ТЕХНОЛОГИЈА ПЧЕЛАРЕЊА

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
СЕОБА КОШНИЦА НА ЛИПОВУ ПАШУ




Сеобу на липову пашу на Фрушкој Гори обављам око 25-ог јуна. Пред полазак кошнице преуређујем на следећи начин: на подњачи остаје један наставак са леглом од старе матице - коју проналазим и ликвидирам; као други долази наставак са леглом и младом матицом (бивши четврти); затим долази матична решетка, па трећи наставак који је у главном празан и најзад четврти наставак у коме има легла од старе матице и нешто меда од купине и ливаде (сл.12). Везивање и транспорт кошница се одвија исто као и приликом сеобе на други багрем.

Цветање липе не траје дуго а са њом се преклапа цветање сунцокрета. После неколико дана обилазим пчеле на липи, порушим евентуално изграђене матичњаке у четвртом наставку и тражим локацију на позном сунцокрету, јер ако се користи липа не стиже се за рани сунцокрет. На липи пчеле остају максимално две недеље. Ако време буде одговарајуће и липа замеди биће чистог липовог меда. Посла око кошница на липовој паши скоро да и нема јер су друштва у пуном радном расположењу а увођењем младе матице максимално смо умањили могућност појаве ројевног нагона.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
КОРИШЋЕЊЕ СУНЦОКРЕТОВЕ ПАШЕ




Пошто липа нагло престаје са медењем, стога морамо бити спремни за брзу интервенцију да би мање каснили на сунцокрет. Одузимање меда се мора обавити пре поласка на сунцокрет (око 10-ог јула). На терен довозим за сваку кошницу по један празан наставак. Одузимам по један наставак са липовим медом и кошницу сређујем на следећи начин: на подњачи остају обадва плодишна наставка - само им се измену места; изнад матичне решетке долази празан наставак или са тзв. "филованим саћем" и као четврти долази наставак са липовим медом који није зрео за врцање (сл.13). Наставци са одузетим медом се остављају на страну па се у току ноћи врши транспорт кошница на сунцокретову пашу. У повратку, по завршеном транспорту, свраћам по одузети мед који возим кући на врцање.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
После неколико дана одлазим у Банат код пчела на сунцокрет. Том приликом опет повучем по један празан наставак за сваку кошницу. Сада одузимам по један наставак са медом у коме је липов мед помешан са сунцокретом. Изнад матичне решетке убацујем празан наставак а као четврти долази онај у коме има чистог сунцокретовог недозрелог меда. Одузети мед возим кући на врцање а кошнице остају на сунцокретовој паши до њеног краја.

Ако сунцокретова паша буде издашна на крају паше имаћемо пуне кошнице меда, па чак и легло у плодишту ће бити блокирано медом. Да бисмо на време почели са припремама за узимљавање, мед одузимамо крајем јула и кошнице враћамо у базни пчелињак где ће зимовати и припремати се за наредну пчеларску сезону, јер многи искусни пчелари кажу: "ако си са припремом за зиму почео другог августа, већ си закаснио један дан"(сл.14)
 
Član
Učlanjen(a)
08.04.2011
Poruka
111
МОЈ НАЧИН ПЧЕЛАРЕЊА ТЗВ.

ФАРАРОВОМ КОШНИЦОМ




Милош Антонић, свештеник, Коцељевa


УВОДНЕ НАПОМЕНЕ




Угледни амерички пчелар Елвин је рекао: "Добра кошница мора да задовољи два основна захтева да би била вредна свога имена. Мора бити добар дом пчелама и мора бити тако конструисана да буде погодна да обављање различитих операција које захтева модерно пчеларство. Први захтев се решава добром кутијом, а за други је измишљена кошница са покретним саћем".

Кошница о којој ће бити речи произашла је директно из праксе. Амерички пчелар и пчеларски стручњак Фарар, управитељ пчеларског института у Медисону и професор на универзитету у Висконсину, после дугогодишњег експериментисања увео је нови начин пчеларења са полунаставцима. Он није констрисао неки нови тип кошнице, већ се послужио са неодређеним бројем Дадантових полунаставака.

Пошто се наши пчеларски писци шездесетих година нису слагали у давању димензија Фарарових рамова, код нас се појавило читаво шаренило у погледу висине рамова, као и броја рамова у наствку, а пошто није ушла ни у југословенски стандард, код нас се све кошнице са плитким наставцима и широко-ниским рамовима називају Фараровим кошницама.

Почео сам да пчеларим пре петнаест година ДБ кошницом а после три године прешао сам на пчеларење Фараровом кошницом. У почетку сам радио са рамом висине 130 mm унутрашње мере и наставком са 12 рамова, потом сам повећао висину рама на 160 mm унутрашње мере али исто са 12 рамова и најзад усвојио висину рама од 160 mm али смањио број рамова у наставку на 10. Задњих година пчеларим са двадесетак ДБ кошница и са педесетак Фарарових кошница
OK...
 
Natrag
Top