Tihovanje - Pravoslavni pristup meditaciji

Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Autor: Milan Živković sreda, 19 mart 2008 10:37

Mada na Zapadu koncept molitve preovladava, pravoslavlje je u svojim starijim i novijim spisima i u praksi sačuvalo koncept tihovanja, zasnovan na Hristovom iskazu "Cartvo je Nebesko unutra, u vama". Tihovanje je, kao i meditacija, okretanje pažnje unutrašnjem svetu, da bi se dosegnulo Carstvo Nebesko - odnosno, stanje blažene i čiste svesti i postojanja koje je skriveno duboko u nama. Evo šta jedan od hrišćanskih svetaca, sveti Teofan Zatvornik (18. vek, Rusija), i naš monah Tadej govore o tome...
Trud za postizanjem istinske unutrašnje sabranosti glavni je zadatak svakog duhovnog podviga, jer ona predstavlja prostor u kojem se sve što je duhovno odigrava, kao: nevidljive borbe, bogomislije i molitva. Bilo šta da radiš, vežbaj se u unutrašnjem tihovanju. Kad božanska blagodat deluje na ljudsko srce, onda se čovekovo saznanje useljava u srce, a sa njim i sve snage tela i duše. Iz toga sledi, kao zakon unutrašnjeg sabiranja, da držiš postojano svoju svest u srcu i sabiraš smelo u njemu um, volju i osećanje.

Unutrašnje tihovanje je najsigurnije sredstvo za održavanje duhovne plamene revnosti. Sabrani čovek gori, jer on sabira sve snage slično sunčanim zracima u žiži, da bi zatim proizvele jaku toplinu i razgorele se. Sa unutrašnjim sabiranjem povezana je toplota: Duh u neku ruku sreće samog sebe i uzbuđuje se od radosti. Unutrašnje tihovanje znači spremnost i snagu za delanje. Onaj koji je sabran je jak, kao uređena vojska, dok je rasejani slab i stalno pada.

Ostati sabran u sebi

Unutrašnje sabrani ima uvid u svu svoju unutrašnjost: onaj koji stoji u sredini nadgleda sve radijuse istovremeno; a ko se udalji od centra, može da sagleda samo jedan radijus. Unutrašnje sabrani ima uvid u sve pokrete unutrašnjih sila i može njima da upravlja. Rasplamsavanje duha, sile i moći osećanja, pretstavlja istinski duh plamene revnosti. Stoga uvek važi zahtev: ostani unutra u sebi, i nećeš nikad prestati da revnuješ. Tako je molitvena sabranost osnovni uslov duhovnog života. Njeno razvijanje zavisi od već spomenute tri snage duše i od njima pripadajućih telesnih funkcija: 1) pažnja uma pri tihovanju čula; 2) napregnutost, postojanost volje pri napetosti mišića; 3) trezvenost srca pri uzdržavanju od lenosti i telesnih uživanja.

Odnos sa Bogom se gradi postepeno

Unutrašnje povlačenje s početka je kratko i površno, kasnije se učvršćuje i postaje neizmenljivo – često se satima ostaje pred Bogom. Ko ovo stanje jednom okusi, on može na njega da se podseća, za njim da žudi, njemu da teži – ali ono se ne može ni dovesti ni zadržati – ono dolazi samostalno. Nama ostaje samo jedno: kad se to stanje približi, da ga čuvamo i damo mu mogućnost da dejstvuje, prema našim moćima. Ako se pazi na stremljenje povlačenja u sebe i ako mu se, koliko je to moguće, sledi, onda će se prebivanje pred Bogom događati sve češće i duže dok ne postane trajno. Čim to nastupi, Carstvo će se Božje u nama otvoriti."

Iz knjige "Unutrašnji čovek Srca – kazivanja pravoslavnih svetaca o tihovanju" (izbor iz "Dobrotoljublja")

Šta je najvažnije u duhovnom životu?

Najvažnije je, mislim, čuvanje srca u miru. Ne uznemirujte se ni po koju cenu. U srcu treba da vlada mir, tišina, ćutanje, tihovanje. Misleni haos je stanje padših duhova – (demona, duhova koji su otpali od Boga). Naš um, međutim, treba da je sabran, jedinstven, pažljiv. Samo u jedinstveni um može se useliti jedinstveni Bog.

Poruke oca Tadeja,

Iz knjige: "Kakve su ti misli takav ti je život"
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Nije tihovanje nikakva Pravoslavna meditacija

*
Nije ni obred, niti ritual, već stanje kada čovek prestane da želi ovozemaljsko, kada ne podlegne padovima i iskušenjima - to je tihovanje, kaže otac Nikolaj, iguman manastira

Predrasuda nas je opremila za put, a neznanje učinilo da verujemo kako smo predodređeni da proniknemo u „najveću tajnu" pravoslavnog hrišćanstva - monaško tihovanje. Otkada je famozni dr Dragan Dabić (među radničkom klasom i poštenom inteligencijom poznatiji kao Radovan Karadžić) u svojim ranim alternativnim radovima pomenuo ovaj fenomen i uporedio ga s mističnom, orijentalnom meditacijom, priča se i piše svašta.

