Tunis

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Keruan i najstariji minaret na svetu

15. septembar 2009.

Keruan i najstariji minaret na svetu


Kao najranija islamska naseobina u Tunisu, Keruan ima najstariju džamiju u severnoj Africi i najstariji minaret na svetu. Nalazi se u unutrašnjosti, u središnjem delu Tunisa, 60 km od primorskog letovališta Sus.

Izvor: B92


2161486164aafa09d358f7042032564_extreme.jpg

Photo: GIRAUD Patrick / Wikimedia Commons


Keruan je vekovima bio značajan centar za izučavanje Islama, a i dan danas privlači Muslimane iz čitavog sveta zbog čega ga mnogi nazivaju Mekom severne Afrike. Danas, Keruan ima skoro 150,000 stanovnika, i proglašen je za prestonicu islamske kulture 2009.

Prema legendi, grad je osnovan kada je vođa napadačke arapske vojske Bin Nafi u vrelom pesku pronašao ćup sa zlatom koji je mnogo godina ranije izgubio u svetom izvoru Zamzam u Meki. Kad ga je izvukao iz peska, šiknula je sveža voda, i na tom mestu danas se nalazi sveta zgrada Bir Baruta, atrakcija među muslimanskim svetom, ali i turistima.

S obzirom da se nalazi duboko u unutrašnjosti vrele Afrike, stanovnici Keruana su imali lagodan život za vreme francuske okupacije Tunisa. Francuzi nisu bili zainteresovani za daleki grad, a žitelji ga nisu širili izvan gradskih zidina. Ville Nouvelle (Novi grad), kvart koji su Francuzi podizali u svakom većem gradu u Tunisu, u Keruanu nikada nije postojao.

Danas je Keruan jedna od najatraktivnijih turističkih destinacija u Tunisu, i najbolje mesto za sagledavanje islamske istorije ove zemlje.

U ovom živopisnom gradu, snimane su scene iz filma Indijana Džons i otimači izgubljenog kovčega.


13251801724aafa1ee8f3ab788950063_extreme.jpg

Photo: Ptit@l / Flickr


ATRAKCIJE


Medina je najstariji deo Keruana, deo grada najprimamljiviji za turiste. U medini je najveća koncentracija sukova koji su smešteni u lavirintu natkrivenih uličica, a najviše se prodaju tepisi, proizvodi od kože i grnčarija. Kvalitet tepiha se meri brojem čvorova po kvadratnom metru – minimum je 10,000 čvorova, a tepih sa 100,000 čvorova se smatra vrlo kvalitetnim. Najskuplji i najkvalitetniji i tepisi ponekad imaju i do 500,000 miliona čvorova. I pored dobre ponude, tuniski tepisi ne mogu da se mere sa persijkim, i potrudite se da se dobro iscenjkate. U medini se nalaze i najpoznatije građevine Keruana, kao što su Velika džamija i Berberska džamija, kao i dva muzeja – Rakada i Sidi Amor Abada.

Velika džamija sagrađena je prvi put 670. godine, ali je u više navrata uništavana i ponovo podizana, a najstariji delovi današnje građevine datiraju iz 9. veka. S druge strane, stubovi su znatno stariji, jer potiču iz vremena Vizantije pa čak i starog Rima, a preneti su iz primorskih gradova Kartagine i Hadrumentuma (današnji Sus).

Kada se prvi put nađete u dvorištu džamije verovatno nećete primetiti da sve stoji ukrivo – nijedan od uglova nema 90 stepeni, a i minaret, najstariji na svetu, prilično odstupa od svoje ose.

Minaret je sagrađen 730. godine, samo 100 godina nakon Muhamedove smrti. U početku razvoja Islama, džamije nisu imale minarete, već su hodže sa krova džamije pozivale vernike. Pretpostavka je da su hrišćanske crkve sa svojim tornjevima uticale da muslimani počnu da pored džamija doziđuju minarete. Iz tog razloga je keruanski minaret, kao najstariji, mnogo deblji nego što je to danas uobičajeno, jer podseća na tornjeve hrišćanskih crkvi.

Džamija sa troja vrata sagrađena je u 9. veku, a autentična je zbog činjenice da ima tri ulaza, što nije karakteristično za male džamije. Nažalost, u ovu džamiju je ulaz dozvoljen samo muslimanima, a turistima se ne dopušta čak ni da zavire kroz otškrinuta vrata.


15491521774aafa1eed8bf7941276909_extreme.jpg

Photo: Simon Blackley / Flickr


Gradske zidine
su prvi put podizane u 8. veku, ali su toliko puta uništavane i ponovo građene da danas najstariji delovi potiču 18. veka, a neki delovi su rekonstruisani tek nakon Drugog svetskog rata. Najstarija preživela kapija takođe potiče tek iz 18. veka. Na unutrašnju stranu zidina naslanja se samo mali broj zgrada, uz zid se u glavnom nižu kiosci koji su bukvalno ugrađeni u strukturu zidova, a danas su skoro svi pretvoreni u prodavnice. Najzanimljivji deo zidina je oko kapije Bab Šuada kroz koju se ulazi u najzanimljiviji deo medine.

Bazeni Aghlabid su rezervoari pitke vode koja se akvaduktom dopremala sa brda udaljenog 35 km od Keruana. Bazeni su sagrađeni u 9. veku, a najveći ima prečnik od skoro 130 metara, dok je dubina 5 metara. Nekadašnja keruanska elita je ove bazene koristila i za rashlađivanje tokom toplih pustinjskih večeri.

SMEŠTAJ

S obzirom da je turistički privlačan, Keruan ima dobru ponudu smeštaja, od jeftinih motela do hotela srednjeg kvaliteta.

Tri zvezdice

Splendid, Rue 9 Avril, Tel: (77) 230 041. Ovaj hotel je dugo bio u lošem stanju, ali je nedavno renoviran. Sobe su prijatne, a cene prihvatljive.

Amina, Route de Tunis GP 2, Tel: (77) 226 555

Continental, Tel: (77) 231 135

Dve zvezdice

Tunisia, Av. de la Republique, Tel: (77) 231 855
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Gabès, pustinjska oaza na moru

24. septembar 2009.

Gabès, pustinjska oaza na moru


Smešten na južnoj obali Tunisa, u dnu velikog zaliva, Gabès turiste najviše privlači sukovima i činjenicom da je jedini grad na svetu koji na obali mora ima pustinjsku oazu.

