Trovanje istine

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Proglašeno je:
Novi Zavjet utvrđuje:

Mojsijevski je zakon u suprotnosti s Evanđeljem​



Zakon je namijenjen jednomu narodu – Izraelu (Izlazak 20, 1–17; Malahija 4, 4), a Kristova radosna vijest namijenjena je svemu stvorenju (Matej 28, 18–20; Marko 16, 15–16).

Prvi je Savez bio posvećen krvlju životinja (Izlazak 24, 6–8), a novi Savez krvlju Isusa Krista (Prva Petrova 1, 18–19).

Prvom su ustanovom upravljali slabi ljudi – leviti (Levitski zakonik 16, 1–34; Hebrejima 7, 11–23), a drugom upravlja Isus Krist, koji je postao svećenikom ne po Zakonu tjelesne uredbe, nego snagom neuništiva života (Hebrejima 7, 16).
Obrezivanje na tijelu znak je prvoga (Postanak 17, 1–14; Levitski zakonik 12, 1–13), a obrezanje u srcu, po duhu znak je drugoga (Rimljanima 2, 25–29).

Mojsijevski zakon jamčio je poslušnim Hebrejima vremenite[16] blagoslove (Ponovljeni zakon 28, 1–6), a Kristova radosna vijest jamči duhovne blagoslove onima koji žive po njezinim zahtjevima (Prva Petrova 1, 4).

Mojsijevski zakon daje Hebrejima u baštinu kanaansku zemlju (Ponovljeni zakon 30, 5–10), a onima koji poštuju Gospodina Evanđelje jamči vječni zagrobni život (Prva Ivanova 5, 20).

Mojsijevski zakon kao nagradu obećava vremenita dobra (Izaija 1, 19), a obdržavatelji Novoga zakona za nagradu primaju nebeska dobra (Matej 19, 17).

Mojsijevski zakon zahtijeva poslušnost jednomu pravomu Bogu (Izlazak 20, 1–5), a Radosna vijest ističe Božje otčinstvo (Matej 6, 9).

Mojsijevski zakon zabranjuje uzaludno spominjanje Gospodinova imena (Izlazak 20, 7), a Evanđelje traži da usta moraju izgovarati što je u srcu: „da ne padnete pod sud“ (Jakovljeva 5, 12); naš govor mora biti tako istinit da se ne moramo zaklinjati (Matej 5, 37).

Mojsijevski zakon zahtijeva od Židova da se sjete svetkovati subotnji dan (Izlazak 20, 8–11), a od apostolskoga doba Božji se narod sjeća Spasitelja na slavlju koje je On naložio (Luka 22, 19–20; Prva Korinćanima 11, 23–29) prvoga dana u tjednu (Djela apostolska 20, 7), u koji je uskrsnuo (Matej 28, 1; Marko 16, 2; Luka 24, 1; Ivan 20, 1).

Mojsijevski zakon traži da djeca poštuju svoje roditelje (Izlazak 20, 12), a Evanđelje da slušaju svoje roditelje u Gospodinu (Efežanima 6, 1–4).

Mojsijevski zakon zabranjuje ubojstvo (Izlazak 20, 13), a Evanđelje i mržnju (Prva Ivanova 3, 15).

Mojsijevski zakon priječi čin preljuba (Izlazak 20, 14), a Evanđelje i požudni pogled i preljub u srcu (Matej 5, 28).

Mojsijevski zakon ne dopušta krađu (Izlazak 20, 15), a Evanđelje potiče višestruku naknadu (Luka 19, 8) i traži darežljivost (Efežanima 4, 28).

Mojsijevski zakon zabranjuje lažno svjedočenje (Izlazak 20, 16), a Evanđelje zahtijeva od nas da govorimo istinu u ljubavi (Efežanima 4, 15).

Mojsijevski zakon zabranjuje pohlepnost (Izlazak 20, 17), a Evanđelje zahtijeva od nas da činimo dobro svima, ponajpače domaćima u vjeri (Galaćanima 6, 10) i da bližnjemu ne činimo zlo (Rimljanima 13, 10).

