Transfuzija i Jehovini svedoci

Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Decoubice,Religiozni fanatici,Sektasi
Ovo su samo neka od pogrdnih imena koja se koriste za Jehovine Svedoke.
Znate li zasto?
Zato sto se proneo glas da su Jehovini svedoci protiv transfuzije.
A da li je to tacno? NIJE!!! U Hitnim slucajevima kad se izgubi mnogo krvi,
JEHOVINI SVEDOCI JESU ZA TRANSFUZIJU "Vestacke Krvi,ili bolje receno ZAMENE ZA KRV"koja postoji preko 100 godina.Oni su samo protiv transfuzije pune krvi,crvenih i belih krvnih zrnca i krvnih plocica.
Jehovini svedoci ne primaju transfuziju pune , prave krvi pre svega iz biblijskog moralnog razloga,a tek na drugom mestu i iz naucnog razloga.Za pocetak ove teme napisacu kratak istorijat same transfuzije.


Istorija transfuzije krvi

Pocinje se sa 1667.Tada je Jean-Baptist Denis,lekar kralja Luja 14, dao PRVU TRANSFUZIJU KRVI.Bila je to zivotinjska i to TELECA krv.Covek je oboleo od neke bolesti "ludila".Prvo je imao "neka" poboljsanja,a potom je umro.Kasnije su rekli da je covek umro od trovanja arsenom.Bilo je velike polemike oko te transfuzije i ona je 1670 zabranjena.Transfuzija krvi je pala u ZABORAV narednih 150 godina.

Dzejms Blundel-engleski akuser je bio prvi zagovornik da se umesto zivotinjske koristi LJUDSKA krva za transfuziju.,ali 1873 poljski lekar F.Geselius priznaje da je vise od polovine transfuzije ljudskom krvi zavrsilo smrtnim ishodom .Opet se transfuzija krvi osudila i opala.

PIONIR TRANSFUZIJE "VESTACKOM KRVI",ILI ZAMENOM ZA KRV JESTE FRANCUSKI LEKAR GEORGES HAYEM KOJI JE DALEKE 1878 USAVRSIO FIZIOLOSKI RASTVOR ZA KOJI JE TVRDIO DA MOZE DA POSLUZI KAO ZAMENA ZA KRV.OVAJ RASTVOR NIJE IMAO NIKAKVE NEZELJENE EFEKTE,bez koagulanata,bez virusa, I BIO JE LAK ZA TRANSPORT.RASTVOR SE LAKO i JEFTINO PRAVIO I BIO JE NAMENJEN ZA SIROKU UPOTREBU ,ZA SVE KOJIMA TREBA. I sta se tada desilo???
Da li su ljudi prihvatili tu zamenu za krv???

Novo otkrice ,1900 od strane austrijskog patologa Karl Landsteiner koji je otkrio da ljudksa krv ima svoje krvne grupe koje dovode do kompatibilnosti i nekompatibilnosti ,ucinio je da se TRANSFUZIJA KRVI VRATI NA SCENU NA VELIKA VRATA,bas uoci I svetskog rata.
Od tada pocinje obilato da se koristi transfuzija ljudske krvi,a kada je dr.Richard Lewisohn,izveo uspesan eksperiment sa antikougolansom
-natrijum-citratom,bilo je to kao da ih je ogrejalo sunce,Procvat je dozivela nakon II svetskog rata kada su ljudi bombardovani reklamama
"dajte krv,vasa krv ce mu vratiti zivot"i slicne reklame koje se i dan danas koriste.
Euforija transfuzijom krvi pocinje da splasnjava za vreme korejskog rata,kada je pazljivom analizom utvrdjeno da je 22% pacijenata koje je primilo transfuziju krvi zarazeno HEPATITISOM.
Sa njime se samo uvidelo da se krvlju prenose mnoge bolesti.Nabrojacu samo neke danas poznate koje se prenose putem krvi.
hepatitisA,hepatitisB,hepatitisC,hepatitisX...,sifilis,citomegalo virus,malarija,infektivne mononukleoze,toksoplazmoza,tripanosomijaza,lismanijaza,bruceloza,tifus,filarijaza,boginje,salmenoloza,krpeljna groznica,sida...,mnogi hormonski poremecaji..i ko zna sta ce jos pronaci.a svega toga nema u fizioloskom rastvoru koji je zamena za krv.
Ocekujem vase komentare.;)
Izvor: "Istorija transvuzije krvi"
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
24.01.2010
Poruka
667
Dragi Rise,
pošto očekuješ naše komentare evo da se prijavim :)
Molio bih te da nam napišeš Biblijsko objašnjenje učenja Jehovinih svedoka o krvi .
Biće mi zadovoljstvo da komentarišem.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Za PoelBustera