Izvor: B92


6289733994ac503b397b0c486044856_extreme.jpg

Photo: phileole / Flickr


Iako je pre svega industrijski grad sa velikom lukom i poslednjom železničkom stanicom pre granice sa Libijom, Gabès (čita se Gabe) ima atraktivne plaže, pogotovo južno od centra grada.

Severno od Gabèsa je plodna regija Sahel, a južno je Littoral, deo gde lokalna vlast namerava da podigne turistički kompleks. Dalje, sve do granice sa Libijom, nastavlja se polupustinjska dolina Djeffara.

Današnji Gabès je nastao spajanjem dva veća sela – Djara, severni deo, i Menzel, južni. Grad živi pre svega od proizvodnji urmi, i u širem rejonu ima čak pola miliona palmi, ali i plantaže smokvi i nara, kao i maslinjake.

Kako se nalazi na jugu Tunisa, u Gabèsu je i zimi toplo, tako da poslednjih godina počinje sve više da se razvija zimski turizam. Pored toga, u julu i avgustu se održavaju muzički i folk festivali, a lokalni svetac Sidi Boulbaba se slavi poslednjeg dana meseca posta, Ramadana.

Sredinom 2008, Gabès je stavljen pod zaštitu UNESCO.

ATRAKCIJE

Oaze su najveća atrakcija Gabèsa, budući da jedini grad sa oazama na obali mora. Jedna oaza se nalazi između centra grada i mora, a druga između mora i pustinje. Oaza je nastala oko izvora vode kojih ima 150, a ukupno daju 650 litara vode u sekundi. I pored toga, ovdašnji poljoprivredni proizvodi nisu najboljeg kvaliteta i ne izvoze se – najviše se uzgajaju urme, ali u glavnom za lokalno tržište.

Sukovi su atraktivni, jer su zbog manjka turista namenjeni u glavnom lokalnom stanovništvu pa su samim time i proizvodi koji se tu prodaju autentičniji. Ponuda začina je odlična, a kvalitetna lokalna roba su pletene korpe, kao i kana koja se koristi za farbanje kose i privremene tetovaže. U prošlosti Gabès je bio poznat i po proizvodnji svile.

Luka Gabès je jedna od najvećih u Tunisu i najbolje ju je posetiti tokom dana kada brodovi pristižu jedan za drugim i istovaruju robu. Kako dan odmiče, tempo trgovačkih brodova usporava, a umesto njih na more izlaze ribari da razapnu mreže.

Zaouia Sidi Boulbaba je grobnica osnivača Gabèsa, a nalazi se 2 km od centra u kvaru Boulbaba. Prvobitna grobnica je podignuta u 7. veku, ali je uništena tokom Drugog svetskog rata, a današnja je samo verna kopija. Muzej u kojem su izloženi lokalni zanatski proizvodi smešten je u nekadašnjoj medresi, odmah pored grobnice.

RESTORANI I NOĆNI ŽIVOT

I pored toga što ima značajno manje restorana nego izvikani turistički centri, Gabès ima sasvim solidnu ponudu lokalne kuhinje da se pokrijete za nekoliko dana.

Jeftini restorani skoncentrisani su u ulici Avenue de la Republique, i to su u glavnom fast food kiosci.

Ako želite večeru na višoj nozi, probajte restoran El Mazaar, kao i restoran Oasis u istoimenom hotelu.

Noćni život u Gabèsu je ravan nuli, što s druge strane znači apsolutni mir s prvim mrakom. Jedina mesta za provod u kasnim satima su bolji hoteli.

SMEŠTAJ

U gradu postoji dobar izbor jeftinih hotela, i budite sigurni da ćete u najvećem broju slučajeva platiti adekvatnu cenu.

Hotel Ben Nejima je jedan od najjeftinijih gradu – spavanje košta oko 10 TD po osobi. Ben Nejima se nalazi na samoj raskrsnici Ave Farhat Hached i Rue Haj Djilani Lahbib, gde su inače skoncentrisani jeftini hoteli.

Bolji hoteli se nalaze istočno od centa, oko 15-20 minuta od autobuske stanice.

Hotel Atlantic je stari francuski hotel smešten u zgradi sagrađenoj u kolonijalnom stilu, i ubedljivo je najpopularniji među turistima. Dvokrevetne sobe su oko 20 TD, sve imaju privatno kupatilo, a doručak je uračunat u cenu i služi se u kafeu koji se naslanja na hotel, ili u dvorištu samog hotela.

Hotel Chems je jedan od najboljih u gradu – ima 3 zvezdice, a nalazi se kod same plaže, na kraju avenije Habib Thameur. Dvokrevetne sobe su od 70 TD.

Hotel Oasis takođe ima 3 zvezdica, nalazi se odmah pored Hotela Chems, samo što je nešto mirniji i diskretniji.

KAKO STIĆI

Voz – od prestonice Tunisa do Gabèsa treba oko 7 sati.

ISTORIJA GabèsA

Zbog obilja izvora vode i dobrog položaja između pustinje i mora, Feničani su ovde napravili svoju trgovačku bazu. Na mestu današnjeg Gabèsa je tako nastalo važno čvorište karavanskih ruta iz Sahare sa obalskim drumom koji je prolazio kroz Gabès, i naselje je počelo brzo da se razvija.

Međutim, dolaskom osvajača situacija se promenila, i ono što je bila prednost ovog grada u novom periodu pokazalo se kao mana, jer je svakom narednom invazijom bio pustošen.

Mir je došao tek u 7. veku kada su Tunisom zavladali Arapi, a najpoznatiji vladar Gabèsa ostao je Sidi Boulbaba, Muhamedov berberin.

Tokom Srednjeg veka Gabès je prošao kroz drugi period prosperiteta kao trgovački centar za karavane koji su dolazili iz pustinjske unutrašnjosti, ali je dolaskom Francuza pao u senku severnih gradova kao što su Sfax i Sousse (Sus).

U Drugom svetskom ratu Gabès je u više navrata žestoko bombardovan, s ozbirom da se nalazio na liniji fronta Maret koja je razgraničavala nemačke trupe od savezničkih.

Nakon rata ostao je u zapećku popularnijih gradova kao što su Sus ili Hamamet, i tek poslednjih godina turizam počinje planski da se razvija.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Kompletan vodič kroz Tunis

1. oktobar 2009.

Kompletan vodič kroz Tunis

Tunis je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Evropi, ali i u Srbiji - godišnje ga poseti preko 7 miliona turista, a od toga 25,000 ljudi iz Srbije.