Mojsijevski zakon zabranjuje blagovanje određenih kopnenih i morskih životinja kao nečistih (Levitski zakonik 11, 4–47; Ponovljeni zakon 14, 7–21), a Novi zakon to dopušta (Djela apostolska 11, 5–10) i proglašava nečistim samo ono što izlazi iz čovjeka (Matej 15, 11.18.20).

Mojsijevski zakon predviđa razrješivost ženidbe (Ponovljeni zakon 24, 1–4), a Evanđelje to ne dopušta (Marko 10, 1–12). Zabrana otpuštanja supružnika jedno je od mjesta gdje Isus najočiglednije prekida s Mojsijevskim zakonom.

Zaključak:

Mojsijevski zakon usmjerava prema osjetilnom i zemaljskom dobru, a Evanđelje prema umnom i nebeskom. Stari Zakon obećava vremenite stvari, a Novi vječni život.[17]

Stari zakon obuzdava ruku, a Novi zakon dušu.

Mojsijevski zakon privodi ljude opsluživanju zapovijedi strahom od kazne (lex timoris), a Evanđelje ljubavlju (lex amoris, Matej 22, 37.39; Marko 12, 3031; Luka 10, 27). Čovjek se, naime, od zla odvraća i na dobro navodi ili strahom ili ljubavlju. Na njega najviše djeluje strah od pakla i posljednjega suda da bi počeo izbjegavati grijeh. Zato Sirah 1, 14 uči: „Strah Gospodnji početak je mudrosti“. Zakon straha zarobljava one koji ga opslužuju, a zakon ljubavi čini ih slobodnima.

Iako između Mojsijevskoga i Kristova zakona postoje suprotnosti, oba su dio Božje Objave i treba ih tumačiti u njihovoj cjelokupnosti, načelom usavršavanja i stalnosti.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Znači, vi ste uzeli iz cijele Biblije ova dva citata da biste po njima dokazali vjerodostojnost svoje doktrine i poslanja/izabranja


Svaki citat je za sebe. I svaki citat treba da se razume. Da li ih 1 ili 100 nije važno. Ako citat nešto očito govori treba to tako razumeti. Znači, nije važna količina citata već značenje.

U Galatima 3 čak šta više, Pavel ne govori o zapovestima, već o zakonu "žrtve i prinosa" koji je slika Hrista. Ne raspravlja se na kraju krajeva o zapovestima niti su one slika Hrista.

Evo recimo Pavle opvde kaže sledeće: "Šta će dakle zakon? Radi greha dodate se dokle dođe seme koje mu se obaća..", Galatima 3,19

Jedini zakon "radi greha" jeste onaj vezan za žrtvu i prinos koji je ukazivao na Hrista te radi oprosta greha ili "radi greha".

Cela 3 glava govori o tom zakoniku. Ne o zapovestima tj. Deklalogu.

Isus je na sebe preuzeo tu kletvu tj.svaki greh radi kojeg je zakon i dat i na šta sam zakon ukazuje i time poneo kletvu na sebe(Galatima 3,13) kao da je On kriv i grešan.

Jko je važno razumeti o čemu se tačno govori, da bi se mogli izvući pravi zaključci i konskvence.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Znači, vi ste uzeli iz cijele Biblije ova dva citata da biste po njima dokazali vjerodostojnost svoje doktrine i poslanja/izabranja. I onda zanemarili sve ostalo. I k tome upali u kontradiktornost jer kažete da Biblija tumači samu sebe. Dva citata! Hmm, to me podsjeća na ono -spala knjiga na dva slova.

Čak i ova dva citata nisu na strani subotara nego ih detektiraju i legitimiraju kao najstrašniji otpad od Krista i Kristove Crkve.

Drže zapovijedi Božje.!?!?!? Kako se može govoriti o "držanju Božjih zapovijedi" Adventista sedmog dana koji su biznis izgradili i "krvarinu zarađuju" gradeći "bolnice" u kojima ubijaju nerođenu djecu.

