Tito je bio...

Ko je bio Tito?

  • Drug i drugarica

    Votes: 19 5,7%
  • Predsednik jedne prelepe zemlje

    Votes: 143 42,9%
  • Lovac na zebre

    Votes: 28 8,4%
  • Kome ti to?

    Votes: 22 6,6%
  • Lik iz jedne bajke

    Votes: 17 5,1%
  • Legenda sa Drvara

    Votes: 16 4,8%
  • Glavna faca svog vremena

    Votes: 152 45,6%

  • Total voters
    333
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
24
Krivo. Ako misliš, a vidim da misliš, da su svi narodi u Bosni i Hercegovini, Bošnjaci, onda ti radiš upravo ono radi čega neosnovano ocrnjuješ Tita i njegov režim, - namećeš drugim narodima koji tamo postoje ono što oni nisu. Danas su u Bosni i Hercegovini Bošnjaci isključivo pripadnici islamske vjeroispovjesti.
Potpuno je iščašena misao da su svi koji žive u Bosni Bošnjaci. Otkuda onda oni muslimani što žive u Sandžaku sebe takođe nazivaju Bošnjacimna? Žive u Bosni?
Oni sebe tako nazivaju jer se poistovjećuju sa muslimanskom vjeroispovješću, što znači da je Bošnjak = musliman.

Nisam rekla da su svi narodi u BiH Bosnjaci.
Kojoj vjeroispovijesti su Bosnjani pripadali za vrijeme Srednjovjekovne Bosne? Nije tad bilo Osmanlija u Bosni. Bosnjani su bili bogumili. Bosnjani su nastali kada je i Bosna nastala. Kada govorim o Bosnjacima, govorim o osobama koji su porijeklom iz Bosne. Kako se Bosna teritorijalno sirila tokom historije, tako je Bosnjacki narod naseljavao te teritorije. Sandzak je tako nekada bio dio Bosne, i tu su se takodjer naselili Bosnjaci. Bosnjaci su danas po vjeroispovijesti uglavnom muslimani.
 
Poslednja izmena:
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
Bošnjak. Svašta. Novokomponovani naziv da bi se stvorila, kao neka nacija, jer j***š državu ako nema naciju.
Bošnjački jezik. Ma u čemu se taj jezik razlikuje od hrvatskog (navodim hrvatski zbog same ijekavice). Treba li mi prevodilac.
Tako i novokomponovana azbuka "lijepih i čestitih" vlasti Crne Gore umeće još dva slova, nazovimo ih "mekano Š" i "mekano Ž".

33xzbpg.jpg


Hrvatska vlast nakon raspada brze-bolje uvodi kojekakve nove reci, ne bi li se sto vise razlikovali od srpskog jezika i opravdali istoriju hrvatskog jezika kao jedinstvenog o cemu su u njihovim emisijama na HRT palamudili neki njihovi učeni fonetičari, književnici i ostali. Ipak, propali su pokušaji da u narodu zažive idiotske reči kao što je "zrakomlat" (helikopter), "opkoparstvo" (inžinjerija), "samokres" (pištolj) itd. Zaživeo je "promidžbeni program" (EPP), "topništvo" (artiljerija), "časnik" (oficir) i puno ostalih gluposti.

Sve je to kreacije raznih Tuđmana, Špegelja, Silajdžića (tzv. Bošnjaka koji Srbe očima ne može da vidi)...

A narod, koji po prirodi funkciioniše kao obično stado, loži se na gluposti diletanata i viče "Ble-Bleeeee".

Nekada kroz Sarajevo nisu šetale žene pod feredžama (tu i tamo po neka), a sada im ima koliko hoćeš- Tu su i mnoge zabrađene vehabije koji svojom fizionomijom odudaraju sa ovih prostora, izvorni Arapi. Nemam ništa protiv bilo koje vere, ali ako je ovo korak napred onda se ja izvinjavam. Svako neka bira svoj način života.

Pa, ako nekada bude bio i Sandžakistan, verovatno će se tamošnji žitelji zvati Sandžakistanci.