Izvor: B92


196362380449bedbc0e06a3725315893_extreme.jpg

Photo: phileole / Flickr


Za razliku od susednog Alžira, Tunis je u potpunosti usmeren ka turizmu, a i lokalne zakone i običaje donekle je uspeo da prilagodi potrebama zapadnih turista.

Danas u Tunisu ima 800 hotela, 7 međunarodnih aerodroma, i 8 luka, koji ga povezuju sa svetom. Glavni grad, Tunis, je na 2 sata leta od Beograda, Pariza, i Londona, i na 45 minuta leta od Rima. Dnevni letovi povezuju Tunis sa gotovo svim destinacijama Evrope, Afrike, i Bliskog istoka.

Mediteranska obala

Tunis raspolaže sa 1,300 km obale, a mnoga letovališta su svetski poznata: Sus, Đerba, Sidi Bu Said, Tabarka, Hamamet, prestonica Tunis.


56074454649bedbc1181bc560881488_extreme.jpg

Photo: ahisgett / Flickr


Sus (Sousse)


Glavna luka Tunisa, Sus, jedan je od najstarijih gradova u Tunisu, sa autentičnom medinom koja je pod zaštitom UNESCO.

Sus je izuzetno popularna destinacija među turistima iz Rusije, Srbije, Britanije, i Nemačke. Plaže su prijatne, a more tirkizno plavo, i čisto.

Duga peščana plaža koja se od Susa pruža ka marini Port El Kantaoui i dalje na sever sve do Hamameta i Nabela, je i glavna turistička zona ovog, nekada piratskog uporišta na 'Berberskoj obali' Afrike.

Pročitajte kompletan tekst: Zlatna kuća Susa

Hamamet

Prva i glavna turistička destinacija u Tunisu, Hamamet (Hammamet) praktično je nastao 1920ih kada je rumunski milioner George Sebastian sagradio kuću u tada malom ribarskom selu. Američki arhitekta Frank Lloyd Wright tu vilu je opisao kao najlepšu kuću na svetu, i ona je za kratko vreme postala utočište za pisce i umetnike.

Centar grada čini živopisna medina, a severno i južno od centra su hoteli srednje kategorije, za turiste koji dolaze u okviru jeftinih paket aranžmana. Luksuzniji hoteli danas su smešteni desetak kilometara južnije, u okviru kompleksa Yasmine Hammamet.

182645548549bedbc132405896731014_extreme.jpg

Photo: alex and mac / Flickr


Djerba

Djerba je ostrvo na jugu Tunisa, sa prijatnom klimom tokom cele godine i fantastičnim peščanim plažama.

S obzirom da su svi hoteli smešteni u Turističkoj zoni (Zone Touristique) koja se nalazi na severu ostrva, gradići su uspeli da zadrže tradicionalni karakter.

Daleko od haotičnih gradova, prava Djerba je u unutrašnjosti ostrva gde maslinjaci pokrivaju golu zemlju i gde se može videti tradicionalna arhitektura.

Ostrvo Djerba je danas međunarodna destinacija prvog ranga, i celo je prilagođeno turizmu. Paleta aktivnosti koje se nude turistima je krajnje raznolika, od tenisa, skijanja na vodi, jahanja, do podvodnog ronjenja, i različitih fešti.

Na Djerbi se nalazi i jedna od najstarijih sinagoga na svetu, Griba, podignuta u 7. veku, gde se svake godine u maju mesecu okupi veliki broj Jevreja iz celog sveta.

Leto je na Djerbi vreme za zabavu.
http://www.b92.net/putovanja/destinacije/afrika.php?nav_category=879&nav_id=257937
Monastir

Nekada mala ribarska luka, prethodnih decenija pretvorena je u simbol turističke industrije.

Ogromni hotelski kompleksi nižu se duž plaža, turista ima bezbroj, kao i prodavnica suvenira i lokalnih rukotvorina.

Turistički kompleks je veoma dobro razvijen i prostire se skoro 10 km duž obale ka zapadu, do mesta Skanes. Hoteli su ogromni, mnogo ih je sa 4 ili 5 zvezdica, mada među turistima važi da su u glavnom lošiji od njihovih pandana u Egiptu ili Turskoj.

45771398749bedbc14cbd7195152016_extreme.jpg

Photo: ericktseng / Flickr


Sidi Bu Said (Sidi Bou Said)

Gradić na severnoj obali Tunisa, nalazi se na samo 20 km od glavnog grada. Zbog dominantne bele i plave boje Sidi Bu Said je danas turistička atrakcija.

Tipična arhitektura andaluzijskog stila ustanovljena je u XVIII veku, a karakteristične boje bela i plava propisane su kao obavezne dolaskom Francuza.

Ono što vizuelno ostaje duboko urezano su prelepa vrata i prozori kuća na ovom brdu.

Legenda kaže da ako prošetate kamenim uličicama Sidi Bu Saida i zakucate teškim alkama od kovanog gvožđa na najveća plava vrata, sreća će vas pratiti, a snovi će vam biti ostvareni.

110714112949bedbc16345b684665205_extreme.jpg

Photo: Josiehen


Tunis, prestonica


Tunis je izuzetno zanimljiv grad, prestonica istoimene države, grad pun kontrasta, smešten na obalama istoimenog jezera, povezanog kanalom s prostranim zalivom Sredozemnog mora, danas znanim pod imenom Tuniski zaliv.

To je grad podignut na temeljima feničanskog naselja Tunes. Tu se nalazi i najstarija džamija (početak VIII veka) kasnije prestonice - El Zituna, nazvana po maslinovom drvetu, poznata i kao prestižni univerzitet i centar okupljanja.

U VIII veku Tunis je bio drugi po veličini grad Afrike, provincije arapskog carstva po kojoj je ceo kontinent dobio ime. Iako se tvrdi da je zvanično osnovan 808. godine, ovaj grad je čitav vek ranije već dobijao na značaju.

El Džem

El Džem je grad u unutrašnjosti Tunisa, najpoznatiji po fascinantnom rimskom koloseumu, trećem najvećem na svetu.

Kao i ostala rimska naselja u Tunisu, Thysdrus, današnji El Džem (El Djem ili El Jem), sagrađen je na lokaciji gde je ranije nalazilo punsko (kartaginsko) naselje, i danas je čuven po tome što ima neke od najimpresivnijih rimskih građevina u Africi

Glavne atrakcije su Koloseum, Afrička kuća, i gradski muzej.

