Traži se prevod...

Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Jako star rukopis, iz perioda oko 1200 godine, do sad nepreveden od strane najvboljih kriptografa, profesionalaca i amatera.
http://awesta.sibirjak.ru/files/Voynich.pdf
Postoji više teorija o njemu, počev da je u pitanju tekst pisan od strane zaboravljene civilizacije, da je toliko prepisivan te se izgubilo, izokrenulo, značenje samih slova, koja nisu poznata, te da je pisan naopako, te ide od zadnje ka prvoj stranici i treba ga čitati kao u ogledalu. Po nekima reč je o užbeniku koji je sastavio neki alhemičar, po drugima je u pitanju putopis.
Ima li neki Šampolion medju vama da ga malko rastumači ili da svoje viđenje?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ja nadjoh ovo,mozda ti bude bar malo od koristi ali nema prevoda:

ji2ybb.jpg


Voynichev rukopis knjiga je puna ilustracija i nepoznatog teksta. Kriptografi cijelog svijeta su ga pokušali identificirati, no bezuspješno. Knjiga je dobila ime po Wilfredu Voynichu , poljsko-američkom trgovcu koji ju je i pronašao 1912. godine. Za vrijeme 2. svjetskog rata neki najpoznatiji američki i britanski stručnjaci za dešifriranje intenzivno su radili na Voynichevom rukopisu, no rezultati su bili poražavajući. Stručnjaci nisu uspjeli dešifrirati jednu jedinu riječ. Rukopis se danas nalazi na sigurnome, u Knjižnici rijetkih knjiga i rukopisa na sveučilištu Yale, ali je njegova preslika dostupan svima. Od njegovog pronalaska mnogi su ga pokušali dešifrirati no s potpunim neuspjehom.
Analizom rukopisa potvrđena je jedino njegova starost, napisan je u razdoblju između 1450.-1520. godine knjiga se sastojala od 272 stranice, a danas ih ima 240. pisana je ptičjim perom, a osnovne boje su naknadno dodane na ilustracije. Tekst je pisan s lijeva na desno, a duži dijelovi su raspoređeni u paragrafe. Dodatnom analizom kvalitete pisanja potvrđeno je da je autro tekst pisao s lakoćom.
Ukupan broj znakova u knjizi je 170.000. Većina znakova napisana je u jedan ili dva poteza. Autor knjige je koristio abecedu koja je imala 20-30 distinktivnih znakova. Riječi u pismu razdvojene su malim razmakom cijela knjiga sadrži oko 35 000 riječi. U cijeloj knjizi nalazi se tek mali dio latinskog jezika, ali nije dokazano da je mali dio latinskog jezika dio originala.
Gotovo svaka stranica ima ilustracije. One donekle objašnjavaju tematske cjeline, ali i kompliciraju opće shvaćanje. Prema ilustracijama knjigu možemo podijeliti na 6 dijelova:

117crnr.jpg


HERBALNA – svaka stranica ima ilustraciju jedne ili dvije biljke s nekoliko paragrafa teksta. Ovo je klasičan primjer herbalnim knjigama iz srednjeg vijeka. Biljke su ilustrirane sa svim detaljima – korijen, listovi, stabljike. Ali ono što je zbunjujuće što ni jedna biljka nije prepoznatljiva.
ASTRONOMSKA – sadrži brojne dijagrame sa zvijezdama, suncima i mjesecima. Mnoge ilustracije u ovom dijelu otkrivaju da se radi o horoskopskih znakovima – dvije ribe, bik, lovac s strijelom.
BIOLOŠKA – velik broj ilustracija prikazuje žene u bazenima. Bazeni su nadalje povezani složenom mrežom kanala i cijevi – očito je da neke od ovih ilustracija pokazuju ljudske organe. Na pojedinim ilustracijama žene su prikazivane s krunom na glavi

