Tko i zašto napada kršćansko slavljenje Isusova rođenja 25.12???

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pa evo..upravo te pitam za citate o brumalijama.

Jovan Prezviter je napisao(la):
Pogledaj ovu recimo tvrdnju brate dragi:

"Koliko je datum praznika zavisio od paganske Brumalije 25.decembra..i slavljenja najkraćeg dana u godini i novog sunca..ne može se tačno odrediti",

Jovan Prezviter je napisao(la):
Kao što sam i rekao, julijanski kalendar uvodi Brumalije na 25.decembr a ne predjulijanski. Julije Cezar je ovo uveo pomerajući taj praznik ili ga jednostavno postavio na 25.decembar kada je u to veme bio perido zimske solisticije.

Jovan Prezviter je napisao(la):
gde je Cezar odredio baš 25.decembar kao datum brumalije ili zimske kratkodnevice, da jesam. Cezar je odredio 25.decembar prema terminu zimske kratkodnevice. O tome govori Plinije.

Daj citate Plinija gdje govori o Brumalijama.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Pa šta su Plinijevi "brumalni rast" i "brumalno stajanje". Hoćeš da kažeš da tu Plinije ne govori o Brumalijama? Zašto to ne smeš više da komentarišeš? A sam si naveo još na početku da Plinije tu govori o brumalijama.

Sad ne smeš ni svoj komentar više pojasniti a najradije bi ga verovatno izbrisao sada. Ali sam si naveo na početku da se ovde radi o Brumalijama.

Pa te pitam za tvoje navođenje ovog citata iz Plinija za koji i sam rekao da je pomen brumalije. E sada samo da nam pojasniš šta je termin "brumalni" rast?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Pa šta su Plinijevi "brumalni rast" i "brumalno stajanje". Hoćeš da kažeš da tu Plinije ne govori o Brumalijama? Zašto to ne smeš više da komentarišeš? A sam si naveo još na početku da Plinije tu govori o brumalijama.

Sad ne smeš ni svoj komentar više pojasniti a najradije bi ga verovatno izbrisao sada. Ali sam si naveo na početku da se ovde radi o Brumalijama.

Pa te pitam za tvoje navođenje ovog citata iz Plinija za koji i sam rekao da je pomen brumalije. E sada samo da nam pojasniš šta je termin "brumalni" rast?

Pod jedan: Jesi li ti zaista pravi čovjek, ili si 'umjetna inteligencija', programirana i razaslana da po internetu maltretira ljude?

Pod dva: Eva, i Evin grijeh su "mila majka" za ovo što ti činiš. Eva je bar priznala da je zavedena i prevarena. A što ti činiš? Odbijaš priznati da si, ili namjerno lagao ili da si zaveden (kao Eva), da Plinije spominje Brumalie i da ih Plinije datira na 25.12. Neću nagađati tvoj motiv i razlog za ovakvo drsko ponašanje, nego ću ti još, u točki tri, reći uz koji uvjet je uopće moguća naša daljnja diskusija.

Pod tri: Naša daljnja diskusija moguća je jedino uz ispunjenje jednog od dva donja uvjeta:

1. Naći ćeš u Plinijevim spisima i citirati ovdje mjesto gdje se uopće spominje riječ "Brumalia".

2. Priznat ćeš
da uopće nisi sam Brumalie pronašao u Plinijevom tekstu, nego si ih naprosto neprovjeravajući i prevaren kao Eva, takve lažne ovdje iznio.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.394
Pod jedan: Jesi li ti zaista pravi čovjek, ili si 'umjetna inteligencija', programirana i razaslana da po internetu maltretira ljude?

Pod dva: Eva, i Evin grijeh su "mila majka" za ovo što ti činiš. Eva je bar priznala da je zavedena i prevarena. A što ti činiš? Odbijaš priznati da si, ili namjerno lagao ili da si zaveden (kao Eva), da Plinije spominje Brumalie i da ih Plinije datira na 25.12. Neću nagađati tvoj motiv i razlog za ovakvo drsko ponašanje, nego ću ti još, u točki tri, reći uz koji uvjet je uopće moguća naša daljnja diskusija.