Mislim, ovi komentari skreću sa ove teme. Tema je Tito, samo da podsetim.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nisam rekla da su svi narodi u BiH Bosnjaci.
Kojoj vjeroispovijesti su Bosnjani pripadali za vrijeme Srednjovjekovne Bosne? Nije tad bilo Osmanlija u Bosni. Bosnjani su bili bogumili. Bosnjani su nastali kada je i Bosna nastala. Kada govorim o Bosnjacima, govorim o osobama koji su porijeklom iz Bosne. Kako se Bosna teritorijalno sirila tokom historije, tako je Bosnjacki narod naseljavao te teritorije. Sandzak je tako nekada bio dio Bosne, i tu su se takodjer naselili Bosnjaci. Bosnjaci su danas po vjeroispovijesti uglavnom muslimani.
Nemoj, živa bila, pričati koješta. Protivrječiš sama sebi. Kažeš da nisi rekla da su svi narodi u Bosni Bošnjaci, a onda koju rečenicu kasnije tvrdiš da su svi Bošnjaci koji su porijeklom iz Bosne!?
A, da sam bio u pravu kada sam rekao da si indoktrinirana nacionalističkom propagandom i lažima, potvrđuješ zorno i ovom prilikom. Bošnjački nacionalisti su se potpuno posvađali sa istorijom i njenim činjenicama, radi svojih dnevno političkih potreba. Tako su izmuslili apsurdnu tvrdnju o Bogumilima i svome porijeklu od te sekte, kao i o tome kako su Bogumili, ili Patareni, isključivo naseljavali srednjevjekovnu Bosnu. To je notorna laž i neistina, koja ima za cilj da Bošnjake što više dinstancira od Srba i stvori sliku kako oni, ustvari, ne vode porijeklo od poturčenih hrišćana.
Bogumile je, draga moja, istrijebio Stevan Nemanja još u XII vijeku, dakle, dvije stotine godina prije dolaska Turaka na ove prostore. Uostalom, šta ti govori činjenica da su se bosanski srednjovjekovni vladari krunisali u srpskim manastirima i crkvama? Da su bili Bogumili, to sigurno ne bi radili.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Odosmo daleko sa raspravom . Druga stvar, nije lepo vređati nekoga na nacionalnoj osnovi , osim toga to je i zabranjeno. Da ne bude nekog nesporazuma - ja priznajem Bošnjačku naciju jer postoje ljudi koji se tako deklarišu, za mene je to dovoljno . Međutim ona je relativno nova kao nacija. Traženje nacionalnog indentiteta u srdnjevekovlju je uzaludan posao jer nacija u savremenom smisu tada nije bilo nigde pa ni u Bosni. Nacije se konstituišu tek kasnije. Da nepričam koliko je priča o Bogumilskom poreklu poluistinita, jer Bogumila je bilo svuda na balkanu. Osim toga, islamizacija Balkanskog prostora se odvijala vekovima . Navešću lični porodični primer. Moja porodica po očevoj liniji potiče iz današnje zapadne Crne Gore taj deo se nekada zvao Stara Hercegovina. U sedamnaestom veku pošto je nastupila glad porodica se podelila na dva dela jedni su otišli u Bosni i primii islam drugi su se naselili u Podrinje. Ima jedno mesto u Bosni čije je ime isto kao i moje prezime i svi žitelji u njoj su muslimanske vere. E među njima ima dosta mojih dalekih rođaka. Da sad sve ovo povežem sa temom. Tito je jedan od ključnih ljudi u konstitusanju Bošnjačke nacije a to što nije dao ime Bošnjaci je jer i sami tadašnji Muslimani nisu sebe tako zvali pa kako možemo od Tita da očekujemo tako nešto.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
24
Bošnjak. Svašta. Novokomponovani naziv da bi se stvorila, kao neka nacija, jer j***š državu ako nema naciju.
Bošnjački jezik. Ma u čemu se taj jezik razlikuje od hrvatskog (navodim hrvatski zbog same ijekavice). Treba li mi prevodilac.
Tako i novokomponovana azbuka "lijepih i čestitih" vlasti Crne Gore umeće još dva slova, nazovimo ih "mekano Š" i "mekano Ž".

