Tito je bio...

Ko je bio Tito?

  • Drug i drugarica

    Votes: 19 5,7%
  • Predsednik jedne prelepe zemlje

    Votes: 143 42,9%
  • Lovac na zebre

    Votes: 28 8,4%
  • Kome ti to?

    Votes: 22 6,6%
  • Lik iz jedne bajke

    Votes: 17 5,1%
  • Legenda sa Drvara

    Votes: 16 4,8%
  • Glavna faca svog vremena

    Votes: 152 45,6%

  • Total voters
    333
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
24
@yukic: Ta moja izjava je reakcija na to sto si rekao da su Bosnjaci i Bosanski jezik novokomponovani pojmovi. Meni je to bila uvreda. Rijeci novokomponovani, vjestacki i sl. koriste neki Srbi i Hrvati u cilju negiranja postojanja Bosnjaka, Bosne i Bosanskog jezika.
 
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
@yukic: Ta moja izjava je reakcija na to sto si rekao da su Bosnjaci i Bosanski jezik novokomponovani pojmovi. Meni je to bila uvreda. Rijeci novokomponovani, vjestacki i sl. koriste neki Srbi i Hrvati u cilju negiranja postojanja Bosnjaka, Bosne i Bosanskog jezika.

Bošnjake negiram kao termin, a ne kao narod, a za mene su to bili i ostali Bosanci (stanovnici Bosne). Nije šija nego vrat.

Bosnu ne negiram.

Bosanski jezik itekako negiram, pa bih molio da mi neko kompetentan iznese argumente u cemu je razlika istog u odnosu na srpski ili hrvatski koji su, za mene, takodje jedan jezik. Molim prevod odgovora sa bosanskog iliti bošnjačkog jezika da bih mogao razumeti.
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
Ovo je malo otišlo Off. Otvorite drugu temu za to, ako je to dozvoljeno. Tema je previše bolna za ovaj forum.

Bolje nastavite da blatite Tita.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Vraćam se na temu. Ono što bih želeo da napišem je nešto o njegovom nasleđu - šta je ostalo iza njega ali i da nabrojim i neke pozitivne strane njegovog režima.
Prvo , brutalni Titoistički režim je svojim institucionalnim delovanjem stvorio jednu totalitarističku reaktivnu svest kod ljudi koji su naviknuti na kult ličnosti i dogmatsku ulogu države izgubili svaku kreativnost i individualnost. Posledice toga vidljive su i danas, zapravo to je jedna od glavnih kočnica budućeg razvoja.

Drugo, privredna struktura koja je napravljena i koja je zasnovana na dogovornoj ekonomiji a ne na konkurenciji stvorila je jednu tromu nefleksibilnu strukturu koja je funkcionisala samo zahvaljujući pozajmicama i jeftinim inostranim kreditima.Naravno to nije moglo večno da traje.Sada mi imamo u nasledstvu jednu takvu strukturu sa velikim brojem gubitaša, neprofitabilnim preduzećima, viškom radnika i ogromim dugovima.
Treće , pogrešna međuetnička politika. Stalno se ponavljalo da su nacionalna pitanja rešena, međunacionalni problemi su se gurali pod tepih , nije postojala kultura dijaloga između različitih nacionalnih grupacija već se sistem održavao brutalnom silom .Naravno to nije moglo večno da traje i već prve pukotine su se javile osamdesetih . Ovakva politika održavnja sistema silom imala je za posledicu pobedu dogmackih struja unutar komunističke parije i njihovo udruživanje sa nacionalistima a to je dovelo do rata.
Međutm Tito i njegov režim su imali i pozitivnih strana
Prvo , Tito je bio maher u međublokovskoj igri , odlično je vodio spoljnu politiku i obilato koristio sve pogodnosti našeg položaja-jeftini krediti pomoć povoljni izvozni poslovi itd. Osim toga zemlja je imala veliki ugled u svetu ja to priznajem i za to mu skidam kapu.
Drugo, socialna politika - mislim na međustratifikacionu propusnost - da prevedem - to je fluktuacija između različitih socijalnih slojeva , e ta fluktuacija je bila velika, što ja kao socialdemokrata i levičar podržavam.
Treće , nije se kralo kao danas, funkcioneri su imali velike stanove, vikendice , neki baš veći funkcioner je imao i stan za ljubavnicu i to je to . Ovi danas kradu pa nemaju mere.
Evo ja nabrojah tri negativne i tri pozitive strane njegovog režima , sad će da me pljuju i ovi koji su za a i ovi koji su protiv Tita. Pa otvoreno je pljuvanje:D
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
24
@mirkoj: slazem se da je tema previse bola, pogotovo za gradjane BiH.