vhta8g.jpg


KOZMOLOŠKA – velik broj kružnih tajnovitih dijagrama. Neke stranice sadrže dijagrame na „rasklapanje“, a nalikuju geografskim kartama. FARMACEUTSKA – označene ilustracije odvojenih biljnih dijelova (listovi, korijeni itd). objekti izgledaju kao apotekarske posude. Ilustracije su popraćene s malo teksa.
NEPOZNATA – zadnja sekcija sadrži samo tekst i nemoguće je saznati o kojoj je tematici posvećena.
O nagađanjima i teorijama postojanja rukopisa mnogi svu dali svoje ideje. Ipak ni jedan od njih nije potvrđena i još uvijek ne možemo odrediti niti spoznati što se stvarno krije iza nerazumljivih redaka i čudnih ilustracija. Najveći broj teorija govori da je knjiga zapravo neka vrsta srednjovjekovne medicinsko-farmaceutske enciklopedije. Ipak brojne ilustracije nepostojećih biljki predstavljaju sumnju.
Nadalje neke astronomske ilustracije gotovo bez sumnje prikazuju galaksiju i planete. Ono što zbunjuje je činjenica da se takve ilustracije nisu mogle prikazati bez upotrebe teleskopa (izumljen 1608. godine). Neke druge ilustracije prikazuju ljudske stanice s pripadajućim elementima ali mikroskop koji bi mogao prikazati takve detalje još nije bio izumljen za vrijeme pisanja Voynichevog rukopisa.
Uzevši sve elemente rukopisa možemo zaključiti da je on ostao misterija u potpunosti. Čak ni bogate ilustracije ne odaju dovoljno dokaza kako bi došli do zaključka. U pokušajima dešifriranja teksta možemo zaključiti da je on ostao misterija u potpunosti. Čak ni bogate ilustracije ne odaju dovoljno dokaza kako bi došli do zaključka. U pokušajima dešifriranja teksta okušali su se mnogi, ali sve bezuspješno i to već stotinama godina. Za razliku od ostalih fenomena paranormalnog i neobjašnjivog – ova misterija je pred nama i svima dostupna. Unatoč tome predstavlja prevelik napor za ljudski um koji ima tendenciju objasniti i obrazložiti neobjašnjivo.
Do onda ovaj misteriozni rukopis ostat će podsjetnik na to da bez obzira na sav naš ljudski napredak, tehnologiju i znanost – neki misteriji ostat će modernom čovjeku izvan dohvata i shvaćanja.