Evo što o subotarskoj sekti kaže sam jedan adventist:

1623423515452.png
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Slape, ima još puno toga...jer i ovaj citat iz poslanice Galaćanima nije dobro protumačen.
Pada mi na pamet da je Jovan u svom zagovaranju zakona nekoliko puta spominjao -Ne ubij!
Ali, kad smo govoril i o abortusu...nije se sjetio te zapovijedi. :rolleyes:
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Iako između Mojsijevskoga i Kristova zakona postoje suprotnosti, oba su dio Božje Objave i treba ih tumačiti u njihovoj cjelokupnosti, načelom usavršavanja i stalnosti.

Da bi se ova naočigled kontradiktorna konstatacija (oba zakona su deo Božije objave) rastumačila i pravilno shvatila, potrebno je samo odustati od materijalističkog, protestantskog tumačenja Svetog Pisma.

Uzmemo li da je subotarska opsesesija u stvari trening, obuka, najava, ili tačnije senka onoga što je s Kristom došlo onda nema suprotstavljanja Sinajskog i Kristovog zakona.

Prvi je ispunio svoju svrhu, te je Kristovim dolaskom isti i prestao važiti.

O tome upravo i govore Pisma.

No, preduslov da se stvari stave na svoje mesto je da se Krist prihvati kao Bog i ispunjenje Obećanja Starog Zavjeta.

I upravo tu leži sva lažnost, sva blasfemija subotarskog kulta (na stranu to što su oni otpadnici od Crkve) i njihove tvrdnje da su "kršćani".

Nisu, jer Krista Bogom ne priznaju.

Bog je naime apsolut, i kao takav se ili prihvata ili odbacuje.

Shodno tome, ne može se tvrditi da se Krist drži Bogom, a da se istovremeno insistira na održavanju nečega što je Kristovim dolaskom prestalo važiti.

Uostalom, Krist je rekao da nitko ne zna ni dana ni časa.

Dakle, samim svojim početkom, ovaj Mileritski nakot ne veruje Kristu.


Sve ostalo su samo maske i ljudska zavaravanja.

Oni ne veruju Kristu! Krist je za njih sve samo ne Bog i ispunjenje Starog Zavjeta.

Čekaju nekog drugog i tog drugog najvešćuju.




Drže zapovijedi Božje.!?!?!? Kako se može govoriti o "držanju Božjih zapovijedi" Adventista sedmog dana koji su biznis izgradili i "krvarinu zarađuju" gradeći "bolnice" u kojima ubijaju nerođenu djecu.


Koje zapovjedi? Koje? Opsednuti su subotom. Sve ostale ne poštuju. Niti jednu jedinu.

Uostalom, gde je u tom "zakonu" (namerno malim slovom, i namerno pod navodnicima) zabrana jedenja mesa? Gde je ludiranje s oblačenjem? GDE?

Nema ih.

Da ne govorim o desetku koji je iskorišćen za održavanje kulta, iako se isti u Levitskom zakoniku direktno i doslovno vezuje za obdržavanje svećenika, koje ovaj Mileritski kult i nema.


Slape, ima još puno toga...jer i ovaj citat iz poslanice Galaćanima nije dobro protumačen.

Da bi se taj citat pravilno protumačio mora se prvo verovati Kristu. A oni to ne čine.

Kristu ne vjeruju, kako ne shvatamo.

Šta mi možemo imati s onima koji Krista pominju, ali Mu ne veruju.

Otuda i besomučno "istraživanje" Pisama, otuda i izlizavanje Daniela.

Čekaju DRUGOGA.

Koga čekaju?

Krista koji je već došao, koji je Križem svet otkupio, NE ČEKAJU.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Ali, kad smo govoril i o abortusu...nije se sjetio te zapovijedi.


Zakon to ne proglašava ubijstvom, 2.Mojsijeva 21,22.23

Pada mi na pamet da je Jovan u svom zagovaranju zakona nekoliko puta spominjao -Ne ubij!

Ne ubij se odnosi na čoveka, bar prema Bibliji, na čoveka rođenog. Ali to smo već pisali. Naravno, da su to neke druge stvari. Sa abrtusom treba biti oprezan a samo ako mora. Nije zabranjen decidno u Bibliji ali se ni potiče. Ne bi trebalo da se događa ako ne postoji izvanredan razlog. To je stav Biblije.

citat iz poslanice Galaćanima nije dobro protumačen.