Bošnjake negiram kao termin, a ne kao narod, a za mene su to bili i ostali Bosanci (stanovnici Bosne). Nije šija nego vrat.

Bosnu ne negiram.

Bosanski jezik itekako negiram, pa bih molio da mi neko kompetentan iznese argumente u cemu je razlika istog u odnosu na srpski ili hrvatski koji su, za mene, takodje jedan jezik. Molim prevod odgovora sa bosanskog iliti bošnjačkog jezika da bih mogao razumeti.

Ja sve stanovnike BiH, bez obzira na etnicku pripadnost nazivam Bosancima i Hercegovcima(nacija=ime drzave). Bosnjaci su jedan od naroda koji zive u BiH.

Nisu isti jezici, nego imaju isto porijeklo, tj. sva tri jezika su indoevropska, slavenska i juznoslavenska. Nemam vremena za neku duzu raspravu(dokumenti u kojima se spominje bosanski jezik, gramatike, djela bosanskih pisaca i dr.).
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vraćam se na temu. Ono što bih želeo da napišem je nešto o njegovom nasleđu - šta je ostalo iza njega ali i da nabrojim i neke pozitivne strane njegovog režima.
Prvo , brutalni Titoistički režim je svojim institucionalnim delovanjem stvorio jednu totalitarističku reaktivnu svest kod ljudi koji su naviknuti na kult ličnosti i dogmatsku ulogu države izgubili svaku kreativnost i individualnost. Posledice toga vidljive su i danas, zapravo to je jedna od glavnih kočnica budućeg razvoja.
Nema pljuvanja, ali ima reagovanja na neutemeljene konstatacije i zaključke.
Iz ovih dosadašnjih polemika, mnogi su, vjerovatno, stekli utisak da sam ja ubijeđeni titoista, a ustvari nisam. Ja samo volim istinu, a ne volim kada neko tu istinu, iz neznanja ili namjerno falsifikuje i izvće. Recimo, sintagma: brutalni titoistički režim, nikako ne stoji niti je tačna. Brutalni diktatorski režimi su bili u Albaniji, SSSR-u u vrijeme Staljina, Kini u vrijeme Mao-a..., a za režim u socijalističkoj Jugoslaviji se ne može reći da je bio brutalan, jer je to naprosto neistina. Nema ovdje ni vremena ni prostora da se detaljno o tome govori, ali samo kratko da kažem ovo: Vrijeme do pedesetih godina bi se i moglo nazvati brutalnom vladavinom, ali treba imati na umu da je to vrijeme kada je nova vlast bukvalno branila svoj život, kako od vanjskih tako i od unutrašnjih neprijatelja. A nema te vlasti koja nije brutalna kada brani svoj opstanak.

Zatim konstatacija o reaktivnoj titoističkoj svijesti, koja ima i danas posledice, naprosto je neutemeljena, kako sa sociološkog, tako i sa psihološkog aspekta.
Sa sociološkog zbog toga što se čovjek po svojoj prirodi nikada ne zadovoljava onim što ima, nego uvijek želi i teži višem i boljem, a sa psihološkog zbog toga, što ljudska svijet nije rijeka koju možeš regulisati i odrediti joj smjer toka onako kako želiš.