Izvor: The Mystery
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Sendi, hvala ti što si dala tekst koji me moja urođena lenjost spečila da navedem. Link koji se nalazi u mom prvom postu daje ceo rukopis u pdf formatu.
Zanimljiva je teorija po kojoj je u pitanju stari tekst a da prepisivači su tokom vremena toliko iskvarili samo pismo-slova, da se ne može pročitati. Medjutim, iako postoje naznake čija bi to azbuka mogla biti u pitanju, dešifrovanje nije uspelo. problem su i crteži biljaka, pošto veći deo njih (ako ne i sve) nisu poznate.
Cela stvar je simpatična, jer danas dešifrujemo egipastke hijelogrife, sanskrit, ko zna šta ne, a nismo u stanju rastumačiti, recimo, linarno a pismo mikenske kulture ili ovaj noviji tekst.
Šta bi se desilo kad bi imali znake neke druge civilizacije ili ako imamo takve zapise pa se oni kriju, kad ono što nam je na dohvat ruke danas, uz svu tehniku i znanje, ne možemo rastumačiti?
Najzanimljivije, barem meni, jeste to što je sve tako poznato, sve ti je na dohvat ruke, kad pogledaš Vonićev rukopis, a nemoćan si. Ima u tome neke strave.
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
E ovo se zove misterija.Biljke koje ne postoje.Nepoznato pismo kojim je pisano 1450.Bas cudno.Ajd da razumem da pismo ne moze da se desifruje,mozda je neka tajna sifra ali ovo sa biljkama i planetama je bas bas cudno.Na kraju krajeva ako je neko pisao neku knjigu o botanici ili astronomiji ili anatomiji zasto bi je pisao nekim tajnim pismom?
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Jedna biljčica na početku mi je zaličila na čičak, a ostale ni blage veze nema sa bilo kakvom asocijacijom. Mada, nisam botaničar, pa nije ni čudo. Horoskopski znaci su prepoznatljivi, barem na jednom mestu ima nešto što liči na ovna, a na drugom na jarca, samo mi nije jasno ono što liči na psa ili konja... Moguće kad bi se znalo da je tekst pisan na latinskom ili grčkom, da se krene u zamenu slova, šta ja znam, na latinskom se ovan kaže tako i tako, pa kombinuj... Verujem da su to probali i mrka kapa.
Pojedini autori smatraju kako je tekst napisan na koptskom i da kasniji prepisivači nisu mogli da prepoznaju slova, te su ih stilizovali dok se nije izgubio smisao. Tu se polazi i od broja znakova Vojnićev ima 22 slova, koptski takođe 22 ili tako nešto. U svakom slučaju se smatra da je original od kog je nastao prepis oko 1400 godine, negde iz perioda 1200 kad su slični tekstovi pisani, a služili su kao, pazi sad,kao putopis. Meni na sve liči ali na putopis... Moguće gde je to neki srednjovekvoni Zuko Džumhur sa svojim ilustracijama?
Teorija koja ide ka tome da je u pitanju alhemijski udžbenik bazira se na bilju i horoskopskim znacima, te da je u pitanju upustvo kad šta treba i kako spravljati i to piti ili se u tome kupati (zato žene unekom bazenu, s po jednom podignutom rukom, kao da se polivaju vodom, prkazane iz različitog ugla). Stvar bi komlikovao i običaj alhemičara da pišu u šiframa, pa još naopako (tekst se čita kao u ogledalu ili od pozadi). To ne bi bilo neobično, jer je i Da Vinči pisao kontra neke svoje beleške.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Naučnici nisu u stanju da utvrde ni koje je nacionalnosti bio izvesni trgovac Voynich a da ne pričam o rukopisu wacko2 - dobro šalim se. Međutim i tu postoji zbrka jer dok sam kopkao po intu za vrlo kratko vreme našao sam informaciju da je bio ruskog porekla , ovde pročitah poljskog a na kraju doznah našeg (ma šta to značilo). Evo zanimljivog teksta koji donekle oslikava istorijat ovog rukopisa ali ne i poreklo.
"Inače ovaj rukopis je 1912. godine u Rimu na nepoznatom mestu kupio kolekcionar retkih knjiga Wilfrid Mark Vojnić koji je živeo u Americi, i kako je zapisano na povratku iz naših krajeva, tj. svoje postojbine u novu domovinu – Ameriku. Kada je kupio ovaj rukopis izmedju stranica je našao jedno pismo iz 1666. godine od profesora univerziteta u Pragu Johan Markus Marsija, koje je trebalo biti uručeno jezuitskom svešteniku Atanasijusu Kirheru u Vatikanu. Izmedju ostalog u ovome pismu stoji, da je taj rukopis kupio Rudolf II. Nemačko - Češki vladar poznat po svojoj ljubavi za okultne i mistične knjige i predmete, po ceni od 3,5 kilograma zlata. Kada je Rudolf II. abdicirao, rukopis je prilikom pljačke dvora neko prisvojio i tako je isti došao do reda katoličkih sveštenika Jezuita, čiji je pripadnik verovatno bio i Johan Markus, koji je manuskript poslao u Vatikan, ali je nekako završio u tudjim rukama. Kada je Vojnić umro bez naslednika, njegova bogata kolekcija knjiga se našla na aukciji i rukopis je kupio izvesni kolekcionar H.P. Kraus iz Njujorka 1961. godine za nepoznatu sumu novca , a pošto nije nekoliko godina mogao naći bilo koga ko bi mu protumačio zapis, on ga je poklonio biblioteci univerziteta u Jejlu."
Izvor : VOJNIĆEV MANUSKRIPT (RUKOPIS )

Ako je verovati ovom izvoru , on Vojnić (ako je naš, tako se prezivao) pronašao je ovaj rukopis u Rimu. Ostaje nepoznato kako je rukopis, koji je navodno bio u rukama Jezuita mogao da nestane i da se pojavi u Rimu 1912 godine. Znači ovde imamo dve misterije. Prvo, ko je i šta je napisao u rukopisu i drugo ko je ukrao od Jezuita ovu knjigu i kako je moguće da se ona na tako volšeban način pojavi (u Rimu 1912 godine).