Pod tri: Naša daljnja diskusija moguća je jedino uz ispunjenje jednog od dva donja uvjeta:

1. Naći ćeš u Plinijevim spisima i citirati ovdje mjesto gdje se uopće spominje riječ "Brumalia".

2. Priznat ćeš
da uopće nisi sam Brumalie pronašao u Plinijevom tekstu, nego si ih naprosto neprovjeravajući i prevaren kao Eva, takve lažne ovdje iznio.
Ja iskreno ne razumem šta pišeš sada i šta je poenta.

Pitao sam te o pojmu "brumalni rast" iz Plinija koje si i sam naveo da daš svoje viđenje šta to znači ali ne znam što ne želiš odgovoriti? Eto tu Plinije govori o brumalijama.

Je li to zimski solisticijum? Da ili ne?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
1638204147224.png

Kao što možete sami vidjeti, ovdje je "screenshot" jednog internet bloga, koja nosi naziv: History for atheists - Povijest za ateiste

Što sam autor kaže o ovome svome blogu? Evo:

Ovaj blog je za članke, recenzije knjiga i kritike koje se odnose na “Novu lošu povijest ateista” – zlouporabu povijesti i korištenje pristrane, pogrešne ili iskrivljene pseudo povijesti od strane anti-teističkih ateista. Autor je i sam ateist, tako da ovo nije neki teistički apologetski blog. Ovo je jednostavno pokušaj da se prokaže i ispravi zlouporaba povijesti, jer racionalisti ne bi trebali temeljiti svoje argumente na pogreškama i izvrtanjima. Među mitovima i pseudopovijesnim teorijama kojima se ovaj blog bavi jesu slijedeće povijesne krivotvorine (izmišljotine):

1. Da povijesnog Isusa uopće nije bilo i da je kršćanstvo nastalo iz vjerovanja u čisto mitsko/nebesko biće, a ne povijesnog židovskog propovjednika

2 Da je kršćanstvo uzrokovalo "mračno doba" sustavnim uništavanjem gotovo cjelokupnog starog grčko-rimskog učenja,

3. Da su kršćani spalili Veliku Aleksandrijsku knjižnicu i da je Hipatije Aleksandrijski ubijen zbog kršćanske mržnje prema znanosti

4. Da je pogansko grčko-rimsko društvo bilo je racionalno i znanstveno i prilično nereligiozno i bilo je na rubu znanstvene i tehnološke revolucije

5. Da je Konstantin bio kripto-poganin koji je prihvatio kršćanstvo kao ciničan politički trik (i da je on je osobno stvorio Bibliju)

6. Da je kršćanstvo je nekako sputavalo tehnologiju i svi bismo do sada živjeli na Marsu da nije bilo "mračnog doba"

7. Da je srednjovjekovna Europa bila teokracija kojom je vladala Crkva, koja je posjedovala vrhovnu vlast i ubijala svakoga tko je dovodio u pitanje bilo koji aspekt njezina učenja

8. Da su znanstvenici bili potlačeni tijekom srednjeg vijeka, a znanost potpuno stagnirala sve do "renesanse"

9. Da je "Inkvizicija" bila neka vrsta srednjovjekovnog Gestapa diljem Europe i da je srednjovjekovna Crkva bila svemoćna totalitarna teokracija

10. Da je Giordano Bruno bio mudar i hrabar astronom i kozmolog koji je spaljen na lomači jer je Crkva mrzila znanost

11. Da je afera Galileo izravan dokaz religije koja ignorira dokaze i pokušava suzbiti znanstveni napredak

12. Da je papa Pio XII bio prijatelj i saveznik nacista koji je zatvorio oči pred holokaustom i pomogao nacistima da pobjegnu pravdi
--------------------------------------------------
Jedna od pod-tema koju je autor na ovome svome blogu obradio, upravo je "mitska antiteistička (protubožja) krivotvorina" o tome kako su kršćanski Božić i 25.12. preuzeti od pogana. O tome ću u narednom postu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Još nekoliko detalja autora gornjeg bloga o samome sebi:

