Tihovanje - Pravoslavni pristup meditaciji

Učlanjen(a)
25.05.2010
Poruka
74
!

Sa čim se ja takođe ne slažem - sva se deca mogu makar nahraniti - samo kad bi pojedini manje meditirali a više 'leba mesili i po ulici delili i kad bi se ljudi udružili i žito od kukolja koliko god da je moguće prebrali - pa i njima ko i svima...
 
Član
Učlanjen(a)
01.11.2009
Poruka
9
E, baš lepo, sad kad ste tom ispraznom demagogijom rešili problem gladi u svetu, ostavite nama ,,besposlenima,, ovaj deo foruma za temu koja je u naslovu ili otvorite novu...
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Što se ljutiš? Pa ovo je forum, trg, za izmjene mišljenja, a ako je hranjanje djece ''isprazna demagogija'', ne znam šta je onda religija i ''duhovno obogaćivanje'' gladnih stomaka.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Problem gladi nije problem nastao zbog pojedinaca ili vece grupe ljudi koji su na duhovnom traganju vec su razlozi na totalno drugom mestu. Problem nastaje usled lose ekonomske situacije da li zbog lose privrede ili zbog lose politike itd ali sami duhovni tragaoci ne mogu uraditi mnogo kako bi se ta situacija promenila. Ako bi bilo ko gladan zakucao na vrata bilo kog manastira i potrazio prenociste i hranu - to bi tamo i dobio. Prema tome, filozofiranje na temu "vise radi a manje meditiraj" je prica koja jednostavno ne pije vodu. Razlozi tj. problemi u drustvu poticu na drugoj strani i ti problemi tamo treba da budu i resavani. A kako ce biti reseni? Kroz promenu svesti pojedinaca. A koji je put za tu promenu? Unutrasnje duhovno traganje sto nas ponovo vraca na tihovanje i meditaciju. Jedan krug iz kog se ne izlazi tako lako.
 
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Scenario: da bi se situacija promijenila, da bi postali svjesni svega i tako svjesni krenuli u bolje sutra, nahranili gladne, mi svi kolektivno ''odtihujemo'' koliko nam treba da dođemo sebi i problem riješen.
Scenario#2: SPC, Rimokatolička crka, islamska zajednica, jevrejska opština, jehovini svjedoci i ostali...svi...javno pozovu sirotinju i gladne, gole i bose, beskućnike i lutalice, da dođu kod njih, da ih ovi hrane, obuku, pruže im krov nad glavom i utjehu...hm...nešto nisam čuo da je neki manastir pozvao familiju sa 10 djece koja živi u 15 kvadrata, ''Dođite jaganjci naši, živite kod nas u manastiru, džamiji, zgradi jevrejske opštine''......nema toga....ni na filmu....
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Lepa su oba dva scenaria ali se ni jedan ni drugi nece desiti a to im je zajednicko. Uvek ce biti sebicnih ljudi koji ce voditi drzavu. Zahvaljujuci takvim ljudima a sa druge strane zahvaljujuci tome sto covek unistava prirodu i sto ce priroda davati sve manje i manje roda - bice jos vise sirotinje i jos vise gladi. Mnogo je cinilaca potrebno promeniti kako bi se problem bede, bolesti i tome slicno resio. Covek unistava samog sebe samo je potrebno da to uvidi kako bi to i premenio. Ljudima koji zive u bedi nije tesko da uoce taj problem ali objasni to onima koji imaju dosta finansijskih izvora i koji zive u izobilju?! Njima nikakav raj ne treba jer oni vec zive u njemu pa nemaju ni nameru da nesto promene a nacin na koji oni zive onemogucava ostale da zive bolje.

Svi zavisimo jedan od drugog. Sve sto dajes drugom, dajes ustvari i sebi. Ali ego i sebicluk ljudima ne dozvoljava da to i vide. Ako bi svi ziveli umereno, sa skromnim zeljama a sa druge strane sa zeljom da se omoguci svima ostalima da zive na taj nacin - ova planeta bi bila pravi raj. Ali kada pojedinac radi na tome da ima puno toga ali sve to zeli za sebe - dolazi do propasti. Dolazi do pakla. Svako delo, svaka rec, svaka misao ima i svoju posledicu. Jednostavno ne mozes da se bogatis a da neko drugi ne osnovu tvog bogatsva ne oseti posledicu siromastva.

Promeni sebe iznutra, potom pokusaj da promenis i ljude oko sebe. Mozda, ali samo mozda, nekada stvari krenu i na pozitivnu stranu. U suprotnom, mozemo hraniti gladne do svoje smrti ali problem gladi nece biti resen.
 
Član
Učlanjen(a)
04.05.2011
Poruka
1
"samo" bez Hrista

Pises o neslaganju izmedju pravoslavnih monaha. Sve sto si opisala da je tihovanje, isto tako opisujem meditaciju. Apsolutno isto.

Već, kada se u čoveku sve umiri, što se zemaljskog tiče. Kada prestane da želi, kada nestanu htenja, kada umiri strasti, kada ne podlegne padovima i iskušenjima - to je tihovanje.

Ja dodajem: to je isto i meditacija.