Biblijski razlozi zasto Jehovini svedoci odbijaju transfuziju pune,prave krvi su mnogobrojni.
Navescu samo neke po istorijskom redosledu
1.moj 9:4 receno Noju nakon potopa
"Ali ne jedite mesa s dušom njegovom, a to mu je krv."
3.Mojsijeva 17:10-13 receno Izraelcima,krv treba da se zaspe zemljom da je cak ni zivotinje ne bi lizale.
"A ko bi god od doma Izrailjevog ili između stranaca koji se bave među njima jeo kakvu god krv, okrenuću lice svoje nasuprot onom čoveku koji bude jeo krv, i istrebiću ga iz naroda njegovog."
Zato rekoh sinovima Izrailjevim: Niko između vas da ne jede krv; ni došljak koji se bavi među vama da ne jede krv.
I ko bi god između sinova Izrailjevih ili između došljaka koji se bave kod njih ulovio zverku ili pticu, koja se jede, neka iscedi krv iz nje, i zaspe je zemljom.

5.Mojsijeva12:23,24naglasava da se krv prosipa na zemlju,a ne da se skuplja.
"Samo pazi da ne jedeš krv; jer je krv duša, pa ne jedi dušu s mesom.
Ne jedi je; nego prolij na zemlju kao vodu."

Bozji zakon o krvi se nije smeo ignorisati cak ni u HITNIM situacijama.
1.Samuilova 14:31-35 Samuilo je to postupanje Izraelaca naveo kao veliki greh,i napravio oltar i zrtve za oprostaj greha

Glavni biblijski razlog nejedenja krvi NIJE BIO zato sto je to NEZDRAVO,vec zato sto to ima POSEBNO ZNACENJE PRED BOGOM.!!!
Setimo se Adama i Eve u Edenskom vrtu.Sta,zar ne smemo da uzberemo plod sa zabranjenog drveta?,ma bezveze.....,
tako je i sa krvlju za mnoge danas.
"I tako pobiše onaj dan Filisteje od Mihmasa do Ajalona, i narod se vrlo umori.
I naklopi se narod na plen, i nahvataše ovaca i volova i telaca, i poklaše ih na zemlji, i stade narod jesti s krvlju.
I javiše Saulu govoreći: Evo narod greši Gospodu jedući s krvlju. A on reče: Neveru učiniste; dovaljajte sada k meni velik kamen...

U Isusovo vreme,on je i te kako bio upoznat sa Bozjim zakonom o krvi.
Apostoli su samo potvrdili ono sto su svi znali
Dela apostolska 15:28,29
"Da se čuvate od priloga idolskih i od krvi i od udavljenog i od kurvarstva, i šta nećete da se čini vama ne činite drugima; od čega ako se čuvate, dobro ćete činiti. Budite zdravi."
Ovde se vaznost krvi stavlja na isti nivo sa idolima,udavljenim(neiskrvavljenim)i kurvarstvom.
i nakon jedne decenije ponovljeno
dela ap21:25
A za neznabošce koji verovaše mi poslasmo presudivši da oni takvo ništa ne drže osim da se čuvaju od priloga idolskih, i od krvi, i od udavljenog, i od kurvarstva.

