ga ništa pitao, a i bilo je i nekoliko drugih putnika koji su također spavali.
Međunarodna zračna luka Frankfurt
Međunarodna zračna luka u Frankfurtu
Photo Wikipedia
Još jedna njemačka zračna luka visoko kotira među populacijom aerodromskih spavača, a riječ je velebnom frankfurtskom aerodromu. Obzirom da je ogroman potrebno je malo dulje hodati, istraživati i tumarati njime kako bi se pronašlo neko mirnije utočište za spavanje. Ono što posebno oduševljava putnike na njemačkim aerodromima su usluge i pogodnosti poput casina ili malih turističkih tura na kojoj se možete upoznati s radom i životom na frankfurtskom aerodromu. U opisu ove ponude stoji da se izbliza može vidjeti i doživjeti slijetanje i polijetanje zrakoplova. No, pitanje koliko izbliza!? Jedan od putnika ostao je na ovom aerodromu četiri noći, a tijekom dana išao je u obilazak grada i okolice, a drugi se obzirom na njegovu masivnost uspio izgubiti, ali je uz pomoć ljubaznog osoblja dobio korisne upute kako doći do odlaznog terminala.
Auckland
Zračna luka Auckland
Photo Wikipedia
Aucklandski aerodrom zaslužuje posebno pažnju zbog pogodnosti prilagođenih putnicima spavačima na odlaznom, ali i na dolaznom terminalu. Na terasi smještenoj na međukatu nalazi se prostor za odmor, koji je tapeciran tako da se može spavati i na podu. Nekoliko povezanih sjedalica čine vrlo udobnu sofu duljine 1,6 metara. Kafić s ponudom hrane na katu niže otvoren je tijekom cijele noći. Nema posebno luksuznih pogodnosti, no obzirom da je miran i tih jedostavno je idealan za spavanje. Putnici koji spavaju po aerodromima nisu stigmatizirani, a čak i od osoblja mogu dobiti informacije i upute gdje pronaći najudobnije mjesto za spavanje.
Vancouver Iako se na ovom kanadskom aerodromu ne mogu pronaći brojne usluge i sadržaji kao na zračnim lukama s vrha popisa ipak ono što ga čini jednim od omiljenijih je noćna tišina, udobnost i ljubazno osoblje.
Zračna luka Vancouver
Photo Wikipedia
Za spavanje nije prehladno, čisto je i mogu se pronaći vrlo udobna mjesta posebno ona na odlaznom terminalu za letove u SAD. Uz razumnu cijenu putnici mogu koristiti kupaone i tuš kabine, uživati plivajući u bazenu ili vježbajući u fitness centru hotela Fairmont koji se nalazi uz sami aerodrom.
Zurich Za pronalazak prikladnog mjesta za spavanje potrebno je uložiti malo više truda. Na dolaznom terminalu stolci nisu toliko udobni, no zato oni inventivni mogu, primjerice, uživati na kaučima kafića. Odlazni terminal ima posebno predviđeni prostor za odmor s vrlo udobnim sjedalicama. Tijekom noći je tišina jer je sve zatvoreno, a osoblje i osiguranje u svakom trenutku je voljno pomoći. Tijekom dana, aerodrom nudi mnoštvo aktivnosti i sadržaja poput iznamljivanja bicikla, rola ili skateboarda za obilazak prostora oko zračne luke.
Zračna luka Zurich
Photo Wikipedia
- Sjedalice su prilično udobne, brzo sam zaspao i nitko me nije uznemiravao. Čistači obavljaju svoj posao i ne diraju usnule putnike, a osoblje iz osiguranja redovno patrolira terminalima, ali nikoga ne dira - napisao je jedan putnik na letu iz Berlina do Zuricha. Za obitelji s malom djecom dostupni su sadržaji poput dječjih partyja koje uključuju polusatni obilazak aerodromom.
