Tetovaže i pirsing

Član
Učlanjen(a)
04.05.2009
Poruka
382
meni je tetovaza skroz bezveze,nikada to ne bi sebi uradio...podseca me na to da su se tetovazama obelezavali robovi i zivotinje.
ali ok,mozda nekome dobro izgleda dok je mlad,a zamislite kako ce izgledati kada ostarite i kada se koza promeni i opusti i jednog dana te unuk pita,deda sta je to,grozno,da nisi bio u logoru,sta bi mu odgovorio?
mislim da nikako ne prilici ozbiljnim ljudima da imaju tako nesto...
pozz
 
Član
Učlanjen(a)
12.06.2009
Poruka
34
meni su tetovazhe skroz ok, naravno pod uslovom da su lepo uradjene i da imaju neki smisao za onoga na kome su :)
ja imam siluetu ponija na spoljashnjoj strani leve noge, iznad skochnog zgloba, na istoj nozi sa unutrashnje strane imam cherry skull, na desnoj nozi maaalkice iznad skochnog zgloba imam crno-roze zvednu sa spiralom unutra i na rukama na unutrashnoj strani zglobova kod shaka imam po jednu maaaalu roze zvezdicu..
naravno svaki tet ima meni jako bitno znachenje i jako ih volim.
meni je dosta bilo bitno da ni jedna slika koju sam radila ne bude previshe velika i da ne budu na previshe upadljivim mestima. nisam preterano za tetoviranje po vratu jer koliko mozhe da bude loshe/zdravstveno/ toliko mozhe i da stvori razne druge probleme u zhivotu...
taaakoo... :)
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
24
imam skorpiju na desnoj lopatici na cijim kljestima su napisani inicijali mog muza i sina (V E)
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Tetoviranje: Od "uspomene iz JNA" do majora Gavrilovića

Od "uspomene iz JNA" do majora Gavrilovića

Danas



U Srbiji tetoviraje nije zavedeno kao delatnost ni u jednom zvaničnom propisu a tatu majstori se na različite načine dovijaju kako bi registrovali svoje objekte. Vrlo često se pod frizerskim, kozmetičkim ili salonima za ulepšavanje kriju upravo tatu radnje.

Ipak, najveći broj majstora koji se bave ovim zanimanjem radi u kućnom ambijentu. Jedan od njih je i Vedran Vojnović (23), rodom iz Zvornika, koji već tri godine tetovira po Beogradu. Kaže da se osam godina bavi tetovažom, da je u ovaj posao ušao sasvim slučajno ali da mu je to sada postalo životno opredeljenje.
- Želeo sam da se istetoviram dok sam bio u srednjoj školi. Nisam poznavao nijednog tatu majstora, a i bio sam ubeđen da ću sam sebe najbolje istetovirati. To sam i učinio - kaže Vedran.
Beograđanin Slobodan Milinković, zvani Sloba Tatu, u poslu je 19 godina, odrastao je uz rokenrol, tetoviranje mu je uvek bilo intrigantno kao deo subkultura. Niko nije hteo da mu posluži kao vežbanka pa je prvi tatu uradio jednom dobrovoljcu u vojsci (1990). Tetoviranje je u to vreme bilo svedeno na ono "uspomena iz JNA".
- Šezdesetih i sedamdesetih prošlog veka sitni kriminalci su tetovirali onaj čuveni Titov potpis na bubrezima, da policija tu ne bi mogla da ih bije. Kažu da je to stvarno funkcionisalo. Popularnost tetoviranja usledila je početkom devedesetih, najveći uticaj imali su mediji i internet. Čak je veliki uticaj imao onaj nesrećni Denis Rodman- priča Sloba.
Danas su njegovi klijenti ljudi raznolikog društvenog statusa.
-Klišei da se tetoviraju samo robijaši, prostitutke i mornari davno je razbijen, tako da mi dolaze i doktori nauka, penzioneri, radnici, studenti, milioneri...- kaže Sloba Tatu.
Vedran Vojnović od malena imao dara za crtanje, ali je zbog nediscipline na časovima, iz likovnog uvek imao jedinicu. Nakon prve tetovaže, koju je sam sebi uradio, istetovirao je svoju rođaku i nekoliko prijatelja. Videvši da mu posao i ne ide toliko loše, u februaru 2005. godine prijavio se na međunarodno takmičenje u tetoviranju, održano u Sarajevu, gde je u konkurenciji od 150 takmičara pobedio sa tetovažom anđela. Do sada je, kaže, istetovirao oko 5.000 ljudi. U zavisnosti od veličine tetovaže, cene tetoviranja se kreću od nekoliko desetina do nekoliko stotina evra.
- Mušterije su mi najčešće uzrasta od 20 do 25 godina, mada ima i starijih i mlađih. Podjednako dolaze i muškarci i žene, a što se motiva tiče, uglavnom se prate svetski tredovi. Riana je, na primer, istetovirala zvezdice, potom je to učinila Seka Aleksić, a onda je među devojkama kod nas zavladala prava pomama za tom tetovažom - priča Vedran.
Najteži za rad su, kaže, portreti, a najneobičniji zahtev koji je ikada imao je da na glavi jednog mladića istetovira - poklopac od kanalizacije.
- Jedan momak je došao da se tetovira, a potom su u studio upali njegovi roditelji zahtevajući da prekine. Međutim, kad su videli rad dopalo im se, pa su se na kraju i oni istetovirali. Tako je, jednom, baka dovela unuka da mu popravim tetovažu koju je neko drugi uradio, a ona je, u međuvremenu, otišla u kafanu na pivo - priča Vojnović koji se upravo sprema za međunarodno takmičenje u Kruševcu krajem novembra gde, kako kaže, namerava da pobedi.
Sloba Tatu objašnjava da su zahtevi klijentele prilično raznovrsni.
-Pre desetak godina ljudi su mislili da su tribali vrhunac tetoviranja. Pre par godina se radilo puno japanskih slova. U poslednje vreme ljudi dosta traže da im crtam imena ili inicijale njihove dece. Možda najneobičniji zahtev je bilo tetoviranje obrva, ali ne kao trajna šminka koja nestaje, već pravim pigmentima koji ostaju zauvek. Ljudi traže i portrete, oni su najzahtevniji i najteži od svih stilova. Bilo je mnogi puta Karađorđa, Miloša Obilića, raznih junaka iz Prvog srpskog ustanka, traže da im se urade major Dragutin Gavrilović, Sveti Sava, mnogo ikona, junaci iz kultnih filmova, Radovan Karadžić, Dimitrije Ljotić, Draža Mihailović...- objašnjav Sloba.
Na pitanje da li i ko kontroliše rad tatu majstora, kao i koliko je tetoviranje danas bezbedno, Vedran Vojnović kaže da sanitarna inspecija obilazi salone, a da je kazna za, na primer, tetoviranje sa već korišćenom iglom oko 3.000 evra.



 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2009
Poruka
1.014
I ja sam odlučio da se istetoviram.
Već uveliko skupljam pare da istetoviram Juventusov grb. ;)
 
Član
Učlanjen(a)
25.05.2009
Poruka
2.938
I ja sam odlučio da se istetoviram.
Već uveliko skupljam pare da istetoviram Juventusov grb. ;)

Kada skupiš novac, još jednom razmisli da li to vrijedi toga.
Kada skupiš taj novac, bolje ti je da djevojku izvedeš na večeru ili joj nešto kupiš.
 
Natrag
Top