U najmanju ruku, očekujemo „leteće" monahe koji gospodare neobjašnjivim moćima, razgrću nebesa, razgovaraju se s vekovima prošlim i budućim i, naravno, znaju tajnu Teslinog oružja.


Planinske isposnice


Crnorečki monasi, uz hilandarske i studeničke, važe za slavne tihovatelje. Tačnije, u ovim manastirima još su žive daleke planinske isposnice u kojima monasi čine ono u šta bi mi da proniknemo - tihovanje.


Crveno je slovo, štono narod kaže, veliki svetac; Usekovanje glave Jovana Krstitelja. Blagovesno je mirno, sunce šiba po krošnjama, ali do nas stiže tek onol'ko koliko ga lišće proseje. Bratija je u kelijama.


- Pomaže Bog, deco! Dobro nam došli - dočekuje nas iguman, otac Nikolaj, smirujuća pojava, mekog glasa. Blagosilja nas i poseda za mirisnu, posnu trpezu, na tremu konaka.


Velimo ko smo, šta smo i zbog čega smo tu. Nasmeja se i sklopi ruke na grudi: „Prvi ste koji su došli s pitanjem o tihovanju. Naravno, ispričaću vam sve što vas zanima, samo malo sačekajte", reče i ode da oposli neka igumanska posla.

Izvirujemo s trema ne bismo li videli kakvo čudo, ali nit ko levitira, niti se ukazuju starozavetna čuda.

- Tihovanje je, deco moja, ravno onom osećaju kada se dete svije na majčine grudi - prenu nas iz čulne obamrlosti glas iguma, koji se vratio za trpezu i seo u čelo, kako i dolikuje.

- Tako se i mi tihovanjem privijemo uz božanske grudi. Ali, nema više velikih tihovatelja. Ovo što mi činimo nije ni bleda senka nekadašnjih podvižništava i pravog tihovanja, no trudimo se da činimo najbolje što možemo.


Tihovanje je zapravo nadumna borba i, što sveti Varsonufije, koji je 50 godina proveo u tihovanju zatvoren u sobi iz koje nije izlazio kaza: „Uzalud vam pričam, to se rečima ne može opisati".


Tihovanje je visina i jedinstvo s Bogom, a do tih visina i dubina stiže se samo velikim odricanjem i podvižništvom.

Jedva da jedan od desetina hiljada monaha u toma uspe.

Dakle, tihovanje nije ni obred, niti ritual, niti nešto što se može pripisati trenutku.

Već, kada se u čoveku sve umiri, što se zemaljskog tiče. Kada prestane da želi, kada nestanu htenja, kada umiri strasti, kada ne podlegne padovima i iskušenjima - to je tihovanje.

Kada sebi kaže: „Na ovom svetu smo samo Bog i ja".


Kakva joga, kakvi fakiri

Naravno, dešavalo se da velike tihovatelje Bog blagoslovi čudotvornim isceliteljskim moćima, ali neće monah nikada govoriti o svojim vrlinama jer ako se o njima priča, to više vrline nisu - slušajući ga kao da tonemo u neki slatki, dosanjani mir. Kao da smo se spleli u tamjansku koprenu koja toliko prija.

- I još ovo, pitali ste ima li ikakvih jednakosti između tihovanja i meditacije - nema, naravno, baš nikakve.

Nema tu nikakvih transcendentalnih stanja niti ezoterije, to su đavolje rabote.


Nikakva joga niti fakiri koji čine čuda radi čuda i da bi zadivili narod.

Jednostavno, mi kopamo bunar da bi iz njega vodu pili, a oni da bi bio što dublji.

Nije tihovanje nikakva pravoslavna meditacija, molim vas naglasite to - napominje iguman, otac Nikolaj.


izvor - Press
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Nije tihovanje nikakva Pravoslavna meditacija

*
Autor je naveden svrha pa je i ovo ovde njegovo limitirano viđenje - a ko zna - možda i sektaško - kom su ovde pojedini izvrtači istine skloni.

Da bi se razaznalo da ovo ovde istina nije - postavljena je nova tema jačim kredibilitetom oba izvora potkovana:

Nije tihovanje nikakva Pravoslavna meditacija

Tako da - u ovo ovde verovati je jeres - i to teža.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Tihovanje je religijska praksa u pravoslavnom hrišćanstvu. Smatra se oblikom molitve ili meditacije.[1] Tihovanje je okretanje pažnje unutrašnjem svetu, da bi se dosegnulo Carstvo nebesko, odnosno stanje blažene i čiste svesti i postojanja koje je skriveno duboko u nama. Zasniva se na rečima Jevanđelja: „Carstvo je Božije unutra u vama“ (Luka 17,21).

Izvor je wikipedia
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Pises o neslaganju izmedju pravoslavnih monaha. Sve sto si opisala da je tihovanje, isto tako opisujem meditaciju. Apsolutno isto.