Nalazi se na 1h od Susa i Sfaksa.

106962761249bedbc19b3f5592600280_extreme.jpg

Photo: eugenijusr / Flickr


Port El Kantaoui


U Tunisu postoje i čitava naselja sagrađena samo za potrebe turizma.

Jedno od njih je i Port El Kantaoui, turistički kompleks podignut 1979, sa nekoliko terena za golf, i marinom u andaluzijskom stilu u koju može da stane 300 jahti.

Ceo gradić je sagrađen po uzoru na tradicionalne tuniske kvartove, sa lukovima i uskim uličicama.

Bizerte

Veliki grad, bez gužvi i hordi turista, najmanje komercijalizovan, i sa najviše evropskog uticaja.

Bizerte, grad od 100,000 stanovnika nalazi se na samom severu Tunisa. To je istovremeno i najstariji, i najmoderniji grad u zemlji, u kojem se lokalni uticaj manje oseća, a evropski mnogo više nego u drugim gradovima u Tunisu.

Sa obe strane grada se pruža nekoliko vrlo dobrih plaža, a u samom Bizerte ima odličnih primera stare islamske arhitekture.

Prednost Bizerte je i hladnija klima, jer je temperatura tokom leta znatno niža nego u ostalim delovima Tunisa. http://www.b92.net/putovanja/destinacije/afrika.php?nav_category=879&nav_id=358654

Tabarka

Poslednji grad na severnoj obali Tunisa, Tabarka je malo mesto koje tek razvija masovni turizam.

Gradom dominira Ostrvo Tabarka koji su Francuzi povezali prevalkom sa kopnom, a na njemu je impresivna đenovljanska tvrđava koja se vidi iz svih delova grada.

Sam grad je idealno pozicioniran – u malom zalivu sa gustom šumom u zaleđu. Na severnom kraju zaliva se nalazi tvrđava, a istočno od grada vijugaju peščane plaže.

Tabarka danas ima oko 10.000 stanovnika i još uvek je najpoznatija je po crvenim koralima nadomak obale, ali i po pluti koju eksploatiše iz obližnje šume i obilato izvozi.

Sfax

Opušteni Sfax ima jednu od najočuvanijih medina u Tunisu, u kojoj je sniman film Engleski pacijent.

Sfax se nalazi na istočnoj obali Tunisa, na pola puta između prestonice Tunisa i granice sa Libijom. To je drugi po veličini grad u Tunisu, i sa skoro 500,000 stanovnika dolazi odmah posle prestonice.

Sfax nije klasična turistička destinacija, tako da ima manje gužvi, a hoteli i šoping su jeftiniji od izvikanih mesta u Tunisu. Osim toga, kupovina u Sfaxu znači proizvode koji su kvalitetniji, jer su namenjeni lokalcima, Tunižanima.

Gabès

Smešten na južnoj obali Tunisa, u dnu velikog zaliva, Gabès turiste najviše privlači sukovima i činjenicom da je jedini grad na svetu koji na obali mora ima pustinjsku oazu.

Iako je pre svega industrijski grad sa velikom lukom i poslednjom železničkom stanicom pre granice sa Libijom, Gabès (čita se Gabe) ima atraktivne plaže, pogotovo južno od centra grada.

94508541449bedbc1b32eb990913772_extreme.jpg

Photo: The Cisco Kid / Flickr


Sahara


Veliki tuniski jug obiluje izvanrednim pustinjskim pejzažima i mnogobrojnim oazama.

U berberskom gradiću Matmati se nalaze podzemne strukture koje se koriste za stanovanje, a neke su pretvorene u hotele.

Jezero Chott el Djerid je ogromno slano jezeo koje gotovo da dostiže veličinu Srbije. Tamo kiša gotovo nikad ne pada, temperature dostižu 50 stepeni, a fatamorgana je uobičajena pojava.

Tozer

Centar pustinjskog turizma u Tunisu, Tozer je polazna tačka za obilazak Sahare i najvećeg slanog jezera u Africi, Chott el Djerid.

Iako se ne nalazi na moru, već duboko u unutrašnjosti, Tozer (fr. Tozeur) je jedno od najpopularnijih destinacija u Tunisu.

Grad je smešten u oazi, plodnom delu pustinje, i zbog toga ima bujnu vegetaciju. Najviše ima palmi (oko 200.000 stabala), a glavni izvozni proizvod su urme.

Keruan

Kao najranija islamska naseobina u Tunisu, Keruan ima najstariju džamiju u severnoj Africi i najstariji minaret na svetu. Nalazi se u unutrašnjosti, u središnjem delu Tunisa, 60 km od primorskog letovališta Sus.

Keruan je vekovima bio značajan centar za izučavanje Islama, a i dan danas privlači Muslimane iz čitavog sveta zbog čega ga mnogi nazivaju Mekom severne Afrike. Danas, Keruan ima skoro 150,000 stanovnika, i proglašen je za prestonicu islamske kulture 2009.

Arheološka nalazišta

Tunis je poznat po arheološkim nalazištima: Kartagina, rimski hram u Dugi, punsko groblje Utika, rimski hram Sbeitla, podzemne rimske vile u regiji Bula, amfiteatar u El Džemu, arheološki muzej u Susu.

Obavezno treba obići Muzej Bardo u blizini glavnog grada Tunisa, gde je istorija ove zemlje prikazana kroz više hiljada umetničkih dela, i gde se nalazi najveća kolekcija rimskih mozaika na svetu.

Ne treba propustiti ni muzej u Mahdiji, veliku džamiju u Keruanu, veliku džamiju Ezituna, kao i medinu u Tunisu.

Kultura Tunisa

Kao spoj različitih civilizacija Tunis se uvek isticao po intenzitetu kulturnih aktivnosti, a mnogobrojna nalazišta i muzeji svedoče o bogatoj prošlosti ove zemlje.

Najpoznatije institucije kulture su: Nacionalni centar za igre Borj El Baccouche (Borđ el Bakuš), Palata Barona Erlangera, Centar za arapsku i mediteransku muziku, Muzej Huseinit, Palata Ksar el Said, Mediteranski dom u Hamametu.

Mnogobrojni su i međunarodni festivali.

Među najatraktivnijim su spektakularni Festival Sahare u gradu Duz, koji se smatra kapijom pustinje, kao i Dani kinematografije u Kartagini, festival mitološkog filma u Djerbi, i Dani pozorišta u Kartagini.