San Francisco
Američke zračne luke inače se ne mogu baš pohvaliti pogodnostima, sadržajem i uslugom, no ona u San Fanciscu jedna je od njihovih sjajnijih zvijezda. Sjedalice na dolaznom terminalu imaju spavačima mrske naslone za ruke pa se na spojenim sjedalicama ne mogu ispružiti i spavati.
Zračna luka San Francisco
Photo Wikipedia
Terminal je prostran, a tepih na podu svakako utječe na udobnost spavanja. Tuš kabine nakon buđenja pravi je način osvježenja prije nastavka putovanja. Aktivnosti na ovom aerodromu traju do 2 sata poslije ponoći pa je tišina sve do šest ili sedam sati ujutro. Temperatura je optimalna, toaleti čisti, a osoblje ljubazno.
A. KRSMANOVIĆ | 22. septembar 2010. 20:51 | Večernje novosti
Za osam meseci stiže novi zakon o turizmu koji otvara ovu oblast i za one koji nisu registrovani. Izlete i putovanja može da organizuje ko poželi
UBUDUĆE će turistička putovanja i izlete moći da organizuju svi koji to žele, a ne samo turističke agencije. Ovo i još mnogo novina biće moguće zahvaljujući novom zakonu o turizmu. Postojeći Zakon biće zamenjen novim posle tek osam meseci postojanja. Novim zakonom će, pre svega, država konačno priznati da postoji seoski turizam, a proširenjem kruga ljudi i firmi koje mogu da obavljaju delatnost turizma i ugostiteljstva u potpunosti će suzbiti receptivni turizam. - Turizmom će moći da se bave i pravna lica kojima to nije privredna delatnost - objašnjava je Goran Petković, državni sekretar za turizam. - Izlete i putovanja moći će da za svoje članove organizuje i, recimo, Udruženje penzionera. Recepcioneri neće smeti samovoljno da organizuju izlete, ali će biti poželjno da to rade hoteli. Druga značajna novina je da subagentima (preprodavcima turističkih aranžmana) više neće biti potrebna licenca. Vreme će pokazati šta će raditi turisti, kao što je do sada bio čest slučaj, kada subagentu u potpunosti plate aranžman, a ovaj ga ne prebaci organizatoru putovanja i putnici - ne otputuju. U želji da se spreči mešetarenje vlasnika raznih konačišta koji svoje objekte nazivaju “hotel” ili “motel”, a nisu kategorisani i prijavljeni, sada ove reči neće smeti da se koriste u nazivu. To znači da svetski lanac “Izi hotel” koji je najavio dolazak u Beograd neće moći da bude registrovan pod ovim imenom. - Objekti će se i dalje kategorisati i određivati zvezdice putem internet prijave koje će vlasnici samostalno popunjavati, ali će biti uvedene sankcije za netačno unošenje podataka - kaže Petković. - Novi softver će odmah pokazivati koliko zvezdica će dobiti hotel, pa vlasnik može da doda nov sadržaj pre nego što pošalje zvaničnu prijavu. NOVINE U PREDLOŽENOM ZAKONU * Subagentima (preprodavcima turističkih aranžmana) više ne treba licenca * Turizmom i ugostiteljstvom mogu da se bave i preduzeća kojima to nije osnovna delatnost * Putovanja mogu da organizuju udruženja i svi koji imaju “članove” * U nazivu objekta ne smeju da stoje reči “hotel”, “motel” i “restoran” * Biće kategorisana i seoska domaćinstva * Pansione će kategorisati Ministarstvo ekonomije * Nova oštrija sanitetska pravila u kuhinjama i toaletima RESTORANI I KAFIĆI
Turistički inspektori više neće proveravati sanitarne propise, ali to nije olakšanje već dodatni problem jer su propisi drastično pooštreni. Vlasnici hotela i restorana treba dobro da ih prouče, jer će morati da ulože dodatni novac za kuhinju gde neće smeti više da postoje ivice, već samo zaobljeni uglovi!