Ovom tekstu kojeg sam priložio dodao bih još jedan zanimljiv tekst. Neću izložiti ceo tekst jer je dugačak, samo jedan deo ali vraćaću se na njegove delove , naravno daću izvor, ali tek na kraju.
"Godine 1586. nemački car Rudolf II kupio je ovaj rukopis od engleskog avanturiste Edvarda Kelija, za 600 dukata - što odgovara sumi od današnjih 50.000 američkih dolara“. . . .
U predhodnom tekstu koji sam priložio nedostajao je ovaj mali detalj, od koga je Rudolf II kupio ovu knjigu . Ovde prvi put dolazimmo do imena Edvarda Kelija.
Edvard Kejli, zapravo Edvard Talbot kako mu je bilo pravo ime , je bio opskurna ličnost tog doba , okultista,prizivač anđela i posmatrač i tumač kristalne kugle ,samoproglašeni medij za duhove , čovek koji je tvrdio da poseduje tajnu pretvaranja običnog metala u zlato. Interesantan je podatak da je kao mladić bio apotekarski šegrt , pretpostavlja se da je studirao na Oksfordu (pod svojim pravim imenom), bio je obrazovan , dobro je poznavao latinski , donekle grčki. Kejli se 1582 pridružuje Džon Diu kao pomoćnih . Njih dvojica biće bliski saradnici sve do 1588.
Ukratko , Don Di (1527—1609. godine ) je bio uvaženi engleski matematičar ,astronom i astrolog, geograf , okultist i savetnik kraljice Elizabete I. Takođe, veliki deo svoga života posvetio je alhemiji, devinaciji i Hermetičkoj filozofiji .(izvor Џон Ди - Википедија )
Džon Di je bio oduševljen Kejlijevom veštinom prizivanja i opštenja sa demonima i anđelima kroz kristalnu kuglu. Ono što je najinteresantnije za ovu našu priču je to što je Kejli tvrdio da poznaje poseban jezik anđela takozvani Enochian jezik . To je ceremonijalni jezik sa kojim je prizivao i opštio sa anđelima i za koga je tvrdio da su ga anđeli naučili , sve sa alfabetom i izgovorima. Navodno ovo je prvi jezik kojim je Adam zborio s Bogom.
Pitanje je kako su ovo dvoje okultista došli u dodir sa Rudolfom II ?
Albert Laski poljski princ za vrema vladavine Stefana Batorija, 1583 godine boravio je u Engleskoj . Osim državne misije i sastanka sa kraljicom Elizabetom , Laski se zanimao kako dopuniti vlastiti i državni budžet. Interesovao se za alhemičarsku veštinu pretvaranja običnog metala u zlato (stvaranje „kamena mudrosti“). Pošto se upoznao sa Džon Diom i njegovim pomoćnikom Kelijem (koji je tvrdio da poseduje tu veštinu) uspeva da ih nagovori da sa njim pođu na kontinent. Tamo su obilazili gradove i izvodili spiritističke seanse. Nekoliko puta su se sastajali sa Rudolfom II i pred njim izvodili seanse . Prilikom jednog susreta 1586 godine Rudolf II je otkupio već pomenuti rukopis.Tom prilikom Keli je ukazao da se u manuskriptu verovatno, nalazi odgovor na pitanja života, vaseljene i svega ostalog. Od 1586 nalaze se pod patronatom bogatog plemića Vilijamom iz Rožmberka. Naseljavaju se u Trebonu gde nastavljaju sa istraživanjima koje su počeli još u Engleskoj. Džon Di pošto je ispunio svoju političku misiju sa kojom je pošao na kontinent, jer stvorio je preduslove za političku ujidurmu (to je jedna druga priča), 1589 povlači se nazad u Englesku.
Keli je ostao i sve više se bogatio. Kralj Rudolf II koji je imao veliko poverenje počeo je gubiti strpljenje i na kraju je zatvorio Kelija 1591, a 1594 ponovo ga pustio uz Kelijevo uveravanje da će stvoriti zlato. Na kraju Rudolf opet zatvara Kelija 1597 gde ovaj gine usled pokušaja bekstva . Priča se da konopac sa kojim se spuštao iz tamnice nije bio dovoljno dugačak i da je pavši slomio obe noge zbog čega je i umro (u 42 godini života).
Ostaje nejasno kako da toliko dugo vremena naučnicima nije palo na pamet da je u pitanju prevara od strane Edvarda Kelija ( jer je reč o najobičnijem prevarantu) a verovatno i od Džo Dia. Kako su ova dvojica engleskih lisaca ( a možda samo jedan) uspeli da prevare ne samo Rudolfa II već i potonje naučnike . Odgovor je donekle jasan za prve kriptografe. To su bili veterani iz drugog sv. rata koji su dešifrovali nemačke i japanske šifre . Prosto su se usresredili na tekst i nisu obraćali pažnju na istorijat rukopisa. Međutim šta je sa kasnijim naučnicima ? Na ovo pitanje nemam odgovor. Tek na kraju kriptolog Gordon Rag otkriva tezu za koju smatram da da je najtačnija. Nalepiću tekst koji govori o njegovoj tezi (izvor je isti onaj koji sam koristio i prošli put a koga ću otkriti na kraju prilepljenog teksta).