Da li je biblijska zabrana krvi ukljucivala i medecinsku upotrebu,kao sto je transfuzija,koja tada nije bila poznata?
Da vidimo medecinsku upotrebu krvi kroz vekove.
Pre oko 2000 godina u Egiptu i drugde se krv smatrala najuspesnijim lekom protiv gube.
Evo terapije jednog lekara koji je davao terapiju sinu asirskog kralja Esar-hadona
Knezu je mnogo bolje .Pocevsi sa 22 danom dajem mu KRV da pije.
Tertulijan je takodje pisao o ljudima koji su u gladijatorskim arenama pohlepno sakupljali krv od ubijenih,da bi je pili kao lek ili davali svojima da je piju kao lek.
Imamo i izvestaj iz 1483
Francuski kralj Luj XI je imao terapiju od decje krvi koje je po lekarskom receptu ,uzimao i gutao....

Nadalje sledi izvestaj koji sam pisao na pocetku teme
Pocinje se sa 1667.Tada je Jean-Baptist Denis,lekar kralja Luja 14, dao PRVU TRANSFUZIJU KRVI.
Zanimljivo je da je ta prva transfuzija data jednom padavicaru,a ne osobi koja je izgubila ogromnu kolicinu krvi.
Cak i danas 70%transfuzija krvi je potpuno nepotrebno,prema pisanju mnogih doktora.
Pronalaskom fizioloskog rastvora 1878 transfuzija posla novim putem ,kao i prvi elektricni automobili,ali su ih mocnici bacili na izrugivanje i pored sve njihove funkcionalnosti,kako bi neki danas rekli nisu bili cool...
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Slažem se da je nastavak razvoja veštačke krvi trebao da se nastavi, i da je sigurno (bar kako se ovde kaže) bezbednija varijanta. Sećam se da je 90-ih godina objavljeno da je razvijena zamena za krv, i preneto je kao svetsko čudo, a eto vidiš, još se u 19.veku znalo za to.
Ovo me podseća na primer Bate Živojinovića koji je otišao da se leči na Kubu. Tamo je dobio inekcije protiv gangrene i uspešno se oporavio. Ali na pitanje doktora zašto to nije dobio u Srbiji, dobio je odgovor u koji nije mogao da veruje, da to kod nas nema. Doktor je tvrdio da je Srbija imala tu inekciju još u Prvom svetskom ratu.
Ostaje samo pitanje, u kolikoj meri ona može da se nalazi u ljudskom telu a da bude bezbedna? I ako je fiziološki rastvor tako efikasan ( a možda i jeftin) zašto se ne koristi?
Ipak, jedna stvar je sasvim jasna. Farmaceutske kompanije su profitabilne kompanije a ne dobrotvorne.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
JEHOVINI SVEDOCI JESU ZA TRANSFUZIJU "Vestacke Krvi,ili bolje receno ZAMENE ZA KRV"koja postoji preko 100 godina.
Svako ko se našao u životnoj opasnosti zna, da se transfuzija krvi daje u zadnjim minutama i sekundama...Nema se vremena za biranje ''Izvinite, ja ne bih pravu krv, da li imate zamenu''. Ljudi, to je bolnica, a ne apoteka. Tu se rade hitni slučajevi. Ok, ako izbegavate transfuziju krvi, kada niste u ''kritičnom stanju'', pa imate dovoljno vremena da razmišljae i da dođete do nekih ''alternativa''. Ali, transfuzija se uglavnom daje u kritičnim momentima, kada se nema vremena...Drugo, nisu sve klinike u Srbiji tako savremene...Ima mnogo razloga, zbog čega vi ne biste mogli da dobijete taj vaš ''supstitut''.
Znači, da sam ja bila slučajno u vašoj sekti, ja bih umrla...Ja nisam imala vremena da razmišljam, hoću li pravu krv da primim ili neću...I ništa mi ne fali...Ja sam ono što sam bila i pre toga, samo mnogo više cenim život. To je bila moja lekcija....
Ugastiti život, zato što neka vera ne dozvoljava transfuziju, je van svake pameti...