1638208328316.png

Ja sam ateist, skeptik i racionalist, član „Udruženja ateista Australije“ i bivši predsjednik ovog državnog Udruženja. Sudjelovao sam na mnogim forumima o ateizmu i skepticizmu tijekom godina i imam evidenciju objavljivanja kao racionalist koja seže barem do 1992. Imam diplomu s pohvalama iz engleskog i povijesti i magisterij istraživanja na Sveučilištu Tasmanije, sa specijalizacijom iz historicističke analize srednjovjekovne književnosti.

Kao racionalist, čvrsto vjerujem da bi ljudi trebali učiniti sve što mogu da ostave po strani emocije, želje i ideologiju kada ispituju bilo koju temu i da se trebaju što je moguće temeljitije upoznati s relevantnom znanošću i uzeti u obzir svaki konsenzus stručnjaka u određenoj domeni prije zauzimanja vlastite pozicije. Zbog toga sam započeo ovaj blog u listopadu 2015. Nakon više od deset godina susretanja navodnih “racionalista”, većina njih bez iskustva ili čak znanja o povijesti, koji koriste očigledno pseudo-povijest kao osnovu za argumente protiv i napade na religiju. Osjećao sam da netko mora početi ispravljati popularne zablude o povijesti koje su rasprostranjene među mnogim glasnim ateističkim aktivistima. Također sam smatrao da je potrebna neka distanca od strane kolega ateista protiv nekoliko marginalnih teorija i beznadno zastarjelih ideja koje nemaju kredibilitet među profesionalnim znanstvenicima i stručnjacima, ali koje izgleda gotovo bez sumnje prihvaćaju mnogi ili čak većina antiteističkih ateista. Iz tih je uvjerenja izrastao ovaj blog - "Povijest za ateiste". U godinama otkako sam započeo ovaj blog pridobio sam brojne obožavatelje i pristaše, ali i nekoliko klevetnika i provokatora. Takva je priroda surovog interneta. Ako je ovo vaš prvi posjet ovdje, zamolio bih vas da pokušate pretpostavke, predrasude i emocionalne preferencije staviti po strani i objektivno sagledati dokaze i argumente koje iznosim. Ako zahtjevamo objektivnost i nepristrasnost, dobro informiranu i racionalnu analizu od drugih, moramo biti spremni i sami prakticirati to isto. I zapamtite da obično tek otkrivanjem da smo pogriješili u nečemu, možemo naučiti nešto novo.
---------------------

Najavljeni mit o "poganskom Božiću" u narednom postu.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Još nekoliko detalja autora gornjeg bloga o samome sebi:

Pogledajte prilog 147330

Ja sam ateist, skeptik i racionalist, član „Udruženja ateista Australije“ i bivši predsjednik ovog državnog Udruženja. Sudjelovao sam na mnogim forumima o ateizmu i skepticizmu tijekom godina i imam evidenciju objavljivanja kao racionalist koja seže barem do 1992. Imam diplomu s pohvalama iz engleskog i povijesti i magisterij istraživanja na Sveučilištu Tasmanije, sa specijalizacijom iz historicističke analize srednjovjekovne književnosti.