„Nakon svega, bilo bi prilično lako da se zaključi da je Vojnićev rukopis obična besmislica, dobijena slučajnim metodom pisanja. Moguće je, na primer, da se radi o šifrovanom tekstu na nekom potpuno nepoznatom jeziku. Kako je zapazio američki kriptolog Gordon Rag, najčešće reči se ponavljaju dva ili više puta u istom redu. Ako bi se znaci Vojnićevog rukopisa preveli na slova latinice (naravno, svakom znaku se dodeljuje slovo konvencijom, što ne znači da on i predstavlja to slovo), jedan red u tekstu bi, na primer, izgledao ovako (list 78): qokedy qokedy dal qokedy qokedy. Ali, toliko ponavljanje reči ne nalazimo ni u jednom poznatom jeziku i to je ono što Vojnićev "tekst" čini suviše različitim od bilo čega poznatog, da bismo mogli da pretpostavimo da je pisan na ma kom Ijudskom jeziku.
Pa ipak, Ijngvistička složenost rukopisa nesumnivo ukazuje na sistem. Cak i ako je čitav rukopis samo prevara, ona nije nastala tako što je neko nasumično izabrao znake i složio ih u tekst. U njemu nalazimo suviše pravilnosti i sistema. Na primer, reči u Vojnićevom tekstu raspoređene su binomnom raspodelom - najčešće korišćene reči imaju pet ili šest slova, a broj reči sa manje ili više slova opada strmo od vrha po funkciji koja predstavlja simetričnu zvonastu krivu. U gotovo svim Ijudskim jezicima, distribucija reči je šira i asimetrična, sa češćim javljanjem relativno dugih reči. Veoma je malo verovatno da bi binomna raspodela mogla da bu-de namerno ukalkulisana u kreiranje tog rukopisa sa ciljem obmane, pošto je taj statistički koncept nastao vekovima nakon ovog rukopisa.
Kardanova rešetka
Da bi pokazao da je moguće stvoriti šifru sličnu Vojnićevoj, koja u sebi ne nosi neko značenje, kriptolog Gordon Rag je pokušao da sam kreira sličan rukopis. Opšte mišljenje je da je ovaj rukopis nastao pre 1500. godine, ali je poznato da su u srednjem veku i renesansi umetnička dela pravljena u stilu starijih vremena, ili iz sasvim nedužnih motiva, ili da bi rukopis izgledao starije; zato je ovaj kriptograf datirao rukopis između 1470. i 1608. godine. To je otvorilo mogućnost da je u njegovom stvaranju korišćena Kardanova rešetka, koju je ovaj italijanski matematičar predstavio 1550. godine.
Kardanova rešetka se sastoji od jedne karte sa nekoliko proreza. Kada se ta rešetka postavi na naizgled besmislen tekst nastao izborom slova pomoću iste takve rešetke, otkriva se skrivena poruka. Rag je ubrzo uvideo da korišćenjem Kardanove rešetke sa tri otvora može da stvori tekst po osobinama veoma sličan Vojnićevom. Korišćenjem tablice od 36 stubaca i 40 redova, i Kardanove rešetke za izbor znakova uspeo je da za nekoliko sati načini između 1.000 i 2.000 reči.
Prvi stubac tablice bi sadržao slogove - prefikse, drugi sredinu reči, a treći sufikse. Postavljanjem rešetke počev od različitih redova tabele, dobijaju se reči koje se sastoje od različitih prefiksa, sredina i sufiksa, sasvim u Vojnićevom stilu.
Ovaj metod je takođe bio u stanju da reprodukuje i druge pravilnosti Vojnićevog rukopisa. Na primer, u Vojnićevom rukopisu se određeni znakovi nikad ne pojavljuju zajedno, što se može podesiti pomoću Kardanove rešetke; ako se uzastopni otvori na rešeci postavljaju uvek na različite redove, onda se slogovi u horizontalnim ćelijama tabele koje se dodiruju nikad neće pojaviti zajedno, ma koliko da su individualno česti. Što se tiče binomne, "zvonaste", statističke raspodele reči u pogledu njihove dužine, ona se može postići mešanjem kratkih, srednje dugih i dugih slogova u okviru tabele.
Najverovatnjje....
Po svemu sudeći, zaključuje Rag, metod Kardanove rešetke poslužio je kao sredstvo da se stvori Vojnićev rukopis. Na osnovu praktičnog iskustva, kaže on, nesumnjivo je da je jedna osoba mogla da načini takav rukopis za samo tri meseca. Ipak, ostaje pitanje: sadrži li on neku smisaonu poruku, ili je puka besmislica?