Najpoznatiji muzički festivali su Festival simfonijske muzike u El Džemu, i Festival andaluzijske muzike u Testuru.

Tuniska izvorna muzika je specifična po raznolikosti formi i ritmova. Među osnovnim formama klasične tuniske muzike su nuba, najstarija i najautentičnija muzička forma andaluzijskog porekla, kao i šunghul i bašraf, koje su turskog porekla.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Sahara - zemlja "ljudi oblaka"

Sahara - zemlja "ljudi oblaka"

Press 12.05.2010 08:54



Najveća pustinja na planeti zauzima gotovo polovinu teritorije Tunisa. Ko tamo ode, a ne obiđe zlatni peščani tepih, ne doživi jahanje kamila, vožnju džipovima, zalazak sunca, kao da nije ni bio u ovoj zemlji.

Grle ga Sredozemno more s jedne i pustinja Sahara s druge strane. Tunis. Zemlja koju sunce neprestano miluje. Iako najmanja, Tunis je najrazvijena zemlja severne Afrike. I prelepa. Dok se proteže na 1.300 kilometara obale koju krase peščane plaže i drevni gradovi, miriše na začine.
Mešavina modernog i tradicionalnog načina života čine ga najtolerantnijom arapskom državom. Tunis je u potpunosti posvećen turizmu. Dokaz za to su 800 hotela, sedam međunarodnih aerodroma i osam luka koji ga povezuju sa svetom i čitava naselja izgrađena samo za potrebe turizma. Sus, Sidi bu Said, Hamamet, Port de Kantaui i istoimena prestonica Tunis samo su neka od letovališta koja su svetski poznata i koja privlače sve više turista.

Saharski tepih

Najviše, međutim, uzbuđenja donosi pustinja Sahara, koja zauzima 40 odsto površine ove prelepe zemlje. Ko je otišao u Tunis, a nije prošao ovim zlatnim saharskim tepihom, kao da nije ni bio u ovoj arapskoj zemlji. Sahara je puna izazova, iznenađenja, neverovatno nežnih promena svetlosti, puteva i staza koje je za kratko vreme nemoguće upoznati.
Pustinja, a nije pusta. U njoj živi oko tri miliona ljudi. Naravno, ima predela u kojima ni bakterije ne žive. Dragan Zvekić, turistički vodič agencije „Big blu travel", zahvaljujući kojoj je reporter Pressa proveo prelepih sedam dana u Tunisu, kaže da u Sahari nisu baš svuda uslovi za život nemogući.
U Sahari ima života, ali je koncentracija vrlo slaba. Od tri miliona ljudi, koliko živi u njoj, praktično dve trećine čine nomadska plemena u pokretu, takozvani ljudi oblaka. Oni se stalno kreću sa stadima za oblacima, u nadi da je tamo negde pala kiša i da će pustinja nakratko ozeleneti. Jer, nema u pustinji dovoljno vlage da bi se započeo bilo kakav život. To predstavlja mnogo veći problem nego to što je na pojedinim mestima prilično visoka temperatura. Kiša u Sahari pada jednom u 15 godina, a i kada padne, iako se sruči sva voda koja je za tolike godine trebalo da padne, ona brzo izvetri - počinje priču Zvekić.
Upravo kiša, zajedno sa vetrom, predstavlja dve najveće pustinjske opasnosti.
Na jugu, u Duzu i Tozeru, kiša pada desetak puta godišnje, južnije, na granici sa Libijom, jednom u dve godine, a u centralnim delovima Sahare jednom u 15 godina. Na nekim mestima nije padala vekovima. Kiša je odnela najviše života u Sahari. Njeni stanovnici, Nomadi i Beduini, sa sigurnošću kažu da je ona neuporedivo opasnija od bilo kakve suše i nestašice vode, te da više ljudi pogine u bujicama u koritama reka, vedovima, nego što umre od žeđi. Druga opasnost je vetar, koji u pustinji uvek duva manjim ili većim intenzitetom zato što se topao vazduh sa površine diže u visinu. Pogotovo su vrlo jaki u aprilu i krajem leta, u septembru i početkom oktobra. Tada duvaju peščane oluje koje dostižu brzinu i iznad 120 kilometara na čas. Takva oluja, kada naiđe na peščane naslage, podiže pesak u velike oblake, koji zatrpavaju čitava naselja u Sahari - rekao je Zvekić, i dodao da su jedini putevi, ali i najopasniji u Sahari korita reka, vedovi, pored kojih su upravo sva naselja.

I pustinja peva

Među njima, jedinstveno je podzemno naselje Matmata. U njemu postoje podzemna dvorišta obasjana suncem. Osnovali su ga Berberi tokom 13. veka, kada su već Arapi osnovali Tunis i kada su bezbednosne i ekonomske prilike bile stabilne, pa su ta nomadska plemena iz Sahare mogla polako da krenu ka severu i nastane su u nekim predelima gde je život bio mnogo udobniji i bezbedniji.
U Sahari je danju vrućina, a noću hladno. Teško je sa sigurnošću reći kolika je najviša izmerena temperatura u Sahari. Postoje izvori Legije stranaca, gde se spominje da je to čitavih 75 stepeni u hladu na granici Libije sa Čadom što, prema rečima našeg vodiča, nije nemoguće. Ali te visoke temperature ne predstavljaju problem čak ni ljudima.
Vazduh je savršeno suv i čovek se na 50 stepeni u pustinji oseća prijatnije nego na 35 stepeni na obali mora. Međutim, u njoj se može dehidrirati, pa je potrebno piti velike količine vode. Pošto se organizam postepeno navikava, Beduinima i Nomadima je potrebno šest do sedam litara vode dnevno, a nama bi posle nekoliko meseci bilo potrebno osam do devet litara tokom leta - kaže Zvekić, i dodaje da je u ovom okeanu peska pred zoru svuda hladno.
A pred noć pustinja peva. Naime, kada uveče sunce počne da zalazi, kamen počne da se hladi. Temperatura tla zna da padne sa 90 na svega 16 stepeni. Tada dolazi do pucanja kamena, prilikom čega se on usitnjava. To zna da odjekne kao pucanj topa, a pošto i sitni kamenčići pucaju, kaže se da tada pustinja peva. Vetrovi koji duvaju pomeraju te kamenčiće, pa se oni prilikom trenja pretvaraju u prašinu sitnu kao brašno.
Turisti koji vole vožnju po ekstremnim uslovima, pored jahanja kamila, nikako ne treba da propuste vožnju džipovima kroz Saharu i koja traje dva do tri dana. Tom prilikom ne zaboravite da stanete na jedno od mesta u pustinji gde vam je zalazak sunca na dohvat ruke. Kažu da tada treba pomisliti želju.
Kao šlag na tortu, izlet u ovaj okean peska treba začiniti spavanjem u pustinji. U ponudi je smeštaj u jednom od prelepeih hotela lanca „El Muradi", u gradu Duzu. S obzirom na to da je pustinja na samo nekoliko stotina metara od hotela, ne propustite noćnu šetnju Saharom i ležanje na pesku pod tepihom satkanim od zvezda.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Mahdia - čarobno letovanje u Tunisu