33xzbpg.jpg


Hrvatska vlast nakon raspada brze-bolje uvodi kojekakve nove reci, ne bi li se sto vise razlikovali od srpskog jezika i opravdali istoriju hrvatskog jezika kao jedinstvenog o cemu su u njihovim emisijama na HRT palamudili neki njihovi učeni fonetičari, književnici i ostali. Ipak, propali su pokušaji da u narodu zažive idiotske reči kao što je "zrakomlat" (helikopter), "opkoparstvo" (inžinjerija), "samokres" (pištolj) itd. Zaživeo je "promidžbeni program" (EPP), "topništvo" (artiljerija), "časnik" (oficir) i puno ostalih gluposti.

Sve je to kreacije raznih Tuđmana, Špegelja, Silajdžića (tzv. Bošnjaka koji Srbe očima ne može da vidi)...

A narod, koji po prirodi funkciioniše kao obično stado, loži se na gluposti diletanata i viče "Ble-Bleeeee".

Nekada kroz Sarajevo nisu šetale žene pod feredžama (tu i tamo po neka), a sada im ima koliko hoćeš- Tu su i mnoge zabrađene vehabije koji svojom fizionomijom odudaraju sa ovih prostora, izvorni Arapi. Nemam ništa protiv bilo koje vere, ali ako je ovo korak napred onda se ja izvinjavam. Svako neka bira svoj način života.

Pa, ako nekada bude bio i Sandžakistan, verovatno će se tamošnji žitelji zvati Sandžakistanci.

Mislim, ovi komentari skreću sa ove teme. Tema je Tito, samo da podsetim.

... na pocetku citave tvoje teorije, postoji cinjenica da su Srbi zapravo stariji i od ameba... ironija...

Postoje historijske cinjenice sto se tice Bosanskog jezika, Bosne i Bosnjaka; al' ih ja necu iznosit; kao prvo to nije tema, a kao drugo nemam vremena tebe ubjedjivat u te cinjenice...

Pitano me je zasto mi je stalo do toga da nas je Tito trebao nazvat(vratit nam ime) Bosnjacima, a ne Muslimanima... ja sam odg. ... to jeste dio teme...

Dodato posle 38 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

@Jurivaka: Kada govorim o Bosnjanima, govorim o osobama(autohtoni Bosnjani) koje su porijeklom iz prvog teritorija Bosne... Bosna se kroz historiju teritorijalno sirila, a takodjer i gubila teritorije... Bosnu su kroz historiju naseljavali i drugi narodi... Eto, kako u Bosni ima i dr. naroda...
Sta je bila Crkva bosanska?

@rollmilan: Kako cemo se nazivati Bosnjacima kada nam je zabranjeno da se tako zovemo, kako cemo pricati Bosanskim jezikom kada je ukinut jos za vrijeme A-U... Govorim citavo vrijeme o pokusaju asimiliranja Bosnjaka od perioda A-U pa sve do danas...

Jedno je nacija(ime drzave), a drugo je narod(porijeklo)...

Zakljucak: Bosanska, Hrvatska i Srpska historija se nece nikada sloziti, i to je uzalud pokusavat...
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Odosmo daleko sa raspravom . Druga stvar, nije lepo vređati nekoga na nacionalnoj osnovi ,
Ne znam gdje si ti vidio vrijeđanje na nacionalnoj osnovi? Niko nikoga ovdje nije vrijeđao u tom smislu. Bošnjaci svakako imaju pravo da se zovu kako god žele, ali nemaju pravo da to nameću i drugima koji se tako ne osjećaju. O tome je riječ. No, da se i ja vratim temi.
Mislim, ako bi iko od bivših jugoslovenskih naroda trebao da Josipu Brozu podigne spomenik kao Ajfelov toranj, onda bi to trebali muslimani, ili Muslikmani, ili Bošnjaci.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne znam gdje si ti vidio vrijeđanje na nacionalnoj osnovi? Niko nikoga ovdje nije vrijeđao u tom smislu. Bošnjaci svakako imaju pravo da se zovu kako god žele, ali nemaju pravo da to nameću i drugima koji se tako ne osjećaju. O tome je riječ. No, da se i ja vratim temi.
Mislim, ako bi iko od bivših jugoslovenskih naroda trebao da Josipu Brozu podigne spomenik kao Akfelov toranj, onda bi to trebali muslimani, ili Muslikmani, ili Bošnjaci.
Nisam precizirao, mislio sam na ovo
Bošnjak. Svašta. Novokomponovani naziv da bi se stvorila, kao neka nacija, jer j***š državu ako nema naciju.
@rollmilan: Kako cemo se nazivati Bosnjacima kada nam je zabranjeno da se tako zovemo, kako cemo pricati Bosanskim jezikom kada je ukinut jos za vrijeme A-U... Govorim citavo vrijeme o pokusaju asimiliranja Bosnjaka od perioda A-U pa sve do danas...
Kada je Tito zabranio upotrebu imena Bošnjak , kada i gde , postoji li neki dokument , neki događaj bilo kakav fakt. Ta priča je potpuno izmišljina. A da nepričam napamet rećiću samo da sam jedno vreme živeo pre svih ratova u Bosni. I nikada ni jedan Musliman sebe nije nazivao Bošnjakom ne zato što je bilo zabranjeno već prosto nije bilo u upotrebi. Nije bilo ni definisano.
 