Osobina Vojnićevog teksta koja bi mogla da reši ovo pitanje, a na koju je već ukazano, jeste suviše često ponavIjanje reči. Bilo koji metod primene Kardanove rešetke na smisaon teksta neće proizvesti toliko ponovljenih reči. To bi najverovatnije značilo, zaključuje Rag, da je autor Vojnićevog rukopisa koristio kao predložak neki potpuno besmislen tekst ili niz znakova, a ne neku smisaonu poruku.
I zaista, istorijske činjenice kao da se slažu sa ovom pretpostavkom, jer je za jednog od dva čoveka koji su povezani sa ovim rukopisom, (elizabetanski mističar dr Džon Di i Edvard Keli), naime, za Edvarda Kelija, istorijski poznato da je, pored toga što se zanimao za mistiku i alhemiju, uz to bio i nepopravljivi falsifikator, a znaoje i za princip Kardanove rešetke".
Izvor : MUZEJ CIVILIZACIJE Tajna Vojni�evog rukopisa
Za drugi deo misterije , ko je ukrao rukopis od Jezuita , nemam odgovor.
Dužan sam da razjasnim moju poziciju .Od samog početka, od kad sam pročitao tekst na ovom forumu mislio da je neki falsifikat ili podvala. Za ovakve stvari sam sumljičav (nepoverljiv). Znači i pristrasan . Istina mislio sam da su to Jezuiti uradili jer su poznati po tome. Međutim ispostavilo se da, kao što kaže stara poslovica " Nema dobre podvale ako to Englezi ne urade" pogotovo ako iza toga stoji bogaćenje, a verovatno i politički motivi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Ovo već ima smisla. Obzirom koliko je zlata uzeo ( oko 3,5 kg) isplatilo mu se mučenje i konbinovanje. Ukoliko jeste prevara, motiv imamo, osumnjičenog takođe, zadivljujuć je stepen mašte koju je morao upotrebiti. Ne samo da je "Izmislio pismo" nego i čitavu kosmogoniju, botaniku. Čudi me kako nije pokušao još nekog da pređe na isti način, ili kako da nije napravio još neki sličan tekst? Možda i jeste.