Galatima 3 govori o žrtvenom zakoniku. Tako da tu ne govori o zakonu zapovesti. Sam žrtveni zakonik ukazuje na greh(postojanje greha zbog kojeg je dat)..i zato je Hristos kao ta žrtva umesto nas "pod kletvom" umesto nas.

No, stav da su zapoveti ukinute iterkao daje pravo na rat, nacionalizam, mržnju prema drugim narodima..sve ove anomalije jesu proizvod neverovanja da su zapovesti Božije stavljene van snage.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
Proglašeno je:

Imaš li volje da svaki od ovih stihova pročitamo i obrazložimo, te da vidmo šta svaki od njih govori? Jer samo navođenje stihva bez udubljivanje u svaki ne znači ništa, čak šta više biva manipulativnog karaktera upravo zato što se nekada navode kvantitaivno te samo zbog toga deluje da je neka ideologija tačna. Ali rekoh ti već, nije kavantitativan pristup pravi pristup već kvalitativan.

Zato ako imaš volju da svaki od ovih stihova proverimo i vidimo o čemu govore, evo ja ću rado prihvatiti takav vid detaljnog i kavlitativnog razmatranja.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
da je Krist dovršetak Zakona (Rimljanima 10, 4),

U stihu 5 se ponavlja ona formulacija kao i u Galatima 3,12: "koji čovek to čini živeće u tom". U Galatima 3 govori se o zakonu žrtve i prinosa u ovom kontekstu citiranja: "ko čini to živeće u tom", pa možemo reći da i Rimljanima 10 Pavle govori upravo o tom zakonu.

Zašto je Hristos "dovršetak" tog zakona? Zato što je Isus ispunio taj obredni zakonik svojim životom i žrtvom. On je time zaista "svršetak zakona", tj. Onaj na koga je taj zakon ukazivao. Ne, Dekalog jer dekalog ne ukazuje na Hrista u ovom smislu.

Evo recimo taj stih...prvi koji si navela.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Eto kakve posledice donosi donosi dogma o ukidanju zapovrsti od strane Hrista.

Jasenovac, srednji vek, i kanibalizam jedenja msle dece u satanistickom ritualu 9 kruga
.

Poslusajte sta rade pape i svestenici satanisti koji siluju, i potom ubijaju decu i jedu njihove leseve i piju krv.

Svaki novi papa pre stupanja na duznost mora da ucestvuje u ovom ritualu.



 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.465
da je sȃm Zakon ukinut (Druga Korinćanima 3, 6–13), obeskrijepljen

Ako Isabel nema ništa protiv, ja ću i ovaj odeljak pojasniti.

Nigde se u ovim tekstovima ne navodi da je zakon ukinut. Govori se poredbeno o slavama starog i novog saveza (stihovi 8-11) gde je novazavetna slava veća od one u starom zavetu. Ali to tek treba detaljnije pojasniti. Ovako sada ukratko.



"Prolazno" se odnosi na "slavu lica Mojsijeva"(stih 7,11,13). Ne na zakon, već na otkrivenja zakona.

da je Isus dokinuo prvi Zakon da uspostavi drugi (Hebrejima 10, 5–9);

Odnosi se na žrtveni zakon, ne na zapovesti

da ga je Isus pribio na križ (Kološanima 2, 14–16);

Žrtveni zakon, koji je ukazivao na Hrista(telo Hristovo)..to je ono u Kološanima što se ističe.

da je to bila smrtonosna služba (Izlazak 32, 1–28; Druga Korinćanima 3, 7).


"Smrtnosna" služba jer nije bilo još prave žrtve tj. Hrista. Bez Hrista to je služba osude jer nas zakon osuđuje a životinjeske žrtve ne mogu pomoći, sa Hristom to prestaje biti služba smrti". No zakon(zapovest) nije ukinuta jer :

"Kvarimo li zakon verom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo" Rimlajnima 3,31.


obeskrijepljen, to jest stavljen izvan snage (Efežanima 2, 15);


"Ukinuto" je neprijateljstvo(echthran-grč) između nas i zakona(zakona zapovesti) , Hriistovim telom. Nije ukinut zakon.

Evo.
 
Natrag
Top