Mahdia - čarobno letovanje u Tunisu
24 sata 22.05.2010 11:54



Čuven po prelepoj plaži i moru, a oni koji su ga posetili kažu da podseća na karipska ostrva, grad Mahdia je zbog svog izuzetnog položaja bio prestonica Tunisa 921. godine, a sada je ekonomski centar južnog Sahela. Ovaj grad je čest odabir i utočište poslovnom svetu koji svoj mir traže u njegovom, gotovo netaknutom okruženju.

Izvan starog grada, baš na najlepšem pojasu belih peščanih plaža, formirano je letovalište sa hotelima izrazito bogatog sadržaja. Luka će vam možda izgledati poznato – korišćena je kao lokalitet za snimanje scene nemačkog napada na Bengazi u Oskarom nagrađenom filmu „Engleski pacijent”. Od aerodroma u Tunisu letovalište je udaljeno oko 200 kilometara, a od aerodroma u Monastiru oko 50 kilometara.

Duga i burna istorija ovog malog kamenitog poluostrva ostavlila je brojna znamenja različitih prošlih epoha. Žitelji ove oblasti i danas praktikuju tradicionalni način života, iako su tkačka industrijalizacija i ribolov veoma uticali na životne prilike oblasti. Džamija sagrađena u X veku, Medina iz XVI veka, Arheološki muzej, kao i zidine utvrđenja neki su od najposećenijih lokaliteta. Poznata je po uzgoju maslina i ulovu najkvalitetnije ribe.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Tunis i duh najtoplijeg kontinenta

26. maj 2010.

Tunis i duh najtoplijeg kontinenta


Hamamet, Port el Kantaui i Sus poznata su letovališta u Tunisu. Osim kupanja u moru i bazenima, očekujte izlet u Saharu, jahanje jednogrbe kamile i vožnju džipom.

623327094bfd465fb6b62486472463_extreme.jpg
Wikipedia/Paul SKG

Kad god da je posetite, u ovoj afričkoj zemlji lako možete da nađete ponudu po svom ukusu. Ukoliko u Tunis dođete u toku leta, uživaćete u klasičnom letnjem odmoru uz leškarenje na plažama, kupanje u moru i u hotelskim bazenima i večernjem provodu, dok boravak tokom aprila i oktobra podrazumeva pravi aktivni turizam uz izlete širom zemlje.

Nakon sletanja u Monastiru (redovnom JAT-ovom linijom) i smeštanja u nekom od brojnih hotela širom Tunisa, sledi upoznavanje sa kulturno-istorijskom i zabavno-rekreativnom ponudom. U glavnom gradu Tunisu, posle obilaska centralnih ulica i medine (trgovačkog kvarta koji poseduje svaki grad), obavezno svratite do boemske četvrti Sidi Bu Said, naselja koje godinama obožavaju mnogi umetnici, slikari, pisci i muzičari. Tu ćete, poneti romantičnim osećanjem, biti oduševljeni i belim kućama čija su vrata i prozori obojeni u plavo. Najpoznatiji lokal je Cafe des Nattes u kojem preporučujemo čaj od mente. Odmah pored je restoran Šaban odakle pogled puca na more i marinu. U Sidi Bu Saidu možete da kupite suvenire tipične za gradić - kaveze za ptice (u tunišanskim hotelima obično u njima prikupljaju poštu) i slatkiše od badema.

Živopisne radnje sa ćilimima


Hamamet je udaljen 70 kilometara od prestonice i čuven je po prelepim plažama, top-hotelima i mineralnim lečilištima. Port el Kantaui, moderno, planski izgrađeno mesto, obuhvaćeno je dvema dugim, sređenim plažama, i u potpunosti prilagođeno zahtevnim turistima. Cene su više nego u ostalim delovima Tunisa, ali je ponuda vrlo raznovrsna a hoteli i restorani vrhunski.

Treći grad po veličini Sus, izuzetno posećen u drevnim vremenima zbog plodnosti nazivan je i biserom Sahare, a i danas zaslužuje isti naziv, sa blagom klimom, prelepom mediteranskom obalom i srdačnim ljudima. Kroz aleje skrivene iza utvrđenja, kriju se stotine živopisnih radnji pretrpanih ćilimima, suvenirima od porcelana, kožnim torbama i maslinovim uljem.

Vodopadi i slano jezero


Na desetak kilometara od turističke zone Susa, nalazi se Medina Alzahra, teatar u stilu velike srednjovekovne tvrđave, specijalno napravljen za audio-vizuelni spektakl. Kroz svetlosne, dimne i zvučne efekte, uz lasere velike snage, projektovanjem filma u tri dimenzije na vodenom zidu koji stvaraju vodoskoci dočaravaju se značajni periodi tunišanske istorije. Pred publikom se smenjuje na desetine kostimiranih glumaca, mačevaoci, trbušne plesačice, a scenom galopiraju čitave jedinice konjice i beduini na kamilama. Ulaznica košta 40 tunišanskih dinara (oko 2.000 dinara).

Kada je reč o izletima koje ne treba propustiti, osim jahanja kamila (upamtite da će vam se Tunišani smejati ukoliko padnete sa kamile prilikom penjanja), izdvajamo posetu Matmati, berberskom selu, poznatom po kućama – trogloditima koje se nalaze ispod nivoa zemlje, a čije prostorije imaju sposobnost da zadrže temperaturu do 20 stepeni, zatim posetu velikom slanom jezeru usred pustinje Šot el Džerid, kao i dvodnevni ili trodnevni obilazak Sahare. Tokom vožnje džipovima bićete u prilici da vidite vodopade Šebika i Tamerza i mesta na kojima su snimani filmovi „Engleski pacijent“ i „Ratovi zvezda“.