Dodato posle 1 3 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Evo jednog stranog sajta koji se bavi ovom temom i to u sitna crevca:
Nabataea:History of The Voynich Manuscript
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Za pretpostaviti je da je ovaj manuskript napisan u Engleskoj , pošto je pisan rukom trebalo je dosta vremena da se napiše, recimo najmanje godinu dana (možda nešto manja a verovatnije i više). Dolaskom na kontinent Di i Keli nisu imali vremena da napišu nešto slično zbog stalnih putovanja a i špijuniranja od strane domaćina.Osim toga, vremenom su se toliko obogatili, tako da bi neka nova avantura sa još jednim rukopisom bila nepotrebno reskiranje.
Drugo, nisam siguran da je motiv bio bogaćenje ili samo bogaćenje. Postoji mogućnost da je knjiga zamazivanje očiju, da bi se njome prikrile stvarne namere dvoje "avanturista". No ovo je samo nagađanje koje je povezano sa jednom drugom pričom - pričom o obnovi Rozerkrojcerovih, gde se istorija meša sa legendom i mistikom.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Datiran rukopis napisan na zagonetnom jeziku

Datiran rukopis napisan na zagonetnom jeziku

Vojnićev rukopis, tajanstveni oslikan spis napisan nepoznatim pismom, tako nazvan po američkom knjižaru poljskog porekla Vilfredu Vojniću koji ga je 1912. godine pronašao u jednom starom kovčegu u okolini Rima, decenijama je zbunjivao istoričare i naučnike.

36304_biblioteka301-blic-vesna-lalic_f.jpg



Verovalo se da je nastao negde između 1450. i 1520 godine ali tim fizičara sa Univerziteta Arizone je sada, analizom metodom ugljenikovog izotopa C14, ustanovio da je knjiga starija nego što se verovalo, odnosno da je napisana između 1404. i 1438. godine.



Rukopis je napisan na životinjskoj koži, što omogućava njegovo datiranje ovim metodom, i sam po sebi je fascinantan. Bio je predmet izučavanja mnogih kriptografa, uključujući i vrhunske profesionalce iz Prvog i Drugog svetskog rata, ali sve do danas niko nije uspeo da ga protumači.

Redovi teksta ispisani su potpuno nepoznatim jezikom i pismom, mada neka slova podsećaju na latinična, a između njih se nalaze brižljivo nacrtane ilustracije sa crtežima biljaka, astronomskih karata i ljudskih figura koje se -možda - kupaju u fontani mladosti.

Ovo neobično delo, koje se ranije nalazilo u posedu naučnika i vladara, a danas se čuva u biblioteci retkih knjiga Univerziteta u Jejlu, već na prvi pogled se razlikuje od drugih starih rukopisa, a sada je tim fizičara Univerziteta Arizone, na čelu sa Gregom Hodingsom, ustanovio da je i skoro čitav vek starije nego što se mislilo, odnosno 25 godina stariji od Gutenbergove Biblije.

Blic

 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne , ovim datovanjem se nije utvrdila starost napisanog teksta (vreme pisanja teksta) , već samo starost pergamenta na kome je napisan tekst.

"Univerziteta u Arizoni, je utvrdio da se listovi pergamenta rukopisa mogu datirati u XV vek, čineći knjigu jedan vek starijom nego što se to ranije mislilo."
Apsurdna rečenica , ako je datovana starost pergamenta to ne znači da je sam tekst tada napisan.

"Na drugim mestima, eksperti analiziraju mastilo i boje kojim su ispisana slova i načinjene ilustracije. ”Bilo bi sjajno kada bi smo mogli direktno da datujemo mastilo pomoću C 14, ali to je u praksi veoma teško uraditi. Kao prvo, ono se nalazi na površini samo u tragovima” rekao je Hodžins. ” Sadržaj ugljenika je obično veoma nizak. Pored toga, uzimanje uzorka mastila oslobođenog od ugljenika sa pergamenta na kome se nalazi je izvan naših mogućnosti. Konačno, neka mastila ne sadrže ugljenik, već su mineralnog porekla, neorganska su i ne mogu se datovati ovom metodom.”

izvor ;Rukopis Vojnič | Utvrđena starost knjige ”koju niko ne može da pročita” | Antikvarne-knjige.com
 
Natrag
Top