Kao racionalist, čvrsto vjerujem da bi ljudi trebali učiniti sve što mogu da ostave po strani emocije, želje i ideologiju kada ispituju bilo koju temu i da se trebaju što je moguće temeljitije upoznati s relevantnom znanošću i uzeti u obzir svaki konsenzus stručnjaka u određenoj domeni prije zauzimanja vlastite pozicije. Zbog toga sam započeo ovaj blog u listopadu 2015. Nakon više od deset godina susretanja navodnih “racionalista”, većina njih bez iskustva ili čak znanja o povijesti, koji koriste očigledno pseudo-povijest kao osnovu za argumente protiv i napade na religiju. Osjećao sam da netko mora početi ispravljati popularne zablude o povijesti koje su rasprostranjene među mnogim glasnim ateističkim aktivistima. Također sam smatrao da je potrebna neka distanca od strane kolega ateista protiv nekoliko marginalnih teorija i beznadno zastarjelih ideja koje nemaju kredibilitet među profesionalnim znanstvenicima i stručnjacima, ali koje izgleda gotovo bez sumnje prihvaćaju mnogi ili čak većina antiteističkih ateista. Iz tih je uvjerenja izrastao ovaj blog - "Povijest za ateiste". U godinama otkako sam započeo ovaj blog pridobio sam brojne obožavatelje i pristaše, ali i nekoliko klevetnika i provokatora. Takva je priroda surovog interneta. Ako je ovo vaš prvi posjet ovdje, zamolio bih vas da pokušate pretpostavke, predrasude i emocionalne preferencije staviti po strani i objektivno sagledati dokaze i argumente koje iznosim. Ako zahtjevamo objektivnost i nepristrasnost, dobro informiranu i racionalnu analizu od drugih, moramo biti spremni i sami prakticirati to isto. I zapamtite da obično tek otkrivanjem da smo pogriješili u nečemu, možemo naučiti nešto novo.
---------------------

Najavljeni mit o "poganskom Božiću" u narednom postu.

Interesantan blog, a autor ne samo da pokušava da unese prave znanstvene načine u tumačenje povjesnih događaja, nego, čini se nasvesno (barem se meni tako čini), dokazuje vezu između "ateističke" kvazi povjesti i mirijada sekti i kultova koji se istom koriste u napadima na Crkvu.

Upravo sam završio čitanje njegovog članka o Hitleru, i ako bi smo ostavili po strani pokušaj neutralnosti (autor se zaista trudi da ostane neutralan), o Hitleru se može saznati da je imao verovanja u mnogome slična, ako ne identična onome što ispovedaju i mantraju najlajaviji od plodova Milerovih - Adventisti Sedmog Dana, a koje smo na ovom mestu mogli pročitati u postovima kako Jovana, tako i njegove braće po klanjaju Ellen Gould Harmon White....

Da ovo ne dolazi od mene i mog kako bi to oni voleli da kažu "nasrtaja" na "verni ostatak", ilustrovaću kopiranjem teksta s istog bloga:

"As already noted, various statements by Hitler show he did not accept the Virgin Birth, the Incarnation or any form of divinity for Jesus and did not believe Jesus rose from the dead in any sense. " izvor:

https://historyforatheists.com/2021/07/hitler-atheist-pagan-or-christian/
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Tim O’Neill 'rastjeruje maglu' o "poganskom Božiću 25.12.

Uobičajeno je da su mediji u ovo doba godine puni pseudo povijesnih gluposti o poganskim elementima Božića. Ateisti koji tvrde da "rade za racionalniji svijet" doista bi trebali biti oprezniji od površnih novinara kada predstavljaju "pravu povijest" blagdana. Nažalost, gotovo nikada nisu.

Kao što sam već napomenuo, mediji vole iznositi priče s nepouzdanim izvorima o tradicijama i svetkovinama. U Božićno vrijeme novinski stupci o tome što Božić doista jest, vrlo su kratki i rijetki. A priče o "poganskom podrijetlu Božića" ispisuju se na metre, s obzirom na to da jadnici koji svake godine dobivaju ovaj nezahvalni zadatak samo moraju reciklirati elemente verzija o „poganskom Božiću“ iz desetak prethodnih godina.