Max, zbog cega si slepa oko ociju? Govorimo o apsolutno istim stvarima.

Ovaj Nikolaj nema pojma :) Meditacija ne cini nikakva cuda. Sve sto radi je umirivanje uma i ujedinjenje sa Bogom.

Tihovanje je zapravo nadumna borba i, što sveti Varsonufije, koji je 50 godina proveo u tihovanju zatvoren u sobi iz koje nije izlazio kaza: „Uzalud vam pričam, to se rečima ne može opisati".

A ja dodajem: To je i Buda rekao. To se ne moze recima opisati.

Max, Max!!! Da li zelis da budes ogranicena ili ti je to u prirodi??!!!

I da dodam: Spreman sa svakim pravoslavnim monahom i svestenikom da pricam oci u oci i mogu da sa sigurnoscu kazem da ce se taj monah ili svestenik sloziti da je meditacija isto sto i tihovanje. A kako to mogu da tvrdim? Pa tako sto sam vec govorio sa monasima i svi se slazu da je to isto :)
Da, postupak tihovanja i meditacije je slican. Ali je razlika u sadrzaju velika kao nebo od zemlje. O cemu se radi? Radi se o tome da ti u meditaciji ne vezujes svoj identitet za "nekog tamo" vec u sebi i za samog sebe. Ako si citao Novi zavet, primetio si da se Hristos uvek obracao Bogu Ocu kao Nekom za koga je vezao svoj identitet. Sta rade Pravoslavni monasi? Oni se u tihovanju oslobadjau gerha u sebi postajuci bestrasni( kada se kaze bestrasan u Pravoslavlju se misli na prebrazene strasti tj. njihovom pravilonom upotrebom, a ne na potpuno umrtvljenje kao sto je to slucaj pomocu meditacije, jer grcka rec za greh je: amartia, sto znaci -promasaj, tj. nepravilna upotreba strasti datih nam od Boga) Tako, monah sedeci na stolicici u svojoj keliji ili stojeci, MOLI se Bogu, a ne cuteci i zeleci da sve umukne u njemu i pretvori se ni u sta, kao sto je to stvar sa Budizmom, za koji je to PRETVARANJE NI U STA pravo blazenstvo. MOnah svoj identitet veze za Samoga Hrista i tako postaje vecan(za sta je inace naznacen svaki covek, da postanemo bogovi po blagodati Bozijoj). Tako, tihovanje nije obezlicenje, naprotiv, ono je ostvarivanje sebe kao licnosti u Isusu Hristu i to potpuno, jer za onoga ili Onoga za koga vezes svoj identitet, takav ces i ti Biti, svako ko veze svoj identizet, svoje postojanje za samoga sebe, trajace dotle dok zivi onaj ili Onaj u kome crpi svoje postojanje. Tako, brate, receno je:,,Niko ne moze doci Ocu osim kroz Mene." Isus predstavlja dveri na koje se jedino moze doci do Boga, jer je jos i rekao:,, Ja sam Put i Istina i Zivot. Kada dostigne najvece visine sozecanja(sagledavanja) Boga sto je i "spoljasnji pokazatelj", molitva pocinje da se obavlja sama od sebe u srcu monaha, i on prestaje da govori, vec je to molitva bez reci, jer tada Duh Sveti pokazuje monahu tajne carstva nebeskog, koje nije moguce opistati ljudskim jezikom i zato monasi posle odstupanja Duha Svetog od njih, postaju zalosni i mole se da ponovo zadobiju predukus vecne radosti koja je jedino u bogu, a ne u nama samima. Budizam ponavlja onu gresku Adamovu, jer misli da mozemo postati bogovi bez Boga i Gospoda svega. A sta se desilo kad je pozeleo da postane bog bez Boga? na njemu se ispunila ona rec Bozija da cu onaj dan kad okusi sa drveta, umreti. Ali Adam je ziveo i posle toga. Naravno, Gospod ocogledno nije mislio na telesnu smrt vec onu vazniju smrt- smrt za zajednicu sa Bogom, a sta je takva smet nego izgnanje iz Raja i vaznija smrt od telesne. Stari zavet je senka istine, Novi zavet je ikona istine, a Carstvo nebesko je sama Istina. DObro je sto setajuci se sumom, videh ovcicu zaglavljenu u siblju ovoga zivota i Bog mi dade hrabrosti da posecem trnje oko nje pre nego se smraci ovaj zivot.
,,I da nema mesta u raju vise za mene, radaovao bih se i u Adu, gledajuci tebe u Raju" :) To je ljubav.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Nemoj prijatelju da se ljutis jer nije nista licno ali posto si me citirao na temi koju sam ja postavio, rekoh da odgovorim. Duga sam u duhovnosti (mnogo godina u hriscanstvu, nekoliko godina u budizmu a sada sam izasao iz okvira religije) i malo mi se smucilo da se dokazujem sa time sta je sta. Ko je u stanju da razume, razumece. Ko nije, nece. Sto se mene tice, ova tema je zatvorena ;)

P.S. Informativno - slabo si upoznat sa budistickom meditacijom ali neka te to ne brine - kod vecine je tako ;)
 
Natrag
Top