Dati nekome krv, je veoma plemenito, jer na taj način nekome produžavaš život. Ne razumem, kako tako nešto može biti pogrešno?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Овдје је злоупотребљен дио Библије који говори да је човјеку душа у крв. Као 1. крв се мијења и ствара се нова. Није хришћански непомоћи човјеку у невољи. Ако се крв обнавља значи по њима да му се душа обнавља. Зашто не помоћи човјеку?! Нико не једе нечију крв. А прилози се односе на вјерске прилоге, а не медицинске које су још и хумане. Ово није давање душе другом човјеку.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Već je bila poduža diskusija o ovome, i koliko se sećam (mada je nisam pročitao celu) sve kritike o transfuziji krvi su bile telesne prirode a ne duhovne. Odnosno, postoje brojni rizici po zdravlje ako je krv zaražena itd. Iako su opasnosti realne, ipak je verovatnoća da se tako nešto desi mala u odnosu na potrebu ( i ja sam doživeo operaciju koja je trajala 4 sata, i to je iskustvo koje nebih želeo da ponovim). Inače, kada se ljudi nebi boli u venu, bili promiskuitetni i slično, nebi ni bilo opasnosti od HIV-a, hepatitisa itd. Možda je glup primer, ali to mi liči kao da ako deterdžent za sudove nije dobar (nesavesnost u proizvodnji), i lepo ne opere tanjire pa se razboliš, ne treba da pereš sudove uopšte.
Inače, već sam se složio ranije, ako je fiziološki rastvor tako efikasan, da je trebalo da se nastavi sa njegovim razvojem, jer to rešava ne samo problem bezbednosti već i dostupnosti.
Postavio sam u prethodnom postu pitanje i nadam se da će sada neko da mi odgovori. U kojoj meri je bezbedno da se fiziološki rastvor nađe u ljudskom telu ( ili da preformulišem za koliko procenata u telu može da zameni krv )?
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za dumspirospero i tripo 41
Draga moja kad se izgubi mnogo krvi ,da li se secas sta se prvo uradi,sta su te ucili u skoli???Jel odmah daju transfuziju???
Mene su prvo naucili da treba PRVO ZAUSTAVITI krvarenje.Znas li kako bi zaustavila krvarenje ako bi se desilo...Ti si ta koja daje PRVU POMOC,a ne transfuziju i ona je nesto NAJBITNIJE.
kao drugo ,ono sto tebe zanima jeste obnoviti STA?
Znas li kako i zahvaljujuci cemu covek dise?
Sigurno si cula za hemoglobin.On je taj sastojak koji donosi kiseonik i omogucava disanje.sta se desava kad istekne mnogo krvi?Opada pritisak,i tada je potrebno ovnoviti izgubljenu kolicinu TECNOSTI kojom plivaju krvna zrnca ,a u kojima se nalazi i nas hemoglobin.Jos od 19 veka ta tecnost koja nije ljudska krv,naziva se fizioloski rastvor.Sada razredjena krv tece MNOGO LAKSE,caki u malim krvnim sudovima i prenosi kiseonik neophodan za disanje.
Postoji vise vrsta fizioloskih rastvora.Lako se prave i cuvaju,relativno su jeftini,ali NAJBEZBEDNIJI jer nema ni trunke opasnosti da ces se zaraziti od bilo koje bolesti ili hormonskog poremecaja.Ovakve transfuzije vec vise od 100 godina spasavaju zivote Jehovinih svedoka,a sada cak i onima koji ih mrze.
Izvresene su USPESNE operacije cak i nad pacijentima gde je hemoglovin pao na carobnih 1,8 g/dl.
NAJBITNIJE JE U TAKVIM SITUACIJAMA
1.ZAUSTAVITI KRVARENJE i
2.POVRATITI KOLICINU IZGUBLJENE TECNOSTI.
Tek onda slede sanacije,i sve ostalo.
Nadam se da je ovim odgovorom mnogo jasnije.,a ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.