Kao rezultat toga, dobivamo iste tvrdnje koje se ponavljaju u nedogled, s uobičajenom razinom povijesnih istraživanja koji je za ovaj novinarski posao vrlo nizak, tj. gotovo nikakva. Ovim jadnim novinarima ne bi bilo teško shvatiti da je većina tvrdnji o poganskom podrijetlu Božića i njegovih običaja besmislica – uostalom, na internetu postoje odlični izvori koji to jasno pokazuju. No, novinari kojima je dodijeljena ovakva zadaća neće ići protiv ovoga i razotkriti lažne priloge ovog tipa, a i većina njihovih čitatelja ionako ne voli razobličavanje laži. Dakle, svaki članak o "poganskom Božiću" odjekuje prethodnim, poput beskonačnog niza duhova božićne prošlosti.

Ateistički aktivisti, s druge strane, trebaju pažljivo provjeravati stvari. Na primjer, Seth Andrews, ateistički emiter koji je domaćin web stranice, podcasta i internetske zajednice “The Thinking Atheist”, započinje svoj podcast i vodi svoju web stranicu moleći svoju publiku da “ništa ne pretpostavljaju. Sve propitujte. I počnite razmišljati.” Snimljeni govor na njegovom podcastu i YouTube kanalu izjavljuje da su njihovi ciljevi „Odbacivanje vjere. Traganje za znanjem. I zajednički rad za racionalniji svijet.” Plemenita i uzbudljiva stvar.

Nažalost, kada se Andrews nedavno upustio u otkrivanje pozadine povijesti Božića, – u podcastu/videu pod naslovom “Što kršćani (vjerojatno) ne znaju o Božiću” – rezultat je bio zbrkana mješavina konfuznih mitova, pseudo povijesti i totalne glupost. A sve ovo potaknuto je gorućom željom da se kršćanima pokaže da su njihove cijenjene božićne tradicije, zapravo, opako poganske.

Obično bih prošao kroz svaku Andrewsovu tvrdnju i usporedio ih s onim što pokazuju stvarni dokazi, ali – kao što sam već primijetio – te su tvrdnje potpuno opovrgnute negdje drugdje. Najkorisnije je to što su znanstvenici klasičari Peter Gainsford i Spencer Alexander McDaniel napisali nekoliko članaka koji pokazuju kako su gotovo sve Andrewsove tvrdnje o "poganskom Božiću" zapravo „papagajsko ponavljanje gluposti“. Stoga ću ovdje jednostavno ostaviti link na njihove članke, a ja ću se na njih vratiti dok analiziram Andrewsove zbrljane tvrdnje.

Za početak, blog Spencera Alexandera McDaniela „Tales of Times Forgotten“ ima vrlo detaljnu analizu na tu temu koja pokazuje da, zapravo, većina elemenata Božića za koje se tvrdi da su "poganski" zapravo to nisu:

1. Saturnalije

Jedna vrlo popularna zabluda o Saturnalijama je da se slavila 25. prosinca. Ova tvrdnja je milijun puta ponovljena na internetu, ali naprosto je neistinita. Što je istina o Saturnalijama? Saturnalije su izvorno bile jednodnevni praznik koji se održavao 17. prosinca, ali je praznik bio toliko popularan i voljen da je do prvog stoljeća prije Krista bio produljen na sedmodnevni festival, koji je započinjao 17. prosinca. i završavao 23. prosinca.

Car August (vladao 27. pr. Kr. – 14. n. e.) pokušao je skratiti Saturnalije na samo tri dana proslave, koja su trajala od 17. prosinca do 19. prosinca. Međutim, većina ljudi nastavljala bi slaviti i nakon što je praznik službeno završio, što je navelo kasnije careve da obnove neke od dana slavlja koje je August ukinuo. Izvještava se da je car Kaligula (vladao 37. – 41. n. e.) produžio festival na pet dana, koji je trajao od 17. do 21. prosinca.

Dakle, službena duljina Saturnalija je varirala, ovisno o tome koje vremensko razdoblje promatrate te koji je car u to vrijeme bio na vlasti. A ono što je nedvojbeno, neovisno o kojem vremenskom periodu je riječ, Saturnalije nikada ni jednim jedinim danom nisu padale na 25. prosinac, uvijek su prije završile.