Drugo, privredna struktura koja je napravljena i koja je zasnovana na dogovornoj ekonomiji a ne na konkurenciji stvorila je jednu tromu nefleksibilnu strukturu koja je funkcionisala samo zahvaljujući pozajmicama i jeftinim inostranim kreditima.Naravno to nije moglo večno da traje.Sada mi imamo u nasledstvu jednu takvu strukturu sa velikim brojem gubitaša, neprofitabilnim preduzećima, viškom radnika i ogromim dugovima.

Ovdje si djelimično u pravu, ali samo djelimično. Nije problem u dogovornoj ekonomiji (ako se prate trendovi u savremenoj zapadnoj ekonomiji, mogu se čak i tamo naći oblici dogovorne ekonomije i državne intervencije u privredi), nego je problrm u jugoslovenskoj privredi i društvu uopšte, bio najviše u tome što je u privredne odnose uvedena nevjerovatno velika demokratija, umjesto da je to urađeno u političkim odnosima. Privreda se uglavnom zasniva na strogim tehnološkim procesima, a takvi procesi ne trpe nikakvu demokratiju. nego strogo određene operacije i tajminge, koji se moraju poštovati.

Zašto sada propadaju mnoga preduzeće iz socijalističkog perioda? Odgovor nije ni u kakvom nasleđu, kako pokušavaš prikazati, nego je odgovor u sledećem: Amortizacija kao trošak poslovanja koja se pokriva iz dobiti, treba, u prvom redu, da posluži kako za zamjenu dotrajalih sredstava za proizvodnju, tako i za njihovu tehnološku modernizaciju. E, ovo se, u mnogim preduzećima, godinama ne radi, - zbog oportunizma, javašluka, nestručnosti, veće dobiti..., tako da je proćerdano vrijeme za obnovu tehnologije, a sa zastarjelom tehnologijom, nema napretka niti uspješnog poslovanja.
Treće , pogrešna međuetnička politika. Stalno se ponavljalo da su nacionalna pitanja rešena, međunacionalni problemi su se gurali pod tepih , nije postojala kultura dijaloga između različitih nacionalnih grupacija već se sistem održavao brutalnom silom .Naravno to nije moglo večno da traje i već prve pukotine su se javile osamdesetih . Ovakva politika održavnja sistema silom imala je za posledicu pobedu dogmackih struja unutar komunističke parije i njihovo udruživanje sa nacionalistima a to je dovelo do rata.

I ovdje si djelimično u opravu. Ovo neću komentarisati iz razloga što bi nas to odvelo direktno u političke vode, a na ovom Forumu je politika zabranjena.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Vrijeme do pedesetih godina bi se i moglo nazvati brutalnom vladavinom, ali treba imati na umu da je to vrijeme kada je nova vlast bukvalno branila svoj život, kako od vanjskih tako i od unutrašnjih neprijatelja. A nema te vlasti koja nije brutalna kada brani svoj opstanak.

Nemoj da si kontradiktoran, te nije bio brutalan, te nema te vlasti koja nije brutalna kada brani svoj opstanak... I opet floskula "unutrašnji i spoljni neprijatelji", daj jednom da vidimo ko su ti tadašnji "unutrašnji i spoljni neprijatelji"... Pod tom formulacijom je stradalo na hiljade nevinih ljudi, cele porodice...

Režim je bio brutalan malo više od 45 do 50, može se reći do sredine 60... Bio je brutalan sa postepenim, smanjivanjem nivoa brutalnosti... To su činjenice... Tačno je da Tito nije bio Staljin, Mao, Pol Pot, Čaušesku, Hodža i slični veliki nadrimarksisti ali nije bio ni bebisiterka...

Tip je definitivno ostavio trag u svetskoj pa samim tim i lokalnoj istoriji ali kako ima preuveličavanja negativnosti njegove vladavine tako ima i preuveličavanja pozitivnih strana njegove vladavine...