za gundarka
Hvala na lepim komentarima
odgovor na tvoje pitanje je, da se organizam napuni onolikom kolicinom tecnosti, koliko je krvi izgubio...,to se primeti po povecanju krvnog pritiska ka nekoj normali i ne smeta nista,radi provereno.U pitanju su jedino predrasude i mrznja prema JS.
Jos nesto moram da dodam.
Kao sto je elektricni automobil napravljen u 19 veku i bio potpuno funkcionalan,a naftno-gasni lobi ga izbacio iz upotrebe,
nesto slicno se desilo i sa tim fizioloskim rastvorom iz 19 veka.Dosta su nas lagali i profitirali na racun svojih lazi.Pogledajte film Who killed electric car-Ko je ubio elektricni automobil ili history channel Nikola Tesla -modern marvels,moderna cuda,pa cete videti kako je bankarski klan Rokfeler-Morgan spletkario sa ljudskim rodom...
Izvini sto si cekao na odgovor,pa ako treba jos detalja pitaj.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Nešto mi je palo na pamet. Ko profitira u krvi? Fiziološki rastvor je jeftin ali ipak donosi neki povraćaj novca ( ali s obzirom na potencijalnu količinu to može biti i mnogo novca). S druge strane, krv (koliko ja znam) je besplatna jer se dobija dobrovoljnim davanjem i samo je problem u dostupnosti. Govorimo sa čisto ekonomske strane. Ne vidim logiku niti profitabilno opravdan postupak u sprečavanju rastvora u korist donacija krvi.

Dodato posle 4 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

I još nešto, gde se vrše operacije sa rastvorom? Da li u nekim posebnim ustanovama gde je osoblje članstvo JS ili i neke od državnih ili privatnih klinika ponekad koriste ovu praksu? I dali nešto takvo postoji i u našoj zemlji (nemoraš da preciziraš gde)?
 
Poslednja izmena:
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Nadam se da je ovim odgovorom mnogo jasnije.,a ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.
Ne želim da bilo ko bude u situaciji u kojoj sam ja bila. Način na koji ti pišeš i objašnjavaš, meni govori, da ti nemaš pojma ni o čemu. Ja sam krv već bila izgubila i krvarenje je bilo zaustavljeno... Zbog hitnosti operacije koju je trebalo izvršiti (umirala sam), ali je organizam bio toliko iscrpljen ( bila sam u polusvesnom stanju), da tu operaciju ne bi mogao da izdrži, primila sam transfuziju .Tu se nije radilo o ''željama i čestitkama'', hoću supstitut za krv...U takvim situacijama, nema se izbora.

Glupo je, da bilo šta objašnjavaš, jer očigledno, realno se nisi susretao sa tim problemima i nemaš pojma kakve su to situacije i spletovi raznoraznih okolnosti...I ne želim ti tako nešto...

Molim te, da ne izigravaš naučnika, jer ovi tvoji tzv. dokazi, ''ne piju vodu'' ni kod male dece, a kamoli kod nekog ozbiljnog i izgrađenog čoveka...Lako je zdrav pisati, šta bi i kako bi moglo...

E sad, možda vi Jehovi, imate posebne protekcije u medicini, i čim se pojavite na vrata, oni trče pred vas i nude vam razne ''supstitute krvi''...Moguće je, obzirom na visoku-profitnost vaše organizacije i visokih članarina...pa ste u mogućnosti da to i platite...Mada čisto sumnjam...Zna se gde novac ide...Članovima ne ide sigurno...
 
Natrag
Top