2. Brumalije

Julijanski kalendar njie bio idealan, pa se točan datum zimskog solsticija mijenjao tijekom mnogo godina, ali je u antici uvijek bio između 20. prosinca i 23. prosinca. Međutim, mnogi starorimski pisci smatrali su 25. prosinca solsticijem. Ali, kao što sam već naglasio i objasnio, Saturnalije se nisu nikada slavile 25. prosinca.

Stari Rimljani su imali festival zimskog solsticija, ali to je zaista bilo vrlo neobično, jer većina ljudi u antičkom svijetu nije imala nikakvu vrstu festivala zimskog solsticija. Međutim, Rimski festival zimskog solsticija nisu bile Saturnalije, nego Brumalije. Brumalia, međutim, nije uopće pretkršćanska. Prvi put uopće Brumalia je spomenuta u djelu koje je u kasnom drugom stoljeću naše ere napisao kršćanski apologet Tertulijan (živio oko 155. – oko 240. godine). Tertulijan o tome piše u desetom poglavlju svoje apologetske rasprave „O idolopoklonstvu“.
-----------------
Međutim, ovo je već vrijeme u koje kršćanski pisci, kao Hipolit Rimski, polazeći od toga da je Isus začet i ubijen na isti dan u godini, naveliko računaju i dolaze do zaključka: Isus je razapet 25. ožujka, dakle, i začet je 25. ožujka, a rodit će se 9 mjeseci kasnije = 25. prosinac.
------------------


Interesantan blog,

Vrlo interesantan. I vezano uz ovu temu Božića i 25.12. sasvim su dovoljna ova dva elementa, Saturnalije i Brumalije i dokaz kako kršćanski Božić nema s njima veze. Društvo koje se dakle urotilo protiv Krista, kršćana i Božića jesu, vidjesmo ovdje, militantni ateisti (antiteisti), i od prije spomenute četiri grupe - potomci mileritskog pokreta (armstrongisti, adventisti, Jehovini svjedociu i mnoge jahvističke/mesijanske skupine), pisci Povijesti religija poput Paula Ernsta Jablonskog, Neopaganski/vikanski pokret nastao u 20. stoljeću i islamski antikršćanski apologeti. Baš krasno društvo.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vrlo interesantan. I vezano uz ovu temu Božića i 25.12. sasvim su dovoljna ova dva elementa, Saturnalije i Brumalije i dokaz kako kršćanski Božić nema s njima veze. Društvo koje se dakle urotilo protiv Krista, kršćana i Božića jesu, vidjesmo ovdje, militantni ateisti (antiteisti), i od prije spomenute četiri grupe - potomci mileritskog pokreta (armstrongisti, adventisti, Jehovini svjedociu i mnoge jahvističke/mesijanske skupine), pisci Povijesti religija poput Paula Ernsta Jablonskog, Neopaganski/vikanski pokret nastao u 20. stoljeću i islamski antikršćanski apologeti. Baš krasno društvo.

Doista krasno društvo, uz to i veoma licemjerno..

Ne znam jesi li primjetio ili ne, ali ovi podebljani napadaju samo i islljučivo samo Kršćanstvo i njegove svetinje. Nema naime niti jednog od navedenih "umnika" da napada, na isti način, islam, budizam, ili bilo koji drugu religiju, kult..

Imamo mirijade "radova", "knjiga", u kojima se Krist i sve što je Kršćansko izvrće ruglu, iznosi sumnja, nalaze "paralele" s ovim ili onim, ali zato nemamo toliki broj "povjesničarskih" uradaka koji bi se recimo bavili Mojsijem (van Svetog Pisma ne postoje ikakvi pisani dokumenti, arkeološki dokazi o postojanju Mojsija i Hoshee Navina), Gautamom Budhom, Zaratrusrtom, o Muamedu da i ne govorim...

Šta to govori?

Meni je odgovor pred očima, no pitanje je da li će se isti svidjeti "povjesničarima".....

 
Natrag
Top