On je "prolupao" onog trenutka kada je počeo da prihvata poltronske i udvoričke varijante, tipa trostruki nosilac ordena Narodnpg Heroja, doživotni predsednik i slično... Realno zadnjih pet godina života, možda i neka godina više, nije ni imao predstavu o pravom stanju stvari u SFRJ na mnogim poljima a lično sam ubeđen da ga nije ni zanimalo...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemoj da si kontradiktoran, te nije bio brutalan, te nema te vlasti koja nije brutalna kada brani svoj opstanak... I opet floskula "unutrašnji i spoljni neprijatelji", daj jednom da vidimo ko su ti tadašnji "unutrašnji i spoljni neprijatelji"... Pod tom formulacijom je stradalo na hiljade nevinih ljudi, cele porodice...

Samo mi reci u čemu sam kontradiktoran? Ako to konstatuješ, pokaži gdje je to. Floskula o unutrašnjem i spoljnom neprijatelju nije nikakva floskula, to je tada bila stvarnost. Ko su bili ti neprijatelji? Kao ti ne znaš. A, možda i ne znaš. Ne mogu sada da objašnjavam, nemam vremena, samo da napomenem da je, pored odbrambenog rata, širom nekadašnje Jugoslavije vođen i građanski rat. Ako samo tu činjenicu uzmeš u obzir, onda tvoje pitanje ko su bili unutrašnji neprijatelji, gubi svaki smisao. Bilo ih je na pretek. Sam karakter građanskog rata je to ostavio kao posledicu.

Režim je bio brutalan malo više od 45 do 50, može se reći do sredine 60... Bio je brutalan sa postepenim, smanjivanjem nivoa brutalnosti... To su činjenice... Tačno je da Tito nije bio Staljin, Mao, Pol Pot, Čaušesku, Hodža i slični veliki nadrimarksisti ali nije bio ni bebisiterka...

Režim je u periodu do pedesetih godina zaista bio brutalan, ali prema kome?
Odgovori ispravno na to pitanje i sve će ti se kazati. Koja to vlast ima milosti prema onima koji žele da je sruše? Ima li milosti "najdemokratskija" zemlja na svijetu - Amerika? Misliš li da postoji velika razlika između Golog Otoka i Guantanama?
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Samo mi reci u čemu sam kontradiktoran? Ako to konstatuješ, pokaži gdje je to. Floskula o unutrašnjem i spoljnom neprijatelju nije nikakva floskula, to je tada bila stvarnost. Ko su bili ti neprijatelji? Kao ti ne znaš. A, možda i ne znaš. Ne mogu sada da objašnjavam, nemam vremena, samo da napomenem da je, pored odbrambenog rata, širom nekadašnje Jugoslavije vođen i građanski rat. Ako samo tu činjenicu uzmeš u obzir, onda tvoje pitanje ko su bili unutrašnji neprijatelji, gubi svaki smisao. Bilo ih je na pretek. Sam karakter građanskog rata je to ostavio kao posledicu.

Režim je u periodu do pedesetih godina zaista bio brutalan, ali prema kome?
Odgovori ispravno na to pitanje i sve će ti se kazati. Koja to vlast ima milosti prema onima koji žele da je sruše? Ima li milosti "najdemokratskija" zemlja na svijetu - Amerika? Misliš li da postoji velika razlika između Golog Otoka i Guantanama?

Kontradiktornost je u tome nije bio brutalan a ko i ne bi bio brutalan kad je ugrožen...Parafrazirao sam i skratio tvoju priču iz citiranog posta...Pročitaj šta si napisao...Bio je brutalan a da li ima opravdanja za brutalnost, naravno da nema i nikada nije ni bilo opravdanja, sem ako to mi sami ne želimo da tako prihvatimo, da je brutalno normalno....Kad su prema nama brutalni u novije vreme onda je nenormalno a kad baja Tito pobije par desetina hiljda ljudi, to postaje pragmatično i istorijski nužno...Što tako, što je naš "najveći sin"...Ajde meri istim aršinima, a ne kako ti odgovara...