Poslednja izmena:
Master Of The Universe
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
911
... na pocetku citave tvoje teorije, postoji cinjenica da su Srbi zapravo stariji i od ameba... ironija...

A ko je to rekao?

Usput, ovde su pojedini 90-tih pricali kako su Srbi nebeski narod, bla-bla-bla..., i jios kojekakve gluposti.
Meni je to uvek bilo pateticno.
A to da smo stariji od ameba, to je bas glupa izjava, koju si ipak ti napisala.

Ustvari, ti si "Bosnjakinja" kao sto smo mi "Srbi". Pa mi smo bili pod Turcima, pod Švabama, a ko zna u dalekoj prošlosti sa kim smo sve bili. Detaljno pracenje DNK dalo bi sigurno zapanjajuca saznanja.

Isto govorimo, isti mentalitet imamo, a tu sada glumimo neke stvari i prenemazemo se. U vremenu kada se tezi globalizaciji, mi se delimo.
Ajmo sad, Baščarsija-Republika, Čengić Vila-Republika, Lukavica-Republika, Banjica-Republika, Novi Beograd-Republika, Dubrava-Republika, Susedgrad-Republika, Črnomerec-Republika...
Ljudska glupost nema granica.

Svi smo mi isti narod. Meni licno, uvek ce biti blizi (drugacijim, prijateljskijim ocima cu ga posmatrati) neko ko je sa prostora bivse SFRJ, nego Svaba, Amerikanac, Arapin itd.
Ali sta cemo, nekom tudje g***o manje smrdi, pa je svojevremeno na TV-u pevao na brzinu sklepanu pesmu "Danke, Deutschland", jos se secam toga, a Šiptari digli spomenik Bilu Klintonu u Prištini.


E, to je ironija, sanjalice91, a ne ovo sto si ti navela, a ja citirao na pocetku ovog svog komentara.

A ti, Rollmilanko, samo da znas da nikog nisam vredjao, ne izvlaci moje reci iz konteksta. Ali dobro, neko nesto moze smatrati uvredom, sto drugi ne smatra, tako da me se u principu to i ne tice.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
24
Nisam precizirao, mislio sam na ovo


Kada je Tito zabranio upotrebu imena Bošnjak , kada i gde , postoji li neki dokument , neki događaj bilo kakav fakt. Ta priča je potpuno izmišljina. A da nepričam napamet rećiću samo da sam jedno vreme živeo pre svih ratova u Bosni. I nikada ni jedan Musliman sebe nije nazivao Bošnjakom ne zato što je bilo zabranjeno već prosto nije bilo u upotrebi. Nije bilo ni definisano.

Nisam rekla da je on zabranio, nego da se nisu Bosnjaci zvali svojim imenom zbog prethodnog zabranjivanja. Za vrijeme Srednjovjekovne Bosne, O.C.; Bosnjaci su se zvali svojim imenom. Nakon tog perioda, tj. dolaskom A-U, SHS, NDH i sl. se mijenjaju stvari.
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Ovde me neko podseća na onog Osmanagića, što nađe piramide po Bosni, okrenuo čovek istoriju naopako, pa još našao ovce da ga slušaju...
 
Natrag
Top