Ljuto predjelo harisa


Kada je reč o hotelskom smeštaju, u ponudi turističke agencije „Big blue travel“ su brojni smeštajni objekti, od kojih izdvajamo „Nahrawess boujaafar“ i „Tour khalef hotel“ u Susu, „El Mouradi klub Kantaoui“ u Port El Kantauiju, „El Mouradi Tozeur“ u Tozeru… Mada je u hotelima hrana prilagođena ukusu turista iz celog sveta, lokalno stanovništvo se hrani potpuno drugačije. Kao najoriginalniji suvenir iz Tunisa može da posluži upravo harisa, ljuto predjelo od crvenih papričica i belog luka.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Ovoga leta... posetite Tunis

Ovoga leta... posetite Tunis

Sreda | 16.06.2010
Izvor: Lepota i zdravlje

OVDE ćete naći upravo ono što vam nedo staje – sklad, opuštenost i vremena na pretek Ali i adrenalinske izlete u organizaciji turističke agencije Big Blue

Uslovi za život u ovoj zemlji su zaista harmonični, klima je prijatna bez velikog raspona temperatura, u saobraćaju nema gužve, a Tunižani su dobroćudni i opušteni. Oni ne rade previše niti su pod stresom. "Pre podne polako, a popodne ne prebrzo" stav je koji diktira i ponašanje u poslovnom svetu Tunižana u kom je svim stranama jasno da sve može da se obavi - i sutra. Ovde se turista oseća bezbedno, stopa kriminala je izuzetno niska, a islam ni u kom slučaju nema razmere fundamentalizma, štaviše prisutna je snažna proevropska orijentacija.

Vodič turističke agencije Big Blue Dragan Zvekić, koji upravo iz pomenutih razloga već petnaest godina živi u ovoj zemlji, pomogao nam je da i sami otkrijemo čari Tunisa. Evo njegovih predloga kako da uživate u ovoj prelepoj zemlji.

tunis1.jpg


Boemska četvrt Sidi bu Said: Kafe sa najlepšim pogledom na pučinu Sredozemnog mora

tunis2.jpg


Nepregledne peščane plaže u Port el Kantaui: Turisti već u aprilu ne mogu da odole kupanju

tunis3.jpg


Luksuzni Jasmin Hamamet: Vile koje možete iznajmiti za jedno leto ili za generacije...

tunis4.jpg


Amfiteatar u El Džemu: Dragan Zvekić vodič agencije Big Blue odvešće vas na prava mesta

tunis5.jpg


Sveti grad Keruan: Posle Meke, Medine i Jerusalima, četvrti po značaju za muslimane

tunis6.jpg


El Muradi lanac hotela: Luksuz u pustinjskoj oazi, u Douzu
tunis7.jpg


Autentična berberska kuća: Starica pravi kus kus, tradicionalnu tunižansku hranu


tunis9.jpg


Cenjkajte se: Nadaleko čuveni keruanski tepisi

tunis12.jpg



Na peščanim dinama: Adrenalinska vožnja džipovima kroz Saharu



MUST SEE
U Tunis treba doći više puta da bi se videlo sve i da bi se zemlja upoznala, jer priobalni deo ima jednu, a saharski deo drugu priču. Dakle, evo šta morate videti:
1. Saharu, berberska naselja, okamenjene dine, gradove u oazama.
2. Sus i velike noćne klubove na otvorenom, kombinaciju modernih didžejeva i afričkog plesa.
3. Glavni grad Tunis, zbog njegovog ogromnog istorijskog i kulturnog nasleđa.
4. Cap blanc - najseverniju tačku Afrike, a odmah pored Bizertu, srpsko vojničko groblje iz Prvog svetskog rata.
5. Južni deo obale, Monastir sa Burgibinim mauzolejem i bivšu prestonicu Mahdivi s najlepšim plažama u Tunisu.

EXTREME
Pustinja pruža mnoge izazove i mogućnosti ekstremnih iskustava nabijenih adrenalinom. Evo predloga našeg vodiča, iskusnog poznavaoca pustinje.
1. Izleti džipovima i quadovima u Saharu
2. Planinarenje i hajking kroz planine i kanjone Atlasa
3. Paraglajding i letenje balonom nad Saharom

ZIMA U SAHARI
Stranci, uglavnom bogataši iz Evrope, dolaze da provedu zimu u Sahari, u svojim luksuznim vilama sa bazenima u kojima se greje voda. Prelepo je videti paru koja se zimi u prohladnim večerima izdiže iznad bazena i obavija vrtove ovih vila.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Rajski odmor u Tunisu

Rajski odmor u Tunisu

Jelena Ilić | 23. 06. 2010. - 10:48h | Blic Online

Duge peščane plaže duž obala Tunisa prava su adresa za sve koji žele da zaborave probleme svakodnevice. Ljubitelji mira i tišine uživaće u suncu, moru, dobrom vinu i mirisu jasmina. Avanturiste čeka Sahara, jahanje na kamilama i vožnja džipovima po peščanim dinama, dok su za porodične ljude idealni hoteli koji nude sve kako bi se roditelji i njihova deca osećali kao kod svoje kuće.

50724_tunishamamet_f.jpg


Tunis kao zemlja boja i kontrasta pravi je izbor za svakoga. Bez obzira na sklonosti, svako će ovde naći ono što voli - od, prema mnogima, najlepšeg Sredozemnog mora, do peščanih dina, začuđujućih oaza i ostataka drevnih civilizacija. Medine, koje su nekada štitile gradove od neprijateljske vojske, sada su glavne tržnice. Ovde u kupovinu idu ne samo turisti već i lokalno stanovništvo, pa je zbog uskih uličica često užasno velika gužva. Kao i u svim arapskim zemljama, i ovde je osnovno pravilo svake kupovine cenkanje.


Oni koji su vešti u tome mogu cenu spustiti i po dva do tri puta. Iako je Tunis muslimanska zemlja, religija ovde nije dominantna, tako da se na gradskim ulicama mogu videti moderno obučeni mladići i devojke. To posebno dolazi do izražaja u večernjim satima, kada počinje klupski život. Tako recimo u Susu, jednom od omiljenih destinacija srpskih turista, redovno gostuju poznati di-džejevi. Gužve na ulazu u diskoteke jesu redovna pojava. Turisti koji vole aktivniji odmor mogu da posete i grad Tunis, prestonicu ove afričke zemlje.