Gradjanski rat, spominješ u sklopu II svetskog rata, fenomenalna konstrukcija....Kakav građanski rat, ko protiv koga, pojasni u razbijenoj Jugoslaviji sa NDH i raznim okupacionim zonama, definiši učesnike tog građanskog rata i ko je tu bio protiv koga i u kojoj zoni i tako dalje na tu temu...Malo se tučem s nemcima, pa malo sa ustašama i balijama pa onda sa partizanima pa posle sa četnicima pa posle sa neopredeljenom omladinom a usput proterujem okupatore mađare, bugare, talijane, nemce....Trararalalalalal bla truć...Cela istorija II svetskog rata na prostorima Jugoslavije je iskrivljena i ima 900 varijanti i nijedna tačna nije, pa ni ona koja veliča samo tzv partizane...

A ti meni odgovori prema kome je to bio brutalan od 50 do 60....Prema svojima...Revolucija jela svoju decu, da li samo prema njima...Pojasni to molim te...

Šta ima veze Guantanam sa Joškom Brozom zvanim Tito, a ko li je taj nije ni bitno???? A vrlo dobro znamo kakve veze ima Goli Otok sa tim nedefinisanim čovekom... Gde si ti video da ja podržavam postojanje Guantanama pa mi takva provokativna pitanja postavljaš?? Piši o temi a ne o globalizaciji i američkom iživljavanju!!!

Lepo sam rekao ima dobrih stvari iz tog doba, ali ima i jako loših, ružnih i teških, koje se decenijama bagatelizuju, iako je veliki broj ljudi i familija nastradao pod i u ime režima trostrukog narodnog heroja...

Taj čovek koga definišemo kao Tito, ima svoje istorijsko mesto koje ni ti ni ja ni bilo ko ne može da ospori ali on je daleko od nekog anđela, naprednjaka i super poštenog i hiper pametnog i mega zaslužnog, naravno to je moje mišljenje...Ima i drugih mišljenja...Odobravam...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
27
људи,
све ово нагваждање говори о томе колико смо сви са ових простора слуђени. данас, из свих бивших република да се чути да је тито управо угрожавао већински народ из те републике. вероватно је и требало тако.

калимерчице, да ли си ти своју диплому из економије стекла у оном друштво које било у оноликом расулу какво описујеш? да ли је тако било
и у просвети? моје је мишљење да је позно социјалистичко друштво било
генерално хуманије, привредно и просветно прилично респектабилно. о томе говоре, најзад, чињенице да смо били неки привредни и ескпертски фактор у (макар трећем) свету.
однос према нацијама (народима и народностима) је сасвим друга околност. верујем да је морао да суспреже многе екстремисте на разним странама. али факат је да је једино на територији србије створио аутономне покрајине, премда је разлога (културно-историјских, националних, верских, географских) било за то и другде (бих и хрватска). приликом другог заседања авној-а у јајцу колико се сећам македонска делегација није присуствовала, јер је каснила (тад су формиране републике). заправо, требало је пронаћи неког ко се декларише као македонац, а не србин или бугарин. то национално самоосвешћивање одређених етничких заједница у сфрј је било крајње тенденциозно. назив муслиман уведен је у употребу које године? 70- и које? како су се ови људи пре тога декларисали? претпостављам, југословени? знам како јесте меша селимовић...
ово је моја (српска) перспектива и она није без историјског упоришта.
почев од друге половине 30-их, по пропутовању неких крајева које до тада није упознао, вук караџић који је сматрао да једну нацију конституишу: језик, закон (вера) и обичаји, мења из основа мишљење и почиње да говори о србима три закона: источног, западног (ту није убрајао "илире") и мухамеданског. но, манимо вука он важи за националисту, што је данас мрска реч, премда је у своје време од представника српске православне цркве био оптуживан за шуровање са католицима. шта каже о томе доситеј? он који се залагао за верску толеранцију, за кога су конститутивни елементи народности били род (порекло) и језик, али никако вера пише следеће (1783):

"зато, дакле, ја ћу писати за ум, за срце и за нарави человеческе, за браћу србље, којега су год они закона и вере."