Već, kada se u čoveku sve umiri, što se zemaljskog tiče. Kada prestane da želi, kada nestanu htenja, kada umiri strasti, kada ne podlegne padovima i iskušenjima - to je tihovanje.

Ja dodajem: to je isto i meditacija.

Max, zbog cega si slepa oko ociju? Govorimo o apsolutno istim stvarima.

Ovaj Nikolaj nema pojma :) Meditacija ne cini nikakva cuda. Sve sto radi je umirivanje uma i ujedinjenje sa Bogom.

Tihovanje je zapravo nadumna borba i, što sveti Varsonufije, koji je 50 godina proveo u tihovanju zatvoren u sobi iz koje nije izlazio kaza: „Uzalud vam pričam, to se rečima ne može opisati".

A ja dodajem: To je i Buda rekao. To se ne moze recima opisati.

Max, Max!!! Da li zelis da budes ogranicena ili ti je to u prirodi??!!!

I da dodam: Spreman sa svakim pravoslavnim monahom i svestenikom da pricam oci u oci i mogu da sa sigurnoscu kazem da ce se taj monah ili svestenik sloziti da je meditacija isto sto i tihovanje. A kako to mogu da tvrdim? Pa tako sto sam vec govorio sa monasima i svi se slazu da je to isto :)
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Pfff

Koliko umeš da čitaš pokazuje to da ja ne opisujem ništa već Otac Nikolaj.

Ja sam opisivala u svojoj temi gde si se prosipao po prvi put na ovu temu.

Ne čitam više tvoje postove - samo naslove - nisi vredan pažnje - mnogo si ko baba Vanga a pri tom si i napokon samo-deklarisani sektaš - tako da - vozi na ignor, loši su ti izvori i pogrešno si obavešten a pri tom kanda nemaš elementarni kapacitet za razlikovanje dobra i zla - bez ikakvog daljeg uplitanja bilo koje religije u to.

Čitaj kako je napisano a nemoj mu ti dodavati značenja pri tom još i pogana sektaška, i to sve u želji za samodokazivanjem

Ništa ti ja ne mogu novo reći - Sveto Pismo i reči Svetih Otaca su još odavno i napisane i zapisane i ništa im ne treba nit oduzimati nit dodavati - onakve su kakve baš treba da budu i .
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Izvor - nema dalje kompetentan al juče

*
A izvor ti je onoliko jak koliko to Biljana Srbljanović može da ti objasni u Utisku nedelje od pre neki vikend.

To jest - u vikipediji može da piše svaka šuša šta joj na um padne - pa i polu istine, neistine tačnije - laži.

Mnogo si ti naivan...

P.S.: I da - doista je po pitanjima Pravoslavne veroispovesti merodavnija bušna wikipedia od Pravoslavnog sveštenog lica - ti si stvarno jadan bos po glavi...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Bas je zanimljivo ovo prepucavanje, a kazi? :) Ti si napisala da Tihovanje nije pravoslavni vid meditacije i pozvala si se na taj tekst. Znaci, ti si slepa oko ociju. A to sto taj Nikolaj opisuje, to jeste meditacija. Na ignore ne idem jer nemam razloga bilo sta ignorisati. Ja te prihvatam takvu ogranicenu kakva jesi i pokusavam da ti otvorim oci i ako znam da nema nista od toga ali eto, teram inat da vidim kako ce se stvari zavrsiti.

Ja znam da sam upravu i da tihovanje jeste meditacija i ja to mogu da dokazem. Naveo sam ti cak pravoslavnog monaha koji tvrdi da je to isto. Cak sam licno razgovarao sa pravoslavnim monasima u pravoslavnim manastirima i oni su mi licno rekli da je to isto. E, sada ti mozes da pises sta hoces. Koga stvarno zanima da li jeste isto ili nije, ne treba da cita pravoslavna pisma vec samo treba da pogleda sta je tacno meditacija a sta je tihovanje. Pravoslavni svestenici ne lazu kada objasnjavaju tihovanje i njihova definicija tihovanja je identicna definiciji meditacije.

Ako to ne vidis, to nije strasno. Ali to sto si bolesno ogranicena pa ne zelis da ti to neko objasni, to je drugo.
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ma jedno je neistina a drugo je ne prihvatanje istine. Ti jednostavno ne zelis da vidis istinu. Sta ja mogu da ti radim?! Nista.

P.S. Pravoslavna lica ce ti reci da je tihovanje i meditacija isto.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Daleko bilo

Daleko bilo - sekta pa to ti je... Natura na nos laži po što po to.

Ne, ne govorimo o istim stvarima - tihuje se na srpskom jeziku sa Bogom a ne na sanskritu - :???: wacko2, tajnim moćnim rečima kojima se nešto om-če, radi tajnih moći

Hm - zanimljivo - sa om se stavljaju om+če = omče - e to je smisao jezika - pri to m - mog.
 
Natrag
Top