Saveti
- Valuta je dinar i vredi dva evra. Novac menjajte samo u hotelu
- Probajte nacionalne specijalitete: kus-kus, testo sa
prelivom, karkehen salatu...
- Nemojte da pijete vodu iz slavine
- Alkohol možete da kupite samo u hotelu

Za one koji nisu željni gradske vreve ili su na odmor došli sa decom najbolji izbor je neki od hotela u Hamametu i Jasmin Hamemetu. Ovi kompleksi su smešteni na obali mora, imaju po nekoliko bazena, uz obavezne sadržaje za decu. A koliko je priroda lepa, možda najbolje svedoči podatak da se ovde nalaze letnjikovci nekadašnjeg predsednika Francuske Fransoa Miterana, kao i brojnih američkih i engleskih diplomata.

Ipak, doživljaj Tunisa nije kompletan bez odlaska u peščanu Saharu i jednu od najvećih pustinjskih oaza Tuzer.




 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Uzbudljivi Tunis

Uzbudljivi Tunis

23. 06. 2010
Press


Tunis, muslimanska arapska zemlja na mediteranskoj obali, jedinstvena je kombinacija Mediterana, Orijenta i Afrike sa bogatim kulturnim nasleđem. Tragovi prisustva feničanske, grčke i rimske, odnosno vizantijske, arapsko-islamske i zapadnoevropske civilizacije, pomešani sa berberskim korenima, vidljivi su ne samo na brojnim drevnim spomenicima, već i u mentalitetu, načinu života, tradiciji i običajima Tunišana


1.jpg



Skoro 40 odsto zemlje pripada Sahari, najvećoj pustinji sveta, ukrašenoj raskošnim zelenilom oaza. Prirodne lepote obalskog dela, velelepni spomenici i specifičan kolorit, uz naglašenu gostoprimljivost i otvorenost naroda, učinili su ovu zemlju jednom od omiljenijih turističkih destinacija.
Hamamet je najstariji i najpoznatiji turistički centar Tunisa. Prijatna klima i prelepe plaže učinile su ga mondenskim i rado posećenim letovalištem. Čari Hamameta su i tradicionalna arhitektura, orijentalne pijace i kafei, vrhunski restorani, kao i brojna mesta za dobar noćni provod. Osim za kupanje i sunčanje, plaže Hamameta idealne su za sportove na vodi. Hoteli, uz ljubazno osoblje, nude pun komfor s obiljem dodatnih sadržaja. Timovi za animaciju organizuju program aktivnosti tokom celog dana, kako za odrasle tako i za decu.
Sa „Kon Tiki travelom" možete i do Mahdije, malene turističke zone sa možda najlepšim plažama u Tunisu. Udaljena je samo 60-ak kilometara južno od aerodroma u Monastiru, što nije beznačajno za one koji nestrpljivo čekaju početak uživanja na suncu. Nekadašnja kartaginska, a zatim i rimska luka, u 20. veku dugo pod francuskim protektoratom, danas je apsolutno zanimljiv turistički centar. Najveća turistička atrakcija su stara tvrđava i medina, kao i brojne zanatske radnje. Ipak, ukras Mahdije su duge peščane plaže duž kojih je lepo urađena obalska avenija. Na morskoj obali su u okruženju zelenila i brojni moderni hoteli svih kategorija sa ponudom i sadržajima koji će vaš odmor učiniti nezaboravnim.





 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.023
Odmor pod tuniskim suncem

03. 08. 2010. 08:00h | Vestionline

Odmor pod tuniskim suncem

Odmor, avantura i šoping u uzbudljivoj afričkoj zemlji čija će ponuda oduševiti i najzahtjevnije...

83009_cheap-holiday-in-tunisia_f.jpg
Poslednjih godina Tunis je postao veoma popularno mediteransko odredište. Hotelska odmarališta, kilometri peščanih plaža, zanimljiva kultura i tradicija koja odskače od naše svakodnevnice kao i bezbroj mogućnosti za aktivan odmor, nagnali su mnoge da odmor provedu upravo pod tuniskim suncem. Iako su službeni jezici arapski i francuski, jezičnu barijeru trgovci su brzo srušili naučivši engleski jezik.


83008_viewoftheseaintunisia769480_f.jpg



Jedna cena za sve usluge

Popularna turistička odredišta protežu se gotovo celom obalom, počevši od turističke zone Hamamet preko Susa, Monastira pa sve do otoka Djerbe na jugu Tunisa. Kilometri peščanih plaža samo su jedan od aduta sada već masovnog turizma u Tunisu.

Hoteli i hotelska odmarališta na jednom mestu nude gotovo sve usluge, pa je putovanje u "all inclusive" aranžmanu više nego povoljno. "All inclusive" usluga osim usluge punog pansiona (osnovnih obroka doručka, ručka i večere) sadrži i dodatne obroke (snack) tokom dana uz hotelski bazen kao i pića koja inače nisu uključena u osnovnu uslugu. Svaki hotel dodatno nadopunjuje usluge i sportskim aktivnostima i animacijama za svoje goste.



83011_eljemamphitheatertunisia_f.jpg



Ispunite vreme izletima

Za sve one kojima izležavanje na plaži nije primarni cilj odmora, traže više i žele upoznati Tunis, turističke agencije nude i unapred kreirane pakete koji uključuju i nekoliko izleta, dok se neodlučni i na destinaciji mogu opredeliti za posetu određenim lokalitetima, avanturističkim vožnjama ili pak za zabavu na folklornim večerama.

Poseta gradu Tunisu uključuje i posetu nalazištima drevne Kartage kao i idiličnom mestašcu umetnika Sidi Bou Said. Jednodnevni izleti uključuju i posete svetom muslimanskom gradu Kairouanu, jednom od najvećih rimskih amfiteatara u El Jemu gradu Monastiru u kojem se nalazi mauzolej tuniskog predsednika Habiba Bourguibe, ali i tvrđava Ribat poznata kao deo scenografije filma Monti Pajtona “Brianov život”.

Za željne adrenalina preporučuje se safari Saharom u trajanju 2 ili 3 dana koji otkriva onaj pravi Tunis, život Berbera, čaroliju pustinje i planinskih oaza i pruža mogućnost jahanja na devama i doživljaja off road vožnje džipom.

A s nezaboravnog odmora u Tunisu, koji je pred vama, nikako ne zaboravite i uspomenu. Tunižani su dobri domaćini, ali i još bolji trgovci pa će vas vešto uveriti u kupovinu suvenira. Savet: Budite vešti pregovarači!






 
Natrag
Top