мало пре тога каже:

"говорећи за народе који у овим краљевствам и провинцијам живу, разумевам колико грчке цркве, толико и латинске сљедоватеље, не искључавајући ние саме турке бошњаке и херцеговце, будући да закон и вера може се променити, а род и језик никада. бошњак и херцеговац турчин - он се турчин по закону зове, а по роду и језику, како су год били његови чукундедови, тако ће бити и његови последњи унуци: бошњаци и херцеговци догод бог свет држи. они се зову турци док турци том земљом владају, а како се прави турци врате у свој вилајет откуда се произишли, бошњаци ће остати бошњаци и биће што су њихови стари били."

био човек у заблуди. али, једно је очигледно он бошњаке третира као србе. чак и да није тако: везује овај појам за одређену регију/покрајину, а верско обележје једног дела становиштва спецификује одредницом турчин.
е сад шта су - њихови стари били. котроманићи, вероватно, изворно немачког порекла имали су у себи и српске (немањићке) и хрватске (шубићке) и какве све још не крви, што је нормално за све владарске династије онога (и савременог) доба. били су римокатолици. народ, углавном, следи цркву босанску (богумили). писмо - тзв. босанчица (варијанта ћириличног писма). говор данас - источнохерцеговачки, штокавски илити српски.
шта је што се тиче вере претходило и следило доласку османлија три националне историје битно се разилазе:
по једној, богумилско становништво прелази у ислам, по другој, богумилско становнитшво већим делом прелази у православље, по трећој, католичанство је освојило овај простор пре доласка османлија.
несумњиво специфичност овог простора је изузетна и немам намеру да било коме било шта намећем. свако има права да буде шта хоће. оно што хоћу да кажем јесте да је муслиманима/бошњацима тешко угодити због гореописане ситуације. то ни тито није могао, уз све уступке.
заборавља се при томе једна чињеница да је србија огромним жртвама платила то што је победница у првом светском рату. као држава победница имала је и другачије могућности и изборе. а то што је формирана схс, потом и југославија која пре комунизма, социјализма није била ништа национално сређенија... ту нас друг тито није зај....о


ja sve stanovnike bih, bez obzira na etnicku pripadnost nazivam bosancima i hercegovcima(nacija=ime drzave). Bosnjaci su jedan od naroda koji zive u bih.
Nisu isti jezici, nego imaju isto porijeklo, tj. Sva tri jezika su indoevropska, slavenska i juznoslavenska. Nemam vremena za neku duzu raspravu(dokumenti u kojima se spominje bosanski jezik, gramatike, djela bosanskih pisaca i dr.).

сањалице, очигледно мешаш етатистичке и националне одреднице. прво кажеш да су бошњаци различитих вера, а потом их сведеш на оне муслиманске вероисповести уводећи етатистички појам - босанци. објасни ми и то како се у разлику имена за језик и имена за народ прикрада ова разлика назива између државе и нације. да ли то значи да је босански језик језик свих народа бих? ако то значи, да ли срби, али и хрвати, па и бошњаци/босанци (не знам шта је политички коректно) у србији говоре србијанским?
а ово, заиста, о три језика мораш да ми објасниш? ако пред собом имамо исти предмет, ја га назовем креветом, а ти лежајем, да ли су то два предмета или један?


куцао сам редовно велика слова где је то потребно, али нешто се раздесило. мрзело ме је после да исправљам. опростите на правописним, нехотичним грешкама.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top